moet hersteld worden hefbrug de Rondom K zeer Lezers schrijven Ir. Venema: ’n man met veel verdiensten I WILLEMS J.Meuleman (£p) slaat paal herenhuizen Hervormde scholen en de samenwerkingsschool Wanneer je - zelf lid van de Neder lands Hervormde Kerk - in het Week blad voor Waddinxveen van vorige week donderdag op de voorpagina het verslag over de ledenvergadering van de Vereniging tot Stichting en Instand houding van Hervormde Scholen leest, kun je wat betreft de rondvraag je ogen niet geloven. door politie aangepakt Rust bij soos Herrieschoppers harder I IEDEREEN J1P Zingen bij het orgel KAN ER SCHOON BIJLOPEN II MAVOSCHOOL OP SCHOOLREIS NAAR PARIJS ds. W. Verboom PROBLEMEN MET DE BUREN Beroepen voor drs. B. Oosterom Half augustus intrede van deze weet van de week VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 3 MEI 1973 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 5 Vooraanstaand Waddinxvener overleden A. KALKMAN, Mozartlaan 109 H. J. VAN DER STEEN, Fortunalaan 11 (Advertentie) Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Woensdag 23 mei: bemiddelingsgesprek. een De Hoge Raad vatte bij f»ï»( i 4 Dinsdag 22 mei: 8.00 Ontbijt ’s Ochtends: met de bus naar Versailles. Bezichtiging paleis. Wan deling door de tuinen (lunch), ’s Middags: Met de bus terug naar Parijs Moet iemand toelaten dat er b.v. steigers op zijn grond worden neergezet of bouwvakarbeiders op zijn erf lopen? Inderdaad be staat zo’n plicht, maar dan alleen wanneer reparatie noodzakelijk is. De ladder van de glazenwasser valt hier dus niet onder want dat is onderhoud. Wanneer men te maken krijgt met een burenkwes- tie dan weet iedere politie man bij voorbaat dat hij over de mensen bomen en struiken te geven om zo doende wat meer groen in Het is soms ontstellend wat buren elkaar aan kun- Vrijdag 25 mei: 8.00 Ontbijt. Vertrek met de bus naar Nederland. Aankomst bij school tus sen 18.30-19.30 uur. Christelijke Avondvaktekenschool, waar uit later de Christelijke Lagere Tech nische School te Gouda ontstond, pro beerde hij in Waddinxveen te komen tot de oprichting van een Christelijke Middelbare School, hetgeen resulteerde in het te Gouda gevestigde Christelijk Lyceum, was hij van deze middelbare school bestuurslid en zat hij in de bouw commissie voor dit lyceum, was hij lid van de examencommissie TO CDA, trad hij op als gecomitteerde voor de exa mens voor meester en gezel en bekleed de hij op industrieel terrein diverse be stuursfuncties in de samenwerkende or ganen. In de oorlogsjaren was de heer Venema plaatsvervangend hoofd van de lucht bescherming Waddinxveen en onder hield hij ondergrondse contacten. Ook zijn echtgenote heeft evenals haar over leden man een zeer werkzaam aandeel gehad in de plaatselijke gemeenschap. Ir. Venema was door zijn grote activi teiten in verschillende functies een man met vele verdiensten, die hij steeds heeft besteed ten nutte van het openbare leven en van de plaatselijke gemeenschap in zijn geheel. Meer geweld Burgemeester C. A. van der Hooft heeft meermalen in het Weekblad voor Wad dinxveen verklaard het jongerenontmoe tingscentrum in het voormalig café Van der Water om diverse redenen de hand boven het hoofd te willen houden. Niet temin schijnen de klachten over geluids overlast, bromfietsdiefstallen en verre gaande vrijpartijen zienderogen toe te nemen. Ook het gebruik van geweld neemt toe. