25 JAAR KONINGIN JULIANA Comité 1500 Kinderen naar Swieb leden om aan Riko behaalt vele successen J. D. Geel ideeënman klankbeeld Juliana Jubileumrit Ontmoetingskerk: Plaats blijheid eens te tonen Gerrit van Ringelenstein, Bertus Kooijman en Teun Groenendijk komen op 4 september met n „evocatie’ Individuele tienkamp met 250,- aan prijzen Waddinxveense klankbeeld-specialisten beschikken voor hun veelbekeken hobby over ruim 5500 dia’s landse Vereniging van Geluidsjagers en daardoor kan hij beschikken over de meest uiteenlopende geluiden, toespra ken en op de band vastgelegde gebeur tenissen, die de leden van de vereniging onderling uitwisselen. De studio van de heer Groenendijk bestaat uit vier tape recorders, een professionele draaitafel, een studio-mengpaneel en twee hulp- mixers. Bovendien beschikt hij zelf over meer dan honderd geluidsbanden, waar op het hele Waddinxveense leven is vast gelegd. F Vuurwerk! IEDEREEN KAN DEELNEMEN Standwerkersconcours SCHUTTERS VAN START WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 Pagina 7 Demonstratie Geluidsstudio Ruim 5500 dia’s Groot werk WADDINXVEEN Aan de vooravond van het zilveren regerings jubileum van koningin Juliana zal in Waddinxveen op dinsdag 4 september het leven en werk van onze vorstin uitvoerig worden belicht. Dat zal ge beuren tijdens de feestmiddag voor alle Waddinxveense bejaarden, tijdens een feestelijke herdenkingsbijeenkomst ’s avonds en op de expositie „Van Willem tot Juliana”. WADDINXVEEN De Waddinxveense klankbeeld-specialisten Bertus Kooijman, Gerrit van Ringelenstein en Teun Groenendijk, die zich ver schuilen achter de naam ’’Riko”, maken deze weken geschiedenis. Vorige week maandag brachten zij in de hervormde Bethelkerk een programma rond de komst van ds. W. Verboom, dinsdag 4 september werken zij mee aan het programma ter ere van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana. Schop onder tafel WADDINXVEEN Op het atletiekterrein aan de Alberdingk Thijmlaan wordt volgende week woensdagmiddag om drie uur een individuele tien kamp gehouden. Er kan op het terrein vanaf twee uur worden ingeschreven. I s Vanzelfsprekend is de snelste tijd maat- V/er projectoren staan paraat Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren WADDINXVEEN De schuttersver eniging Waddinxveen start op dinsdag avond 4 september het nieuwe schiet- seizoen. Het bestuur deelt dit mee aan leden, supporters en belangstellenden. „Riko” is voor de Waddinxveners al lang geen onbekende meer, maar omdat met name de laatste keer in de Bethel- kerk de belangstellenden onder de in druk kwamen van de professionele uit rusting en de stijgende lijn, ook in artis tiek opzicht, leek ons de adempauze tus sen twee spektakelstukken het juiste mo ment om eens achter de schermen te gaan kijken. gevend. De organisatoren wijzen er op dat bij het niet juist nemen van de hin dernissen strafpunten gegeven worden. Gerrit van Ringelenstein is de man die alle beelden voor zijn rekening neemt. Hij is reeds twintig jaar dia-enthousiast en heeft in die tijd het medium leren kennen en beheersen op een wijze die vele vakbroeders hem zullen benijden. koor en Dient Den Heer) meewerken. Gesproken wordt er door prof. dr. I. Schöffer uit Oegstgeest. Muzikale steentjes aan dit vrolijke ge beuren worden ook bijgedragen door W. Doomenbal (dirigent), Ben Kramer (or ganist), Henk Monster (trompettist) en Hans Lagrand (eveneens trompettist). Het historisch klankbeeld van „Riko” is een belangrijk onderdeel van deze bij eenkomst, die ongetwijfeld zal uitgroeien tot een demonstratie