M. Boere over werkgelegenheid voor NCVB-vergadering H. J. Hollenkamp bouwt één huis op plaats van vier oude Juf Els getrouwd India, Nepal en Thailand-expositie Chili” „Ik werk voor ook in Waddinxveen Asma honoreerde verwachtingen onvoldoende Vox Jubilans kreeg handen spontaan op elkaar voor Haendel’s Hallelujah WADDINXVEEN Vox Jubilans heeft zich zaterdagavond voor de eer ste maal aan de Waddinxveense liefhebbers gepresenteerd onder haar tijde lijke dirigent Jan Bonefaas. Het koor verdient een compliment voor de wijze waarop het zich in korte tijd heeft gewend aan de, uiterarad, andere opvattingen van de gast-dirigent. M. Boere: Werkgelegenheid is een regionaal probleem „Er moet hier een synthese zijn te vinden tussen wonen en werken wa kwam onder tot College tot raad: MAVO-school Titelstrijd W addinxveen- Egbers grote bloei dames 12 mei door M. BOERE OP WEEKMARKT EN IN „ANNO 1884" Wii'ywi gs,:. DONDERDAG 10 MEI 1973 Pagina 11 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN M. Boere (PvdA) Structureel Collecte Bede Regionaal Groter aanbod WADDINXVEEN Herhaalde malen heb ik als raadslid voor de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Waddinxveen bij verkoop van in dustrieterreinen tegen de verkoop van deze gronden gestemd, omdat ik van mening ben dat de kopers te weinig arbeidsplaatsen creëerden. In de afgelopen jaren hebben in onze gemeente verschillende bedrijven hun be staan hebben moeten beëindigen. Modderkolk, Kempkes en Verheul zijn daar enkele van. Dit heeft aan honderden mensen hun arbeidsplaats gekost. En dan te bedenken dat Waddinxveen altijd een industrieel centrum is geweest in de regio Gouda. WADDINXVVEEN De landelijke „Ik werk voor Chili”-actie krijgt ook in Waddinxveen gestalte. Op de weekmarkt van morgen zal een kraam voor dit doel worden ingericht, terwijl zondagmiddag in de jongerensoos „Anno 1884” een discussiebijeenkomst zal worden gehouden. Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom Wijkradenproject, Tehuis voor kraamvrouwen, Scholingswerkproject, Kanaal 9. WADDINXVEEN De heer H. J. Hollenkamp van de Willem de Zwijgerlaan wil aan de Dorpstraat één eengezinswoning gaan neerzetten op de plaats waar nu nog vier krotwoningen staan. Deze huizen, die onbewoond zijn, zullen binnenkort wor den afgebroken. De Waddinxvener heeft de vanavond vergaderende gemeenteraad gevraagd hem de benodigde 500 vierkante meter grond te verkopen. Het college van Burgemeester en Wethouders stelt voor dat voor 45.000,(exclusief btw) te doen. Voor de woningen Dorpstraat 85, 87, 89 en 91 is de beginsel-uitspraak krot- opruiming al in 1963 (nummer 85) en 1970 (de nummers 87, 89 en 91) gegeven. De bouwplannen van de heer Hollenkamp zijn overeenkomstig het bestemmingsplan Groenswaard. Hij zal binnen vier maanden na de grondverkoop aan het bouwen moeten zijn, welke termijn door het college van Burgemeester en Wethouders overi gens met zes maanden kan worden verlengd. WADDINXVEEN Nu de heer J. van Hofweegen uit* Gouda zijn benoeming tot directeur van de Prof. Kohnstamm- school voor openbaar MAVO heeft aan genomen, dient de vanavond vergaderen de gemeenteraad de huidige directeur H. J. Egbers onder dankzegging voor al het geen hij vanaf de oprichting van deze school heeft gedaan op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen. Dit ontslag gaat 1 augustus in. De heer Egbers is reeds in februari 65 jaar geworden, maar heeft toestemming gekregen het lopende schooljaar af te maken. In de gemeente raadsvergadering van donderdag 12 april werd de heer Van Hofweegen tot de op volger van de scheidende MAVO-direc- teur benoemd. B. en W. schrijven in hun ontslagvoorstel aan de raad dat de prof. Kohnstammschool voor openbaar MA VO onder leiding van de heer Egbers tot grote bloei is gekomen. Ik wil gaarne erkennen dat werkgelegen heid een regionaal probleem is en regio- Feike Asma kwam pas goed op dreef in de „Fanfare-Berceuse en Koraal over Al is ons Prinse nog zo klein” van Paul standpunt om aan te nemen dat het vrije spel der maatschappelijke krachten in Mijn hoofdmotief als socialist is dat een mens de vrijheid alleen kan ervaren en beleven