het Gouwebos is nu in Jaarvergadering hervormde scholen Foto Sjaak Noteboom WINTERWEER GOOIT ROET IN 7 ETEN C. de Wild:,, Verwildering eist discipline” Het Waddinxveense groen kaart gebracht WADDINXVEEN De heer C. de Wild (51), hoofd van de onder de dienst Openbare Werken en Be drijven vallende afdeling Plantsoe nen, is met behulp van zijn mede werkers bezig de laatste hand te leg gen aan een enorm karwei: het in kaart brengen van het Waddinx veense groen. Dat betekent, dat in één oogopslag is vast te stellen, dat vrij ons bevinden temidden van 53 hectare openbaar groen en 6300 stambomen. Ook laat zich gemakkelijk uitrekenen hoelang de heggen, slootkanten en de grasranden zijn in Waddinxveen. ”Met dit kaart systeem kunnen wij bijzonder efficiënt werken,” stelt de heer De Wild vast. „Bij het begin van M. Boere (soc.) stemt tegen grondverkoop Blinden én hun begeleider(ster) Simavi-collecte PAASAANBIEDING Kodak Super-8 Film nu f 15,25 3 STUKS f 42,50 gratis op reis 99 Pagina 9 WOENSDAG 18 APRIL 1973 WEEKBLAD VOOR WADD1NXVEEN Waterbeheer Gratis arbeid Beheer „De Randstad” Ledenwerving Toekomstig beleid Drie wijken Uitgangspunten Voorlichting Fundraising Besteding gelden Dit is de heer C. de Wild, hoofd van de afdeling Plantsoenen, gefoto grafeerd in de rododendrontuin aan het Jan van Bijnenpad. Onkruidbestrijding Planning WADDINXVEEN Het Gouwe bos moet er gauw komen. Dat is van de eerste tot de laatste bladzijde de tendens van de nota „Bij het be gin van het Gouwebos”, welk stuk in de gisteravond in de Waddinx veense raadzaal gehouden vergade ring van het recreatieschap „Bos park” ter discussie stond. Deze nota is door enkele leden van de werk groep „Groen” in samenwerking met een tweetal leden van de recre- atieraad samengesteld en bedoeld als een advies aan deze raad. Vereniging WADDINXVEEN De Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Her vormde Scholen houdt op dinsdag 24 april om 20.00 uur in ’De Hoeksteen’ aan de Esdoomlaan haar jaarvergade ring. De agenda vermeldt naast de ge bruikelijke jaarstukken een bestuursver kiezing en bestuursmededelingen. Er zal een goed kontakt moeten wor den opgebouwd met de pers, zodat van tijd tot tijd informatie rond het Gouwe bos bekend wordt gemaakt. Dat betekent dat er regelmatig persberichten worden verstrekt en bij belangrijk nieuws pers- konferenties moeten worden belegd. De plaatselijke pers kan bovendien een be langrijke rol spelen bij de begeleiding en/of organisatie van bepaalde aktivi- teiten. te verkrijgen, in Boskoop zal - wellicht in overleg met het VW - eveneens een geschikte ruimte gevonden kunnen wor den. Het aktief betrekken van verenigin gen, bedrijfsleven en scholen bij de voor lichting schept de mogelijkheid om via andere kanalen dan de pers de diverse aktiviteiten rond het Gouwebos aan te kondigen. Denk hierbij aan affiches in winkels enz. Ook door middel van direct mail, af fiches en huis-aan-huis verspreiding kun nen de bewoners van Boskoop en Wad dinxveen op de hoogte gebracht worden van voorgenomen akties. In vervolg op de oprichtingsavonden zal er een aktief ledenwervingsbeleid moe ten worden gevoerd. In principe zal bij elk optreden naar buiten opgewekt moe ten worden lid te worden van de ver eniging. Het fonds zou beheerd kunnen worden door b.v. een stichting of een rechtsper soonlijkheid bezittende vereniging. Hoe dan ook betekent dit dat voor een der gelijk instituut voortdurend voorzien moet worden in de opvolging van be stuursleden die aktief en diligent moe ten kunnen handelen. Dit is dus een ex tra bestuurslichaam. Een andere moge lijkheid is dat het fonds beheerd wordt door de