grondverkopen aan Wethouder H. Huizer voelt zich Noordeinde? Motie om die zienswijze vast te leggen veranderd Gemeente mag 22 BLOEMSCHIKCURSISTEN STRIJDEN OM HOOGSTE EER Beperking snelheid schuldig De enige echte gemeentevlag is vierkant, geel en heeft kruiselings geplaatste zwarte sleutels best eens wat extra’s overhouden i ■Sn H. P. BARTH (D66) KRIJGT BIJNA GEHELE GEMEENTERAAD ACHTER ZICH Huis op Kerkweg moestwel worden Compromis-motie verworpen Raad kan naar hartelust blijven roken dichtgetimmerd Door onthouding goedkeuring GS Scholenbouw Groenswaard 3 stagneert niet DONDERDAG 17 MEI 1973 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 9 Motie Ontraden Populariteit Raadslid P. Noordam vraagt het in raad „Er is roofbouw gepleegd op personeel AF-centrum” V entilatiesysteem Aanleiding WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraadsleden hebben zich er in de vorige week donderdagavond gehouden gemeenteraadsverga dering van verzekerd, dat zij tijdens hun maandelijkse bijeenkomsten zon der enige beperking, naar hartelust en ter verhoging van het eigen genot een sigaret, een sigaar of een pijp kunnen blijven roken. Dat deden zij door een initiatief-voorstel van mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (lib.) om het roken in de raadzaal van het gemeentehuis te beperken kort maar krachtig met elf tegen zes stemmen van de tafel te vegen. WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen mag best en is dat eigen lijk ook verplicht stukken grond duurder te verkopen, dan de verwervings kosten zijn. Voor het bepalen van de juiste verkoopprijs zou uitgegaan kunnen worden van een taxatierapport. Het wel of niet maken van „winst” door de gemeente op de verkoop van gronden stond in de vorige week donderdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering onverwachts ter dis cussie, nadat deze zaak ook al uitvoerig ter sprake was geweest in de com missie voor de financiën. WADDINXVEEN Een vierkante gele vlag met kruiselings geplaatste zwarte sleutels. De gemeenteraadsleden hebben in hun vergadering van vorige week donderdagavond deze vlag als het officiële dundoek van de gemeente Waddinxveen vastgesteld. Daarmee lieten ze het voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders om een eenvoudige vlag met een gele en een zwarte baan vast te stellen voor wat het was. WADDINXVEEN De gemeen terad is er in zijn vergadering van vorige week donderdagavond mee accoord gegaan de bewaking van de alarminstallatie voor bejaarden in het Anne Frank-centrum door vrijwilligers in de weekeinden en op feestdagen voor de resterende maanden van dit jaar met 9.000,- extra te subsiliëren. V erant woordelijkheid L- Foto: WvW/Gijs Kooren vaststellen. Het WD-raadslid beoogde met dit voor stel in de eerste plaats te komen tot een aanvaardbare regeling voor rokers en niet-rokers, zoals zij ook al in de ge meenteraadsvergadering van donderdag 11 april tevergeefs had geprobeerd. Die regeling zou betekenen dat er de eerste anderhalf uur niet zou worden gerookt. overige dertien raadsleden en twee wet houders gingen op voorstel van de heer H. P. Barth (D’66) accoord met de vast stelling van de vierkante gele vlag met de kruiselings geplaatste sleutels als of ficiële gemeentevlag. Ook de KVP’er P. Loco-burgemeester/wethouders P. Lips (soc.) had al laten weten niet achter deze motie te kunnen staan, omdat onder meer ook administratieve rompslomp er het gevolg van kan zijn. Hij zei dan ook namens het college van Burgemeester en Wethouders de motie te moeten ontra den. De raad was het met het college eens, evenals de wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging) en Ph. Kroes (lib.). De tegenstemmende raads leden waren; D. Uitbeijerse (SGP/Her vormde Kiesevereniging), J. Havenaar (SGP/Hervormde Kiesvereniging,) J. v.d. Rovaart (chu), P. Noordam (arp), C. J. Th. J. M. Smit (kath.v.), P. F. J. van Schie (kath.v.), J. L. van Heteren (Ge meentebelangen), P. de Lijster (arp) en mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmees- ter (lib.). De heer P. F. J. van Schie (kath.v.) be toogde dat reeds in bijna alle gevallen de grondprijs aan de hand van geldende bestemmingsplannen wordt berekend. Hij