om aanleg spoorlijn tegen te gaan OPPERVLAKTEWATER IN ZUID-HOLLAND SLECHT Feeërieke muziek- guide brengen 750.000 binnen Treinreizigers uit Waddinxveen show besluit Geluidsshow Veronica dit Eens namen raadsleden motie aan Sportweekcomité ziet er zó uit: I - Sportweek jaar in een tent BURGEMEESTER OPENT 28e SPORTWEEK Conclusies provinciaal rapport: Puzzelen met Kienavond in Gereformeerd A0 6 3 I I LOCO-BURGEMEESTER P. UPS JUICHT OVER NIEUWE HALTE, MAAR: V erenigingsgeb. „Gou we-Rij der s” woensdag 20 juni LIVE OPTREDEN VAN „LIVE COLOUR Pagina 9 DONDERDAG 7 JUNI 1973 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WADDINXVEEN Terwijl reclamevliegtuigjes uitlegden dat de trein weer dichterbij is gekomen opende vrijdagmorgen loco-burgemeester P. Lips het station Waddinxveen-Noord. Tevoren had hij in het Anne Frank-centrmn uitvoerig namens het gemeentebestuur zijn voorliefde voor het openbaar vervoer beleden en bracht hij de Waddinxveense visie op de ontwikkeling van het railverkeer in de Randstad onder de aandacht. WADDINXVEEN/DEN HAAG Van het huishoudelijk afvalwater in Zuid-Holland dat afkomstig is van in totaal 3.012.856 inwoners, wordt 34% via de centrale riolering ongezuiverd op de grote rievieren geloosd. Een hoeveelheid van 8% gaat via vrije afvoer direct op polder en boezem, terwijl 5% via een centrale riolering ongezuiverd in polder en boezem te recht komt. Dit blijkt uit een onlangs verschenen rapport van Provinciale Waterstaat Zuid-Holland. Penning WADDINXVEEN Het Sport weekcomité wordt sinds 1972 voor gezeten door de heer H. van Geloo- ven. Secretaris is de heer F. J. v.d. Steen en penningmeester de heer J. W. Boerma. Leden zijn de heren M. v.d. Berg, P. Bresser, L. van ’t Hart, C. van Kooten, C. Kramp, H. Schen- kius en A. Troost. Er zijn voorts een drietal commissies, samenge steld uit de leden van het Sport weekcomité. Er is een commissie die de Veronica-drive-in-toestanden regelt, er is een commissie voor het bedrijfsvoetbaltournooi en er is een commissie voor het schoolvoetbal- tournooi. I v Uniek kaartje I waddinxveen Een grote feeërieke muziekshow. Zo staat het sluitstuk van de Waddinxveense Sportweek 1973 in de programma’s ontschreven. Aan die muziekshow, die op zaterdag 23 juni zal worden gegeven op de sportvelden in het p irnaarplantsoen, zal worden mee gewerkt door de muziekverenigin gen „Concordia”, „Cormula’s” en «Voorwaarts”. WADDINXVEEN Aan de vooravond van de Waddinxveense Sport week 1973 morgenavond om acht uur zal de Veronica-drive-in in een tent op het parkeerterrein bij het gemeentelijk zwembad „De Sniep” een geweldige geluidsshow verzorgen. i ÊrfHfe gtWï Kaartjesautomaat WADDINXVEEN Net terug van een vierweeks verblijf met zijn vrouw in Zambia zal burgemeester C. A. van der Hooft volgende week dinsdagavond om half zeven de Waddinxveense Sportweek 1973 of ficieel openen. KM Foto: het Weekblad voor waddinxvei De heer Lips, met ambtsketen en conducteurspet, liet om negen minuten over half twaalf de eerste (feest)trein van het station Waddinxveen-Noord vertrekken. Twee minu ten later stapte hij met zijn gasten uit op het oude station, door de machinist schertsend „Waddinxveen-Centraal” genoemd. Waddinxveen-Noord is een onbemande halte. Langs de spoorlijn stonden vele honderden mensen naar de passerende trein te zwaaien. Waddinxveen wil, blijkens de woorden van de loco- burgemeester, een ringlijn binnen de Randstad langs de plaatsen Waddinxveen, Zoetermeer, Den Haag, Leiden, Alphen aan den Rijn, Boskoop en Gouda, gecombineerd met een wijdere baan langs de grote steden. „Live Colour”, een band met een goede reputatie. Met het afwerken van dit spe ciaal op de jeugd afgestemde program mapunt is de Waddinxveense Sportweek 1973 officieus geopend. Burgemeester C. A. van der Hooft zal het volgende week dinsdag officieel doen. WADDINXVEEN Loco-burgemees ter P. Lips heeft voordat hij als trein- geleider vrijdagmorgen 1 