rapport Midden-Holland Weerbarstige materie STORTEN VAN HUISVUIE R IS STRAKS ONMOGELIJK GAAT U VERHUIZEN? BEL 'T GEMEENTEHUIS De verdwenen bankdirecteur Klachten bezorging: Nassaulaan 20 Waddinxveen Telefoon 2604 Bestrijdingsmiddelen in de land- en tuinbouw zijn nog niet weg te denken 17 Aannemers willen graag tunnelweg gaan aanleggen üi De verdwenen bankdirecteur iii in Salarissen ambtenaren opgetrokken Inschrijvingen tonen verschil van f 56.000,- OPI 15 I lli üi II; lli !'l Pagina 9 WEI Sa Overleg Adviezen door Tom Lodewijk T I Maatregelen Groenten en fruit vallen onder de Warenwet. Er is echter niet, zoals bij verre weg de meeste voedingsmiddelen wel het geval is, een speciaal Besluit waarin nadere eisen worden gesteld. Iedere gemeente kent echter ingevolge de Waren wet een keuringsverordening, die de verkoop van waren verbiedt welke on deugdelijk van samenstelling zijn of in een toestand verkeren die bij gebruik overeenkomstig de bestemming schadelijk kunnen zijn voor het leven of de gezondheid of die niet voldoen aan de eisen van de Warenwet. Groenten en fruit waarbij een te hoge residu van een bestrijdingsmiddel aanwezig is, wor den op grond van artikel 16 van de Bestrijdingsmiddelenwet, geacht in on deugdelijke toestand te verkeren. Het in de handel brengen is daarom een overtreding van de gemeentelijke keuringsverordening en wordt op grond hiervan door de economische politierechter beoordeeld. Afhankelijk van de mate van overtreding kan een waarschuwing of een boete volgen, terwijl voor de partij groenten of fruit een wachttijd kan worden opgelegd of vernietiging wordt gelast. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 MAART 1973 VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING: Gemeenschap Controle in de praktijk De controle op residu’s van bestrijdingsmiddelen in voedingsmiddelen wordt verricht door de Keuringsdiensten van Waren. Krachtens een verordening van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen moet iedere kist met sla voor zien zijn van een kaartje met naam en registratienummer van de teler. Op de veilingen nemen keurmeesters van de Keuringsdienst een monster mee. Om een representatief monster van één partij te trekken, betekent dit dat een aan tal kroppen andijvie, of sla of vruchten moet worden meegenomen. WADDINXVEEN/GOUDA ’Het storten van huisvuil en daarmee ge lijk te stellen industrievuil zijn binnen betrekkelijk korte tijd niet meer mo gelijk!’ Dit staat te lezen in het rapport over de verwijdering van vaste af valstoffen in het gebied van het Intergemeentelijk overlegorgaan Midden Holland en in het gebied van de regio Alphen aan den Rijn. De studie commissie, die het rapport heeft uitgebracht, stond onder leiding van drs J. Borgman. Voor de beide regio’s zijn de kosten van de gezamenlijke ver werking van het vuil in een regionale verbrandingsinstallatie, inclusief het vervoer, het laagst. Deze installatie kan volgens de studiecommissie om streeks 1976 in bedrijf zijn. V uilafvoer Bestrijdingsmiddelenwet Veilig eten Om aan de enorme vraag naar voedingsmiddelen te kunnen voldoen is het gebruik van bestrijdingsmiddelen in land- en tuinbouw vooralsnog niet weg te denken. In principe zijn deze stoffen al of niet van chemische of bio logische herkomst giftig. Op de juiste wijze toegepast leveren ze echter voor de consument geen gevaar op. De overheid treft langs diverse wegen maatregelen en oefent controle uit op de naleving hiervan om de consument te beschermen. Een belangrijke