Waarom ziet brandweercommandant A.M. Zwamborn oprichting meldpost Midden-Holland niet zitten? uur Heet hangijzer dwingt tot besluit Stemmen staken na debat over administratiekosten Uitvoering Concordia Minder goed weer en lage temperaturen houden in 72 mensen weg uit zwembad WADDINXVEEN Minder gunstig weer en lage temperaturen zijn er vorig jaar de oorzaak van geweest, dat het bezoekersaantal van het ge meentelijk openluchtzwembad is gedaald tot 253.217, waarin zijn begrepen 18.502 schoolzwemmers en 7.015 toeschouwers. In 1971, 1970 en 1969 kwamen per jaar gemiddeld 90.000 bezoekers meer het zwembad binnen. Hypnotiseert Van Schie onderwijs commissie? Gemeenteraad discussieert 21/2 Waddinxveen is eensgezind tot „ambulance-regio” toegetreden BRIEF VERRAST IEDEREEN VAN HOOG TOT LAAG IN GEMEENTE EN REGIO Twee topdagen met meer dan 7.000 bezoekers Pagina 7 Verdienste Machteloos Inbraken Groeiende tendens Geldende regels WADDINXVEEN De stemmen van de Waddinxveense gemeenteraad staakten (77) vorige week donderdagavond bij het nemen van een besluit over de vraag of het bijzonder onderwijs als vergoeding voor administratie kosten in 1973 12,of 14,per leerling moet krijgen. Omdat een raadsbesluit hierover voor het einde van deze maand is gewenst en er (nog) geen meerderheid was te vinden zal het voorstel van het college van Bur gemeester en Wethouders volgende week dinsdagavond opnieuw in stem ming worden gebracht WADDINXVEEN Eensgezind heeft de gemeenteraad van Waddinx veen vorige week donderdagavond besloten mee te werken aan de instel ling van de centrale meldings- en alarmeringsdienst Midden-Holland. Op initiatief van de heer H. P. Barth (D’66) verbonden de raadsleden én het college van Burgemeester en Wethouders aan hun besluit wel de voor waarde, dat de taken en de bevoegdheden van de centrale meldings- en alarmeringsdienst over vijf jaar zullen worden uitgebreid en verzwaard. „Pas als er bevoegdheden zullen worden gedelegeerd en diciplines zullen worden doorbroken kan het inzetten van allerlei hulpverleningsdiensten nog beter functioneren,” oordeelde men. Terughoudendheid (01828) 10011 De centrale meldings- en alarmerings dienst Midden-Holland wordt een dag en nacht bemande post met een dirige rende en leidinggevende taak, vooral en met name wat betreft het ambulance- gebruik in de regio. Het belangrijkste nut van de centrale meldpost is, volgens de heer Binee, dat het publiek niet meer met een grote hoeveelheid telefoon nummers op zak behoeft te lopen om in noodgevallen alarm te kunnen slaan, maar met het draaien van het in het geheugen te griffen (01820) 10011 - straks misschien (01820)0011 allerlei hulpverlening op gang kan brengen. Waar men zich op dat moment dan ook in de regio bevindt. De zelfstandig van uit de BB-post in Gouda opererende meldings- en alarmeringsdienst legt en onderhoudt daarnaast het contact met de afzonderlijk werkende hulpverlenings instanties. Voor de duidelijkheid: de brandweercommandant blijft verant woordelijk, evenals de politiechef. Zij zijn geen verantwoording schuldig aan elkaar, laat staan aan de op te richten meldpost. Deze communicatie-verbete- ring gaat de gemeente Waddinxveen overigens wel 20.000,(één gulden Poging WADDINXVEEN Het fanfare korps ’’Concordia” geeft vrijdag avond 23 februari in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat de jaarlijkse uitvoe ring. Er wordt begonnen om kwart voor acht. WADDINXVEEN De on derwijscommissie, waarvan in de gemeenteraad doorgaans de heer P. F. J. van Schie (kath.v.) verslag uitbrengt, wordt niet gehypnotiseerd door dit KVP-raadslid. De heer D. Uitbeijerse (SGP/Her vormde Kiesvereniging) vond het nodig dit nog eens duide lijk te stellen, omdat uit de vorige week gehouden ge meenteraadsvergadering de in druk zou kunnen ontstaan dat de commissieleden klakke loos overnemen wat de heer Van Schie wil dat er gebeurt. Niets is minder waar. Men is het gewoon vaak met hem eens, aldus de heer Uitbeijerse tijdens het raadsdebat over de eventueel te verhogen admini stratiekosten voor de besturen van de bijzondere Waddinx veense basisscholen. Topdagen Hogere kosten De vrijwillige brandweer van Waddinxveen is altijd paraat: meldpost of geen meldpost, druk of niet druk. