25 JAAR KONINGIN JULIANA Historische optocht D. Geel naar een van een De koningin jubileert! Waddinxveners staat op 5 september echte „Prinsjesdag” te wachten ZO VIERDEN WIJ FEEST IN 1948 Het weekblad is van mening: LAMPIONNENOPTOCHT IN ST. VICTORWIJK REVEILLE MET ZES HERAUTEN mH Een uniek symbool WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 Pagina 5 C. A. VAN DER HOOFT WADDINXVEEN De speeltuinvereniging „Zonnig Zuid” organiseert woensdagavond 5 september om half acht een lampionoptocht in de St. Victorwijk. Gestart wordt er bij het speeltuinterrein, waarmee men via de Zuidkade, de Burgemeester Trooststraat, Mercuriusweg en een deel van de St. Victorwijk weer bij het vertrekpunt arriveert. Verwacht wordt dat veel kinderen uit dit deel van Waddinxveen aan de lampionnenoptocht zullen deelnemen. Oran j ehoogt i j dag Na do Franse overheersing werd Neder- ’.■md een koninkrijk (1813) en bleef er 1: hocftc aan een Oranie-hooglijdag. Het rd de dag waarop de koning in volle r'aatsie uitreed om de zitting van de Staten-Generaal te openen. Koning Willem de Derde maakte na afloop van die plechtigheid met zijn zoons een rij toer door de residentie. De naam „Prins jesdag” lag de Nederlander evenwel zo in het gehoor dat men de temt ook voor andere nationale feestdagen heeft ge bruikt. Route WADDINXVEEN Voor Waddinxveen was 1948, het jaar waarin de kroning en de troonbestijging van koningin Juliana werd gevierd, in alle opzichten een rustig jaar. „Concordia” is dan nog maar 25 jaar oud, komt het gemeentebestuur van Gouda met het snode plan een aanslag te plegen op Waddinxveens grondgebied, worden er twee sportterreinen één voor „Verheul” en één voor „Excelsior” geopend en houden de middenstan ders voor het eerst in december hun Winkelweek. Maar zó vierden we 25 jaar geleden (zo lezen we in het Weekblad voor Waddinxveen van toen) het kroningsfeest: Wat is het in onze gedachten nog maar kort geleden dat Juliana Koningin der Nederlanden werd. En wat is er in die vijfentwintig jaar ontzaglijk veel gebeurdIn de periode van de bezettingstijd toen de Nazi’s ons land overvielen hebben we geleerd wat het Huis van Oranje voor Nederland betekende! We hunkerden naar de inspirerende toespraken van Koningin Wilhel mina. We putten daar kracht uit om door te gaan mee te werken aan de bevrijding van ons land. Het lijkt nog maar zo kort geleden, dat ons land op 5 mei 1945 weer de nationale driekleur kon vertonen en de Oranje wimpel opnieuw vrijelijk mocht wapperen tegen de blauwe hemel. Nederland was vrij Nederland en Oranje Oranje en Nederland Ruim 28 jaar geleden Kort en lang geleden Drie jaar later - in 1948 deed Hare Majesteit Wilhelmina afstand van de troon en Juliana werd majesteit! Velen onzer herinneren zich die ontroerende ogenblikken! Niet voor niets hebben we in Waddinxveen op het Koningin Wilhelminaplein een beeltenis geplaatst van Koningin Wilhelmina en erbij geschreven: „Wilhelmina moeder des Vaderlands Eerbied dankbaarheid Opdat we nooit vergeten!” Hare Majesteit Juliana is op dezelfde voet voortgegaan gesteund door haar man Bernhard de Prins der Nederlanden. Zij óók waren de liefde van het Nederlandse volk. Waren de oorlogsomstandigheden moeilijk de tijd na de oorlog was een tijd van veranderingen. Het zoeken naar nieuwe normen! We wilden anders maar hoe anders! Juliana spande zich in speciaal voor de jeugd. Als een echte moeder van vier dochters was zij ook een moeder die voor zeer velen een voorbeeld was. Dat zij de liefde gewonnen had van ons volk bleek ieder jaar weer opnieuw als Koningin Juliana haar verjaardag vierde. Op 4 en 5 september zal er feest worden gevierd in heel ons land. Feest omdat we