bestrijdt pientere beestjes Pientere man f14,- aan Vanavond acht uur om in adviseren nu De verdwenen bankdirecteur Raad blijft vasthouden De rattendoder rukt een Recreatieraad „Bospark laat zich W ereldgebedsdag Kruiskerk van Waddinxveen paar keer per week uit HUISVESTING SCHOLEN NU GEREGELD I H. Mooyman leidt werkgroep Groen ZENDINGSA VOND Van Schaik en Berghuis 13 Opdracht van 8 ton voor Pagina 9 Niet Alarmerend Interieur heropende zaak Mulder C.V. door Tom Lodcwijk Wordt vervolgd WADDINXVEEN Ratten Nie tige beesten, die overal voorkomen. In de hele wereld. Vroeger en nu. In de toekomst ook, want ze zijn onuitroeibaar. Ratten ver weg en dichtbij. In huis, bedrijf en tuintjes. In onze naaste omgeving. Ratten zijn in meer dan één opzicht gevaar lijke, angstaanjagende beesten. Het is een alom aanvaard begrip. Cumarine HÈ WADDINXVEEN Van Schaik en Berghuis Interieur- bouw BV te Waddinxveen heeft van de Rijksuniversiteit te Utrecht opdracht ontvan gen tot het leveren van 309 zuurkasten voor het in aan bouw zijnde transitorium III. Met deze opdracht is een be drag van ongeveer 800.000 gulden genoemd. Rattenvanger J. de Jong jaagt in Waddinxveen de ratten de schrik op het lijf "1 de Staringlaan. Niet alleen kunnen ze schade aan leidingen en kabels aanrichten, ze zijn in slaat kuikens, kippen en ko nijnen te doden, ze vreten opgesla gen voorraden levensmiddelen op, knagen en graven veel kapot, vallen zelfs kleine kinderen aan. Vooral is de rat de hele geschiedenis door de vijand geweest van de mens als overbrenger van besmettelijke ziek ten: de ziekte van Weil en paraty- fus. En vijand van hel vee als over brenger van de varkenspest en het mond- en klauwzeer. Daarom wordt de rat bestreden, tracht de mens het beest - extra gevaarlijk omdat het uitsluitend ’s nachts ’leeft en actief is’ - te weren. Daarom tracht men de rat te verdelgen metgif Eeuwige metgezel WADDINXVEEN Het Havo/ Atheneum zal per augustus 1973 in de lagere Savornin Lohmanschool worden gehuisvest, terwijl de open bare Mr. A. de Roosschool tot ui terlijk 1 augustus 1974 zal blijven gehuisvest in het noodgebouw aan Elgg WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 1 MAART 1973. HOOFDSTUK VIII In deze adviescommissie hebben namens I de recreatieraad zitting de heren L. van Met dezelfde stemverhouding (96) ging de gemeenteraad accoord met het voorstel van de onderwijscommissie de in omvang en hoeveelheid toenemende adrninistratiewerkzamheden van de bij zondere schoolbesturen dit jaar te belo nen met 14,per leerling. De raads leden die vóór het voorstel van B. en W. en tégen het voorstel van de onder wijscommissie stemden waren W. G. de Meer (soc.), H. van Ek (soc.), M. Boere (soc.), wethouder P. Lips (soc.), wethou der Ph. Kroes (lib.) en wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesevereni- ging). Het door de raad aangenomen voorstel zal nu naar de inspecteur voor het lager onderwijs worden gezonden, die het met zijn al of niet verleende goedkeuring zal doorzenden naar Gedeputeerde Sta ten. Het voorstel is in ieder geval niet door het college overgenomen. het motto: „Ratten gezien? Meld ze!” is de actie gestart door middel van tele- visie-spots. In onze gemeente gaat de heer De Jong de rat te lijf met cumarine, een poeder- gift dat de rat in havermoutvorm met SI „De situatie is dus in Waddinxveen be slist niet alramerend,” verduidelijkt de heer De Jong. „Wij zijn waakzaam, maar hebben het goed in de hand. Ge middeld zijn er zo’n tien meldingen per week. Maar het is wel van belang dat het wordt doorgegeven. Als men één rat ziet is dat al een melding waard.” Behoedzaam wordt evenwel omgespron gen met het gif cumarine, dat overigens veel veiliger is dan het vroeger wel ge bruikte arsenicum. De heer J. de Jong bestrijdt nu al weer drie jaar lang de ratten (en muizen) in Waddinxveen. De ratten zijn hem niet gaan kennen. Hij ziet ze zelf bijna nooit. Niettemin ont snapt niet één rat aan zijn aandacht, als de Waddinxveense rattenvanger achter dit diertje aanzit. En dat is maar goed ook. Wethouders werden een WADDINXVEEN/BOSKOOP De recreatieraad „Bospark” heeft bij mon de van voorzitter P. van den Dool een adviescommissie geïnstalleerd, die tot taak zal krijgen adviezen uit te brengen