Verbakel zet woensdag een eigenwijs is Raad Th. Lammertse secretaris De verdwenen bankdirecteur contra college Voetbalprogramma scheidsrechterscommissie punt achter 53-jarige loopbaan „Een zakenman die in de handel eigenwijs is zal zich niet of nauwelijks kunnen handhaven „Mijn werkgever van toen was zo’n beetje mijn tweede vader,” zegt de heer Verbakel nu. „Bij hem heb ik de kneep jes van het textielvak geleerd. Naar mijn mening zo goed, dat ik wel dacht voor mij zelf te kunnen beginnen. Dat je or delijk en netjes moest zijn had ik mijzelf als snel eigen gemaakt. Ik hou niet van rommel. Niettemin moest ik eerst nog in militaire dienst, voordat ik mijn eigen weg kon gaan. Na m’n diensttijd kon ik terugkomen als chef van het Vroom- filiaal aan de Hoefkade in Den Haag. Met muziek kopen iets 12 Pagina 7 L. W. Verbakel, nog een paar dagen directeur van Verbakel B.V. Met anderen door Tom Lodewijk WADDINXVEEN Het voetbal- programnia voor het komende weekeinde luidt: Op eigen benen De nu als directeur van Verbakel B.V. afscheid nemende heer Verbakel is vrij plotseling het textielvak ingestapt. Zijn op één na oudste broer zat al in de tex tiel, doordat hij werkte bij de Gebroe ders Vroom in Den Haag. Op een ge geven moment ging de broer van de heer Verbakel in dienst en werd hij ge vraagd zijn plaats in te nemen. Dat deed hij. Bovendien stelde men het op prijs in deze moeilijke tijd een jongeman in dienst te hebben, die als plattelander nog wel eens wat lekkers mee van huis kon nemen. Toch gebeurde dat niet vaak. De heer Verbakel was intern bij de Ge broeders Vroom. Ook in dat opzicht stond hij dus al vrij snel op eigen benen. Eerste zaak Adviseur WADDINXVEEN „U kunt ze wel: mensen, die vaak alles beter weten en altijd iets meer hebben meegemaakt dan een ander. Mensen, die denken en zeggen sterk in hun schoenen te staan en letterlijk van bijna alles de kennis menen te bezitten om erover mee te kunnen praten. Mensen, die alles gewonnen en niets verloren hebben. Dat zijn eigenwijze mensen, zeg gen wij dan. Misschien wordt in familiekring eigenwijsheid hoger aange slagen, dan veelal in het maatschappelijk leven. Ik weet het niet. Wel ben ik er zeker van, dat een eigenwijze zakenman zich in de handel niet of nauwelijks zal weten te handhaven.” De man, die dit zegt is de heer L. W. Verbakel. Hij doet die uitspraak halverwege het gesprek, dat wij in de ruime kamer van zijn woonhuis aan de Stationsstraat met hem heb ben gehad. Immers, het is niet zo maar een uitspraak, maar in wezen de levensfilosofie en tegelijkertijd het geheim van het succesvolle za- u kendoen van deze 74-jarige direc teur van Verbakel B.V. n! II 11 II II II 11 II II II 11 11 II II i Pionieren Boekhouding lil Ontspanning WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 22 FEBRUAR11973. heleboel on- ÏS===================5j[ grin- Wordt vervolgd De heer L. W. Verbakel is dezelfde als de twintigjarige jongeman, die ruim 50 jaar geleden „nee” zei toen ze hem chef Als tweede voorzitter treedt op de heer K. J. Schenk uit Gouda en als tweede secretaris de heer H. Prevoo uit Gouda. Leden zijn de heren W. Janssen (Haast recht), T. Willemse (Gouda), J. Schou ten (Reeuwijk), J. v.d. Graff (Schoon hoven) en J. Mooy (Woerden). DAMESKOMPETITIE (zondag) Vep 2-Waddinxveen 2, 10.00 uur beetje aan gedaan had. Want ze gaat nergens voor opzij, als