van aanhankelijk heid. Dit klankbeeld, mét darin de stem van Tussen die bijeenkomst van ’s middags en die van ’s avonds opent Waddinx- veens burgemeester in de museumzaal van de Rabobank aan de Kerkweg de expositie „Van Willem tot Juliana”. Conservator M. van Hoogstraten expo seert hoogst waardevolle voorwerpen uit het Oranje Nassau-museum in Delft en het Koninklijk Huisarchief in Den Haag. Ook van de particuliere Oranjecollectie van de heer J. D. Geel is gebruik ge maakt. taal niet meer als een gemis wordt ge voeld. van de kast bevat een lichtbron die zijn licht laat schijnen door de daarboven uit getrokken lade. Op die wijze zijn alle dia’s van één la prachtig belicht in een oogopslag te bekijken. Deze kast wordt per jaar meer waardevol want wat hierin ligt is voor een deel reeds geschiedenis. WADDINXVEEN U kent ze wel: die standwerkers. „Marktkooplieden” die op een heel speciale en vaak succesvolle manier hun waar aan de man proberen te brengen. Ze zijn schaars: die standwerkers. U komt ze lang niet altijd op elke goe derenmarkt tegen. Woensdagavond 5 september zijn er in Waddinxveen wel tien. Zij zullen meedoen aan het standwerkersconcours in de Juliana van Stolberglaan. Een jury van Waddinxveense deskundigen zal proberen uit te maken, wie als beste uit de bus (of misschien wel kraam) te voorschijn komt. Het standwerkersconcours, voor de liefhebbers een spektakel om je vingers bij af te likken, duurt twee en een half uur. De prijsuitreiking is daarna in Royal-Inn. Met de deelnemers zal een kwartiei voordat officieel zal worden gestart een rondgang over het terrein en langs de hindernissen worden gemaakt. Met behulp van vier Leitz Pradovit Co lor 250 projectoren worden de beelden op drie schermen gebracht. Het middel ste scherm toont een continu-beeld, dat door twee projectoren wordt geleverd en waarbij het overvloeien (doven van het ene beeld en gelijktijdig opgloeien van het andere) electronisch wordt bestuurd. Het hart van de apparatuur wordt ge vormd door een MP 6 pulsbesturings- automaat. Onhoorbare electrische im pulsen op de geluidsband van het klank beeld besturen feilloos de vier projek- toren, zodat beeld en geluid een perfecte eenheid vormen. Het is opvallend dat bij de laatste uitvoeringen van ’’Riko” he ontbreken van bewegende beelden to- WADDINXVEEN Een groots vuur werk besluit woensdagavond 5 septem ber om tien uur de festiviteiten ter ge legenheid van het zilveren regerings jubileum van koningin Juliana. Dit lichtspel laat zich het best bekijken van af de Kerkweg en de Puttelaan. Het vuurwerk wordt afgestoken op het ter rein tussen de E .doornlaan en de Putte laan. Op dat moment, het was in 1970, vroeg hij Teun Groenendijk om raad en ook die werd enthousiast voor het Riko- werk. De heer Groenendijk heeft thuis een complete geluidsstudio waar de bandlas-problemen die bij het maken van klankbeelden naar voren kwamen, eenvoudig konden worden opgelost. Daar bleef het niet bij, want Teun Groe nendijk was ook nog lid van de Neder- De besturingsautomaat is aangeschaft met het oog op de toekomst, want hij is geschikt voor samenwerking met twaalf projectoren, die op zes schennen continu -beelden kunnen tonen. Voor het geluid zorgt een Uher Royal de Luxe tape recorder, aangevuld met een 60 watt versterker die voldoende vermogen heeft om een zaal met 1000 mensen te bedie nen. De compacte unit op onze foto be vat verder nog een zelfgebouwde hand- besturings- en bewakingsschakeling die in geval van kleine storingen voor een ongestoorde voortzetting van het pro gramma zorgen. In de kast