rond de realisering van het Gouwebos. De commissie gaat zich onder meer be zig houden met de inrichting van het bos, de oprichting van een vereniging of stichting „Vrienden van het Gouwe bos” en voorlichting. zag hoe ze als een gravin door ’t restaurant liep, genadig knikte naar de portier. Achter haar liep de man, een beetje schuw, haastte zich naar de deur om die voor haar open te houden. „Ja maar zelfs de leeuw wordt een lam in de tegenwoordig heid van mademoiselle”, doceerde Kiekenbosch. „Ik zou jóu wel es willen zien”, lachte Hans, „ik zou wel eens willen horen waar je bleef met je praatjes, als die stren ge donkerblauwe ogen je aanstaarden, vrindje”. „Je hebt haar goed opgenomen”, plaagde Kiekenbosch, „zal ik eens een interview voor je aanvragen?” „Ik behandel mijn eigen zaakjes wel” weerde Hans af, maar zijn toon was niet zo gemoedelijk als zoeven. Kiekenbosch de Nieuwendijk en H. P. Barth en na mens de werkgroep Groen mevrouw A. de Vries en de heren F. Bokelman, F. van Vessem en A. J. C. Schriek. De werkgroep Groen wordt nu voorgezeten door de heer H. Mooyman, omdat de heer F. van Vessem lid is geworden van de adviescommissie. De laatste tijd is er een stijgende belang stelling voor Wereldgebedsdag op te merken. Bekend is dat de opzet van de ze dag is gewijzigd. Werden in vroeger tijd alleen vrouwen hiertoe uitgenodigd, tegenwoordig worden ook de mannen gevraagd van hun aanwezigheid blijk te geven. Aan de gebedsbijeenkomst werken dit jaar mee de sopraan mevrouw Harden- dood-van der Laan en de organist H. Brinkhorst. De liturgie is samengesteld door vrouwen van Nieuw-Zeeland (van Europese en van Maori afkomst). Zij roepen hun medechristenen op om met hen te bidden en samen God te dienen met een open oog voor elke mogelijk- „Hij wéét hoe ’t hoort” schamperde Kiekenbosch. „Zeker weer een nieuw slachtoffer. Zag je haar lopen? ’t Leek de koningin wel. En hij blij dat hij meemocht” besloot hij grin nikend. „Als een lam ter slachting „Zo zag hij er niet bepaald uit” verdedigde Hans de met gezel van mademoiselle Van Anckersteen. ,,’t Leek me een vent die heus wel voor zichzelf kon zorgen.” De werkgroep Groen denkt zich in het komende jaar bezig te gaan houden met onder meer de groenvoorziening en speelmogelijkheden bij de flats aan het Rietbergplantsoen/Chopinlaan, een wan delpadenplan en natuurlijk de groen- situaties in het algemeen. WADDINXVEEN De gemeenteraad heeft vorige week met 9 tegen 6 stem men het voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders verworpen om het bijzonder onderwijs als vergoe ding voor de administratiekosten in 1973 12,per leerling te geven, in plaats van de door de onderwijscom missie voorgestelde 14,In de raads vergadering van drie weken geleden staakten de stemmen over dit voorstel. i=; II 11 II II II 11 II II II 11 II II n'. '^--■^-^^================ss slaolie en suiker toegediend, lekker vindt, maar dodelijk voor hem is. Cu marine heeft de bijzonderheid dat het bloedverdunnend werkt en langzaam maar zeker witte bloedlichaampjes in het lichaam van de rat doodt. Bij twee maal gebruik van het poeder in één week is de rat onherroepelijk ten dode Deze beslissingen van het college van Burgemeester en de gemeenteraad vorige week in besloten deel van de vergadering door burgemeester C. A. van der Hooft mee gedeeld. Later kreeg de pers deze mede deling schriftelijk uitgereikt. Het Havo/Atheneum heeft bovendien nog de mogelijkheid tot uitbreiding het gebouw „Reijm” aan de Johan Willem- Frisoweg en de oude Bethelkerk, die nu gemeente-eigendom is. De tijdelijke huisvesting van de Mr. A. de Roos school hoeft niet langer te duren dan augustus 1974, omdat dan de nieuw te bouwen school in Groenswaard 3 gereed moet zijn. Het college van B. en W. zegt tot bo vengenoemde beslissingen gekomen te zijn na meerdere gesprekken met de ou- dercommissie van de Mr. A. de Roos school, de rijksinspecteur van het basis onderwijs en het dagelijks bestuur van het HAVO/Atheneum. Een en ander betekent voor de gemeente een aderla ting van 26.360,-^—. De commissie voor de financiën is hiervan op de hoogte gesteld en om advies gevraagd. WADDINXVEEN Evenals in voor gaande jaren zal aan de vooravond van Wereldgebedsdag een uur van gebed worden