Compromisplan komt tegemoet publieke opinie aan om Nota van 33 pagina ’s Er is in Groenswaard 3 voorzichtig woningbouwbeleid nodig WADDINXVEEN van Waddinxveen zal nog tot iets aanvaardbaars te kunnen komen Terugloop aantal inwoners blijft zich voortzetten WADDINXVEEN Het aantal inwoners van Waddinxveen is ge durende het eerste halfjaar gedaald van 20.095 (1 januari) tot 20.080 (1 juli). ’’Deze terugloop van het aantal inwoners zal zich blijven voorizetten,” stelt burgemeester C< A. van der Hooft vast in zijn nota over het woningbouwbeleid in onze gemeente. Woonomgeving kreeg altijd aandacht WADDINXVEEN: GOUDA’S „WOONWIJK” 1 BURGEMEESTER: MAAR ABSOLUUT NOODZAKELIJK’’ „DRASTISCH, Burgemeester in nota: HUIZEN BOUWEN IS GEEN KUNST I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 26 JULI 1973 Pagina 5 H A V O Atheneum Bestemmingsplan WADDINXVEEN Waddinxveen is een aantrekkelijke gemeente waar het goed wonen is. Waddinxveen is ook een ”in de running” blijvende ’’woonwijk” van Gouda met een zeer goede verbindingen, zowel voor het openbaar als het particuliere vervoer. Daarnaast is Waddinxveen een ge meente waar steeds grote aandacht wordt besteed aan de woonomgeving. worden om in Groenswaard 3 nog tot enigszins aanvaardbare resultaten te komen. Dit stelt burgemeester C. A. van der Hooft zonder omhaal van woorden vast aan het slot van zijn midden vorige week verschenen en in heldere taal geschreven nota ’’Woningbouwbeleid”. Dat er rekening ge houden moet worden met een grote vertraging in de bouw van, woningen in dit deel van onze gemeente en dat daardoor ’’kapitalen” aan verlies verwerkt zullen moeten worden is volgens hem nu wel zeker. Hij roept de gemeenteraad dan ook op samen te pogen de verliezen zoveel mogelijk te beperken. Waddinxveens burgemeester scho telt de raadsleden in zijn nota twee mogelijkheden voor om te proberen van Groenswaard 3 nog iets moois te maken. In de gemeenteraadsver gadering van donderdagavond 16 augustus valt de beslissing over de wijze van bebouwing van onze nieuwste - en voorlopig ook laatste - complete woonwijk. Of er komen naast 127 eengezinswoningen veel flats (291) of er worden een stuk minder flats (145) gebouwd met voor die 146 afgevallen flatwonin gen in de plaats 50 a 53 particuliere koopwoningen. Burgemeester Van der Hooft maakt in zijn beleids nota (nog) geen keus, maar schetst wel indringend de gevolgen van het ene (volgens het geldende bestem mingsplan te maken) en het andere (compromis) plan. huiswerkstudio 31 Loop der bevolking Het woningbouwbeleid van het gemeentebestuur met de uiterste voorzichtigheid gevoerd moeten - Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom Er wordt al volop gebouwd in Groenswaard 3 (127 eengezinswoningen. Toch moet de gemeenteraad nog een (nieuw) besluit nemen over de totale Gouda Westhaven 31 Vastleggen grondprijs scholenbouw aantal overleden inwoners gevestigde personen vertrokken personen Inwonertal per 1 juli 1973 20.080 Bouwen volgens het in april vorig jaar door de raad vastgestelde en door ge deputeerde staten van Zuid-Holland in januari van dit jaar goedgekeurde be ren beleid in de toekomst,” aldus de heer Van der Hooft in zijn nota. In het (komende) gewest Midden-Holland zullen de 22 gemeenten zich moeten uitspreken of zij gezamenlijk een wo ningbouwbeleid zullen willen uitvoeren. Een eigen planologisch bureau zou de gemeentebesturen bij dit alles steun kunnen verlenen. Kortom, ook de wo ningbouw is een probleem dat de eigen gemeentegrens overschrijdt. Waddinx- veen is - zoals bekend - ingedeeld bij het toekomstige gewest Open Midden gebied. Ons dorp wordt gekenmerkt als een B-gemeente, wat wil zeggen een lan delijke gemeente, waarvan de groei meer dan 1 procent maar liefst maximaal 3 procent gemiddeld per jaar mag bedra gen. Voor de gehele provincie Zuid- Holland wordt de woningbouw per jaar tot 1980 op ongeveer 30.000 woningen geraamd. Huizenbouw zou in Let Open Middengebied getemporiseerd dienen te worden. Ten opzichte van de in de regio Midden-Holland geldende streekplan nen betekent een en ander, dat er tot 1980 2.706 woningen extra gebouwd zul len worden. Burgemeester C. A. van der Hooft, opsteller van de nota "Woningbouw beleid”. al eens moeten herzien. Nederland zal volgens het CBS in