het maar geld oplevert. Wielaerts, de gérant, ziet haar liever niet dan wel, maar hij kan haar niet weigeren. Miss Ancker- steen heeft een reputatie „Nee, dat bedoel ik niet, hoeweldaar weet ik niks van. Ze heeft een hekel aan publiciteit. In de oorlog heeft ze een heel eigenaardige rol gespeeld met geldsmokkel; o, helemaal niet vaderlandslievend, als je dat bedoelt. Ze is nog vervolgd maar ze konden haar niets ten laste leggen. Alleen minister Lieftinck, die heeft haar een paar veertjes gepluktnou! Maar ze weet van geldzaken misschien nog meer af dan hij”. „Is ze rijk?” „Misschien. In ieder geval nooit rijk genoeg naar haar zin. Ze reist veel, gaat om de haverklap over de grens, hoewel ze nogal eens moeilijkheden met de douane heeftde doua niers vertrouwen haar voor geen kwartje:” „Hmwel interessant. Ik wist niet dat zulke vrouwen nog bestonden.” „Waarom zouden ze niet?” „Tenminste niet in ons veilige, nette landje.” „Ze schijnt Belgische te zijn enfin, dat weet ik nog niet. De Tweede Wereldoorlog verdiepte het onderlinge contact. Het pand Verbakel werd bij herhaling door de Duitsers on derzocht. Tegen het einde van de oorlog werd het zelfs een ontspanningscentrum voor de militairen. Na die verschrikke- De heer Leonardus Wilhelmus Verbakel werd in 1899 in Pijnacker geboren. Hij groeide op in een gezin met negen kin deren. Zijn vader was smid. „Mijn vader was niet zo gemakkelijk. Je had als kind eerbied voor hem,” herinnert de heer Verbakel zich nog heel goed. „Mijn moeder was een geweldig lieve vrouw. Eigenlijk de tegenpool van mijn vader. Op school ging mijn belangstelling al niet uit naar, zo noem ik het maar, het „zwarte vak” van mijn vader. Wel vond ik het fijn om in zijn werkplaats rond te lopen en een fiets te krijgen toen hij als smid de verkoop en reparatie van rijwie len ter hand nam. Het was van mijn va der goed gezien om mij in het dorp op een fiets te laten rondrijden. Dat be ïnvloedde de verkoop.” In 1920 begon de heer Verbakel zijn eerste zaak (in Waddinxveen), op de zelfde plaats, waar nu zijn imponerend bedrijf staat: in een piepklein pandje van vijf bij tien meter. Een pandje, dat nog voordat het in gebruik werd genomen af brandde, werd herbouwd, in 1928 werd uitgebreid, in 1960 afgebroken en geheel nieuw opgzet, in 1964 opnieuw een uitbreiding onderging en in 1968 tot zijn huidige vorm kwam. Door de zoveelste verbouwing zijn nu de afde lingen dames-, heren- en kinderconfec- tie-afdelingen geheel gemoderniseerd. „Nee” antwoordde Kiekenbosch „ik ken die vent niet. Nooit gezien. Ach man, d’r komen hier zoveel rare schutters, uit Den Belzjiek, uit Duitsland, overal vandaan. Soms is het hier net de Verenigde Naties” zei hij niet zonder trots op zulk een internationaal trefpunt in zijn vaderstad. „Tja” ging hij verder „Mademoiselle van Anckersteen „Mademoiselle” informeerde Hans „is ze niet getrouwd?” „Misschien, misschien geweest” zei Kiekenbosch verstrooid ,,’t is een groot vraagteken, die vrouw. Maar ze staat bij ’t personeel bekend als „Mamselle” dus ’t zal wel zo wézen besloot hij met een zucht. „Maar heus m’n jongen, als deze vrouw haar mondje eens open zou willen doen, kreeg je een serie artikelen voor je krant, waar heel Nederland en mis schien nog wat er om heen, van overeind zou staan. Ze heeft zich met allerlei zaakjes bemoeid, waar geld mee te verdienen viel. Ze weet