de grond vragen minstens 4,5 ton Kerkappèl 73 Kerk van en VIER WADDINXVEENSE KERKEN HEBBEN EIGENLIJK 6 TON NODIG van staat nu Lord Stokes opent herbouwd hoofdkantoor helpt echt! SUCCES AGENDA’S Strijd tegen het vloeken IB British Leyland denkt 17.000 auto’s te verkopen Voortgang van evangelie op het spel Woningbouwvereniging (W’veen) te Waddinxveen ALL-ROUND TIMMERMAN RECEPTIE-ALBUMS Brandstapel werd het lot van 4200 kerstbomen koopt Cristal Reisbureau Van Ginkel Orgelconcert door Ben Kramer College B en W 1 UNIEK SECRETARESSE RECEPTIONISTE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 JANUARI 1973 Pagina 9 i- 11 Gereformeerde Kerk Boekhandel Veldwijk BV VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING GEVRAAGD: Voor het verrichten van alle voorkomende onderhoudswerken. Boekhandel Veldwijk BV Bezoek alleen na oproep. Ervaring in de onderhoudssector strekt tot aanbeveling. Zelfstandig kunnende werken. Leeftijd tot 50 jaar. Salariëring volgens C.A.O. Gunstige secundaire arbeidsvoorwaarden. Centrale Hervormde Gemeente Immanuëlkerkgemeente St. Victorparochie SOLLICITATIES BINNEN 14 DAGEN TE RICHTEN AAN HET SECRETARIAAT DER VERENIGING: STATIONS STRAAT 39, WADDINXVEEN. De Gereformeerde Kruis kerk aan de Kerkweg I I Uitslag verloting WADDINXVEEN Het herhaal delijk hameren op het kwaad van het vloeken - een soort gebrek aan opvoeding - is in de loop der jaren gunstig beinvloed door de activitei ten van de Bond tegen het vloeken. Dit is de mening van het college van Burgemeester en Wethouders en het acht het dan ook „zeer beslist waard” deze bond met een tientje te subsidiëren. De subsidiecommissie kon niet tot een eensluidend advies komen. De heren H. P. Barth (D’66) en H. van Ek (soc.) zijn tegen het verstrekken van dit tientje, omdat zij dit niet zien als een taak van het gemeentebestuur en de invloed van de bond op het Nederlandse volk be twijfelen. De heren P. Noordam (ar) en D. Uitbeijerse (herv.kiesvereniging/sgp) vinden het daarentegen toch een stimu lans om met subsidiëring door te gaan. Burgemeester en Wethouders hakken de knoop door door de vanavand vergade rende gemeenteraad te vragen de Bond tegen het vloeken toch met tien gulden te subsidiëren, omdat zij menen dat van deze bond een positieve werking uit gaat. Over de subsidieproblematiek en argumenten voor en tegen om gevraagde subsidies wel of niet te verlenen leest u alles op pagina 5 van dit Weekblad voor Waddinxveen. AVONDOPLEIDING I WADDINXVEEN Deze en volgende week zullen indelijk zes kerken en in Waddinxveen vier kerken elijktijdig een financieel beroep op hun leden doen tot istandhouding van het plaatselijke kerkewerk. Vorig iar januari werd een dergelijke actie onder het motto Trouw moet blijken” in de plaatselijke kerken ge- oerd. Deze actie werd een succes. Nu doen onder het V erantwoordelijkheid motto ’’Kerkappèl ’73” in Waddinxveen de Centrale Hervormde Gemeente, de Immanuëlkerkgemeente (buitengewone wijkgemeente in wording) en de Gere formeerde Kerk een beroep op hun leden, terwijl de Rooms-Katholieke St. Victorparochie een soortgelijk appèl doet op haar gelovigen, zij het met een ander motto „Kerk van de grond”. WADDINXVEEN/GOUDA Lord Stokes, chairman en managing director van British Leyland Corporation Ltd. opent donderdagmiddag 1 februari het nieuwe herbouwde hoofdkantoor van British Leyland aan de Nieuwe Gouwe Oostzijde in Gouda, echter vrijwel tegen de gemeente grens van Waddinxveen aan. I Het is de bedoeling, dat deze week bij de kerkleden aan huis persoonlijk of I per post een envelop wordt bezorgd, waarin een folder en zo mogelijk een brief, een antwoordstrook en een antwoordenvelop. In de week na 21 janu- I ari wordt