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 FEBR. 1973 r r t. I et in at nt ze n n gebruiken materieel en de aan de be manning van een ziekenwagen te stellen bekwaamheidseisen, reeds verbetering. Daarnast dwingt deze nieuwe wet de gemeentebesturen zélf of gezamenlijk oplossingen te zoeken met betrekking tot het zieken- en gewondenvervoer en de wijze van alarmering. Wethouder P. Lips (soc.) verdedigde het standpunt van het college met een be roep op de geldende regels. De vergoe ding aan het bijzonder onderwijs berust op kosten, die voor het openbaar onder wijs worden gemaakt. Op de betrokken afdeling van de gemeentesecretarie is echter het werk voor de verschillende soorten onderwijs niet te scheiden, zo dat ook de nauwkeurige kosten voor het openbaar onderwijs niet zijn vast te stel len. B. en W. hadden voorgesteld 12,aan te houden. De onderwijscommissie wilde daar 14,van maken. Aan de stem ming in de raad werd door afwezigheid geen deelgenomen door de heren R. Gaykema (D’66) en J. van den Roo- vaart (chu). per inwoner) kosten, waarbij in aanmer king genomen moet worden, dat onge veer de helft van dit bedrag via zieken fondsen en verzekeringen weer terug zal vloeien in de gemeentekas. regelen de schooladministratie een zaak van specialisten is geworden, die door goedwillende bestuursleden niet langer behartigd kan worden. Wendt een be stuur zich echter tot een administratie kantoor, dan brengt dat hoge kosten met zich. t 5 1 e a 1, n :t ie :r it e- Vergeleken met andere (omliggende) ge meenten betaalt Waddinxveen het on derwijs goed, maar in een rapport van de bond van christelijke schoolbesturen wordt becijferd dat de kosten bijna 24,per leerling bedragen. Achter grond van de sterke kostenstijging is, de bejaarden in dit grote geheel is onder te brengen. „Zo’n afspraak tussen Wad dinxveen en de centrale meldpost in Gouda is in ieder geval technisch mo gelijk,” kreeg hij van de heer Binee ten antwoord. De heer P. F. 1. van Schie (kath.v.) bracht mede namens de com missie voor de financiën de brief van brandweercommandant A. M. Zwamborn ter sprake, die deze aan het college van Burgemeester en Wethouders had ge schreven en waaruit een zekere terug houdendheid ten aanzien van de doel treffendheid van de centrale meldings- en alarmeringsdienst zou zijn gebleken. Op het programma staat een optreden van de afdeling muziek onder leiding van de heer G. de Knegt, een optreden van de jeugdleden, een show van de tamboers en een optreden van de afde ling majorettes. Balmuziek te verzor gen door het terio ’’Mamma’s Rocelli Boys” besluit deze jaarlijkse uitvoering. Burgemeester C. A. van der Hooft acht te het de verdienste van Gouda’s wet houder P. Binee, voorzitter van de be leidscommissie centrale meldpost c.a., dat de Waddinxveense gemeenteraad zonder hoofdelijke stemming tot de ge meenschappelijke regeling* is toegetre den. De heer Binee had op verhelderen de wijze en met opmerkelijk veel ken nis van zaken toegelicht waarom vol gens hem ook onze gemeente, evenals straks in totaal 21 andere dorpen en steden in de regio, de mogelijkheid moet krijgen straks gebruik te maken van een in Gouda te vestigen centrale meldings- en alarmeringsdienst. In zijn inleiding, die voorafging aan het raadsdebat over deze zaak, noemde de heer Binee de huidige organisatie en communicatie van hulpverleningsdien sten (politie, brandweer, artsen, ambu lance, Bescherming Bevolking, Rode Kruis) gebrekkig. De waarschijnlijk in het voorjaar van dit jaar in werking tre dende Wet op het Ambulancevervoer brengt daarin, ten