Immanuelkerkgemeeiüe: Onze kleine kerkgeschiedenis Een kippendrama HEFBR UG VOOR TAAN OP HEMEL VAAR TSDA G DICHT Speelgoed Inbrekers op bezoek Sliedrecht bij Sjaak Noteboom opnieuw in de prijzen toekomst over van IS Uitvoering De Overkant Voorwaarts Al vier kinderen uit bet water gebaald Bewoners St. Victorwijk vrezen het niet gauw komt Zorg over toekomst van dit gebied Investeringsheffing funest voor Goudse regio ergste als hek RECEPTIE-ALBUMS HOE ONTSTOND DEZE BUITENGEWONE WIJKGEMEENTE Pagina 9 H. GLASBEEK. Plannen Taak bruggen over de Gouwe betreft (en dus ook de Waddinxveense hef- brug) zijn de openingsuren thans bepaald op maandag 4.00-22.00 uur en 23.20 tot 24.00 uur; dinsdag t/m vrijdag 0.00-22.00 uur en 23.20 tot Een kippenechtpaar was verbolgen. Hun kuiken had een ei verzwolgen. Van een moederkip, pas aan de leg, en dat aan de openbare weg. De trotse haan was zeer ontdaan, van d’euveldaad, hun kind begaan. Hij riep dan ook, met veel misbaar, de kippenvierschaar bij elkaar. Het kuiken werd daar fel verweten, Dat zij aan een ei had zitten eten. Men bracht het kuiken onder ogen, dat er geen kip, dit kon gedogen. Maar de kippen vieze tere peut, zei het kuiken deed het voor de leut. Want was het kuiken voorgelicht, het kwaad zou nimmer zijn gesticht. Maar de kippenvierschaar werd toen kwaad, en zei, dat is vieze tere peutenpraat De vierschaar kwaad beslisten toen, het kuiken een muilband om te doen. Maar het kuiken bromde toen brutaal, Krijg de kippenkoorts maar allemaal. 24.00 uur; zaterdag 0.00-18.00 uur. Voorts zal de brug onder meer op Hemelvaartsdag en op Eerste Kerst dag niet meer voor de scheepvaart worden geopend. WADDINXVEEN De Waddinx veense fotograaf Sjaak Noteboom mist sinds dinsdagmorgen 14.000,- aan foto-apparatuur en foto-mate- rialen. In de nacht van maandag op dinsdag is er door het forceren van een deur bij hem ingebroken. Nie mand - ook hij zelf niet - heeft iets gemerkt van deze, het stormachtige weer, trotserende inbrekers. Boekhandel Veldwijk BV Brandjes WADDINXVEEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de openingstijden van de provinciale bruggen en an dere kunstwerken in deze provincie gewijzigd. Voor wat de provinciale Ónmogelijk WADDINXVEEN/GOUDA De Kamer van Koophandel heeft bij mon de van haar onder-voorzitter T. Hopman en secretaris drs. Buenk in de hoorzitting van de speciale commissie in de Tweede Kamer uiting gegeven van haar ernstige zorg over de toekomst van het gebied. Zeker nu dinsdagmiddag voor de vierde maal in korte tijd een kind spelenderwijs te water is geraakt. De woningbouwvereniging „St. Jo seph” heeft deze gevaren al door zién, door enkele weken geleden het achter de huizen aan de Fortu nalaan gelegen pad langs de sloot met een degelijk ijzeren hek af te schermen. De heer A. Laan wijst hier - ter bescherming van de hem omrin gende kinderen - waar volgens hem een hek moet komen. WADDINXVEEN De rust zal pas goed in de St Victorwijk terug keren, indien een hek zal worden geplaatst langs de sloot die uitkomt op de Alpher Watering en die de rooms-katholieke begraafplaats scheidt van de achter de huizen aan de Fortunalaan en Minervalaan ge legen speelweide. Hoewel de speel weide, waarop een aarden speelbult is aangebracht, opnieuw is inge zaaid en dus wat ontoegankelijker is geworden, blijven ouders van kinderen hier hun hart vasthouden. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 5 APRIL 1973 doorgaan! vereniging „Wet en Evangelie” in de 1£ Zijn dochter Pauline, maar ook Monique Scharf, Ingrid Verkley en Vincent Nijste weten wat het is om in het water terecht te komen. Gelukkig konden deze vier kinderen worden gered. Het probleem „Natuurlijk weten we, dat ook wij als ouders de taak hebben op onze kinderen te letten,” zegt de heer Laan van de Een stevig hek, waarop natuurlijk niet geklauterd zal kunnen worden, zien de bewoners van de Fortunalaan en Miner- valaan in de St. Victorwijk als enige zegende invloed op de groei van de ver eniging Wet en Evangelie gehad. Het „zitting hebben” of „toehoorder zijn” in kerkelijke instanties was echter voor ons uitgesloten: wij waren en bleven onmon dig. benodigde moest het met een speurhond gezocht, maar verder dan het vinden van een voetstap is men niet gekomen. Ook de rijkspolitie van Waddinxveen heeft nog geen licht op deze zaak kun nen werpen. Wel is de technische recher che uit Den Haag ingeschakeld en is er WADDINXVEEN „Onze kleine kerkgeschiedenis” staat er in het maand blad van de Immanuëlkerkgemeente van de Hervormde Gemeente van Waddinx veen boven een artikel over het ontstaan van deze buitengewone wijkgemeente in wording. Wij geven de inhoud daarvan gaarne aan u door, opdat u enig inzicht krijgt in het hoe en het waarom van de ze naast de Centrale Hervormde Ge meente apart bestaande wijkgemeente. Brand is er afgelopen week ontstaan in een slooppand aan de Kerkweg, waar slopers wat te onzorgvuldig met een zelf tot ontbranding gebrachte stapel afval waren omgegaan en in een woning aan de lacob Catslaan waar een kostbare geluidsinstallatie door verhitting tot zelfontbranding kwam. sonen, doch al spoedig bleven er maar weinig plaatsen onbezet, ja, moest er zelfs later meubilair bijgeplaatst worden om het aantal zitplaatsen te vergroten. Omstreeks 1955 werd het aantal bezoe kers zo groot, dat besloten werd te ver huizen naar het Gereformeerd Vereni gingsgebouw. Aanvankelijk was dat een oplossing, maar ook toen nam het aantal bezoekers zo sterk toe, dat ook daar een tekort aan zitplaatsen kwam. Gelukkig gaf een verbouwing bijna een verdub beling van zitplaatsen. Dit predikaat is verleend door de Stich ting Goed Speelgoed en heeft in het bij zonder betrekking op het uit zeven een heden bestaande houten wegensysteem E-10. Evenals met het houten havensy steem Europoort is dit speelgoed uitste kend geschikt voor kinderen van twee tot tien jaar. Nu dit predikaat is ver leend - als sluitstuk van een enquete onder Nederlandse speelgoedwinkeliers - wordt de Waddinxveense sportspeelgoed- fabriek in de gelegenheid gesteld dit houten wegsysteem met een sticker, waarop deze erkenning staat, aangege ven te verkopen. Dit opstellen van de lijst voor predik beurten heeft hij volgehouden totdat de noodvoorziening wegens overschrijding van de leeftijdsgrens hem deed aftreden. Na die eerste samenkomst in het gebouw van de Remonstrantse Kerk bleef het aantal bezoekers steeds toenemen. Iede re zon- of feestdag werd een morgen- of een avonddienst belegd, voorzover die kerk ons ten gebruik kon worden ge steld. Het aantal bezoekers bij de eerste diensten bleef beneden de honderd per- Het gemeentebestuur zou plannen heb ben om ook de aan dezelfde sloot gren zende speelweide geheel of gedeeltelijk met een hek af te sluiten. Wel staat vast dat het hek van mindere kwaliteit zal zijn, dan dat is geplaatst door St. Joseph. De heer A. Laan, die ons namens de be woners op deze gevaarlijke speelsituatie attent maakt, spreekt van een onhoud bare toestand. Hij vindt het onbegrijpe lijk, dat - nu er is ingezaaid - wel een hek wordt geplaatst om het inlopen te voorkomen, •maar dat men kennelijk meer tijd nodig heeft om over te gaan tot het plaatsen van een hek langs de slootkant. WADDINXVEEN De brassband „Voorwaarts” geeft volgende week vrij dagavond in het Gereformeerd Vereni gingsgebouw een uitvoering, die om acht uur zal beginnen. Op het programma staat een optreden van de majorettes, de drumband en de muziekafdeling. Na af loop is er een gezellig samenzijn met de tuyana band „Whatt’s New”. De Raad voor de Arbeidsmarkt heeft becijferd dat de werkgelegenheid in de Goudse regio in ongustige zin zal afwij ken van de provinciale en overeenkomst zal gaan vertonen met hetgeen op de Leidse arbeidsmarkt zal gaan plaatsvin den. Het regionaal eigen aanbod zal met 5 A 6.000 personen toenemen in de ko mende jaren, daarbij zullen 5 6.000 migranten instromen van elders. Bij een ongewijzigd beleid zal alleen voor een deel daarvan elders werk te vinden zijn, de werkloosheid zal toenemen. De Raad voor de Arbeidsmarkt adviseert de werkgelegenheid in de pas te houden van groei van het aanbod. Inmiddels was de Nieuwe Kerkorde in gevoerd; dit betekende een grote om wenteling voor onze doelstelling. Vanaf de oprichting van onze vereniging had den wij ons te houden aan de verouder de reglementenbundel van 1816. Het be dienen van de sacramenten en het aan nemen van nieuwe lidmaten was ons on mogelijk. Onze lidmaten en leden kon den voor deze bedieningen rekenen op de medewerking van de Hervormde Kerkeraad te Gouda. Onze geestelijke verzorgers, Ds. van Hassel, en later Ds. Offeringa, Ds. van Vliet e.a., mochten catechisatie geven, één dag huisbezoek doen en hoogstens één maal per maand voorgaan in de dienst des Woords. En toch heeft hun geestelijke arbeid een ge- Fortunalaan. „Maar u weet hoe kinde ren zijn. Je kan de hele dag op ze letten - en u moet maar eens zien, hier staan vaders en moeders altijd achter de ra men te kijken of ze geen onraad zien -, maar eventjes ontglippen ze aan je aan dacht en het is gebeurd.” In de bedrijven, bij de bouwers en bij de institutionele beleggers bestaat geen en kele animo voor het investeren op basis van een heffing over de bouwsom van 40%. De situatie in het gebied is een geheel andere dan in de randstad. In het groene hart mag alleen in enkele kernen iets gebeuren. Die moeten dan ook werk gelegenheid voor een groot gebied bren gen. Het aannemen van deze wet zou het regio tot een achterblijvend gebied be stemmen zodat de noodzakelijke inves teringen achterwege blijven. Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade te komen spreken. Zij wilden de predi kant van de Brugkerk niet voor het hoofd stoten Zelfs voor de drie „zon dagen” rond de Kerst 1940 lukte het niet ook maar iemand te vinden, ondanks aanhoudende pogingen van onder ande re de heren A. Vis Sr. en v.d. Vusse. Men raakte zo ontmoedigd, dat men zich afvroeg of het nog wel zin had ver der te gaan met de vereniging „Wet en Evangelie”. Het was toen vocojaar 1941. op ons zouden nemen. Het was toen 1958 en door de Provinciale Kerkverga dering van Zuid-Holland werd een be roep uitgebracht op Ds. Kalkman. Nu hadden we dus een eigen predikant, die in tegenwoordigheid van een tiental pre dikanten in toga door de praeses van de Provinciale Kerkvergadering tot herder- leraar voor de Noodvoorziening te Wad dinxveen werd ingezegend. Wij waren dankbaar, maar niet voldaan. Wij bleven namelijk onder voortdurend toezicht van de Provinciale Kerkvergadering staan. Het Kerkbezoek bleef