H. van de hefbrug Rondom weten over r TiP LP. Will FM M Joke de Graaff sprak met prinses Margriet Bronzen brandweer- medaille voor P. Baan Ek stelt schriftelijke vragen PvdA-raadslid wil alles sporthalplan bóven HAVO-samenwerkingsschool Centrale Hervormde Gemeente geeft ouders „advies” Goudse christelijke scholen gaan PLEUNIE, JOKE, MONIQUE, MARIANNE, HILDA EN GINI IN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VAN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 STOND O.A. DIT: deze we VOOR WADDINXVEEN van de week/ Pagina 5 Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg H. van Ek (PvdA) diner verkiezen bóven de Waddinxveense SCHILDERIJ VOOR^SCHEIDENDE DIRECTEUR VERNIEUWD VERBAKEL Benieuwd Uit gereikt tijdens jaarlijks Voorbereiden WADDINXVEEN Het Wad dinxveense gemeenteraadslid voor de Partij van de Arbeid, de heer H. van Ek, wil nu wel eens precies we ten hoe het staat met de reeds op papier uitgewerkte plannen voor een nog in Waddinxveen te bouwen sporthal. In een negental, maandag op het gemeentehuis ingediende, schriftelijke vragen vraagt hij over deze zaak het college van Burge meester en Wethouders het naadje van de kous. Discussie WADDINXVEEN/DEN HAAG - Joke de Graaff, derde klas leerlinge van de Prof. Kohnstammschool voor openbaar mavo in Waddinx veen, heeft maandag in Den Haag even kunnen praten met prinses Margriet. Joke maakte deel uit van een groep meisjes van deze Wad dinxveense school, die in de school- wedstrijd „Maak een Boek over het Boek” de eerste prijs in de wacht had gesleept. Commentaar Duikers Interieur heropende zaak Verbakel B.V. Bijbel centraal Ds. Van Vliet herinnert eraan, dat de kerkeraad van de Centrale Hervormde Gemeente zich tegen een samenwer kingsschool blijft verzetten, omdat voor een waarlijk christelijke school de bijbel centraal staat. En dat is wat betreft de samenwerkingsschool niet het geval. Op een dergelijke school is het een eerste vereiste, dat de verschillende levensbe schouwingen en achtergronden van de leerlingen tot hun recht komen, waarbij volgens ds. Van Vliet in hoge mate res pect en verdraagzaamheid betracht moe ten worden. Hij haalt drs. Gilhuis aan, die heeft geschreven, dat de samenwer kingsschool een school is, waar men een poging wil doen bóven de bestaande in deling in drie zuilen, rooms-katholiek, protestants-christelijk en openbaar on derwijs, uit te komen tot een ontmoeting van de verschillende levensbeschouwin gen en aan elk daarvan recht te doen en inbreng ervan in het schoolleven te ge ven. „Daarom zal niemand die zijn kind vanuit het Woord van God onderwezen wil hebben, voor een dergelijke school WADDINXVEEN Het voor of tegen van de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum, zoals die in augustus van dit jaar in vier lokalen van De Savomin Lohmanschool in Groenswaard 2 van start gaat, staat weer volop in de belangstelling nu de kerkeraad van de Centrale Hervormde Gemeente de leden van deze kerk in een „advies aan vele ouders” met klem aanraadt voor het HAVO- en Atheneumonderwijs de christelijke kweek school op reformatorische grondslag De Driestar te Gouda of het Christe lijk Lyceum eveneens te Gouda te samenwerkingsschool. In twee artikelen, die in de afgelo pen weken zijn geplaatst in de „Hervormde Kerkbode van de ge meenten Waddinxveen en Benthui zen”, wordt nog eens duidelijk ge schreven, dat de Centrale Hervorm de Gemeente beslist afwijzend blijft staan tegenover een samenwerkings school, zoals die in Waddinxveen werkelijkheid gaat worden. Inspraak Hoewel er misschien ook bezwaren