toonde zich tevreden met deze gang van zaken en zei het voor uitzonderingsge vallen met de inhoud van de door hem onder meer vrijblijvend genoemde motie eens te kunnen zijn, maar het met de heer Barth oneens te zijn dat dit in een motie zou moeten worden vastgelegd. „Ik heb er geen behoefte aan uit te spreken wat het college al doet. Even min als ik er behoefte aan heb om uit te spreken dat het vanmorgen geregend heeft,” aldus het KVP-raadslid dat door de discussie geiiriteerd raakte en met stemverheffing ging spreken. Een en ander zou een te grote belem mering zijn om de populariteit van de gemeentevlag te stimuleren. Immers, ook verenigingen, organisaties, instellingen, bedrijfsleven en middenstand zouden op hoogtijdagen de vlag met de sleutels moeten laten wapperen in plaats van de nu in gebruik zijnde geel-zwarte vlag. WADDINXVEEN De bloemschikcursus van de Waddinxveense Alle Littooy is dit jaar voor het eerst besloten met een onderlinge wedstryd. De twintig cursisten hebben aan die wedstrijd met alle genoegen deel genomen. Een uit drie vrouwen bestaande jury vond dat mevrouw Huizer (Peuleyen) met haar stukje de eerste prijs verdiende. Tweede werd mevrouw Erwich uit Gouda, derde mevrouw Van Eek (Acaciastraat). WADDINXVEEN De raadsleden kunnen met vol vertrouwen de bouw van de gecombineerde basis- en kleuterschool in Groenswaard 3 tegemoet zien. Hoewel Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vooralsnog hun goedkeuring aan het des betreffende raadsbesluit van november 1972, waarin door een begrotingswijziging een krediet voor de bouw van de scholen beschikbaar wordt gesteld, hebben onthouden is er geen reden om aan te nemen dat de nieuwe gecombineerde basis- en kleuterschool in Groenswaard 3 niet in augustus 1974 in gebruik zou kunnen worden genomen. Wethouder P. Lips (soc.) van onderwijs, die vorige week donderdagavond de gemeenteraadsvergadering als loco-burgemecster voor zat wegens vakantie van burgemeester C. A. van der Hooft, verzekerde het niet nodig te vinden dat de raadsleden opnieuw tot de bouw van dit scholencomplex zouden besluiten, omdat Gedeputeerde Staten dan met twee raadsbesluiten zitten, waarvan er later dan weer één zou moeten worden ingetrokken. Namens de com missie voor de financiën had de heer P. de Lijster (arp) de wens te kennen ge geven een nieuw krediet vast te stellen om te voorkomen dat er vertraging in de voorbereiding van de bouw zou kunnen ontstaan. De heer H. P. Barth (D’66) onderstreepte deze mening. Hij zei er een voorstander van te zijn deze scholen bouw opnieuw aan te zwengelen, zodra definitief blijkt dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan het besluit van de Waddinxveense gemeenteraad blijven onthouden. Deze hele zaak van de bouw van de gecombineerde basis- en kleuter school kwam ter sprake naar aanleiding van de mededelingen en de ingekomen stukken. F. J. van. Schie, die tevergeefs had ge probeerd voldoende steun te krijgen voor zijn voorstel om het bij het simpele geel zwart te houden. B. en W. hadden in hun voorstel gesteld, dat de vervaardiging van een gemeente vlag met sleutels - zoals de Hoge Raad van Adel dat zo graag had gewild en daarom bij herhaling had gevraagd - te ingewikkeld en dus te kostbaar zou zijn. De heer H. P. Barth (D’66) zei het een verarming te vinden, indien de gemeen teraad zou besluiten een andere vlag vast te stellen dan de door de Hoge Raad van Adel voorgestelde. „Wij heb- te) krotten één eengezinswoning gaan neerzetten. De raadsleden stemden met deze grondverkoop en de met het be stemmingsplan Groenswaard in overeen stemming zijnde bebouwing in. Maar het raadsvoorstel gaf de raadsleden gelegen heid tot het maken van een aantal op merkingen over de grondverkoop door de gemeente in het algemeen. De heer Barth maakte duidelijk, dat de grondprijs voornamelijk pleegt te worden bepaald door de door de gemeente ge maakte kosten van verwervingen (sloop, oplevering). Zijn redenering is dat de gemeente tekort wordt gedaan indien de grond voor een te lage prijs wordt ver kocht. Bovendien zouden de belangen van de gemeente onvoldoende worden behartigd. Volgens de D’66-er is het geen goede zaak zowel de gemeente als de