richtlijn hiervoor is de Bestrijdingsmiddelen wet. WADDINXVEEN Zeventien aannemersbedrijven hebben het gemeente bestuur van Waddinxveen laten weten gaarne in aanmerking te komen voor het uitvoeren van grond-, bestratings- en asfalteringswerkzaamheden voor de aanleg van de oostelijke toegangsweg (Staringlaan) naar de spoor- wegtunnel, die de Vondelwijk met Groenswaard 3 verbindt. Daaronder be vond zich één Waddinxveens bedrijf. WADDINXVEEN Neem contact op niet het gemeentebestuur Dit advies gaf burgemeester C. A. van der Hooft in de vorige week donderdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering over de hoof den van de raadsleden heen aan die Waddinxveners, die op het punt staan te verhuizen. Het gemeentebestuur van Waddinxveen is name lijk razend benieuwd naar de overwegingen van deze inwoners om van huis en/of woonplaats te veranderen. Het KVP-raadslid P. F. J. van Schie had het college van Burgemeester en Wethouders eerder gevraagd vertrekkende en verhuizende Waddinxveners naar hun mo tieven te informeren. De voorzitter toonde zich bereid een dergelijk inigratie-onderzoek te laten houden. Het advies eens contact op te nemen met het gemeentebestuur werd gegeven, nadat de heer Van Schie enkele opmerkingen had gemaakt naar aanleiding van het pas- verschenen Statische Jaarboek Waddinxveen 1972-1973. Het KVP- raadslid had daaruit begrepen, dat jaarlijks ongeveer 12 procent van de Waddinxveense bevolking besluit te verhuizen. De heer Van der Hooft wees er op, dat deze cijfers het gevolg zijn van een zeer be vredigende doorstroming. Er bestaat echter duidelijk behoefte aan wat duurdere woningen. |5 door Tom Lodewijk Verantwoordelijkheid van de tuinder De eisen van de Bestrijdingsmiddelenwet bieden de consument voldoende veiligheid. Het verrichten van een onderzoek door de Keuringsdienst van Waren vraagt echter la 2 dagen werk. In deze tijd is een partij al lang van de veiling naar de winkels en bij de consument, zodat ze moeilijk is te acher- halen. Een partij groenten wordt echter zelden als geheel geoogst. Het af snijden geschiedt meestal in enkele dagen, een week of nog langer. Voor de bij de tuinder nog aanwezige partij kunnen nog de nodige maatregelen ge troffen worden. De tuinder echter draagt een grote verantwoordelijkheid. Veiligheid voor de consument Bij de residutoleranties is uiteraard een veiligheidsmarge ingebouwd. Er is zoveel mogelijk rekening gehouden met de spreiding in de individuele gevoe ligheid. Een aanvaardbare dosis residu per persoon betekent dat gedurende het gehele leven zonder schade dagelijks deze hoeveelheid kan worden op genomen. Tijdelijke overschrijdingen compenseren daarbij de lagere opnamen in andere perioden. Gemiddeld blijken de residu’s aanzienlijk lager te zijn dan wettelijk is toegestaan. Daar anderzijds ook overschrijdingen voorkomen, blijft voortdurende waakzaamheid als preventieve maatregel noodzakelijk. I 1 w puften van vermoeienis. Wordt vervolgd A J I I De rij-afstanden worden daarmee zo veel mogelijk beperkt. Overleg terzake van een goed beheer, strenge milieu hygiënische eisen en een landschappe lijk verantwoorde keuze zal volgens de studiecommissie noodzakelijk zijn. pen en provincie Zuid-Holland) opdat er op enkele plaatsen, verspreid over de regio’s dit vuil kan worden gestort. V r n N E E E N N V d E I 1. Aannemings Mij. G. van Herk Tzn B.V., Nieuwerkerk a.d. IJssel 74.000, 2. Aannemersbedrijf C. A. Langeveld B.V., Alphen a.d. Rijn 74.880,—; 3. Ver- sluys-Oudewater