en c c c l raadslid J.L. van Heteren Kritiek van IV h H V Fractieberaad D’66 in Objectief beleid B. en W. inzake Vietnamcollectes Ontmoetingskerk zijnde commissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw. In deze commissievergadering bracht burge meester C. A. van der Hooft als voor zitter de leden P. Lips (soc.), H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging), Ph. Kroes (lib.), P. F. J. van Schie (kath.v.), H. P. Barth (D’66), D. Uitbeijers (SGP/ Hervormde Kiesvereniging), H. van Ek (soc.), P. Noordam (arp) en A. M. Zwamborn (directeur van de dienst Openbare Werken en Bedrijven) op de hoogte van de dreigende woningbouw- impasse in Groenswaard 3. BB tegen BB openbaar onderwijs vertrouwelijke brief: UITZONDERLIJK GROTE PROBLEMEN INDIEN GROENSWAARD 3 STAGNEERT Raadslid P. Noordam verbrak vertrouwelijkheid Feestavond I Extra raadsvergadering over de I bouw 290 flats in Groenswaard in beperkt f 30.000,- Bi Brandschade tot T 1 I w. voi nu Pagina 6 Bouwteam Geen besluit l 1 Voorstel h i Bouwplan Kritiek V d d d v I 5 l 1 1 I J 18 kw 11 Samenvatting ■S rt if u M |S Hf ft: Achtergrond-informatie WADDINXVEEN De totale brandschade in Waddinxveen is in 1972 beperkt gebleven tot beneden de 30.000,—(in 1971 205.000,-, in 1970 50.000,- en in 1969 128.000,-). Het jaarverslag van de vrijwillige brandweer concludeert dan ook, dat vorig jaar voor de Waddinxveense brandweerlieden het jaar is geweest van de hulpverle ning, anders dan bij brand en van de studie. Er wordt al volop gebouwd in Groenswaard 3 - met ontheffing - want de goedkeuring van het bestemmingsplan is nog steeds niet binnen. 1-WWbWH r i i|ïl WADDINXVEEN De gemeenteraadsleden M. Boere (soc.), H. P. Barth (D’66) en P. F. J. van Schie (kath.v.) hebben in de vorige week don derdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering hun waardering geuit over het „objectieve standpunt” van het college van Burgemeester en Wet houders om het actiecomité „Waddinxveen helpt Vietnam” in de gelegen heid te stellen op vrijdag 2 februari een bliksemactie voor de slachtoffers van de oorlog in Vietnam op touw te zetten. WADDINXVEEN De raadsleden H. P. Barth (D’66) en M. Boere (soc.) lieten ook weer in de vorige week donderdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering weten onoverkomelijke be zwaren te hebben tegen de Bescherming Bevolking. Het is dus duidelijk dat BB tegen BB is. De opmerkingen waar uit dit is te halen werden ge maakt tijdens het raadsdebat over de centrale meldings- en alrameringsdienst Midden- Holland en het bij de ingeko men stukken ter sprake ko men van de rekening 1971 en begroting 1973 van de B-kring Zuid-Holalnd D van de dienst Bescherming Bevolking. Vrijwilligers WADDINXVEEN De woning bouw in Groenswaard 3 wordt vol gende week dinsdagavond in een extra vergadering van de gemeente raad van Waddinxveen ter discus sie gesteld. Dit gebeurt op verzoek van de raadsleden mevrouw L. M. Waagmeester-Oosterbroek (lib.), J. L. van Heteren (Gemeentebelang), H. P. Barth (D.66), M. Boere (soc.) en D. Uitbeijerse (SGP/Hervormde Kiesvereniging) en naar aanleiding van een artikel op de voorpagina in het Weekblad voor Waddinxveen van donderdag 1 februari. Andere belangen Burgemeester C. A. van der Hooft ant woordde namens het college, dat B. en W. ook een niet met „Heel Vietnam” sympathiserend deel van de Waddinx- Wedstrijden Communist WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 FEBR. 1973 WEEKE w. I iè.' L I p i 1 1 I i Het door de heer Zwamborn in overleg De reden, dat de drie eerdergenoemde Gezien de grote belangen, die verband houden met de realisering van Groens waard 3, achten wij het van betekenis de lezers van het Weekblad voor Waddinx- veen uitvoerig te informeren over het besprokene in de besloten