Ameland Lezers schrijven Nieuw clubhuis De Sperwer geen booreiland Woningbouwvereniging Waddinxveen” en Groenswaard 3 BELANGRIJKSTE Dia-avond geslaagd COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING IS VERREWEG HET JARENLANG PRATEN OVER GROENSWAARD 3 Dameselftallen voetbalden tegen elkaar VERBAKEL BOUWTEAM GROENSWAARD 3 VOX JUBILANS IN MAASSLUIS mét rnvdMne. Kcdb en 99 Pagina 7 Résumé WADDINXVEEN Tel. 01828-4000 Dit is het kantoor van de woningbouwvereniging „Waddinxveen” aan de leplaan. Conclusies NEL GOLDSTEIN, J. Campertlaan 22, tel. 3224 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Op een rijtje Ter verkrijging van een juist en over zichtelijk beeld van de voorgeschiede nis en de ontwikkelingen hierbij is het noodzakelijk de ’’zaken” nog eens ”op een rijtje te zetten” - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 22 MAART 1973 i WONINGBOUWVERENIGING ’’WADDINXVEEN” De situatie rond de voorgenomen gas winning op Ameland heeft een gunstige wending genomen nu het gemeentebe stuur heeft aangekondigd een bestem mingsplan ter visie te leggen dat geen voorzieningen voor boorlokaties ed. be vat. De reden hiervoor is voornamelijk dat de gemeentelijke administratie niet in staat is de enkele tienduizenden be zwaarschriften tegen de gaswinning te verwerken. tegen de gaswinning. Het aktiecomité Midden-Holland wil vóór de jaarverga dering van de Wadden vereniging op 31 maart het verzamelen van handtekenin gen beëindigen. Tot die datum kunt bij mij adhesie betuigen en lijsten inleve ren. Op telefonisch verzoek wil ik de lijsten ook op komen halen. Na lezing van het vorenstaande kunnen de volgende conclusies worden getrok ken: b. het punt Nationale Woningraad kan onmogelijk als ’’breekpunt” worden be schouwd, aangezien de gewijzigde for mulering voor wat betreft de inschake ling bij de bouw van een in nader over leg te maken keuze uit één van de over koepelende landelijke organisaties even tueel eveneens vertragend en kostenver hogend zou werken. Afgesproken was dat er ongeveer een ge lijk deel van de meergezinswoningen in eigendom en beheer aan de woningbouw vereniging ”Ons Begin” en ”St. Joseph” zouden worden overgedragen. Van de eengezinswoningen krijgt de woning bouwvereniging ”Ons Begin” het groot ste deel te verdelen en de woningbouw vereniging ’’Waddinxveen” het kleinste deel. De door de heer Boer, secretaris van de woningbouwvereniging ”St. Jo seph”, verstrekte mededeling kwam als een donderslag bij heldere hemel. De commissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw werd in een verga dering van eind januari over de drei- plannen in Groenswaard 3, staat onder voorzitterschap van burgemeester C. A. van der Hooft. Als secretaris treedt op de heer J. Meuleman. Commissieleden zijn de wethouders H. Huizer (SGP/ Hervormde Kiesvereniging), Ph. Kroes (lib.) en P. Lips (soc.) en de raadsleden H. P. Barth (d’66), H. van Ek (soc.), P. Noordam (arp), P. F. J. van Schie (kath. v.) en D. Uitbeijerse (SGP/Hervormde Kiesvereniging). getroost om de andere plaatselijke cor poraties in de bouw mede te betrekken op voet van volkomen gelijkwaardig heid. Resumerende kan derhalve uit het vo renstaande nog worden geconcludeerd dat beslist niet kan worden gesproken van het op eenzijdige wijze doordruk ken van onredelijke wensen of verlan gens van bepaalde zijde, aangezien de belangen van alle betrokken partijen in gelijke mate in het overeengekomene waren gewaarborgd, terwijl het gemeen- schappeb'jke belang hierdoor bij uitstek zou worden gediend. Tenslotte dient nog te worden vastge steld, met ais uitgangspunt de hierboven gedane uiteenzetting, dat beslist niet kan worden gesproken van een ernstige ver deeldheid tussen de plaatselijke woning corporaties die bovendien een blijvende belemmering zou kunnen vormen voor een gezamenlijke