rekreatieraad. De leden van de rekreatieraad worden om de 4 jaar op demokratische wijze gekozen uit de ge meenteraadsleden van Waddinxveen en Boskoop. Zij hebben vaste plaatsvervan gers en in een eventuele opvolging tij dens een raadsperiode wordt voorzien. het bevorderen en opbouwen van een goede en gezonde visstand. financiële steun aan het Gouwebos d.m.v. de jaarlijkse pacht Het verdient aanbeveling te komen tot een permanent voorlichtingscentrum waar door middel van maquettes, teke ningen, fotomateriaal, diapresentaties enz. men kan zien hoe het bos gaat wor den, hoe de stand van zaken is, welke akties ondernomen worden enz. Het is zelfs denkbaar dat een dergelijk centrum ook informatie verstrekt over andere rekreatiegebieden in de omgeving, bij zonderheden geeft over inheemse plan ten, bomen en de fauna in de omgeving van Boskoop en Waddinxveen (denk aan vogelgebied). In Waddinxveen bestaat de mogelijkheid om in de biblotheek van het Anne Frankcentrum ruimte hiervoor zaamheden heeft dus tot gevolg dat de bijdragen van de gemeenten Waddinx veen en Boskoop lager worden dan ge raamd is. Een dergelijke handelwijze draagt dus niet rechtstreeks bij tot een snellere realisering van het Gouwebos, hetgeen juist de bedoeling is van die genen die de werkzaamheden gratis aan bieden. Teneinde hier een oplossing voor te vinden vond een gesprek plaats met de kandidaat-notaris Mr. R. G. Fierst van Wijnandsbergen. De konklusie van dit gesprek was dat het zeer wel moge lijk is om met de eerder genoemde aan biedingen het Gouwebos sneller te reali seren. Degene die de gratis werkzaam heden willen verrichten zouden hiervoor betaald moeten worden konform het door de rekreatieraad begrote bedrag. De aanbieders zouden op voorhand een afstandsverklaring voor dit bedrag moe ten tekenen ten gunste van een separaat „fonds Gouwebos”. In dit fonds zouden ook andere, vrijwillige donaties gestort kunnen worden. Van belang voor de be taling is dat de technische dienst van het rekreatieschap zich akkoord verklaart met de kwaliteit van de verrichte werk zaamheden. Het advies „Bij het begin van het Gou webos” is erop gericht om de totstand koming van het Gouwebos te bespoedi gen en tevens de voorwaarden te helpen scheppen voor een stuk rekreatieland- schap waar een gevarieerde flora en fau na mogeiijk is. Het verdient derhalve aanbeveling voor de toekomst een alert beleid in deze richting te ontwikkelen. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag PASSAGE 143 WADDINXVEEN Het vlot nog niet met de aanleg van het eerste gedeelte van het Gouwebos. Tot op dit moment is er eigenlijk nog geen sprake geweest van echte voortgang. Dat komt in de eerste plaats omdat pas tegen de jaar wisseling met het graafwerk kon worden begonnen, hoewel het land al begin 1972 was aangekocht, en in de tweede plaats door het zachte winterweer, dat roet in het eten gooide. In overleg met Staatsbosbeheer, waar men al een grote hoeveelheid plantmateriaal ter beschikking hield, is nu besloten de be planting in plaats van het in het voorjaar, pas in de komende herfst doorgang te laten vinden. Teleurstellend is deze vertraging wel, maar daar is jammer- genoeg niets aan te doen. Een voordeel is dat deze zomer heel wat voorbe reidende werkzaamheden uitgevoerd kunnen worden. Het plaatmateriaal groeit onder de hoede van Staatsbosbeheer gewoon door. levendigen.” De heer De Wild, die herhaaldelijk met nieuwe ideeën inzake plantsoenbeheer wordt benaderd, heeft daar een duidelij ke mening over. Hij zegt: ”Wij hebben hier in Waddinxveen - ik wil niet zeg gen waar - een proef genomen met een verwilderd plantsoen. Die proef is mis