precies hoe hoog Philips staat geno teerd en Bethlehem Steel en Anaconda Copper, maar ook de beurskoers van allerlei kleinere onderneminkjes, waar jij en ik ons nooit druk om maken. Haar naam is genoemd in ver band met verschillende vrij duistere zaken, waarbij aandelen bezit werd overgeheveld tot en met, zodat op ’t laatst nie mand meer wist wie wie en wat wat was. Ze hebben haar bijna betrapt op goudsmokkel naar Ameri ka, daar is ze, ook al geweest, maar ze heeft kans gezien daar een ander voor op te laten draaien. Ze heeft een air van grande dame en maakt indruk op politiemensen en ambtena ren, die niet weten wie ze is. Toch heb ik horen vertellen dat ze ergens uit die buurt ach ter het Gare du Nord in Brussel vandaan komt. Ze spreekt ronkend Frans en vlot Duits, ze was dik-aan met een paar Amerikaanse officieren, even dik als ze het vroeger met de Duitsers was. Ze heeft een wonderbaarlijke manier om over al tussen uit te draaien, om zich van alle kanten te dekken.” WADDINXVEEN Een ruime meer derheid van de gemeenteraad van Wad dinxveen heeft in de gemeenteraadsver gadering van twee weken geleden het voorstel van het college van Burgemees ter en Wethouders om het schoolbestuur van de St. Paulusschool geen medewer king te verlenen een taalmethode te vervangen verworpen. De raadsleden zeiden niet te kunnen be grijpen waarom de ene school zijn taal methode wel mag vervangen en de an dere school niet. Wethouder P. Lips (soc.) betoogde dat het niet gaat om de methode, maar om het bekostigen daar van. Regel is dat de schoolbesturen deze uitgaven uit eigen middelen betalen. WADDINXVEEN De heer Th. Lam mertse (Berkengaarde 24) uit Waddinx veen is benoemd tot secretaris van dé scheidsrechterscommissie van de Konin klijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB), afdeling Gouda. Voorzitter van deze commissie is de heer A. A. Hooftman uit Capelle aan den IJssel. JUNIORENKOMPETHTE Gouda-Be Fair, 15.30 uur Jodan Boys-Waddinxveen, 15.30 uur A: Moordrecht-WSE, 15.30 uur Gouda 2-Be Fair 2, 14.15 uur Waddinxveen 2-Ona 2, 15.30 uur Be Fair4-Esto 2, 16.15 uur Be Fair 5-Nieuwerkerk 3,16.15 uur B: Unio-Be Fair, 16.00 uur Woerden-Waddinxveen, 15.30 uur Groot Ammers-WSE, 14.15 uur WSE 2-Zwervers 3, 14.15 uur C: Waddinxveen 2-Bodegr. 2, 14.15 uur Be Fair2-Gouda 2, 15.30 uur Sportief-Be Fair 3, 14.15 uur WSE 2-Sportlust 2, 15.30 uur Moerkapelle 2-Waddinxveen 4, 14.15 u. lijke oorlogsjaren kon Verbakel pas goed uitgroeien en tot bloei komen. Er werd weer druk verbouwd. De klanten zouden nog beter ontvangen moeten worden. Elke verbouwing wordt er door gekenmerkt, dat Verbakel niets liever wilde dan zij tijd ver vooruit te zijn. Dat is nu nog een kenmerk van Verbakel B.V. Volgende week woensdag zet de heer Verbakel definitief een punt achter zijn actieve, 53 jaar durende, loopbaan. Het op die dag door burgemeester C. A. van der Hooft te heropenen winkelbedrijf aan de Zuidkade in Waddinxveen, zal vanaf dat moment onder directie staan van zijn zoon J. W. Verbakel (50) en zijn dochter J. C. Verbakel (41). Hun vader blijft - uiteraard - als adviseur aan het door hem gestichte en tot bloei gebrachte bedrijf verbonden. „Na de oorlog werd je langzamerhand, doordat je kinderen in de zaak kwamen - dat is hun eigen vrije wil overigens geweest -, een dirigent. Zeker toen in 1955 van het bedijf een familie-vennoot- schap