commissie vergadering aan de hand van het verslag van deze op dinsdagavond 30 januari 1973 gehouden bijeenkomst en de brief, die naar aanleiding hiervan woensdag 31 januari 1973 door het college van Bur gemeester en Wethouders aan alle Wad dinxveense raadsleden is gezonden. Zo wel het verslag als de brief dragen nog een vertrouwelijk karakter. De door de heer Boer namens de wo ningbouwverenigingen verstrekte mede deling kwam als een donderslag bij hel dere hemel, omdat na tal van vergade ringen van het bouwteam Groenswaard 3 tenslotte was overeengekomen, dat de De directeur van de dienst Openbare Werken en Bedrijven, de heer A. M. Zwamborn, was al zeer snel met de ste- dcbouwkundige van onze gemeente aan het rekenen gegaan om zo goed en zo kwaad dat ging een kostenberekening Vanzelfsprekend durfden de leden van de commissie voor de ruimtelijke orde ning en de woningbouw in hun vergade ring van ruim twee weken geleden niet het besluit te nemen het woningbouw- plan op de helling te zetten en de flats te vervangen door eengezinswoningen. Niettemin blijft een deel van de com missie voorlopig nog van mening, dat de bouwer en architect de gelegenheid moe ten krijgen de flats aan derden te ver kopen, waarbij toch wel een huurmaxi- mum gesteld moet worden van 300, all-in per maand. Een ander deel wil eerst van de consequenties van het een en ander op de hoogte gesteld worden. Als het er op aan komt kiezen alle le den van de commissie liever voor een gezinswoningen dan voor flats. In ieder geval zal het college van Burgemeester en Wethouders een nota opstellen in zake de globale gevolgen van het niet bouwen van flats en het bestemmen van de daardoor vrijkomende ruimte voor Op var vai vai tan linj ger Bo W? van vee nie din Ho en vai VO’ WADDINXVEEN De door het ARP- raadslid P. Noordam openbaar gemaak te en door het Weekblad voor Wad dinxveen verspreide bericht over moei lijkheden rond de bouw van 290 flat woningen in Groenswaard 3 is een door betrokkenen en inwoners veelbesproken zaak geworden. Hogelijk verbaasde leden van het college van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraad namen daardoor op ongebruikelijke wijze ken nis van de gegevens inzake de woning bouw in Groenswaard 3, welke gege vens mondeling in een besloten verga dering van de commissie voor de ruim telijke ordening en de woningbouw ver trouwelijk waren verstrekt en een dag later in een brief aan alle leden van de gemeenteraad schriftelijk werden beves tigd. Op die 31 januari 1973 gedateerde brief stond „VERTROUWELUK”. Wi koi av< me Sta rin voi To] zoe wo< 20 zoe 272 De mt de za va br oc Stl lei br L I Dil var aar jaa 9 s 197 dar ins op< gin wa: slol bac januari in zijn toespraak tot de leden van de gezamenlijk in vergadering zijnde kiesverenigingen „Nederland en Oranje” van de ARP en „Groen van Prinsterer” van de CHU had gerept over de „ern stig in gevaar komende bouw van 290 flatwoningen in Groenswaard 3”. In het op 4 januari van dit jaar ver schenen jaaroverzicht van het Weekblad voor Waddinxveen hadden wij onze le zers al verteld, dat er in 1972 nauwelijks wat te blussen is geweest. De Waddinx- veense vrijwillige brandweer werd wel veelvuldig te hulp geroepen bij het leeg pompen van ondergelopen kelders (voor al tijdens het noodweer in de nacht van 5 op 6 juli) en bij verkeersongevallen op de Henegouwerweg (22 augustus) en op de Noordkade (8 oktober). Samengevat zijn dit de gevolgen, indien een op dit moment ook (nog) verdeeld college van Burgemeester en Wethou ders besluit de 290 meergezinswoningen definitief van het bouwplan te schrap- pen: nu laatste berekeningen hebben aange toond dat de huur rond 300,per maand zal bedragen. Voorzien was een huur van ongeveer 250, In het Weekblad voor Waddinxveen van twee weken