343 voertuigen voor De verdwenen bankdirecteur 30 automobilisten krijgen verbaal nachts aangehouden Politie Waddinxveen pakt dronken bestuurder Niet in je spijkerbroek naar Amerikaanse school fén Bureau voor Rechtshulp helpt ook Waddinxvener ^ADDINXVEEN/GOUDA Vandaag is het gloednieuwe Bureau voor door ONNO DICKER ii Druggebruik is hier groot probleem 4 I J EKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 Pagina 1 1 Onno Dicker in het Amerika van vandaag. door Tom Lodewijk Artikel 26 AVONDOPLEIDING SECRETARESSE RECEPTIONISTE Geen lang haar Drugs Speciaal rooster Schoolsysteem WADDINXVEEN Half augustus 1972 vertrokken de Waddinxveners Marjolein de Rouw en Onno Dicker voor een jaar studeren aan de high-school naar de Verenigde Staten van Amerika. Ze werden daar toe uitgenodigd door de American Field Service. Onno Dicker heeft ons in het Weekblad voor Waddinx veen tot tweemaal toe verteld over het leven in het Amerika van vandaag. Vandaag schrijft hij als leerling van de St. Teresa high school in Decatur ons voor de derde maal. WADDINXVEEN De rijkspolitie van Waddinxveen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag deelgenomen aan een grootscheepse regionale verkeerscontrole. In het kader daarvan werden op de Henegouwerweg ter hoogte van de op- en afritten naar rijksweg 12 tussen elf uur ’s avonds en jjalf drie ’s nachts 443 voertuigen en 23 bromfietsers aangehouden en ge controleerd. Dertig weggebmikers kregen een proces-verbaal. Eén van de automobilisten werd geverbaliseerd wegens het rijden onder invloed. Er werden geen rijverboden opgelegd. Rechtshulp in Gouda met zijn werk begonnen. Waddinxveners kunnen hier terecht voor kosteloos juridisch advies. Het bureau is ondergebracht in het nieuwe kantongerechtsgebouw aan de Oosthaven. Er is meer n 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 Opperwachtmeester M. A. Ruissen controleert hier in de stromende regen de autopapieren van een automobilist ïuridisebe adviezen zonder bewijs van onvermogen kM-3-- fc ft W I Maurik, dan wandel je Wordt vervolgd gehouden en 665 processen-verbaal uit gedeeld. De onder invloed rijdende automobilist uit Boskoop die in Waddinxveen werd aangehouden bleek de enige die nacht te zijn, die de gezamenlijk optredende politiekorpsen in deze streek in de kraag konden grijpen, hoewel de ver keerscontrole zich niet uitstrekte tot „artikel 26 van de wegenverkeerswet” alleen. De dertig processen-verbaal, die in onze gemeente zijn gevallen hadden betrekking op het rijden met gladde banden, het voeren van onvoldoende verlichting, het niet kunnen tonen van een kentekenbewijs en het niet bij zich hebben van andere autopaiperen. Auto mobilisten, die geen rijbewijs konden tonen werden in de gelegenheid gesteld het rose papiertje de volgende dag op het politiebureau aan de Kerkweg te laten zien. Bij de algemene alcohol-controle van de politiekorpsen in Noord-Brabant zijn 257 processen-verbaal gegeven. In drie gevallen waren de bestuurders dronken. WADDINXVEEN/DECATUR Kerstmis en Nieuwjaar zijn achter de rug. Ik hoop, dat het voor u allen een goed nieuwjaar mag zijn. Hier was het een geweldige belevenis. Niet dat het feest op zich verschillend was. Persoon lijk is het mij opgevallen dat de mensen zo maar aardig tegen elkaar begonnen te doen. Het Kerstfeest speelt zich hier volledig in de familiesfeer af met als hoogtepunt het diner. Veelal gaan de mensen nog naar de kerk. De grote attractie is ech ter het openen van de pakjes. Sint Nico- laas is hier helemaal in het Kerstfeest ondergegaan en als Santa Claus (kerst mannetje) herrezen. Hij woont op de Noordpool, komt in een arreslee, ge trokken door acht rendieren en doet al het werk zelf. Sommige Amerikanen zijn niet helemaal gelukkig met deze materialisering van Kerstmis. Nieuwjaar wordt zonder vuurwerk ingeluid. De grote vuurwerkdag is hier op 4 juli, In- dependance Day. Vele mensen geven feestjes op Oudejaarsavond. Gewoonlijk is een gezin niet onder elkaar tijdens de jaarwisseling, wel heeft iedereen