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. tol? tien maar ’’elke vorm van medewerking aan de Waddinxveense samenwerkingsschool zal geweigerd worden”, en dat heeft - zullen we straks zien - nogal wat con sequenties. Treedt het bestuur hier niet in de eigen verantwoordelijkheid van de ouders? Het staat er niet met zoveel woorden 1 LONG TRAIN RUNNIN’ Doobie Brothers 2 YOU WERE MY FRIEND Chi Coltrane ALLE 13 GOED I Nr. 5 o.a. Demis Roussos ’’FOREVER AND EVER”; El ton John ’’DANIEL”; Vicky Leandros ”HEY, JOE MCKENZIE” The Platters ONLY YOU”; Mort Shuman ”LE LAC MAJEUR” e.v.a. stereo L.p. 10, (bv. ver- Maandag 21 mei: 8.00 Vertrek met de bus van school. Rit via Breda, Antwerpen, Brussel, Mons (lunchpauze), Laon. 18.00 Aankomst te Parijs. 19.00 Diner, ’s Avonds: Wande ling via Boulevard St. Mi chel naar Pile de la Cité, evt verder. Terug met de métro. WADDINXVEEN De hervormde predikant drs. B. Oosterom, van wie wij vorige week schreven dat hij van zijn doktoren niet meer naar het zendings- veld terug mag keren, heeft beroepen ontvangen van de volgenden gemeenten: Baam, Benschop, Bodegraven, Bruchem en Kerkwijk, Herkingen, Sommelsdijk en Lopik. Een zo agressieve en onverzoenlijke houding tegenover de samenwerkings school maakt je moedeloos. Moet daar nu nog op gereageerd worden? Wanneer we elkaar echter als leden van de gemeente van Christus serieus willen nemen, zullen we voortdurend met el kaar in gesprek moeten blijven. Vandaar toch deze reactie. aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan. wanneer de jeugdsociëteit is geopend. De agenten waken er voor een mogelijk provocerend gedrag ten toon te sprei den en laten zich dan ook gedurende de soosavonden maar spaarzaam zien. Vooral ook omdat er bijna geen week einde meer voorbij gaat of de hulp van (Montmartre). Via Place Pigale naar de Sacré Coeur en Place du Tertre. Bezoek aan een Franse school (het is mogelijk dat dit pro grammapunt naar een an der tijdstip wordt verscho ven. plm. 19.00 Diner, ’s Avonds: Rondrit Parijs. Wanneer bovendien bedacht wordt dat de ’’sociale controle” in de gereformeer de bondskring vrij sterk is en de voor zitter van de Hervormde Scholen domi nee is, (een ambt dat in deze kring duidelijk gezag heeft), dan menen wij dat de vrijheid van de ouders t.a.v. de schoolkeuze zo niet expliciet dan toch impliciet aangetast is. De mededeling dat slechts een enkele leerling van de Hervormde Scholen naar de samenwer kingsschool gaat, doet bij ons de vraag rijzen in hoeverre dit het gevolg is van een principiële houding dan wel van ’’sociale controle” door de groep. Ten derde: ’’Elke vorm van medewer king aan de Waddinxveense samenwer kingsschool zal geweigerd worden”. Waimeer dit zou betekenen dat de hoof den van de Hervormde Scholen him medewerking weigeren b.v. bij de over- gang van ’’enkele van” him leerlingen naar de samenwerkingsschool, dan wor den wezenlijke belangen van leerlingen geschaad! Het moet de ouders van leer lingen der Hervormde Scholen, die plan nen hebben met hun zoon of dochter in de richting van de samenwerkingsschool dan goed duidelijk gemaakt worden, dat de toch al moeilijke overgang van basis naar voortgezet onderwijs extra bemoei lijkt wordt door een principiële weige ring om mee te werken van de kant van de basisschool. Zodra principes de be langen van concrete mensen in de weg gaan staan, verzeilen we in wetticisme en ongeloof. Tenslotte: Naar onze mening behoeft het eigene en waardevolle in geloof en leven van de gereformeerde bond geen bescherming door het isolement. Wat in de dialoog met anderen (b.v. in de samenwerkingsschool) niet overeind zou blijven, was de moeite van het con serveren ook niet waard. Maar, er zou voldoende blijven staan! 