Na een Plattelandsvrouwen maakten bloemstukje Jubileum: en uitvoering, feestavond receptie „CONCORDIA” 75 JAAR OUD „dorstig” begin kwamen de lauwertakken r Drs. Rob Kempkes gaat drie jaar Antilliaans buisboudboekje bijbouden Jarige” verdient prachtig cadeau Initiatief 14 Waddinxveners Pagina 9 AU ver- van het zo noodzakelijke C. A. van der Hooft Strubbelingen 11 actie en gemeentesubsidie bijeen te brengen. Vandaar, dat door het bestuur van periode van 26 februari tot en met 17 maart a.s. een aktie wordt ge houden, die beoogt het aantal festiviteiten immer tot medewerking bereid is en vorig jaar voor de tamboers en muzikanten - mede werking verlenen. De opbrengst is Ik reken ook op u! DE BURGEMEESTER VAN WADDINXVEEN, Het bestuur van „Concordia” zal - vanwege de beperkte financiële middelen - de viering van het 75- jarig jubileum beperken tot het houden van een receptie en een L3 WADDINXVEEN „Den heer C. C. Regt opent de vergadering des avonds te acht uren en heet de aan wezigen hartelijk welkom. Hij hoopte, dat de Vereni ging ’’Concordia” die zich zulk een schoon doel ten taak stelt, moge bloeien, dat zij in ledental moge toe nemen en dat de leden gedachtig aan den naam der Vereeniging voortdurend zouden toonen door een dracht saam te werken, om het beoogde doel te be reiken.” Dit schreef secretaris W. Th. van Dartel vijfenzeventig jaar geleden in sier lijke lettertjes met kroontjespen in het nu vergeelde boek, dat de verslagen van de eerste vergaderingen van de muziekvereniging ’’Concordia” bevat. Het boek is onder de hoede van de huidige secretaris J. J. de Bruyn, die dezer dagen met de andere bestuursleden druk doende is met de voorberei dingen van de viering van het 75-jarig bestaan. De geridderde ere-voorzitter van „Concordia”, de heer G. L. de Knegt (61), is halverwege de jaren twintig als lid toegetreden van de ze Waddinxveense muziekvereni ging. Sindsdien is hij het korps trouw gebleven en heeft hij in de loop der jaren via de sopraan- saxofoon, als-saxofoon, bas-tuba en trombone zijn muzikaal aan- uiteraard bestemd voor de aanschaf Waddinxveners - een prachtig cadeau! deel dubbel en dwars geleverd. Nadat de heer De Knegt vijf jaar lid was van „Concordia”, werd hij tot bestuurslid gekozen. Een aan tal jaren later volgde hij de toen malige voorzitter P. van der Laar- se op. De heer De Knegt is 22 jaar voorzitter van „Concordia” ge weest Hij trad in januari 1971 af, maar bleef actief lid. Mede namens alle inwoners van Waddinxveen wens ik het bestuur en de leden van het fanfarekorps „Concordia” van i met dit prachtige jubileum. Een jubileum, dankzij veertien Waddinxveners, die op 16 maart 1898 in de woning van „meester” De Regt - destijds hoofd van de openbare lagere school in het oude dorp - tot oprichting van „onze” muziekvereniging besloten. Inderdaad, „onze” muziekvereni ging, want „Concordia” is uit onze gemeente niet weg te denken en voorziet zeer beslist in een plaatse lijke behoefte! „Concordia” heeft onder leiding van onder meer de heren G. L. de Knegt - thans ere voorzitter - en J. van Hoven - de huidige voorzitter - tot nu aan alle moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. „Concordia” telt thans 64 leden en heeft een twaalftal jeugd leden in opleiding. „ouderdom” van de vereniging Populariteit ’’Concordia” begon veel populariteit te wnnen en na de eeuwwiseling was het in het bezit van een flink aantal muziek- ganser harte geluk Echterde groei maar ook de „ouderdom” van de vereniging brengt met zich, dat het instrumen- instrumentarium, tarium niet alleen aangevuld maar ook vernieuwd moet worden. Onnodig te zeggen, dat het voor „Concordia” niet mogelijk is dit bedrag uit contributie, donatie, op- r brengst van de jaarlijkse oliebollen- jubileumuitvoering op zaterdag 17 maart 1973. Een dergelijk jubileum is niet alleen een felicitatie, maar meer nog een het fanfarekorps „Concordia” in de groot geschenk waard, vooral nu het „Concordia” betreft! De te organiseren donateurs-actie leent zich daar uitstekend voor. donateurs te vergroten en daardoor De „jarige” vereniging, die bij de financiële mogelijkheden te ---j- verruimen. Aan deze actie zullen Dit is een uit 1899 - één jaar