Waddinxveen 2 promoveert Pannekoek-festijn voor bejaarden 4 De Gouwe ontneemt Swift kampioenskans DE GOUWE TWEEDE Lezers schrijven Vrijwillig oj verplicht? Wat is stedebouw (ruimtelijke ordening) precies? Stedebouw is er al sinds de mensen besloten zich ergens te vestigen Waddinxveen gunstige uitzondering: gemeente met kapverbod WADDINXVEEN Waddinxveen is één van acht gemeenten van de twee en twintig in het gebied van het intergeineentelijk overlegorgaan ’’Midden-Holland” waar een kap verbod van bomen bestaat. Dat be tekent dat in deze gemeenten slechts bomen mogen worden gekapt, in dien het college van Burgemeester en Wethouders daartoe toestem ming hebben verleend. Een en an der overeenkomstig de Boswet. KJ' door BERT J. WOUDENBERG REPRODUKTIES - POSTERS WADDINXVEEN TEGEN HAAGSE PROFS „OUDE” I 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 14 JUNI 1973 Pagina 11 Staten-Generaal Leefbaarheid Stand Oud Boekhandel Veldwijk BV Geen regelmaat Uitslagen C. VERMEIJ, Oltmanstraat 2. Dijken WADDINXVEEN Stedebouw: wat is stedebouw. Het is een woord dat misverstanden op zou kunnen roepen. Bij het woord stedebouw denkt men zo gauw aan de bouw van een stad. Dat is echter niet juist Het in de laat ste jaren veel gebruikte woord „ruimtelijke ordening” geeft veel beter de bedoeling weer. Het is een samenstel van onderzoekingen, overwegingen, beslissingen, regelingen en bemoeiingen, die gezamenlijk karakter, inrich ting en vorm van de menselijke nederzettingen in zijn meest uitgebreide vorm bepalen. Met eenvoudige bewoordingen: aan de hand en op grond van diverse overwegingen wordt de plaats be paald van al die dingen die men in het dagelijks leven om zich heen ziet en gebruikt: de wegen, de huizen, de winkels, de scholen, de fabrieken, de parken, de sportvelden, enz. Het is dus echt de ordening van de ruim te om ons heen, waar we dagelijks in leven en mee te maken hebben. Legerplaats WADDINXVEEN - OZV (dames) en BZPC bij de heren zijn winnaars geworden van het Pinksterwaterpo- lotournooi van De Gouwe op Twee de Pinksterdag in het zwembad ”De Sniep”. Beide formaties kwamen tot vijf punten uit drie wedstrijden. De Gouwe zelf werd tweede. Programma Woningwet fli ü'-iÉfem Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren ■V Afdeling Dames: 1 O.Z.V. 5 punten 2 de Gouwe 4 punten 3 Donk 3 punten 4 B.Z.P.C. 0 punten Afdeling Heren: 1 B.Z.P.C. 5 punten 2 de Gouwe 4 punten 3 Katwijk 3 punten 4 L.Z. ’86 0 punten L.Z. ’86-Gouwe pupillen jongens 5-0 L.Z. ’86 b-Gouwe b jongens 0-1 L.Z. ’86 a-Gouwe a jongens 7-2 Gouwe b-B.Z.P.C. c meisjes 3-0 Gouwe a-L.Z. ’86 a jongens 0-11 Gouwe 1-Swift 1 heren 6-3 Gouwe 3-H.Z.P.C. 5 heren 3-4 Donk 1-Gouwe 1 dames 3-0 ’t Y 3-Gouwe 2 heren 8-2 Gouwe 4-Koudekerk 1 heren 0-5 Gouwe 5-Barracuda 1 heren 4-4 Koudekerk-Gouwe pupillen meisjes 4-0 O.Z.V. 4-Gouwe 6 heren 1-2 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 17 13 13 12 12 11 7 5 4 4 3 1 2 2 2 3 2 2 1 2 3 3 1 1 0 4 4 4 5 6 11 12 12 12 15 17 len (alleen natuurprodukten, die die stenen e.d. die men in de buurt kon vin den, konden worden gebruikt) èn door de beperktheid in technisch kunnen (hoog bouwen was onmogelijk, want dan stortte de zaak gegarandeerd in). grachten aan te leggen. Volgens het toen malige recht moest het plan van de nieuwe wallen door de Staten-Generaal worden goedgekeurd, waardoor tevens de grond onder de nieuwe „bevestiging” kon worden onteigend, evenals de grond tussen de nieuwe en oude