1. H van Gent over socialisme, gemeenteraad, wethouderschap en DE RAADSLEDEN ZIJN VEEL TE STIL; ZE ZOUDEN ACTIEVER MOETEN ZIJN )ver cultuur- en en Iver het socialisme Over zichzelf Blijf altijd oprecht Over de gemeenteraad Over het wethouderschap jnssisoh jeugd beleid moet nota komen ►pont LIPS OOK IN RAAD TER SPRAKE studiecentrum gouda STENO-PRAKTIKUM oriëntatie cursus algemene informatie verwerking automatisering-programmering DEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 Pagina 11 westhaven 31-32 ADDINXVEEN De socialist Anne H. van Gent (47) wordt in de ge- eenteraadsvergadering van vanavond beëdigd tot raadslid. Verwacht ordt dat hij enkele ogenblikken later met algemene stemmen gekozen il worden tot wethouder. De heer Van Gent volgt de drie weken geleden nverwachts vertrokken wethouden P. Lips op. UNIEK STENO-ONDERWIJS telefoon 01820-17861 leze secretaris van de Kamer van hophandel voor Oosteuropese lan- In in Den Haag maakte reeds van D62 tot eind 1972 deel uit van de Lrtij van de Arbeid-fractie in de tmeenteraad van Waddinxveen. lalf november vorig jaar schreef ij zijn ontslagbrief omdat hij zich jen gedwongen had gezien zijn tem te geven aan de aanleg van een [rkeerterrein voor ruim honderd ito’s bij de Rabobank aan de erkweg. Wethouder Lips dreigde Idens de betreffende raadsverga- lering met aftreden als de raad dit Borstel niet zou volgen. feme van Gent spreekt behoedzaam. Hij nrmuleert zijn zinnen weloverwogen en feeft zijn mening doorgaans na iets wat ,p een algemene beschouwing lijkt. Ich is het plezierig met deze rustig Brekende man te praten. Dat ondervon- Bn wij enkele dagen geleden in zijn ■is aan Groensvoorde. Wij hebben met Ie heer Van Gent gesproken over het leialisme, de gemeenteraad, het wet houderschap en over zichzelf. Na het »g even gehad te hebben over de ge- lenteraadsvergadering van twee weken jeleden. die ging over Groenswaard 3 en Ie zaalsportaccommodatie, begint het isprek. Burgemeester tot vertrekkende ambtenaar K. Visser (Advertentie) De heer A. H. van Gent in zijn huiskamer bij de lectuurtafel. Foto: WvW/Gijs Kooren !D (Advertentie) Iedere les een test Landelijk praktijkexamens Schriftelijke begeleiding Opfris cursussen Prospectus op aanvraag. ne Onder leiding van docente Individuele studie Persoonlijke begeleiding Aanvangsdatum zelf te bepalen 10 deelnemers per groep WESTHAVEN 31-32 GOUDA TELEFOON 01820-17861 In september starten wij weer de mondelinge cursussen modern russisch (basis - gevorderden) cursusduur 10 maanden, cursuspaatsen: Gouda - Zoetermeer ruime aandacht wordt besteed aan spreekvaardigheid en grammatica. STUDIECENTRUM GOUDA westhaven 31-32 Inschrijving dagelijks v.a. 1 aug. telefoon 01820-17861 strants-Gereformeerd. Met de kerk als zodanig heb ik geen bindingen”. „Gelooft u wel?” „Mijn geloof kan vertaald worden in humanisme of bhoeddisme. Van dog matiek moet ik niets hebben.” Burgemeester C. A. van der Hooft stel de, dat deze ambtenaar destijds met kop en schouders boven de overige sollici tanten uitstak en immer in Waddinxveen een bijzondere plaats heeft ingenomen. Onder aanbieding van een platenbon wenste hij de heer Visser, die vergezeld was van zijn echtgenote en zoontje, voor hem en zijn gezin een gelukkige tijd in Woudrichem toe. De heer J. Meuleman, waarnemend gemeentesecretaris, dankte de heer Visser voor de wijze van samen werking en wenste hem veel succes in zijn nieuwe taak. Namens het personeel bood hij hem via de gebruikelijke atten- tiepot een houten wijnrek aan. De heer W. F. Meijer, chef van de afdeling Al gemene Zaken, maakte gewag van de persoonlijke sfeer tussen hem en zijn vertrekkende waarnemer, die het hart op de tong draagt. Hij was van mening, dat, ondanks het feit, dat bij slechts vieren eenhalf jaar in Waddinxveen heeft ge werkt, de Waddinxveense tijd nimmer uit zijn gedachten zal wegvloeien gezien het verdriet en de blijdschap, die het ge zin Visser hier hebben doorgemaakt. Namens de collega’s van de afdeling bood hij hem een grammofoonplaat