de hefbrug Rondom het bestuur hebben in TiP Anno 1884 weer LP JE VOELT JE AMBASSADRICE Goudse schoolvereniging wil meer Waddinxveners open WIL11M-- EN WERELDBURGER TEGELIJK Ss I 8 TIPS OM TE ONTHOUDEN VAN UW WEEKBLAD REPRODUKTIES - POSTERS MARJOLEIN DE ROUW (EN ONNO DICKER) TERUG UIT AMERIKA: t N van de week VOOR WADDINXVEEN deze week/* WAn aiyAA WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 Pagina 5 Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Boekhandel Veldwijk BV Amerika is anders huiswérkstudio Hokjes Volkomen juist WADDINXVEEN/GOUDA De Vereniging voor Christelijk Algemeen Voortgezet Onderwijs en Beroepsonderwijs voor Gouda en Omstreken zoekt bestuursleden uit Waddinxveen. De huidige bestuursleden van deze schoolvereniging zijn het met het Weekblad voor Waddinxveen eens dat het aantal Waddinxveners dient te worden uitgebreid. Dankbaar terug Al in mei, bij het verschijnen van het jaarverslag van deze schoolver eniging, hadden wij in onze kolom men opgemerkt dat gezien het aan tal in Waddinxveen wonende leer lingen van de Christelijke Techni sche School „Nieuwe Vaart” aan de Kanaalstraat in Gouda en de Chris telijke Nijverheidsschool voor Meis jes aan de Clematislaan eveneens in Gouda het aantal Waddinxveense bestuursleden te gering is. Het nage noeg alle vergaderingen bijwonende erelid A. Mulder (Peppelhorst 78) is de enige plaatsgenoot met stem recht. WADDINXVEEN ”Hai” zei Marjolein de Rouw toen ze na een jaar weer bij ons binnenstapte om de belofte in te lossen die ze eind juli 1972 aan ons deed. Marjolein en Onno Dicker hebben onder aus piciën van de American Field Ser vice een jaar gestudeerd aan een Amerikaanse High-school. Onno heeft de lezers gedurende dat jaar een aantal malen zijn ervarin gen geschreven en de belofte van Marjolein hield in dat zij na thuis komst haar ondervindingen zou sa menvatten. (Advertentie) 1 na met toiletpapier of (Advertentie) Westhaven 31 Gouda DAGELIJKSE HUISWERKBEGELEIDING EN BEPERKTE STUDIEHULP AANVANG NIEUWE CURSUS 20 AUGUSTUS Het is zonder meer een onvergetelijk jaar geworden en Marjolein heeft de grootste bewondering voor de wijze waarop de AFS de gasten in Amerika begeleidt en over hun welzijn waakt. Voor ouders die moeten wennen aan de gedachte dat hun kinderen eventueel een jaar van huis zullen zijn moet het een geruststellend idee zijn dat de AFS niet alleen met de grootste zorg een gast-ge- zin opzoekt maar ook een maandelijkse controle bijhoudt of het allemaal wel klopt. Het gemeenschapsleven wordt in Texas gekenmerkt door groepen die onderling zeer sterke bindingen hebben, maar wei nig contacten onderhouden met ande ren. Een school-band of een football team is zo’n groep en de vrijetijds-beste- ding vindt meestal plaats binnen de groep, onder leiding van de school. De inspanningen die scholen zich op dit terrein getroosten zijn onvoorstelbaar, De heer L. van Nieuwkoop, secretaris van de Vereniging voor Christelijk Alge- Deze opmerking geven wij in de eerste plaats graag door aan die Waddinxveners die op de ledenlijst van deze schoolver eniging staan. Zij weten waarom het gaat. In de tweede plaats willen wij alle Waddinxveners vragen: Wilt u helpen de stem van Waddinxveen in Gouda wat sterker te maken? Het secretariaat van de schoolvereniging is gevestigd op het adres Kanaalstraat 31 in Gouda. WADDINXVEEN De jeugdsociëteit „Anno 1884” gaat komende zaterdag open. De vakantie is weer voorbij, zodat de soos-bestuursleden weer op veel be langstelling hopen voor het sociëteits leven van „Anno 1884” in de Dorpstraat van