dan weer het antwoord persoonlijk opgehaald. I k (Advertentie) *1 De begroting voor 1973 van de Inuna- nuëlkerkgemeente (deze buitengewone wijkgemeente in wording beschikt over één kerkgebouw: Immanuëlkerk, en een predikant: ds. N. J. Flink) laat een te kort zien van 17.000,bij een ge schatte opbrengst van „Kerkappèl *73” van 90.000,De inkomsten en uit gaven van de Immanuëlkerkgemeente bedragen elk 135.800, De rooms-katholieke St. Victorparochie (twee kerkgebouwen: St. Victorkerk en Ontmoetingskerk, en twee geestelijke lei ders: pastoor J. A. M, Saulenn en kape laan B. A. M. van der Helm) vraagt in,, het kader van „Kerk van de grond” van de parochianen aandacht voor de be staande financiële problemen. De begro ting voor 1973, met een totaal aan in komsten en uitgaven van 155.700, Iaat een tekort zien van 36.500, „Dit is een ernstige situatie”, oordeelt de heer F. J. M. van Rossum namens de financiële commissie. selijke Gereformeerde Kerk ten minste 140.000,opbrengen. De financiële zorgen zullen helemaal weg zijn als er niet 140.000,maar 189.000,(in clusief een verwacht tekort van 49.000) binnenkomt. De hoofdprijs van de verloting bij de kerstbomenverbranding, een waardebon van tien gulden, is gevallen op lotnum mer 1123 rood en werd tot op de dag van vandaag niet afgehaald op het kan toor van de dienst Openbare Werken en Bedrijven aan de Henegouwerweg. De tweede prijs, een waardebon van 7,50 viel op lotnummer 1516 groen. Tenslotte waren er 10 prijzen met waar debonnen elk groot 2,50 gevallen op de volgende lotnrs.: 1252 groen, 1621 rood, 1144 groen, 1427 rood, 1634 groen, 1384 rood, 1603 rood, 1273 groen, 1762 groen, 1546 groen. Behalve de hoofd prijs, gevallen op lotnr. 1123 rood, wer den de navolgende prijzen eveneens nog niet opgehaald: 1037 rood, 1450 groen, 1144 groen, 1427 rood, 1603 rood. De nog niet afgehaalde prijzen kunnen tot 1 februari worden afgehaald ten kan tore van de dienst van openbare werken, Henegouwerweg 43 te Waddinxveen. avond verschijnt, zal de financiële stand van zaken zeer uitvoerig worden toege licht. Ook in de St. Victorkerk en de Ontmoetingskerk zullen de parochianen op „Kerk van de grond” worden geat tendeerd. Dat is ook wel nodig, want per gezin zal er ruim tweehonderd gul den gegeven moeten worden (uitgaande van de ongeveer 700 meelevende gezin nen) om van de actie een geslaagde actie te maken. „Wij hebben nog wel een reserve van ongeveer 70.000,maar over twee a drie jaar lopt de zaak helemaal spaak. Da parochie zal dan failliet gaan, als de kerkbijdragen niet hoger worden. De be groting toont aan, dat er in* 1973 141.000,(inclusief het tekort) nodig is. Voor „Kerk van de grond” zijn deze week 60 medewerkers op pad gegaan. De St. Victorparochie beschouwt deze actie als een bliksemactie. In het maandblad van de rooms-katholieke kerk, dat van- (Advertentie) westhaven 31-32 gouda tel. 17861 kleine groepen pers, begeleiding landelijk diploma in tentamen systeem duur ca. 22 maanden aanvang jan. en sept. WADDINXVEEN Het reisbureau Christal International - deel uitmakend van Albatros Amsterdam is onlangs over genomen door Van Ginkel B.V. uit Waddinxveen, waar ook reis- en passage bureau „Hart van Holland” uit Gouda deel van uitmaakt. Reeds gedurende zes jaar verzorgde Reisbureau Cristal International een pro gramma voor reizen naar Italië en Span je. In het pas verschenen programma „Van Ginkel Reizen” zullen de reizen van Cristal International tevens worden opgenomen. Dit programma met een sterke concentratie op de Costa Brava is weer verder uitgebreid met naast de scala van appartementen en bungalows ook met enkele hotels voor de privé- gasten. De bundeling van twee program ma’s (Van