aan. WADDINXVEEN Maandagmorgen werd in de raadzaal afscheid genomen van de heer K. Visser - vanaf 1 februari 1969 werkzaam ter gemeentesecretarie van Waddinxveen in de functie van waarnemend-chef van de afdeling Alge mene zaken en voornamelijk belast met zaken betrekking hebbende op het ge bied van de ruimtelijke ordening - we gens zijn benoeming per 1 september as. tot gemeentesecretaris van Woudrichem. fractie met vier mensen. In de uitvoe ring een compromis zien te vinden vind ik dus niet zo’n ramp. Anders zou je nooit iets tot stand kunnen brengen. „Een program-wethouder dus.” „Inderdaad. Een wethouder die zich ba- seeft op datgene wat de PvdA in haar programma heeft staan.” „Toch bent u als wethouder minder een partijman.” „Dat is natuurlijk zo. Op die plaats ben ik er zeker van overtuigd, dat ik niet altijd voor honderd procent zal kunnen uitvoeren van wat in mijn partij als de beste oplossing wordt gezien. Maar nog maals, dat moet toch meer een kwestie blijven van uitvoeringtechniek, waarin je elkaar tenslotte wat toegeeft, dan dat het werkelijk gaat over de principiële punten. „In een reactie op het vertrek van wethouder Piet Lips heeft burgemeester C. A. van der Hooft gezegd het wel plezierig te vinden u als wethouder naast zich te hebben.” „Dat heb ik voor kennisgeving aange nomen.” „Met welke problemen zult u straks als wethouder te maken krijgen?” „Ik dacht dat voor de wethouder van on- WADDINXVEEN In de gemeente raadsvergadering van twee weken ge leden is officieel afscheid genomen van onderwijswethouder de heer P. Lips (soc.). Burgemeester C. A. van der Hooft sprak van een fijne collega, die hij bijzonder had gewaardeerd. Het speet hem dat de heer Lips een punt achter zijn politieke werk heeft moeten zetten. Ook de heer P. Noordam (arp) zei het jammer te vinden dat hij is weggegaan. derwijs in de constellatie zoals we die nu kennen meer accent zal moeten gaan liggen op de recreatie. Bij het onderwijs gaan routinezaken steeds meer het werk uitmaken; ik bedoel we hebben nu een groei gehad waarin gezorgd moest wor den voor een tijdige uitbreiding van alle schooltypen die we hier hebben. Bij de groei die we nog kunnen verwachten hoort geen grote uitbreiding van onder wijsvoorzieningen meer. Maar ik dacht dat in Waddinxveen in de komende ja- ren het accent gelegd zal moeten worden op de vervolmaking van recreatieve voorzieningen. Zeker ook op het cultu rele vlak is er nog het een en ander te doen. Het jeugdbeleid hoort daar ook bij.” „Hoe stelt u zich voor dat te gaan doen?” „Daarover moet een nota verschijnen. Over cultuur- en jeugdbeleid bestaan op dit moment vage ideeën. Dit lijkt me overigens nog een eindeloos groot braak liggend gebied. Wij hebben bijvoorbeeld de nog altijd bestaande commissie kunst, cultuur, recreatie en jeugd. Dit is vol gens mjj zo’n commissie die grondig aan herziening toe is, nieuw leven moet worden ingeblazen.” „Wat betekent het wethouderschap voor u persoonlijk?” „Meer werk en meer verantwoordelijk heid. In wat ik er van gezien heb ben ik alleen maar aangemoedigd het wethou derschap te aanvaarden. Overigens zijn die ambities nooit aan de oppervlakte gekomen. Door de jaren heen heb ik steeds gevonden dat er anderen waren die het wethouderschap konden waar nemen.” „Een bekroning van het raads lidmaatschap?” „Nee, dat niet. Ik zie het als een consequentie.” zind moeten zijn, en altijd maar op het compromis moeten aansturen om eens gezind te blijven.” Welke verwachtingen hebt u van de gemeenteraad als u tot wethouder bent gekozen?” „De raadsleden zouden volgens mij nog veel actiever kunnen zijn. Van een ge meenteraad met zeventien mensen, die een bevolking met meer dan 10.000 kies gerechtigden vertegenwoordigen, zou je mogen verwachten dat ze uiterst actief en kritisch zijn. Of een fractie uit één of vier man bestaat hoeft geen verschil in activiteit in te houden. Een een mansfractie moet zelfs nog actiever zijn. Ik zie overigens wat dit betreft geen fracties, maar zeventien gemeenteraads leden die zich