B.V., Oudewater 75.000,4. J. van Herk B.V., Wad dinxveen, 77.000,5. Wegenbouw Mij J. Heijmans B.V., Rosmalen 77.740, 6. Gebr. P. en A. de Man en Zn, Am- merstol 77.800,—; 7. Kon. Maatschappij 8 „Ge U h pree de-b sief, mag gedr verh bete bool In d op en d twee van jeug Cent meei len, gebr bom geef ken, ding een won dach PSP veer E s F v I WADDINXVEEN/DEN HAAG Nu het storten van huisvuil in Midden Holland (Waddinxveen staat wat dit betreft met de rug tegen de muur) volop in de belangstelling staat en er een „schoonmaakactie” op komst is inzake het verwijderen van restanten bestrijdingsmiddelen op verschillende en ook Waddinxveense land- en tuinbouwbedrijven, bij loonspuiters en detailhande laren hebben wij ons gewend tot het Voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag met het verzoek de lezers en lezeressen van het Weekblad voor Waddinxveen wat meer te vertellen over de noodzaak en het nut van be strijdingsmiddelen met betrekking tot de vraag of er in de voeding enig ge vaar van bestrijdingsmiddelen is te verwachten. Buiten beschouwing is gela ten het resistent worden van insecten micro-organismen en het probleem van de milieuverontreiniging. Wie zich hierin verder wil verdiepen raden wij aan contact op te nemen met de Coördinatiecommissie geïntegreerde bestrijding van plagen TNO, Juliana van Stolberglaan 148, Den Haag. Deze commissie coördineert het onderzoek naar en stimuleert het werken met effectieve en ecologisch verantwoorde middelen. WAD dinxv leven en ee ning, den o natie koed onder 'erkei 'orm Deze men i jaren ouder zoveel daarbi °m vc een t De studiecommissie zegt verder, dat een ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling spoedig dient te worden opge steld. Op basis daarvan zullen alle ge meenten in de regio’s Midden Holland en Alphen kunnen besluiten tot deelne ming. Enige spoed is volgens de com missie geboden, gezien de afloopdatum 1 januari 1974 van de provinciale bij drageregeling van 8 per inwoner. In- Het rapport, dat samengesteld werd door de studiecommissie inzake verwijdering van vaste afvalstoffen, waarvan drs. J. Borgman de voorzitter en de heer A. P. Vergunst, de secretaris zijn, is inmiddels aan de voorzitter van het Intergemeen telijk Overlegorgaan, mr. P. van Dijke, aangeboden. Deze sprak zijn grote waardering uit voor het werk dat de studiecommissie in de afgelopen perio de verricht heeft’. Het is een weerbar stige materie, die veel tijd en aandacht vraagt’, aldus mr. Van Dijke. Hij noem de het gebied van Midden-Holland zeer kwetsbaar en hij zei, dat velen ver baasd zouden staan te kijken als zij wis ten hoeveel er wel niet in dit gebied ge dumpt werd. Op de laboratoria van de keuringsdienst worden de monsters fijngemaakt en gemengd en wordt hiervan een kleiner monster genomen. Met een organisch oplosmiddel worden de monsters geëxtraheerd. Om snel hoge gehalten aan bestrijdingsmiddelen vast te stellen, brengt men wat extract samen met levende organismen, bijv, bananenvliegen. Bij hoge gehalten aan bestrijdingsmiddelen treedt binnen enkele uren sterfte op. Door middel van dunne laag-, papier- en gaschromofotografie bepaalt men de aard en de hoeveelheid bestrijdings middel in e extracten. Indien de beide regio’s er de voorkeur aan geven om een oplossing te kiezen die op korte termijn is te realiseren, dan is dit zowel bij de afvoer via de VAM als bij de verbranding in Rotter dam mogelijk. Afgezien van eventuele bestuurlijke en financiële problemen kunnen de installaties, die behoren