H P. Bartb wil met elkaar puntjes op i zetten IS Subsidiebeleid ontdaan van geheimzinnigheid MAATREGELEN VOOR VERKEER HENEGOUWERWEG Lezers schrijven Het dienen van het algemeen belang geen taak van het gemeentebestuur Janet van Beest gaat op bezoek bij Nieuwzeelandse ambassadeur school Verstaat gij wat gij leest? Dependance hervormde door H P BAR TH SCRIPTIE VAN MAVO-LEERLINGE VALT OP IN DEN HAAG WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 Pagina 9 H. P. Bart (D’ 66) Triest Onderzoek commissie WADDINXVEEN Subsidies en dergelijk worden verleend door de gemeenteraad en vrijwel altijd op voorstel van het college van Bur gemeester en Wethouders. Maar voordat het zover is, gaat er wel het een en ander aan vooraf. Trouwens ook achteraf moeten ie der jaar begrotings- en rekeningscij- fers ingediend worden, die echt zorg vuldig bestudeerd w orden om na te gaan of de subsidie in een bepaald jaar terecht verleend werd, en of het juist is voor het volgend jaar weer een subsidie toe te kennen. Jeanet van Beest, leerlinge van de christelijke MAVO Koningin Juliana, gaat een bezoek brengen aan de Nieuw-Zeelandse ambas sadeur in ons land. Waartoe een „doodgewone” scriptie al niet kan leiden. Zeiknat en Ijskoud zo zat ik vaak op m’n fiets. Eén bezoek aan Wielaard maakte een eind aan die kille ellende. Ga ook eens naar de Dorpstraat en zoek daar waterdichte regenkleding uit. WIELAARD VOOR DE FIETS Richtlijnen Veel regen Omdat B. en W. meer aan hun hoofd hebben dan subsidievoorstellen voor de gemeenteraad voor te bereiden, en om te voorkomen dat subsidie aanvragen onvoldoende zorgvuldig bestudeerd zouden worden, hebben B. en W. aan de raad voorgesteld een vaste commissie voor advies en bij stand voor de subsidies in te stel len, de zogenaamde subsidiecommis- sie. Algemene richtlijnen voor het verlenen geldelijke bijdragen uit de gemeentekas Bellen voor afspraak WADDINXVEEN De 16-jarige Jeanet van Beest, vierde klas-leer- linge van de christelijke Koningin Julianaschool voor Mavo en doch ter van slager P. C. van Beest (Bre- derolaan), gaat dinsdagmiddag 6 februari op bezoek bij de ambassa deur van Nieuw-Zeeland in Den Haag. Zij is daartoe door ambas sadeur H. V. Roberts zelf uitgeno digd. WADDINXVEEN/BOSKOOP Een commissie, samengesteld uit le den van de gemeenteraad van Bos koop en Waddinxveen en zo moge lijk aangevuld met leden van de respectievelijke verkeerscommissies, zal maatregelen gaan besturen ter verhoging van de verkeersveiligheid op de Henegouwerweg (provinciale weg nr. 25). Geen algemeen belang hi» j 1 Advertentie) In het Weekblad voor Waddinxveen van 10 januari j.l. troffen wij een weergave aan van een gesprek van uw redakteur en de sekretaris van onze schoolvereni ging, de heer J. Noorlander, met betrek king tot de plannen tot stichting van een derde hervormde school in Groenswaard 3, waarvoor reeds van gemeentewege op tie op grond is verkregen. Zonder de juistheid van dit bericht in twijfel te Het Bestuur tot stichting en Instandhouding van Hervormde Scholen te Waddinxveen, p/a secr. Zuidkade 215. S. VAN DER BOON, Zuidkade 138 Dorpstr. 