evenwel toene men. Het tekort aan plaatsen zagen we steeds meer naderen. „Dan maar zelf een kerk bouwen met voldoende ruimte” werd het parool. Dus dan nog maar en kele jaren met hard sparen Voor een pastorie was het kapitaal bijeengekomen, dus ook kunnen voor een eigen kerk. En het kwam voor elkaar! Woensdag 30 september 1964 werd de Immanuëlkerk in gebruik genomen. Het is niet moge lijk om in enkele zinnen de enorme ar beid te omschrijven die nodig is geweest tot de voorbereiding en tot de plaatsbe paling, of voor het plannen ontwerpen en bestek klaar maken, de voorbereiding en uitvoering van de bouw of de becijfe- Dit is de tekst van het artikel: „De eer ste datum in onze kleine kerkgeschiede nis is oktober 1940: toen besloot name- lijk een aantal mensen, dat zich niet meer thuis voelde in de Waddinxveense Gereformeerde Bondskerk tot de stich- I ting van de vereniging „Wet en Evan- i gelie”. De stichting zelf was in die da gen alleen al om organisatorische rede nen een probleem. Bijeenkomsten van meer dan negentien personen waren in die eerste maanden van de oorlog al ver boden. Maar alras stuitte men op een veel moeilijker probleem: Er bleken vrij wel geen predikanten bereid te kunnen worden gevonden ’s zondags voor de WADDINXVEEN De speeltuinver eniging „De Overkant” bestaat op za terdag 14 april 12*/s jaar. Men is van plan dit koperen jubileum op grootse wijze te vieren. ’s-Middags om twee uur is eerst de jeugd aan de beurt. Zij kunnen genieten van de avonturen van Dikki Dapper en zijn gezelschap. Daar krijgen alle kin deren nog een verrassing. Het bestuur van „De Overkant” geeft dezelfde dag een receptie voor genodigden, leden en donateurs. Deze receptie begint om vijf uur en zal duren tot half zeven. In de avond is er een feestavond met als hoog tepunt de opvoering van het toneelstuk „Jadokus op glad ijs.” mogelijkheid om hun kinderen van een nat pak én de verdrinkingsdood - „Want zover komt het nog eens, als er niets blijft gebeuren,” verzekert ons de heer Laan - te weerhouden. De bewoners hebben incidenteel reeds contact gezocht met de dienst Openbare Werken en Bedrijven van de gemeente Waddinxveen, de Plantsoenendienst en de gemeenteraad om te proberen op een zo’n korte termijn tot inwilliging van hun wensen te komen. Gehoopt wordt dat zo spoedig mogelijk, nadat het gras van de speelweide weer zal zijn opge komen, langs de sloot een hek zal wor den geplaatst. Tot zolang blijft de on rust voortduren. Door de nieuwe Kerkorde verkreeg de Provinciale Kerkvergadering de be voegdheid in Waddinxveen een Nood voorziening te treffen. Daardoor ver kregen we enige medezeggenschap. Er werd een kerkeraad benoemd, waarvan één lid zitting had in de Provinciale Kerkvergadering. We mochten de sacra menten in onze diensten laten bedienen en mochten de door onze hulppredikers onderwezen catechisanten tot belijdende lidmaten bevestigen; we mochten huwe lijken kerkelijk inzegenen. Als we de fi nanciële verplichtingen konden nako men, mochten we een eigen predikant beroepen en deze zou dan weer zitting verkrijgen in het College van de Ring Gouda. Maar alles zou geschieden on der supervisie van de Provinciale Kerk vergadering van Zuid-Holland. Met „alle hens aan dek” trokken onze leden er toen op uit en binnen de kortst mogelij ke tijd konden wij schriftelijk verklaren dat wij de financiële verplichting voor predikantentraktement en Synode, etc. In het gebied zijn slechts enkele plaat sen aangewezen als kernen waarin de woningbouw en de vestiging van bedrij