medewerking aan de bouwplannen in Groenswaard III. Het bestuur van de Woningcorporatie ’’Waddinxveen” is en blijft in elk op zicht bereid tot samenwerking met de andere plaatselijke woningcorporaties. Namens het bestuur, C. M. P. van Vuuren, secretaris Stationsstraat 39, Waddinxveen. eengezinswoningen), de woningbouw vereniging ’’Waddinxveen”, de woning bouwvereniging ”Ons Begin” en de wo ningbouwvereniging ”St. Joseph” en de raadsleden P. Noordam (arp), H. P. Barth (d’66) en D. Uitbeijerse (SGP/ Hervormde Kiesvereniging) als leden van de commissie voor de ruimtelijke orde ning en de woningbouw. 1. Waddinxveen 11-17; 2. Floreant 12-13; 3. Groeneweg 12-13; 4. Nieuwkoop 9-12; 5. Vep 8-9; 6. Gouda 10-9; 7. GSV 9-7; 8. Oudewater 10-6; 9. NSV 9-4. Het tweede elftal treedt zondag in het strijdperk tegen Bodegraven. De eerste plaats is voor het tweede elftal al ver keken. Zij staan nu op de vierde plaats. ren in de tweede helft de meerdere. De strijd speelde zich voornamelijk voor het doel van het tweede af. Dit oefenduel was een goede voorberei ding voor de belangrijke wedstrijd die het eerste elftal zondag a.s. tegen naas te concurrent NIEUWKOOP moet spe len. Als de Waddinxveense dames dit duel winnen, verstevigen zij hun plaats aan de top van de ranglijst, die er nu als volgt uitziet. Bij een bestemmingsplan zonder boor lokaties zullen een normaal aantal be zwaarschriften komen waaronder onge twijfeld een van de N.A.M. Dit bezwaar schrift zal worden ondersteund door het gemeentebestuur dat dan zal voorstellen het bestemmingsplan te wijzigen ten gun ste van de N.A.M. Indien dat voorstel wordt aangenomen zullen wij toch onze bezwarschriften moeten gaan indienen WADDINXVEEN De altijd in be sloten vergadering bijeen zijnde raads commissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw is verreweg de be- langste van de gemeentelijke adviescom missies, die het college van Burgemees ter en Wethouders en de gemeenteraad ten dienste staan. De commissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw, die reeds vele namiddagen bijeen is ge weest in verband met de woningbouw- WADDINXVEEN Afgelopen zondag zijn de twee dameselftallen van Wad dinxveen in een oefenwedstrijd tegen el kaar in het strijdperk getreden. In de eerste helft werden er door beide elftallen geen doelpunten gescoord. Het eerste elftal torste tegen de wind op en er werden veel kansen gemist. In de tweede helft scoorde het eerste elftal vier maal. De dames van het eerste wa- WADDINXVEEN Over Groenswaard 3 wordt al jarenlang gesproken. De Wad- dinxveners kregen op 14 september 1970 de veelbesproken gelegenheid hun visie over onze nieuwste en (voorlopig) te vens laatste woonwijk te geven. Na ge ruime tijd van vooroverleg met provin ciale instanties stelde op donderdag 20 april 1972 een eensgezinde gemeente raad het bestemmingsplan Groenswaard 3 definitief vast. Wel ontstond toen een verhitte discussie in de raad over het eventueel effect van de hearing met de bevolking. Begin juli vorig jaar werd voor de begeleiding van de woningbouw in het half-februari door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurde bestemmingsplan Groenswaard 3 een bouwteam gevormd. Tijdens de vergade ring van dat bouwteam op woensdag 24 januari van dit jaar werd door de heer A. L. M. Boer namens de Waddinx veense woningbouwverenigingen ’’Wad dinxveen”, ”Ons Begin” en ”St. Joseph” meegedeeld niet meer te willen meewer ken aan de bouw van flats in deze woon wijk. De 291 flats vormen een onderdeel van het ook nog uit 127 eengezinswonin gen bestaande sociale woningbouwplan. WADDINXVEEN Vorige week don derdag is er een bijzonder geslaagde dia- avond gehouden voor bejaarden en ge handicapten in het Anne Frank-cen- trum. Mevrouw Emka Krösschell-Koop- mans vertoonde dia’s over Kameroen, waar zij werkzaam is geweest