Club voor koekjes en Gemeentewil voor Kerkweg 167 kopen 75.000,- Lid worden en invloed hebben Velen maken kennis met gemoderniseerd Verbakel Slankblijvers in Waddinxveen Over vrouwen die van moorkoppen saté-saus, patat houden 24e ronde Excelsior Elke week „lijnen” in Groene Kruisgebouw IN GOUDA: PRENTEN UIT EIGEN BEZIT I •i Verkenners en gidsen vieren carnavalsfeest Kerkappèl was niet tevergeefs p fc O KATHOLIEKE HAVO-VERENIGING. RAAD VERVULT VACATURES I ft L DONDERDAG 8 MAART 1973 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 9 Dit is een deel van het gemoderniseerde interieur van Verbakel B.V. Mevrouw Anna SIootjes-Disseldorp: „Ik weet wat dik-zijn wil zeggen”. Eetwijzer Er is dus groot nieuws voor al die in Waddinxveen wonende mensen, die te dik zijn: volgende week woensdagmorgen start mevrouw Anna Slootjes-Disseldorp (31 jaar, 130 pond) haar „Club voor Slank blijvers”. In het Groene Kruisge bouw aan de Stationsstraat in Wad dinxveen zullen vanaf 14 maart voortaan elke woensdagmorgen tussen tien en twaalf uur (voorlopig nog tot elf uur) cursussen voor be tere voedingsgewoonten worden ge geven. WADDINXVEEN Er is groot nieuws voor alle Waddinxveense vrouwen (maar ook mannen), die verliefd zijn op moorkoppen, graag regelmatig chinees-indisch gaan eten, hun vingers blijven aflikken bij de saté-saus, het koekje bij de koffie niet kunnen missen, laat staan de suiker daarin en patat- frites het liefst met mayonaise wil len eten. Om over al die andere overheerlijke, dikmakende lekker nijen nog maar te zwijgen. Cursusgeld Weegschaal Een ander mens I den. Nou, en dan ga ik een avondje zit ten snoepen. T. den Ouden-C. Stolker 20; P. Swart- I. J. C. ten Toom 20; A. Zwanenburg- J. de Wit 20; J. de Heer-A. Blom 0 2; G- v.d. Zijden-D. Z wijnenburg 11; C. Blonk-J. Slappendel 11; W. v.d. Heijden-G. Heeren 02; T. Driesse-J. Vermeulen 20; C. H. Kramp-A. A. Rietveld 20. WADDINXVEEN Nu de heer J. C. de Bas het pand Kerkweg 167 heeft ont ruimd stelt het college van Burgemees ter en Wethouders de vanavond verga derende gemeenteraad voor tot aankoop ervan over te gaan. Met de eigenaar werd een koopsom van 75.000,over een gekomen. en draagt nu maat 38 in plaats van maat 46 en weeg nu 130 pond in plaats van 170 pond. Zij zit beneden haar streef- gewicht, dat 140 pond bedraagt. Als ex-dikke vrouw weet zij er dus alles van: van de ellende die je hebt, wanneer je dik bent. Over het minderwaardig heidscomplex dat je krijgt. En dat zo’n complex er dan weer de oorzaak van is, dat je nóg meer gaat eten. Op bijeen komsten van de „Club voor Slankblij- vers” hoor je dit soort verhalen regel matig: „Als het weer eens is mislukt, dat afslanken in je eentje, nou, dan ren je naar de winkel met je dikke lijf en je koopt een enorme zak drop, want wat kan het je schelen?” „Soms draai ik urenlang om de tafel waarop een doos bonbons staat en dan ineens bezwijk ik. Want op mijn gewicht maakt zo’n bon- bonnetje toch niks meer uit.” „Ik heb nooit lol als we een avondje uitgaan. Want hoe kan ik er met mijn gewicht nu leuk uitzien? De eerste jurk die mij vlot staat, die moet nog gemaakt wor- Vanavond wordt de laatste ronde ge speeld van de voorronde. Donderdag 15 maart begint de finale. Deze zal worden gespeeld in drie groepen van acht spe lers. De eerste groep gaat uitmaken wie er kampioen wordt van de damclub Ex celsior, Mocht de hervormde Immanuëlkerkge- meente direct na „Kerkappèl ’73” aan de gemeenteleden al meedelen, dat de toe zeggingen ruim 90.000,- bedroegen, nu wordt er melding van gemaakt, dat de opbrengst totaal 93.936,- blijkt te zijn. Van dit bedrag is ruim veertienduizend gulden al binnen. Op cursussen van de „Clubs voor Slank blijvers” ontdekken te dikke vrouwen