na achter te komen wie wie is op de Staande op de tweede rij van links bekend, L. van Erk. Er ontbreken de oprichting - afkomstige foto, foto, maar de Waddinxveense his- naar rechts staan: P. Koster, J. dus een aantal namen. De heer waarop een trots „Concordia” ver- toricus H. Glasbeek is daar voor Klopper, C. v.d. Berg, T. v.d. Berg, Glasbeek kent die namen overigens enigd is. De uniformen van tegen- een belangrijk deel in geslaagd. Op onbekend, J. Radder, D. v.d. Geur, wel, al hoopt hij dat er Waddinx- woordig geven wel iets meer bewe- de eerste rij ziet u van links naar M. Hoogendoorn, A. Buurman en veners zijn, die hem kunnen zeggen gingsvrijheid dan zo’n 75 jaar gele- rechts zitten: C. Voorkamp, onbe- voorzitter/dirigent C. C. Regt. Op wie op de foto bijvoorbeeld G. den en vooral de hoge stijve boord- kend, A. Kwaak, A. Broer, C. Hoo- de bovenste rij ziet u van links naar Streng, A. van Dijk, W. Broer, A. jes lijken ons niet aangenaam bij gendoorn, J. Hofman, onbekend, rechts staan: J. J. Dannijs, onbe- Biesheuvel, H. van Niekerk en C. het blazen. Het is moeilijk om er onbekend, onbekend, C. P. Broer, kend, onbekend, A. Hardijzer, on- v.d. Kroef is. Wij geloven wel, dat de allereerste voorzitter C. C. Regt tevreden zou kunnen zijn. In 1898 liet hij door zijn secretaris optekenen: „Wij spreken bij dezen nogmaals den wensch uit, dat „Concordia” in bloei moge toenemen en eene Ver eeniging moge worden, waarop Wadidnxveen, nog voor eenigen tijd zoo armzalig bedeeld, wat betreft de oefening der muziek, met recht trotsch mag zijn.” alle leden van ’t korps - majorettes, tiende maal haar jaarlijkse taptoe heeft gehouden, verdient - uit dank baarheid en waardering van alle Giften I, J -J \J||| WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 22 FEBRUAR11973. SWHHimHHffiftf utHHW Wtfl bepaaldelijk tot muziekuitvoeringen ge schikt zijn. Niet in zijn belang, maar in ’t waarachtig, welbegrepen belang van het Fanfarecorps acht hij uitvoeringen in herbergen in hoge mate verderfelijk.” WADDINXVEEN Vorige week dins dag was er weer een bijeenkomst van de Platelandsvrouwen. Er was een welver diende grote belangstelling vpor de bloemschikdemonstratie van mevrouw Littooy. Na de pauze konden alle dames zelf een bloemstukje maken, waardoor er een gezellige stemming heerste. WADDINXVEEN De Waddinxveen- se muziekvereniging ’’Concordia” staat in maart stil bij het 75-jarig jubileum. Zaterdagmiddag 17 maart vanaf half drie recipieert het dagelijks bestuur van de jubilerende vereniging in het Gere formeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Op vrijdagavond 16 maart is er een feestavond voor de leden van de muziekvereniging - een avond waar voor men zelf heeft gespaard. Morgen avond geeft „Concordia” haar jaarlijkse uitvoering, die natuurlijk ook een beetje in het teken staat van het jubileum. Op 16 maart 1898 kwam een veertiental Waddinxveners bijeen in het huis van "meester” C. C. Regt, hoofdonderwijzer van de openbare school. Men was van mening dat muziekminnend Waddinx- veen te lang van muziek verstoken was geweest en er werd besloten tot de op richting van de muziekvereniging „Con cordia”. Er werd een bestuur gekozen, men bepaalde een contributie, er werden reglementen vastgesteld. WADDINXVEEN Drs. Rob Kempkes (30) en Elly Kempkes-van der Hooft (33) oudste dochter van burgemeester C. A. van der Hooft vertrekken vanavond met een KLM-vliegtuig voor de periode van drie jaar naar de Nederlandse Antillen. Zij nemen hun twee zoons Otto (2) en Jochem (1) uiteraard mee. Het Waddinxveense gezin gaat wonen in Willemstad op Curacao. Rob Kempkes is als econoom werk zaam bij het Nederlands Economisch Instituut (NEI) in Rotterdam en wordt door dit instituut uitgezonden om de Antilliaanse regering te helpen bij het opstellen van de nationale rekeningen (het huishoudboekje van de staat). Met andere colle ga’s zal de Waddinxvener ook Antillianen gaan opleiden om voortaan deze rekenin gen door eigen mensen te laten opstellen. Rob Kempkes zat een aantal jaren in het stichtingsbestuur van de Ontmoetingskerk, terwijl zijn vrouw een aantal jaren ge leden in de openbare bibliotheek en leeszaal heeft gewerkt en namens Waddinxveen