aanzien van het voor het vervoer van zieken en gewonden te Burgemeester Van der Hooft beaamde de betrekkelijke machteloosheid van een gemeenschappelijke regeling als deze, maar meende dat een machteloos begin ook een begin kan zijn om een zaak grondig aan te pakken. Wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereni ging) was aanvankelijk bang, dat de ge meenteraad sneller geld voor de centrale meldpost beschikbaar zou stellen, dan voor de alarmeringsvoorzieningen die hij voor de Waddinxveense bejaarden nodig heeft. De heer Van Schie (kath.v.) stelde hem daarin echter gerust en no digde de wethouder van sociale zaken uit zo spoedig mogelijk met een plan op tafel te komen. De raadsleden hadden overigens wel bij na twee en een half uur nodig om het voor en het tegen van deelname aan de door het college van overleg van het intergemeentelijk overlegorgaan Midden- Holland goedgekeurde gemeenschappe lijke regeling „Regeling centrale mel dings- en alarmeringsdienst Midden- Holland” breed-uit toe te lichten en het uiteindelijk standpunt te verklaren. De heer Zwamborn zegt dit in een maandag 5 februari - enkele dagen voor de gemeenteraadsvergadering over deze zaak - verzonden brief aan het college van Burgemeester en Wethouders. De brief heeft niet alleen het college, maar ook de gemeenteraadsleden en de be stuurders van het intergemeentelijk over leg orgaan Midden-Holland verrast. De brandweercommandant schrijft met deze De inleiding van Gouda’s wethouder Binee, die sprak in zijn kwaliteit als voorzitter van de beleidscommissie cen trale meldpost c.a., gaf veel stof tot ge sprek en discussie. De heer J. L. van Heteren (Gemeentebelang) vroeg zich af of ook de plaatselijke alarmering voor De voorzitter betoogde, dat er een groei ende tendens is de overheid te willen laten opdraaien, voor iets dat we zelf willen: schoolbesturen. Hij gaf de schoolbesturen van de bijzondere scho len voor basisonderwijs in Waddinx veen de overweging, indien de gemeen teraad zou besluiten de administratie kosten niet te verhogen, in beroep te gaan bij de Kroon. Op loyale medewer king van het gemeentebestuur kan wor den gerekend. Oo de heer H. P. Barth (D’66) sprak in eerste instantie over deze mogelijkheid. De heer M. Boere (soc.) meende dat de wethouder van on derwijs de wet juist toepast. Tenslotte is het onze eigen vrije keus met school besturen te werken. In het enkele dagen geleden verschenen jaarverslag van de brandweer maakt de heer Zwamborn nog eens duidelijk, dat bij het instellen van een centraal alarm nummer speciaal gelet zou moeten wor den op het voor brandweerbestrijding en hulpverlening vitale punt van onmiddel lijke en rechtstreekse alarmering van de brandweer. Nu ook Waddinxveen is toe getreden tot de gemeenschappelijke rege ling „Regeling centrale meldings- en alarmeringsdienst Midden-Holland” moet er volgens hem gezorgd worden voor de juiste verbindingen, meldings- en alarmeringsmogelijkheden. De tijd zal leren in hoeverre de in regi onale en landelijke brandweerkringen in aanzien staande brandweercommandant A. M. Zwamborn gelijk krijgt wat be treft de bedenkingen die hij zoal heeft tegen de oprichting van een centrale meldings- en alarmeringsdienst. zou hebben gedaan om te proberen de vergoedingen voor de administratiekos ten te kunnen verhogen en daarnaast unaniem door de onderwijscommissie genomen besluiten zou negeren. Burgemeester Van der Hooft: „U, mijn heer Van Schie, bent de enige die altijd praat.” Van Schie (kath.v.): „Dat is een belediging voor de andere leden van de onderwijscommissie. U bent te emotio neel.” Burgemeester Van der Hooft: „Dat komt door u. Wethouder Lips wordt daas van uw gezanik”. Van Schie (kath.v.): „Dat is een aantijging die ik niet neem. U hebt bezwaar tegen des kundige raadsleden.” De heer W. G. de Meer (soc.) verzocht het college van Burgemeester en Wet houders vriendelijk, doch dringend op