zijn aan te voeren tegen het karakter en het onderwijs zoals dat wordt gegeven op de eerder genoemde Goudse scholen voor voortgezet onderwijs zegt de kerkeraad van deze kerk toch de voorkeur aan de ze scholen te moeten geven boven de samenwerkingsschool, waar protestant- christelijke, rooms-katholieke en huma nistische levensbeschouwingen gelijke rechten hebben. Bovendien wil de chris telijke scholengemeenschap in Gouda de ouders zoveel mogelijk inspraak geven over het karakter van de school. „Op deze wijze kunnen we er positief aan meewerken, dat onze kinderen zo goed mogelijk christelijk onderwijs ontvan gen,” aldus de kerkeraad van de Cen trale Hervormde Gemeente. f I i 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 1 MAART 1973. De voorzitter van de jury bracht een verslag uit over WADDINXVEEN Brandmeester P. Baan heeft vorige week, tijdens het jaar lijkse diner en feestavond van de brand weervereniging „Jan van der Heijden”, het feit herdacht dat hij 12*/s jaar lid is van de vrijwillige brandweer in Wad dinxveen. Een koperen jubileum, dat werd gevierd op de dag waarop het pre cies 12 jaar geleden was dat de brand weervereniging werd opgericht. De Waddinxveense brandweercomman dant uitte zijn waardering voor het enthousiasme van de heer Baan voor de vrijwillige brandweer, getuige de feiten, dat hij na zijn officiële benoeming tot brandwacht tweede klasse per 1 januari 1960, reeds per 1 januari 1964 werd be vorderd tot hoofdbrandwacht, waarna Het socialistische raadslid is benieuwd wanneer precies de opdracht tot het ma ken van een schetsplan voor een sport hal werd gegeven, of van die opdracht per 1 juli 1972 zijn benoeming tot brandmeester volgde. Namens het ge meentebestuur reikte de heer Zwambom de jubilaris de bronzen medaille van de Nederlandse Vereniging van Brandweer commandanten uit. Voorzitter C. H. de Vries van de brandweervereniging „Jan van der Heijden” reikte de heer Baan een sigarettenaansteker aan en zijn echt genote een boeket bloemen. Als uit het antwoord op deze vraag mocht blijken dat Stuurman deze sport hallen niet of slechts in gering aantal heeft neergezet of gaat neerzetten, wil het socialistische raadslid weten in hoe verre Burgemeester en Wethouders be reid zijn een architectenbureau en/of aannemersbedrijf in te schakelen of te benaderen, dat reeds vele sporthallen heeft ontworpen of gebouwd. De heer Van Ek vindt namelijk dat bij een der gelijk belangrijk project gebruik ge maakt moet worden van op dit terrein veel ervaring en kennis bezittende archi- tektenbureaus en/ of aannemersbedrij ven. .Denkt u eens aan de voordelen die het werken met het Scholenbouwteam Midden-Holland biedt,” voegt hij er aan toe. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: e 1 HALLELUJAH KAMERADE - Adèle Bloemendaal 2 MIJN NAAM IS HAAS - Lowland trio ÜBERAL AUF DER WELT Freddy Breek o.a. Bianca; Überall auf der Welt; Mit- ternachtblues; Leben ist freude e.v.a. ƒ21,00. ■■■ncoBram w- j>. -ssMKzsuaaFir crnaara®. «a. worden gezegd die de voorstanders van het positief christelijk onderwijs ter har te kunnen nemen. Het boekje is van de hand van drs. T. M. Gilhuis, oud-rector van een christelijke scholengemeenschap in Amsterdam en thans wetenschappe lijk hoofdmedewerker van de Vrije Uni- versiteit en voorzitter van de Stichting Unie „School en Evangelie”. Langs zijn neus weg vraagt het raadslid ook nog of de architect onlangs op nieuw een opdracht tot het maken van een schetsplan heeft gekregen, en zo ja of de raad dan een kopie van die op dracht kan krijgen. Om een beetje