voor de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Na haar inleiding over de financiële en technische steun in de ontwikkelings landen genoten de aanwezigen van de bijzonder fraaie dia’s, waarbij mevrouw Krösschell steeds weer de nadruk legde op het belangrijkste aspect: het contact met de mens. WADDINXVEEN De 67-leden tellende Waddinxveense postdui venvereniging ”De Sperwer” be schikt binnenkort over een eigen home. Het oude 11 x 4,5 meter clubgebouw heeft ruimte moeten maken voor een nieuw clubge bouw dat 21 x 8 meter groot is. Het gebouwtje was tot voor kort in Soest als kleuterschool in ge bruik. Vijftien eigen leden zijn al drie zaterdagen en in de avond uren bezig geweest met het nu van gas, water en electriciteit voorziene clubhuis neer te zetten en op te knappen. Voordat het duivenseizoen 7 april van start gaat zal men ruimschoots gereed zijn. WADDINXVEEN In verband met de eerder in het Weekblad voor Wad dinxveen verschenen berichten inzake de stagnerende bouw in het bestem mingsplan Groenswaard III, waarin het beeld ’’overkwam” dat de Woningcor poratie ’’Waddinxveen” - ondanks de gezamenlijke afwijzing van de flatbouw in bovenvermeld bestemmingsplan door de drie plaatselijke woningcorporaties - toch bereid zou zijn aan deze flatbouw medewerking te verlenen en in dit op zicht een minder elegante rol werd ver weten en tevens in verband met de pu- blikaties over hetzelfde onderwerp op de voorpagina van genoemd weekblad van donderdag 15 maart 1973, waarin de standpunten en beschouwingen van de besturen van de Woningcorporaties ”Ons Begin” en ”Sint Joseph” vrijwel in extenso worden vermeld, doch die van de Woningcorporatie ’’Waddinx veen” geheel onvermeld blijven of op zeer summine wijze uit ”de verf” komen is het bestuur van deze corporatie ge noodzaakt het stilzwijgen - hetwelk om begrijpelijke redenen lange tijd in acht werd genomen om de gaande onderhan delingen en een eventuele hervatting van de afgebroken onderhandelingen niet te schaden - te verbreken. e. dat het bestuur van de woningcorpo ratie ’’Waddinxveen” thans het gemeen tebestuur van Waddinxveen heeft mede gedeeld (als antwoord op het daartoe ge dane verzoek) dat het bereid is onder de kenbaar gemaakte voorwaarden in prin cipe het gehele bouwplan in Groens waard III uit te voeren is een logisch f. indien het de bedoeling van het be stuur van de woningcorporatie Wad dinxveen” zou zijn geweest om alleen tot uitvoering van het gehele bouwplan over te gaan dan had het bestuur van deze corporatie zich niet zoveel moeite WADDINXVEEN De Hervormde Gemengde Zangvereniging ”Vox Jubi laris” slaat zich goed door de moeilijk heden heen, die ontstonden toen hun dirigent Andries Noordegraaf in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Zijn vervanger, Jan Bonefaas, heeft nu enige repetities met het koor achter de rug, hetgeen heeft geleid tot een weder zijdse waardering. Afgelopen zaterdag trad het koor ’s avonds om acht uur op in de Grote Kerk te Maassluis, waarbij zij niet al leen door hun gast-dirigent werden ge leid, maar waarbij ook de vaste bege leider Feike Asma afwezig was. Zijn plaats werd voor deze gelegenheid in genomen door Dirk Jansz. Zwart. WADDINXVEEN In het in juli 1972 geformeerde bouwteam Groenswaard 3 - het team dat telkens weer in publikaties over de bouwplannen in deze Waddinx veense woonwijk opduikt - hebben zit ting: het aannemersbedrijf J. Reym, het architectenbureau L. Roggeveen, (voor de bouw van 291 kromstal- en haak- flats), het bouwkundig ingenieursbureau Stuurman BV (voor de bouw van 127 c. in dit verband dient dan ook te worden vastgesteld, dat de onderhande lingen door de woningcorporaties ”Ons Begin” en ’’Sint Joseph” op zeer onzorg vuldige wijze werden gevoerd. gevolg van het ’’afhaken” van de andere woningcorporaties en kan de corporatie ’’Waddinxveen” toch niet worden verwe ten als men daarbij bovendien nog be denkt, dat de corporatie ’’Waddinxveen” na het aanbod van het gemeentebestuur om het bouwplan alleen uit te voeren zich op het standpunt stelde dat zulks bij voorkeur door de drie plaatselijke woningcorporaties zou dienen te ge schieden en het overleg met de andere twee corporaties daartoe zelf op gang heeft gebracht. gende impasse geïnformeerd, waarna het college van Burgemeester en Wethouders alle leden van de gemeenteraad schrifte lijk informeerde. De op losse schroeven staande flatbouw in Groenswaard 3 werd door het ARP-raadslid P. Noordam op een partijvergadering van de ARP en CHU op woensdag 31 januari ter spra ke gebracht. Voor vijf raadsleden was de tijd nu rijp geworden het college van B. en W. te verzoeken de woningbouw in Groenswaard 3 in een openbare ge meenteraadsvergadering ter discussie te stellen. Zover is het (nog) niet gekomen, omdat de drie woningbouwverenigingen in februari weer om de tafel waren gaan zitten om alsnog te proberen onderlin ge meningsverschillen weg te werken en gezamenlijk de schouders te zetten onder de totale woningbouw in Groenswaard 3. Die poging leek te slagen en zou maandagavond 12 februari resulteren in de ondertekening van een door de drie woningbouwverenigingen aan het colle ge van Burgemeester en Wethouders te schrijven brief. ”Ons Begin” en ”St. Jo seph” zagen daar op het laatste moment vanaf en schreven een eigen brief, waar op ’’Waddinxveen” een geheel andere brief ging schrijven dan eigenlijk de be doeling was en zich bereid toonde - zo als reeds een paar keer door het college van B. en W. was verzocht - in principe het gehele bouwplan in Groenswaard 3 uit te voeren. Dinsdagmiddag vorige week beantwoordden B. en W. de twee brieven van de woningbouwverenigingen met een brandbrief, waarin met klem aan de drie (wat Waddinxveens nieuw ste woonwijk betreft) samenwerkende woningbouwverenigingen wordt ge vraagd de samenwerking niet uit het oog te verliezen en nog een keer om de tafel te gaan zitten. Over die brief wordt nog nagedacht. Het wachten is nu op de man die de knoop doorhakt. van Waddinxveen) eerst pogingen in het werk te willen stellen of de medewerking aan de flatbouw in de nieuwe situatie op basis van een aantal te formuleren uitgangspunten van de andere plaatse lijke corporaties zou kunnen worden her- verkregen. 4. nadat door de gezamenlijke besturen der plaatselijke woningcorporaties, met uitzondering van één punt, hierover in hoofdzaken in principe, volledige over eenstemming is bereikt en de besturen van de woningcorporaties ”Ons Begin” en ’’Sint Joseph” bovendien - zij het na enig geharrewar - ook nog accoord zijn gegaan met de door het bestuur van de woningcorporatie ’’Waddinxveen” be dongen andere voorwaarden t.w.: a. de vorming van één gezamenlijke beheers- en onderhouds-instelling voor de in Groenswaard UI gezamenlijk te bouwen woningen; b. binnen 5 jaar het totale overige wo- ningbezit van de drie deelnemende cor poraties eveneens in deze beheers- en onderhouds-instelling onder te brengen; laten de besturen van ”Ons Begin” en ’’Sint Joseph” de overeengekomen sa menwerking op het laatste moment op één punt van bovendien ondergeschikte betekenis afspringen. Dit punt betrof de mede-directie en/of 1. de in het bouwteam Groenswaard III samenwerkende woningcorporaties hebben, op grond van de te verwachten huuruitkomsten van de flats en de steeds groter wordende aversie tegen flats, hun medewerking met betrekking tot de bouw van 291 étagewoningen aldaar in getrokken. 2. aan de Woningcorporatie ’’Wad dinxveen” werd door B. en W. - tenein de uit de impasse te geraken - de bouw I van ALLE in Groenswaard III te bou- I wen woningen (dus ook de vrije-sector en 1 premie-verkoop/verhuur-woningen en de I geplande bejaardenflat van 150 wonin gen) aangeboden met als uitgangspunt het door de gemeenteraad goedgekeurde plan (hierbij werd teruggegrepen op een daartoe door het bestuur van de woning corporatie ’’Waddinxveen” indertijd ge- i daan verzoek). 