bij deze beide oplossingen, omstreeks 1974 voor de vuilverwerking in bedrijf zijn. Voor afvoer van bouw- en sloopafval, puin en dergelijke naar de verschillende landinrichtingsprojecten, dient voor zo ver nodig overleg te worden gepleegd met de daarvoor in aanmerking komen de instanties (gemeenten, recreatieschap- Wegenbouw N.V., Rotterdam 78.000, 8. Gebr. Schelvis Wegenbouwbedrijf B. V., Heemstede 78.900,-; 9. J. Bos, Moor drecht 79.600,10. Gebr. Schouls B.V., Leiden 82.000,—; 11. Aannemings- en wegenbouwbedrijf P. H. Offringa B.V., ’s-Gravenhage 87.300,12. B.V. Aan nemingsbedrijf Cultuurweg, Krimpen a.d. Lek 87.600,13. v.d. Marel’s Aan nemingsbedrijf, Hoofddorp 88.500, 14. Aann. bedr. J. C. v.d. Zwet B.V., Lisse 109.500,15. Aannemersbedrijf D. v.d. Markt, Geldermalsen 128.500,—; 16. Gebr. van Willigen, Vuren 129.000,-; 17. Gebr. van Oord B.V., Ammerzoden 130.000,—. Het college van Burgemeester en Wet houders vond de vorige week vergade rende raad bereid de salarisverordening in bovengenoemde zin te wijzigen. Het voorstel was wat aan de late kant inge diend door het in 1972 bestaande perso neelstekort bij het bureau personeels zaken. Andere wijzigingen van verorde ningen hadden te maken met het feit, dat de salarissen van ambtenaren werklieden sinds juli 1971 zijn geïnte greerd in de salarisschalen en algemene loonronden. Ook een aantal wijzigingen van het Algemeen Ambtenaren Regle ment en de Verplaatsingskosten werden noodzakelijk geacht. van een plan voor de stichting van een vuilverbrandingsbedrijf met twee ver brandingsovens. dit is strikt off the record. Als je ’t tóch doet, krijg je nóóit meer iets van me „Je hoeft niet zoveel garanties te eisen” antwoordde Hans een tikje op z’n tenen getrapt „heb ik je ooit voor schut gezet?” „Nee” gaf de inspecteur toe „daarom wil ik je ’t wel ver tellen. Ik heb het hotel van Ijzerman opgebeld. Hij is daar niet aangekomen”. „O” antwoordde Hans onbarmhartig „Brussel is een gezel lige stad. Je kunt er best een paar dagen zoek brengen. En dan ga je voor de vorm naar een congres van bankdirecteu ren. Wat daar gebeurd is, lees je ’s avonds wel in de krant”. „Jij hebt een verdorven geest” stelde de inspecteur vast „en dan zo’n onbesproken burger als meneer Ijzerman.” „Tja” zei Hans effen en hij dacht aan zijn ontmoeting in de „Ambassador” daar dicht bij de grens, waar hij Ijzer man had gezien in gezelschap van die vreemde avonturier- Alleen de vuilafvoer naar de VAM komt volgens de studiecommissie in aanmerking om zonder enige vorm van samenwerking tussen de beide regio’s te worden gerealiseerd. De verevening van de kosten van het vervoer van het vuil naar een regionale verbrandings- plaats kan plaatshebben op basis van de gewogen vervoersafstand en de vast te stellen gemiddelde vervoerskosten per ton-km., zo concludeert de commissie in het rapport. Men stelt, dat als tijde lijke oplossing, tot aan het gereed ko men van een regionale verbrandings installatie gekozen kan worden voor af voer naar Rotterdam. Containervervoer als wegtransport verdient hier de voor keur, gelet op de kosten. Op basis van het puinafvoerplan zouden niet-brand- bare en niet composteerbare afvalstof fen, zoals bouw- en sloopafval, puin en dergelijke naar enkele landinrichtings projecten kunnen worden af gevoerd. Evenzo de verbrandingsproducten van de verbrandingsinstallatie, voor zover deze produkten niet voor andere doel einden kunnen worden afgezet, als schroot of wegverhardingsmateriaal, etc. Goed beheer, strenge