het jaar 2000 ’’slechts” 15,4 miljoen inwoners heb ben. DAGELIJKSE HUISWERKBEGELEIDING EN BEPERKTE STUDIEHULP AANVANG NIEUWE CURSUS 20 AUGUSTUS 20.225 498 20.283 58 20.095 188 Dit (lieve) en wat ons betreft ook juiste beeld van ons dorp aan de Gouwe wordt door burgemeester C. A. van der Hooft geschetst in zijn nota over het woningbouw beleid in onze gemeente. Het is goed om dat nog eens te horen en er bij stil te staan dat we zo centraal wonen in deRandstad Holland, gemakkelijk eik uur van de dag de bus naar Leiden, Rotterdam en Gouda kunnen nemen, twee stations tot onze be schikking hebben en met onze auto’s op comfortabele wijze Waddinxveen in- en uit kunnen gaan. Of zoals de burgemeester het zegt: ”Vast staat dat de gemeente Wad dinxveen met de reeds voltooide voorzieningen en de hopelijk nog komende voor zieningen een aantrekkelijke gemeente is waar het goed wonen is.” WADDINXVEEN Bij het bouwen van huizen (woningwet) premie en vrije sector) is in Waddinxveen steeds grote aandacht besteed aan de woon omgeving. ”In Waddinxveen zeiden we: woningen bouwen is geen kunst, doch zorgen dat de daarbij behorende voor zieningen er komen is een eerste ver eiste! De voorzieningen betroffen al lereerst de scholenbouw - winkelcentra - werkgelegenheid - sportvoorzieningen zoals zwembaden, sportvelden, gymna stieklokalen, maar ook de recreatie in het algemeen moest aandacht hebben,” schrijft burgemeester C. A. van der Hooft in zijn midden vorige week ver schenen nota over het (huidige en toe komstige) woningbouwbeleid in onze gemeente. In het algemene deel van dit stuk stelt hij vast dat het gemeentebe stuur van Waddinxveen er in is ge slaagd (”AI zijn er dan zeker nog wel wensen”) voorzieningen tot stand te brengen die het wonen in een gemeen te als de onze aantrekkelijk maken. De heer Van der Hooft meent dat er in ons land steeds duidelijker een kwalita tieve woningnood aan het licht komt, hoewel er overigens nog steeds sprake woningen. Dit plan, waarvoor gedeelte lijk het bestemmingsplan zal moeten worden gewijzigd, is in de afgelopen maanden na veel wikken en wegen ontstaan en houdt rekening met de pu blieke opinie, die zich steeds meer ver zet tegen hoogbouw. Het wonen in een flat wordt voor gezinnen met kleine kinderen niet meer aanvaardbaar ge acht. Het uit het oorspronkelijke plan schrappen van de Haakflat betekent wel dat er een niet onbelangrijk aantal wo ningwetwoningen komt te vervallen waarvoor een huur van 300,- all-in was berekend. Hiertegenover staat, dat er 50 a 53 koopwoningen gebouwd zul len worden, waarvoor reeds voldoende gegadigden zich schriftelijk na oproep in het Weekblad voor Waddinxveen heb ben gemeld. Het gaat hier om Wad- dinxveners, die rianter willen gaan wo nen zonder daarvoor van woonplaats te verwisselen. Slagen zij er in, evenals de reeds eerder aan de slag gegane bouwgroep Groenswaard 3, zélf in ge zamenlijk overleg een huis te bouwen dan is daar de Waddinxveense gemeen schap zowel economisch als maatschap pelijk gezien èn de doorstroming (ten slotte worden er een vijftigtal eenvou diger woningen ontruimd) mee gediend. is van een zekere kwantitatieve woning nood. ”De tekortkomingen in de ge wenste kwaliteit stelt de overheid op nieuw voor een aanzienlijk volkshuis- vestingsproblemen,” verwacht Waddinx- veens burgemeester, die eerder het wo ningbestand van na de oorlog ter spra ke heeft gebracht. Hij noemt het ver schijnsel dat in toenemende mate stede lijke activiteiten zich logmaken van het eigen stedelijke gebied en zich ver spreiden over een groot, van oorsprong typisch landelijk gebied rondom de stad of agglomeratie (met een moeilijk woord: suburbanisatie) één van de ge volgen van het gesignaleerde tekort aan de gewenste kwaliteit in de (stedelijke) woonomgeving. De in 1966 verschenen Tweede Nota over de Ruimtelijke Orde ning in Nederland en de in januari van dit jaar verschenen nota ’’Provinciaal Bouwbeleid Zuid-Holland” worden door de heer Van der Hooft aangehaald om te onderstrepen dat de woningbouw niet langer uitsluitend een kwestie mag zijn van de volkshuisvesting in engere zin. Uit de laatste nota blijkt bovendien, dat de Zuidhollandse bestuurders zich daad werkelijk willen gaan bezighouden met de woningbouw in het algemeen en ook aanwijzingen