als hij verzekerd is van zijn da gelijkse brood: daar staan of vallen zijn toekomstverwachtingen en zijn welzijn staat is aan deze problemen te ontgaan, mee. Werkeloosheid is een effect dat nauw verbonden is met een kapitalisti sche maatschappij en daarom zal de structuur van de samenleving drastisch veranderd moeten worden. Zaterdagmiddag half drie zullen op het terrein van Floreant in Boskoop zondag- kampioen Waddinxveen en zaterdagkam- pioen Zwammerdam nog strijden om het algehele kampioenschap van de afdeling Gouda. De winnende ploeg zal de af deling vertegenwoordigen bij het tour- nooi van alle afdelingskampioenen in Rotterdam. Waddinxveen 2, welk elftal in een harde strijd is verwikkeld om de tweede plaats, behaalde een 90 overwinning op GSV. De sterke wind speelde veel parten, an ders was de overwinning nog veel groter geweest. WADDINXVEEN Volgende week woensdag houdt de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond haar vergadering in het Gereformeerd Verenigingsgebouw. Er wordt om kwart voor acht begonnen. Ds. F. D. Emous zal dan spreken over het onderwerp „Mogen wij onze op groeiende kinderen vrij laten zijn bij de bepaling van hun geloofskeuze?” WADDINXVEEN Het afgelopen weekeinde leverde voor de Waddinx- veense damesvoetbalelftailen grote over winningen op. Waddinxveen 1 liet zon dag blijken het kampioenschap waard te zijn. De laatste competitiewedstrijd werd dan ook met 61 gewonnen van Flore ant. WADDINXVEEN Dinsdagmiddag is de hoofdleidster van de openbare kleuterschool „Pinkeltje" (Van Mecklenburg Schwerinlaan) Els Muilwijk getrouwd met de heer B. 't Mannetje. Alle kleuters uit haar klas woonden de huwelijksplechtigheid in het Waddinxveense gemeentehuis bij. Bij het verlaten van het gemeentehuis stonden de kleuters van de andere twee klassen in de vorm van een erehaag het bruidspaar op te wachten. Later op de middag hebben alle kleuters de heer en mevrouw 't Mannetje-Muil- wijk in de kleuterschool nog een ontvangst bereid. Burgemeester C. A. van der Hooft had laten weten het wegens vakantie helaas te moeten laten afweten. Mevrouw Els 't Mannetje-Muilwijk, samen met haar man nu wo nend op het adres Peppelhorst 47, blijft voorlopig als hoofdleidster aan de kleuterschool „Pinkeltje" verbonden. naai moet worden opgelost. Maar ervan uitgaande dat wij in het kader van de gewestvonning een taak toebedeeld krij gen zou het kunnen zijn dat Waddinx veen voor de werkgelegenheid een taak te vervullen krijgt, naast Gouda als cen trumgemeente met een bestuurlijke func tie en naast Reeuwijk met een recreatie ve inbreng. Dit overwegend is het wen selijk daar rekening mee te houden. Er moet in Waddinxveen een synthese te vinden zijn tussen wonen en werken. Ik ben ervan overtuigd dat ik dit com plexe probleem oppervlakkig heb be schreven, maar er moet mij toch nog wel iets van het hart. Er is me namelijk wel eens gevraagd of ik als vertegenwoordi ger van een linkse partij met het pleiten voor volledige werkgelegenheid niet in direct een pleitbezorger ben voor de grootondernemer. Ik voel dat echter be slist niet zo aan, omdat deze grootonder nemers in dit land waar veel liberalen wonen hun eigen boontjes wel kunnen doppen. Verder vind ik het een rechts WADDINXVEEN Aaltje Donker van de Kunsthobby-academie en muziekschool „Groenswaard” houdt zaterdag 19 mei van ’s middags twee tot vier uur in haar huis aan de Peter Zuidlaan 8 een tentoonstelling over kunst en cultuur van de landen India, Nepal en Thailand. De Waddinx veense bracht onlangs een bezoek aan deze landen. het programma had opgenomen was heel verstandig, een adempauze tussen hoog tepunten is nuttig, maar het moet ons opnieuw van het hart dat de hooggespan nen verwachtingen die Asma’s fanclub koestert, door de solist niet voldoende worden gehonoreerd. We kunnen in Waddinxveen geen duizend toehoorders op de been brengen en het orgel heeft maar twee klavieren en 27 registers, waarmee we, landelijk gezien, geen erg Van 1960 tot 1970 groeide de regio Gou da en Rijnstreek van 140.000 tot 175.000 inwoners; een toename van ruim 25%. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal ar beidsplaatsen met 634. Als ik ervan uit ga dat met name Gouda als groeigemeen- te zal uitbreiden tot 80.000 inwoners dan is het duidelijk dat de werkgelegenheids problemen zullen toenemen. Deze groei Op de weekmarkt van morgen wordt dus in het kader van de 1 mei-actie van de Evert Vermeerstichting een marktkraam ingericht waar Chileense muziek te be luisteren valt. In de kraam kunnen gram mofoonplaten worden gekocht of be steld; van het bedrag zal 5,- aan de actie ten goede komen. Voorts zullen informatiemateriaal en boekwerken over Chili te koop zijn. Op de markt wordt op beperkte schaal gecollecteerd. Op zondagmiddag begint om half drie in de jongerensociëteit ”1884” een discus siebijeenkomst, waarvoor als spreker is uitgenodigd Arie van der Hek, beleids medewerker op het ministerie van bui tenlandse zaken (ontwikkelingssamen werking). Voorts zal de film „De arbei ders nemen geen deel aan de regering, ze zijn de regering” worden vertoond, die Jan Kees de Rooy in opdracht van de VARA-televisie over gesprekken met Chileense arbeiders heeft vervaardigd. De bijeenkomst die omstreeks 16.30 uur beëindigd zal zijn, is openbaar. Iedereen is welkom! Mensen, die niet in de gelegenheid zijn marktkraam of discussiebijeenkomst bij te wonen, kunnen eventueel een bijdrage storten op gironummer 230.000 t.n.v. „Ik werk voor Chili”, Amsterdam. De baten van de aktie komen ten goede aan vier projecten: Ook de bede voor H.M. de Koningin: „Domine, salvam fac Regiam nostram” van A. Giesen werd puntgaaf vertolkt en de zeer beweeglijke Jan Bonefaas schijnt af en toe hypnotische gave te gebruiken om het koor zijn wil op te leggen. Het jeugdkoor „De Zangvogels” o.l.v. Henny Brinkhorst heeft deze avond gedemon streerd dat het geen verjongde uitgave van „Vox” wil zijn, maar doelbewust eigen wegen zoekt. Het lied ,Het wonder van de vrede” van Max Punt en John Möhring was een sterk programmapunt, dat bepaald indruk maakte op de luiste raars. hoge ogen gooien. Toch zou ons trouwe concert-publiek er Feike Asma dankbaar voor zijn wanneer hij zijn grote muzikale gaven eens ongeremd zou demonstreren in een concert op een niet groot orgel voor een kring van nog geeen vijfhon derd luisteraars. Als begeleider van „Vox Jubilans” was Asma zonder meer uitmuntend, waarmee hij ongetwijfeld een belangrijk aandeel had in de goede indruk die dit concert achterliet. Dat de dirigent koor-directie in Enge land heeft gestudeerd was duidelijk waarneembaar in het lied „O God, die droeg ons voorgeslacht”. Engelse geeste lijke liederen bezitten een bepaalde kracht, mits ze worden uitgevoerd over eenkomstig de bedoelingen van de com ponist, hetgeen hier duidelijk het geval was. WADDINXVEEN De socialist M. Boere maakt sinds 1970 voor de Partij van de Arbeid deel uit van de Waddinx veense gemeenteraad. In die functie be pleit hij geregeld de belangen van de werknemer. Het blijkt in het belang van die werknemer te zijn, dat de heer Boere herhaaldelijk in de gemeenteraad niet accoord gaat met de verkoop van ge meentegrond aan te weinig arbeidsplaat sen tellende bedrijven. Dat gebeurde nog in de laatste raadsvergadering. Het Weekblad voor Waddinxveen vroeg de PvdA-er onze lezers eens duidelijk te maken hoe dat nu precies zit. Bijgaand treft u zijn verhaal aan. Herdenkingsconcert in de Brugkerk Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren van de regio’s heeft als gevolg dat in de ze gebieden een zeer jonge leeftijdsop bouw tot stand komt en deze kinderen zullen zich op de arbeidsmarkt aanbie den. Het aanbod van arbeidskrachten is nu al aanwezig, maar zal op lange ter mijn zeer veel groter worden. In ogenschouw nemend dat in bijvoor beeld Rotterdam bij verdergaande indu strialisatie een vraagteken wordt gezet vooral uit milieuoverwegingen is het duidelijk dat op lange termijn gezien de situatie niet rooskleurig is te noemen. Verder wil ik er op wijzen dat de bereid heid of de wens om in Waddinxveen te werken is aangetoond, zoals blijkt uit de cijfers van de volkstelling 1971: 71% van de totale arbeidsplaatsen is door Waddinxveners ingenomen. Dit percen tage was in 1949 45% en in 1962 57%. Ook heb ik gewezen op