Waddinxveen. top tien Toen Marjolein vorig jaar op 15 au gustus naar de Verenigde Staten ver trok was er diep in haar binnenste het minderwaardigheidscomplex van het Ne derlandse meisje dat zou gaan kijken in het land van de onbegrensde mogelijk heden. In materieel opzicht is Amerika inderdaad een flink Stuk voor op Eu ropa. De inrichting van de huizen, de twee of meer auto’s per gezin en het eigen woningbezit zijn daar duidelijke bewijzen van. Het ontwikkelingspeil van de gemiddel de Amerikaan en de geestelijke rijpheid van haar leeftijdsgenoten zijn echter to taal verschillend gebleken van datgene dat films en TV shows ons hier doen vermoeden. De doorsnee Amerikaan is politiek en sociaal nauwelijks geïnteresseerd, behal ve wanneer het lokale problemen betreft. Een krant als de ’’Grand Prairie Daily News” heeft veel aandacht besteed aan Marjolein’s bezoek, maar geeft wereld nieuws in één enkel kolommetje. In Ne derland wordt veel gepraat over het Wa- tergate-schandaal en hoewel de televisie verwoede pogingen doet de bevolking op de hoogte te houden, wordt er door de mensen vrijwel geen aandacht aan be steed. Op de High-school waar Marjo lein haar studie-jaar heeft doorgebracht werd niet over politiek gesproken en een politieke geëngageerdheid zoals die bij onze leraren van middelbare scholen veelvuldig wordt aangetroffen, is daar volledig onbekend. Wanneer een jongen een meisje uitno digt om een avond uit te gaan, blijken de Amerikanen (we spreken over de staat Texas) veel waarde te hechten aan voor ons gevoel conservatieve vormen. bij alles komt een soort competitie-ele- ment om de hoek kijken en de presen tatie naar buiten is enorm belangrijk- Door deze wat gedwongen contacten is er wel sprake van veel kennissen, maar niet van intieme vrienden. Ook in het leven van de volwassenen zet deze ge woonte zich voort, daar is zelfs sprake van klasse-discriminatie, zowel voor in- komens-niveau als voor huidskleur. Voor Holland-promotion ligt in Texas nog een dankbare taak. Klompen en windmolens zijn bekende zaken, maar Marjolein heeft regelmatig de vraag ge kregen of we in Holland al televisie en wasautomaten hadden. Dat Europa be staat uit een aantal autonome staten is voor de Amerikaan onbegrijpelijk. Hij heeft echter een grote bewondering voor de talenkennis die wij ons op school eigen maken, iets dat door de gebrek kige kennis over Europa voor de Ame rikaan eerst na enig nadenken als nood zaak wordt erkend. In Texas trouwen de mensen dikwijls op zeer jonge leeftijd. Op Marjolein’s High-school waren vijf of zes getrouwde paren. Van de drie huwelijken strandt er gemiddeld één en een echtscheiding is daar een vrij eenvoudige procedure. Car rière makende vrouwen komen in Texas De jongen moet de avond voor de af spraak zijn opwachting maken bij de ouders en als die er hun goedkeuring aan hechten, kan het feest doorgang vin den. Hij komt dan, correct gekleed in een net pak met das, in de auto van zijn vader voorrijden, houdt alle deuren open en neemt het meisje mee naar een duur restaurant. Zij behoort te verschij nen in een fraaie japon en daarmee is dan meteen afgerekend met de gedachte dat Amerika het land is van de spijker broeken. Het vervolg is meestal de bios coop en de kennismaking wordt door de jongen dan als zeer serieus beschouwd. Wanneer het meisje een andere mening is toegedaan, is het na die eerste avond meestal ook afgelopen. 