werd gemaakt. Laat ik wel zeggen, dat het mijn kinderen zijn geweest die hun vader groot hebben gemaakt, en niet andersom. Natuurlijk was er voor hen een vertrekpunt. Mijn overleden vrouw heeft vooral in die begintijd haar steentje bijgedragen. Ook m'n verleden zoon Peet heeft veel voor de zaak be tekend. Alleen red je namelijk zulke dingen niet. Laten wij dat bij het vieren van welk jubileum dan ook niet verge ten. Hoe belangrijk die te huldigen per soon ook is of wat voor werk iemand ook gedaan zou kunnen hebben: Alle maal hebben ze het kunnen doen met behulp van en in samenwerking met an- deen. Zet u dat vooral in de krant.” wilde maken van een filiaal van een grote manufacturenhandel in Den Haag. Hij had de ingeving, dat hij voor zich zelf moest gaan beginnen. Als een soort marskramer ging hij er op de'fiets op uit en werd een bekende verschijning in Bleiswijk, Moerkapelle, Boskoop en Waddinxveen. .Brabant is en blijft een generaliteitsland” stelde Hans ho nend vast „altijd aangewezen op de steun van boven de Moerdijk. Zelfs de journalisten kunnen er geen kopje koffie drinken, als niet een noordelijk collega bijspringt.” Daarom ontvangen we jullie altijd zo gastvrij” riposteerde Kiekenbosch. „Hierlangs, vrind. Nee, dat is niet de com mandant van de zeemacht, dat is de portier. Jaja, wij doen 't niet minder”. Vol reverentie betrad Hans het inderdaad zeer fraaie restau rant. „En die heer daar is niet de ambassadeur der Verenigde Staten, maar de ober” lichtte Kiekenbosch eerbiedig fluis terend in. „Als hij je ziet, is hij misschien wel zo goed, zich tot je te begeven en te vragen of je wellicht iets wilt gebrui ken. En hij brengt het nog ook”. ,,’t Zal me een eer zijn” antwoordde Hans eerbiedig en nikte toen, want een gezette heer in een onberispelijk grijs kostuum en met blauwgrijs haar kwam haastig en met uit gestoken hand op Kiekenbosch af. „De baas van de tent” lichtte deze snel in. „Ha, meneer Kiekenbosch, u bent een goeie ambassadeur voor Ambassador” riep de gérant en drukte Hans de hand of hij een oude kennis was. „Zo is het nou hier” zei Kiekenbosch lachend, toen de gérant al weer ijlend was weggestoven, „de kelners zien er uit als ministers en de bazen blijven doodgewone mensen. Brabant, jongen, daar gaat niks boven”. Ja, dat wéten we nou wel” zei Hans minzaam. „Vertel me liever es wie die mondaine schoonheid is, daar aan dat ach terste tafeltje?” Kiekenbosch gluurde onopvallend in de door Hans aange duide richting. „Nou, jij hebt een echte journalistenneus” zei hij „want als je die vrouw eens zou mogen interviewen, zat er wel kopij in. Ze zal er alleen niets voor voelen”. .Een internationale spionne?” vroeg Hans met gespeelde huiver. „Nou” antwoordde Kiekenbosch bedachtzaam ,,’t zou me niet eens verwonderen als ze daar óók zo af en toe een II II En dat veilige, nette landje van ons ligt uitermate gunstig voor allerlei zaakjes. In de vorige oorlog was het hier een knooppunt van spionnage en smokkelarij. En hier zitten we ook niet meer dan tien kilometer van de grens, weet je dat?” Hans tuurde geïnteresseerd, maar zonder het te laten mer ken, naar de vrouw, die verveeld uit het raam keek en een sigaret rookte. Ze had een mooi, maar hard gezicht, blauw zwart haar strak in het midden gescheiden en in een wrong om haar hoofd gelegd. Haar kostuum was eenvoudig maar duur. Ze maakte