EEN JAARTJE WADDINXVEEN 1 Voor de kerken is er veel om dankbaar voor te zijn "1 I I L\ '2 Wh ■M Li WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 4 JANUARI 1973 Pagina 7 Dat maart zijn staart nog altijd behoorlijk kan roeren hebben we in 1972 gezien en gemerkt: er lag volop sneeuw. ggll komt niet (meer) in de kerk 1 a. Radiodienst Li - bsÈ ie j El' i Driekwart onkerkelijk I WADDINXVEEN Er is voor de Waddinxveense kerken in 1972 veel om dankbaar voor te zijn. Er is veel trouw betoond en er is veel geof ferd. Toch is het jaar dat achter ons ligt ook een onthullend jaar ge bleken. Halverwege wordt bekend, dat een kwart van de Waddinxve- ners niet (meer) in de kerk komt. ■ESC: Bejaardenreis Bikini’s verdwijnen - a Eind maart kiest burgemeester C. A. van der Hooft de mooiste paasboom uit en geeft die later aan een welp Sint Nicolaas Burgemeester Van der Hooft installeert vrijdag 17 november een nieuwe lich ting Jeugdnatuurwachters. De volgende dag zal Sint Nicolaas weer voet aan wal in Waddinxveen zetten. De aankomst van de bejaarde bisschop is voor de Middenstandvereniging Waddinxveen tegelijkertijd de start van de jaarlijkse Sinterklaasactie, die ook nu weer het geld bijeenbrengt ten behoeve van de bejaardenreis. Vrijdag 8 december start de zo actieve Nel Goldstein (40) de Midden-Holland handtekeningenactie „Ameland, geen booreiland”. Ze kan in Waddinxveen rekenen op de steun van zeventig mensen. Conducteurloze treinen De schoonmaakacties van de actiegroep Klien zijn vorig jaar niet overbodig geweest I Onthullend: kwart van Waddinxveners jLM e Si Ml 7» i; 7 BB ‘W I I I I I I I I Vlak voor de vakanties beginnen ont hult het Weekblad voor Waddinxveen in juni dat het percentage „onkerkelijk” l 1 I I S=-=6*- J en neemt een motie aan (alleen de raads leden P. de Lijster (arp) en L. J. van Heteren (Gemeentebelang) zijn tegen), waarin B. en W. op z’n minst even ver antwoordelijk worden gesteld voor deze gang van zaken als de raad zelf. Voorts vraagt de door de KVP’er P. J. F. van Schie ingediende en aangenomen motie om een aantal concrete plannen en cij fers. De voorzitter legt de motie naast zich neer, omdat hij niets miszegt meent te hebben en alleen de bedoeling heeft gehad de hogere overheden op de belab berde financiële situatie te attenderen. 'rtur de balcons een natuurlijker aanzien te geven. De speciale bloemen- en planten- markt voorziet duidelijk in een behoef te. Koninginnedag 1972, vorig jaar gevierd op de Dag van de Arbeid, is een zon overgoten aangelegenheid. Is de belang stelling voor de Koninginnerit van de Gouwerijders, aubade, gekostumeerde kleuteraubade, motorcross (met 200 deelnemers), discomiddag, twee lampi onnenoptochten en het vuurwerk al enorm te noemen, overweldigend zijn zonder meer de kinderspelen qua deel name (600 kinderen) en qua belangstel ling (5.000 toeschouwers). De Doden herdenking op donderdag 4 mei bij het oorlogsmomument aan het Stationsplein is een sobere, door velen bijgewoonde, plechtigheid geworden. Aan de bijeen komst werken mee het Hervormd Jeugdkoor De Zangvogels, de muziek vereniging Voorwaarts en de declama tor J. D. Geel. Een dag voor deze herdenking valt er in het dijklichaam van de spoorlijn Alpen aan den Rijn-Gouda ter hoogte van de spoorwegovergang Kerkweg een gat van vijf meter. Werkzaamheden aan de riolering naast de spoorbaan zouden daar de oorzaak van zijn. De gehele woensdag is het treinverkeer gestremd en worden bussen ingelegd om de reizi gers te vervoeren. De Nederlandse Spoorwegen blijven deze tijd in het nieuws omdat de los- en laadplaats eind mei definitief wordt