ommuring. technische mogelijkheden dit toelieten ging men de mensen boven elkaar laten wonen in twee of soms drie lagen. Deze woonwijken vinden we, gelukkig nog maar enkele, terug in oude stadsdelen. Het zijn volledig onbewoonbare krotten buurten geworden. Het gevolg hiervan is geweest, dat de stedelijke overheden zich af begonnen te vragen of daar nu niet eens iets aan gedaan moest worden, of daar voor hen nu niet een taak lag. En zo is dan tenslotte in 1901 de Wo ningwet ontstaan op aandringen eigenlijk van de gemeentelijke besturen. Het zou te ver voeren om hier diep op in te gaan, maar het is wel duidelijk, dat de wettelijke regeling van alles wat er dient te gebeuren op het gebied van de stedebouw of ruimtelijke ordening, of planologie, of hoe je het ook maar noe men wilt uit de nood is geboren. Om de mensen in zijn algemeenheid een beter leefbaar milieu te geven moesten er wel voorschriften en regels komen, omdat de „spontane ontwikkeling” finaal uit de hand liep. En met deze woningwet werd er, alhoe wel met wat wijzigingen en aanvullin gen, gewerkt tot 1960. Daarna is er een nieuwe wet gekomen: de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Deze regelt dus alles op het gebied van de stedebouw. Wat zijn we in Waddinxveen eigenlijk aan het doen WADDINXVEEN Er komt een pan nekoek-festijn voor alle Waddinxveense bejaarden. De open tafel van volgende week donderdag 21 juni staat namelijk in het teken van het pannekoek-eten. De bejaarden kunnen zich voor deze om half één beginnende en vier gulden per persoon kostende maaltijd opgeven in het Anne Frank-centrum, telefoon 5555. b. Hebben de hondenbezitters wel eens de gevolgen gezien voor een plantsoen- werker als deze met de grasmachine over enige hoopjes van uw hond rijdt, terwijl hij het gras maait voor ons ple zier. dagmiddag het grove vuil gratis kan de poneren op de stortplaats aan de Sta- ringlaan. (Als men deze plaats niet kan vinden, kijke men even op de platte grond van Waddinxveen). Het is echt niet nodig om matrassen e.d. langs de Kanaaldijk te deponeren. 36 28 28 27 26 24 15 12 11 11 7 3 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te bulten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Was de stad na verloop van jaren bin nen de wallen volgroeid, dan moest zij worden uitgelegd door op enige afstand daarbuiten een nieuwe ommuring met Er is een enthousiaste groep, die hard werkt aan de tot standkoming van het ’’Gouwebos”. Door inwoners wor den bomen gratis ter beschikking ge steld. Het doel hiervan is, dat de stedebou- wers hierdoor de mogelijkheden schep pen, dat de nederzettingen, wat dat ook moge zijn: steden of stadswijken, dor pen, gehuchten, enz., dat zich doelmatig kunnen ontwikkelen en dat de verschil lende functies van het maatschappelijk leven in onderling harmonisch verband zoveel mogelijk tot hun recht kunnen komen. Heel simpel gezegd: door de in richting van de woongebieden moeten zij de voorwaarden scheppen dat ieder een die in zo’n gebied woont of werkt of anderszins er zich gelukkig voelt. c. Laten we in ieder geval proberen om een ’’Haagse situatie” te voorkomen. punten, enz. Het bouwen van steden heeft dus door de eeuwen heen de mens heid bezig gehouden, gedreven door di verse oorzaken en de stedebouwkundige geschiedenis kent tijdperken van op komst, bloei, verval en stilstand, waarop dan weer een ’’renaissance”, een bele ving volgt, die weer tot een geheel ande re opvatting blijkt te leiden. Dit