allemaal even sterk met het raadswerk bezig moeten houden. Daar heeft iedere partij toch in feite ook recht op. De aan de dag gelegde ac tiviteit zou kunnen blijken uit de bril jante en fonkelende discussies in de ge meenteraad, waaraan iederéén moet deel nemen. Ik vind dat een deel van de raad te stil is.” Maken het geregelde overleg en diverse commissievergaderingen de gemeente raadsvergaderingen juist niet wat saai?” „Ja, dat is inderdaad een opvatting. Zo van: Jongens we hebben dat toch al in een al of niet openbare commissiever gadering besproken, dus dan hoeven we er niet weer over te beginnen. Een der gelijk standpunt is volgens mij niet juist. Als je zo praat dan zit je kennelijk al leen voor jezelf in de gemeenteraad. Zo van: Ik weet het nou, dus is het wel goed en ga ik die hele zaak donderdag avond niet weer herhalen. Als raadslid moet je inderdaad bereid zijn om dan net te doen of je alles voor het eerst hoort. Ik weet heus wel dat er mensen zijn die zeggen: Ja, maar dan zitten we de vergadering maar nodeloos op te houden. Die vinden zoiets ook vaak als spreken voor de tribune. Maar de tri bune heeft je gekozen. Als ik niet voor de tribune spreek, dan hoort u niets en dan kunt u het ook niet in de krant zet ten. Een openbare gemeenteraadsverga dering kan wat dat betreft niet lang ge noeg duren. Principiële zaken moeten er zeker niet in weg worden gelaten. Na tuurlijk zijn er ook raadsleden wel de gelijk kritisch. Ik hou er rekening mee, dat die kritische raadsleden kritischer worden, indien ik tot wethouder zal worden gekozen. Ik bedoel dat zij zullen veronderstellen, dat mijnerzijds voldoen de tegenspel zal worden gegeven om mij niet te behoeven te sparen. Zo niet, dan blijven volgens mij ook die kritische raadsleden onder de maat. Er is dan nog één kleinigheid, dat als je zo wilt ver gaderen dat je ook rustig vergadert. Maar als je over en weer met goede ar gumenten komt, dan krijg je geen ruzie. Daar heb ik mijn dagelijks werk ten minste ook nooit last van.” dinxveen na de oorlog begonnen met een fractie waarin mensen zaten die stuk voor stuk het vertrouwen hadden van de kiezers en zelfs meer dan dat. De naam Maarten Schouten bijvoorbeeld had in ons dorp dezelfde klank en betekenis als die van Willem Drees. En dat niet al leen bij de mensen die op de Partij van de Arbeid pleefden te stemmen. Wij heb ben ook een man gehad als Simon Pille. Precies eender. Maar dat bepalen van het „gezicht” geldt ook voor de nu ver trokken Piet Lips, voor de huidige frac- tie-voorzitter Marie Boere en voor oud- is ook niet onbelangrijk. Maar op een afdelingsvoorzitter Vleggeert. Natuurlijk, ik ben twaalf jaar lang voorzitter ge weest van de PvdA-afdeling hier en dat gegeven moment gaan de dingen samen spelen. Aanvankelijk beschik je over een aantal goede en goedwillende men sen, die na lange tijd van roepen en het realiseren van diverse zaken langzamer hand de partij plaatselijk gezien een „gezicht” hebben gegeven. In 1958 maakten we voor het eerst deel uit van het college van Burgemeester en Wet houders en in zo’n college kan je weef meer doen dan in een raadsfractie al leen. En zo krijg je meer kracht. Krach ten die samen kunnen werken om het voor ogen gestelde doel te bereiken. En dat is in feite het „gezicht” dat je krijgt. Zoiets is altijd het werk van een groot aantal mensen.” Wat zegt u de partij anno 1973 nog?” .Ondanks de irriaties, die ik een jaar of zes, zeven geleden ook wel had - en dan niet alleen tegen de ultra-linkse groep, maar ook even zo vrolijk tegen de men sen van de rechtervleugel - blijf ik met b.v. ds. L. H. Ruitenberg van mening, dat je midden in die partij moet blijven staan. Er is een proces naar een demo- cratisch-socialistische samenleving. Dat proces gaat met conflicten gepaard. Al die conflicten voltrekken zich ook in onze partij. Dat die samenspraak toen in al haar hevigheid kon worden gehouden, ja zoiets trekt mij aan. Binnen diverse andere partijen is zoiets nauwelijks mo gelijk, die komen er overigens ook