26, W’veen, tel. 2009 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. In een vorige raadsperiode heeft de sub- sidiecommissie concrete richtlijnen op gesteld voor het verstrekken van gelde lijke bijdragen uit de gemeentekas. Dit moet ook wel als je niet verzeild wil ra ken in bijdragen op grond van sympa thieën of antipathieën. Belangrijk is dat er een voor een ieder aanvaardbaar en duidelijk beleid ten grondslag ligt aan de subsidieverlening. Volgens deze richtlijnen wordt onder scheid gemaakt tussen contributie, ver goedingen en subsidies. Een uittreksel hiervan treft u in een kader bij dit ar tikel aan. Het bestuur van een gemeente is ver antwoordelijk voor het goed functione ren van het huishouden van de gemeen te. Zij moet voorzieningen en diensten aan haar inwoners aanbieden om zoveel mogelijk in de behoeften van die inwo ners te voorzien. Dat is de meest wezen lijke taak van een gemeentebestuur. Om die taak uit te oefenen krijgt het be stuur van die gemeente een aantal be voegdheden, zoals die in de gemeentewet zijn vastgelegd, en bovendien geld. Dat geld komt uit rijksbijdragen, dus geld dat door belasting al opgebracht wordt, en gemeentelijke belastingen. Nu is het natuurlijk zo dat het geld dat die gemeentelijke overheid ter beschik king krijgt, om haar taak uit te voeren ook gebruikt moet worden om de ge meentelijke huishouding zo goed moge lijk te laten functioneren. Onder deze plaatselijke huishouding moet natuurlijk ook begrepen worden het verrichten van taken met omliggende gemeenten met als doel het voorzieningenpakket ten behoeve van onze eigen inwoners te ver beteren. De bevolking is grotendeels van Britse afkomst. Gelukkig dat de blanken de oorspronkelijke bevolking - de Maori’s - nog niet hebben verdrongen, al heeft het Haar in het verleden meer dan eens naar uit gezien. Nieuw-Zeeland kent zelfbestuur, maar is een staat van het In de eerste week van het nieuwe jaar had ik in onze bibliotheek geluk: ik werd de derde lezer van: „Een boekje open over de dominees” door ds I. J. Karres en verschenen in 1972. De auteur is, volgens de toelichting op de achter kant van het boek, hervormd predikant. Jarenlang was hij directeur van het op leidingsinstituut „Nieuw Ruimzicht” te Doorn. Het is een zeldzaam gezellig boek, zo wel voor de met de kerkelijke levens sfeer vertrouwde, sympathiserende lezer als voor de objectief belangstellende. Al bij de eerste bladzijde springt de vonk over en met steeds groter interesse volgt men de daaropvolgende hoofdstukken. Neem er uw Bijbel bij, want die heeft men bij sommige gedeelten wel nodig. Uit de bronvermelding, waaronder o.m. J. A. Cramer: „De dominee op het land en in de stad”, A. A. van Schelven: „Het Calvinisme in zijn bloeitijd”, F. O. van Gennep: „De brief in het Pastoraat”, blijkt wel dat het boek het resultaat is van veel studie en diepgaand onderzoek. We mogen wel aannemen dat voor dit boek, evenals voor elk ander goed boek, de vraag aan de Moorman nog steeds van kracht is: verstaat gij wat gij leest? Het is allemaal begonnen met de scrip tie, die Jeanet over Nieuw-Zeeland heeft geschreven. Haar leraar aardrijks kunde, de heer H. Kalkman, beloonde het werkstuk met een 10 en bleek voor de mondelinge kennis maar liefst een 9 over te hebben. Reden voor Jeanet om de ambassadeur van haar scriptie op de hoogte te brengen en hem te bedanken voor de door zijn ambassade verstrekte inlichtingen. Deze commissie bestaat uit vijf gemeen teraadsleden, die terzijde gestaan worden door een ambtenaar van de secretarie. De gemeenteraadsleden die in deze com missie zitten, zijn: de heren H. van Ek, P. Noordam, D. Uitbeijerse, een vaka- ture omdat mevrouw H. L. M. Rotting- huis-Pruijmboom pas de raad verlaten heeft en ikzelf als voorzitter. De taak van de subsidiecommissie is om B. en W. te adviseren in alle mogelijke zaken betreffende subsidies, contribu ties en bijdragen. De normale gang van zaken is dat het college ieder verzoek voor een subsidie of iets dergelijks voorlegt aan de subsi diecommissie. Deze behandelt dat in een van zijn ver gaderingen, roept zonodig de verzoekers op om