juni om negen minuten over half twaalf de eerste trein van het station Waddinxveen-Noord in de richting van het station Waddinxveen zou laten vertrekken op een bijeen komst in het Anne Frank-centrum het heden, verleden en toekomst van de lijn Alphen aan den Rijn-Gouda geschetst. om het wonen en werken in Waddinx veen nog aantrekkelijker te maken. De tot 1972 verkregen resultaten van het periodiek onderzoek naar de biochemi sche zuurstofbehoefte, het zuurstofge- door het birmendringen van zout water bij de schutsluizen kan ter plaatse het chloridegehalte in de boezem aan zienlijk stijgen. re stikstof en fosfor) en kan daardoor de eutrofiëring van het ontvangende wa ter in tserke mate bevorderen; WADDINXVEEN Automobilisten kunnen weer op initiatief van de „Gou- we-Rijders” gaan puzzelen op woensdag avond 20 juni. Om zeven uur kan er ge start worden in het gebouw „De Hoek steen” aan de Esdoomlaan. Daar is ook de finish. Deelnemers aan deze oriën- tatieritten weten dat een gemiddelde snelheid van 30 kilometer per uur nodig is om een kans te maken in de prijzen te vallen. Natuurlijk doet ook iedereen voor eigen risico mee. Deze rit, die on geveer 50 kilometer lang is, is uitgezet door de heer E. Boerman. Uit die toespraak het volgende gedeelte: „De spoorlijn Alphen a/d Rijn-Gouda doorsnijdt Waddinxveen van noord naar zuid. Op zichzelf brengt dat structurele problemen met zich. Door kostbare voorzieningen in de vorm van een drie tal ongelijkvloerse kruisingen is getracht zo goed als mogelijk deze problematiek te ondervangen. Toch heeft het gemeen tebestuur deze spoorlijn niet alleen maar gezien als een obstakel dwars door de gemeente, maar ook als een mogelijkheid lozingen van industrieel afvalwater, waarbij ook gedacht moet worden aan de zogenaamde bio-industrie (veemesterijen en dergelijke), wisselen zeer sterk naar vervuilingskracht en hoeveelheid. Behal ve organisch vervuild water loost de in dustrie soms ook anorganisch vervuild water. Een voorbeeld is de lozing van zout koelwater, dat uit de grond is op- gepomt; De genodigden werden met bussen van en naar het nieuwe station Waddinxveen- I Noord en het station Waddinxveen gereden. Na de opening van de nieuwe voor- I stadhalte kreeg locoburgemeester Lips van de Nederlandse Spoorwegen een zilveren penning aangeboden, die de eerste trein die in 1839 van Amsterdam naar Haarlem I reed in beeld brengt. Op zijn beurt reikte de heer Lips aan de gastvrouw van de NS B bloemen, aan de de heren, die de besprekingen met het gemeentebestuur voerden, stroopwafels en aan een districtsvertegenwoordiger een ets van H. Sanders uit. De ets komt vermoedelijk in het station te hangen. lozingen van polderwater op de boe zem. Het water in de poldersloten ont vangt het afvalwater van verspreide en daarom zelden gerioleerde bebouwing. Verder kan dit water belast worden met bedrijfsvuil van boerderijen, veemesterij en en caravanterreinen en op het land gebrachte maar gedeeltelijk uitgespoelde en overgewaaide chemicaliën, meststof fen, herbiciden, insecticiden etc. Omdat deze watergangen meestal nauw zijn en daaroor slechts een beperkt zelfreinigend vermogen bezitten, zal het op de boezem uitgeslagen polderwater in het algemeen meewerken aan de vervuiling van de boezem. Ook de zoute kwel in sommige diepere polders kan bij het uitslaan op de boe zem het zoutgehalte van het boezem water beinvloeden; het van buiten het gebied, ten behoe ve van de waterhuishouding, in te laten water kan vervuild zijn; Een tweede halte in Waddinxveen-Noord paste in die visie. De geschiedenis van de spoorlijn Gouda-Alphen a.d. Rijn leert, dat Waddinxveen bepaald niet al tijd zo enthousiast is geweest. Toen in 1916 de plannen voor de aanleg van de spoorbaan werden uitgewerkt, bleek dat Waddinxveen 48.000,moest gaan bij dragen in de 2 miljoen die het lijntje zou gaan kosten. De conjunctuur liep terug en er moest bezuinigd worden. In 1920 nam