in zicht te krijgen in de deskundigheid van het bureau Stuurman vraagt de heer Van Ek het college hem mede te delen in welke Nederlandse gemeenten sport hallen door dit bureau zijn of worden gebouwd. (Advertentie) toP tien Bevat de tweede en laatste publikatie het „advies aan vele ouders”, in een eerste publikatie wordt door ds. D. van Vliet het vorig jaar verschenen boekje „De gezamenlijke school vóór of tégen?” ter sprake gebracht, omdat daarin dingen 1 GO LIKE ELIJAH - Chi Coltrane 2 BLOCK BUSTER - The Sweet 3 BIANCA-Freddy Breek 4 LONG HAIRED LOVER FROM LIVERPOOL - Little Jimmy Osmond 5 YELLOW BOOMERANG - Middle of the Road 6 DO YOU WANNA TOUCH ME? (OH YEATH) - Gary Glitter 7 UCHE UCHE-Vader Abraham en zijn goede zonen 8 SCHOOL’S OUT - Alice Cooper 9 LOVE STORY - Nino Tempo April Stevens 10 THE JEAN GENIE - David Bowie „Je moet een kind dat de midelbare school bezoekt, toch vooral voorbereiden op later, als het onbeschermd in de maatschappij staat. Dan wordt het met vele denkbeelden geconfronteerd en het lijkt mij goed, dat het zo ruim mogelijk over middelbare school wordt voorge licht”. En inhakend op de jongste maat schappelijke ontwikkeling zegt drs. Ka merling: ,Jk vind trouwens toch, nu de kiesgerechtigde leeftijd op 18 jaar is ge komen, dat iemand die van de middel bare school komt, zelf moet kunnen kiezen”. een kopie aan de gemeenteraad zou kunen worden gestuurd en in hoeverre de architect ooit om betaling heeft ver- zocht van het door hem getekende plan. „Indien dat niet het geval is,” vraagt de heer Van Ek zich af, „heeft dat het col lege dan niet bevreemd?” Mocht er wel van een betaling sprake zijn geweest, dan rekent het raadslid er op dat B. en W. hem zullen vertellen hoe hoog dat bedrag was. kunnen kiezen,” is de conclusie van ds. Van Vliet. Hij meent dat onze voor ouders het wel hebben begrepen, toen zij zich grote offers getroosten om hun kinderen onderwijs te laten geven op de school met de bijbel. „Ik weet wel dat er heel wat bezwaren zijn in te brengen tegen de tegenwoor dige gang van zaken op vele christelijke scholen”, stelt de hervormde predikant vast. „Dat is bedroevend genoeg en we hopen dat hierin nog eens verandering zal komen. Maar dat neemt niet weg dat we christen-ouders moeten waarschu wen voor schoolonderwijs dat niet het Woord van God tot achtergrond en uit gangspunt heeft, zoals bijvoorbeeld op een samenwerkingschool het geval is.” Voordat Joke de Graaf de groepsprijs in ontvangst zou nemen maakte prinses Margriet een praatje met haar. Meer nieuws over deze voor zes Waddinx veense meisjes enerverende Haagse dag in onze rubierk „Rondom de Hefbrug” op pagina 5. Zoals wij u vorige week hebben bericht heeft een groep meisjes uit de derde klas van de Prof. Kohn- stammschool voor open baar mavo aan de Mau- ritslaan in de schoolwed- strijd „Maak een Boek over het Boek” de eerste prijs gewonnen. Maandag zijn de jongelui mét het schoolhoofd naar Den Haag gereisd om oorkon de en boekenbon (hoe kan het ook anders) in ont vangst te nemen. Eén van de meises gaf ons van die bijeenkomst in de residen tie het volgende verslag: „Met de groep bestaande uit Pleunie Baas, Joke de Graaff, Monique van He- teren, Marianne Roos, Hil da Ruurs en Gini den Uyl reisden we met de heer H. J. Egbers naar Den Haag. Bij de ontvangst werden we naar de kantine van de Staatsdrukkerij geleid, waar wij een consumptie kregen. Daarna begon de rondleiding door het ge bouw. Het allereerst kwa men we bij de papierop- slagplaats, waar ongeveer 1 miljoen kg papier opge- Bij afwezigheid van