het ingediende verzoek toe te lich ten en geeft daarna een weloverwogen advies aan het college van B. en W. Het advies van de subsidiecommissie wordt ter kennis gebracht aan de ove rige gemeenteraadsleden. Als B. en W. het eens zijn met het advies van de sub sidiecommissie doen zij een overeenkom stig voorstel aan de raad. Zo niet dan kunnen B. en W. toch een voorstel doen aan de gemeenteraad maar het is gebruikelijk dat zij dan aangeven op grond waarvan zij menen anders te moeten voorstellen dan de subsidiecom missie geadviseerd heeft. Tot grote verbazing van de familie Van Beest en natuurlijk niet in het minst van Jeanet schreef de heer Roberts, dat het Waddinxveense meisje maar eens telefo nisch contact moest zoeken met zijn secretaresse om tot een afspraak voor een bezoek aan de ambassade van Nieuw-Zeeland in de Haagse Anna Pau- lownastraat te komen. Dat deed Jeanet en volgende week is het dan zover. Jeanet van Beest’ bewondering voor Nieuw-Zeeland, waar een geëmigreerde neef van haar woont, kent bijna geen grenzen. Het gehele, 89 pagina’s tellen de, werkstuk is één groot loflied op het land, dat wel eens „Klein Europa in de Zuidzee” wordt genoemd. Nieuw-Zee land, zo lezen we in Jeanet’s scriptie, ligt op het zuidelijk halfrond tussen de 34ste en 47 ste breedtegraad, bestaat uit twee eilanden, is acht keer zo groot als Nederland en ligt 20.000 kilometer van Amsterdam, om maar eens wat te noe men. ARTIKEL 2. 1. Contributies zijn de geldelijke bijdragen die zonder nadere voorwaarden verleend worden ter erkenning dat een instelling een doel nastreeft, dat met het oog op de taak van de gemeente aanmoediging verdient. 2. Contributies worden verleend door Burgemeester' en Wethouders, indien daarvoor bedragen op de begroting zijn uitgetrokken. ARTIKEL 3. 1. Vergoedingen zijn de geldelijke bijdragen, die verleend worden ter be strijding van - of ter tegemoetkoming in - de kosten door een instelling te maken voor verrichtingen in het belang van inwoners der gemeente. 2. Vergoedingen worden vastgesteld door Burgemeester en Wethouders, in dien daarvoor bedragen op de begroting zijn uitgetrokken. ARTIKEL 4. 1. Subsidies zijn de geldelijke bijdragen, die onder bepaalde voorwaarden kun nen worden verleend om een instelling mede in staat te stellen haar arbeid ter bereiking van het door haar gestelde doel in het algemeen belang te ver richten. 2. Subsidies worden verleend door de raad, met inachtneming van de vol gende voorwaarden. ARTIKEL 5. Om voor de toekenning van een subsidie in aanmerking te kunnen komen moeten de instellingen voldoen aan de voorwaarden gesteld in de navolgende artikelen: a. zij moeten binnen de gemeente Waddinxveen zijn gevestigd en aldaar hun werkterrein hebben; b. zij moeten, voorzover dit mogelijk is, zijn aangesloten bij erkende lande lijke verenigingen of federaties; c. zij moeten - behoudens bijzondere gevallen, zulks ter beoordeling van de raad - op de datum van aanvrage van een subsidie tenminste twee achter eenvolgende jaren hebben bestaan; d. de besturen der instellingen moeten overeenkomstig hun aard en bestem ming aan hun verplichtingen naar vermogen voldoen, terwijl ten behoeve van de instellingen op redelijke wijze moet worden bijgedragen door hen, van wie overeenkomstig hun aard in de regel bijdragen verwacht kunnen worden en vast moet staan dat hun besturen hebben gedaan en blijven doen, wat in hun vermogen is, om die bijdragen te doen toenemen, zulks ter beoordeling van Burgemeester en Wethouders en de raad, na ingewonnen advies van de sub sidiecommissie. Gemenebest. Het klimaat is er mild. Er valt betrekkelijk