milieuhygiënische eisen en een landschappelijk verant woorde keuze zullen noodzakelijk zijn. WADDINXVEEN De salarissen van de op het Waddinxveense gemeentehuis werkende eerste, tweede en derde amb tenaren (referendaris, hoofdcommies A en hoofdcommies) zullen worden aan gepast aan de salarissen die gelden voor een gemeente van 18.000 tot 24.000 in woners. Het inwonertal van onze ge meente bedraagt, zoals bekend, ruim 20.000. dien onverhoopt de regio Alphen niet mocht deelnemen, is de wens om een gemeenschappelijke regeling te treffen voor gemeenschappelijk afvoer naar Rotterdam (Roteb). Deze wet kent ondermeer de volgende bepalingen: Het is verboden om een bestrijdingsmiddel te verkopen, in voorraad te hebben of te gebruiken wanneer dit niet ingevolge de wet is toegestaan. Wanneer een middel wordt toegelaten onvangt het een registratienummer. Dit nummer moet op de verpakking worden vermeld. Aan de middelen worden voorwaarden voor de toepassing gesteld. Er wordt aangegeven hoeveel er maximaal gebruikt mag worden en bij welke gewassen en welke wachttijd tussen het toepassen van het middel en het oogsten in acht genomen moet worden. Voor deze laatste bepaling gelden weer verschillende termijnen, afhankelijk van het jaargetijde, de weers gesteldheid en het al of niet onder glas kweken. -Een residubeschikking bepaalt welke hoeveelheid bestrijdingsmiddel ten hoogste op het gewas mag achterblijven. Deze hoeveelheid de residu- tolerantie is zodanig vastgesteld dat er voor de consument, ook bij lang durig gebruik, geen schade te verwachten is. Voor wat de vervoerskosten betreft spreekt de commissie de wens uit dat een verevening in te voeren is op basis van de gemiddelde kosten per ton-km over de gemiddelde vervoersafstand. Door de gemeenten, onder andere Gou da, Reeuwijk en Waddinxveen, welke thans vrijwel geen mogelijkheden meer hebben tot storten, ware volgens de stu diecommissie als -lijdelijke afvoermoge- lijkheid te kiezen voor afvoer naar Rot terdam. Het overlegorgaan Midden Hol land zou de coördinatie van dit vervoer kunen bevorderen. - Het verschil tussen de laagste (aanne- mingsmaatschappij G. van Herk Tzn. B.V. te Nieuwerkerk aan den IJssel) en de hoogst^ inschrijver (Gebroeders Van Oord B.V. te Ammerzoden) bleek tij dens de maandag gehouden openbare aanbesteding 56.000,- te bedragen. Op het gemeentehuis kon de volgende staat worden opgemaakt: ster, mademoiselle van Anckersteen „Kijk es” peinsde de inspecteur hardop „dit is toch een ge val, dat ik niet bekijken kan. Is het inderdaad zoals jij zegt, is Ijzerman gewoon een paar dagen op een smoesje onder gedoken, dan is er niets aan de hand, dan komt hij boven water. Maarkan hier geen misdrijf in ’t spel zijn?” „Je denkt aan het geval-Van Maurik” zei Hans. „Jahoewel het er zo op ’t oog absoluut niets mee te ma ken heeft. Maar onwillekeurig, en volkomen onlogisch mis schien, leg je verband, niet? Van Maurik van de Disconto- bank zelfmoord. Een dikke ton van de Discontobank spurloos versenkt. De directeur van de Discontobank „Spurlos versenkt” hielp Hans lachend. „Nou ja” gromde Dekker „ik geef je meteen toe, dat ver band is puur fantasie. Maar je vindt wel eens meer iets, waar je het niet had gezocht.” I „Het spijt me wel voor meneer Ijzerman, die nu zo lekker in Brussel zit” zei de inspecteur de volgende morgen „maar ik zal hem toch maar zien te bereiken. Als er bij je is in gebroken, dan is dat belangrijk genoeg.” „Hoe moeten we ’m bereiken?” vroeg Huisintveld. „De huishoudster weet