IS man P. Alblas richtte Kolonel ziet voor is een marineman volks in Cijferaar echte F. L. Rincheval ’n ambitieus Nooit Gedacht op in het bestuur, waarvan de laatste an derhalf jaar als voorzitter. Gedurende 25 jaar is hij bestuurslid geweest van de Christehjke Boeren- en Tuinders Bond (CBTB), afdeling Waddinxveen, en wel van 1932-1957. Daarna was hij nog vier jaar hd van deze bond tot 1961. Ook is de heer Alblas reeds 40 jaar hulpkoster van de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen en is hij 28 jaar lid van het Christelijk Gemengd Koor „Vox Jubilans”. Deken Regeer ontmoette parochies échte medemenselijkheid adjudant Koelma parel voor alle politiegroepen EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 7 Ambitieus Moeilijke periode Sprakeloos DONDERDAG 3 MEI 1973 Hulpkoster WADDINXVEEN De plaats vervangend secretaris-generaal van defensie, de heer P. Dregmans, heeft vrijdagmorgen in Den Haag aan de Waddinxveense kapitein- luitenant ter zee administratie C. Dijkshoorn (46) de versierselen uit gereikt, die behoren bij zijn benoe ming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden. WADDINXVEEN ”U bent een mens én priester tegelijk,” zei de Rotterdamse bisschop dr. A. J. Si monis vrijdagmorgen in de raadzaal van het Waddinxveense gemeente huis tot de in onze gemeente in een huis aan Peuleyen wonende deken G. P. Regeer van het dekenaat Gouda. Even later zou de monseig neur hem de versierselen behoren de bij zijn benoeming tot officier in de Órde van Oranje-Nassau uitrei ken. WADDINXVEEN Adjudant J. Koelma (59), groepscommandant van de rijkspolitie in Waddinxveen, is vrijdagmorgen onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Het ’’lintje” werd hem uitgereikt in de raadzaal van het gemeentehuis door kolonel W. M. Rehorst, de districtcommandant van de rijkspolitie, die op dat moment nog niet kon vermoeden even later zelf te worden benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. tWT '3| Burgemeester C. A. van der Hooft (links) en de heer F. L. Rincheval. Wethouder H. Huizer (links) en de heer P. Alblas. Kolonel W. M. Rehorst (links) en adjudant J. Koelma. Kapitein-luitenant ter zee C. Dijkshoorn en echtgenote. Mgr. dr. A. J. Simonis (links) en deken G. R. Regeer. H De heer Dijkshoorn, die met zijn gezin sinds 1966 aan de Waddinxveense Beet hovenlaan woont, is plaatsvervangend hoofd van de afdeling comptabiliteit (begrotingszaken) van de Koninklijke marine. De koninklijke onderscheiding is hem voornamelijk ten deel gevallen voor zijn aandeel in het samenstellen van de jaarlijkse marine-begroting. De De heer T. Ververs sr., erelid van de ijsclub ’’Nooit Gedacht”, haalde in de Waddinxveense raadzaal nog herinne ringen op aan vroeger. De tijd dat nog werd gesproken over de spek-en-bonen- baan van ’’Nooit Gedacht”. Ook vond hij het jammer, dat de zachte winters van de laatste jaren het niet mogelijk hebben gemaakt op De Pette een ijs baan uit te zetten. De heer Ververs sr. sprak de hoop uit met medewerking van het gemeentebestuur nog eens te kunnen beschikken over een echte land- ijsbaan. De heer Alblas bood hij de draagmedaille aan. Deken Gerardus Petrus Regeer (64) werd op 21 mei 1932 in de Haarlemse St. Bavokathedraal door monseigneur J. D. J. Aengenent tot priester gewijd. Hij ging als kapelaan in het Noordhollandse Hoorn bij deken Huibers werken, die ”Wij zijn blij dat nu eens sprakeloos bent,” zei kolonel Rehorst tot adjudant Koelma. ”Op voordracht van de minis- De heer Rincheval bekleedde van 1951- 1953 de functie van tweede voorzitter van deze vereniging. In 1953 werd hij eerste voorzitter en zal deze functie dit WADDINXVEEN ”Met zingen en spelen maak je de mens beter. Zijn geest