veel regen. ,Jn dit op zicht is er dus geen verschil met Ne derland”, concludeert Jeanet. Van Nieuw-Zeeland is het landschappelijk schoon het meest aantrekkelijk. Omdat Jenaet’s vader slager is zal het niet zo verwonderlijk zijn dat de vee teelt - Nieuw-Zeeland is van oudsher het land met veeteelt als belangrijkste bestaansbron - een niet onbelangrijke plaats in de scriptie inneemt. In woord en beeld worden de kwaliteiten van Nieuwzeelands lamsvlees opgesomd. In ieder geval, zo leert ons Jeanet’s scrip tie, zijn in dit „aan het einde van de wereld Eggende” land de schapenfarms enorm groot. Vandaar dat wol voor Nieuw-Zeeland het belangrijkste export artikel is. Uitvoerig wordt ingegaan op het productieproces dat nodig is voor dat wol in een winkel te koop kan wor den aangeboden. WADDINXVEEN De gemeen teraad van Waddinxveen besloot donderdagavond 18 januari 22 in stellingen bijna 75.000,- subsi die te verlenen. Dat is bijna een tiende gedeelte van de 800.000,-, die dit jaar door de gemeente Waddinxveen aan subsidies, bij dragen, contributies en dergelijke uit de gemeentekas worden ont trokken. In het subsidiedebat van twee weken geleden ging het voor namelijk om het trekken van een grens: wat dient de gemeente te subsidiëren en wat niet. Niet al leen plaatselijk, maar ook lande lijk gezien. Het standpunt van de fractievoorzitter van D’ 66, de heer H. P. Bart, viel in dat raads- debat op. Omdat het gemeentelijk subsidiebeleid best eens van de geheimzinnig lijkende sluier ont daan mag worden en raadslid H. P. Bart een geheel andere subsi diepolitiek blijkt voor te staan heeft de redactie van het Week blad voor Waddinxveen hem ge vraagd - als voorzitter van de sub sidiecommissie - daarop eens die per in te gaan. Bijgaand treft u zijn visie aan. Het initiatief tot de instelling van een dergelijke commissie werd genomen tij dens de vorige week dinsdag gehouden gemeenschappelijke vergadering van de gemeenteraden van Boskoop en Wad dinxveen. Er zal getracht worden meer uniformiteit te krijgen in de bestaande maatregelen en er zal worden nagegaan in hoeverre een inhaalverbod voor de gehele weg en een snelheidsbeperking buiten de bebouwde kom tot de verho ging van de verkeersveiligheid kunnen bijdragen. Allerlei zaken die in het algemene be lang gebeuren behoren dan ook duide lijk niet tot de taak, noch de verant woordelijkheid van een gemeente. Met alle waardering voor het belangrijke, goede en noodzakelijke werk dat door een groot aantal instellingen in het land verricht wordt in het algemene belang is het duidelijk dat het een taak is van de algemene overheid om dit soort werkzaamheden fiancieel mogelijk te maken, maar dat hoort bepaald niet tot de plaatselijke huishouding, dus tot de taak van het gemeentebestuur. Het geld dat de gemeente dan ook tot zijn beschikking krijgt, hetzij uit de rijksschatkist, hetzij uit gemeentelijke belastingen, mag in het algemeen dan ook niet aan dergelijke aktiviteiten uit gegeven worden. Maar het merkwaar dige is, dat als de gemeente Waddinx veen zou besluiten tot de oprichting van een monument in de Noordzee, zij daar voor beslist geen toestemming voor zou krijgen van de hogere overheid. Als de gemeente Waddinxveen evenwel een sub sidie geeft aan de Nederlandse Nier stichting, wordt dit wel goedgekeurd door de hogere overheid. Die hogere overheid kan ook moeilijk anders omdat zij in haar taak tekort schiet. En dit tekortschieten wordt door de gemeente dan weer goedgemaakt. Het mag duidelijk zijn dat ik een geweldig voorstander ben van Europese integra tie, van de bestrijding van hart- en vaat ziekten, van