Waddinxveen dag lang VERTREK VAN WETHOUDER PIET LIPS TOCH NOG EEN COMPLETE VERRASSING Politieke wereldje in in rep en roer Verklaring van PvdA- J. L VAN HETEREN afdeling GEEN COMMENTAAR EEN BOEKENBON MEISJES IS ALTIJD RAAK „SLA- EN MOORKOPPEN HUWELIJK” TOOR WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 Pagina 9 H.P. BARTH P. DE LIJSTER C. A. VAN DER HOOFT A. H. VAN GENT Drs.W.G. DE MEER H. TH. STEG EM AN P. F. J. VAN SCHIE PH. KROES SGP M. BOERE WADDINXVEEN Het politieke wereldje in Waddinxveen was gisteren de gehele dag in rep en roer: wethouder Piet Lips (57) had bedankt als raadslid en wethouder. Lang niet alle raadsleden konden ’s morgens zelf van de brief van burgemeester C. A. van der Hooft, waarin het vertrek werd aangekondigd, kennis nemen. In dat geval probeerden hun vrouwen het nieuws telefonisch aan hun mannen door te geven. Ex-wethouder Piet Lips soc.). HOTEL RESTAURANT TEL. 01720 - 72118 Vraagt voor bediening of die daar voor opgeleid willen worden. Stationsplein 2 ALPHEN a.d. RIJN Het besluit van de heer Lips om zowel voor het wethouderschap als voor het raadslidmaatschap te bedanken overviel ook de heer M. Boere, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid. „Dat zit me toch wel een beetje hoog. Ik vind het gewoon onbeleefd om je fractievoorzitter over een dergelijk persoonlijk besluit niet Het vertrek van wethouder Lips van on derwijs, sport, recreatie, jeugd en cultuur, was voor het Weekblad voor Waddinx veen aanleiding gisteravond commentaar te vragen aan zoveel mogeJijk mensen die in de loop der jaren de nu met va kantie in Oostenrijk zijnde wethouder hebben Ieren kennen. Van de gemeente raadsleden was alleen de heer J. L. van Heteren (Gemeentebelangen) niet bereid commentaar te geven. Burgemeester C. A. van der Hooft zei het ons spijtig te vinden, dat wethouder Lips de huidige zittingsperiode niet heeft willen afmaken. „In de gesprekken die ik met hem heb gehad is mij gebleken dat hij het wethouderschap niet langer met zijn werk kon combineren,” aldus de burgemeester. „Daar speelt natuurlijk in mee dat de heer Lips tot september 1970 openbare werken en bedrijven heeft ge daan en dat hij in dat jaar gedwongen werd onderwijs te gaan doen. Ook dat heeft hem een stukje van zijn hart ge kost, hoewel hij de belangen verbonden aan de onderwijsportefeuille met hart en ziel heeft behartigd. In het college van B. en W. is de verhouding tussen de wet houders H. Huizer, Ph. Kroes en P. Lips en mij altijd uitstekend geweest. Voor die samenwerking heeft de heer Lips in zijn brief ook uitdrukkelijk bedankt. Dat neemt niet weg dat er natuurlijk wel eens wat geweest is tussen ons. Bijvoorbeeld het winkelcentrum Kerkweg en Groens- waard 3, maar we zijn altijd goede vrien den gebleven. Ruzie hebben wij in het college nog nooit gehad. Er wordt ook maar zelden gestemd. In de heer Lips waardeer ik zijn rechtvaardigheid en zijn rechtlijnigheid, die hem het bedanken voor het wethouderschap niet gemakke lijk hebben gemaakt. Volgens mij heeft het raadsdebat over de stichting van een dependance van de hervormde Reho- bothschool hem toch wel een behoorlijke klap gegeven. Het contact tussen de heer Lips en zijn fractie is naar mijn oordeel niet goed geweest. Dat hij vlak voor de gemeenteraadsvergadering van volgende week, waar over Groenswaard 3 en de zaalsportaccomodaties gesproken gaat worden, weggaat heeft niets met het be danken voor het wethouderschap te ma ken. Bovendien heeft de heer Lips ook van zijn huisarts het advies gekregen er mee te stoppen. Ik hoop nu maar dat de nieuw te benoemen wethouder de man zal zijn wiens naam ik in september 1970 al heb genoemd.” Bent u nog van plan bepaalde intiatieven te ontplooien inzake de wethoudersver kiezing? „Nee, dat mag ik als