gehouden. Deze gebedsbijeen komst vindt plaats vanavond (donder dag) om acht uur in de gereformeerde Kruiskerk aan de Kerkweg en zal in het teken staan van het thema „Waakzaam in deze tijd”. WADDINXVEEN In „De Hoek steen” aan de Esdoornlaan zal vanavond (donderdag) een grote zendingsavond worden gehouden van de Gereformeerde Zendingsbond (GZB). Sprekers die avond zijn GZB-directeur ds. J. van Sliedregt en ds. B. Oosterom. Verder zal er een film te zien zijn over het zen- dingsgebied Kenya. =====s=================-====-===~===-===^: heid tot dienst en liefde aan de mens heid. Hun oproep gaat vergezeld van een oud Maorisch spreekwoord: „Hij, die waakzaam is blijft leven, Hij die in slaapt gaat ten onder”! Zij kozen, zeer bewust het thema ’Waak zaam in onze tijd’ omdat zij zelf een hoge levensstandaard hebben, dankzij een bevolkingsaantal van nog geen drie miljoen in een land zo groot als Enge land, terwijl het dichtstbijzijnde buur land (Australië) 2000 km van hen van daan is. Volgens hen brengt dit een ze ker isolement met zich mee en daardoor de verleiding om zelfvoldaan de buiten wereld aan hen voorbij te laten gaan via het televisiescherm.” In het thema „waakzaam in onze tijd” willen zij als Christenen en als leden van de wereldbevolking het streven open te staan voor Gods roepstem en voor de noden van de mensen samenvatten.” De liturgie is samengesteld door zowel Pro testantse als Roomskatholieke leden van als het Vrouwen-Comité van de Natio nale Raad van Kerken, gevestigd in Christchurch. De rat is de eeuwige metgezet van de mens. Een pienter diertje, dat je ook pienter moet benaderen. Met pientere mensen. Eén van hen is de in de Mei- doornstraat wonende heer J. de Jong (69), die in Waddinxveen is belast met de bestrijding van ratten. Geen dagtaak, maar toch wel een vrijetijdsbesteding waar tijd in gaat zitten. De heer De Jong gaat, als het moet, op pad met het gif naar die plek waar het alarmerende be richt vandaan komt dat er een rat is waargenomen. Geen rattenvanger van Hameien, maar de rattendoder van Wad dinxveen. Een paar keer per week rukt hij uit. keek hem verwonderd aan. „Zeg, heb je de pé in?” vroeg hij. „Ik heb je toch niets mis zegd, wel?” „Wel nee!” zei Hans en klopte hem op de schouder. ,;Maar je bracht me op een idee, en eerlijk gezegd heeft me dat op eens te pakken.” „Ja, dat ken ik” zei Kiekenbosch opgelucht, „dan zijn wij krantenmensen opeens ongenietbaar en verlangen alleen maar naar onze dierbare ouwe tikmachine. Nou kerel, droom niet van d’r. En als je weer es hier komt, dan maken we er een avond van, hoor!” Hans was blij, toen hij alleen op het parkeerterrein stond. Hij opende met langzame bewegingen het portier, schoof in gedachten achter het stuur, vond als automatisch zijn weg door de drukke straten, tot hij op de grote vierbaansweg de wagen kon laten gaan. Hij had de man herkend, die zoeven het restaurant verlaten had. Maar wét, peinsde Hans Miede- ma op weg naar Dalen, had een vrouw als mademoiselle Van Anckersteen, in de deze uithoek des lands, te bepraten met de heer Bernard Ijzerman, directeur van de Disconto- bank N.V. te Dalen Waddinxveen is één van de gemeenten in ons land die graag meedoet aan de actie ter bestrijding van de (bruine) rat, een actie welke door de inspecteur van de volksgezondheid (milieuhygiëne) af deling bestrijding van ongedierte in de ze tijd landelijk wordt gevoerd. Onder I ..Nou, heeft ze dan na de bezettingstijd geen moeilijkheden I gekregen?” ..Ben je gek? Toen een stel heethoofden haar te pakken wou I nemen zat ze al in een auto met een grote ster en twee da- I gen later reed ze zelf en had ze benzine en allerlie permits; 't is in zeker opzicht een bewonderenswaardige vrouw, maar ik zei: in zeker opzicht. Ze kan zéér charmant zijn, als ze je nodig heeft, en daarna smijt ze je als een uitgeknepen citroen weg Nou wordt je melodramatisch” lachte Hans en keek weer naar het tafeltje. De man zat met zijn rug naar hem toe. Toch had die figuur iets bekends, overpeinsde hij. Was het misschien iemand die hij die morgen bij de installatie had gezien? Nee, dat kon niet, want dan zou Kiekenbosch hem óók kennen. En die zei, dat die vent hem volkomen wild vreemd was. Maar de vrouw was nu bepaald in het char