en D. P. Delissen J Lezers schrijven De heer Boere hebben bedrijf nog Hervormde scholen samenwerkingsschool (2) we m ons necirijj nog niet kunnen begroeten! Naar aanleiding van hetgeen de heer M. t eerste uur, hem opgevolgd R. H. Bezoen, EHBO’er van --af getreden 1 Waar moet dat heen met die milieuvervuiling? Burgemeester: Adjudant J. Koelma is een lopende propagandist voor de rijkspolitie is I» 1 DONDERDAG 10 MEI 1973 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 10 I Illi C. J. MOL Minervalaan 1. H. J. C. VAN HOLSTEIN Werumeus Buninglaan 126 Gebroken wereld WADDINXVEEN De heer R. H. Bezoen heeft dinsdagavond na bijna 25 jaar afscheid genomen als voorzitter van de afdeling Waddinx veen van de Koninklijke Neder landse Vereniging ’’Eerste Hulp Bij Ongelukken” (EHBO). Diverse ge schenken werden zijn deel. ■I Diepe overtuiging Hoop L. M. M. BALTUSSEN Werumeus Buninglaan 98 Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooien 7 De heer R. H. Bezoen op zijn nieuwe aanwinst: een fiets; één van de diverse geschenken die hij zou krijgen. Blijkens hun ingezonden schrijven in het Weekblad voor Waddinxveen van 3-5-73 zijn de heren A. Kalkman en H. J. van der Steen ontmoedigd door de agressieve en onverzoenlijke houding van de Her vormde Schoolvereniging tegenover de samenwerkingsschool. Met onze kinderen weten we ons staan de in een gebroken wereld, levend tussen anti-Goddelijke krachten en machten. Als christen-ouders en -onderwijzers zul len we in een voortdurende omgang met de volwassenheid te confronteren met verschillende levensbeschouwingen is on verantwoord. Zo’n confrontatie komt te vroeg en zal de leerling eerder in ver warring brengen, dan dat het hem ver stevigt in de aanvankelijk van huis uit meegekregen levensovertuiging’. (Naschrift redactie: Meer nieuws over de samenwerkingsschool voor HAVO/ Atheneum kunt u vinden op pagina 7 van dit Weekblad voor Wadindxveen). (Naschrift redactie het Weekblad voor Waddinxveen: De heer C. J. Mol, de strijdvaardige directeur van de zeilmakc- De natuurlijke omgeving in de direkte nabijheid van het flatgebouw Werumeus Buninglaan en de flats aan de Nicolaas Beetslaan is de afgelopen maanden in grijpend veranderd. Een particuliere ak- tie ligt hieraan echter niet ten grond slag. Het spijt ons zeer te vermelden dat de gemeente Waddinxveen in casu de gemeenteraad en het college van Burge meester en Wethouders aan het thans ontstane schandelijke uitzicht hebben meegewerkt. Zij verleenden vergunning de uit het onlangs uitgediepte viswater afkomstige bagger op de brede groen strook achter de flatgebouwen te stor ten. BESTUUR VAN DE VERENIGING TOT STICHTING EN INSTAND HOUDING VAN HERVORMDE SCHOLEN TE WADDINXVEEN, p/a Zuidkade 215, Waddinxveen SBB Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. begrijpen dat ik over de werkgelegen heid wel een beetje anders denk. Het is namelijk zo dat wegens een tekort aan arbeidskrachten De Randstad de export naar Duitsland, Zwitserland en Enge land heeft moeten stopzetten. Wij zitten in ons land met levertijden van vijf tot zes weken. Twee weken "is normaal. Bij ons staat een machine van 30.000, werkloos. Ons bedrijf beschikt over een vloeroppervlak van 600 vierkante meter. Onze geachte opponenten zullen toch wel uit het Evangelie begrepen hebben dat het een wervingsdrang in zich draagt. Het is ook alles omvattend. Van een ge heel andere orde ook dan welke wereld godsdienst of levensbeschouwing. Ter wijl de laatsten gericht zijn op aardse toekomstverwachting en de mens in het middelpunt, weet de christen zich juist uit deze wereld geroepen en apart gezet met een hemelse roeping en hemelse toe komstverwachting. Wel in deze wereld te staan maar niet van de wereld te zijn. Daardoor heeft het christelijk onderwijs ook een geheel andere dimensie dan b.v. het humanisme. Beiden zijn dan ook on verenigbaar. Daarom ook is de dialoog als christen met b.v. de humanist en ze ker de Marxist zo