en te dikke mannen dat zij niet de eni gen zijn. Ze horen van eikaars moeilijk heden. En zien aan andere cursisten dat je écht kunt afvallen, wanneer je je houdt aan de eetwijzer. Die eetwijzer is het geheim in de strijd tegen de ver vetting. Het op ontspannen manier in groepsverband afslanken is gefundeerd op nieuwe kook- en eetgewoonten. Met de eetwijzer kunnen voldoende gevari eerde, uitgebalanceerde menu’s worden samengesteld. Een hongergevoel zal er nooit meer bij zijn. Misschien is het goed te vertellen dat de eetwijzer is goedgekeurd door prof. dr. C. den Har- tog, voorzitter van de Voedingsraad en oud-hoogleraar in de Voedingsleer te Wageningen. Het principe van de dus nu ook in Waddinxveen van start gaande cursus is dat onder deskundige leiding leken leken helpen om op het gewenste gewicht te komen en vooral te blijven. later tot de afscheid nemende directeur zeggen. Voordat het echter zover was voerde de huidige directeur, de heer I. W. Verbakel het woord. Namens de kinderen-Verbakel sprak hij woorden van dank tot en was hij eerbied ver schuldigd aan zijn vader. Hij was er blij mee dat de heer Verbakel senior als ad viseur aan het bedrijf verbonden zou blijven. Een schilderij van de Brabantse kunstenaar L. de Kort was de stoffelijke blijk van waardering voor datgene wat de nu afscheid genomen hebbende direc teur in de afgelopen 50 jaar had opge bouwd. Daar maakte ook commissaris F. H. Hoogerdijk gewag van in zijn toespraak. Hij noemde het pand van Verbakel aan de Zuidkade een „monu ment voor energie en daadkracht”. Dat de heer Verbakel senior lastig kon zijn vertelde namens het personeel admini- worden door en uit de leden van de res pectievelijke verenigingen gekozen! Een zeer directe invloed dus op de gang van zaken in de school. Te meer daar bij een aantal principiële besluiten twee van de drie vertegenwoordigers van elk der verenigingen vóór moeten zijn”. Iedereen, die achttien jaar is en instem ming betuigt met de grondslag van de katholieke vereniging, kan lid worden. Die grondslag is: „de overtuiging, uit gaande van het geloof in God en de re latie van elke mens tot God, zoals deze door Jezus Christus is geopenbaard, dat de algehele vorming van de leerlingen vanuit deze relatie en de grondslagen van andere verenigingen respecterend tot zijn recht komt. De vereniging stelt zich tot taak deze grondslag binnen de samenwerkingsschool tot uiting te laten komen.” B. en W. kwamen reeds in januari vorig jaar met de heer De Bas tot overeen stemming over deze aankoop, die nodig is voor de realisering van het bestem mingsplan „Stationsstraat”. Eind sep tember 1966 ging de Waddinxveense ge meenteraad er al mee accoord het bouwkundig met het pand Kerkweg 167 één geheel vormende pand Kerkweg 165 aan te kopen. Met die aankoop van de heer D. B. van der Most was toen 160.000,gemoeid. WADDINXVEEN De verkenners- groep „Charles de Foucould” in Wad dinxveen had gedurende méénden zo veel oud papier en kranten verzameld, dat zaterdagavond van de opbrengst er van een klinkende carnavalsavond kon worden georganiseerd. Een week lang heeft men deze avond voorbereid en het resultaat was er dan ook naar. Het hoofdkwartier van de verkenners aan de Johan Willem Frisoweg, doorgaans een zeer sober lokaal, was herschapen in een bonte, fleurige feestzaal waar ook de gidsen welkom waren. De feestvierende jongelui hadden na een uur de smaak zó te pakken, dat de tent meedaverde on der het enthousiaste hossen. De tap, door Prins Jorus den Eerste eigenhandig bediend, kon de drukte nauwelijks aan. strateur C. Boer. Maar hij noemde het de grootste verdienste van de oud-direc- teur, dat hij altijd belangstelling is blij ven houden voor de mens, hoe zakelijk hij soms