Ginkel/Cristal) is in hoofd zaak ontstaan om tot een complete ap- partementen/bungalow/hotelgids te ko men. Naast Spanje en Italië is ook een zeer interessant vakantieoord in België (Neu Moresnet-Country Club Benelux) opgenomen. Die middag zullen velen van de gelegen heid gebruik maken de kantoren, maga zijnen en werkplaatsen te bezichtigen. Dat het British Leyland goed gaat bleek uit de balans en de vooruitblik die directeur drs. J. P. J. de Kleermaeker weergaf in één van de laatste nummers van het autoweekblad „Autovisie”. Daarin zegt hij: In 1972 hebben we 15.200 auto’s verkocht. De Mini bleef de populairste auto in ons pakket. Afgelo pen jaar zijn er in Nederland 9100 van verkocht. Erg goed deden het ook de wagens in de Austin- en Morisserie, Afhankelijk van het antwoord van de gemeenteleden, wil de kerkvoogdij 8.000,uitgeven voor uitbreiding van het kerkelijke werk door het aantrekken van bijstand in het pastoraat. Vanzelf sprekend is niet in de laatste plaats ds. N. I. Flink erg benieuwd naar het resul taat van „Kerkappèl *73”. Dat de Im manuëlkerkgemeente de 90.000,te gemoet kan zien lijkt geen twijfel te leiden, omdat in 1972 ruim 87.000, aan vrijwillige bijdragen is binnen ge komen. In ieder geval doen 40 mede werkers hun uiterste best. In de serie orgelconcerten van de Her vormde orgelcommissie is Ben Kramer uit Boskoop de eerste solist in 1973. Ben Kramer, die als organist van de Gereformeerde Kerk en als vaste bege leider van het Gereformeerd Kerkkoor „Dient den Heer” in onze gemeente reeds de nodige bekendheid verwierf, treedt samen op met de alt-blokfluitiste Diana Emmink. Het wordt een afwisselend programma met werken van Bach, Buxtehude, Reger, Sweelinck, Bononcini (met alt-blokfluit) en Stanley. Dit concert wordt op zater dag 20 januari a.s. gegeven in de Bethel- kerk, ’s avonds om acht uur. De pro gramma’s zijn bij de ingang van de kerk te koop en kotsen zoals gebruikelijk 2 voor volwassenen en 1 voor kinderen tot 16 jaar. De Gereformeerde Kerk (twee kerkge bouwen: Kruiskerk en Ontmoetingskerk, en twee predikanten: ds D. J. Modde raar en ds. B. Koekkoek) beschikt even min over een sluitende begroting. De in komsten en uitgaven voor 1973 worden geraamd op 239.000,Als het goed is moet „Kerkappèl ’73” voor de plaat- waarvoor respectievelijk 2390 en 2350 kopers waren te vinden. Verder verkoch ten we 90 MG’s, 630 Triumphs, 160 Daimlers en laguars, 300 keer een Rover en 200 keer een Landrover. We zijn met dit totale resultaat tevre den, ondanks het feit dat er in 1971 maar 600 auto’s minder werden afgele verd. Bedenkt men echter dat de meeste Engelse merken een daling in de ver kopen te zien hebben gegeven dan komt die geringe stijging in een ander, heel wat beter, licht te staan. Bovendien had den we meer auto’s kunnen verkopen. De centrale Hervormde Gemeente, de Immanuëlkerkgemeente, de Gerefor meerde Kerk en de Rooms-Katholieke St. Victorparochie zijn er van overtuigd, dat hun leden hun verantwoordelijkheid zullen beseffen en verwachten gezamen lijk 445.000,-vier en een halve ton! - aan contant geld en toezeggingen te mogen ontvangen. De in de paar tonnen elk lopende begrotingen van de vier Dertig leden van de kerkeraad zullen er zoveel mogelijk aan doen „Kerkappèl *73” ook voor de Gereformeerde Kerk te doen slagen. Tenslotte is het niet zo maar een actie. „Het is vooral een actie ter gezondmaking van onze eigen ker kelijke financiën. We moeten met z’n allen het niveau van onze bijdragen drastisch verhogen, anders komen we er in de toekomst helemaal niet meer uit. Ten diepste beseffen wij dat het gaat om de verkondiging van het evangelie in materiële zin mogelijk te maken. Daar om durven wij een