wordt er door verrijkt.” Daarom kon burgemeester C. A. van der Hooft, die deze woorden vrijdagmorgen in de raadzaal van het Wad dinxveense gemeentehuis sprak, best begrijpen dat koningin Juliana had gemeend de heer F. L. Rincheval (55) hem namens hare majesteit de zil veren eremedaille verbonden aan Orde van Oranje-Nassau te laten uit reiken. in 1936 bisschop werd en zijn oud-kape- laan in 1937 overplaatste naar de Rot terdamse Crooswijkparochie ”St. Bar bara”. Deken Regeer heeft nog veel contacten uit deze tijd, die duurde tot 1945 toen hij als kapelaan in Amster dam de parochie Oud-Zuid ("Vredes- ”Als we onze muziekkorpsen op straat zien en horen, dan beseffen alle Wad- dinxveners dat jullie onmisbaar zijn,” zei burgemeester Van der Hooft. De heer T. Ververs sr. betoogde zonder mu ziek en zang niet te kunnen leven. De kerk”) ging dienen. In 1949 werd de Waddinxvener rector van de bisschop pelijke nijverheidsschool in Voorhout. Zijn benoeming tot pastoor van de H. Hartparochie in Schiedam kwam in 1956 af. Als pastoor van de parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart begon hij in de groepscommandant een fles jenever en zijn vrouw een bos bloemen. De heer H. Oenema richtte het woord tot de heer Koelma namens de personeelsver eniging ”De Schakel” van het district en bood een boekenbon aan. De Waddinxveense groepscommandant, die eerder het Wilhelmus was toegezon gen, dankte iedereen voor de vele goede woorden en zei blij te zijn met de goe de geest die er onderling in de groep heerst. Hij sprak de hoop uit, dat wij allemaal telkens weer bereid zullen zijn om elkaar bij te staan en te helpen. heer Dijkshoorn heeft in diverse func ties vrijwel alle wereldzeeën bevaren. Australië is het enige land, dat hij nog niet heeft bezocht. 1960 aan een moeilijke Goudse periode. De heer Regeer was tevens deken van het dekenaat Gouda. In 1964 werd de rooms-katholieke kerk aan de Kleiweg gesloten, terwijl vorig jaar ook de kerk aan de Goudse Hoge Gouwe is dicht gegaan. In dat jaar is Regeer, die in middels als deken lid van de diocesane bestedingscommissie was geworden, af getreden als pastoor en vestigde zich als deken van het dekenaat Gouda in Wad dinxveen. jaar 20 jaar vervullen. ”Voorwaarts”, nu ook met majorettes uitgerust, telt op dit moment 50 leden. De heer Rinche val blijkt iemand te zijn, die graag een dienst aan de gemeenschap bewijst, met name wanneer het gaat om het verle nen van medewerking bij allerlei fees telijke gebeurtenissen alsook bij de jaar lijkse Dodenherdenking. Hij is een am bitieus man, die door de leden zeer wordt gewaardeerd en gerespecteerd. Mede door zijn toedoen is er bij de re petities steeds weinig verzuim. Zelf be speelt hij voortreffelijk de cornet. Bij - gelukkig weinig voorkomende - onenig heid binnen de gelederen van ’’Voor waarts” is hij een goed bemiddelaar, die de gemoederen snel en diplomatiek tot bedaren weet te brengen. JNW heeft verzet. Ook hij het zijn woorden vergezeld gaan van een ge schenk. Collega J. H. van Hoven, die in dezelfde laan als de heer Rincheval wonende voorzitter van ’’Concordia”, had ook een kadootje meegebracht en hoopte dat dat én de onderscheiding de vriendschap tussen beide korpsen zou verstevigen. In zijn dankwoord sprak de heer Rincheval de wens uit, dat het ge meentebestuur ’’Voorwaarts” op korte termijn zou kunnen helpen aan nieuwe repetitieruimte. Maar er waren meerdere redenen, die koningin Juliana hadden doen besluiten ook deze Waddinxvener koninklijk te onderscheiden, zo het wethouder Huizer weten. Hij schetste in een korte toe spraak de verdiensten van de in Bos koop geboren tuinder Alblas. Op 26 januari 1933 richtte hij samen met andere Waddinxveners