geleden werd naast een ver slag van de toespraak van het ARP- raadslid P. Noordam en de gemeen schappelijke vergadering in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw ook onthul lende achtergrondinformatie verstrekt besloten vergadering bijeen geweest -i-; WADDINXVEEN D’66 komt maan dagavond 20 februari in de hal van de Ontmoetingskerk om half acht in open baar fractieberaad bijeen. Belangrijkste onderwerp van gesprek is de in de ge meenteraadsvergadering van volgende week dinsdagavond ter discussie staande bouwplannen in Groenswaard 3. Na het openbaar fractieberaad is er een openbare ledenvergadering van D’66 met als agendapunten: voorbereiding op het D’66-congres op 10 en 11 maart 1973, deelname aan de gemeenteraadsverkie zingen in 1974 en gedachten met betrek king tot samenwerking tussen plaatse lijke politieke partijen. Het blijkt dat tijdens de vergadering van woensdag 24 januari van het bouwteam Groenswaard 3 door de heer A. L. M. Boer namens de Waddinxveense woning bouwverenigingen „Waddinxveen”, St. Joseph” en „Ons Begin” is meegedeeld de 290 flatwoningen - onderdeel van een 415 woningen omvattend sociaal wo ningbouwproject; de 125 eengezins(wo- ningwet)woningen worden gewoon neer gezet - niet meer te willen bouwen. De 290 als woningwetwoningen te realiseren flatwoningen zouden na gereedkoming in eigendom en beheer worden overge dragen aan de drie samenwerkende wo ningbouwverenigingen. De bouw ervan zou worden begeleid door een bouw team. De gemeente Waddinxveen fun geert als opdrachtgever. Vorig jaar werd wel een zeer speciale vorm van hulpverlening door de brand weer mogelijk door het beschikbaar ko men van een duikersploeg, bestaande uit de heren R. den Haag, G. J. Huizer, D. van Vliet en A. P. N. Wallaart. Het in het jaaverslag opgenomen overzicht van de opleidingen maakt duidelijk dat ook de Waddinxveense vrijwillige brand weerlieden hun verantwoordelijkheid be seffen door diverse diploma’s te behalen voor brandwacht tweede klas, perslucht- maskerdragér, duiker en bevelvoerder. dat men via het Rode Kruis hulp wil verlenen aan Noord- en Zuid-Vietnam. Hij is ervan overtuigd, dat veel Wad- dinxveners misleid zijn door de waarop de actie „Waddinxveen Vietnam” in het Weekblad voor Laat op de avond kwam de D’66-er H. P. Barth met het voorstel om een punt aan de agenda van de gemeenteraads vergadering van vorige week toe te voe gen. Met vier collega-raadsleden - met uitzondering van de ARP-, CHU- en KVP-fractie - was hij van mening, dat de heer P. Noordam (arp) de vertrou welijkheid inzake de woningbouw in Groenswaard 3 had geschonden en dus niet langer gehandhaafd kan blijven, doordat het raadslid woensdagavond 31 1 Tevoren was bekend gemaakt dat de op brengst hiervan zou worden overge maakt aan het Medisch Comité Neder- land-Vietnam, de tegenhanger van de nationale actie ’’Heel Vietnam”, voor welke actie op vrijdag 26 januari geld kon worden gestort in een collectebus in de hal van het Waddinxveense gemeen tehuis. Beide acties leverden in contant geld respectievelijk ongeveer 4.500, en 35,op. met de stedebouwkundige gemaakte bouwplan voor eengezinswoningen op de plaats waar voorlopig nog flats staan ingetekend vergt een ton aan meerkos ten voor het bouwrijpmaken. Maximaal kunnen er 160 smalle woningen worden gebouwd met een breedte per woning van vijf meter; bij een woningbreedte van zes meter bedraagt het aantal woningen maximaal 135. Brandweercommandant A. M. Zwam born stelt in het jaarverslag, dat de vrij willige bereidheid tot de voor de plaat selijke brandweer te leveren inspanning nimmer gemist zal kunnen worden. Hij rekent voor dat van de ruim 25.000 brandweerlieden die Nederland telt on geveer tien procent in beroepsdienst is, zodat nog steeds ongeveer negentig pro cent