ook in zijn optreden moest zijn. De heer C. H. van Essen, directielid van Hobo-Faam, de grootste inkoopcombi- natie in Europa, betoogde dat hier in Waddinxveen iets groots was verricht, terwijl de heer G. van Ringelenstein na mens de Waddinxveense Middenstands- vereniging - zoals hij zei - „zijn hoed kwam afzetten”. Burgemeester C. A. van der Hooft uitte zijn bewondering voor het vele maatschappelijke en ker kelijke werk dat de heer Verbakel had verricht en waarvoor hij in 1969 ook is onderscheiden. Hij bracht ook nog even de moeilijke tijd van vroeger ter sprake, prees de deskundigheid, vastberaden heid en wilskracht van de heer Verbakel en meende namens erg veel Waddinx- veners te kunnen zeggen: „Dank u wel, mijnheer Verbakel.” Zijn woorden gin gen vergezeld van een houten schaal waarin het wapen van Waddinxveen staat gesneden en de woorden: „Geef ons heden ons dagelijks brood.” Verder nog bekende namen: Nicolaés Beghem, dierèn; een prachtig sterk portret door Hendrick Glotzius, Houbraken is er en Van Os, Paulus Potter, nu niet met een stier maar een zeer realistisch getekende, zeer armzalige koe, twee verrukkelijke Taveniertjes ook nog. En wat, tenslotte, ook nog opvalt op deze kleine tentoonstelling is de ijdelheid van de toenmalige predikanten: omkruid met Latijnse teksten telt u onder de zeventig prenten uit eigen bezit niet minder dan zeven domineesportretten. WADDINXVEEN De voorzitter van de „Katholieke vereniging voor voort gezet onderwijs in samenwerkingsver band in Waddinxveen”, de heer W. H. J. M. Wientjes, heeft in het pas versche nen maandblad van de rooms-katholieke St. Victorparochie „vele katholieken” opgeroepen lid te worden van deze ver eniging om daarmee „gebruik te maken van hun recht om invloed uit te oefe nen”. Het lidmaatschap bedraagt een rijksdaalder per jaar. „Een zeer essentieel punt bij deze sa menwerkingsschool voor HAVO/Athe neum is”, schrijft de heer Wientjes, „dat het schoolbestuur bestaat uit drie leden van de samenwerkende katholieke, pro- testants-christelijke en openbare vereni ging voor voortgezet onderwijs plus de wethouder van onderwijs. Deze leden De Waddinxveense vrouwen (en mis schien ook mannen) die lid worden van de „Club voor Slankblijvers” hebben naar alle waarschijnlijkheid al erg veel holpen. De eetwijzer geeft precies aan wat je wel en wat je niet mag eten. Heel belangrijk daarbij is dat je bijvoorbeeld veel groenten mag hebben. Andere met mate. Er staan verboden zaken op die eetwijzer en sommige voedingsmiddelen zijn verplicht. Anders laat je het leven. De cursisten krijgen elke week nieuwe recepten uitgereikt. De in januari door de rooms-katholieke St. Victorparochie gehouden actie „Kerk van de grond” blijkt 28.000,te heb ben opgebracht. Dat betekent voor de begroting van 1973, dat het totale bedrag aan vrijwillige bijdragen en giften dit jaar ongeveer 121.000,- zal bedragen. Er is nog een tekort van 20.000,- weg te werken. Omdat door middel van deze actie het parochiebestuur duidelijk is ge bleken, dat de parochianen wel degelijk de noodzaak van een vaste bijdrage in zien, meent men dat bij volgende acties het verschil tussen kosten en opbreng sten steeds kleiner wordt. Zo zou het huishoudboekje van de St. Victorparo chie binnen drie a vier jaar sluitend kun nen zijn. Wel heeft men geleerd bij een volgende actie de werkende jeugd apart te moeten benaderen. Eigenlijk moet de cursusleidster de cur sisten telken weer moed in praten door te vertellen over vrouwen wier huwelijk weer helemaal goed werd. Over dames die afvielen en weer leuke voorjaars- jurkjes aankonden. Dal dik-zijn en dik- worden in de familie zou zitten - daar van wil Anna Slootjes-Disseldorp niets weten. „We moeten niet alles