een kosmopolitische indruk. Hans zou haar eerder in een Parijs’ restaurant verwacht hebben dan hier in deze provinciestad, die overigens, zoals Kiekenbosch al had opgemerkt, gerieflijk dicht bij de grens lag. Juist wou hij opmerken, dat ze zich kennelijk zat te vervelen, toen uit de zijdeur die voerde naar de parkeerplaats van het restaurant, een goedgeklede heer de zaal instapte en recht streeks naar de plaats ging waar de vrouw zat. Ze legde haar sigaret neer, glimlachte vaag en duidde met de hand naar de stoel tegenover haar. Weldra waren de twee in een gesprek verdiept, dat alleen onderbroken werd, toen de heer op korte toon twee sherry’s bestelde. „Zeker een plaatselijke geldmagnaat?” informeerde Hans. WADDINXVEEN Burgemeester C. A. van der Hooft opent volgende week woensdagmorgen om half elf de geheel gemoderniseerde afdeling dames-, heren en kinderconfectie van Verbakel B.V. aan de Zuidkade, ’s Middags worden de cliënten in de gelegenheid gesteld het resultaat van de verbouwing te bewon deren. Nieuw is onder meer dat de klan ten voortaan door muziek begeleid hun keus kunnen maken. De koffie-shop werd eveneens aan de vandaag de dag te stellen eisen aangepast. De officiële heropening is voor directeur L. W. Verbakel (74) aanleiding een punt achter zijn 53-jarige loopbaan te zetten. De heer Verbakel is de oprichter van het huidige bedrijf. Hij zal als adviseur aan de zaak verbonden blijven. De straks afscheid genomen hebbende direc teur is in hart en nieren een Waddinx- vener geworden, hoewel hij in Pijnacker is geboren, daar ook is opgegroeid en een aantal jaren in Den Haag heeft ge werkt, voordat hij zich in 1920 in Wad dinxveen aan de Zuidkade vestigde. De verdiensten van de heer Verbakel wer en in 1969 beloond, toen de burgemees ter hem de ere-medaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau mocht uitreiken. Kerkelijke waardering ondervond hij door de toekenning van de pauselijke onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice”. De heer Verbakel heeft in 53 jaar een bedrijf opgebouwd, dat nu wordt gerund door zijn zoon en dochter, waar 35 mensen werk vinden. Het succes van Verbakel B.V. is volgens de directie gebaseerd op de hoekstenen: goede service, het juiste assortiment en redelijke prijzen. „Dat lijkt nogal stoer, als ik dit nu zo vertel. Maar u moet wel bedenken dat ik in mijn diensttijd al een beetje had gepionierd. Als vertrekpunt voor mijn marskramer-werk had ik na een half jaar het bestaande textielzaakje van Bram de Heer aan de Zuidkade over genomen. Dat was in 1920. Gelukkig had ik het pandje - op deskundig advies van mijn vader - goed tegen brand en dergelijke laten verzekeren. En laat er nou niet snel nadat ik het gekocht had brand uitbreken. Daarom waardeer ik nog altijd het goede advies dat mijn vader toen heeft gegeven, waardoor een financieel debacle mij werd gespaard en ik - ook na de brand - gewoon door kon gaan met mijn werk. Natuurlijk maakte ik van de gelegenheid gebruik mijn zaak te vergroten en te vernieuwen. Er hing toen al gauw een eigen sfeer.” De heer Verbakel brengt diverse malen de leerschool die hij bij de Gebroeders Vroom - liever gezegd: Peet Vroom - heeft gehad in praktijk. Het is de basis en springplank geweest voor al zijn doen en laten. „Toen had je dezelfde proble men om het de klant naar de zin te ma ken als nu. Kijk, de