3. het bestuur van de woningcorporatie "Waddinxveen” verklaart tegenover het College van B. en W. van Waddinxveen, I ten aanzien van het onder 2. vermelde I aanbod, in dit opzicht voorstander te zijn van uitvoering van het gehele bouw plan in samenwerking met de andere plaatselijke woningcorporaties en in dit verband, alvorens eventueel te besluiten het gehele bouwplan alleen uit te voe ren (conform het aanbod van B. en W. a. er is geen verschil van mening over de voornaamste uitgangspunten welke bij de verdere onderhandelingen als ba sis zullen moeten dienen en waaronder de gezamenlijke Waddinxveense woning corporaties bereid zijn in samenwerking aan de bouw van alle in Groenswaard Hl geplande woningen medewerking te verlenen. coaching van de Nationale Woningraad te Amsterdam, waaronder de bouw der woningen in Groenswaard III - als één van de uitgangspunten bij de te voeren onderhandelingen - zou dienen te ge schieden. De besturen van de andere corporaties wensten met betrekking hier toe geen voorkeur uit te spreken en de formulering zodanig te wijzigen, dat in dit opzicht een keuze zou dienen te wor den gemaakt uit één van de overkoepe lende landelijke organisaties. De gevraagde wijziging zou derhalve geen wezenlijke verandering brengen in de opgesloten intensies van dit uitgangs punt en kon op grond van deze overwe ging dan ook door het bestuur van de woningcorporatie ’’Waddinxveen” ón mogelijk worden gehonoreerd. Blijkens de publikatie hierover in het Weekblad voor Waddinxveen zou, vol gens de verklaring van de Voorzitter van de corporatie ’’Sint Joseph”, het breekpunt echter zijn ontstaan omdat door de corporatie ’’Waddinxveen” niet werd tegemoet gekomen aan de wens van de besturen van ”Ons Begin” en ’’Sint Joseph”, welke zich ten dien aanzien op het standpunt zouden hebben gesteld dat het gehele punt zou dienen te vervallen. Nog afgezien van de duidelijke tegen strijdigheid welke thans ten aanzien van het z.g. ’’breekpunt” aan het licht is ge komen dient dan ook te worden vastge steld, dat de besturen van ”Ons Begin” en ’’Sint Joseph” de reeds verregaande overeengekomen samenwerking op on verantwoorde wijze hebben laten afsprin gen op een geschilpunt van secundaire betekenis, waarvan de intentie in eigen kring kennelijk bovendien onvoldoende werd ’’doorgesproken”. d. de woningcorporatie ’’Waddinx veen” in de onderhandelingen met de andere woningcorporatie - gegeven het feit dat aan de woningcorporatie ’’Wad dinxveen” de uitvoering van alle in het uitbreidingsplan Groenswaard Hl te bouwen woningen door het gemeentebe stuur was aangeboden - in een zeer ster ke positie verkeerde en uit een oogpunt daarvan in de gelegenheid was tot het stellen van een aantal andere - eveneens zeer belangrijke - voorwaarden welke lagen in het vlak van een nauwere sa menwerking ten aanzien van het beheer en onderhoud der woningen, waarover reeds verschillende besprekingen in de achterliggende jaren tussen de drie cor poraties hadden plaatsgevonden doch waaruit nimmer concrete resultaten te voorschijn waren gekomen door de te rughoudendheid van de besturen van ”Ons Begin” en ’’Sint Joseph”. Uit een oogpunt van bedrijfsvoering, een meer professionele organisatie door het aantrekken van deskundig personeel voor administratieve en technische ta ken, is het uit financieel en organisato risch oogmerk een noodzaak om tot één grotere eenheid uit te groeien. Van Rijk en gemeentewege wordt op het samen gaan van plaatselijke woningcorporaties al sinds jaar en dag zeer sterk de nadruk gelegd. p.%. i;

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 7