lukt, omdat de mensen dit gedeelte als vuilnisbelt gingen gebruiken. Ik weet wel dat de discipline van de inwoners \erg groot moet zijn om de natuur met rust te laten, als wij die juist haar gang willen laten gaan. Zonder die mede werking van het publiek dreigt alles te mislukken.” Bovendien vergt zo’n pro ject erg veel geld!” WADDINXVEEN De opbrengst van de vorige week gehouden Simavi-collec te is netto 3665,34. Daarbij komen nog de giro-overschrijvingen, waarvan het bedrag nog niet bekend is. Het Simavi- comité Waddinxveen dankt allen, die er aan meegewerkt hebben dit mooie bedrag bijeen te brengen. Voor diegenen, die alsnog een gift voor dit doel willen schenken is dit het gironummer: 128487, Simavi-Haarlem. WA*DDINXVEEN/GOUDA De bus reis, die jaarlijks wordt georganiseerd door het bestuur van de Stichting Vrien den van de Blinden uit Gouda en Om streken en die dit jaar zoals wij u vorige week hebben bericht wordt gehouden op maandag 14 mei, is ook bestemd voor Waddinxveense blinden. Om misverstan den te voorkomen geven wij u nog een keer door dat zij met een begeleider of een begeleidster gratis aan deze busreis kunnen deelnemen. Neemt men een in troducé mee, dan brengt met 27,50 in rekening. De Waddinxveners dienen zich wel voor maandag 30 april te hebben opgegeven bij de secretaris-penningmees- ter van de stichting, de heer A. Melkert, Raam 169, Gouda. De autobussen ver trekken maandag 14 mei ’s morgens om negen uur van het Goudse Stationsplein. ”Nu wij het Waddinxveense groen in kaart hebben gebracht is het ons nu ook beter mogelijk dan voorheen bij te houden hoe de verzorging en het on derhoud van dat groen en de beplan tingen de laatste jaren is geweest. U moet niet vergeten, dat wij in 1951 nog maar 4500 vierkante meter groen had den. Ik heb u al gezegd, dat dat nu 40 hectare is. Wij gebruiken tegenwoordig Unaniem stelden de raadsleden zich op bij het voorstel de Zeilmakerij en Ten- tenfabriek „De Randstad” aan de Mer- curiusweg de mogelijkheid te bieden het bedrijf met 200 vierkante meter te ver groten. Dus ook dit bedrijf kan gaan bouwen. Op deze wijze is geen extra bestuurs apparaat nodig, doch een vereiste is wel dat de geldmiddelen van het fonds vol strekt gescheiden gehouden worden van de geldmiddelen van het rekreatieschap en ook apart verantwoord worden. De rekreatieraad zou over het beheer van het fonds verantwoording verschuldigd Dat betekent dat er nu reeds, naast de bestaande gegevens als b.v. het bodem- kundig onderzoek Wageningen, de illu stratie van SBB voor de le 16 ha., enz. een aanvang gemaakt moet worden met b.v. de volledige biologische inventari satie van de totale 100 ha. waarbij o.a. een duidelijke uitspraak over het al of niet ontsluiten van het vogelgebied moet worden gedaan. Ook zal binnen afzien bare tijd een totaalplan voor de 100 ha. moeten worden gemaakt in samenwer king met een landschapsarchitekt. Een overzicht van de kadastrale situatie is ontontbeerlijk voor een flexibel en slag vaardig aankoopbeleid in de toekomst. Zoals bekend heeft de Hengelsportver- eniging Waddinxveen verzocht om te zij ner tijd het visrecht in het water van het Gouwebos te mogen pachten. Het ver dient aanbeveling om hier positief op te reageren; en wel om de volgende rede nen: het Gouwebos is dan verzekerd van een professionele kontrole op de kwali teit van het water in de ruimste zin. Het is b.v. mogelijk om het Gouwebos op te nemen in het maandelijkse wateronder- zoek rayon Gouda. De visitekaartjes van het Waddinxveen se plantsoenbeheer zijn: de rododen- drontuin bij het Anne Frank-centrum in Groenswaard 1, het gebied rond de Staringlaan in