Wij willen met u praten over plantsoenbeheer Barend Servet was even in Waddinxveen Cl Blindenreis op 14 mei Adjudant Koelma met pensioen Gebied Wilbelminakade wordt verbeterd Electriciteitstarieven GEB Gouda gaan met 8% omhoog WADDINXVEEN/GOUDA In het verzorgingsgebied van het Ge meenschappelijk Energiebedrijf Gouda en Omstreken, waartoe ook de gemeente Waddinxveen behoort, zullen de electriciteitstarieven met ingang van 1 juni 1973 worden ver hoogd. Als de algemene raad van het streekbedrijf, die daarvoor mor genmiddag in het Goudse stadhuis vergadert, met het voorstel van het college van beheer accoord gaat zal de verhoging neerkomen op een ver hoging van de vaste bedragen met 3,per jaar en van de kwh-prijs met 0,7 cent. OPEN BRIEF VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I TARIEVEN ELECTRICITEITSVERBRUIK Waddinxveen steunt motie-Alkemade Leidse Veemarkt EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK Adviescommissie Gouwebos brengt rapport uit V erkoopmiddag groot succes 99 99 VOOR VIJF GULDEN BENT U LID DONDERDAG 12 APRIL 1973 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 11 Kunstbomen Ideeën B. J. Woudenberg, hoofdredacteu: Nachttarief: Vervalt (24, (1,85) Nacht-iniddagtarief 30,— 30,—) 2,0 1,65) W ilhelminakade H Ondergetekende Straat Jaarverbruik Dagtarief: Kwh-prijs in centen Vast bedrag per jaar Waddinxveen, 12 april 1973 Aan de heer C. de Wild, Hoofd van de afdeling Plantsoenen van de gemeente Waddinxveen. Bijsturen 0- 150 kwh 151 -2.400 kwh 2.401 en hoger 18,— 15,—) 39,— 36,—) 87,— 96,—) HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 22,1 (21,4) 8.1 7,4) 6.1 4,9) WADDINXVEEN/GOUDA Als de algemene raad van het Ge meenschappelijk Energiebedrijf Gouda en Omstreken er morgen mee accoord gaat zal het GEB de tarieven voor het woonhuis-electrici- teitsverbruik met ingang van 1 juni 1973 als volgt vaststellen. Tussen haakjes de bedragen zoals die sinds 28 januari 1971 zijn vastgesteld. Woonplaats Aantal kind eren beneden 14 jaar wenst lid te worden van de Oranjevereniging „Waddinxveen” Acht procent I K Met vriendelijke groeten, Voorlichting helpt tegen onbegrip. Het WADDINXVEEN De van de VPRO-televisie bekende hierlangs uitknippen hierlangs uitknippen Onze plantsoenen staan in het middel punt van de belangstelling. Regelmatig bereiken natuurlijk ook uw dienst verzoeken om na te gaan in hoeverre uw dienst, waarvan u het hoofd bent, nieuwe plant- en onderhoudsmethoden plaatselijk zou kunnen toepassen. Ook wij van het Weekblad voor Waddinxveen willen het met u hebben over eigentijds plantsoenbeheer. Het makkelijkst is natuurlijk alles zo te maken, dat er geen aanleiding tot klachten is. Wij menen echter, dat men bij het zoeken naar nieuwe of andere mogelijkheden toch kan proberen om uit te vinden waarom iets nieuws of een andere oplossing niet mogelijk zou zijn en wat voor maatregelen genomen moeten worden om een gekozen doel te bereiken. Interesse is daarvoor zeker van de zijde van de plantsoenendienst én de inwoners nodig. Het doel van een plantsoenendienst moet volgens ons zijn: het aanbieden van een woonomgeving waar mensen meer mogelijkheden krijgen, dan tot nu toe - wij maken van de gelegenheid gebruik hier aan toe te voegen erg veel waardering te hebben voor het werk van de plantsoenendienst, zoals dat op ons af komt. Niettemin is het een duidelijke zaak - en we weten dat u daarover kunt meepraten - dat het maken van stan- Geachte heer De Wild, De wetenschap dat bestaande toestanden - in bijvoorbeeld Groenswaard 2 en in (nog) onbebouwde delen in Groens waard 3 - al een zodanige kwaliteit heb ben aan groenvariatie, dat dit beter is dan iets oudere, nieuw aangelegde, woonwijken moet iedere plantsoen- beheerder aan het nadenken zetten. De vraag is dan ook hoe wij bestaande kwaliteiten kunnen gebruiken en wat we kunnen leren van de bestaande toe standen. Gedurende de bouw van woningen heeft zich op het bouwterrein een natuurlijke begroeiing ontwikkeld - als voorbeeld dient Groenswaard 3. Dit is vaak afhankelijk van de oorspronke lijke begroeiing, grondgesteldheid, waterstand en aanvoer van nieuw zaad van elders. Deze natuurlijke begroeiing kan men gebruiken voor een plantsoen, dat bestaat uit planten die met elkaar een natuurlijk evenwicht vormen wat men gaat bijsturen. Men kan tussen het zogenaamde onkruid bomen en struiken planten, die sterk genoeg zijn om hun buurplanten te verdragen en te steunen. Bepaalde planten kunnen piaatselijk worden weg gehaald en andere worden bijgepland. Zo komt de nieuwe Groenswaard 3- bewoners (want over die in ontwikkeling zijnde woonwijk willen wij het speciaal met u hebben) direct in een begroeide daardoplossing voor de woonomgeving (straat-trottoir-plantsoen) niet meer blijkt te voldoen. van de Leidse Veemarkt weg. Zou de markt niet naar maandag en dinsdag worden verplaatst, dan zijn er ook in onze gemeente - evenals in Alkemade - overwegende bezwaren tegen opheffing van de vrijdagse markt in Leiden. Daar om stellen B. en W. de vanavond ver gaderende raadsleden voor met de motie- Alkemade in te stemmen en dit ter ken nis te brengen van de gemeenteraad te Leiden. omgeving. De bestaande plantsoenen in Waddinxveen bestaan voor het over grote deel uit vrij kort geschoren gras met of zonder boompjes, perken met struikaanplant en parken met rozen. Wij begrijpen best dat de in Waddinx veen werkzaam zijnde hoveniers niet meer weten hoe ze het hebben. Ze zou den er best gefrusteerd door kunnen raken. Wij menen echter - en willen dat in deze brief nog wel uitdiepen ook - dat wat je in reservaten (geconserveerde „bossen” voor de enkeling) kunt doen, ook in Waddinxveens nieuwe wijken mogelijk moet zijn. Dit betekent in wezen niet meer en niet minder dan het handhaven, stimuleren en cultiveren van de natuurlijke begroeiing. Het onder houd gaat dus bestaan uit het in even wicht brengen van een natuurlijke begroeiing. Bijsturen om een gewenst effect te bereiken. Dat wil dus zeggen bomen en struiken bijplanten in plaats van planten en bijvoorbeeld onkruid zaaien. Bovendien is het nodig ver schillen te maken. Nogmaals: wij hebben waardering voor erg veel oplossingen, die door het hoofd van de Plantsoenendienst en zijn mede werkers in Waddinxveen gevonden zijn, maar - mijnheer De Wild - wij willen u graag enkele concrete zaken doorgeven voor Groenswaard 3. Dite zijn onze ideeën: Slootkanten of randen langs water met een natuurlijke begroeiing zijn veel beter dan de nieuwe aangelegde randen. De nieuwe randen worden niet voor het gebruik gemaakt, maar meer om er naar te kijken. Er moet dus in Waddinxveen meer gebruiksgroen in plaats van kijk- groen komen. Wij staan dan ook een plant- en onderhoudsmethode voor die in Delft wordt toegepast en niet de ge propageerde methode van de Heeren- veense leraar Louis le Roy, omdat hij - met behulp van prikkeldraad - meer kijkgroen wil maken dan gebruiksgroen. Niettemin is het wel leuk wat hij propa geert, doch echter in Waddinxveen het navolgen niet waard. Over de natuurlijke begroeiing langs de waterkant nog dit: deze is heel lang groen. De verschillende planten bloeien op verschillende tijden en zo is er altijd wat te beleven. Als in de plantsoenen de rozen nog kaal zijn is de natuurlijke begroeiing al groen. Wij dromen nu al van jong gras met bijvoorbeeld bloeiend klein hoefblad geel, enz. enz. Een voordeel is boven dien nog dat natuurlijke begroeiing minder onderhoud vergt en papier en dergelijke opneemt en tegen een stootje kan. Gazons en bermen worden met veel moeite aangelegd en onderhouden. In de r i i i i i i i winter zijn de grasmatten dood en in de zomer bij droog weer verschroeid en bruingeel. Enkele maanden per jaar wordt het bedoelde effect bereikt: een mooi zacht en groen veld. Glad en eentonig. Bruikbaar om op te lopen en te zitten alleen bij mooi weer. Voetballen mag niet want anders gaat het gras kapot Kijkt men nu naar bermen van wegen, die zo nu en dan gemaaid worden dan ziet men een veel gevarieerder beeld. Rol klaver en ge wone klaver, wikke paardenbloemen, verschillende soorten gras, enz. enz. Men kan een begroeiing op plaatsen waar dat nodig is ook kort houden. Trouwens waar veel gelopen wordt blijft de begroeiing vanzelf kort. Dat onkruid niet netjes is of niet zo mooi ofzo is natuurlijk afhankelijk van een vooringenomen norm. Of dat de norm van de bewoners is, is maar de vraag. Gebruik bestaande niveauverschillen. In plaats van een terrein te egaliseren zou men de niveauverschillen kunnen versterken en in ieder geval gebruiken om de eerste kaalheid van nieuwe wijken tegen te gaan. Veertig centimeter niveau verschil en 150 centimeter hoge planten geven een windstil veld tot boven oog hoogte. De niveauverschillen geven een natuurlijk verschil in begroeiing door verschillen ten opzichte van de grond waterstand. Sommige mensen klagen over het feit dat de kinderen vieze kleren krijgen bij het spelen. Mensen die blij zijn met iets klagen meestal niet. WADDINXVEEN De recreatieraad ’’Bospark” te Waddinxveen heeft in sa menwerking met de werkgroep ’’Groen” te Waddinxveen een adviescommissie in het leven geroepen die zich wilde be lasten met de plannen rond de realise ring van het Gouwebos. Dit rapport komt op de agenda voor de openbare vergadering van de recrea tieraad, die zal worden gehouden op dinsdag 17 april a.s., des avonds te 8.15 uur ten gemeentehuize van Wad dinxveen. moet mogelijk zijn om een vrij natuur lijk flora en fauna in de woonwijk te brengen. Dus: een „arboretum” in de woonwijk. Kinderen leren spelenderwijs wat planten en dieren zijn. Wij menen oprecht dat dit geen zaken zijn, die je af kunt doen met de opmer king, dat ze voor Waddinxveen niet gelden. Het Weekblad voor Waddinx veen is erg nieuwsgierig naar uw gedachten over deze zaken. Wij hopen op reactie. Deze commissie bestaande uit de leden L. M. van den Nieuwendijk en H. P. Barth van de recreatieraad en F. van Vessem, A. J. C. Schriek, F. Bokelman en mevr. J. J. de Vries-Dirker van de werkgroep ’’Groen” is gereed gekomen met een rapport dat als advies aan de Recreatieraad zal worden aangeboden. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Zaaien van onkruid en van éénjarige planten in bestaande plantsoenen. Vermening van sommige borders met andere planten zullen een verbetering van de bestaande toestand geven. Bijzondere kleurcombinaties zijn mogelijk. Bestaande (rozen)struiken kunnen kruidachtige planten steunen (tegen om waaien). Meer groen geeft meer insecten en andere beesten. WADDINXVEEN Met het steunen van een door de gemeenteraad van Al kemade ook aan de gemeenteraad van Waddinxveen om adhesie gezonden mo tie ziet het college van Burgemeester en Wethouders een mogelijkheid om tege moet te komen aan sterk bij Waddinx- veense veehandelaren en -houders leven de wensen en verlangens en deze ook te onderschrijven. De motie-Alkemade is namelijk gericht tegen de opheffing van de Leidse Vee markt op vrijdag, indien onvoldoende compensatie daarvoor wordt gevonden op andere dagen van de week. Wat is namelijk het geval: zowel Leiden als Gouda doen verwoede pogingen om de op 1 januari 1974 op te heffen veemarkt in Rotterdam over te nemen. Lukt dat niet, dan zit er niets anders op dan deze handel naar Utrecht of Den Bosch over te brengen, hetgeen ook door de Wad- dinxveense veehandelaren en -houders als onplezierig wordt ervaren. Omdat de netspanning in bepaalde delen van het electriciteitsdistributienet van het GEB in „spitsuren” herhaaldelijk bene den de algemeen aanvaarde grenzen daalt stelt het college van beheer de al gemene raad voor een krediet van (voor de 50, 80 en 120 literapparaten, 800.000,beschikbaar te stellen om die spanning in een 25-tal gebieden in de regio Gouda, waarbij rond 324 ver bruikers zijn betrokken, te verbeteren. Zo’n gebied is onder meer de Wilhel- Een woord van dank aan alle bezoekers en ook aan de middenstanders die arti kelen schonken, waardoor mede zo’n re sultaat bereikt kon worden. De eerstvol gende soosmiddag is op 17 april a.s. om 2.30 uur in het Anne Frank centrum. Onkruid wordt met man en macht ver delgd. Een plantsoen moet immers „netjes” blijven! Gezegd moet worden dat men in onze gemeente gelukkig ten aanzien van deze zaken toleranter is geworden. Dank u wel daarvoor, mijn heer De Wild. „Kunstbomen” en „kunsthagen” kunenn gemaakt worden met stalen constructies met gaas en door er klim mers tegen te laten groeien. Ons is ver teld dat zo in één seizoen groene bergen of groene winddichte schermen kunnen ontstaan. Deze bon vóór zaterdag 21 april 1973 inleveren bij één van de volgende adressen: Slagerij Van Tilburg, Koningin Wilhelminaplein 7, firma C. v.d. Linde, Dorpstraat 38, C. Zwijgers, Nicolaas Beetslaan 204, T. Ververs jr„ Beethovenlaan 11. minakade in Waddinxveen met 25 aan sluitingen. Het GEB heeft voor dit on derdeel tien mille uitgetrokken om het WADDINXVEEN De bazar, zater dag georganiseerd door de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, ten behoeve van de bejaardensoos is een groot succes geworden. Nadat de presidente mevrouw Van der Linde, een welkomswoord had gesproken, werd de bazar door de echt genote van wethouder H. Huizer geo pend. Er waren mooie handwerken, aar dewerk, levensmiddelen enz., die vlot werden verkocht. Ook de diverse attrac ties zoals sjoelen en pijltjes gooien had den over belangstelling niet te klagen. Vooral de jeugd (maar ook de ouderen) vermaakten zich uitstekend. De op brengst van deze middag was 2.995,98. spanningsverlies op tijden dat de ver bruikers het vermogen het hardst nodig hebben tegen te gaan. WADDINXVEEN/GOUDA De bus reis, die jaarlijks wordt georganiseerd door het