8.00 Ontbijt ’s Morgens: Naar Hótel de Ville. Via Seinekaden (les bouquinis- tes) wandelen we naar het Paleis de Justice, waarna we de Sainte Chapelle be zichtigen. Daarna gaan we via de Marché aux Fleurs naar de Notre Dame. We bezichtigen de Kathedraal en de torens. Na een kijkje genomen te hebben in de Crypte Mémorial de la Ex portation, die zich op het puntje van het Ile de la Cité bevindt, lopen we via de Seinekaden en de Pont Neuf, naar het andere uit einde van het He: Square du Vert Galant (Henri IV), waar we lunchen, ’s Mid dags: Wandeling naar het Louvre, dat we bezichti gen. Om plm. 15.30 zetten we onze wandeling voort via l’Arc du Carousel, Tui- leriën, Place de la Concor de, Champs Elysées, naar de Are de Triomphe, waar we opgaan, om van het machtige schouwspel van de aan onze voeten voort razende ’’dinky toys” te ge- WADDINXVEEN Zondagavond kan er voor de laatste maal in dit seizoen weer gezongen worden bij het orgel in de Ontmoetingskerk aan de Groens- voorde. Begonnen wordt om negen uur. de civiele rechter een spraak moeten doen met Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: Ten eerste: Natuurlijk is het ieders goed recht kritische geluiden te laten horen over de samenwerkingsschool. Toch zouden we onze broeders van de Her vormde Scholen willen vragen welke hun argumenten daarvoor zijn. Wanneer men kennis neemt van de grondslag van de „protestantse zuil” van de samenwer kingsschool, dan moeten het wel zwaar wegende argumenten zijn om zo buiten spel te gaan staan. De antithese-opstel- ling ten aanzien van andere leden van de gemeente van Christus (Prot. en RK) en ten aanzien van ’’mensen van goede wil” (om paus Joannes maar eens te citeren) doet ons er onsympathiek aan. Waarbij komt, dat door deze buitenspel- positie aan de samenwerkingsschool en in ’t bijzonder aan de ’’protestantse zuil” werkkracht, creativiteit en deskun digheid onthouden worden van de kant van de Hervormde Scholen. Dit is stel lig niet in het belang van de leerlingen uit reformatorisch milieu. WADDINXVEEN De heer I. Meu- leman, loco-secretaris van de gemeente Waddinxveen, heeft vanmiddag om twee uur in Groenswaard 3 de eerste paal ge salgen voor de bouw van veertien heren huizen. De bouw van deze huizen is voorbereid door de Bouwgroep Groens waard 3, waarin particulieren samen werken om te komen tot een goedkoper nieuw eigen huis. De overige zestien leden van de Bouwgroep Jaten een semi- bungalow neerzetten, waarvoor begin april de eerste paal is geslagen. De der tig in de Bouwgroep Groenswaard 3 sa menwerkende Waddinxveners hopen de semi-bungalows en de herenhuizen nog voor het nieuwe jaar bewoond te heb ben. Er is ook nog een tweede maar dan WADDINXVEEN De Benschopse predikant ds. W. Verboom zal zondag 19 augustus worden bevestigd door zijn vriend ds. H. Veldhuizen uit Wapen veld en zijn intrede doen als predikant van de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen. Hij nam onlangs een toezegging van beroep aan, die op hem was uitgebracht in verband met het ver trek van ds. T. van ’t Veld naar Ede. Ds. Van ’t Veld zal op 3 juni afscheid nemen. Vanaf dat moment zal wijk Noord van de Centrale Hervormde Ge meente twee en een halve maand va cant zijn. Half augustus trekt ds. Ver boom in het huis van ds. Van ’t Veld Voorts was de heer Venema gedurende geruime tijd bestuurslid van de Staten centrale van de ARP, bestuurslid van de Kamercentrale Leiden van dezelfde par tij, plaatsvervangend lid van het partij- convent, (adviserend) lid