willen op eten,” zegt ze en meent dat dit nog een overblijfsel is uit de oorlog toen we niets durfden weg te gooien. WADDINXVEEN Bij Verbakel BV aan de Zuidkade, het bedrijf dat vorige week woensdag door burgemeester C. A. van der Hooft zijn gloednieuwe afdelin gen dames-, heren- en kinderconfectie liet heropenen en afscheid nam van zijn directeur L. W. Verbakel, is het deze en vorige week een drukte van belang ge weest. Vele Waddinxveners en inwoners van omliggende gemeenten maakten van de gelegenheid gebruik om (opnieuw) kennis te maken met het nu door de heer J. W. Verbakel en mejuffrouw J. C. Verbakel geleide bedrijf. De receptie van vorige week woensdag, waarover wij al een enkel woord schreven in onze editie van vorige week, werd bezocht door het voltallige college van Burgemeester en Wethouders. „Daaruit blijkt wel hoe groot onze waardering is voor uw werk,” zou burgemeester C. A. van der Hooft Vandaar ook dat er ook een „Gratia BV” bestaat. En zo langzamerhand zijn er honderden mannen en vrouwen die dolgelukkig door het leven stappen, om dat ze die tientallen kilo’s kwijt zijn. „U kunt het geloven of niet, maar je wordt gewoon een ander mens,” weet de Waddinxveense cursusleidster Anna Slootjes-Disseldorp uit Moordrecht. Op 16-jarige leeftijd woog zij al 140 pond. Na de geboorte van haar drie kinderen was haar gewicht met 30 pond toegeno men. Anna Slootjes is gaan „lijnen” Sinds VARA’s Koos Postema zijn „Groot Uur U” een keer helemaal in het teken heeft gezet van de vetzucht die ons de das dreigt om te doen en in die televisieuitzending een aantal dank bare mensen aan het woord liet, die prachtig waren afgeslankt dank zij de methode van een zekere mevrouw Gratia van der Oye uit Den Haag, zijn er over al in ons land „Clubs voor Slankblij vers” als paddestoelen uit de grond ge schoten. Want het mager worden is van daag de dag een hele business, waarmee zelfs geld te verdienen is. (Te dikke lezeressen en lezers van het Weekblad voor Waddinxveen die nog meer willen weten over de „Club voor Slankblijvers” kunnen schrijven naar mevrouw Anna Slootjes-Disseldorp, Westringdijk 36, Moordrecht, of bellen 01827-3054. U kunt natuurlijk ook op een woensdagmorgen tussen 10 en 11 uur tijdens de cursus terecht in het Groene Kruisgebouw aan de Stations straat). Een cursus kost 45 gulden per vier we ken met 15 gulden inschrijfgeld. Er wordt ter plaatse een streefgewicht af gesproken en je blijft net zolang lid van de club tot je dat gewicht hebt bereikt. Daarna mag je gratis nog eenmaal in de maand een bijeenkomst bijwonen ’voor controle’ en om sterk te blijven, want de zaak heet niet voor niets „Club voor Slonkblijvers.” De cursussen zijn voor mannen en vrouwen met een overge wicht van 6 kilogram of meer. Wie een overgewicht heeft van 10 tot 16 kilo gram, mag rekenen op een gemiddelde cursusduur van 16 cursusuren in totaal. In doornsnee kan men één kilo per week afvallen. De cursisten die zich aanmel den moeten de naam van hun huisarts opgeven. Na de inschrijving krijgt de huisarts daarvan bericht. De medische begeleiding van de cursus van Anna Slootjes is in handen van de Moor drechtse arts Ph. Weersma. Anna Slootjes-Disseldorp verzekert ons, dat de bijeenkomsten van de „Club voor Slankblijvers” beslist geen verdrietige uren zijn: er wordt voldoende gelachen. De meesten kennen elkaar en ze hebben allemaal gemeen, dat ze te dik zijn. De cursusleidsters stelt dat ook iedere week vast en noteert op een speciaal kaartje het gewicht dat de weegschaal onverbid delijk aangeeft. Terwijl Anna Slootjes- Disseldorp week-in-week-uit nauwkeurig de stand van zaken opneemt praten de andere vrouwen er op los. De in Moor drecht wonende Waddinxveense cursus leidster, die