de Vondelwijk, de om geving van het Diederik van Schagen- plantsoen in de Oranjewijk, het groen rond de bejaardenwoningen aan de Prins Bernhardlaan in dezelfde wijk en het achter Groensvoorde liggende ’’midden pad” in Groenswaard 2. Ook het Stati onsplein hoort in dit rijtje thuis. Bij de afdeling Plantsoenen zijn 22 men sen werkzaam. Zij onderhouden niet al leen de plantsoenen, maar ook de sport velden en begraafplaatsen en verzorgen bovendien de dieren in het Wamaar- plantsoen. Waddinxveen is door de af deling Plantsoenen in drie wijken ver deeld. Aan het hoofd van elke wijk staat een wijkopzichter. Hij werkt met een aantal mensen aan de groenvoorziening voornamelijk in die wijk. Het is duidelijk dat gezorgd moet wor den voor een gevarieerd pakket planten materiaal. Er moet gezorgd worden voor 3 lagen t.w. bomen, heesters, bodembe dekkers en kruiden. Bewuste variatie in aanlegtechnieken (open, gesloten) is een vereiste. Niveauverschillen en diverse diepten van de waterpartijen zijn in dit gebied onontbeerlijk voor een gevarieer de plantengroei. Uiteraard zal uitgegaan moeten worden van plantenmateriaal dat van nature thuis hoort in het Zuidhol- landse polderlandschap. Toch zal er niet geaarzeld moeten worden om ook ander plantenmateriaal te gebruiken dat het hier mogelijkerwijs kan doen. Natuurtechnische opvattingen moeten uitgangspunten zijn bij de aanleg van het Gouwebos, zodat op den duur een ge bied ontstaat met een onmisbaar biolo gisch evenwicht. Bezorgdheid over de milieusituatie is de grootste drijfveer. De overtuiging heeft postgevat dat het volgen van de natuurtechnische methode i.p.v. de gebruikelijke cultuurtechnische aanpak de funkties van de natuur t.o.v. mensen en dieren het meest volledig tot hun recht zullen komen. kunnen zijn aan de raden van de ge meenten Boskoop en Waddinxveen. Het belangrijkste bij deze materie is het vaststellen van een beleidsrichtlijn te vinden en de vrijheid om de geldmidde len uit het fonds te kunnen besteden. Het spreekt vanzelf dat indien men de bevolking van de beide gemeenten bij het Gouwebos wil betrekken, op ruime schaal voorlichting gegeven zal moeten worden; iets wat op dit moment ont breekt. Het lijkt voor de hand dat hier voor op zich weinig kostbare aktiviteiten in de eerste plaats in aanmerking komen. Hieronder volgen een aantal mogelijk heden waarop deze voorlichting zou kunen plaatsvinden. Als we ons realiseren dat met het tot standkomen van het totale bos (100 ha.) miljoenen gemoeid zijn, terwijl er door de beide gemeenten tot nu toe met mondjes maat gelden beschikbaar wor den gesteld, is het duidelijk dat elk be drag niet alleen welkom maar zelfs drin gend noodzakelijk is. Ook giften in „na ture” door middel van aangeboden werkkracht, plantmateriaal enz. beteke nen vanzelfsprekend eveneens welkome bijdragen. Hieronder volgen een aantal suggesties die het inzamelen van gelden voor het Gouwebos mogelijk maken: Uitgifte van certifikaten waarmee men het Gouwebos een x aantal bomen van een bepaald type schenkt. Deze cer tifikaten kunnen diverse waarden heb ben en b.v. door de middenstand worden gedistribueerd. Het organiseren van een groot bo- menfeest. Hierbij is gedacht aan een evenement dat b.v. op een zaterdag plaatsvindt en waar zowel overdag als ’s avonds festiviteiten worden georgani seerd. In samenwerking met het bedrijfs- Bepaald zou moeten worden dat de geld middelen van het fonds slechts voor be paalde bestemmingen besteed mogen worden. Aangezien het fonds geen regel matig terugkerende vaste inkomsten heeft, kunnen alleen uitgaven fond perdu gedaan worden. Bepaald zou b.v. kunnen worden dat het