ge weldige pret. duurder. Gewoonlijk lopen de kosten voor kleding en diner op tot 75 dollar. (Advertentie) ■pont westhaven 31-32 gouda teL 17861 UNIEK kleine groepen pers, begeleiding landelijk diploma in tentamen systeem duur ca. 22 maanden aanvang jan. en sept. eaten, die ten doel heeft in een zeer vroeg stadium een verdachte juridische bijstand te verschaffen, wanneer daartoe op het politiebureau bij zijn in verzeke- ringstelling de wens kenbaar wordt ge maakt. De dienstdoende piketadvocaat wordt opgeroepen en hij kan de verdach te in het politiebureau reeds bezoeken. Indien om een of andere reden een be wijs van onvermogen noodzakelijk is (bij toevoeging van een advocaat of een deurwaarder bij een procedure), dan kan dit elke werkdag in de morgenuren worden aangevraagd bij de gemeentelijke sociale dient in zijn of haar woonplaats. En natuurlijk kunnen in alle andere ge vallen de organisaties voor maatschap pelijke hulpverlening ten behoeve van hun cliënten telefonisch over spoed eisende zaken juridische adviezen bij het bureau inwinnen. lokalen of de bibliotheek gaan. Er zijn twee soorten scholen. De meeste zijn openbaar,>het onderwijs is gratis evenals de boeken. We hebben vier openbare high schools in Decatur (100.000 inw.) met respectievelijk 2000, 1900, 1600 en 900 leerlingen. Bepalend naar welke school je gaat, is de ligging van je huis. Eveneens zijn er privéscholen, in de meeste gevallen katholiek. Hiervoor is schoolgeld vereist, hoewel je als belas tingbetaler ook de openbare scholen on dersteunt Grondwettelijk is vastgelegd, dat godsdienst en staat volledig geschei den dienen te worden gehouden. Op het ogenblik is een wetsontwerp in de maak om subsidie te geven voor alle vakken behalve godsdienst Overigens wordt op de openbare scholen facultatief de Bijbel behandeld in de literatuurklas. Het schoolgeld voor St. Teresa bedraagt ongeveer 1.250,per jaar. Dit heeft zekere gevolgen. De school is klein, 450 leerlingen, omdat slechts een beperkte groep er gebruik van kan of wil maken. Je kunt op subjectieve gronden van de school verwijderd worden. De school wordt door de zusters Ursulinnen geleid. Kledingvoorschriften zijn van kracht. De meisjes dragen een uniforme grijze rok en witte blouse. Spijkerbroeken en witte T-shirts zijn niet geoorloofd. Je haar mag niet te lang zijn. Onlangs is be paald, dat haarvoorschriften op open bare scholen ongrondwettelijk zijn. Het peil van zowel de school als de leer lingen heet hoger te zijn op St Teresa. Er is een betere studiemotivering en ge- zinsachtergrond. Ook hebben we slechts twee leerlingen met een donkere huid. Tot de normale uitrustig van de scholen behoren de sportteams en een jaarboek, waarin alle leerlingen en activiteiten vermeld worden. Tot de activiteiten be horen allerlei soorten clubs en enige grote jaarlijkse gebeurtenissen zoals ,Jiome-coming” halverwege oktober, wanneer alle vroegere studenten van de universiteiten terugkomen. Er is een groot bal, waarin onder meer een „home coming queen”. Alles gaat er dan zo duur mogelijk aan toe. De dag er voor is er een grote optocht door de stad. De „promenade” in de lente is nog veel Het percentage leerlingen, dat meer dan eens ervaringen gehad heeft met drugs wordt voor de hoogste klas in de open bare high school geschat op 70%. Er is echt sprake van een probleem. Helemaal erg wordt het als ze naar een universiteit gaan. Ze slaan geheel los. Het aantal druggebruikers omvat hier ongeveer 85%. Alcoholgebruik komt er bij, hoe wel de leeftijdsgrens 21 jaar is. Ze heb ben eigenlijk nooit geleerd hoe ze er mee moeten omspringen. De weinige moraal, die er was, verdwijnt steeds ver der, met Californië als exponent (ge slachtsziekten tieren welig). De bevolkingstoename is gestopt in de U.S.A. Dit is niet zo verwonderlijk met 10.000 legale abortussen provocatus per jaar en een geschatte 100.000 tot 1.000.000 illegale per jaar. Dit geeft misschien een vertekend beeld van hoe het gesteld is in dit land, want behalve een land van overdaad, is