laatste geldt ook ten aanzien van de mate waar in en de wijze waarop de overheid zich hiermede bemoeit. Zoals wij daarstraks al even aanstipte waren het in het verleden meestal fac toren van praktische aard waaronder de economische en geografische die de vestigingsplaats, de vorm en de in deling van het dorp of de stad bepaal den. Uiteraard was dat ook zo in ons land. Oorspronkelijk was een groot ge deelte in het geheel niet bewoonbaar. Of omdat het allemaal water was, of omdat het op onregelmatige tijdstippen onder water liep. De eerste vestigingsplaatsen in Nederland moeten we dan' ook zoe ken in het oosten en zuiden. Later werd dit beter, toen men mogelijkheden vond om het land tegen het water te bescher men door middel van dijken en zelfs stukken water van een bedijking kon voorzien en het dan kon leegmalen. Dit is weer een geschiedenis apart en het zou te ver voeren om daar op deze plaats diep in te gaan. In de Middeleeuwen had men in het algemeen zeer onregelmatige straten plannen, bijvoorbeeld het Belgische Mechelen. De plattegrond van de stad is bijna een cirkel, met een stadgracht en een omwalling, maar daarbinnen is het bijzonder moeilijk enige regelmaat te ontdekken. Daarentegen had het stadje Elburg aan de (1233) vroegere Zuider zee een zeer regelmatige aanleg binnen een rechthoekige ommuring. En zou zou den we door kunnen gaan: Willemstad was in 1583 het ontwerp van een soort ideaalstad in een stervorm met zeven Daarnaast is er blijkbaar ook een groep die geen oog heeft voor de pro blemen waarin het milieu zich bevindt en die niet weet hoe een hond moet worden uitgelaten, maar bijvoorbeeld ook niet weet, dat men iedere zater- WADDINXVEEN De spanning was op Tweede Pinksterdag op de velden van de tennisvereniging "Waddinxveen” te snijden. Vorige week kon immers het eerste team het in de promotiewedstrijd helaas niet waar maken en dus was alle aandacht ditmaal gericht op het tweede team, dat na een overwinning op ’’Leeuwenburgh II” moest trachten de derde klasse van de K.N.L.T.B. te bereiken. Stedebouw was oorspronkelijk eigen lijk voornamelijk het maken van een stratenplan. Met de bebouwing als zo danig bemoeide men zich in het alge meen niet. Overigens was men natuurlijk sterk beperkt in zijn mogelijkheden èn door de beperktheid aan bouwmateria- De overheid werd geconfronteerd met een voor hen eigenlijk heel nieuw pro bleem. Wat was het geval. Woningbouw was in die tijd een uitsluitend particu liere zaak. Iedere eigenaar van een stuk je grond, vooral in de buurt van de in dustrieën, ging aan de gang om zo snel mogelijk woningen te bouwen. En hoe meer huizen je op een stuk grond zet, hoe meer huur je beurt, des te hogere rente brengt je geld dat je er in hebt ge stoken op. Het geval was een woning bouw die zo erbarmelijk slecht was, dat de mensen vrijwel verstoken bleven van licht en lucht: zeer nauwe straten, rug, aan rug woningen, dus zonder achter tuin, gewoon met de achterkanten tegen elkaar gebouwd, zeer klein om maar zo veel mogelijk huizen op een stuk grond te krijgen. Dit is ook het aarzelende begin geweest van hoogbouw: voor zover de beperkte DAW LZ ’86 DWR Swift TZV De Gouwe ZDB Rijnmond Merwede DWT Rotterdam Surae Na het lezen van het artikel in het Weekblad voor Waddinxveen van vo rige week, betreffende het kappen van bomen aan de Alberdingk Thijmlaan, heb ik me afgevraagd of er nu ook nog een wet moet komen, regelende het ’’plassen van honden en mensen”. Wij