burgemeester C. A. van der Hooft memoreerde brandweer commandant A. M. Zwamborn de brandweerloopbaan van de heer Baan, die eigenlijk al 13‘/ï jaar in plaats van Yl'lï jaar bedraagt omdat de jubilaris in het eerste jaar uitsluitend als volon tair meedeed. Dat betekende werken zonder enige vergoeding, zonder uni form en zonder brandbel (hij moest maar zien hij bij de brand kwam, „maar hij was er altijd en meestal als eerste,” voegde de heer Zwamborn er aan toe). De raad kwam in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burge meester Warnaar. De verslagen van de beide laatste vergaderingen werden vastgesteld. Aangenomen werden een verordening voor de bescherming van de titel kraamverzorgster en kraamhulp. Op voorstel van de heer Schouten werd het woord „baker” uit de voorstellen weggelaten. Gedrongen door de woningschaarste werd de ontruimingstermijn van een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen weer met een jaar verlengd en wel tot 1 April 1949. In de verordening op het beheer der gemeentebedrijven werden enkele ad ministratieve wijzigingen aangebracht en de leden van de adviescommissie voor de verdeling van woonruimte kregen met de secretaris een presentiegeld toegewezen van 2,50 per lid per zitting te rekenen vanaf 1 Januari 1948. Een voorstel van de heer Van Tol om de secretaris presentiegeld toe te ken nen van verder terugwerkende kracht ondervond geen voldoende steun. Aan heren Gedeputeerde Staten zal een verzoek worden gedaan tot het aanbren gen van een kleine wijziging in de salariëring van de gemeenteontvanger, ter wijl tevens zal worden gevraagd ook de gratificatie-regeling van de ambtena ren eveneens van toepassing te verklaren op secretaris en ontvanger. Uit de oude doos kwam nog te voorschijn het subsidie aan het internationaal dam- tournooi in 1946. Door een misverstand waren de kosten hiervan nog niet betaald, terwijl de gemeente voor dit doel 50,- had beschikbaar gesteld. De kosten blijken inmiddels 150,- te bedragen, zodat werd besloten het inder tijd toegestane bedrag met 100,- te verhogen. Vervolgens werden de school besturen in het genot gesteld van de gebruikelijke voorschotten op de onder- wijsvergoedingen. Het besluit tot aankoop van grond aan de Noordkade werd aangevuld in dier voege, dat de koopsom zal worden betaald over uiterlijk 30 jaren tegen een rentevergoeding 3%°/o per jaar. Op voorstel van de finan- ciëele commissie werden aangehouden de voorstellen inzake de saliëring van de ambtenaren en werklieden, opdat ook de commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven terzake advies kan uitbrengen. Besloten werd tot aangaan van een geldlening groot 100.000,- ter financiering van het stratenplan aan de Sniepweg bij de Coöperatieve Boerenleenbank tegen een rente van 3% af te lossen in 20 jaren. Bij het voorstel tot het vaststellen van straatnamen voor de nieuwe straten bij de Sniep stelde Dr. van den Berg voor aandacht te schenken aan de namen van hen, die tijdens de oorlog, het verzet of de strijd in Indonesië uit deze gemeente voor het Vaderland zijn gevallen. De voorzitter en met hem enkele andere raadsleden waren van mening, dat de namen van deze mensen aan de vergetelheid moeten worden ontrukt, doch dat het beter is hiervoor b.v. een marmeren bord te laten maken met die namen, dat een plaatsje krijgt hetzij bij het monument, hetzij bij het raadhuis. De heer Dr. van den Berg verklaarde zich met deze oplossing volkomen ac- coord, waarna de voorgestelde namen Esdoomlaan, Jeplaan, Prunusstraat en Meidoomstraat zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd. Hierna sluiting. De heer T. W. Verwey, directeur van het bouwkundig ingenieursbureau Stuurman B.V., zei ons deze week desgevraagd dat hij inderdaad beschikte over een ge meentelijke opdracht tot het maken van een schetsplan voor een sporthal. Die opdracht is enkele jaren oud en stamt uit de tijd van het „miljoenenplan”. Dat de architect voor het tekenen daarvan nooit is betaald noemde hij in architec tenkringen een normale zaak. „U moet dit zien als een soort handreiking onzer zijds omt vast te stellen of een bepaald plan wel of niet haalbaar is.” Hij ont kende, dat zijn bureau van het gemeente bestuur van Waddinxveen een nieuwe opdracht zou hebben gehad. „Dat hoeft ook niet, want ons schetsplan is nog al tijd up-to-date,” aldus de heer Verwey, die ons duidelijk maakte dat Stuurman B.V. wel degelijk een know-how bezit ten aanzien van het bouwen van sport hallen. Stuurman heeft al tientallen gymnastiek- en sportgelegenheden neer gezet, waaronder vier sporthallen. Na de huldiging van de heer Baan werd in het instructielokaal van de brandweer boven het gemeentelijk gara gecomplex aan de Noordkade aandacht geschonken aan de prestaties van de le den R. den Haag, D. van Vliet, G. J. Huizer en A. P. N. Wallaart. Zij slaag den in de loop van vorig jaar voor het duikersdiploma. Ook zij werden toege sproken door de heer Zwamborn, die het viertal feliciteerde met het bereikte resultaat. Er was een jaar van veel stu die en zeer zware oefeningen aan vooraf gegaan. De brandweercommandant wees er met enige trots op, dat op dit mo ment nog weinig vrijwillige brandweer korpsen zijn met een volledig gediplo meerde duikersploeg. De vier duikers kregen het bronzen duikersinsigne uit gereikt. Een diploma voor dit viertal is nog in de maak. WADDINXVEEN Een door de Brabantse kunstschilder L. de Kort geschilderde L. W. Verbakel, wandelend tussen de mensen op een gezellig plein in Parijs, is het geschenk dat de afscheid nemende directeur van Verbakel B.V. gistermorgen kreeg aangeboden van zijn zoon en dochter, die vanaf vandaag de directie voeren van deze op en top Waddinxveense zaak aan de Zuidkade. Verbakel B.V. werd gisteren her opend door burgemeester C. A. van der Hooft, die in een toespraak zei bewondering te hebben voor het maatschappelijke, kerkelijke en zakelijke werk van de heer Ver bakel en hem daarvoor dankte namens de Waddinxveense bevolking. Het waarde rende woord werd in een bijeenkomst met genodigden en personeel ook gevoerd door de heren J. W. Verbakel, directeur, C. Boer, administrateur, C. H. van Essen, directielid van de inkoop-organisatie Hobo-Faam en commissaris F. H. Hoogendijk. slagen lag. Vervolgens gin gen we naar de bedrijfs- school; daar kan men op geleid worden voor de gra fische vakken. Daarna za gen we nog de letterzet- terij, de drukkerij en de binderij. Op de binderij waren ze juist bezig met het binden van de tele foongidsen voor ’s-Gra- venhage. Het was inmid dels al 3 uur en het werd tijd voor de prijsuitreiking in de kantine. Er is deze weken een drukke discussie gaande over zin en wezen van de chris telijke school. Dat bleek in het parle ment en dat bleek uit een NCRV-tele- visie-programma en een radiodiscussie over dit onderwerp. In het „Algemeen Dagblad” van vorige week gingen drs. T. M. Gilhuis en drs. G. C. Kamerling, van beroep sociografisch onderzoeker bij de PTT en lid van het bestuur van de Waddinxveense samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum, met elkaar in discussie over de christelijke school in deze tijd. Omdat