gesloten. veen-Brederolaan. Opschudding in krin gen van NS-conducteurs veroorzaakt het in september bekendgemaakte besluit om 21 november op het baanvak Gouda -Alphen aan den Rijn te starten met een proef met de conducteurloze trein. Een maand later, na het stellen van Kamer vragen en hevige protesten van het NS- personeel, wordt besloten de proef op te schorten voor „nader intern beraad”. Esmeralda van Sanondaj is de poëtische naam van de lieftallige, langharige Per zische poes van mevrouw P. M. Hilgers- Budding, die zich in het najaar na een internationale dierententoonstelling in Den Haag eigenaresse van de mooiste Nederlandse poes mag noemen. De poe del Sparklets Starlust van mevrouw W. Bakker is iets eerder al in het Duitse Mannheim uitgeroepen tot definitief in ternationaal kampioen. Er wonen nog meer gelukkige mensen in Waddinx veen. Denkt u maar eens aan die man of vrouw, die met een in onze gemeente gekocht lot de honderdduizend van de Staatsloterij wint. Zondagmorgen 5 november klinkt de stem van de hervormde ds T. van ’t Veld in vele honderdduizenden huis kamers als het IKOR een kerkdienst in de Bethelkerk rechtstreeks via de radio uitzendt. „Volg mij” is de tekst van de prediking. Zowel deze uitgekozen tekst uit de Bijbel als de preek van ds Van 't Veld hebben veel telefonische- en schrif telijke reacties tot gevolg. De dominee is daar uiteraard verrast en blij mee. De Waddinxveense kerken zijn in de tweede week van december paraat om mee te doen aan de landelijke actie ,Kom over de brug”. Midden januari begroot de Nederlands Hervormde Kerk van Waddinxveen (1672 gezinen) dat er in 1972 bij onge wijzigd beleid een tekort van 41.000,- is te verwachten. De totale uitgaven be dragen een kwart miljoen gulden. Om het kerkelijke huishoudboekje in de hand te houden wordt besloten mee te doen aan de landelijke actie Trouw Moet Blijken, die in september/oktober 1971 is voorafgegaan door de plaatse lijke, meer pastoraal bedoelde, actie Trouw Gevraagd. Eind februari wordt bekend dat de actie Trouw Moet Blijken uitermate geslaagd is te noemen. 85 procent van het aantal hervormde ge zinnen belooft trouw en zegt toe vrij willig het giroboekje te zullen opzoe ken. In dezelfde februari-maand stelt de plaatselijke hervormde kerk zich voor in een jaar tijd 157.000,- via de kerkcollecte in te zullen zamelen. Dat is 13.000,- per maand. Ook de tot de buitengewone wdjkgemeente behorende hervormde Immanuëlkerkgemeente kampt met financiële problemen; er is een tekort weg te werken van 34.000,-. Eind januari ontvangt de hervormde predikant ds T. van ’t Veld een beroep naar de hervormde wijkgemeente Zuid in Ede. Het eerste in 1972. In de laatste dagen van augustus krijgt hij het ver zoek naar hervormd Maam te komen. Ds. Van ’t Veld bedankt voor beide be roepen. Ook de gereformeerde predi kant ds. B. Koekkoek bedankt, nadat hij begin mei beroepen wordt door de Gereformeerde Kerk van ’s-Gravenzan- de. Drs. A de Reuver, kandidaat in de theologie te Waddinxveen en als leer- vicaris werkzaam te Zoetermeer, wordt in maart beroepbaar gesteld vanwege de Nederlands Hervormde Kerk. Er worden vrij snel daarna elf beroepen op hem uitgebracht De hervormde gemeen te van Tholen blijkt de gelukkige. Ds De Reuver doet er woensdag 14 juni in trede, na in het ambt bevestigd te zijn door ds. G. Boer. Esdoomlaan, waar hij conciërge was. In dezelfde maand wordt de Vondelwijk opgeschrikt door de een vergiftigings- dood stervende hond en kat. Bovendien verdwijnen er delen van bikini’s van de drooglijnen. Half augustus vertrekken Marjolein de Rouw en Onno Dicker voor een jaar studeren aan de