koper eventueel te bevoordelen. Daarom dient er een taxateur te worden geraad pleegd, zodat het gemeenschapsbelang goed wordt behartigd en de koper niet tekort wordt gedaan. Wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging) zei zich schuldig te voe len niet eerder met dit voorstel in de ge meenteraad gekomen te zijn, omdat er roofbouw zou zijn gepleegd op het per soneel van het dienstverleningscentrum. In antwoord op vragen van de raads leden P. F. J. van Schie (kath.v.) en H. P. Barth (D’66) zei de wethouder dat er nog volop gestudeerd wordt op de vraag hoe de alarmering in 1974 zal zijn gere geld en op welke wijze door het rijk, de provincie en/of de gemeente in de kos ten van deze bewakingswijze kan wor den bijgedragen. De heer Huizer be treurde het dat de flats in de omgeving van het mevrouw Kuipers-Rietberg- plantsoen nog niet op het alarmerings systeem zijn aangesloten, hoewel daartoe wel is besloten. WADDINXVEEN Het ARP-raasdlid P. Noordam heeft er in de vorige week donderdagavond gehouden gemeente raadsvergadering in de rondvraag bij het college van Burgemeester en Wethouders op aangedrongen voor het gereconstru eerde Noordeidne een snelheidsbeper king in te stellen. Loco-burgemeester/ wethouder P. Lips (soc.) zei dat het col lege de provincie hierom al had ver zocht. Het was het raadslid gebleken dat automobilisten op deze mooie weg nu harder plegen te gaan rijden dan verant woord moet worden geacht. In ieder geval werd dit streven van me vrouw Oosterbroek-Waagmeester onder steund door wethouder H. Huizer (SGP/ Hervormde Kiesvereniging) en de raads leden H. van Ek (soc.), J. Havenaar (SGP/Hervormde Kiesvereniging), W. G. de Meer (soc.) en D. Uitbeijerse (SGP/ Hervormde Kiesvereniging). De overige wethouders en raadsleden, die tegen het initiatief-voorstel zouden stemmen, von den dit een zuiver persoonlijke zaak, zagen liever een beter ventilatiesysteem in de raadzaal aangebracht en zeiden bereid te zijn een voorstel om daartoe te komen te zullen steunen. Terwijl wethouder Ph. Kroes (lib.) een sigaret opstak noemde mevrouw Ooster broek-Waagmeester het een onverteer bare zaak, dat de niet-rokers zich maar moeten blijven aanpassen aan de rokers. Omdat een rookverbod een te drastische maatregel zou zijn en een pauze van een kwartier de raadsvergadering onnodig verlengt zag zij veel meer in de regeling, die inhoudt dat er de eerste anderhalf uur niet wordt gerookt. Een dergelijke regeling beperkt de overlast voor de niet-rokers tot de helft en heeft geen enkele politieke of financiële consequen tie, voegde het VVD-raadslid er aan toe. „U moet niet denken dat ik als een soort Aanleiding tot deze uitgebreide discus sie was het voorstel tot verkoop van on geveer 500 vierkante meter aan de Dorpstraat gelegen grond aan de de heer H. J. Hollenkamp van de Willem de Zwijgerlaan voor de prijs van 45.000,- (exclusief btw). Deze inwoner van Wad. dinxveen wil daar op de plaats van vier (vorige week met de grond gelijkgemaak- Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren Mevrouw Huizer en haar winnend stukje. heilsoldate ten strijde trekt om u van het roken af te brengen, dat is een privé- zaak. Mij gaat het om de atmosfeer waar wij samen in moeten verblijven. U moet dit niet onderschatten. Hoewel de in vloed van een rokerige atmosfeer na tuurlijk veel geringer is op de gezond heid van een mens, dan het roken zelf, is een zeker gevaar toch niet weg te pra ten. Ik zou dus graag zien, dat u bij het nemen van uw beslissing,” zo zei ze zich richtend tot het college van Burgemees ter en Wethouders, „niet alleen de raads leden beziet, maar ook de ambtenaren en niet te vergeten de mensen die hun be langstelling tonen door hier te komen luisteren.” Tevergeefs probeerde de heer H. P. Barth (D'66) deze - overigens door vrijwel de gehele gemeenteraad ondersteunde - zienswijze op de verkoop van gemeen telijke eigendommen in een motie vast te leggen. Behalve de heren M. Boere (soc.), H. van Ek (soc.), R. Gaykema (D’66) en W. G. de Meer (soc.) zag de rest dat niet zitten, omdat het gemeente beleid al zou zijn gebaseerd op de door de heer Barth geformuleerde uitgangs punten. De door de twaalf tegenstem mers