de gemeenteraad van Wad dinxveen met algemene stemmen een motie aan om de aanleg van de spoorlijn maar achterwege te laten. Immers men kon toch 11 maal per dag met de stoom boot naar Boskoop en Gouda en ook nog 5 keer met de bus. Zelfs bestond de mo gelijkheid om 3 maal per dag met de bus in Rotterdam te komen en als men zij schrijft over Waddinxveen van die jaren. Overigens vraag ik mij wel af hoe je daar per trein zou moeten komen. Maar de tijden veranderen en met de tijden veranderen ook de mensen en daarmede het leefpatroon. Waddinxveen bleef niet het dorpje waar je alleen maar goed kon werken in de industrie of in de landbouw. Velen ontdekten het als een vriendelijk dorp in de Randstad waar het ook goed wonen is. Binnen een klein aantal jaren groeide dit dorp uit van 8.000 naar ruim 20.000 inwoners. Dage lijks reizen thans 3600 inwoners naar hun werkkring in de Randstad of verder. Daarom zal naar mijn stellige overtui ging het openbaar vervoer de afdoende oplossing zijn voor het immense vraag stuk van het verkeersprobleem. Het ge meentebestuur van Waddinxveen blijft in dit verband denken aan de ringlijn in de Randstad als een belangrijke bijdrage in de oplossing van die problemen.” WADDINXVEEN Donderdagavond 21 juni wordt er in het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Stations straat een kienavond gehouden. Begon nen wordt om acht uur. Er zijn prach tige prijzen te winnen. Kienen is een ge zelschapsspel dat vooral de laatste tijd de aandacht van velen trekt. halte en het chloride-gehalte van het boezemwater zijn in het rapport weer gegeven. Omdat in verscheidene water schappen het onderzoek naar de gehal ten in 1960 reeds is begonnen, zijn thans de resultaten van 12 jaar bekend. In 1963 werd het reeds aan de gang zijnde onder zoek gecoördineerd en uitgebreid over meer wateren. Sinds die tijd nemen de volgende instanties deel aan de bemon stering: het hoogheemraadschap, resp. (groot)- waterschap van Rijnland, Delfland, Schieland (sinds 1967), Woerden, De Linge, De Nederwaard en de Brielse Dijkring dë provincie Zuid-Holland de rijkswaterstaat (tot maart 1966). In het rapport wordt niet ingegaan op de hygiënische betrouwbaarheid van het oppervlaktewater. Als oorzaken van de vervuiling en de verzilting van het boezemwater worden onder meer genoemd: lozingen van huishoudelijk afvalwa ter, doen een grote aanslag op de in het water aanwezige zuurstofhoeveelheid. In dien het biologisch gezuiverd wordt, daalt de zuurstofbehoefte van het afval water weliswaar tot phn. 10% van de oorspronkelijke waarde, maar het is zeer rijk aan voedingselementen (onder ande- Slechts 15% van het huishoudelijk afval water wordt via centrale riolering ge zuiverd op polder en boezem geloosd. Ook het gezuiverde afvalwater dat via de centrale riolering op de grote rivieren terecht komt is relatief gering en be draagt 11%. Een belangrijk deel van het huishoudelijk afvalwater, namelijk 27%, wordt via de centrale riolering en pers- lieding naar de zee afgevoerd. In het rapport wordt vermeld dat de relatieve zuiveringscapaciteit (zuive- ringscapaciteit gedeeld door aantal in woners lozend op polder en boezem en vermenigvuldigd met 100%) is toegeno men doordat onder meer de belangrijke installaties in Alphen aan de Rijn-Noord -Lisse en Bleiswijk gereed zijn gekomen. Wel gerioleerd maar nog niet gezuiverd is het op polder en boezem lozend af valwater van 161.360 inwoners. Bijna twee derde hiervan komt voor rekening van de gemeenten: Katwijk, Woerden, Hillegom, Bodegraven, Rijnsburg, Voor hout, Warmond en Valkenburg. De re latieve zuiveringscapaciteit is van 1956 tot en met 1971 toegenomen van 15% tot 70,8%. Uit het rapport blijkt dat het oppervlaktewater in de provincie Zuid- Holland voor het merendeel van een zeer slechte kwaliteit is. De eerste trein stopte vrijdagmorgen bij de "voorstadhalte" Waddinxveen-Noord. Drie vliegtuigjes cirkel den met de teksten "Nieuwe spoorweghalte", "Waddinxveen-Noord" en "De trein weer dichterbij" daar boven. I fj S Gedurende de Waddinxveense Sportweek '573 zijn deze Waddinxveense korpsen ■Bcidenteel al druk in de weer geweest de deelnemers aan diverse programma onderdelen muzikaal te steunen. Denkt P bijvoorbeeld maar eens aan de gym- pastiekdemonstraties op zaterdag 16 juni hn de wandelavond op vrijdag 22 juni. Pe drie muziekverenigingen brengen hun Ishow na afloop van de finales van het Ischoolvoetbaltoumooi en het bedrijfs- |''oetbaltournooi. Verwacht wordt dat om longeveer vijf uur zal zijn. I W ADDINXVEEN I Dit is een uniek kaart- I je: eenmalig uitgegeven J ter gelegenheid van de I openingsrit van I Waddinxveen-Noord I naar Waddinxveen. Het I kaartje was alleen I geldig op vrijdag 1 juni I 1973. Gisteren is bekend geworden dat als disc-jockeys naar Waddinxveen zullen komen Lex Harding en Tom Collins. Het Sportweek-comité onder voorzitter schap van de heer H. van Gelooven heeft gemeend dit jaar een 60 x 12 meter grote tent te moeten huren om niemand tot last te kunnen zijn. De meisjes en jongens die dit allemaal tegen betaling van vijf gulden kunnen meemaken zullen zich dan ook ongeremd kunnen uiten. Aan de geluidsshow van de door het ge hele land trekkende Veronica-drive-in wordt morgenavond meegewerkt door op de fiets naar Boskoop ging was het ook nog mogelijk om 3 maal per dag naar Leiden te reizen. In 1927 kwam de meerderheid van de raad tot andere ge dachten. De motie werd met 7 tegen 6 stemmen ingetrokken. Zo kon in oktober 1934 de eerste trein in Waddinxveen worden begroet; maar vooraf had het gemeentebestuur van Waddinxveen, in de ijdele hoop om nog iets van de bij drage te kunnen afknibbelen, het voor elkaar de halte Zuidplaspolder, ten zui den van het station, te laten vervallen. Ik neem aan dat het niet de vooruitzien de blik is geweest, dat de uitbreiding van Waddinxveen zich op het noorden zou richten. Als Liza Stilma in het door de Nederlandse Spoorwegen uitgegeven boekje „Tussen aankomen en vertrek” schrijft dat: „Waddinxveen zo goed als geen charme heeft” en daarbij adviseert: „dat men het beste doet maar even naar Oudewater te gaan”, dan vennoéd ik dat Zij weten nu dat er van twee stations gebruik gemaakt kan worden om met de trein waar dan ook naar toe te gaan. Wat de „voorstadhalte” Waddinxveen-Noord be treft is er in plaats van een loketje een kaartjesautomaat met 43 keuzemogelijkheden en een wisselautomaat die I nikkelen guldens geeft voor een briefje van tien. Bij de halte is een fiets- en brom fietsstalling en een (verwarmd) wachtlokaal. Een ruim parkeerterrein bij de ingang moet nog worden verhard, evenals de toegangsweg met tunnel vanuit de Vondel wijk. Loco-burgemeester P. Lips bracht in herinnering dat de gemeente Waddinxveen negen jaar geleden voor het eerst om een noordelijk gelegen station heeft gevraagd, met het oog op de uitbreidingsplannen aan die kant van het dorp. „Zes en dertig honderd mensen gaan dagelijks Waddinxveen uit voor hun werk, het openbaar ver voer kan een afdoende oplossing voor het verkeersprobleem leveren,” zei de heer Lips. Dat vond ook ir. J. Slinkers, chef exploitatie van het district midden van de Neder landse Spoorwegen. „De trein heeft de minste vierkante meters infrastructuur per reiziger nodig,” vertelde hij. Daarom vond het het verstandig dat Waddinxveen langs de spoorbaan is uitgebreid. Een naaste medewerker van hem zou later vertellen dat er ongeveer driekwart miljoen gulden van de Waddinxveense treinreizigers binnen komt. Direct daarna gaat het vijf dagen in be slag nemende bedrijfsvoetbaltournooi van start, waarvoor de burgemeester on getwijfeld de aftrap zal verrichten. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal onze eerste burger de Waddinxveense Sportweek van het begin tot het einde kunnen meemaken. Meestal was hij op vakantie.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9