van het pro vinciaal comité van de ARP, ouderling en scriba van de Gereformeerde Kerk, zat hij voor deze kerk in de bouwcom missie voor het Gereformeerd Vereni gingsgebouw, was hij bestuurslid en me- de-oprichter van de Waddinxveense WADDINXVEEN Met het heengaan op dinsdag 17 april van ir. J. P. H. Venema is een gezien, vooraanstaand en teruggetrokken aan de Hene- gouwerweg wonende Waddinxvener uit ons midden weggegaan, De heer Venema bereikte de leeftijd van bijna 72 jaar. Zijn stoffelijk overschot is in besloten kring zaterdag voor Pasen ter aarde besteld. De heer Jan Pieter Haije Venema, die zich in 1966 niet meer beschikbaar had gesteld als lid van de Waddinxveense gemeenteraad en bij het afscheid van zijn politieke leven werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, kwam in 1938 - na zijn huwelijk defini tief in Waddinxveen wonen. Hij was als procuratiehouder in dienst van de voor malige N.V. Auto-industrie Verheul. WADDINXVEEN - Iedere Wad dinxvener kan er schoon bijlopen. Gegevens van de volkstelling 1971 leren, dat de toen in onze gemeente staande 5425 huizen In 92 procent van alle gevallen over een badgelegenheid beschikten. Dit cijfer komt ook voor in het Statistisch Jaarboek Waddinxveen 1972-1973. steun in de rug. Een paar voorbeelden: 1 POWER TO ALL OUR FRIENDS Cliff Richard 2 FOREVER AND EVER Demis Roussos 3 TU TE RECONNAITRAS Anne-Marie David 4 LE LAC MAJEUR - Mort Shuman 5 THE SHOW - Dizzy Man’s Band 6 GET DOWN - Gilbert O’Sullivan 7 TWEEDLE-DEE Little Jimmy Osmond 8 DADDY’S HOME Jermaine Jackson 9 WOMEN FROM TOKYO Deep Purple 10 TIE A YELLOW RIBBON - Dawn Talrijke functies Niettegenstaande de heer Venema reeds vele jaren een zeer ernstige diabeticus was heeft hij zich steeds weer met volle inzet van zijn persoonlijkheid gegeven om waar mogelijk mee te werken aan de opbouw van de Waddinxveense sa menleving. Ir. Venema was bestuurslid van de Anti-Revolutionaire Kiesvereni ging Waddinxveen (1933-1946), maakte sinds 1946 voor de ARP deel uit van de Waddinxveense gemeenteraad, werd in 1957 gekozen tot wethouder en be- beheerde bijna een jaar lang de porte feuille van sociale zaken. In die perio de is de overledene ook voorzitter ge weest van het bestuur van de gemeen telijke instelling van sociale zaken. In 1959 werd hij opnieuw tot wethouder gekozen, maar nu van bedrijven. Hij bekleedde die politieke functie totdat hij in 1966 afscheid nam wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. de politie wordt door buren en soos- bezoekers ingeroepen. De moeilijkheden voor de politie is dat alleen binnen kan worden opgetreden indien daarom wordt verzocht. nieten, plm. 19.00 Diner, ’s Avonds: Ontspanning in de recreatieafdeling van ons hoteL Ten tweede: Hoewel wij het afwijzend bestuursstandpunt betreuren; dit behoort tot de verantwoordelijkheid van het be stuur. Wel rijst de vraag of het ethisch geoorloofd is om ’’alles in het werk te stellen om de ouders te waarschuwen tegen een dergelijke vorm van onder wijs” en ”de ouders te adviseren him kinderen naar positief(?) - christelijke middelbare scholen te zenden”. De leerlingen van de derde klas van de Prof. Kohn- stammschool voor open baar MAVO gaan op schoolreis naar de Franse miljoenenhoofdstad Parijs. Ze gaan van maandag 21 tot en met vrijdag 25 mei. De reis wordt met een bus gemaakt. Deze week kre gen wij een uitvoerig pro gramma in de brievenbus. Om de Waddinxveners die nog nooit in Parijs zijn geweest en de Waddinxve ners die er één of meer dere keren zijn geweest een indruk