overbodig, te vaag en te licht ge noemde motie werd dan ook verworpen. In de door dit raadslid ingediende motie, waaruit blijkt dat de behoefte wordt ge voeld om een mening uit te spreken ten aanzien van het beleid voor de verkoop van gemeentelijke eigendommen, staat dat bij verkoop voor sociale doeleinden (sociale woningbouw, onderwijs- en sportvoorzieningen) de verwervingskos ten worden vetmeerderd met de daaraan verbonden lasten en dat dit in beginsel uitgangspunt zal dienen te zijn voor het bepalen van een prijs, indien natuurlijk tot verkoop van gemeentelijke eigendom men wordt besloten en er een koopprijs bepaald moet worden. Bij de verkoop voor andere doeleinden dan sociale kun nen andere uitgangspunten worden ge hanteerd. Bij dergelijke verkopen, stelt de motie, moet het gemeenschapsbelang zo goed mogelijk behartigd worden, zon- Niet duidelijk is geworden hoeveel geld er tenslotte met het raadsbesluit tot het maken van vierkante gele vlaggen met sleutels zal zijn gemoeid. Het gemeente bestuur heeft in ieder geval vijftien vlag gen nodig, die geregeld moeten worden vernieuwd. Overigens zeiden de raads leden het helemaal niet erg te vinden op hoogtijdagen erg veel geel-zwarte vlaggen te zien wapperen, als er op het gemeen tehuis en andere gemeentelijke gebou wen de officiële gemeentevlag maar WADDINXVEEN Het vorige week leeggekomen pand Kerkweg 146a moest wel worden dichtgetimmerd, omdat Waddinxveense jongeren al een begin hadden gemaakt met het ingooien van ruiten. Dit deelde loco-burgemeester/ wethouders P. Lips (soc.) in de vorige week donderdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering mee in ant woord op een vraag van het raadslid P. de Lijster (arp). De laatste had er in de rondvraag zijn bevreemding over uitge sproken, d 4 dit pand al zo snel moest worden dichtgetimmerd. Zoals bekend staat het naastgelegen pand Kerkweg 146b al geruime tijd leeg. Het gemeente bestuur overlegt met de Stichting Win kelcentrum Waddinxveen of deze twee gemeente woningen kunnen blijven staan, dan wel moeten worden afgebro ken in verband met het aan de Kerkweg te stichten hoofdwinkelcentrum. Loco-burgemeester P. Lips (soc.) zei di rect dat het college dit initiatief-voorstel niet zou ovememen. Wel zou hij ter af sluiting van de discussie hierover de raadsleden met nadruk verzoeken de eigen verantwoordelijkheid te kennen en die niet te onderschatten. De heren M. Boere (soc.) - „laag je de bezoekers niet weg met een rookverbod?” -, P. F. J. van Schie (kath.v.) - „Ook andere din gen zijn niet goed voor je gezondheid” -, H. van Ek (soc.) - „U zou eens in astma centra moeten gaan kijken!” -, H. P. Barth (D’66) - „Een krediet voor een beter ventilatiesysteem wil ik wel steu nen” -, J. L. van Heteren (Gemeente belangen) - „Ik wil proberen me te ma tigen” - en P. Noordam (arp) - „Liever een goede ventilatie, dan een rookver bod” - waren de raadsleden, die er be hoefte aan hadden hun standpunten te verklaren en toe te lichten. ben tenslotte ook een gemeentewapen en gemeentelijke kleuren en daar hoort naar mijn mening een officiële gemeentevlag bij,” betoogde hij en zou later nog zeg gen dat het de moeite waard te vinden zich voor deze zaak in te zetten. De heer P. F. I. van Schie (kath.v.) zei niet zo veel behoefte te hebben aan een gemeen tevlag juist in een tijd van intergemeen telijke samenwerking en bestuurlijke her indeling. Hij meende dat alleen de heral diek er mee was gediend, indien de Waddinxveense gemeenteraad een offi ciële gemeentevlag met sleutels zou i wappert. Opvallend was het dat bij de stemming over dit voorstel alleen wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereni ging) nog vast bleek te houden aan het college-voorstel. Hij wist zich alleen ge steund door de heer M. Boere (soc.). De der de belangen van het individu (in casu de koper) te miskennen. Het wordt in beginsel niet onredelijk gevonden bij dergelijke niet-sociale verkopen een prijs te bepalen, die hoger is dan de verwer vingskosten, vermeerder met de lasten. Een taxatierapport zou voor het bepalen van deze hogere prijs een aanvaardbare basis kunnen zijn. ril nlll Hl”"""" L

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 19