Nederlanders staan bekend als een volk, dat in het algemeen sceptisch tegen over wetten staat, doch blijkens het resultaat maar weinig beperkingen aan zichzelf kan opleggen. Er wordt de laatste tijd dan ook erg veel gesproken over de „leefbaarheid” van nieuwe wijken; dus kun je er wel goed in leven. Uiteraard is dat voor iedereen verschillend, dat hangt er maar vanaf welke eisen je eraan stelt. In het algemeen kunnen we stellen, dat het daar de laatste jaren nogal eens aan heeft ontbroken. Waarom? Wel, omdat maar ongeveer 10% van de Nederlandse bevolking zich prettig voelt in hoge flat woningen en de overige 90% het liefst „op de grond” woont, dus het „huisje met het tuintje”. En toch worden er flats gebouwd. Dat vloeit weer voort uit overwegingen van financiële en economische aard: het moet betaalbaar zijn, zowel wat betreft de grondkosten als de bouwkosten en er moet zo zuinig mogelijk met de schaarse grond omgesprongen worden. Het is dus gewoon onmogelijk om te voldoen aan de wensen van het overgrote deel van de bewoners van de steden en dus zal lang niet iedereen de wijk of waar hij of zij ook woont als leefbaar beschouwen. Vooralsnog voel ik ook niet voor een wet zoals in de aanhef genoemd maar doe ik een beroep op de mentaliteit van o.a. de hondenbezitters om een aantal punten in overweging te nemen, a. Is het in de huidige situatie nog wel ver antwoord om een hond te houden. De ze vraag dringt vooral naar voren daar honden de eigenaardige gewoonten hebben om hun behoeften overal te doen, behalve op de grond van hun baas. Het gevolg hiervan is, dat men bij het uitlaten altijd een ander overlast bezorgd, direct of indirect via de plant soenen etc. Het begin was niet bemoedigend. Met een fysiek in de lappenmand verkeren de captain en een door zenuwen ge heel overmande Anke Bijlsma werd het zeer snel 0-2 en zag het er met de en kelspelen slecht uit. Tot ieders opluch ting wonnen Jaap Derks en Lottie Keij- ser hun singles en werd het 2-2. Tradi tiegetrouw liet men de supporters in spanning zitten 'door na de heren- en damesdubbel 3-3 gelijk te spelen. Het hing dus weer helemaal af van de mixed dubbels. Gelukkig werd hierbij een overwinning behaald en was de eind stand 5-3 voor Waddinxveen. Met een zeer geslaagde borrel werd tenslotte het feit gevierd, dat ’’Waddinxveen” het volgende tennisseizoen met twee teams in de 3e klasse zal uitkomen. WADDINXVEEN De voetbalclub ’’Waddinxveen” speelt volgende week woensdag 20 juni een wedstrijd tegen een oud-Haagse profelftal, waarin on der meer meespelen Guus Haaks en Martin van Vianen. Begonnen wordt om zeven uur. De Waddinxveense fa miliedag, waarop alle voetballende le den aan bod komen, is vastgesteld op zaterdaag 11 augustus. Op het platteland waren het in hoofd zaak de samenstelling van de bodem en de aard van het boerenbedrijf die bepa lend was voor de dorpsvorm en die dus de dorpsvorm beheersten. Voorbeelden hiervan zijn de zogenaamde brinkdor pen, waar de boerenhoeven rondom een pleinvonnige ruimte (de brink) gerang schikt liggen met hun landerijen achter zich of de ’’esdorpen”, waar rondom de meestal wat hoger gelegen bouwlanden, die gezamenlijk de es vormen, de boer derijen zijn gelegen. Deze en andere dorpstypen hebben door de practische eisen hun eigen zeer markante structuur en verschijningsvorm gekregen. ii'lihli: ...milllral We hebben nu dus in het kort gezien wat stedebouw is en ook even iets belicht van het doel ervan. Maar is dat nu