alleen dat meneer in Brussel zit, maar op kantoor kreeg ik nadere informatie. Meneer Ijzerman woont daar ’t congres van de Bankiersfederatie bij. Hij heeft een kamer besproken in hotel de la Bourse, 's Even kijken, ik geloof dat ik maar ’t best opbel. Die man een telegram op zijn lijf te sturen Maar het was een zeer verwonderde en verontruste inspec teur, die een uur later voor zijn bureau zat, met de vingers woelend in het haar, toen „meneer Miedema van de krant” werd aangediend. „Man” zei de inspecteur verbolgen „laat eens iets aan die speurneus van je doen. Altijd als ik midden in een zaak zit, kom jij op ’t ongelegenste moment binnenzeilen. ,,’t Spijt me oprecht” zei Hans Miedema onoprecht „maar je moest het waarderen dat ik niet op loze geruchten afga, doch m’n licht kom opsteken bij de bevoegde instanties.” „Nou ja, je weet er natuurlijk al weer veel te veel van” zuchtte de inspecteur. „Inbraak in de villa van Ijzerman van de Discontobank, Blauwe Jaap was weer op ’t oorlogspad. Huisintveld zag een lichtschijnseldie vent is de laatste tijd geweldig op z’n quivive. Strijk ’em niet te veel óp in de krant, anders loopt ie van grozigheid naast z’n dienstschoe nen.” „Weet Ijzerman het al?” „Die zit in Brussel.” „Ja, dat weet ik.” „Dan weet je meer dan ik.” „Hoezo?” Hans Miedema snoof onverwacht nieuws. „Luister es even Hans, hiervan mag je geen gebruik maken De studiecommissie heeft naast een aan tal conclusies, het rapport voorzien van verschillende adviezen. Zo is de com missie van mening dat de gemeenten in de regio’s Midden Holland en Alphen een gemeenschappelijke regeling dienen aan te gaan voor de stichting van een gemeenschappelijk vuilverbrandings(ver- werkings)bedrijf op een nader te bepa len plaats. Er dient volgens de studiecommissie een krediet van rond 60.000 beschikbaar te worden gesteld voor het uitwerken „Ik heb een plannetje” zei Hans en zijn ogen glinsterden. „Ik heb nog wel een paar dagen vakantie tegoed. Ik ga met de wagen naar Brussel, en jij gaat mee, ambtshalve, om me neer Ijzerman op te sporen. Kan dat?” ,,’t Zou wel gaan” zei de inspecteur, die er ook wel zin in had. „Maar heeft het zin?” „Als nieuwsman zeg ik: ja” antwoordde Hans positief, ,,’t Is natuurlijk mogelijk dat het precies is, zoals ik zo schandelijk veronderstelde. Dat Ijzerman alleen maar een paar dagen de bloemetjes buitenzet. Maar ’t kan ook anders zijn. En in dat geval is het zéker de moeite waard. Voor jou als politieman, voor mij als krantenman.” „Dat is het enige dat mee weerhoudt, dat jij van de partij bent” zei de inspecteur. „Niet als mens, maar als kranten man.” „We houden ons aan de afspraak: geen publikatie die het werk van de justitie kan schaden” stelde Hans vast. „Nou ga je mee? Anders ga ik op m’n eigen houtje naar de ver dwenen bankdirecteur zoeken.” „We gaan” zei de inspecteur. „En zo gauw mogelijk!” HOOFDSTUK IX „Een naald in een hooiberg” Op een teras aan het stationsplein, vlak voor de grauwe in gang van het Garfe du Nord, waren Hans en zijn vriend in specteur Dekker neergestreken en De inspecteur zag er knorrig uit. „Nou” recapituleerde Dekker „nu hebben we bot gevangen bij Hotel de la Bourse. Daar is hij niet afgestegen. We zijn op het congres geweest, daar staat hij niet eens als deelne mer ingeschreven. We hebben bij de politie geïnformeerd of hij in een ander hotel staat ingeschreven nul op ’t rekest. Wat steekt hier achter?” - H n H ii H II H II ii n H I;=jz

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 4