bestuur van de Stichting Vrien den van de Blinden uit Gouda en Om streken, wordt dit jaar gehouden op maandag 14 mei. Ook Waddinxveense blinden kunen daaraan gratis deelnemen en zich tegen betaling van 27,50 laten vergezellen door een begeleider of een begeleidster. Zij dienen zich wel voor maandag 30 april te hebben opgegeven bij de secretaris-penningmeester van de stichting, de heer A. Melkert, Raam 169, Gouda. De autobussen vertrekken maandag 14 mei ’s morgens om negen uur van het Goudse Stationsplein. WADDINXVEEN Adjudant J. Koel ma van de Waddinxveense rijkspolitie gaat de dienst wegens pensioen verla ten. De afscheid nemende groepscom mandant zal in verband met het func tioneel leeftijdsontslag donderdag 3 mei van 11.30 tot 12.30 op het gemeentehuis een receptie worden aangeboden. Hier aan vooraf gaat een besloten bijeen komst. Ingewijden menen echter, aldus het col lege van Burgemeester en Wethouders in een mededeling aan de gemeenteraad van Waddinxveen, dat de Rotterdamse vee markt op maandagen en dinsdagen naar Leiden zal gaan. En dan vallen natuur lijk eventuele bezwaren tegen opheffing Dc verhoging is noodzakelijk, omdat de inkoopkosten voor het bedrijf dit jaar met 220.000,en volgend jaar met 600.000,zullen stijgen, terwijl door loonstijging de distributiekosten dit jaar 500.000,hoger moeten worden ge raamd. De tariefsverhoging komt neer op acht procent. De meer opbrengst wordt voor 1973 geraamd op 385.000,Teneinde de geraamde winst op de begroting voor 1973 te halen is het college van beheer voornemens ook de tarieven voor de grootverbruikers met ingang van 1 juni 1973 te verhogen. Minder omhoog dan aanvankelijk de bedoeling was gaan de huurtarieven voor electrische warmte- apparaten. Het ministerie van economi sche zaken heeft bezwaar gemaakt tegen de in december aanvaarde tariefsverho ging, neerkomend op 0,50 per maand respectievelijk 14, 11 en 9V2 procent) en laat slechts een verhoging van 10 pro cent toe. WADDINXVEEN De Oranjevereniging „Waddinxveen” telt op dit mo ment 300 leden. Het bestuur onder voorzitterschap van de heer K. van Til burg wil dit ledental vanzelfsprekend uitbreiden. Daartoe bestaat in deze weken de mogelijkheid. Ervan uitgaande dat de toegangsprijzen voor diverse evenementen op Koninginnedag 1973 hoger zullen zijn, dan het gezinslid- maatschap van de Oranjevereniging „Waddinxveen” per jaar bedraagt geeft het Weekblad voor Waddinxveen u in overweging onderstaande bon uit te knippen en in te sturen. U bent dan met uw kinderen beneden de veertien jaar voor vijf gulden twaalf maanden lid. Het financiële voordeel daarvan merkt u op Koninginnedag als u bijvoorbeeld de motorcross en de instuif wilt gaan bezoeken. Barend Servet (alias de Amsterdamse drummer IJf Blokker) liep gistermiddag te wandelen in Waddinxveen. Daar waar eens de boterbloemen bloeiden. Pollens! Omdat hij op een examenfeest in Gouda, waarvoor de leerlingen van de betreffende scholen hem hadden uitgenodigd, bij nader inzien niet welkom was maakte hij van de gelegenheid gebruik om Waddinxveen te verkennen. Hij trof het niet want de meeste winkels waren dicht, zodat van inkopen doen niets terecht kwam. ’’Waar moet dat heen?,” zei Barend, lopend over de hefbrug waar hij aan een passerend meisje zijn grimassen vertoonde. De Goudse fotograaf Joop Dorst was daarvan getuige. Van daar dit plaatje.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 11