uit vrijwilligers bestaat die dag en nacht klaar willen staan om daar op te treden waar dit nodig is of gevraagd wordt. Voor deze binnen enkele minu ten na oproep in actie te brengen or ganisatie bestaat echter nog steeds niet een nationaal instituut voor opleiding van de benodigde bevelvoerenden en officieren, ondanks he feit dat de schade aan de vaderlandse economie door brand ieder jaar toeneemt en de taak van de brandweer nog steeds omvang- rijker en ingewikkelder wordt. Knarse tandend merkt de Waddinxveense brand weercommandant op, dat de jaarlijkse kosten van de civiele verdediging en Bescherming Bevolking ongeveer 70 mil joen gulden bedragen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van deze vijf gemeenteraadsleden dit onderwerp ter sprake te brengen in de gemeenteraadsvergadering van vorige week donderdagavond „gezien de grote belangen, welke samenhangen met de realisering van Groenswaard 3”. Omdat de raadsvergadering toch al na twaalf uur was afgelopen en deze maand nog een vergadering moest worden uitge schreven in verband met een vóór 1 maart te nemen onderwijsbesluit werd besloten het debat twaalf dagen uit te stellen. WADDINXVEEN De jaarlijkse feestavond van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs wordt vrijdagavond 16 februari in het Gereformeerd Vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat ge houden. Het toneelgezelschap „Litteris Sacrum” uit Leiden zal die avond het blijspel „Ciao” opvoeren. De VOO-feestavonden zijn, zoals be kend, een begrip geworden. De werk groep speciale evenementen slaagt er telkens weer in erg veel mensen naar het Gereformeerd Verenigingsgebouw te krijgen, waar men niet alleen van voor treffelijk toneelspel kan genieten, maar ook bingo zal kunnen spelen met Frans van de Capelle en dansen tot twee uur ’s nachts met de Genico’s onder leiding van Gerard Ravensteyn. De opening van deze feestavond is in handen van de heer W. I. de Vos, voorzitter van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. maandelijkse huurprijs van de flatwonin gen per 31 december all-in de 300, niet zou mogen overschrijden .Het stand punt van de woningbouwverenigingen, uitgesproken op het moment dat de toetsingsprijs door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kon worden tegemoet gezien, heeft voor een impasse zorggedragen, die voor de gemeente Waddinxveen uitzonderlijk grote problemen oproept. wijze helpt Wad dinxveen werd aangekondigd. De in het bericht opgenomen zinsnede „dank zij de medewerking van Burgemeester en Wethouders” zou de indruk hebben wil len wekken, dat het college achter deze actie zou staan. „Voor alle duidelijkheid wil ik hier in het openbaar zeggen, dat voor elke collecte die in Waddinxveen wordt gehouden toestemming van B. en W. vereist is,” aldus de heer Van Hete ren die van het college een meer kriti scher houding had verwacht. cengezinswoningen. Deze nota zal nog voor het einde van deze maand in een besloten commissievergadering ter sprake komen. op te stellen voor vervangende eenge- zinshuizen. In ieder geval is het zo, dat de woning bouwverenigingen vanwege de (te) hoge huur en een dalende belangstelling van de zijde van de bevolking voor flats er niet meer over piekeren de 290 meer gezinswoningen neer te zeten. Een be legger te vinden is niet zo moeilijk - de verzekeringsmaatschappij R.V.S. zou zich hebben aangemeld -, maar het pro bleem is dan, dat deze (huur)flats niet meer als sociale woningbouw kunnen worden aangemerkt en dus zullen worden onttrokken aan het gemeentelijk woning wetwoningenbestand. Word er gekozen voor vervangende eengezinshuizen, dan zal het zeker 2J jaar duren voordat die woningen gereed kunnen zijn. Boven dien zullen er minder huizen worden gebouwd in Groenswaard 3 en zullen er