niet aan toe.” „Als Joop den Uijl u zou opbellen, wat zou u dan tegen hem willen zeggen?” „Ik zou het niet weten. Dan moet ik eerst alles eens op een rijtje gaan zetten.” „Zou u hem willen complimenteren?” „Ik zou niet weten waarmee op dit mo ment. Nee, op zulke vragen kan ik geen antwoord geven. Dat zijn vragen voor „Eén van de Acht” of iets dergelijks.” „Binnen de partij loopt u dus niet met problemen rond?” „Geen problemen in ieder geval waar ik Joop d enUijl voor zou moeten opbellen of waarover hij mij belt.” „Hoe staat u tegenover persoonlijke contacten tussen de gemeenteraadslede) onderling?” „Binnen partijverband dient dat contact zo intensief mogelijk te zijn. Daarbuiten is het natuurlijk zo dat niet iedereen waarmee je politiek gezien samenwerkt ook je uitgelezen vriend is. Ik heb er geen behoefte aan dat de gemeenteraad van Waddinxveen één grote familie van allemaal broers en zusters zou zijn.” „Zou het, als dat het geval zou zijn, niet beter gaan?” ..Dat geloof ik niet. Ik heb toch wel eens het gevoel dat de raadsleden elkaar wat dat betreft te veel sparen. Dus elkaar niet precies zeggen waar het op staat. Maar dat heb je natuurlijk in kleinere gemeenten waar de problemen spora disch van principiële aard zijn. Dat be tekent niet, dat je moet zoeken naar het conflict en het verschil.” „Zegt eensgezindheid u dan wat?” ..Ja, dat toch wel. Maar dat hoeft weer niet in te houden dat we persé eensge- Namens de gemeenteradsleden bracht de heer P. Noordam nestor van de raad de dank over voor de wijze, waarop de heer Visser hen de nodige informatie verschafte. De directeur van Openbare werken en Bedrijven, de heer A, M. Zwambom, hoopte in de opvolger van de heer Visser een zelfde figuur te kun nen verwelkomen. De heer K. Visser sprak in zijn dankwoord van de gewel dige collegialiteit en meelevendheid, die hij in Waddinxveen, dat hij nimmer zal vergeten, heeft ondervonden. De burge meester adviseerde de heer Visser tot slot in alle omstandigheden oprecht en eerlijk te blijven in de uitoefening van zijn nieuwe functie. „Een goede werker, eerlijk en een goed collega,” waren de kwalificaties die het ARP-raadslid voor de heer Lips gebruik te. PvdA-fractievoorzitter M. Boere zei nogmaals onder de indruk te zijn van de sociale bewogenheid van zijn nu ver trokken wethouder. Hij had een groot verantwoordelijkheidsgevoel. De heer Boere vond het veelzeggend, dat de heer Lips destijds met algemene stemmen tot wethouder was gekozen. De heer H. P. Barth (D’66) waardeerde de integriteit van de socialistische wethouder. Jammer zei de heer P. F. J. van Schie (kath.v.) het te vinden dat de heer Lips geen of ficieel afscheid heeft gewild. ,Er is wel eens gezegd dat ik hem slapeloze nach ten zou hebben bezorgd. Als dat zo is, dan spijt me dat,” aldus de KVP’er die geloofde dat de heer Lips nu een rustige en veel minder spannende tijd tegemoet gaat. „U bent toch geen man die gauw ruzie maakt?” „Natuurlijk maak ik wel eens ruzie. Maar nooit als er, dacht ik van mezelf, logisch geargumenteerd wordt en er re delijke argumenten worden aangevoerd. De ruzie komt natuurlijk wel om de hoek kijken als dit onbreekt. Dan kan ook ik kwaad worden. Maar de sop moet wel de kool waard zijn. Want de men sen moet ons niet gaan zien als een stelletje ruziemakers, maar als een stel mensen die wat proberen tot stand te brengen waar we allemaal wat aan heb ben.” „Waarmee kan men u diep in het hart raken?” „Door kwade opzet te veronderstellen. Maar dat geldt, dacht ik, voor iedereen.” „Heeft de religie voor u nog een betekenis?” „Ik ben niet godsdienstig. Overigens be tekende mijn PvdA-gezindheid niet dat dergelijke zaken bij ons thuis onbespro ken bleven. Van huis uit ben ik Remon- praktijkopleiding in college vorm voor adm. medewerkers, boekhoudkundig personeel leidinggevende functionarissen, toekomstig automatiserings personeel ca. 35 instructieve avonden van V/a uur 1e college eind september 1973 min. leeftijd 20 jaar min. opl. mulo/mavo rijkserkenning aangevraagd bij