ven de komende jaren nog zal mogen plaatsvinden. In die plaatsen dienen voor 30.000 personen arbeidsplaatsen WADDINXVEEN De Waddinxveen se sportspeelgoedfabriek W. A. Slie drecht blijft in de prijzen vallen. Kreeg men een paar weken geleden tijdens een noviteitsbeurs in de Koninklijke Jaar beurs in Utrecht als waardering voor de speelgoednieuwtjes „houten wegensy steem E-10” en „houten havensysteem Europoort” de internationale persprijs uitgereikt, deze week heeft men beslag weten te leggen op het predikaat „Speel goed van het jaar 1973 - voor jongens”. ring te herhalen om het benodigde kapi taal te verkrijgen en een plan tot aflos sing van dat kapitaal op te stellen, nood zakelijk voor de geldschieters. En toch moest het allemaal gedaan worden en konden we werkelijk op de gestelde da tum onze kerk openstellen. Maar dit alles was voor de Generale Synode te groot: Zij promoveerde onze Noodvoorziening tot Buitengewone Wijkgemeente in wording. Na veel en dikwijls moeizaam onderhandelen deed de Generale Synode deze belangrijke stap, waarbij de bijzondere organisatie vorm van de buitengewone wijkgemeente in wording in het leven werd geroepen voor situaties, waarin een belangrijke minderheid van een plaatselijke her vormde gemeente zich niet kan vinden in de ter plaatse gebrachte prediking en catechese.. Deze buitengewone wijkge meente, waarvan het de bedoeling is, dat ze uiteindelijk toch zullen worden geïntegreerd in de plaatselijke gemeen ten, kwamen onder direkt toezicht van de provinciale kerkvergadering. De inte gratie, waarvan sprake was, zal uiteraard slechts kunnen plaats vinden onder handhaving van de identiteit van de buitengewone wijkgemeente. Door deze synodale regeling ontstond ook voor de vereniging Wet en Evangelie de moge lijkheid te komen tot een volwaardig kerkelijk leven in de buitengewone wijk gemeente. De vereniging werd enige ja ren geleden dan ook opgeheven. Dr. A. van Haarlem de eerste en Ds. N. I. Flink de tweede predikant die beroe pen werd door onze buitengewone wijk gemeente, die onder Ds. Kalkman ge stalte kreeg.” In het westelijk deel van het gebied van de Kamer is de situatie niet anders: het zojuist gereedgekomen rapport van de Commissie Werkgelegenheid Zoetermeer bevat de conclusie dat voor enkelen tien duizenden personen er arbeidsplaatsen zullen moeten komen. te worden gecreëerd. Dit is al een heel moeilijke zaak wanneer het beleid niet zou worden gewijzigd, het wordt een onmogelijke zaak wanneer de investerin gen worden afgeremd, te meer daar het gebied een herstructurering moet onder gaan. is, dat in deze kinderrijke buurt veel kinderen met fietsjes en autopeds de aarden speelbult opgaan en weer afrij den. Soms kunnen ze zichzelf niet meer houden en rijden ze pardoes het water in. Hoewel de leden van de vereniging zich niet meer thuis voelden in de Gerefor meerde Bondskerk ter plaatse, voelde men zich toch nog „Bonds”. Er waren tot dusver dan ook alleen bondsdominees benaderd. Toen bleek, dat van deze zijde weinig mede werking kon worden verwacht, kwam de heer Krabbendam met hei oorstel confessionele predikanten te vragen. Sa men met de heer Van Beek e.a. werd toen getracht contact op te nemen met enkele confessionele dominees uit Rot terdam, Schiedam en omgeving, de vroe gere woonplaats van de heer Krabben dam. Dat lukte! 6 april 1941 werd de eerste kerkelijke samenkomst in het Re monstrantse kerkgebouw belegd, waarin Ds. Langman uit de Lier is voorgegaan.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9