mensen die iets willen kopen zouden direct moeten zeg gen wat zij aan heren-, dames- of kin derkleding zouden willen uitgeven. Pas als je dat weet, kun je goed advies ge ven. Meestal durven de mensen niet te zeggen hoeveel ze voor een dergelijke aankoop hebben uitgetrokken. En dan komt natuurlijk het vakmanschap van de verkoper om de hoek kijken, die met een aantal gebrekkige en onvolledige gegevens moet adviseren. Dat is belang rijk en verantwoordelijk werk. Het staat onvoldoende vast op welke wijze je het de mensen naar de zin kunt maken. Dat hangt namelijk van een berekenbare factoren af.” In 1923 - drie jaar nadat hij een eigen zaak had gesticht - trouwde de heer Ver bakel. Zijn vrouw heeft al haar krachten aangewend om haar man behulpzaam te zijn en de zaak tot grote bloei te bren gen. Zij stond in de winkel aan de Zuid kade en hij ging de boer op. Er werd nauwkeurig gewerkt, al moet gezegd worden dat de boekhouding toen nog niet al te best in elkaar zat. Dat kostte geld. Vandaar dat op een gegeven mo ment een goede boekhouder, de heer H. van Jaarsveld, werd aangetrokken om de zaken met nauwkeurigheid goed te registreren. Zeker toen de heer Verbakel niet meer, zoals in de eerste jaren, goe deren van Vroom in Den Haag betrok, maar in 1925 zelf ging inkopen. Dat in kopen ging voortreffelijk, want het huis van de buurman kon in 1958 worden aangekocht, waardoor het pand van Verbakel de eerste belangrijke verbou wing kon ondergaan. !i============ÏL=====S.===.=.=.=^^^ Ik zei „nee”. ZONDAGKOMPETITIE Wddinxveen-Wippolder, 14.30 uur WSE-Ammerstol, 15.00 uur Waddinxveen 2-Schoonhoven 2, 11.30 u. WSE 2-Stolwijk 3, 14.30 uur Waddinxveen 4-Moordrecht 4, 12.00 uur Bodegraven 4-WSE 3, 12.00 uur WSE 4-Nieuwkoop 4, 12.00 uur Waddinxveen 5-Bodegraven 5, 10.00 uur Ammerstol 5-Waddinxveen 6, 10.00 uur Esto 6-WSE 5, 10.00 uur In hoofdzaak werden dames-, heren- en kinderkleding en courante manufacturen verkocht, maar wat later kwam daar de meubelverkoop ook bij, een afdeling die werd opgezet en wordt geleid door de heer J. van Fulpen. „Vooral in de voor oorlogse jaren was het een moeilijke tijd. Geregeld moest je bij de mensen aan de deur komen, omdat de giro en de bank nu eenmaal nog niet aan hun glorietijd waren begonnen. Je kon in dit vak mensen behulpzaam zijn door ze geld voor te schieten. Een moeilijke tijd, voor iedereen. Ik moet zeggen toen zuinig te hebben geleefd. Geld voor ple ziertjes was er niet. De ontspanning schoot er bij velen in, en dat was te zien - een mistroostige tijd.” Het echtpaar Verbakel kreeg zeven kin deren. Die kinderen hebben van hun vader geleerd wat ontspanning voor een mens wil zeggen. Wat hij noodgedwon gen miste, heeft hij zijn kinderen dub bel en dwars willen geven. Geregeld kon men het gezin Verbakel in de bos sen aantreffen. Een klap was het voor de heer Verbakel in 1970 zijn in de zaak opgenomen zoon P. A. Verbakel te moe ten verliezen. ZONDAGKOMPETITIE Be Fair-Omas, 14.30 uur Zevenhoven-Waddinxveen, 15.30 uur Be Fair2-Gouda 2, 14.30 uur Siveo 2-Be Fair 3, 11.15 uur WDS 3-Be Fair 4, 12.30 uur Aarlanderveen 3-Be Fair 5, 12.30 uur Be Fair 6-Aarlanderveen 4, 12.30 uur Rijnstreek 2-Be Fair 7, 12.00 uur Be Fair 8-Zwammerdam 4, 12.30 uur Waddinxveen 3-Bergambacht 3, 15.30 u. Waddinxveen 4-Zwammerd. 5, 11.30u. 4=5 I B

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5