het ook een land van overvloed. Ikzelf heb het er in ieder geval best naar mijn zin. De verkeerscontrole, waarvoor twaalf politiemensen bijna vier uur in touw Karen, was een onderdeel van een regi onale actie, die in Hollands Midden met medewerking van diverse gemeente- en ijjkspolitiekorpsen werd georganiseerd door de Centrale Politie Verkeerscom- nissie (CPVC). In totaal werden door 200 politiemannen 5300 voertuigen aan- Onze school (St. Teresa) heeft een spe ciaal soort rooster. De vier of vijf vak ken worden gespreid over een rooster van zes dagen, waarbij de meeste vak ken elke dag en sommige enkele dagen per week worden gedoceerd. Er wordt echter slechts vijf dagen per week les gegeven, zodat je rooster als het ware over de week verschuift. De ene week is maandag - dag 3, de volgende week is maandag - dag 2 enz, Elke dag begint met 10 minuten homeroom om mede delingen te doen en te controleren of iedereen aanwezig is. Daarna gaat ieder zijns weegs volgens zijn rooster. De dag duurt van 8 uur tot half drie. Niemand mag in die tussentijd de school verlaten. Als je geen lessen hebt, kim je, volgens je rooster, gaan lunchen, naar studie- Het schoolsysteem wijkt enigszins af van het onze. De kinderen gaan op vier jarige leeftijd - niet verplicht - naar de Kindergarten, de kleuterschool. Dat klinkt niet Amerikaans, maar het is be grijpelijk, als je bedenkt, dat 40% van de Amerikanen van Duitse afkomst is. Het lager onderwijs is verplicht en gra tis, uitzonderingen daargelaten. Dit duurt 6 jaar. Vervolgens moeten de kin deren in hun 7e en 8e leerjaar naar een voorbereidingsschool voor de high school. Ik heb begrepen, dat leraar zijn op zo’n school een verschrikking is. High school is de normale voortzetting, naast het technisch onderwijs. Hier volgen de leer lingen vier of vijf vakken per jaar, waarvan een aantal verplicht zijn, zoals Engels, Wereld en Amerikaanse geschie denis. Voor de rest rijn - vooral op de grote scholen - alle denkbare vakken aanwezig. Erg in trek is Spaans. Dat is altijd handig met een zeer snel groeiende Latijns-Amerikaanse bevolking ten zui den van je. Voor elk vak, dat een jaar lang met goed gevolg doorlopen is, wordt een credit gegeven. Om je eind diploma te krijgen moet je 16 credits hebben. Als je echter naar een universi teit wilt gaan, is je cijferlijst en de uit slag van een landelijke test veel belang- rijker dan je diploma. onvermogen te overleggen. De Goudse vestiging in het kantongerechtsgebouw is een filiaal van het Rotterdamse Bureau voor Rechtshulp aan de Noord- singel en wordt geleid door mevrouw mr. F. James-Heyboer en mr. J. de Heer. Het behoeven niet alleen pro-deo-zaken te betreffen, indien men de hulp van het bureau wil inroepen. Ook wanneer men over juridische zaken een advies wil vragen kan men er heen. Aan deze adviezen rijn geen kosten verbonden. Maar het Bureau voor Rechtshulp biedt meer. Er is een piketdienst voor advo- '*i i' i* i* i' i' ■*i U H I* i' I' i' i' i' i' l' l' 11 nen tegenwoordig zóveelze maakte de zin niet af, haar ogen staarden nadenkend naar de donkere dennelijn aan de horizon. „Nog iets ontdekt?” vroeg ze op andere toon, kennelijk geneigd over iets anders te praten. Hij had het onderwerp willen vermijden, maar rij stevende er direct op af. „Nee” antwoordde hij bedachtzaam „maar je kunt nooit weten. Ik hou m’n ogen open”. „Dus je verwacht dat er toch nog nieuws in zit” stelde ze vast en zag hem opmerkzaam aan. Hij schoof onrustig op rijn stoel heen en weer. „Kijk eens Thera” zei hij na een lange pauze „ik bekijk deze zaak niet alleen ehberoepsmatig. Het gaat me niet alléén om nieuws. Het gaat om recht. Is jouw vader terecht verdacht, of niet? Is hij schuldig, geheel, gedeeltelijk, of helemaal niet? Ik kan niet zeggen, dat het onderzoek me daarop al een definitief antwoord gegeven heeft”. „Daar hoef jij je toch niet druk om te maken” zei ze nuch- ledere dinsdag van ’s middags vier tot zes uur kunnen hier niet alleen Wad- iinxveners, maar ook inwoners uit om liggende