de ijsclub ”Nooit Gedacht” op. Deze vereniging heeft eind januari van dit jaar haar veertigjarig bestaan gevierd. Vanaf de oprichting had de heer Alblas zitting De aan de Tesselschadelaan wonende heer Rincheval is voorzitter van de Waddinxveense muziekvereniging ’’Voorwaarts”. In 1932 - de juiste maand is niet meer na te gaan - trad hij als musicerend hd toe tot de toenmalige Arbeidersmuziekvereniging „Voor waarts”. Deze vereniging splitste zich in 1931 af van het sinds 1897 bestaande muziekkorps ’’Concordia”. De reden daarvoor - het spelen van het volkslied - verviel korte tijd later. Sedertdien wer ken de beide Waddinxveense muziek korpsen in goede harmonie samen. Op Koninginnedag is dat weer bewezen. In 1966 werd uit de naam van het korps het woord ’’arbeiders” geschrapt en heet het korps sindsdien ’’Muziekver eniging Voorwaarts”. Adelborst Dijkshoorn kwam in 1946 bij het Koninklijk Instituut voor de mari ne in Den Helder, waar hij werd opge leid tot officier. Hij werd benoemd in 1949 en vertrok direct daarna met het opnemingsvaartuig Jan van Brakel naar Djakarta in het voormalig Nederlands- Indië. In 1951 ging hij naar het voor malige Nederlands Nieuw-Guinea. Te rug in Nederland bekleedde hij diverse functies bij de Koninklijke marine zo als voedingsofficier van de marineka zerne in Amsterdam (1951-1952), secre- taris-commandant van de dienst der con servaties schepen (1952-1953), werd bij in dienstelling van HM De Ruyter aan boord geplaatst en maakte met deze kruiser een wereldreis (1953-1954), kwam aan boord van HM Piet Hein en vertrok voor de tweede maal naar Nieuw Guinea (1954-1956), was leraar aan het Koninklijk Instituut voor de marine (1956-1960), administrateur van het ma- rinehospitaal in Overveen (1960-1963), secretaris van de marine-attaché in Lon den (1963-1966), werkzaam bij de hoofd intendant der zeemacht (1966-1969), werd wederom op HM De Ruyter ge plaatst (1969-1970) en is sinds 1970 werkzaam op de afdeling comptabiliteit. De heer Dijkshoorn heeft geregeld ge varen om als marineman aan de ver eiste hoeveelheid vaartijd te komen. ken om mee te denken. Weest u er ech ter van overtuigd, dat als u straks uw uniform uittrekt u op de groep kunt blijven rekenen,” aldus wachtmeester Hitsert, die de lachers op zijn hand kreeg door een opmerking te maken over het haardrachtbeleid van de adju dant. De heer Koelma had al een op merking van burgemeester Van der Hooft moeten incasseren over zijn niet al te glanzende schoeisel. ”Da’s nog erger dan lang haar,” zou een politie man later onder grote hilariteit roepen. Namens de groep Waddinxveen kreeg WADDINXVEEN Hem Gods zegen toegewensd speldde wethouder H. Hui zer (SGP/Hervormde Kiesvereniging) vrijdagmorgen in de raadzaal van het gemeentehuis de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau op de revers van de aan de Brugweg wonende heer P. Alblas (69). Pieter Alblas is één van de oprichters van de Waddinxveense ijsclub ’’Nooit Gedacht”. ’De heer Regeer is er als deken in ge slaagd in de loop der jaren de samen werking en het onderlinge contact van de parochies en hun priesters te bevor deren. Dat heeft hem eindeloos veel vergaderingen en besprekingen gekost, maar de resultaten beginnen merkbaar te worden. Pastoor J. A. M. Saulenn van de Waddinxveense St. Victorparo- chie feliciteerde hem namens alle pries ters van het dekenaat Gouda en sprak de hoop pit, dat wij elkaar in het leven eens meer bevestigen (waarderend en bemoedigend toespreken). Deken Regeer zei ook de andere kant van de medail le te willen belichten. Hij besefte maar al te goed dat hij wel eens te lang spreekt. Hoewel de bisschop had ge zegd, dat hij zijn werk heeft moeten doen in moeilijke (volks)parochies wil de deken daaraan toevoegen juist daar veel medemenselijkheid ontmoet te hebben. De per 1 juni met functioneel leeftijds ontslag gaande Waddinxveense groeps commandant heeft er tot op het laatste moment geen flauw idee van gehad, dat hij vrijdagmorgen enkele uren het mid delpunt zou zijn van een feestelijke, door bijna alle leden van ’’zijn” groep bij woonde, bijeenkomst. Net teruggekeerd van een korte vakantie in Valkenburg verkeerden adjudant Koelma en zijn vrouw in de veronderstelling, dat zij die morgen in Den Haag aanwezig zou den zijn bij het uitreiken van een ko ninklijke onderscheiding aan zijn su perieur kolonel Rehorst. ”Ik ben er in gelopen. Dat is voor het eerst in mijn leven,” riep de adjudant uit bij het opgaan van de trap in het Waddinxveense gemeentehuis. Hij had zich er niet over verbaasd, dat de rit via het gemeentehuis zou gaan omdat was afgesproken dat daar de burgemees ters C. A. van der Hooft van Waddinx veen en I. J. P. Keijzer van Moerkapel- le zouden worden opgehaald. Er ging een lichtje bij de heer Koelma branden toen hij en zijn vrouw werden uitgeno digd naar binnen te gaan. Bij het bin nenkomen van de met familieleden, vrienden, kennissen en collega’s gevul de raadzaal wist natuurlijk ook hij wat er aan de hand was. ter van justitie heeft koningin Juliana besloten u koninklijk te onderscheiden. Het wordt gewaardeerd, dat u in het korps eenheid hebt weten te brengen en initiatieven hebt durven nemen. U bent een voorbeeld - een parel - voor alle rijkspolitiegroepen in het land. Met deze koninklijke onderscheiding wordt ook de waardering voor de gehele groep tot uitdrukking gebracht” Burgemeester C. A. van der Hooft richt te zich in het bijzonder tot mevrouw Koelma, omdat zij altijd achter haar man stond en hem thuis opving. Een mooie bos bloemen werd haar als blijk van waardering uitgereikt. Burgemees ter I. J. P. Keijzer vond het een goede zaak mensen in de oprecht goede zin van het woord te overvallen en even tjes tot zwijgen te brengen. Dat er nog altijd wordt gesproken van een ’lint jesregen” achtte de burgemeester van Moerkapelle, waar de politiemannen on der de groep Waddinxveen ressorteren, niet juist, ómdat het een ieder tot vreug de moet stemmen in Nederland nog al tijd te beschikken over mensen, die wat presteren en zich willen inzetten voor een goede zaak. Hij bood adjudant Koel ma de draagmedeaille aan. Wachtmeester W. Hitsert, het jongste lid van de groep Waddinxveen, sprak namens alle collega’s de hoop uit dat de straks met pensioen gaande adjudant de onderscheiding nog lange tijd in ge zondheid zal mogen dragen. ”Wij heb ben respect en waardering voor uw wils kracht. U stimuleerde ons in veel za- ”Een deken binnen de rooms-katholie- ke kerk,” verduidelijkte de bisschop, ”kan vergeleken worden met de voor zitter van de classis, zoals de Neder lands Hervormde Kerk die kent. Zoals u weet worden kerkelijke leiders be noemd of beroepen. Deken Regeer nu is altijd gestuurd naar moeilijke (volks) parochies. Hij slaagde er altijd in als een spontaan mens, waar het prettig mee samenwerken was, tactvol zijn niet ge makkelijk werk te doen.” heer T. C. Marchall, algemeen secretaris van de Algemene Unie van Muziekver enigingen, sprak tot de heer Rincheval eveneens waarderende woorden en zei blij te zijn met zo’n gezond Hd van de unie als ’’Voorwaarts” is. ’’Voorwaarts” secretaris J. L. La Grand feliciteerde zijn voorzitter namens het bestuur en de leden en bood hem en zijn vrouw geschenken aan. De heer S. Pille bracht nog in herinnering het vele werk dat de heer Rincheval voor de afdeling Waddinxveen van de Industriebond-

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 7