iets nieuws, iets wat bijvoorbeeld na de oor log is ontstaan. Nee, in het geheel niet. Stedebouw is eigenlijk zo oud als de mensheid: sinds de mensen besloten zich ergens in groepen te vestigen ontstond stedebouw. Weliswaar zeer eenvoudig en primitief, maar toch een bewuste stede bouwkundige aanleg. De plaatsen waar men zich vestigde waren maar niet zo willekeurig, doch zeer bewust gekozen, afhankelijk van wat men verlangde. Een bevolking die voornamelijk bestond uit veehouders zocht naar plaatsen waar veel gras was voor de dieren en water. Een bevolking die bij voorkeur van de jacht leefde zocht naar plaatsen waar in derdaad buit was te betalen. Deze eerste nederzettingen werden vaak voorzien van een omwalling of iets dergelijks om zichzelf te beschermen tegen aanvallen van vijandige groepen of ook van de wilde dieren. Deze goedkeuring door de Staten- Generaal was dus een overheidsbemoei ing van „regeringswege”. De gemeente lijke overheid had nog maar zeer weinig in deze te vertellen. Maar zo heel lang zamerhand wordt men wakker en zo na 1850 zien we iets verschijnen wat op ge ordende stedebouw gaat lijken, hetgeen een duidelijke samenhang vertoont met de uitvinding van de stoommachine en alles wat daarmee samenhangt dus met het begin van de industriële ontwikke ling. Wat ging er nl. gebeuren. Door de opkomst van de industrie ont stonden er fabrieken die mensen nodig hadden om erin te werken. Vervoer middelen waren er in die tijd nog niet, zodat de fabrieken wel gedwongen waren om zich daar te vestigen, waar zich de meeste mensen bevinden, dus in de grote steden. De loopafstand van huis naar fabriek was het criterium. Naarmate de maatschappelijke verhou dingen en dus ook de aard van de nederzettingen ingewikkelder werden, wijzigden zich ook de aard en de om vang van de stedebouwkundige bezig heden. De oud-Griekse wereld, ook wel genoemd de Helleense wereld, die zijn oorsprong vond in Kreta en die zijn bloeiperiode had in de 5e en 6e eeuw voor Christus, is er bijvoorbeeld in In dia reeds sprake van een bewuste stede bouwkundige aanleg: de plaats Mohen- jodaro. Ook de Romeinse legerplaatsen kenden reeds vele eeuwen voor het be gin van onze jaartelling een duidelijk rechthoekig schema met twee loodrecht op elkaar staande hoofdstraten, die we door heel europa kunnen terugvinden. Vele steden hebben deze aanleg als voor beeld gebruikt. WADDINXVEEN In een aantrek kelijke, zowel door De Gouwe als door Swift ook snel gespeelde wedstrijd heeft De Gouwe de theoretische kans om kampioen te worden van Swift om zeep geholpen door van dit team met 6-3 te winnen. De steden daarentegen ontstonden op de kruising van belangrijke handelswe- gen of bij de overgang van een heirweg over een rivier, of aan de uitmonding van een rivier. Het is vaak voorgeko men, dat zij zijn ontstaan uit de stichting van een legerplaats. In de middeleeuwen, het ’’feodale tijdperk”, waarin een stad of dorp het bezit was van één groot heer, kregen de meeste van onze steden stadsrechten en werden omgeven door grachten en wallen of stadsmuren, wat dus eigenlijk militaire werken waren, omdat zij dienden als bescherming tegen de aanvallen van de vijanden. Door de aanleg van een dergelijke stadsgrens was natuurlijk meteen de vorm van de stad bepaald en ook de verdere uitgroei of Resultaten van het Pinksterpolotournooi Tweede Pinksterdag in het zwembad De Sniep: 15 juni te Haarlem: D.W.I.-Gouwe I heren. 15 juni Oudewater: O.Z.V. b-Gouwe b meisjes. 