te geven van datge ne wat de jongelui gaan zien volgt hier het pro gramma. Wij wensen de meisjes en jongens van de Kohnstammmavo in ieder geval ’Bon voyage d Paris’. Het recht op een uitweg bestaat slechts indien het erf zodanig is ingesleten dat het noch langs een landweg noch langs een Donderdag 24 mei: 8.00 Ontbijt. Met de bus naar Palais Bourbon (L’As- semblée Nationale). Via Quai d’Orsay (Ministerie van Buitenlandse Zaken) en Esplanade des Invali des, wandelen we naar l’Hótel des Invalides, dat we bezichtigen. Ons kaar tje geeft ook recht op een bezoek aan het Musée de l’Armée, waar zich een prachtige wapencollectie bevindt. Daarna lopen we langs de Ecole Militaire en over het Champs de Mars naar de Eiffeltoren, waar we op gaan. Met de bus gaan we vervolgens naar de Jardin du Luxem bourg waar we lunchen. Hierna wandelen we langs de Soirbonne naar het Panthéon, dat we gaan be kijken. We nemen nu de métro naar Boulevard Haussman, waar we plm. 2 uur de tijd hebben om te winkelen. (Galerie La fayette, Au Printemps). Daarna terug naar hotel, plm 19.00 Diner, ’s Avonds Boottocht over de Seine. gemeenschappelijk eigen- systematische pesterij, te- waar’n men iemand tot last dom zijn, dan wel eigen- genwoordig kennen we ook strekt’ °°k door 6611 gen dom van bv. één eigenaar. de modemere varianten bv. f në welke alleen uit hoof- storen van de beeldbuis, harde muziek, oefenen met muziekinstrumenten enz. der en overlast kan name- waterweg is te bereiken, hinderlijke wijze belemme- lijk tot huuropzeg- Als uitweg moet steeds de ren’ verplicht i-- kortste weg naar een open bare weg worden genomen tenzij deze weg te veel schade veroorzaakt aan het land, zodat een omweg ge nomen moet worden. De buurweg heeft een andere functie. We vinden deze veelal in steden in de vonn van paadjes, gangen en ste gen die als zij- of achter in- en uitgang voor de daaraan gelegen woningen dienen. Deze woningen hebben dus ook een andere WADDINXVEEN De rijkspoli tie van Waddinxveen gaat strenger optreden tegen herrieschoppende jongelui, die week-in-week-uit de omgeving van de jeugdsociëteit ’’Anno 1884” onleefbaar maken. Tweede Paasdag trachtte een groep van ongeveer 20 - vermoedelijk uit de omgeving afkomstige - jongelui de Waddinxveense soos aan de Dorpstraat binnen te dringen. Toen dat niet lukte werd een groot aan tal ruiten van het pand vernield. Ook het afgelopen weekeinde zijn er weer moeilijkheden ontstaan. De avond van Tweede Paasdag bleek het te gaan om een soort wraakoefe ning, omdat Waddinxveense jongeren de niet-Waddinxveners enkele dagen eerder een pak slaag hadden gegeven. Bij de ongeregeldheden van Tweede Paasdag liepen enkele jongleren lichte verwondingen op. Deze wraakoefening is nu voor plaatsvervangend groeps commandant M. A. Ruissen aanleiding om verscherpt te gaan optreden. Teleurgesteld Hoewel de heer Ruissen er van over tuigd zegt te zijn, dat de herhaaldelijk in opspraak zijnde jeugdsociëteit ’’An no 1884” in een behoefte voorziet meent hij dat van enige tolerantie van de zijde van de politie geen sprake meer kan zijn. De maat is nu echt vol. Daarnaast is hij teleurgesteld over het feit dat de soosleiding een en ander niet heeft kunnen voorkomen. Op het politiebureau aan de Kerk- weg wordt er wat de bezetting betreft al een poosje rekening mee gehouden de van persoonlijke om- Deze eigenaar moet de harde muziek) met standigheden als last kan weg dan als buurman be- muziekinstrumenten enz. worden ondervonden. De- stemd hebben. Eenvoudig gene tegen wie ontruiming gedogen