uitzichtloos. Immers zal dit altijd een overwinning voor de laatsten worden, omdat zij het christelijk geloof onderwerpen wil aan de wereldse, stoffelijke en zichtbare werkelijkheid; en het geloof binnen dat raam zich niet openbaren kan. Het Evangelie is exodus, uittocht, of is het niet. „Geloven is le ven onder de hoede van de hoop” zoals Calvijn gezegd heeft. En die hoop is Christus, „in Wie de Wereld mij gestor ven is, en ik der Wereld” (Gal. 6:14). Hiermee willen we niet suggereren dat we als christenen naast de werkelijkheid van het leven moeten gaan staan, met name ook ons niets aantrekken van wat er uit deze razende wereld op ons af komt en de dialoog met andersdenken den uit de weg moeten gaan. Niets is minder waar. Maar elk gesprek onzer zijds zal alleen getuigend kunnen zijn. En dat werkt altijd weerstand. Voor de ongelovige is het Evangelie immers een dwaasheid en ergernis. Het is dan ook niet naar de mens maar voor de mens. Het kent ook iets van dwang in zich. Christus zelf zegt: ’Dwing ze om in te komen’. Wij menen dat we zó niet ac ceptabel zijn in de samenwerkingschool. Als de heer Boere nu eerst eens had ge ïnformeerd, dan had hij misschien een ander inzicht gekregen in het Waddinx- veense bedrijfsleven. Men kan niet zo maar „nee” tegen een bedrijfsvestiging zeggen, omdat men socialist is. Ook blijkt dat de gemeenteraad niet op de hoogte is van het feit, dat De Rand stad bij de aanvraag tot aankoop van 200 vierkante meter industrieterrein niet de bedoeling heeft gehad uit te breiden, maar om aan de Mercurisusweg in ver band met de aanleg van een trottoir en een groenstrook te kunnen voorzien in een parkeerruimte voor caravans, die bij het bedrijf worden gebracht voor het aanmeten en plaatsen van voortenten. Soms staan er tien of twaalf van die caravans. Plaatsing op de Mercuriusweg zou kunnen betekenen overlast, diefstal en eventuele beschadiging. Toch stelden de gemeenteraadsleden bij de verkoop van het stuk grond vast, dat het betref fende terrein binnen vier maanden zou moeten worden bebouwd Hieruit blijkt, het spijt me dat te moeten opmer ken, dat zowel de voorbereiders van het raadsvoorstel (het college van Burge meesters en Wethouders) als de gemeen teraad slecht of op zijn minst onvoldoen de geinformeerd bleken te zijn over het waarom van de grondverkoop. De heer Boere (soc.) bijvoorbeeld hebben wij nog nooit in ons bedrijf gezien om zich op de hoogte te kunnen stellen van de werkgelegenheid en de problemen waar wij voor gesteld worden. Als men weet dat een Waddinxveens bedrijf - genoemd in een brief in de ru briek „Lezers Schrijven” van twee weken geleden en luisterend naar de naam „De Randstad” - is gebouwd op een perso neelsbezetting van 22 mensen (15 meisjes en 7 mannen) en op dit moment slechts een bezetting heeft van 11 mensen (7 meisjes en 4 mannen), dan zult u kunnen Hoewel wij met leedwezen hebben moe ten constateren dat een gezamenlijk standpunt in deze toch wel diep-ingrij- pende materie door protestants-christe- lijk Waddinxveen niet mogelijk is geble ken, hebben we het als bijzonder triest ervaren dat juist van mensen die dage lijks in het christelijk onderwijs staan dergelijke onbijbelse en daardoor onge fundeerde kritiek wordt aangedragen. Juist van de heren Kalkman en Van der Steen - beide kennis dragend van de complexe onderwijsmatherie en met na me in het bizonder het christelijk onder wijs - zou men tenminste enig begrip mogen verwachten. Van tweeën één: bei de heren kunnen óf willen niet begrijpen dat er toch wel iets meer aan de hand is dan zij ons in hun schrijven willen doen geloven. Uitgaande van het niet kunnen begrijpen willen wij voor hen en voor anderen die moeite hebben met ons standpunt, zo summier mogelijk onze af wijzing formuleren. In een bijeenkomst met de cursisten in de Ontmoetingskerk bood de heer K. Schaart namens de leden en de cursis ten de scheidende voorzitter een fiets aan. Zijn vrouw kreeg borduurwerk uit gereikt. De