zitting had in het bestuur van het Rode Kruis afdeling Gouda. Omdat burgemeester C. A. van der Hooft zijn dochter, schoonzoon en kleinkinderen uitgeleide wil doen heeft hij een aanvankelijk voor vanavond geplande raadsvergadering verschoven naar eergisteren. instrumenten en allerlei noodzakelijke bijkomstigheden, zoals lessenaars, een schoolbord, partituren en een vaandel. Dite laatste bleek in de loop der jaren een noodzakelijk bezit te zijn en op den duur waren er meer nodig om de me dailles, lauwertakken en -kransen op kwijt te kunnen. Maar deze eretekenen, die op festivals en concoursen geoogst werden dateren uit latere tijden. De eerste uitstapjes van „Concordia” bleken zoveel dorst te wekken bij de blazers en de tamboers, dat het maar een enkeling lukte nuchter zijn partij te spelen en na afloop moetsen diegenen, die nog enigszins vast ter been waren, hard optreden om de groep weer in de richting van Waddinxveen te dirigeren. In tegenstelling tot het korps, bleef het vaandel dus bij ieder concours brand schoon en het bestuur besloot aan deze toestand een einde te maken. Straffen werden ingesteld en zo kon het bijvoor beeld gebeuren dat vaandrig B. in 1902 zijn congé kreeg. „Genoemden Heer”, zo vermeldt het oude notulenboek, „had zich op de uit voering niet gedragen zoals dit een lid der Vereeniging betaamt en maakte het eenige bezoekers zoo lastig dat dezen politiegeleide aanvraagden naar huis, redenen waarom het Bestuur voorstelde hem te royeren als Vaandrig hetwelk met algemene stemmen wordt aangeno men.” Bovendien nam men de volgende regeling aan: „De uitvoeringen mogen nooit in herbergen geschieden, wel in de schoollokalen. De directeur vindt dit punt het belangrijkst. Volgens hem geeft een uitvoering in een herberg aanlei ding tot minder aangenaame zaken. Het Corps moet zich verheffen boven de kleingeestige meening, dat herbergen ’’Concordia” groeide en met die groei werden haar klanken steeds welluiden- der. Vele dirigenten en vele voorzitters volgden elkaar op en het fanfarekorps werd een sympathiek begrip in Wad dinxveen, ondanks het feit, dat ook de ze vereniging interne strubbelingen niet bespaard bleven. Omstreeks de dertiger jaren bijvoorbeeld scheidde een groep zich af en vormde de arbeidersmuziek- vereniging „Voorwaarts” Het pleit voor de kracht van „Concordia”, dat alle moeilijkheden steeds werden opgevan gen, de vereniging bleeft hecht en ver bonden, en de kwaliteit van de muziek steeg. De prijzen, die de laatste jaren zijn gewonnen en de honderden medail les, lauwertakken en -kransen zijn daar de stille getuigen van. Er is een jeugdafdeling gevormd, die samen met de „groten” getrouw oefent in het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. En dat allemaal zónder de 25 cent boete, die vroeger was ingesteld om verzuim tegen te gaan. Zaterdagmiddag 17 maart vanaf half drie zal het bestuur onder leiding van voorzitter J. H. van Hoven en met diri gent G. de Knegt recipiëren in ditzelfde Verenigingsgebouw. Ongetwijfeld zal dan ook ere-voorzitter G. L. de Knegt aanwezig zijn, die vele tientallen jaren lief en leed met de vereniging gedeeld heeft. Morgenavond wordt de jaarlijkse uitvoering gehouden. Dank zij giften van gegoede muzieklief hebbers was men al spoedig in staat enige instrumenten aan te schaffen en niet lang daarna kon „Concordia”, hoe wel nog wat aarzelend, haar partijtje als fanfarekorps meeblazen. Meester Regt was niet alleen voorzitter, maar hanteer de ook de dirigeerstok. Hetzelfde jaar waagde men zich reeds aan een open bare uitvoering, die de 13e september plaats vond. Ter gelegenheid van de kroningsfeesten - prinses Wilhelmina Werd tot koningin gekroond - begeleid de het korps de zang van de schoolkin deren en hoewel de bestuursleden van nu ietwat sceptisch gestemd zijn wat be treft de kwaliteit van dit eerste optre den, schreef secretaris Van Dartel toen voldaan in zijn grote boek: „Zeker is ons optreden van zoodanigen aard geweest, dat de Voorzitter den 24e Sr ptember daaropvolgende de Vereeni- ging kon mededelen, dat zij ook volgens gcaiigenis van musici, groote eer van h ar werk heeft gehad.”

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 3