nieuw een poging in het werk te stellen de administratievergoedingen te verho gen. Ook mevrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester (lib.) en de heren P. de Lijster (arp) en D. Uitbeijerse (SGP/ Hervormde Kiesvereniging) gaven toe eerder te voelen voor een vergoeding van 14,dan voor 12,De heer P. F. I. van Schie (kath.v.) bevond zich al snel in een twistgesprek met burge meester C. A. van der Hooft over deze zaak - waarover het KVP-raadslid later zijn spijt zou betuigen -, omdat hij zich als woordvoerder van de onderwijscom missie al jarenlang bij deze zaak betrok- ken voelt. Niettemin zei de heer Van dat door ingewikkelde overheidsmaat- Schie, dat het college van B. en W. niets WADDINXVEEN De commandant van de vrijwillige brandweer Waddinx veen, de heer A. M. Zwamborn, is er niet van overtuigd, dat de centrale mel dings- en alarmeringsdienst Midden- Holland op korte termijn de snelheid en betrouwbaarheid van de alarmering van de plaatselijke brandweer zal be vorderen. „De visie van de heer Zwamborn heeft mij verwonderd,” aldus de heer Binee. „Het gaat er niet om, dat je als centrale meldpost eikaars (gemeentelijke) taken gaat afpakken, maar dat je zeker wat betreft de hulpverlening beter functio nerende afspraken met elkaar maakt.” De heer D. Uitbeijerse constateerde, dat er weer een telefoonnummer bijkomt, terwijl de huidige nummers van politie, brandweer, ambulance en artsen blijven bestaan. De heer Binee: „Er zullen, bij inwerking treding van de centrale mel dings- en alarmeringsdienst, een belang rijk aantal nummers minder intensief worden benut. Een arts, die een am bulance nodig heeft belt straks de meld post in Gouda. Daarnaast slaag je er natuurlijk beter in om het nummer 10011 of 0011 te onthouden, dan al die andere telefoonnummers. Zeker als u -, bijvoorbeeld - in Driebruggen of in Ber- kenwoude de politie of brandweer wilt waarschuwen.” Volgens de heer H. P. Barth (D’66) zal het nog wel een poosje duren voordat de meldpost optimaal functioneert. Hoewel hij blij was met de gemeenschappelijke regeling, sprak de D’66-er over een machteloze poging, om dat de centrale meldings- en alarmerings dienst vooralsnog niet de bevoegdheid en de autoriteit heeft om wettelijk te kunnen ingrijpen wat betreft de hulp verlening door andere organisaties, dan ambulancediensten Dit staat in het jaarverslag over 1972 van het gemeentelijk opluchtzwembad aan de Sniepweg. Het bad, dat vorig jaar 148 dagen - van 15 april tot en met 9 september - is open geweest, moest in 1972 een week eerder worden gesloten dan was gepland, om de bouw van het instructiebad niet te laten stagneren. De openingstijden ondergingen enige wijzi gingen: in het voor- en het naseizoen was het zwembad 's avonds eerder ge sloten, terwijl in het hoogseizoen het bad langer geopend was. Topdagen in het seizoen met een be zoekersaantal van meer dan 7.000 waren woensdag 19 juli (7.457) en donderdag 20 juli (7.952). Het gemiddeld aantal be zoekers per dag was vorig jaar in april 272, in mei 1698, in juni 1987, in juli op de hoed van de brandweerregio, die ongevallen en rampen de hulpverlening zich nu ook zal dienen te richten naar, moet plaats vinden. De regionale brand- of atlhans rekening zal dienen te hou- weermeldingspost, die door de brand den met de centrale meldings- en alar- weerregio moet worden ingericht en die meringsdienst Midden-Holland. In ieder ook als verbindingscentrum bij grotere geval stelt de Waddinxveense brand- acties dienst zal doen, fungeert dan zon- weercommandant in zijn brief duidelijk der meer als een operationele centrale dat het belang van de brandweerregio verbindingspost. bij de centrale meldpost hem op dit moment niet geheel duidelijk is. De heer Zwamborn noemt de voorstel- In ieder geval heeft de Waddinxveense ling van zaken als zou de centrale meld- brandweercommandant ook becijferd, post tevens een taak hebben ten