high school naar Amerika. Ze zijn daartoe uitgenodigd door de American Field Service. Een hoogtepunt blijkt de geboorteaan- gifte van Jacobus Michel Duljker op vrijdag 1 september niet alleen te zijn in het gezin van de heer en mevrouw J. Duijker-de Jonge, maar ook in groter verband. Jacobus Michel Duijker is Waddinxveens 20.000e inwoner. Lang verwacht is de 20.000e wel, want Wad dinxveen blijkt niet meer zo’n snelle groeier te zijn. Zevenhuizen, Reeuwijk en Gouderak bijvoorbeeld zijn de laat ste jaren dubbel zo hard gegroeid als onze gemeente. De geboorte is dan ook voor burge meester C. A. van der Hooft aanleiding om na de kraamvisite een persbericht te laten uitgaan, waarin hij stelt dat het „geharrewar” in de raad over de bouw plannen in Groenswaard 3 en het grote winkelcentrum aan de Kerkweg (Pas sage) het eens zo voortsnellende Wad dinxveen in stil water heeft doen belan den. En nu voorziet de burgemeester zelfs een teruglopen van het aantal in woners tot 18.000 in 1980, terwijl alle voorzieningen zijn gepland op 25.000 inwoners. De twee weken later vergade rende gemeenteraad spreekt over deze voorstelling van zaken zijn verbazing uit in onze gemeente in de periode die is verstreken tussen de volkstelling van 1960 en die van 1971 bijna blijkt te zijn verdubbeld (van 12 naar 22 procent). Nam deze groep in volgorde van om vang in 1960 nog de vierde plaats in (na hervormden, katholieken en gerefor meerden), nu is het niet-kerkelijk zijn de tweede „levensovertuiging” in dit dorp. Dat houdt in dat bijna een kwart van de Waddinxveners niet (meer) in de kerk komt. De huidige stand van zaken is dus: hervormd (37,5%), niet-kerkelijk (22%), katholiek (19,5%), gereformeerd (12%) en overige kerken (9%). In juli bezoekt de reizend vertegen woordiger van het Wachttorengenoot schap en kringopziener voor Zuid- Holland en Utrecht, de heer E. A. Boer se, de Jehova’s Getuigen in Waddinx veen. Dinsdag 3 oktober recipieert in de Bethelkerk ds. J. van den Heuvel, wijk- predikant van de hervormde gemeente west. Hij is dan 35 jaar als dienaar Gods werkzaam. Een geschenkenregen van zijn gemeenteleden wordt zijn deel. Een maand eerder is het Hervormd Wijkge- bouw aan de Esdoomlaan wegens een ingrijpende verbouwing gesloten. Er wordt tijdelijk gekerkt in de Brugkerk. Het aloude Wijkgebouw ondergaat een zodanige metamorfose dat het nog een kwestie van wennen is sinds de officiële opening op woensdag 13 december niet meer over het Hervormd Wijkgebouw, maar over het jeugd- en gemeentecen- trum De Hoeksteen te spreken. Het cen trum is verbouwd en uitgebreid met 100 extra zitplaatsen, heeft nu meer verga derruimte, een betere indeling van de kerkzaal en een verbeterd ventilatie systeem. De eind september gehouden hervormde - één avond in beslag nemen de - AAC-actie brengt 33 mille op; een bedrag dat vrijwel geheel wordt bestemd voor de verbouwing van het Wijkge bouw. In die periode komt ook een donatie binnen van 25.000, F - si T j De 15 jaar geleden naar Amerika ge ëmigreerde oud-Waddinxvener Krijn van Oostenbrugge is terug in zijn onvergete lijke geboorteplaats. Hij is in ons land voor het maken van een reportage over Nederland in het voorjaar en verzorgt op maandag 8 mei in het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoomlaan een dia-avond over zijn nieuwe vaderland: de Verenigde Staten van Amerika. Woensdag 24 mei is de dag die de ou deren onder ons niet licht zullen ver geten. Traditioneel daartoe uitgenodigd door de Middenstandvereniging Wad dinxveen gaan ze met 750 man sterk in tien bussen op (bejaarden)reis. Dit keer naar Amsterdam. Dat ze het ook