mante stadium. Hij zag haar glimlachen, twee rijen prach tige witte tanden. Ja, het was een héél aparte vrouw, besloot Hans, die gevoelig was voor vrouwelijk schoon, en de man aan het tafeltje aan de andere kant een weinig benijdde Kiekenbosch begon over de installatie van die morgen te praten, vond blijkbaar dat er al genoeg aandacht aan made moiselle was besteed. Hij vertelde anekdote’s over de burge meester, een zeer vermakelijk verhaal over het avontuur van een wethouder in carnavalstijd, een verschrikkelijk sterk ver haal over de verachtelijke praktijken van een concurrerend blad, dat zich niet ontzag over te gaan tot het platste plagi aat, en Hans luisterde en wist glimlachend, hoe als Kieken bosch de verslaggever van dat verachtelijke blad vanavond in „De Hessenkar” ontmoeten zou, beide heren (zeker niet op een droogje) met innig genoegen de zwarte praktijken van een derde krant zouden veroordelen en daarna hun diverse hoofdredacteuren „bij de rug ophalen”, alles zuiver voor tijdverdrijf en zonder enige kwade bedoeling. Zo zijn ze, zuchtte hij met enig heimwee en als door een magneet aangetrokken ging wéér zijn blik naar het tafeltje verder op. De twee die daar zaten waren opgestaan. De man nam een elegante mantel aan uit handen van de portier, die reeds ge dienstig was toegesneld, en wilde zijn dame in haar mantel helpen. Maar zij wees die hulp af en hielp zichzelf. Hans opgeschreven volgens de deskundigen. Het versufte beestje zoekt na gebruik meestal een stil plaatsje op, in een dak goot of in de grond. Daar sterven ze meestal. Vrijwel zelden ziet de heer De Jong de dode ratten terug. In ieder geval blijkt uit het jaarverslag, dat hij de dienst Openbare Werken en Bedrijven heeft toegezonden, dat de Waddinxveense ratten (en muizen) zich met het lokaas havermout bijzonder goed laten vangen. Weliswaar behandelde de heer De Jong in 1972 welgeteld 191 adressen, tegen 166 in 1971, het aantal behandelingen liep terug van 1127 (in 1971) tot 748 (in 1972). Per adres komt het aantal behandelingen neer op 3,9 vorig jaar en 6,8 in het daaraan voor afgaande jaar. U ziet: het aantal behan delingen is met niet minder dan 379 te ruggelopen, en dat terwijl het te bewer ken aantal adressen met 25 is gestegen. „Ijzerman is niet in Brussel!” „Het is een feit”, zei de agent le klasse Huisintveld, „een ongeluk komt zelden alleen. Dat zie je bij de vliegrampen, is er één neergestort dan gaat de tweede binnenkort ook. En zo zie je hier ook weer de ene sensatie volgt op de ande re.” Het was zeer te betreuren, dat niemand aanwezig was om de filosofische uitlatingen van deze wakkere dienaar van de heilige Hermandad voor het nageslacht op te tekenen. Dat kon ook moeilijk, want het was precies 0.05 uur, en op dit uur plachten de inwoners van Dalen meest te bed te liggen, behalve enkele onverbetelijken, die agent Huisintveld bijna allen van gezicht kende, en die hij wel eens beducht had nagekeken, als ze él te veel trottoirruimte nodig hadden. Agent Huisintveld had zijn moreel aanzienlijk voelen rijzen, nadat hij zo allertoevalligst betrokken was geworden bij „De moord in de Plataanstraat” zoals de spraakmakende gemeen te van Dalen dit treurig voorval aanduidde. Hij was het ge weest, die het eerst de procuratiehouder Van Maurik van de Discontobank had ontdekt, zoals hij daar aan tafel was neergevallen. Inspecteur Dekker, karig met lovende woorden, had hem tot tweemaal een compliment gemaakt, en aangezien inspecteur Dekker voor diens ondergeschikten een ware godheid was, had agent Huisintveld deze lof als klokspijs geslikt, en zag hij in een niet te verre toekomst het aantal zilveren chevrons op zijn mouw reeds met één vermeerderd. Deze morgen had hij in het rapportenboek gelezen „Toe zicht verzocht op het perceel Van Haersoltelaan 29, be woond door de heer B. Ijzerman, aangezien deze enkele dagen in het buitenland vertoeft.” Het was nu middernacht en Huisintveld deed zijn ronde. Met de aanmaning uit het rapportenboek vers in het geheu gen, stond hij stil vóór het perceel Van Haersoltelaan 29, waar de directeur van de Discontobank zeer geriefelijk huis de, met een huishoudster en een grote Siamese kater. ÖtiiuP’.. ’Ju?

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 3