gemeenten in de Gouwestreek en Krimpenerwaard terecht voor echt scheidingen, huurkwesties, arbeidsge schillen, geldvorderingen, schadevergoe- dingen en ook strafzaken. Het Bureau voor Rechtshulp is ontstaan uit het reeds lang bestaande Bureau van Consultatie en in dat bureau hebben titting 35 advocaten, 2 deurwaarders en sen adviseur van het maatschappelijk "’erk. Van het bureau kan gebruik ge naakt worden zonder eerst bewijs van ter „het uitoefenen van gerechtigheid is de taak van de justitie. Hoogstens kun je zorgen dat je je vinger op de pols houdt, zodat je er als krantenman bij bent, wanneer er zich eventueel een nieuwe ontwikkeling voordoet.” „Dat zal ik ook wel” verzekerde hij. „Maarweer aar zelde hij. „Watmaar?” hielp ze. !lh= =23 te ze in en vleide zich met een zucht van tevredenheid op de lage bank. „Vooruit dan maar, ik zal het maar met mijn geweten op een akkoordje gooien. En met de dokter, maar dat is moei lijker.” Hans neuriede innig tevreden, terwijl hij de wagen weer in schakelde en verder reed langs de gladde asfaltweg. Even later parkeerde hij de wagen voor het terras van Boschlust, waar het nu stil was. Weldra zaten ze gezellig aan een tafel tje, de thee op een knus lichtje en vroeg Thera .Hoeveel suiker?” Hans het haar stilletjes haar gang gaan, keek op merkzaam toe hoe haar slanke vingers manipuleerde met de suikertang. „Fijn om weer eens voor iemand te kunnen zorgen” zuchtte ze en zag hem aan. Ze kleurde. Een fijne blos, die haar bleek gezicht opeens veel mooier maakte. Als „D’r is een andere kant aan de zaak zette hij door. „De naam, de eer van je vader, ook die van jou, zijn er mee gemoeid”. dit meisje straks weer gezond en flink is, dacht Hans Mis zeggen! Hij zag aan haar ogen hoe ze genoot van dit alles: de rust, het prachtige uitricht over de hei, de gezelligheid van dit samenzijn, het verrassende van de ontmoeting. Het moest een belevenis rijn in die eendere gang van haar dagen van herstellende zieke. ,Hoe lang moet je nu nog blijven?” vroeg hij. „Als alles goed gaat een maand” antwoordde ze opgewekt. „En dan natuurlijk voorlopig nog heel kalmpjes aan doen, niet werken. Een rustige vakantie ergens buiten, veel wan delen, niet té veel nog, aansterken”. „En ben je er dan helemaal bovenop.” „Volgens de dokter wel” zei ze voorzichtig, ,,hij zegt dat als ik niet te wild leef, ik wel honderd jaar kan worden, ’t Was nog maar een beginstadium, toen ze het ontdekten. Ze kun- Zo ver was het in Hans’ gedachten al gevorderd, toen hij net schrik gewaar werd dat hij zat te soezen. Met schrik, jrant op de stille weg doemde daar opeens een gestalte op. Hy remde verdraaid, daar was hij toch bijna tegen die luffrouw opgereden! Ze keek verschrikt naar de wagen sn opeens voelde Hans al het bloed naar rijn gezicht vloei en. Als je van toeval spreekt! Maar dat was Thera. et oewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest trok rijn gezicht in een verraste grijns. Aee maar” zei hij „duizend maal excuus. Ik deed het heus net expres!” II. dacht dat je om kopij voor je krant verlegen zat, en dus naar een verkeersongeval ensceneerde” gaf ze terug. „Wat net je me schrikken!” ■II deed het écht niet expresik zat in gedachten” ver ontschuldigde hij zich, inwendig vermaakt omdat rij niet welke gedachten dat waren. Hij opende het portier in, breng ik je„Ja maar” protesteerde ze „ik *noet wandelen, Minstens nog een uur. ’■Zozo” zei hij tevreden „minstens nog een uur. Nu, Thera v«i Maurik, dan wandel je nu maar eens niet. Hier vijf rni neten is Boschlust, met een heerlijk zitje onder de bomen, daar gaan wij gezellig theedrinken, en binnen het uur o® jij weer op Zonnegloren terug. Daar kraait geen haan naar. ■Ja maar” weerstreefde ze weer „dat is niet 0 lens de regels” vulde hij aan. „Maling aan de regels, an een uurtje lekker lui zitten en gezellig praten knap je op. Dan haal je dat uurtje wandelen morgen maar in.” •■Mannen zijn dictators” constateerde ze, maar tegelijk stap- ■i

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 7