fonds alleen be steed mag worden voor aankopen van hetzij grond, hetzij plantmateriaal, aan gezien deze uitgaven tot een snellere re alisering bijdragen. WADDINXVEEN F. Bouman’s ex ploitatie- en technisch adviesbureau kan gaan bouwen op een stuk grond aan de Staringlaan. De gemeenteraad ging in zijn donderdagavond gehouden vergade ring in grootst mogelijke meerderheid accoord met de verkoop van 1620 vier kante meter grond. Alleen de heer M. Boere (soc.) stemde tegen deze grond verkoop, omdat naar zijn mening dit Waddinxveense bureau aan een te gering aantal mensen (8) werk biedt. Het is mogelijk dat er aanbiedingen ge daan worden voor het om niet verrich ten van werkzaamheden voor de realise ring of het onderhoud van het Gouwe bos. Het accepteren van dit soort werk zaamheden zonder betaling betekent dat het rekreatieschap minder uitgaven te doen heeft. Deze uitgaven worden be streden uit bijdragen van de gemeenten Waddinxveen en Boskoop. Het accepte ren van de gratis aangeboden werk- ’’Misschien mag ik hierover nog wat zeggen,” gaat de heer De Wild verder. ’’Chemische onkruidbestrijding - ik durf het woord onkruid bijna niet meer in m’n mond te nemen - is taboe. Toch geef ik u op een briefje dat als wij geen beperkt gebruik maken van chemische bestrijdingsmiddelen het groen en de beplantingen in een nieuwe woonwijk de eerste vier jaar niet tot volle wasdom kunnen komen.” De Waddinxveense afdeling Plantsoenen werkt met voornamelijk van kwekerijen uit Noord-Brabant afkomstige stam bomen. Men beschikt over een eigen ’’opslagplaats” van 1000 vierkante meter. Jaarlijks worden in Waddinxveen 12.000 eenjarige planten gepoot en gaan er 10.000 bollen de grond in. "Eerst ko men de narcissen op en dan de rozen. Zo heb je het hele jaar wat, want ge looft u mij maar dat wij op die verwil dering van plantsoenen terugkomen. Ge woon omdat wij met elkaar de vereiste discipline niet zullen kunnen opbren gen.” In verband met de reeds nu aangeboden arbeid en de mogelijkheid (en wenselijk heid!) dat er meer partikulieren kunnen worden ingeschakeld bij de uit te voeren werkzaamheden in het Gouwebos is het noodzakelijk dat er een duidelijk over zicht wordt gemaakt van die werkzaam- heden. Gedacht wordt aan een soort draaiboek waarin alle relevante gege vens voor de le 4 ha. zijn opgenomen; zoals te verrichten grondwerk, grond verbetering, afwateringssystemen, plant en onderhoudswerk, bijkomende werk zaamheden als de aanleg van paden, brugjes, enz. Indikaties voor tijdsduur en omschrijving van de te verrichten han delingen zullen eveneens genoemd moe ten worden. Ook het aanwijzen van een koördinator is wenselijk. ook veel meer fors groen dan vroe ger. Het groen en de beplantingen van nu moeten tegen een stootje kunnen. De tijd is voorbij, dat een Plantsoenen dienst als de onze zich verliest in het poten van Afrikaantjes. De tijd waarin we nu leven vraagt het gehele jaar door om een goed aanzien van de plantsoe nen. Wij zijn nu dan ook bezig om het winteraanzien van het geheel wat te ver- Het formuleren van deze uitgangspunten is een ding, het uitvoeren en vormgeven een andere zaak. Het is o.i. noodzakelijk om naast de mensen die dit projekt be geleiden en inrichten een landschaps- adviseur aan te trekken en die met de supervisie te belasten. Het moet ook een man of een vrouw zijn die eerder genoemde uitgangspunten volledig kan onderschrijven. Er zijn in Nederland een aantal personen en instanties die zich hiermee bezighouden: o.a. kunnen ge noemd worden: Ir. W. Reh, Ch. van Leeuwen, Universiteit Wageningen afde ling natuurbeheer en -behoud (Mörzer Bruyns), het RIN, enz. De groenkleurige