burgemeester be slist niet doen. Drie jaar geleden heb ik toen met betrekking tot de wethouders- verkiezing er wat van gezegd. Ik heb de idee dat men zich nu wel bekeerd zal hebben, dat men nu wel zal doen wat ik toen gezegd heb. In ieder geval hoop ik dat de Partij van de Arbeid Van Gent als kandidaat naar voren zal schuiven. Of de heer Van Schie, indien ze een en ander natuurlijk met hun werk kunnen com bineren. Maar één van die twee zeker. Ze zullen het wel naar vinden dat ik dat zeg, maar ze zullen er toch aan moeten geloven want het dorp zal geregeerd moeten worden.” Wie hebt u toen genoemd? ..A. H. van Gent allereerst en P. F. I. van Schie en later ook wel H. P. Barth, maar zijn nam zal ik nooit meer noe men. Ik geloof dat ik met Van Gent, Kroes en Van Schie als wethouders veel verder zou komen.” Zonder nog contact te hebben gehad met zijn partijgenoten gaf het raadslid/onder wijsdeskundige drs. W. G. de Meer (soc) ons gisteravond het volgende commen taar op het vertrek van wethouder Lips: „Als ik daarop zo voor mijn vuist weg reageer, dan zeg ik dat ik het genomen besluit betreur, maar dat ik dat besluit eerlijk gezegd ook wel had verwacht. Ik vind het altijd een trieste zaak dat ie mand zich bij het scheiden van de markt terugtrekt, ook al zijn er dan wel eens meningsverschillen. Die meningsverschil len zijn immers nog nooit zo groot ge weest dat er geen basis voor een gesprek meer zou zijn. Wel vind ik het jammer dat de heer Lips zijn eigen ideeën zelf nooit of onvoldoende onder woorden heeft gebracht. Hij heeft zich meermalen door de burgemeester op sleeptouw laten nemen.” Het u zo’n besluit aangeraden of afgeraden? „Afgeraden. Ik vond dat hij die wethou- derszetel goed bezette. Hij kwam bij ve len in de gemeente goed over, was in on derwijskringen een aanvaardbare figuur. De heer Lips riep geen weerstanden op. Maar hij is duidelijk lichamelijk afge knapt.” Ambieert u het wethouderschap? „Daar zou ik op dit moment geen uit spraak over willen doen. Je zou hooguit kunen zeggen dat het gezien mijn werk zaamheden (onderwijskundige van de ge meentelijke schooladviesdienst in Rotter dam, redactie) wel in de lijn zou liggen. Wethouder worden zie ik als een conse quentie van het werk als raadslid.” Welke rol gaat het afdelingsbestuur van de PvdA bij de wethoudersverkiezing spelen? „Er zal veel worden overlegd. Of een afdelingsvergadering wordt belegd valt nu nog niet te overzien. Zelf ben ik van mening dat de vier raadsleden die we straks weer in de gemeenteraad zullen hebben in principe allemaal de wethou- dersstaf in hun ransel hebben zitten. Duidelijk is dat de burgemeester zich niet met de wethoudersverkiezing heeft te bemoeien.” Bent ook u van mening dat de Partij van de Arbeid in eerste instantie een nieuwe wethouders zou moeten leveren? „Daartoe hel ik wel over.” Ambieert u het wethouderschap? „Ik zou geen ja zeggen als ik meen dat ik dat niet aan kan. Men kan over mij beschikken, zo gauw daar maar overeen stemming over verkregen kan worden. Ik ben dus voor iedere functie beschik baar waarvoor men mij kiest.” zeggen. Het geeft natuurlijk wel wat ty pische verhoudingen: hij gaat weg omdat Lips dwars ligt en nu Lips weggaat komt hij terug.” Had u veel persoonlijk contact met de heer Lips? „Ruim voldoende. Op veel persoonlijk contact ben ik eigenlijk tegen. Ik voel er niet voor bij partijgenoten en collega- wethouders en -raadsleden op visite te gaan of een borreltje mee te drinken. Ik wil ongebonden blijven.” der zal worden benoemd. Maar de nieu we man zal er rekening mee moeten houden dat wethouder zijn een slopende functie is. Toen ik in 1970 wethouder werd heb ik er zwaar aan getild, maar het is mij tegengevallen.” De heer P. F. J. van Schie, raadslid voor de Katholieke Volks Partij (KVP), wijt het vertrek van de heer Lips zeker niet aan een eventueel politiek conflict van dit moment. „Van de heer Lips weet ik wel dat alles wat hij moest beslissen zeer nauwkeurig door hem werd bekeken. En dat vergt wel iets van een mens. Van een man die zo serieus zijn werk doet kun je verwachten dat hij op een gegeven mo ment zegt: En nou kan ik het niet meer combineren. Persoonlijk gezien vind ik het besluit dat de heer Lips meende te moeten nemen geen gemakkelijk besluit. Ik ben blij dat hij niet weg moest wegens een eventuele politieke rel. Het wordt overigens wel tijd dat de salariëring van de wethouders zodanig wordt dat we in Waddinxveen twee full-time wethouders er op na kunnen houden.” Geen gekonkel binnenskamers en ook geen beïnvloeding door ambtenaren. Zelfs niet door de burgemeester die dan wel als voorzitter van het college van B. en W. veelvuldig met de wethouders zal moeten samenwerken maar nu eenmaal als benoemd ambtenaar geen politieke verantwoordelijkheid draagt. Ik hoop dat er nu ook een betere communicatie gaat komen tusen de gemeenteraad en het college.” Wie hoopt u straks als collega-wethouder te krijgen? „Ja, daar kan ik mij moeilijk over uit spreken.” Dat de heer Lips is vertrokken vindt ook de heer P. de Lijster (arp) een spij tige zaak. „Persoonlijk had ik het beter gevonden als hij het komende jaar tot de gemeenteraadsverkiezingen in 1974 nog had blijven zitten. Jammer vind ik het ook dat de heer Lips in de achterliggen de periode meermalen heeft gedreigd heen te zullen gaan. Dat een man die zó serieus werkte op deze wijze vertrekt kan niemand gewenst hebben. Het moet ook voor hem persoonlijk heel moeilijk zijn geweest om dit besluit te nemen. Mij heeft het overigens wel gefrappeerd dat de Partij van de Arbeid hun wethouder nog het laatste jaar heeft laten gaan. Fractie en bestuur hadden toch druk kunnen uitoefenen.” Heeft de heer Lips met u persoonlijk wel eens over zijn aftreden met u gesproken? „Nee”. Heeft de heer Lips het wel eens persoon lijk met u over het bedanken voor het wethouderschap gehad? „Ja.” Wil de PvdA ook de nieuwe wethouder weer leveren? „Ja. Maar wie van de vier het gaat wor den kan ik niet zeggen. We zullen daar eerst eens uitgebreid over gaan praten. Zelf ambieer ik het wethouderschap niet. Uit een oogpunt van democratie kunnen andere politieke partijen er moeilijk om heen, dat het de PvdA die ongeveer een kwart van de Waddinxveense bevol king vertegenwoordigt weer een wet houder zal leveren. Dit is overigens een zaak waar de burgemeester niets mee te maken heeft. Ik heb er begrip voor dat het niet plezierig is om je eigen mede werkers niet te kunnen kiezen, maar dat is nu eenmaal wettelijk zo geregeld. Maa u kunt er van verzekerd zijn dat wij de béste man naar voren zullen schuiven.” Wat sprak u in de heer Lips aan? „De buitengewone serieusheid waarmee hij zijn werk deed. Hij kon zich altijd in de zaken inleven. Misschien moet ik zeg gen dat juist dat politiek gezien niet al tijd verstandig was. Gelukkig heeft hij al die jaren het wethouderschap met een warm hart vor de gemeenschap vervuld.” Collega-wethouder Ph. Kroes van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) heeft het erg jammer gevonden dat de heer Lips zijn wethouderszetel heeft gemeend beschikbaar te moeten stellen. „Ik vond het een fijne en eerlijke man. Zijn rechtschapenheid en zijn ijver hebben mij wel het meest aangesproken. Dat hij is weggegaan kan ik zijdelings begrijpen. Ik wil niet in zijn partij dui ken, daar heb ik overigens geen oordeel over. Maar eigenlijk heb ik het wel zien aankomen. In de latste gemeenteraads vergadering waarin het stichten van een dependance van de hervormde Rehoboth- school ter sprake kwam is hij eigenlijk zo ver gegaan, dat hij niet