de leniging van nood van nier- en astmapatienten en dergelijke zakên. En ik vind het een schandaal dat al deze goede werken in feite afhanke- lijk zijn van de collectebus, van de cha- ritas, van de goedgeefsheid van de men sen. Dit zou normaal gesproken, even tueel met een verhoging van belasting, betaald moeten worden uit de rijksschat kist. Dat dit nog steeds niet gebeurd is een gebrek aan maatschappelijk verantwoor delijkheidsgevoel van onze samenleving. Deze instellingen zijn helemaal afhan kelijk van de collectebus. En door maar steeds wat in die collectebus te stoppen, houd je deze collectebus ook in stand en zal er nooit iets veranderen. Het is natuurlijk juist dat het plezierig is dat er een aantal mensen is dat zich de nood van anderen zo bewust is dat zij met collectebussen gaan lopen, en juist daardoor ook anderen confronteren met de problemen van nierpatienten en der gelijke. Toch is het triest dat een der gelijke confrontatie tot op heden func tioneert en mensen zich daardoor dus danig aangesproken voelen dat ze dan oök maar wat in de collectebus doen. In grote lijnen onderschrijft de subsidie- commissie het uitgangspunt, wat ik zo juist genoemd heb, maar het natuurlijk erg onsympathiek om ”nee” te zeggen tegen een subsidie aan het Koningin Wilhelminafonds, bovendien wil je het werk van de kankerbestrijding ook niet in gevaar brengen. Toch zullen we naar mijn mening met z’n allen een keer de puntjes op de i moeten zetten, onze maatschappelijke verantwoordelijkheid moeten onderkennen en aanvaarden en er met z’n allen, ook het bestuur van een gemeente, aan mee moeten werken dat de verantwoordelijkheid daar komt te liggen waar ze thuis hoort en het geld daar vandaan komt, waar het vandaan moet komen. ARTIKEL 1. De geldelijke bijdragen die bij besluit van de gemeenteraad, gehoord de sub sidiecommissie, door de gemeente Waddinxveen worden verleend aan ver enigingen, stichtingen, lichamen, commissies of comitè’s - nader te noemen ’’instellingen” - worden onderscheiden in: a. contributies; b. vergoedingen; c. subsidies. trekken, menen wij toch dat de juiste bedoelingen niet duidelijk zijn over gekomen. Inderdaad zijn de reakties op onze eerste aftasting van de animo voor een derde school in de nieuwbouwwijken dusdanig dat van een spoedige realisering van een volledig bezette school vooralsnog geen sprake zal zijn. Op een wat langere ter mijn hopen wij echter aan onze plannen duidelijk gestalte te kunnen geven. De eerste aanzet daartoe - en dat kwam in bedoeld bericht niet duidelijk naar voren - is ons streven het stichten van een dependance van een onzer bestaande scholen. Met name de overbezetting van de Rehobothschool aan de Onder weg en het grote aantal leerlingen waar op gerekend kan worden voor de beide eerste klassen in het komend cursusjaar noopt ons tot maatregelen. Ons bestuur heeft in een maandagavond gehouden bestuursvergadering unaniem besloten tot snelle realisering van deze depen dance, zo mogelijk reeds in het nieuwe cursusjaar. Deze week zullen oriënte rende besprekingen worden gehouden met de officiële instanties. Nadere me dedelingen volgen spoedig. Dit ter ge ruststelling van ouders die reeds op onze oproep reageerden en positief christelijk onderwijs voor hun kinderen begeren, alsmede hen die met het oog daarop als overbruggingsmaatregel hun kinderen reeds meegeven met de schoolbus. Het bericht bleek namelijk hier en daar ver warring te hebben veroorzaakt. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie in het Weekblad voor Waddinxveen van deze week.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5