drs. Gilhuis’ standpunt ruimschoots eerder in dit artikel ter sprake is gekomen volgt hier de mening van drs. Kamerling, zoals die werd weergegeven in het „Algemeen Dag blad”. „Kinderen hebben tot op een bepaalde leeftijd milieubescherming nodig. Daar om kies ik voor de jonge kinderen ze ker de christelijke lagere school. Maar op de middelbare school zul je maar tot een zekere leeftijd bescherming moeten bieden,” aldus luidt de bondige mening van het Waddinxveense bestuurslid van de samenwerkingschool. Volgens hem Er waren 734 inzendingen en deze waren door de jury in 6 groepen ingedeeld, namelijk 5e en 6e klas ba sisonderwijs: le groep: in dividuele werkstukken, 2e groep: werkstukken ge maakt door ’n groep leer lingen, 3e groep: klassikale werkstukken, le, 2e en 3e klas voortgezetonderwijs: 4e groep: individuele werkstukken, 5e groep: werkstukken gemaakt door een groep leerlingen, 6e groep: klassikale werk stukken. De heer Van Ek herinnert er het college in een toelichting aan, dat burgemeester C. A. van der Hooft in een half februari gehouden gezamenlijke vergadering van de commissie voor de ruimtelijke orde ning en de woningbouw en de commis sie voor de financiën heeft gezegd, dat de opdracht tot het maken van een schetsplan voor een eventueel te stichten sporthal reeds in 1969/1970 ten tijde van het miljoenenplan” De Sniep was gegeven aan het Waddinxveense bouwkundig ingenieursbureau Stuur man B.V. houdt dit in: Als er wordt gekozen voor een samenwerkingsschool, zal de zeg genschap van de ouders over hun kin deren voor een aantal jaren moeten zijn gewaarborgd. Het zal van de ouders af hangen op welk moment die bescher ming wat zwakker kan worden. „Maar het is op de samenwerkingsschool in de wat hogere klassen mogelijk, dat een kind zowel de lessen over geloof van een katholieke als van een christelijke leraar bijwoont. Er zullen wel ouders zijn, die dit van belang vinden voor hun kinderen. En het kind wordt natuurlijk ook van de ene les op de andere gecon fronteerd met verschillende denkbeelden. Op onze school zal les worden gegeven door katholieken, protestanten en door leraren die niét gelovig zijn”. De kerken hebben zich volgens de heer Kamerling nooit tegen de samenwer kingsschool uitgesproken. Van het begin af aan is de christelijke groepering in Waddinxveen erbij geweest toen van katholieke kant het idee werd geopperd om een samenwerkingsschool te stichten van protestanten, katholieken en voor standers van openbaar onderwijs. Er is één christelijke schoolbestuur in Wad dinxveen dat niet mee deed, omdat het achter een eigen middelbare school in Gouda staat. de beoordeling van de in zendingen. Hij deelde hier bij mee dat de jury gelet had op 3 punten: a. de vormgeving van het werk stuk, b. de kwaliteit van het werkstuk en c. het taal gebruik. Voor iedere groep waren vijf prijzen beschik baar gesteld in de vorm van boekenbonnen. Wij zaten in de vijfde groep en toen deze groep aan de beurt was, hoorden we dat we zowaar de eerste prijs hadden behaald, een oor konde voor ieder van de groep en een boekenbon van 100,voor de ge hele groep. Prinses Mar griet reikte de prijzen uit en maakte nog een kort praatje met Joke de Graaf, die de prijs in ontvangst nam. Na de prijsuitreiking gingen we met onze groep op de foto en begon de film „De rode ballon”. Na de vertoning hiervan, heb ben we nog even de gele genheid gehad alle win nende werkstukken te be kijken. Daarna zijn we te vreden met het behaalde resultaat huiswaart ge keerd.”

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5