beroep op u te doen om uw bijdrage voor het jaar 1973 aan zienlijk hoger te stellen dan die voor 1972,” schrijft de commissie van beheer openhartig in „Langs de Kerkweg”, het mededelingenblad voor de Gerefor meerde Kerk van Waddinxveen. WADDINXVEEN Het lot van een kerstboom is zonder meer ondankbaar. Eerst halen ze je de huiskamer binnen, waar je het mooiste plekje krijgt. Ze kleden je aan met slingers en ballen en pieken en allerlei ander glitterspul. Je krijgt een hoogstpersoonlijke eigen ver lichting met kaarsjes. Ze gaan met z’n allen om je heen staan en zingen de mooiste liederen. Dat gaat zo door, meer dan een week lang. Dan zeggen alle mensen: „Gelukkig nieuwjaar!” Dat is niet voor jou be stemd. Nee, ineens pakken ze je al dat moois weer af. Je bent plotseling geen kerstboom meer, maar een gewone spar. Je staat daar een beetje dwaas in die huiskamer, je voelt je erg bloot. En dan komen die jongens. Onbarmhartig pak ken ze je in de haren van je kruin. Ze sleuren je de straat op. Zonder op of om te kijken slepen ze je door de vries- koude. Je vonnis is geveld: je bent ver oordeeld tot de brandstapel. Onherroe pelijk. Geen advocaat, die clementie be pleit, niemand die rekening houdt met je voorbeeldige staat van dienst. Eén troost rest je, althans in dit nieuwe jaar 1973: ongeveer 4200 kameraden deelden op het terrein naast het openluchtzwem bad aan de Sniepweg je vurige lot. On dank is en blijft werelds loon! De Centrale Hervormde Gemeente (drie kerkgebouwen: Brugkerk, De Hoek steen, Bethelkerk, en drie predikanten ds. D. van Vliet, ds. J. van den Heuvel, ds. T. van ’t Veld) heeft op de begro ting 1973 110.000,staan. Dat is het bedrag aan vrijwillige bijdragen, dat vol gens becijferingen van de kerkvoogdij onder voorzitterschap van de heer T. de Bruin op basis van 1972 dit jaar ver wacht mag worden. Het tekort op de 268.533,omvattende begroting be draagt 35.592,De geraamde op brengst aan collecten, huwelijkscollecten en giften bedraagt voor dit jaar 118.500,—. In het kader van „Kerkappèl ’73” zijn voor de Centrale Hervormde Gemeente deze week 130 medewerkers op pad ge gaan. Bij een kleine 1700 gezinnen heb ben zij aangebeld, een brief overhan digd en - als daar behoefte aan be stond - een gesprek aangeknoopt. Voor de Centrale Hervormde Gemeente is „Kerkappèl ’73” zowel een financieel als pastoraal bedoelde actie. Vandaar dat ds. T. van ’t Veld, de predikant van de hervormde wijkgemeente Noord, al in december in de Hervormde Kerk bode van de gemeenten Waddinxveen en Benthuizen de gemeenteleden ging infor meren, attenderen en activeren over en voor „Kerkappèl ’73”. Naast een folder met een overzichtelijke begroting, waaruit blijkt welke bedragen de Centrale Hervormde Gemeente nodig heeft en hoe dit geld moet worden be steed krijgen de hervormde Waddinx- veners ook een brief uitgereikt. Daarin staat onomwonden, dat het noodzakelijk is dat een ieder zijn medeverantwoorde lijkheid voor de kerk waartoe hij of zij wil behoren laat blijken. Opvallend is dat de Centrale Hervormde Gemeente de lidmaten geen „richtlijn” geeft. Omdat niet iedereen een dergelijke „richtlijn” prettig vond heeft de kerkvoogdij be sloten het dit jaar eens te wagen het hele „geefpeil” weg te laten. Men heeft het nu helemaal aan ieders eigen gewe ten en portemonnee overgelaten wat men wil geven. Bij het invullen van de ant woordkaart hoopt ds. Van ’s Veld, dat men zal bedenken dat het gaat om de voortgang van het evangelie in Wad dinxveen. „Het is een zegen, dat in deze tijd een kerk van Jezus Christus is waar weekin week-uit Gods Woord mag worden verkondigd, hoe gebrekkig die verkondiging ook mag zijn, en dat ieder een altijd een beroepkan