het rapport van de gezamenlijke Waddinxveense vakbe wegingen dat aangaf dat er toch vlekken op de „parel aan de Gouwe” zitten. Om dat ik tot de samenstellers van het rap port behoor zal het duidelijk zijn dat ik de conclusies van het rapport onder schrijf en ik wil niet aannemen dat een gemeentebestuur aan beslist redelijke wensen niet tegemoet wil komen. Te meer omdat bijvoorbeeld in Gouda een selectief beleid voor de uitgifte van in dustrieterreinen wordt gevoerd, want daar is de norm 133 m2 per arbeids plaats. Waddinxveen was vroeger een meubel- centrum maar deze tak van industrie maakt een moeilijke tijd door wat he laas een structureel probleem is en géén conjunctureel; dus veel moeilijker oplos baar. Dit brengt me bij mijn belangrijk ste argument: het ETI-rapport van 1964. Dit rapport draagt de titel: „Waddinx veen, Hoofdlijnen van de toekomstige ontwikkeling”. Dit was een algemeen rapport over de gewenste ontwikkeling alhier, hoewel een gedeelte ervan was gewijd aan de industriële situatie. In het genoemde rapport werd vastgesteld dat de metaal- en houtbewerkmgsindustrie in 1962 circa 98% van de plaatselijke industriële bedrijvigheid omvatte. Wat is er daarna gebeurd? In een tijdvak van nog geen tien jaar is in de genoemde sectoren een achteruit gang van 26% aan arbeidsplaatsen ont staan. Dit is in tegenspraak met wat in het rapport als toekomstige beleidslijn wordt geadviseerd. Ik citeer letterlijk uit het rapport: „Daar waar het gemeente lijk beleid de plaatselijke industrialisatie beïnvloedt, het zal dan ook in de ko mende jaren gericht moeten zijn op con solidatie van de industriële situatie.” Juist het woord consolidatie dwingt mij als gemeenteraadslid tegen de verkoop van industrieterreinen te stemmen, om dat verkoop aan een firma die weinig arbeidsplaatsen inbrengt niet optimaal de 26% verliezen terugbrengt. Als crite rium hanteer ik 100 m2 arbeidsplaats, dat geen onmogelijke eis is omdat ver schillende industrieën ter plaatse aan deze eis voldoen. Mocht ik de indruk gewekt hebben mijn argumenten uit het verleden te putten: juist de groei in de regio verontrust me zeer. Wat gebeurt er namelijk in deze regio? In 1964 is een ETI-rapport uitgebracht, dat het gemeentebestuur adviseerde een stabiliserend industriebeleid te voeren. De regio Gouda groeit snel in aantal inwoners. Het aantal leerlingen dat de technische scholen in Gouda bezoekt is groot. De volkstelling van 1971 maak te duidelijk dat van het aantal beschik bare arbeidsplaatsen in Waddinxveen 71% werd bezet door Waddinxveners. Het rapport ’’Werkgelegenheid Wad dinxveen 1972” verscheen, waarin een werkgroep van drie vakcentrales NVV, NKV en CNV, een analyse maakten van de situatie op dat moment. Al deze opgesomde feiten zijn door mij bij herhaling gebruikt bij de discussies m de gemeenteraad. Een aantal argu menten zijn aanvaard, bijvoorbeeld dat Waddinxveen altijd een industrieel cen trum is geweest Vanzelfsprekend wordt ook als feit erkend de opheffing van de bovengenoemde bedrijven waarvan het aantal nog groter is dan door mij gezegd. Chr. van Westering. Deze muzikale combinatie van een oud-Nederlands volksliedje en ons Volkslied werd ge bracht op een wijze, Asma waardig. Dat Feike Asma wat eenvoudige werkjes in Een sprekend voorbeeld was het Halle lujah uit de Messiah van G. F. Haendel. Jan Bonefaas leidde het koor zo door deze partituur met voetangels en klem men dat het publiek koor en begeleider beloonde met een spontaan en langdurig applaus. Onder het motto „Yo tra ba ch o por Chile” (Ik werk voor Chili) probeert Allende de arbeiders op te wekken vrij willige arbeid te verrichten om zo zijn socialistisch experiment te steunen. „Dit kan men zo opvatten door bijvoorbeeld de verdienste van één uur ter beschik king van de actie te stellen,” zeggen in Waddinxveen de Partij van de Arbeid, de Pacifistisch Socialistische Partij, de Politieke Partij Radikalen, het Neder lands Instituut voor Volksontwikkeling en de jongerensociëteit „Creation” die zich op plaatselijk niveau met de voor bereiding van de actie bezig houden. Vil 1 fHijw

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9