als gevolg daarvan 400 a 500 inwoners minder komen dan volgens de prog noses kon worden verwacht. De drie voor dit project in een bouw team samenwerkende en verantwoorde lijke woningbouwverenigingen „Wad- dinxveen”, „St. Joseph” en „Ons Begin” zouden het nauwelijks meer aandurven deze meergezinswoningen neer te zetten, over de op dinsdagavond 30 januari in raadsleden hun waardering uitspraken over het college-beleid inzake de inder haast georganiseerde Vietnamactie ’Wad dinxveen helpt Vietnam’, was de kritiek die de heer J. L. van Heteren juist in de rondvrag op B. en W. had. „Hoe is het mogelijk,” zo vroeg hij zich af, „dat het college toestemming geeft en zelfs de openbare scholen open stelt voor een collecte, die ten doel heeft alléén de slachtoffers hulp te verlenen van Noord- Vietnam, Laos en Cambodja.” Het heeft de volle instemming van het Gemeentebelang-raadslid Van Heteren, Hogere kosten van het bouwrijpma- ken, claim van de architect, hogere grondkosten per woning doordat naar verwachting in plaats van de 290 flats slechts circa 150 eengezinswoningen ge bouwd zullen kunnen worden en rente verlies door vertraging van de bouw; Er komen circa 150 woningen min der, wat minder inwoners betekent, waarop door middenstand, scholen en kerken bij hun opzet is gerekend, ter wijl er een lagere uitkering uit het ge meentefonds kan worden verwacht; Het zal, gelet op de noodzaak van een totale herziening van het bestem mingsplan, zeker IJ jaar duren voordat met de bouw van eengezinswoningen gestart kan worden. Niet vergeten mag worden dat Groenswaard 3 nog niet is goedgekeurd. Er wordt nu met onthef fing gegraven en gebouwd. Voor de brandweer was 1972 op wed- strijdgebied een recordjaar. Aan niet minder dan vijf wedstrijden werd deel genomen. De juniorenploeg onder lei ding van de heer A. van Nielen wist door een tweede plaats in Ter Aar zelfs door te dringen tot de landelijke wed strijd in Zaandam. Ook de resultaten van de ploegen onder leiding van de heren P. Baan en J. Broer waren zeer goed met respectievelijk een vijfde, vier de en derde plaats. Het besluit van de gemeenteraad des tijds om het instructielokaal in de brand- weergarage aan de Noordkade alsnog gelijktijdig met de brandweergarage te veense bevolking in de gelegenheid wil de stellen geld te geven voor de slacht offers in Vietnam. „Er zijn ook nog be langen, die verder gaan dan Gemeente belangen”, betoogde de heer H. P. Barth (D’66). Kwaad werd de heer M. Boere (soc.), die liet weten dat barmhartigheid bij hem niet bij een bepaalde grens op houdt. De heer P. F. I. van Schie (kaht v.) vond het „bedroevend”, dat de heer Van Heteren niet begrijpt welk een men selijk leed in Vietnam geleden wordt. Hij vond het „kinderachtig” een pol® tiek aspect bij de actie te betrekken. De heer Van Schie zei aan „Waddinxveen helpt Vietnam” te hebben deelgenomen, omdat hij er vertrouwen in heeft dat dan zijn geld op de goede plaats komt. Het KVP-raadslid maakte van de gelegen heid gebruik Nixon’s bombardementen op Noord-Vietnam te veroordelen en een „schandelijke zaak” te noemen. De voorzitter sloot de rondvraag over dit onderwerp af door op te merken, dat de door de heer Van Schie in de ge meenteraad uitgesproken woorden ge vaarlijk te noemen zijn. Hij noemde net communisme een gevaar voor allen deze wereld en gaf als zijn mening, a een ieder die het communisme steun meewerkt aan de verwording van deze wereld. bouwen blijkt voor de opleidingsmoge lijkheden, ook van de gehele regio, een zeer waardevol besluit te zijn geweest. Niet minder dan 2700 mensen maakten vorig jaar gebruik van dit lokaal. Onder hen bevonden zich 1550 branweerlieden, 800 politieambtenaren en 350 leden van het gemeentepersoneel.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 4