heer Bezoen kreeg ook een fototoestel (van de afdeling) een teke ning van de gemeente Waddinxveen en een fles van de slijter om te bewijzen hoe men het werk van de EHBO-voor- zitter heeft gewaardeerd. rij en tcntenfabriek „De Randstad” aan de Mercuriusweg, heeft naar onze me ning volkomen gelijk zich over de geble ken ongeïnformecrdheid van onze volks vertegenwoordigers te verbazen. Ge meentesecretaris H. Jenné vertelde ons desgevraagd, dat men op het gemeente huis had aangenomen dat de directie van „De Randstad” het bedrijf wenste uit te breiden. In de brief, waarin werd ge vraagd de grond aan dit bedrijf te ver kopen, werd namelijk niet omschreven waarvoor het stukje industrieterrein be stemd zou worden. Vandaar de niet on gebruikelijke, maar in dit geval niet juis te bepaling dat de grond binnen vier maanden bebouwd moet zijn. Zo’n be paling is overigens nooit weg, omdat wij in onze gemeente helaas met terreinen zitten die te lang braak blijven liggen. De gemeenteraadsleden zouden wij wil len aanraden zich individueel of geza menlijk (bijvoorbeeld door excursies) eens door het bedrijfsleven op de hoogte te laten stellen over het wel en wee van het Waddinxveense bedrijfsleven. Wie neemt het initiatief voor een „werkbe zoek”: het gemeentebestuur of de Indu striële Club Waddinxveen (ICW)? Om dat heel wat meer Waddinxveners zich hebben verbaasd over het standpunt dat het PvdA-raadslid M. Boere inneemt ten aanzien van werkgelegenheidszaken in de Waddinxveense gemeenteraad hebben wij gevraagd zijn standpunt eens voor onze lezers uiteen te zetten. Zijn verhaal treft u aan op pagina 11). Deze terreinen zijn - in tegenstelling met vroeger - in de komende zomer niet meer toegankelijk voor al die mensen die dit groen als recreatieterrein benut ten: huismoeders die met kleine kinde ren ’s middags een wandelingetje maak ten of vaders die hier hun trimrondje plachten te lopen. Bij verificatie van de onderhavige problematiek is gebleken dat na de november-stormen van 1972 plaatselijk verzwakkingen in de Ring dijk zijn geconstateerd. Een andere aan leiding tot aktie over te gaan zag de gemeente in het feit dat de Ringvaart gemiddeld 30 cm diep was en onder an dere daardoor de visstand dreigde uit te sterven. Besloten werd de dijk in zijn totaliteit te versterken c.q. te verhogen: niet al leen daar waar verzwakkingen waren opgemerkt. In eerste instantie is tijdens de novemberstorm op enkele plaatsen de dijk met zandzakken verhoogd om wateroverlast te voorkomen. Later maak te de Gemeente bovendien dankbaar ge bruik van bagger die uit de vaart werd doeling is om aan het Evangelie in de school duidelijk gestalte te geven. Zelfs in alle sectoren. Drs. T. M. Gilhuis - niet hervormd maar als terzake kundige een even groot tegenstander - tekent in zijn brochure ’De gezamenlijke school vóór of tegen’ hierbij aan dat dit inderdaad het streven kan zijn maar dat dit toch nooit tot in het hart van de school kan fuktioneren, zó, dat de heerschappij van Christus als bepalend voor éllen zou mogen gelden. Dat ware te exclusief. Ook andere overtuigingen moeten wor den geëerbiedigd. Welnu, hier zijn we weer terug bij Groen van Prinsterer. En met hem zijn wij van mening - ook na het gesprek met het bestuur van de samen werkingsschool dat ons op dit punt niet gerust kon stellen - dat wie op déze wij ze in een schoolgemeenschap niet még en kén wijzen op de exclusieve plaats van het Evangelie der Verzoening - in diezelfde gemeenschap zal worden geab sorbeerd. Ondanks alle goede en oprech te bedoelingen, daar twijfelen wij geen moment aan, van de andere deelnemers aan het experiment. Boere (soc.) in de gemeenteraad van Waddinxveen over de werkgelegenheid heeft gezegd en zoals dat is weergegeven in het Weekblad voor Waddinxveen wil ik u schrijven dat het mij verwondert, dat een gemeenteraadslid zo slecht op de hoogte blijkt te zijn van dit soort zaken. De 61-jarige heer Bezoen heeft op ei gen verzoek een