willen tonen dat wij allen rond de troon van Oranje staan. Nederland en Oranje onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Dat is nog lang niet alles! Juliana Koningin der Nederlanden bij de gratie van God Dat is het Zeer velen erkennen dit en blijven dit erkennen. Velen hebben dit laatste jammer genoeg losgelaten. En tochde zegen welke het volk van Nederland door de jaren heen genoten heeft, bewijst dat God Nederland en Oranje deze zegen waardig keurt! Dat is geweldig! De zegen van welvaart vrede gerechtigheid vrijheid van drukpers levensovertuiging orde en rust Als men in de wereld rondom ons kijkt dan ziet men het! Grepen naar de macht! Burgeroorlogen afzettingen volle gevangenissen staatsgrepen onderlinge haat en nijd! Deze overtuiging dat wij in een vrij land leven, dat wij deze vrijheid mogen genieten, moet ons aanzetten met ons allen het feest te vieren. Het feest van 1973! De Koningin vijf en twintig jaar aan de regering Eerbied en Dankbaarheid Daarom komen we op 4 september om 8 uur ’s avonds bijeen in de Ontmoetingskerk voor een bezinningsavond. Prof. Schöffer zal daar spreken over: „Mens en Majesteit in een tijd van heftige veranderingen!” Een prachtig klankbeeld over de regeringsperiode van 1948 tot heden gaat daaraan vooraf! En alle zangkoren uit Waddinxveen geven hun mede werking. U komt toch luisteren en meezingen ’s-Middags is er een expositie geopend in het museum van de Rabo bank over het leven en werken van de Koningin, waarbij onder meer munten zullen worden tentoongesteld van het Koningshuis vanaf 1813. U moet dit gezien hebben vóór begin oktober. De bejaarden vieren hun eigen feest in de Ontmoetingskerk en in het Anne Frankcentrum. De bejaarden danken veel aan Oranje! Oranje dankt veel aan onze bejaarden, die in de kracht van hun leven hard, zeer hard gewerkt hebben om van Nederland wat te maken! Op 5 september zullen onze kinderen en kleinkinderen laten zien wat zij kunnen presteren een historische optocht! Niemand mag thuis blijven want de kinderen rekenen op u. Voor de kleuters komt Swiebertje met alles wat erbij hoort: de burgemeester - malle Pietje - Saar en Bromsnor. Wat wil je nog meer Standwerkers zullen van zich laten horen en laten zien wat zij kunnen presteren op de markt. Een individuele tien-kamp voor sportieve jonge mensen van 16 tót 80 jaar! Vuurwerk tot slot. Dit vuurwerk betekent: Leve de Koningin! Leve Nederland! Mag ik u oproepen om op die dag allemaal zonder uitzondering de vlag uit te steken met Oranjewimpel? Laten we onze trouw betuigen aan onze Koningin en Haar huis „Wie ben ik”, zei de Koningin bij de aanvaarding van haar moeilijke taak, „dat ik dit mag doen!” Laten we ervan getuigen: „Wie zijn wij - wat is Nederland zonder U - Majesteit!” Uit eerbied en dankbaarheid! WADDINXVEEN Een Wad dinxveense „Prinsjesdag”. Dat staat de Waddinxveners woensdagmorgen 5 september te wachten als zij een grootse historische optocht een spektakelstuk waaraan alle Wad- djnxveense scholen, dus ook de vo rige week van start gegane HAVO/ Atheneum, meedoen aan hun ogen voorbij laten trekken. De optocht, waarvoor de heer J. D. Geel met anderen bergen werk heeft verzet, laat zien hoe in een dorp als Waddinxveen vanaf ongeveer 1773 Prinsjesdag/Koninginnedag werd ge vierd. Stuk voor stuk uiterst gezel lige straatfeesten, waar niemand wilde ontbreken. enorme opgave vergt het van bedienen. Niet alzo voor de noch voor de leden van haar „Cormula’s”. Oude Waddinxveense beroepen: de turfstekers en de veenmeiden, de klom penmakers, en de rietdekkers, de bakker, en de melkboer, de schoorsteenveger en de scharensliep, kortom u en ik. Paardenmarkt op het oude dorp (19e