1 DO YOU LOVE ME - Sharif Dean 2 GOIN’ HOME - The Osmonds 3 ALBATROSS - Fleetwood Mac 4 WE WERE ALL WOUNDED AT WOUNDED KNEE - Redbone 5 ROTE ROSEN - Freddy Breek 6 ONE IS ONE - Nick Mackenzie 7 THE FREE ELECTRIC BAND - Albert Hammond 8 ANGELINE - Peter en zljn Rockets 9 YESTERDAY ONCE MORE - The Carpenters 10 HALO OF FLIES - Alice Cooper 1 SMOKE ON THE WATER - Deep Purple 2 KAILAKEE KAILAKO - Middle of the Road Marjolein de Rouw is blij dat ze dit jaar heeft kunnen meemaken. Ze zegt: ”Je voelt je tegelijkertijd ambassadrice van je land en toch ook weer wereld- burger”. Ze heeft alle waardering voor het streven van de American Field Ser vice om de mensen dichter naar elkaar te brengen en ook voor de wijze waar op het in de praktijk wordt uitgevoerd. Behalve haar verblijf in Texas heeft ze nog in andere delen van Amerika mo gen rondkijken en het geheel heeft in drukken bij haar achtergelaten die niet snel zullen zijn uitgewist. Nu stapt ze met een verruimde blik terug in het Ne derlandse leven en gaat Engels studeren, ’t Zal wel even moeten wennen na het Amerikaans uit Texas. Aanbieding: Nieuwste LP ’’George Har rison” ’’Living in the material World” o.a. Give me love The Lord loves the one e.a. 12.90. Bij het begin van het nu afgesloten schooljaar zaten er 97 Waddinxveense jongens op de Christelijke Technische School (93 in 1971 en 85 in 1970) en za ten er 7 Waddinxveense meisjes op de Christelijke Nijverheidsschool (11 in 1971 en 10 in 1970). Van de ruim 600 dagschoolleerlingen van de „Nieuwe Vaart” (verwacht wordt dat dat er in 1975 811 zullen zijn) komt op Gouda na verreweg het belangrijkste deel uit Wad dinxveen. meen Voortgezet Onderwijs en Beroeps onderwijs voor Gouda en Omstreken (af deling technisch onderwijs), schrijft ons: „Uw opmerking betreffende het grote aantal Waddinxveense leerlingen is vol komen juist. Vanaf de oprichting in 1958 is Waddinxveen altijd de gemeente ge weest met het grootste aantal leerlingen na Gouda. Het aantal bestuursleden uit Waddinxveen is jammer genoeg nu ge ring. De heer A. Mulder is door zijn grote verdienste voor onze school tot ere-voorzitter van het bestuur benoemd met alle rechten van een bestuurslid. Hij woont nagenoeg alle vergaderingen bij. De stem van Waddinxveen is dus zeker niet verstomd. Maar als u ons in verbin ding kunt stellen met personen die grondslag en doel van onze vereniging onderschrijven en lid van ons bestuur willen worden dan vernemen wij dat gaarne. Ouders van leerlingen en per sonen die in de industrie werkzaam zijn genieten de voorkeur, maar ook anderen zijn hartelijk welkom.” Marjolein de Rouw heeft haar Ameri kaans studie-jaar doorgebracht in Grand Prairie in de staat Texas en heeft bij de familie Vasquez een echt huis gevon den, iets waaraan de aanwezigheid van dochter Barbara niet weinig heeft bij gedragen. Door dit goede tehuis is Mar jolein in staat geweest onbevangen en onbezorgd kennis te nemen van het amerikaanse leven. Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren Waddinxveen is in een jaar ook veranderd en dus fotografeerden wij Marjolein de Rouw en Onno Dicker op het perron van het station Waddinxveen-Noord met Groenswaard 3 op de achtergrond. eigenlijk niet voor. De vrouw werkt hard mee, maar meestal in eenvoudige taken zoals lopende-band werk. Het ver ge automatiseerde huishouden geeft de huisvrouwen ook volop de gelegenheid overdag te werken. Bovendien wordt er veel buitenshuis gegeten en dat is daar door de grote omzetten van de restau rants niet veel duurder dan een goede maaltijd thuis. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: Een onrustig paard kunt u tot rust brengen door het een doek voor de neus te houden, die gedoopt is in peterselie-essence. Lederen meubelen krijgt u weer mooi door ze op te wrijven met geklopt eiwit. Inktvlekken in pluche kunt u verwijderen door ze te wassen in heet zoutwater. Daarna behandelt u ze met spiritus en wast ze uit in warm water. Een scheur in een plastic regenjas kunt u maken door een reepje plastic in de kleur van de jas op de scheur aan beide zijden te plakken. In de handel is plasticlijm verkrijgbaar. Als u een kurk uit een lege fles wilt verwijderen, kunt u ammoniak in de fles gieten. De kurk lost in enkele dagen op. Muizen hebben een hekel aan fijngemaakte oleanderbladeren. Stop derhalve muizegaten hiermee dicht. Torren kunt u verwijderen met een mengsel van gelijke delen borax en suiker. Heeft uw baby een gevoelig huidje? Doe in het laatste spoelwater van de baby- was een scheut azijn. Veel narigheid wordt voorkomen omdat baby’s huidje niet meer geïrriteerd wordt. Indien u bij het ramen lappen eerst met de spons van boven naar beneden gaat gaat en daarna van links naar rechts, zullen de ramen niet streperig worden en kunt u zelfs in de zon lappen. Als u uw koper gepoetst hebt, wrijf het dan nog eens papier van uw keukenrol. Het koper blijft langer mooi. Strandperikelen? Stookolievlekken in textiel verwijdert u met petroleum. Ont staat er nu een ’’petroleumvlek”, geen nood, deze vlek verdwijnt. Petroleum heeft alleen langer tijd nodig om te verdampen. Hangt u het kledingstuk na de behandeling bij voorkeur in de wind. Badhanddoeken e.d. moet u meteen even een sopje geven. Honden- of kattenharen kunt u gemakkelijker van tapijten en stoelbekleding verwijderen door deze met een vochtige spons af te nemen. Een machinenaald breekt niet zo gemakkelijk op dikke stof indien u haar even met zeep inwrijft. Indien de koperen branders op uw gasfornuis erg vuil en zwart zijn, kunt u ze het beste een uurtje laten weken in een azijnbadje om ze daarna te poetsen met koperpoets. Doorgelopen overhemden krijgt u weer goed met alcohol 96%. Direkt daarna naspoelen met water. Hebt u ranzige boter? Gebruik dan uitsluitend deze boter voor het braden van vlees. Door toevoeging van een klein stukje ui voorkomt u de nare smaak. Stalen meubels bewerkt u met een lapje waarop enige druppels saolie. Dof geworden kristal maakt u schoon met blauwselwater, daarna opwrijven. Pianotoetsen blijven wit, als u ze regelmatig wrijft met spiritus. Haren en stofjes op fluwelen kledingstukken verwijdert u het beste met een reepje schuimplastic. Een mierenhoop verdwijnt als u deze begiet met water, waarin gist is opgelost. Een losliggende roe van uw traploper betekent gevaar, kijk de schroefoogjes af en toe goed na. Is het schroefgat te groot geworden, sla er dan een plug in en schroef het oogje opnieuw vast. Mocht de gladde soep of saus te dun lijken, dan kunt u ze beter binden met maizena dan met nog meer bloem, omdat maizena niet zo lang behoeft door te koken en minder gauw klontert dan bloem. Limonadevlekken in zijde, satijn en dergelijke stoffen verwijdert u door de achterkant van de stof te wrijven met een watje dat gedrenkt is in een kleine hoeveelheid absolute alcohol. Het watje mag niet te vochtig zijn. Wol en der gelijke stoffen worden aan de goede kant behandeld. Vuile randen in bloemvazen kunt u schoonmaken met grof keukenzout. Last van kopergroen? De plekken boven een spiritusvlam verwarmen en daarna goed afwrijven. Moet u iets schoonmaken met benzine, dan kunt u het ontstaan van ’’vlekken- raden” verminderen door dit werkje in de zon te doen. Hebt u een betegelde vloer en wilt u de tegeltjes weer mooi