doen op de kerk.” Leveringsmoeilijkheden maakten dit on mogelijk. Op de Engelse thuismarkt werden namelijk het afgelopen jaar vijf honderdduizend auto’s meer verkocht dan in 1971 toen de afzet 1,2 miljoen stuks bedroeg. Het marktaandeel van British Leyland bedraagt 35%, hetgeen neerkomt op een meerproduktie van 150.000 auto’s. Wij in Nederland kwa men daardoor een beetje krap te zitten. Gelukkig wordt er druk geïnvesteerd, vooral op het continent. We worden op die manier minder afhankelijk van En geland, waar men nog wel eens wil sta ken. Overigens zijn de arbeidsvoorwaar den nu sterk verbeterd, zodat een con tinue produktie min of meer is gewaar borgd. Voor 1973 rekenen we in Nederland op een afzet van 17.000 auto’s, terwijl ik persoonlijk verwacht dat de gezamenlijke afzet op de Nederlandse markt niet meer dan 400.000 personenauto’s zal be dragen. Die stijging tot 17.000 auto’s zal mede mogelijk worden door de be scheiden prijsverhoging, die wij - zoals het er nu uitziet - hoeven toe te passen. Per 1 januari is er alleen de door over heidsmaatregelen noodzakelijke fiscale verhoging geweest, die bij ins in de af gelopen maanden is voorafgegaan door een verhoging van 2,5 4%. De komen de periode zal wat ons betreft een rustig beeld te zien geven op het prijzenfront, omdat door de toetreding van Engeland tot de EEG eventuele prijsstijgingen minder hoog kunnen zijn dan die van onze concurrenten. Wat de invloed van overheidsmaatregelen betreft op het au togebruik: van mij mag er best een ver schuiving komen ten goede van het openbare vervoer. Zo lang echter dit vervoer een minimale kwaliteit heeft kiest de automobilist nog steeds voor zichzelf, dus voor zijn eigen auto. De overheid maakt nog steeds de fout de auto als luxe artikel te beschouwen ter wijl het een gewoon verbruiksartikel is. Vandaar dat het gevoerde beleid weinig succesvol is. deelnemende Waddinxveense kerken vertonen een gezamenlijk tekort van 138.092,Alleen een duidelijke over schrijding van het bedrag dat „Kerk appèl” en ’’Kerk van de grond” per kerk moet opleveren, zal het mogelijk maken het tekort geheel of gedeeltelijk weg te werken. „Kerkappèl ’73” en „Kerk van de grond” is de eigentijdse benaming van een be langrijke financiële bijdrage van de ge lovigen, die tot voor kort „vrijwillige bijdrage”, „hoofdelijke omslag” of „ker kelijke belasting” werd genoemd. Die tijd is voorbij, want „Kerkappèl” - mis schien dat volgend jaar de rooms katholieken onder hetzelfde motto gaan werken - komt in het begin van ieder nieuw jaar terug. Dat kan ook moeilijk anders. De op deze wijze binnenkomen de financiën vormen in de meeste geval len voor de kerkvoogdijen, commissies van beheer en parochiebesturen de be langrijkste inkomtsen, naast de wekelijk se collectes tijdens de eredienst. De St. Victorparochie kent een dergelijke in zameling tijdens de eucharistievieringen niet meer. Inflatie, secularisatie en migratie (20% I van de bevolking is altijd aan het ver huizen en daardoor moeilijk aanspreek baar voor een kerkelijke bijdrage) zijn landelijk en plaatselijk gezien de drie belangrijkste factoren, die de ene kerk meer dan de andere in financiële moei lijkheden hebben gebracht. De groep die aan de kosten van het kerkewerk deel neemt is naar verhouding een kleine groep, die ook nog de financiële bron I vormt voor diakonaat en zending. Een kleine groep waarvoor de lasten lang zamerhand onevenredig zwaar gewor den. Vandaar „Kerkappèl ’73” en „Kerk van de grond”, die gebaseerd zijn op een persoonlijke benadering met het oog op de verantwoordelijkheid voor de voortgang van de evangelieverkondiging ter plaatse.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5