eeuw). Boeren en boerinnen gaan naar de markt in: een Kaasbrik (plm. 1850), een Boerenwagen (plm. 1850), een lan Ple zier (plm. 1880) en een Omnibus (plm. 1880). Stoomboot ,,De Volharding” (Leiden, Amsterdam, Gouda) legt aan. Passagiers gaan van boord voor de Waddinxveense WADDINXVEEN In een open koets maken zes herauten woensdagmorgen 5 september vanaf half acht een rondgang door Waddinxveen. Twee van hen doen afwisselend de bevolking er kond van dat koningin luliana op deze dag haar regeringsjubileum viert. De reveille, waarin alle Waddinxveense woonwijken betrokken zullen worden, duurt ongeveer anderhalf uur. kennis. Waddinxveense kermis met alles erop en eraan, zelfs: Een kar met wafelbakkers. De brandweer met de Brandboom. 31 augustus: Koninginnedag met kinderspelen. Aubade door Ot en Sien (plm. 1900). Kroondraging door groepen uit onze bevolking - naar het Kroningsspel ter gelegenheid van de plechtige inhuldiging van koningin luilana, Amsterdam, 6 september 1948 -: „Het volk neemt de Kroon der Nederlanden in zijn midden” „Concordia”. „De Gouwe Ruiters”. Het is dus niet overdreven om volgende week van een Waddinxveense „Prinsjes dag” te spreken. De historische optocht, die bij het gemeentehuis wordt gefor meerd. is uitgewerkt door de heer H. Glasbeek. De kleding werd gemaakt door leerkrachten, ouders en kinderen en beschikbaar gesteld door het WV te Gouda en de firma A. T. de Wit te Den Haag. De muziekverenigingen „Voor waarts”, „De Cormula’s” en „Concor dia” zetten het geheel luister bij. Ook de „Gouwe Ruiters” leveren een bij drage aan de realisering van het idee van de heer Geel. Bij haar kroning in 1948 sprak koningin Juilana de gedenkwaardige woorden: „Wie ben ik dat ik dit doen mag”. Zij heeft dus beseft welk een zware taak zij op zich nam toen zij staatshoofd van Nederland werd. Want juist het Neder landse volk - hoezeer het in grote meer derheid ook Oranjegezind is - is uiterst kritisch ingesteld. Zeker ten opzichte van zijn gezagsdragers. De toen aftredende koningin Wilhelmina had zich, door haar militante houding tijdens de oor logsjaren, de grote eerbied verworven van ons volk en verkreeg daarmee de eretitel van „Moeder des vaderlands”. En hoezeer dit dan ook de band tussen Nederland en het Huis van Oranje weer had verstevigd, dit maakte de opgave voor Juliana, om nu de verpersoonlij king van die band te zijn, bepaald niet gemakkelijk. Hadden wij in de oorlogs jaren nog gehoopt, dat de toen door de nood geboren grotere eenheid van het Nederlandse volk, zich na de bevrijding zou voortzetten en zich zou ontplooien tot meer eensgezindheid en een daaruit voortvloeiende sterke politieke leiding, toen eenmaal de nood voorbij was liet ook de versplintering zich weer gelden. In zo’n situatie wordt het des te moei- lijker om het symbool te blijven van de eenheid van het Koninkrijk der Neder landen. Van de eenheid van het volk is immers geen sprake. Maar ondanks dit wordt de koning(in) geacht boven alle partijen te staan, de meerderheid latende regeren doch de minderheid niet te ver onachtzamen. Geen politieke keuze is haar in ons staatsrecht toebedacht. Hoezeer dit ook, politiek-demokratisch gezien, een goede instelling is, van de betrokkene vergt het iets van zichzelf wegcijferen waarop ieder ander lid van ons volk juist recht heeft en zich van dat recht wil koningin, huis. Welk een ieder welbewust mens om die, in zekere zin, onmondigheid voor het volk te ver talen tot symbool van de eenheid. Er zijn er in ons volk die de taak van staatshoofd zouden willen opdragen aan een gekozen president. Een uiteraard dus aan een politieke partij gebonden figuur. Hoe zou deze de eenheid van onze staat kunnen