maakt nog geen wordt gevorderd kan zich buurweg. Bij belemmering Bij elkaar een weinig glo- niet beroepen op huurbe- van uitweg en buurweg zal rieuze lijst. De politie kan scherming. Dit middel is in uit- bij dergelijke zaken weinig de praktijk vele malen een eer behalen daar de actie- goede stok achter de deur ev. verbod tot blokkering, radius van burenkwelling gebleken. veel groter is dan de straf wettelijke regels. Wat kan Bij dit alles zullen we niet nu een oplossing zijn? vergeten dat het buren recht geen dwingend recht maar aanvullend recht is. Wanneer er sprake is van buitensporige hinder, wel- Bij onderlinge overeen- ke echt niet incidenteel is, komst kan er dus van wor- dan kan men het beste een den afgeweken. Als vaste uitspraak van de civiele stelregel moet voor iedere rechter vragen. Dit is mo- politieman gelden dat hij gelijk op grond van artikel bij burenkwesties de par- 1401 Burgerlijk Wetboek, tijen niet de illusie moet de onrechtmatige daad. On- geven dat de politie in In deze tijd moeten we der een onrechtmatige daad staat is de zaak op te los- zeer zuinig zijn met onze kan namelijk verstaan wor- sen maar dat alleen zijn bomen en struiken. Veel den een handelen of nala- parate kennis van het ci- gemeenten gaan er zelfs toe ten dat inbreuk maakt op viele recht hen ter be- eens anders recht, of in schikking stelt waaruit zij strijd is met de rechtsplicht hun conclusies kunnen van de dader, of indruist, trekken. verplicht worden ging met ontruiming van maatregelen te nemen wel- de woning. De hinder en ke B. en W. noodzakelijk overlast moet ernstig zijn achten. Niet elke gemeente waardoor de omwonende kent een dergelijke veror- huurder(s) geen woongenot dening maar toch kan deze meer hebben. in de praktijk zijn nut heb ben. Ook kan men een der- De Hoge Raad vatte bij gelijke verordening maken haar arrest van 8 novem- ten opzichte van struiken ber 1957 het begrip over- e.d. die zodanig geplaatst last zeer ruim op en wel: zijn, dat zij verkeersgevaar- Overlast is een term die lijk zijn. naar Nederlands spraak gebruik niet enkel duidt op het geval last of hinder door laakbare gedragingen uitweg. De buurweg kan nen doem Stank, gedreun, maar omvat alle ëevallen --- 1 1 t tvazata 1 4. xrze Jo öy JHAMlldLlOVUt pVXSLdlj, tC“ dom zijn, dan wel eigen- genwoordig kennen we ook de buurt te brengen. Toch hetzij tegen de goede ze- kunnen hoge bomen over- den, hetzij tegen de zorg- last bezorgen. Iedereen zal vuldigheid welke in het zich in de eerste plaats maatschappelijk verkeer uiterst voorzichtig dient te moeten houden aan de t.a.v. eens anders persoon handelen. Men komt plantvoorschriften van bv. of goed. Een rechterlijk meestal in een explosieve de gemeente, woningbouw- verbod met dwangsom is situatie waarbij takt een vereniging of onderlinge in deze het best werkend eerste vereiste is om zo- overeenkomst. Bij gebrek middel om verdere stoornis doende te komen tot een daaraan zal gehandeld tegen te gaan. De moeten worden conform Strafwet geeft hierbij de art. 713 B.W., dat is 2 me- politieman echter weinig ter voor bomen en 50 cm mogelijkheid voor een heg vanaf de moeten de beide buren wel scheidslijn. Bij gemeente- huurders zijn van een wo- lijke verordeningen kun- ning, deel uitmakend van nen de eigenaren van bo- eenzelfde complex men die gevaar opleveren portiekwoningen). De voor de omgeving of die huurder kan dan namelijk toetreding van licht en zon °P verzoek ingrijpen. Hin- tot gebouwen of erven op

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5