20 juni Nieuwerkerk a.d. IJssel: Barra cuda a-Gouwe b meisjes 20 juni Gouda: Donk-Gouwe pupillen meisjes. 21 juni W’veen: Göuwe-de Zijl-L.G.B. pupillen jongens 21 juni W’veen: Gouwe 4-B.Z.P.C. 4 hr 21 juni Woerden: Woerden 3-Gouwe 5 heren. „uitleg”. Een noodzakelijke uitbreiding diende binnen de omwalling of ommu ring te geschieden, met alle beperkingen van dien. En het zijn vooral deze vesti- gingsteden die met haar streng omsloten vorm aanleiding geven tot interessante stedebouwkundige ontwikkelingen, die we heden ten dage nog uit de platte grond en de opbouw kunnen aflezen. Zo is in Naarden, Elburg en Willemstad deze oorspronkelijke aanleg nog vrijwel gaaf bewaard gebleven. De aanleg van zo’n ommuring was overigens een bijzonder kostbaar werk dat. door de burgerij moest worden be taald in geld en herendiensten. Wanneer we daarbij dan nog bedenken, dat der gelijke ommuringen soms moesten wor den afgebroken wanneer men een oorlog had verloren, of wanneer men op de een of andere wijze ruzie had met de feodale heer, die dan de stadsrechten introk, waarna deze na enige jaren wanneer al- les weer pais en vree was, weer op moest bouwen, dan begrijpt men wel, dat het voor de bevolking een bijzonder dure aangelegenheid werd. Het college van overleg van het inter gemeentelijk overlegorgaan heeft on der de 22 samenwerkende gemeentebe sturen een enquete over deze zaak ge houden. Daaruit blijkt dat Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Bodegra ven, Driebruggen en Stolwijk geen kap- verordening hebben. De colleges van Burgemeester en Wethouders overwe gen daar ook niet de gemeenteraad daartoe een voorstel te doen. Goude- rak, Krimpen aan de Lek en Nieuwer kerk aan den IJssel hebben ook geen kapverordening, maar hun colleges van B. en W. hebben wel een voorstel in overweging. B. en W. van Moordrecht zijn van plan dat voorstel te doen zo dra daartoe aanleiding bestaat. Woerden heeft ook geen kapverbod, maar heeft een en ander geregeld in de algemene politieverordening. Maar daarnaast doet zich nog een volgend verschijnsel voor en dan spreken wij nog steeds over het begin van de industriële revolutie: de trek van het plateland naar de stad. Op het platte land heerste veel werkloosheid en in de steden was volop werk te vinden. Maar al die mensen moesten in de stad op de een of andere manier een woning zien te vinden en, zoals we al zagen, door het gebrek aan een vervoermiddel, op rede lijke loopafstand van de fabriek. Er moesten dus huizen gebouw worden. Aanvankelijk ging de strijd geheel ge lijk op met Swift wat sneller en meer aan de bal dan de Waddinxveners. De Gouwe-aanvallen waren wat doostasten der en daardoor gevaarlijker. Toen de combinaties van de thuisclub in de be ginfase weinig resultaat opleverden, pro beerde Henny van den Bosch het met een afstandsschot (1-0) en in de tweede periode had Leo Nieuwenhuizen hier mee ook succes (2-0). Nog in hetzelfde partje kreeg de Haagse midvoor een hand vrij (2-1), maar kort hierna ver grootte Cor Hogenbrugge de Gouwe voorsprong tot 3-1. De spanning bleef in de derde periode. Swift scoorde met een man meer: 3-2, Dick Russner tikte van dichtbij 4-2 in het net, maar Swift kwam weer terug (4-3). Toen Leo Nieu wenhuizen in de laatste periode een vier meter worp benutte, was de strijd in feite beslist. In de slotfase bracht een Overdam-Russner-combinatie de stand nog op 6-3. MM

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 11