symboliseren, partijdig als hij door zijn keuze al moet zijn? Het is bewonderenswaardig zoals koningin Juliana zich, ondanks de haast tot cha otische toestanden leidende politieke versplintering van ons volk, heeft weten te handhaven als een vrijwel door ieder gerespekteerd hoofd van de staat. Het niet weg te denken rustpunt temidden van alle politieke verwikkelingen. Het is dan ook niet het koningschap dat zij op de voorgrond laat treden, dat zij wil uitstralen, doch in de eerste plaats het mens zijn als ieder ander. Het moeder zijn, zowel voor haar gezin, als voor eigenlijk ieder lid van ons volk. Zij weet een warme menselijkheid uit te stralen en nochtans het koningschap zijn ab- strakte luister te doen behouden. Een luister die nodig is om de eenheid van het Koninkrijk der Nederlanden te kun nen symboliseren. De eenheid van de staat kan niet in ar metierigheid tot uiting komen, want dat is niet in overeenstemming met het we zen van ons volk. Trouwens geen enkel volk. Juist daarom mogen wij ons zo ge lukkig prijzen, dat de eenheid van onze staat verpersoonlijkt wordt door iemand die zich geheel deel van ons volk voelt en naar deze opvatting het koningschap uitoefent. Bij het 25-jarig regerings jubileum van koningin Juliana mogen wij haar zeker wel onze grote bewonde ring en erkentelijkheid betuigen voor de wijze waarop zij haar moeilijke taak uitoefent. Laten we dat feestelijk vieren, want het Nederlandse volk mag zichzelf feliciteren zo’n staatshoofd te hebben. En dat dit in deze zo uitermate verde- mokratiseerde tijd nochtans een koningin is, is wel het beste bewijs hoe juist zij haar taak verricht. Wij zijn ervan over tuigd dat dit op 5 september dan ook in Waddinxveen tot uiting zal komen. Nederland is in menig opzicht uniek, maar zeker niet in het minst door zijn Huis van Oranje en de wijze waarop de vertegenwoordigers daarvan het sym bool van eenheid aan het koningschap verbindt. Dit is de route van de fantasierijke his torische optocht: Stationsstraat (bij het gemeentehuis opstellen) - Kanaalstraat - Juliana van Stolberglaan - van Mecklen burg Schwerinlaan - Mauritslaan - Charlotte de Bourbonstraat - Nassaulaan - Koningin Wilhelminasingel - Koningin Wilhelminaplein - Willem de Zwijger- laan - Beethovenlaan - Chopinlaan - Esdoomlaan - leplaan - Puttelaan - Kerkweg - Kanaalstraat - Stationsstraat - Parkeerterrein gemeentehuis. En wat u kunt zien is (in de juiste volg orde) dit: 9 „Voorwaarts”. Vlaggendragers en herauten. „De schutterij met vaandels en met pluimen” (1773). De twee oude trommels dragen het opschrift: „I. C. van Belle Weduwe Reepmaker van Noordwad- dingsveen. Voor het Vaderlandscz Genootschap van Wapenhandel te Waddingsveen”. Het Exercitiegenootschap van de Pa triotten o.l.v. Ds. Gijs (van het Pannen dak) van Leeuwen en de instructeur oud- sergeant Fortunatus van Genderen (in een duitse landauer) slaat op de vlucht voor het Oranje-exercitiegenootschap o.l.v. de zeer Prinsgezinde dokter Dirk Noteboom (in een dogkar) - te Wad dinxveen op 24 november 1785. 9 Het wapen van Waddinxveen tussen vlaggen: het dorp bleef Prinsgezind. Op 24 juli 1816 kreeg Waddinxveen het wapen met „een schild van goud, bela den met twee sleutelsfvan Petrus i.v.m. de oude Petruskerk), waarop een ijzer, alles van sabel (zwart)”. In een wagonette rijden de schouten van: Noord-Waddinxveen: A. van Oos ten, Zuid-Waddinxveen: A. M. de Lange. Broek: N. IJzerdoom (plm. 1825). Waddinxveense dorpsbewoners met karretjes, jukken en manden. Boeren en boerinnen met hun vee. Wagen met de weeskast uit 1709. Drie armmeesters van de drie ambachten (N.- en Z.