punt gezet achter zijn werkzaamheden als voorzitter door zich niet meer herkiesbaar te stellen. Voor afgaande aan het afscheid hebben de leden de heer D. P. Delissen tot voor zitter gekozen. De heer Bezoen werd in oktober 1930 lid van de EHBO-afde- ling Waddinxveen. Hij behaalde het di ploma in februari 1933. Tijdens de le denvergadering van september 1970 werd hij tot voorzitter gekozen. Vanaf die tijd, tot oktober 1970, heeft hij elk jaar de cursus geleid, in samenwerking met één van de plaatselijke huisartsen. We nemen van de schrijvers graag aan dat de leiding welke van de grondslag van de protestantse zuil in de samenwer kingsschool goed kan zijn. Maar deze grondslag is niet de grondslag van de samenwerkingsschool. Het kan slechts een steen zijn van het hele mozaiek. Het protestantisme krijgt een plaats naast het rooms-katholicisme en het humanisme om van mogelijke andere levensbeschou wingen nog maar te zwijgen. En hier te gen richt zich met name ons bezwaar. Wij menen dat in dit samenwerkingspa- troon aan de exclusiviteit van het Evan gelie tekort wordt gedaan. Het is onze diepe overtuiging dat er naast de naam Jezus Christus, Gods Zoon, die overge leverd is om onze zonden en opgewekt om onze rechtvaardigmaking, onder de hemel geen andere naam aan de mensen gegeven is waardoor wij moeten zalig worden (Hand. 4:12). Wanneer Christus in de school een plaats krijgt naast het humanisme en wie weet ook het marx- cisme en andere grote denkers als ’men sen van goede wil’, ten diepste toch alle maal hetzelfde bedoelend, dan verliest het Evangelie haar kracht. Kan het ook geen zoutend zout meer zijn. Wij citeren wat Groen van Prinsterer bij de behan deling van de wet van Van der Brugghen sprak in de Tweede Kamer (9 juli 1857 - niet recent maar juist nu weer voluit ak- tueel): „het christendom heeft tot mid delpunt het Kruis. In dat éne woord is de ganse leer, die de Christen beide in leven en in sterven rust geeft, de leer van zonde, verlossing en dankbaarheid, ver vat. Neem het weg, gelijk geschiedt in een school voor Israëliet en Christen, dan valt naar mijn beschouwing (zo ex clusief ben ik), het Christendom weg En waarom zijn wij, in dit opzicht, ex clusief? Omdat, zodra wij ophouden ex clusief te zijn, wij worden geabsorbeerd”. De deelnemers in de protestantse zuil van de samenwerkingsschool zullen ons nu tegenwerpen dat het juist hun be- God en Zijn Woord moeten onderzoe ken wat uit Hem is en wat niet. En daar wij als ouderen juist in onze tijd daar mee de grootste moeite hebben, zullen we zeker niet onze kinderen - niet of nauwelijks bekwaam te onderscheiden - in. een zee van meningen, godsdiensten en levensbeschouwingen mogen werpen en hen naroepen: zie maar dat je heel huids aan de kant komt en probeer het beste mee naar boven te brengen. Wie dat aandurft neemt een ontzaglijk risico en brengt aan een kinderziel oneindig veel meer schade toe dan een dagelijkse gezonde fietstocht van enkele kilometers. En hiennee zijn we aan ons tweede grote bezwaar tegen de samenwerkingsschool. Wij suggereren niet dat er geen confron tatie moet zijn, maar het kind moet daar rijp voor zijn. Naar onze overtuiging begint op deze school deze confrontatie te vroeg. En daarom is ze niet verant woord. Is er ook te weinig garantie voor een goede begeleiding. Hoewel de open brief van dë heren Kalkman en Van der Steen ons aanlei ding geeft tot meerdere opmerkingen willen we het laten bij deze twee inder daad zwaar wegende argumenten. Ons neezeggen tegen de samenwerkingsschool heeft dus principiële en opvoedkundige gronden welke wij kortheidshalve in twee stellingen willen samenvatten: Principieel: ’de eigen inbreng van protestanten wordt in deze school alleen dan aanvaard als ze geschiedt onder de normen van de algemeenheid, d.w.z. als een déél van het totale mozaiek dat zo’n school hier in levensbeschouwelijk op zicht vertonen wil. Naar onze overtui ging is het Evangelie nooit in te voegen in de veelheid van theorieën, leersyste- men, wetenschappen en religies, die een verbetering, vooruitgang, vernieuwing van déze wereld beogen!’ Opvoedkundig: ’een kind op weg naar ceptie de hand nog eens te drukken. In de morgenuren werd het woord gevoerd door kolonel W. M. Rehorst (”U had een kwajongensachtige lol in uw werk”), Moerkapelle’s burgemeester I. J. P. Keij- zer (’’Wij zijn dankbaar voor uw werk, uw vriendschap en uw hartelijkheid”), opperwachtmeester M. A. Ruissen (”De groep betitelt u als bouwadjudant”), op perwachtmeester L. J. Lutjes namens de Nederlandse Politie Bond, adjudant L. J. de Feijter namens de groepscom- mandanten, de heer C. Boerman namens de gemeentelijke personeelsvereniging, de heer A. de Heer, mevrouw D. T. van Ruiven-De Jong namens de personeels vereniging ”De Schakel” van het dis trict Den Haag en burgemeester C. A. van der Hooft. Adjudant Koelma, in middels in het bezit van erg veel ge schenken, terwijl zijn vrouw werd over laden met bloemen, dankte tot slot ie dereen hartelijk. Onze hoop is dat we beide heren hebben kunnen overtuigen dat dit gegronde rede nen zijn om buiten spel te gaan staan. Wij zoeken het isolement niet maar wor den in het isolement gedreven. We er varen het werkelijk niet als een hobby om tegen de stroom op te roeien. Alleen wanneer we ons zouden buigen voor het beeld van het nieuw-theologisch denken kan er een synthese gevonden worden. Dat is een te hoge prijs. De gevolgen daarvan worden in kerk en samenleving maar al te zichtbaar. Wie het vatten kan, die vatte het. Mogelijk kunnen de heren Kalkman en v.d. Steen het billijken dat wij de ouders in deze geest adviseren en in bijbelse geest elkaar tot een hand en een voet willen zijn. Wat ons betreft mag u dat minder vriendelijk ’sociale controle’ noemen. Op één punt kunnen wij hen misschien gerust stellen: Ouders die desniettegenstaande hun kinderen naar de samenwerkingsschool willen la ten gaan krijgen van de hoofden dezelf de medewerking als naar elke andere schoolovergang. gediept. Deze handelwijze was voor de Gemeente de meest voor de hand lig gende manier, maar o.i. zeker de primi tiefste, laat staan naïve methode om de bagger te lozen. Ook vanaf het complex aan de IJzermanweg werd bagger op gereden. De Gemeente zag te laat in dat de situatie onhoudbaar was gewor den en plaatste prompt borden met het beruchte ’’verboden toegang”. Dat dit een vreemde zaak is, blijkt uit het feit dat de ringvaart (verpacht viswater) is uitgediept tot behoud van de visstand en er mag worden verondersteld dat de leden van de diverse hengelsportvereni- gingen nog steeds een dobbertje zouden willen uitgooien in het door hun ge pachte water; maar aan de oever mo gen ze niet meer komen? Blijft de vraag waarom de dijk niet plaatselijk werd verstevigd en verhoogd. Overigens is van een daadwerkelijke ver hoging achter de Werumeus Buninglaan en de Nicolaas Beetslaan net zo min sprake als van een verhoging van het trottoir aan Uw voordeur. En waarom is er geen gras gezaaid? Binnen één maand zou het zichtbaar zijn en het maakt bovendien de grond stevig. Vooralsnog ziet het er naar uit dat de ringdijk vanaf de Souburghlaan tot aan de Nicolaas Beetslaan een stinkende troep met bagger blijft: in ieder géval een onwelkome bijdrage aan de toch al toenemende aantasting van het leefkli maat en de groeiende milieuverontrei niging in Waddinxveen. Foto: het Weekblad voor Waddinxvecn/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN ”Een lopende propagandist voor de rijkspolitie.” Zo kwalificeerde burgemeester C. A. van der Hooft vorige week donderdagmor gen de met functioneel leeftijdsontslag gaande groepscommandant van de rijkspolitie, adjudant J. Koelma. In de raadzaal van het gemeentehuis werd de scheidende adjudant die morgen bijna twee uur toegesproken, alvorens vele honderden mensen van de gelegenheid gebruik zouden maken hem op een re-

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 10