schoon hebben, gebruik dan water waarin een beetje zoutzuur is gedaan. Als u pijnlijke of gezwollen voeten hebt, doe ze dan in een bak met warm water, waaraan een kopje azijn is toegevoegd. U zult onmiddellijk verlichting bespeuren. Krassen op gepolitoerd hout verdwijnen als u de kras inwrijft met een halve aardnoot. De olie uit deze noot zorgt voor het verdwijnen van deze kras. Echt bont kunt u niet wassen met water en zeep, want dan zal de huid niet al leen hard, maar ook stug worden. Warm, zeer fijn zand, is een van de middelen om bont schoon te maken. Dit zand moet men stevig door het bont wrijven en vervolgens moet men het weer uitkloppen met een rietje tegen de achterkant van het bont. Uw paraplu wordt waterdicht door haar te bestrijken - in open toestand - in rechte strepen van de stok af naar buiten met een mengsel van een deel pa raffine en 15 delen benzine. U gebruikt hiervoor een zachte kwast. Capucijners kunnen heel goed als broodbelegging dienst doen. Stoof ze in een sausje van capucijnemat met melk, bloem en een beetje kerry. Wit fluweel moet eerst geweekt worden in zeepsop-ammonia, daarna gewassen en heel goed nagespoeld worden. Door achtergebleven zeep wordt het fluweel geel. Het wassen van fluweel heeft plaats door dit op en neer te halen, anders plet het. Behandelt u vlekken met tetra, doe dit dan liefst voor een open raam of buiten Tetradampen zijn giftig en men kan er onwel van worden. Citroenen geven meer sap als men ze voor het uitpersen eerst goed verwarmt. Indien u jonge worteltjes goed schudt in water waaraan zout is toegevoegd, be hoeft u deze niet te schrappen. Alleen het afval moet verwijderd worden en de vitaminen blijven bewaard. Een stukje wit brood in een pan, waarin sterk ruikende groente wordt gekookt, zal veel van de onaangename geur wegnemen. Kopjes en bekers die lekken, krijgt u waterdicht door ze in de melk te koken. Inktvlekken in houten vloeren, krijgt u weg met verdund zoutzuur. Enige uren laten inwerken, nabehandelen met een sopje. Steek een gebruikte scheermesje in een flinke kurk en u hebt een prima tommesje Wanneer u een pannespons gebruikt voor het schoonmaken van emaille pan- nen, worden deze van binnen ruw, met gevolg dat eventuele spijzen eerder zul len aanbranden. Gebruik dus heet sodawater of een warm zeepsopje. Indien u aardappelen met kokend water opzet, blijft de smaak veel beter en de vitaminen beter bewaard. Een slagroomvlek kan verwijderd worden met tetra. Appelmoes zonder suiker maakt u van half om zure en zoete appelen. De zoete appelen moeten eerst gekookt worden. Naderhand voegt u er de zure bij. Moet u andijvie een paar dagen bewaren, wikkel de kroppen dan in een stuk nat papier. Verf vlekken op een lederen jas kunt u verwijderen door de vlek in te smeren met zeep en hierop wat terpentine te druppelen; even laten inwerken en daarna voorzichtig afwrijven met een zacht lapje. Tenslotte behandelen met vloeibare was. Een nieuwe aluminium ketel kunt u het best een paar keer uitkoken met water waarin u een flinke scheut azijn hebt gedaan. Natuurlijk goed naspoelen met schoon water. Schroeivlekken in een linnen stof kunt u verwijderen door de plek vochtig te maken en in de zon te leggen. Zonodig herhalen. IJsvlekken in suède kunt u proberen te verwijderen door er wat magnesium- poeder op te strooien. Het poeder goed laten intrekken en daarna afborstelen. Deze behandeling enkele malen herhalen en dan met een borsteltje dat speciaal voor suède vervaardigd is nog eens borstelen. f'

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5