ook clubs heeft in haar woonplaats en Schoonhoven en binnen kort ook in Gouda en in meerdere plaatsen in de Krimpenerwaard van start hoopt te gaan, kent al die verhalen over vele van die belevenissen van de Zouden best wel eens drukbezochte tentoonstellingen geweest kunnen zijn: alleen die paar hier geëxposeerde aquarelletjes van deze kunstenaar zijn al zonder meer van klasse. Van een dergelijke fijnzinnige aantrekkelijkheid zijn ook de aquarellen van een andere Gouwenaar, Gijsbertus Johannes Verspuy, die naast „gewone” stadsgezichten, de pronk van het stadhuis, waterpoort of het Lazarus-poortje (nu gebruikt als ingang voor het museum) soms plotse ling met een zeker voor die tijd (1823-1862) zeer persoonlijke visie komt. Zo als met dat „Gezigt op de St. Jan”: vanuit een nauw straatje en een vreemde hoek nam hij de achterzijde van de kerk, eenvoudig, puur sfeer. Er is ook zestiende eeuwse drolligheid: Hendrik Bary graveerde F. van Mie ris’ „Gore Besjen”, een vrouwtje dat een kamerpot leegt via haar venster. Vooral het toegevoegde rijmelarijtje is de moeite waard: „Hou; gore Besjen: hou hebt gij uw Eer verloren: Dat gij uw Vuyligheyt op Eerb’re hoofden stort? Of trecht gij door dien Dreck, ons d’ogen uyt te boren; Opdat uw rimp’lend vel niet meer gezien wordt?” WADDINXVEEN/GOUDA Zomaar een zeventigtal prenten uit eigen bezit in de zaal voor tijdelijke exposities in het Stedelijk Museum „Het Ca tharina Gasthuis” in Gouda: veel niet zo bekende, maar toch erg fijne bladen en tegelijkertijd voor ons Waddinxveners een reden, deze tentoonstelling, om dit kostelijke museum toch eindelijk eens te bezoeken. Die Arntzen-collectie in dit museum is zeer de moeite waard en de verzame- ling-Citroen mag er ook wezen. Die prenten nu (ze worden tot en met zondag 11 maart tentoongesteld): veel bladen van kunstenaars, die ooit in Gouda woonden en werkten en daar tijdens hun leven wellicht ook enige naam maakten. Namen waarvan veel er toch wel vergeten worden. Wie hoorde, uiteraard buiten de specialisten om, ooit van Dirk Johannes van Vreumingen, die overigens, volgens „Scheen” in zijn tijd (1818-1897) toch ook meermalen buiten Gouda, in Amsterdam, in Den Haag, en zelfs in Leeuwarden expo seerde? WADDINXVEEN De vanavond ver gaderende gemeenteraad wordt gevraagd te voorzien in de vacatures lid algemene raad van het Waterleidingbedrijf „De Rijnstreek”, lid college voor de verlening van bijstand en lid van de subsidiecom- missie. Deze vacatures zijn ontstaan na het bedanken als raadslid voor de KVP wegens huwelijk en verhuizing door me vrouw H. L. M. Bakker-Pruijmboom. Voor haar in de plaats kwam het ge meenteraadslid C. J. Th. J. M. Smit. WADDINXVEEN Voor het club- kampioenschap speelde de damclub Ex celsior in het Gereformeerd Verenigings gebouw de 24e ronde. De uitslag daar van is: cursisten. Zij kent en begrijpt de per soonlijke moeilijkheden van zeer velen. Dik-zijn en dik-worden heeft vaak die pere achtergronden, dat staat voor Anna Slootjes-Disseldorp wel vast. Zij vindt het geweldig dat eergisteren één van haar cursisten op haar streefgewicht is terecht gekomen. Als beloning heeft zij een speldje gekregen en is meteen cur- suslid-af. „Maar we verwachten u na tuurlijk wel iedere maand terug voor de gratis controlebeurt”, heeft Anna Sloot jes-Disseldorp de cursiste laten weten. WADDINXVEEN Langzamerhand worden de definitieve resultaten bekend van de kerkelijke acties „Kerkappèl ’73” en „Kerk van de grond”. De opbrengst van deze acties voor de St. Victorparo chie en de hervormde Immanuëlkerkge- meente staat nu vast De Centrale Her vormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk tellen nog.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 4