voldoende deelname opl. in alphen a.d. rijn, gouda, leiden, waddinxveen, zoetermeer. studieprogramma wordt u graag toegezonden. De gemeenteraad maakte de weg vrij voor de beëdiging van opvolger A. H. van Gent (soc.) door accoord te gaan met zijn geloofsbrieven. De beëdiging van dit nieuwe raadslid, dat door de Partij van de Arbeid naar voren is ge schoven als de nieuwe wethouder, is be paald op donderdagavond 30 augustus. De om gezondheidsredenen en vanwege het feit dat hij het wethouderschap niet meer met zijn gewone werkzaamheden kon combineren vertrokken heer Lips had zitting in de commissie voor ruim telijke ordening, was plaatsvervangend lid van de recreatieraad „Bospark”, was secretaris van de algemene raad van het waterleidingbedrijf „De Rijnstreek”, was voorzitter van de onderwijscommissie, zat in het recreatieschap „Reeuwijkse Plassen” en was voorzitter van de com missie van bestuur voor de samenwer kingsschool voor HAVO/Atheneum. Het zit er dik in dat u vanavond tot wethouder wordt gekozen. Wat voor wethouder zult u zijn?” „Zeer waarschijnlijk weer wethouder van onderwijs”. „Ik bedoel in uw beleid.” „Ik zal er in de letterlijke zin naar stre ven mij zo weinig mogelijk-op te stellen tegenover mijn fratcie. Uitgaande van het partijprogramma dat we hebben zijn die kansen daarop overigens ook niet zo groot. Net zoals een fractie dat program ma moet uitvoeren of anders moet weg gaan, moet ook een wethouder binnen het college van B. en W. zeggen met dat programma rekening te willen houden of anders niet mee te doen. Over de uit voering van het een en ander kun je natuurlijk van mening verschillen. Maar dat doet zich toch al voor, zeker in een Waarom bent u socialist geworden?” fit>e reden dat ik socialist ben geworden igt zowel voor als na de Tweede We- Hdoorlog. De meelevendheid met het leialisme was er natuurlijk, gezien mijn eeftijd, na de oorlog meer dan er voor, dijn vader, die onderwijzer was, hing Ie SDAP-richting hevig aan. In ons ge- in speelde de politiek dan ook perma- Int een rol en niet een paar weken pordat er gestemd moest worden. Op ïchzelf is dat niet zo vreemd, zeker ook «et in een onderwijzersgezin. Want als i eenmaal de SDAP-richting bent toe- Idaan en je bent dan ook nog onder ijzer van een lagere school, waardoor vrijwel dagelijks werd geconfronteerd et de situatie thuis van die school- nderen, dan is dat geen zaak die je rzwijgt. Ik dacht dat een groot deel h je latere opvattingen beïnvloed zijn lor wat je vrij onbewust hebt meege kakt, maar natuurlijk wel hebt op- slorpen in je kinderjaren. Na de oor- g ging je ook duidelijk zelf constateren, it bepaalde groepen mensen niet zo bar el verder uit de put kwamen in ver- lijking met anderen. Nou, dan ga je tuurlijk ook - voortbouwende op dat- wat je van huis uit hebt meegekre- - positie kiezen. Eigenlijk vanuit de aktijk ervaren, waarom de één politiek tien wel iets realiseren wil en de ander st niet. Op grond daarvan ben ik dA’er geworden en gebleven.” lat trekt u in het socialisme het tst aan?” ort gezegd is dat de voortdurende 'dacht en zorg om in welk opzicht dan k achtergestelde groepen te verheffen, i die ouderwetse term nog maar eens gebruiken.” socialist zijn in deze welvarende tijd 1 moeilijker dan toen?” geloof van niet. Voor mij is dat in 'er geval niet van invloed. Ik weet dat oude socialisten zijn, die een jaar of 'geleden dat standpunt wel huldigden. was in de tijd dat de Partij van de beid in aanhang achteruit liep. Er zijn die daarin de gevolgen van het eigen 'sen de eigen auto zagen. Ik heb daar al niet veel waarde aan gehecht en geloof ook dat de praktijk weer be st dat dat geen rol speelt. Onze leden ten ook steeds meer in een eigen s en rijden ook in een eigen auto. Ik geen verschil in mentaliteit ten op tie van de mensen die in een huur- 5 wonen en op de fiets rijden.” rdjn in Waddinxveen mensen die den dat u het socialisme hier een ïicht” hebt gegeven.” H is niet waar. Wij zijn in Wad-

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 11