meer terug kon”. Zou u de heer Van Gent als college kunnen accepteren? „Ja, maar er zijn er meer. Om daar een oordeel over te hebben is erg moeilijk. Het ligt natuurlijk in de lijn der ver wachting dat er een PvdA’er tot wethou- in te lichten. Maar het zat er natuurlijk al lang in. Ik weet dat je in Waddinx veen het wethouderschap onmogelijk kunt combineren met je gewone werk. Zijn besluit heeft niet te maken met de verhoudingen binnen onze fractie. Die waren goed.” Bent u blij met de terugkomst van de heer Van Gent? „Ik vind het wel prettig. Hij was destijds voor de zittende raadsleden een enorme steun, een man die het vak kent. Alleen ben ik niet zo gelukkig met de wijze waarop Van Gent is terug gekomen. Ik geloof dat hij beter had kunnen wachten tot de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Een andere PvdA’er had tot zo lang de openvallende plaats moe ten innemen. Na de verkiezing had Van Gent toch wel weer in de gemeenteraad gekomen. Overigens, op dit moment weet ik nog niet of hij de benoeming zal aan vaarden, maar hij zou best „nee” kunnen Welke eisen denkt u straks als ARP- raadslid aan de nieuwe wethouder te kunnen stellen? „Daar kan ik mij nu echt nog niet over uitlaten. Daar zal ik eerst met de heer P. Noordam (arp) en J. van den Roovaart (chu) over gaan spreken. En natuurlijk afwachten wie de PvdA naar voren schuift.” Dit is de reactie van het raadslid voor de SGP/Hervormde Kiesvereniging, de heer J. Havenaar: „Of ik het weggaan van de heer Lips betreur? Ik vond hem slap. Ik ben zelf erg resoluut. Ik houd niet van dat wazige. Daarom hoop ik dat we een krachtiger wethouder zullen krijgen.” Wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging): „Deze man heb ik altijd zeer gewardeerd. Hij was een man die de stukken goed bestudeerde. Ik heb altijd met plezier met hem samengewerkt.” WADDINXVEEN Gisteren trouwden Wim Tanis en Cocky de Vlaam. Omdat Wim met zijn groente-auto een zeer bekende verschijning is in onze gemeente en bovendien zijn echtgenote de dochter is van een net zo bekende banketbakker, von den we dit sla- en moorkoppen huwelijk een foto waard. De door Ds. D. van Vliet geleide trouwdienst in de Bethelkerk kreeg een bijzonder tintje omdat de sopraan Reinata Heemskerk op verzoek van vader De Vlaam haar medewerking verleende. Ze zong, begeleid door Jan Kooyman Psalm 121 vers 1 en 4, een Zegenbede en het Largo van G. F. Haendel. Foto: WvW/Gijs Kooren „Iedere mutatie gedurende een zittings periode van een gemeenteraad is zonder meer te betreuren,” is de eerste reactie van de heer H. P. Barth van D’66 op het afscheid nemen van de heer Lips als wethouder en als raadslid. „Want er groeit in die tijd toch een duidelijke re latie van vetrouwen - of wantrouwen - tussen de raadsleden en wethouders ener zijds en het college van B. en W. ander zijds. Wat de heer Lips betreft moet ik constateren dat er het laatste half jaar van die groei geen sprake is geweest. Ik heb moeten vastellen dat de communi catie tussen de heer Lips en de rest van het college kennelijk pover is geweest. De meningsvorming van de PvdA-wet- houder was niet altijd even duidelijk. Hij motiveert dat door te spreken over druk ke werkzaamheden, dan vind ik het in derdaad terecht dat je zegt: ik stap op. Ondanks het feit dat hij toch nog zeven jaar wethouder is geweest en dus over de nodige ervaring zou moeten beschikken en ondanks het feit dat hij van zijn werkgever als ambtenaar toch krijgt die een ander niet krijgt blijf ik het toch jammer vinden dat deze mutatie er ge komen is. Ik vind het motief vaag, maar misschien is het ook maar beter om dit motief vaag te houden. Want uit de te genstellingen die op een gegeven mo ment al heel duidelijk naar voren zijn gekomen tussen de vroegere fractievoor