nota „Bij het begin van het Gouwebos” laat zich lezen als een draaiboek. Nadat de uitgangspunten bij de aanleg van het bos tussen Wad dinxveen en Boskoop worden verduide lijkt zegt men grote waarde te hechten aan diverse vormen van voorlichting en de oprichting van de vereniging „Vrien den van het Gouwebos”. Dat naast de (financiële) medewerking van de in het recreatieschap deelnemende twee ge meentebesturen particuliere hulp zonder meer onontbeerlijk is blijkt wel uit de belangrijkste tekstgedeelten uit de nota, die wij hieronder laten volgen. Van verschillende kanten is reeds diver se malen aangedrongen om te komen tot de oprichting van een vereniging die zich in de ruimste zin van het woord gaat bezighouden met het Gouwebos. Deze vereniging zal zich als belangrijk ste taak moeten stellen de bevolking van Boskoop en Waddinxveen ten nauwste bij de totstandkoming van het Gouwebos te betrekken. Dat houdt in dat er aktivi teiten ontwikkeld dienen te worden op het gebied van voorlichting en geldin zameling waarover hieronder even eens een aantal mogelijkheden worden voorgesteld. Op een nader te bepalen datum in het voorjaar zou er zowel in Boskoop als in Waddinxveen een oprichtingsavond kun nen worden georganiseerd. Ruim voor het tijdstip van deze oprichtingsavonden zal er op uitgebreide schaal d.m.v. pers- publikaties, affiches e.d. bekendheid moeten worden gegeven aan dit gebeu ren. Ook zal er reeds in een vroeg stadi um een aantal mensen bereid moeten worden gevonden een bestuursfunktie in deze vereniging te gaan vervullen. Burgemeester C. A. van der Hooft schetste de snelle groei van dit exploi tatie- en technisch adviesbureau, dat nu in de C. Huygenslaan is gevestigd. Hij zei waardering te hebben voor mensen die een zaak zo weten op te bouwen en meende dat je niet alleen kunt kijken naar het aantal mensen dat een bedrijf werk biedt, omdat je dan voor een be langrijk aantal van hen de kans ont neemt vooruit te komen in de eigen woonplaats. „Niettemin wens ik dit bu reau alle goeds,” voegde het PvdA-raads- lid daar nog aan toe, maar achtte zich tegen het voorstel te hebben gestemd. leven, verenigingen, scholen enz. kunnen allerlei aktiviteiten worden ondernomen. Wedstrijden als boomklimmen, polstok- springen, sprietlopen, paalgooien, spij- kerslaan enz. kunnen deel uitmaken van de feestelijkheden overdag. Voor deze wedstrijden zullen inschrijfgelden wor den geïnkasseerd. De festiviteiten voor de jeugd zouden ’s avonds kunnen wor den besloten met een fakkeloptocht. Voor de ouderen wordt gedacht aan een feestavond waar artisten van naam op treden met b.v. een tombola en een Amerikaanse verkoping, waarvan de op brengsten ten goede komen aan het Bos fonds. Het organiseren van trimdagen waar bij ingeschreven kan worden voor diver se te lopen afstanden en waarbij een in schrijfgeld wordt geheven. Het doen organiseren van een teken wedstrijd door b.v. pen van de plaatse lijke nieuwsbladen; ook hier een in- Ook een opstelwedstrijd is op deze wijze Ook een opstelwedstrijd is op deze wijze te organiseren. Er kan ook gedacht worden aan een vorm van permanent geldinzamelen - vgl. World Life Fund - waarbij op door publiek veel bezochte plaatsen zoals winkels, banken, restaurants enz. een soort spaarpotten worden geplaatst. Hierboven zijn een aantal suggesties ge noemd die uiteraard verder uitgewerkt moeten worden. Het spreekt vanzelf dat hierbij nieuwe denkbeelden zullen ont staan. De hier genoemde suggesties moeten gezien worden als een leidraad voor het toekomstige bestuur van de vereniging Vrienden van het Gouwebos.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9