zullen geven aan iedere gemeente afzonderlijk. Als eerste aan zet tot een provinciaal woningbouwbe leid ziet men de vaststelling van een streekplan. Het streekplan ’’Rijn en Gouwe” geldt tot 1980. Gelet op het gewicht dat zodoende aan het streek plan zal worden gehecht, is de burge meester met de provincie van mening dat de overlegorganen c.q. gewesten bij de opstelling van een streekplan in spraak dienen te hebben. Ook meerja renbouwprogramma’s op alle bestuurs niveaus zouden nodig zijn. Omdat de provincie kampt met een gebrek aan bevoegdheden op het gebied van de uit voering zou door middel van een in te stellen - breed samengestelde - coördi natiecommissie bevorderd kunnen wor den dat de woningbouw daar plaats heeft waar deze het meest gewenst is. ”Nu het provinciaal bestuur zich daad werkelijk - en ik juich dit toe - met de woningbouw in de ruimste zin van het woord gaat bemoeien, is het zaak dat de gemeenten behorende tot het (komende) gewest Midden-Holland zich samen be raden over hun houding en het te voe- Besluit de gemeenteraad over drie we ken het ’’compromisplan” vast te stel len dan bestaat volgens de beleidsnota het gevaar dat er van de zijde van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland be zwaren zullen kunnen komen tegen de bouw van de openbare mr. A. de Roos school. Er zou wel eens geen geld be schikbaar gesteld kunnen worden, om dat aan de school voorlopig nog geen behoefte bestaat nu de woningbouw in Groenswaard 3 stagneert. De eventuele vertraging van de bouw van de mr. A. de Roosschool kan eveneens gevolgen hebben voor het onderbrengen van de leerlingen van de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum, waarvan de eer ste klassen in de Savomin Lohman- school gehuisvest zullen worden. Er zullen dan houten noodlokalen moeten worden neergezet. Uit een gesprek met de staatssecretaris is gebleken dat de gemeente de bouw van het HAVO/Athe- neum zelf zal moeten financieren. In de komende drie jaar is voor de bouw van deze school geen geld van het rijk te verwachten. Burgemeester Van der Hooft kondigt in zijn nota aan dat met enkele leden van Gedeputeerde Staten nog een gesprek over deze problemen zal worden gehouden. WADDINXVEEN ”Een drastische ingreep maar om gezonde financiën mo gelijk te maken absoluut noodzakelijk.” Zo oordeelt burgemeester C. A. van der Hooft in zijn nota over het woning bouwbeleid in onze gemeente over het feit dat de regering overweegt voor te schrijven dat de grondprijs voor scho lenbouw niet meer mag bedragen van 80 tot 100 procent van de grondprijs van de woningwetbouw. ”We zullen af moeten van het feit, dat voor een wo ningwetwoning niet meer dan 8.000,- aan grondkosten in rekening kan wor den gebracht, zodat de meerdere kos ten niet meer in zo grote mate ten laste van de eigen (gemeentelijke, red.) voor zieningen en de overige gronden ko men. Te lang hebben de gemeenten per lokaal eenbedrag van 4.000,- tot 6.000,- per jaar uit de algemene mid delen betaald, hetgeen beslist niet nood zakelijk is.” De heer Van der Hooft brengt in herinnering dat het door hem voorgezeten scholenbouwteam Midden- Holland erop studeert om scholen (kleu ter-, basis-, mavo- en middelbare scho len) te bouwen voor de normvergoe- ding. ”Dat kan,” aldus de beleidsnota, ’’mits de grondbedrijven van iedere ge meente bij de exploitatieopzetten reke ning houden met redelijke grondprijzen voor deze scholen en de ’’plaatsen voor openbare gebouwen” niet blijven be schouwen als sluitstukken voor een ren dabele exploitatie-opzet.” WADDINXVEEN De nota ’’Woningbouwbeleid” van burge meester C. A. van der Hooft is gedateerd woensdag 18 juli 1973. Zij bevat een algemeen deel en een deel dat specifiek gaat over de woningbouw in Groenswaard 3. De nota telt 33 pagina's, waar van er 20 door een zevental bij lagen in beslag worden genomen. In die bijlagen zijn opgenomen een samenvatting van de nota ’’Provinciaal Woningbouwbeleid Zuid-Holland” door de heer C. de Geus, secretaris van het Inter gemeentelijk Overlegorgaan Mid den-Holland, de briefwisseling tussen het gemeentebestuur van Waddinxveen en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over een andere - afgewezen - fasering van het bestemmingsplan Groens waard 3, een rapport van de dienst Openbare