zitter van de PvdA en de heer Lips en naderhand toch ook tegenstellingen tus sen diezelfde fractie en de wethouder blijkt het juist zich af te vragen of die communicatie onderling wel optimaal is geweest. Uit dat oogpunt is het mis schien ook maar beter om de werkelijke motieven te laten voor wat die zijn. Te rugblikken heeft weinig zin. Uit de brief die de raadsleden van de burgemeester gekregen hebben en waarin staat dat de heer Van Gent benoemd is moet ik con cluderen dat de benoemd-verklaring daaraan vooraf is gegaan en dat de heer Van Gent zijn benoeming aanvaard heeft. Dat de heer Van Gent terugkomt in de rada vind ik een aanwinst. Het probleem dat zich nu voordoet is dat er een nieuwe wethouder gekozen moet worden. Ik vind dat dit in volstrekte vrijheid moet gebeuren en dat dat ook op goede gronden moet gebeuren. De eventuele wethouderskandidaten zullen duidelijk moeten maken welk soort be leid zij voorstaan. De wethoudersverkie zing moet volgens mij - evenals in 1970 - in volstrekte openheid plaats vinden. Gisteravond al heeft de heer A. H. van Gent besloten zijn benoeming tot raads lid voor de Partij van de Arbeid in de Waddinxveense gemeenteraad te aan vaarden. Zijn reactie op het vertrek van de heer Lips: „De reden om te bedanken die nu speelt voor wethouder Lips is een zuiver persoonlijke, harde reden. Daar zit niets politieks meer in. Als je geen tijd meer hebt, dan heb je geen tijd meer. Dat hij nu toch is weggegaan vind ik net zo jammer als dat hij toen als wethou der zou hebben bedankt.” WADDINXVEEN Vannacht heeft het bestuur van de afdeling Waddinxveen van de Partij van de Arbeid de volgende verklaring uitgegeven: „Het bestuur van de afdeling Waddinxveen van de Partij van de Arbeid heeft heden kennis genomen van het besluit van Piet Lips om te bedanken als lid van de gemeenteraad en der halve als wethouder omdat hij het wethouderschap niet langer met zijn werk meent te kunnen com bineren. Het bestuur respecteert deze beslissing, die gezien het on verwachte karakter ervan voor Lips persoonlijk stellig een erg moeilijke moet zijn geweest. Vele jaren heeft onze partijgenoot Lips de belangen van de gemeente, de bevolking en de partij gediend als raadslid, fractievoorzitter en wet houder. Met name in de laatste functie heeft hij met grote toe wijding en standvastigheid veel en belangrijk werk voor de Waddinx veense gemeenschap verricht. Voor dit alles spreekt het bestuur zijn grote dank uit. Het hoopt dat de leden van de afdeling in de toekomst nog vele malen van zijn in de loop der jaren verworven er varing zullen kunnen profiteren.” De heer H. Th. Stegeman, voorzitter van de afdeling Waddinxveen van de Partij van de Arbeid, zei door het besluit van de heer Lips volkomen verrast te zijn. Later op de avond zou het partijbestuur een verklaring uitgeven. De persoonlijke reactie van de heer Stegeman is deze: „Natuurlijk hebben we wel iets voelen aankomen, maar het gisteren bekend ge worden besluit heeft ons volkomen ver rast. Op zichzelf is het jammer dat een man die in dienst heeft gestaan van onze partij de rit niet heeft willen of kunnen afmaken. Over het bedanken voor het wethouderschap heeft de heer Lips geen overleg gepleegd met het afdelingsbe stuur. Natuurlijk respecteren we een der gelijk besluit volkomen.” Sinds de gemeenteraadsverkiezingen in 1970 is de helft van de raad vernieuwd! ..Dat is heel erg, maar dat kom je ook elders tegen. Toch is het volgens mij een symptoom van het niet dragen van de volledige verantwoordelijkheid als men zich beschikbaar stelt als gemeenteraads lid. Dan mag men tussentijds niet ver trekken om andere redenen dan bijvoor beeld overplaatsing, promotie en ge zondheidsredenen.” 3 aiili!' --

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9