aanzien dat ten aanzien van de kosten die ge- van de begeleiding en organisatie van moeid zullen zijn met de centrale mel de hulpverlening bij rampen en calami- dings- en alarmeringsdienst Midden- teiten nauwelijks van toepassing op de Holland deze kosten voor het „brand- brandweer, gezien in het licht van de weerdeel” boven de plaatselijke kosten brandweerregio. Bovendien is vastge- en de bijdrage aan de brandweerregio legd, dat de brandweercommandant van zullen komen. Mede daarom gelooft hij de kerngemeente beoordeelt welke voorlopig nog niet in een eventueel suc- brandweer en op welke wijze bij brand, ces van de centrale meldpost. 2529, in augustus 1532 en in september 1193. De temperatuur van het zwem water varieerde in 1972 van 8,8 graden Celcius tot 18,2 graden Celcius. De in de drie voorgaande jaren ruimschoots gehaalde 20 graden Celcius werden vo rig jaar niet eens benaderd. Aan 792 mensen werd gedurende het verslagjaar zwemonderwijs gegeven. Van de zweminstructeurs(trices) kregen zij gemiddeld 27 lessen. Aan 340 van de 792 leerlingen kon een diploma worden uitgereikt, evenals aan 42 leerlingen die elders les hadden gekregen. Van de 2.612 leerlingen van de Waddinxveense basis scholen, die in schoolverband zwemon derwijs kregen, ontvingen 1.228 een di ploma (47 procent). In totaal hebben zich in 1972 871 kandidaten aangemeld voor het diplomazwemmen. Hiervan werden er 63 afgewezen. brief niet de bedoeling te hebben de op- waar op hetzelfde moment van de mel- richting van de centrale meldings- en ding de brandweer gealarmeerd wordt, alrameringsdienst Midden-Holland tegen Via de op te richten meldpost in Gouda te werken, maar alleen om de relatie zou brand gemeld moeten worden aan met de brandweer Waddinxveen en de (01820) 10011, waarna deze moet bellen brandweerregio Midden-Holland duide- (01828) 2222 waar men na overname van lijk te stellen. De niet openbaar ge- het bericht - uit de tweede hand - alarm maakte brief van de heer Zwamborn is slaat. maar even ter sprake gekomen in het Tl ld V6I"I IGS raadsdebat van vorige week donderdag- avond. De gemeenteraad trad immers De heer Zwamborn schetst hiermee unaniem tot de gemeenschappelijke re- duidelijk het tijdverlies, dat door deze geling centrale meldpost toe. werkwijze zou kunnen ontstaan. Hij her innert dan ook aan de woorden „Wij Vanzelfsprekend onderkent ook de zijn er bijzonder gelukkig mede, dat brandweercommandant het belang van hiermede in een snelle en doeltreffende een goede coördinatie van het ambulan- brand- en rampenbestrijding in de regio cevervoer en meent dat dit via een dag wordt voorzien”, die werden geschreven en nacht bezette post zal moeten ge- ter gelegenheid van de oprichting van schieden. Voor Waddinxveen geschiedt de brandweerregio Midden-Holland de brandmelding aan een dag en nacht door het intergemeentelijk overlegor- bezette post onder telefoonnummer 2222, gaan Midden-Holland. Een pluim dus Aan gebouwen, bassins en terreinen werden de nodige onderhouds- en repa- ratiewerkzaamheden uitgevoerd. Door inbraken in de toko op 12 juli en 9 au gustus 1972 moest een deur worden her steld en vier nieuwe ruiten worden in gezet. Op de zich goed gehouden heb bende zonneweide „Het Kraneveld” werd een houten klim-klauter speelplas- tic geplaatst, een geschenk van N.V. Bouwkundig Ingenieursbureu Stuurman. Ongevallen in het zwembad bleven in het afgelopen seizoen beperkt tot schaaf- en snijwonden. Ter voorkoming van diefstal werden vorig jaar 363 stuks waardevolle voorwerpen tegen betaling van een kwartje aan de kassa in bewa ring gegeven. De aanwezigheid op de zonneweide van jongelui, die overlast veroorzaakten, maakte het noodzakelijk eind juli eenmaal de hulp van de rijks politie in te roepen. Aan twee Waddinx- veners werd in verband hiermee de toe gang tot het zwembad voor tenminste een week ontzegd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5