nu weer naar hun zin hebben gehad blijkt wel uit de gedichten, die wij naar aan leiding daarvan ter publikatie ontvan gen. Begin juni blijkt de coördinatiecommis sie meting luchtverontreiniging in Zuid- Holland plannen te hebben het bestaan de meetnet van SO2-meters (zwavel- dioxyde) uit te breiden met onder an dere een station in Waddinxveen. De dan al een paar maanden in onze ge meente werkzaam zijnde Werkgroep Buitenlandse Werknemers belegt op dinsdag 13 juni voor de Waddinxveense bevolking een kennismakingsavond met Marokkaanse gastarbeiders. Gemeente secretaris H. Jenné is er ook om alle aanwezigen aan de hand van dia’s de groei en de bloei van Waddinxveen te tonen. Burgemeester C. A. van der Hooft stelt zaterdag 24 juni de eerste kleuterspeelplaats ’t Vondelparkje inde Vondelwijk officieel in gebruik. De opening vormt het sluitstuk van twee jaar intensieve arbeid van het comité Speelvelden voor de Jeugd. De kleuters die direct bezit nemen van ’t Vondelparkje hebben er geen weet van dat enkele dagen eerder het veel besproken rapport Werkgelegenheid Waddinxveen 1972, opgesteld door het overlegorgaan van de 2.000 leden tellen de plaatselijke afdelingen van het NW, NKV en CNV verschenen is. Wat er niet in staat is dat onze gemeente op dat moment 52 werklozen telt en 77 industriële vacatures. Wel staat er zon der omhaal van woorden in dat het werkgelegenheidsbeleid van het gemeen tebestuur van het aan 3.800 mensen werk biedende Waddinxveen zou hebben ge faald. Het aantal arbeidsplaatsen in de hout- en metaalsector is, aldus de vak bonden, sedert 1962 met ruim 26 pro cent teruggelopen. Voor het op gezonde wijze opvangen van de bevolkingsgroei en opgroeiende (werkende) jeugd zou den van nu tot 1987 2.540 nieuwe ar beidsplaatsen nodig zijn. In het rapport staat ook dat er op dit moment 4.200 Waddinxveners dagelijks pendelen. Met het werkstuk willen de vakcentrales nog «ns aantonen een aanvaardbare ge sprekspartner te zijn als het gaat om het uitstippelen van een werkgelegenheids beleid voor de komende 15 jaar. Eind september is besloten, overeenkomstig een verzoek van het college van Burge meester en Wethouders aan de gemeen tenad, dat een werkgroep bestaande uit vakbonden, gemeentebestuur, werkge ver^ gewestelijk arbeidsbureau en Ka me? van Koophandel en Fabrieken de ortwikkeling van de lokale werkgelegen heid gaat bestuderen. Een in opdracht 'ui het gemeentebestuur door de heer V. F. Meijer, chef algemene zaken op bt gemeentehuis, opgesteld commentaar trekt overigens de betrouwbaarheid van d» becijferingen van de bonden in twij- fd. Niet de cijfers, maar de zorgwek kende tendens in het werkstuk is het be- Imgrijkste, repliceren de bonden die het ’apport op maandag 9 oktober met de eden bespreken. Pensionering noodzaakt koster W. Drost in juli na 18 J jaar afscheid te nemen van het Hervormd Wijkgebouw aan de t Het omvormen van Wad dinxveen van een niet-lezende tot lezen de gemeente is ongetwijfeld te danken aan de woensdag 13 december 10 jaar bestaande Waddinxveense Christelijke Openbare Bibliotheek en Leeszaal. De bibliotheek beschikt over 22.000 boe ken, leent jaarlijks 200.000 maal uit en telt 4.000 leden. September is tevens de maand van de Nationale Brandweerdag 1972. Op die op zaterdag 9 september vallende dag vol sirenegeloei slaagt de Jan Ligthart- school er in beslag te leggen op de door het gemeentebestuur voor de jeugd- brandweerwedstrijden beschikbaar ge stelde wisselbeker. Burgemeester C. A. van der Hooft opent maandag 16 sep tember het postagentschap Waddinx- V -1' 4,,’a

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 7