Werken en Be drijven over de financiële conse quenties van het bouwen volgens het ’’compromisplan”, een staatje met betrekking tot de stichtings- en bouwkosten van de 145 wo ningen Kromstafflat en een vijf tal staatjes die te maken hebben met de wachtlijst voor woning zoekenden. De nota ’’Woning bouwbeleid” komt in de gemeen teraadsvergadering van donder dagavond 16 augustus ter sprake. Het ’’compromisplan” houdt de bouw in van 322 tot 325 woningen: 145 wo ningen Kromstafflat en 127 eengezins- huizen in het kader van de sociale wo ningbouw en 50 6 53 particuliere koop- stemmingsplan betekent de bouw van 418 woningwetwoningen: 135 wonin gen Kromstafflat, 156 woningen Haak flat en 127 eengezinswoningen. Leeg stand van deze huizen in Groenswaard 3 is volgens de burgemeester niet te verwachten gezien de ’’zeer billijke hu ren” (gemiddeld f 300,- all-in) en de gunstige ligging in het hart van de wijk en in de onmiddellijke omgeving van het station Waddinxveen-Noord. Bovendien gaan de hogere overheden zeer sterk de uitbreiding van de niet tot groeikern aangewezen gemeenten beperken, zodat aan leegstand voor wat de woningvoor raad in Waddinxveen betreft niet be hoeft te worden gedacht. Uitstel van dit project betekent overigens wel dat de huren van deze nieuwe huizen wel eens sneller kunnen stijgen dan de lonen. In zijn algemeenheid zegt de heer Van der Hooft het te betreuren dat de woning- bouwplannen in Groenswaard 3 en alle daarmee in verband staande plannen - zoals het winkelcentrum Kerkweg - niet op tijd in uitvoering konden worden genomen. bebouwing van deze woonwijk. Als men tenminste niet alles bij het oude laat. teerde sportzaal 164.500,- f 4.500,-) Deze door de dienst Openbare Werken en Bedrijven op verzoek van burge meester Van der Hooft geproduceerde cijfers worden genoemd in een rapport, waaruit ook blijkt dat er een mogelijk heid bestaat ’’volkswoningbouw” te ple gen in de tweede fase van het bestem mingsplan. Door toepassing van diffe rentiaties in de grondprijzen kan een aantal eengezinswoningen worden ge bouwd met een grondprijs van 8 tot 10 mille. Dat de 145 woningen van de Kromstafflat toch een gemiddelde huur van tegen de 300,- all-in zullen gaan doen - er is dus geen sprake van een stijging van de oorspronkelijk bereken de huur - komt omdat de grondkosten per woning lager zijn, er verscheiden heid in het complex is aangebracht en doordat de rijksbijdrage is verhoogd. De Kromstafflat omvat 15 2-kamerwo- ningen, 100 4-kamerwoningen, 15 3-ka- merwoningen en nog eens 15 3-kamer- woningen (die kleiner zijn uitgevallen). Over het eerste halfjaar zijn de volgende (voorlopige) cijfers van de loop der be volking in Waddinxveen bekend: Inwonertal per 1 jan. 1973 aantal geboorten Het geboorte-overschot is in onze ge meente in het eerste kwartaal van dit jaar zelfs teruggelopen van 125 naar 76 in vergelijking met het eerste kwartaal van 1972. Ook landelijk gezien daalt het geboorte-overschot. In de eerste drie maanden van dit jaar werden in Neder land 51.192 kinderen geboren; vorig jaar waren dat er in dezelfde periode 55.660. Niet voor niets heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn cijfers over de bevolkingsgroei nog- 20.723 643 Dat de provincie, omdat voor het bou wen van die 50 4 53 koopwoningen een wijziging van het bestemmingsplan no dig is, roet in het eten zal gooien be hoeft volgens burgemeester Van der Hooft niet te worden gevreesd, omdat in de Waddinxveense situatie flats plaats maken voor eengezinswoningen. Boven dien daalt daarmee het aantal totaal te bouwen woningen. Financieel gezien is het realiseren van het ’’compromisplan” bijna drie ton duurder. De boekwaarde per 1 januari 1975 bedraagt volgens het geldende be stemmingsplan 637.500,- en volgens het ’’compromisplan” 932.000,-. Het verschil 294.500,-) is ontstaan door het honorarium van de stedebouwkun- dige en architecten 150.000,-), het bouwrijpmaken 50.000,-) en rente verliezen 94.500,-). De meerkosten van dit plan zouden verhaald kunnen worden op de gronden. De gecorrigeer de grondkosten voor de Kromstafflat zullen dan 810.000,- (-|- 30.000,-) bedragen, die van de koopwoningen 1.140.000,- 260.000,-) en die voor de in Groenswaard 3 geprojec-

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 7