-Waddinxveen en Broek) delen feestgaven uit. De geestelijke en de schoolmeester - die ook koster, voorlezer, voorzanger, hondeslager, stovenzetter, doodgraver, klokkeluider. en nog veel meer was - krijgen hun feestgaven in natura (18e/19e eeuw). Maandag, de grote dag, ietwat druilerig weer, maar de hoop op beter in het hart, waarbij een goed oranje-humeur. Want het is toch feest vandaag. Het grote feest. Het festijn ter ere van onze nieuwe koningin. En ditmaal zouden we dit gemeen schappelijk doen, niet gespleten zoals 31 augustus, neen, werkelijk met elkaar, op een terrein. Toch maar gelukkig. Bij wijze van aanloop hadden we Zaterdagavond reeds een voorfeestje gehad. Zo’n ietsje onder ons. Op Dorp wat en aan de Brug wat. Echt huiselijk. Hier aan de brug een stukje muziek, of juister gezegd een con cert door „Concordia”, waarna de benen een beetje losraakten en de vrolijke stem ming erin kwam. Het liep gesmeerd. En een publiek. Op Dorp dito, maar daar was men aan het schaatsenrijden geslagen, op rolletjes natuurlijk. En het rolde goed hoor. Ook een hele drukte daar. Met hoorngeschal werd Maandag het feest ingezet. Vliegerwedstrijd was het eerste nummer, waarna weer diverse volks- en kinderspelen. In de middaguren hindernislopen en touwtrekken door fabrieksploegen. Dit laatste heeft voor de mededingers een bekoring, om reden hieraan een beker verbonden is. Was een vorig feest de beker door de Fa. Verwaal veroverd, ditmaal was de ploeg Fa. Verzijden hun de baas en moesten zij de bekers aan hun overwinnaars af staan. In dit spel zit spanning, vandaar dat velen er getuige van wilden zijn. In het volgen de spel, het gecostumeerde voetballen domineerde meer het komische. Het ging hier niet zozeer om de hoogste cijfers, maar meer om het komieke. En uit die hoofde is het geslaagd. Wat een typen. We konden de lust niet bedwingen deze figuren op een plaatje vast te zetten. Eveneens grappig de wedstrijd Brug-Dorp van de Zwemclub- leden. Het voetballen zelf ging hier ietwat vlotter. De spelers waren van wat jonger soort. Al met al sloegen beide wedstrijden geweldig in. Er zat leut in. Van geheel andere aard was de demonstratie van T.O.O.S. Keurige staaltjes van gymnastiek en vaardigheid werden vertoond, waarvan we vooral willen noemen de volksdansen en het slotnummer, alles door schijnwerpers verlicht. Van het hierop gevolgde con cert van „Concordia” ging zoveel door het rumoer en de o.i. niet geheel juiste plaats van de muziektent, verloren, dat het overgrote deel van het publiek niet luisterde. Het grootste deel van de avond werd gevuld met de filmvoorstelling. Het begin deed veel verwachten, mooie oranjefilms en het slot deed veel vergeven, maar de midden moot, we veronderstellen dat ook het bestuur niet geheel voldaan zal zijn. Maar eind goed al goed. Een vuurwerk als slot, dat er wezen mocht. Eerste klas. In een woord schitterend. De oranjefeesten behoren weer tot het verleden. Ons dorp heeft zijn aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis omdubbelzinnig getoond, op waardige wijze. Dat het zo blijve. Toch willen we de wens uitspreken, dat het niet de laatste maal mag zijn, dat we gezamenlijk feest vierden. Het kan toch? De heer Geel, kenner van het Oranje huis bij uitstek, stelt dat Koninginnedag vroeger Prinsjesdag heette. Dè dag in het aar waarop wij Nederlanders onze aan hankelijkheid met het vorstenhuis tonen. De naam „Prinsjesdag" is ontstaan tij dens de ambtsperiode van stadhouder Willem de Vijfde (1766-1795) en werd gebruikt voor de feestelijke viering van de verjaardag van de prins-stadhouder op 8 maart. In de tijd van de patriotten word d:ze viering vaak een demonstratie vOranjegezindheid.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5