is bovendien plaats voor de vier projectoren met hun objectieven alsmede voor het meenemen van 700 dia’s. Van Ringelenstein is een van de weini gen die zelf dia-films ontwikkelt en dan wel zo, dat hij een constante kleur- kwaliteit bereikt die in elk klankbeeld de bewondering van de kenners op roept. In het begin van de samenwerking was hij ook de man van de geluidsban den. Bij de verdere vlucht die Riko nam, kwam hij echter op het terrein van de bandmontage problemen tegen, die niet zo eenvoudig waren op te lossen. De herdenkingsbijeenkomst in de Ont- moetingskerk wordt dinsdagavond een ongelooflijk gebeuren, waaraan maar liefst vier koren (Vox Jubilans, Imma- nuëlkerkkoor, Rooms-Katholiek Kerk- In diezelfde tijd ontstonden de eerste plannen voor Riko’s bekende klankbeeld „Holland, mijn Holland”, dat inmiddels in en buiten Waddinxveen volle zalen heeft getrokken. Het is bijvoorbeeld ver toond in Moerkapelle, Veenendaal, Kat wijk, Apeldoorn, Ede, Leiden en zelfs in Canada, waar Bertus Kooijman het tij- dens een vakantiereis heeft' gebracht voor Nederlandse emigranten. WADDINXVEEN De Gouwe-Rijders organiseren op woensdag 5 september een „jubileumrit”. Gestart wordt er 's morgens tussen acht en negen uur vanaf het parkeerterrein aan de Sniepweg, vanaf half acht kan men zich in De Hoeksteen laten inschrijven. Er zijn prachtige prijzen beschikbaar. ’’Riko” beschikt op dit moment over ruim 5500 dia’s en omdat een normaal mens al moeite heeft er 100 uit elkaar te houden is ook hiervoor een professio nele oplossing gevonden. In een kast met uitschuifladen liggen alle dia’s naar on derwerp gerangschikt. De onderste Iade WADDINXVEEN „Swieb in paniek” met Swiebertje (Joop Doderer), Bromsnor (Lou Geels), Saartje (Riek Schagen) en meneer Hanekraaier (Bram Biesterfeld). Dit kinderprogramma, dat organisatorisch is voorbereid door de zwemclub „De Gouwe”, kan woensdagmiddag 5 september worden gezien door zo’n 1500 kinderen van alle Waddinxveense kleuterscholen en de eerste en tweede klassen van de basisscholen. Meer kinderen konden niet worden uitgenodigd omdat in de veilinghal aan de Bredeweg niet gaat. Als er kin deren zijn die niet gebracht en gehaald kunnen worden dan kunnen ze in de bus stappen die om drie uur van het openluchtzwembad in „De Sniep” ver trekt en een pendeldienst onderhoudt. Swiebertje beleeft zijn avonturen vanaf vier uur. Om ongeveer half zes is alles weer voorbij. In de veilinghal wemelt het die middag van leiders en leidsters om vooral de kleintjes in de gaten te houden, want door gebrek aan plaatsruimte kunnen hun ouders niet aanwezig zijn. Wilt u over dit kinderfestijn iets weten of voor uw gehandicapt kind een plaats reserveren, dan kunt u bellen met mevrouw A. Th. Nieuwenhuijzen, Busken Huëtlaan 10, telefoon 4130. koningin. Juliana, wordt ’s middags ge bracht tijdens de feestmiddag voor alle Waddinxveense bejaarden, die in de Ont- moetingskerk en het Anne Frank- centrum (voor het gezellige samenzijn) wordt gehouden. Begonnen wordt om half drie. Burgemeester C. A. van der Hooft houdt na het klankbeeld in de Ontmoetingskerk een toespraak. Het „Bezawa-koor” verleent muzikale mede werking. WADDINXVEEN Maandenlang is een comité bezig geweest met het voor bereiden van de feestelijkheden rond het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana. Voorzitter van dit comité is bur gemeester C. A. van der Hooft. Leden zijn: P. Bakker (secretaris), M. A. Boeren (Oranjevereniging), J. W. Boer- ma (Sportweekcomité), C. J. Borg (Oranjevereniging), M. Donker (Oranje vereniging), J. D. Geel (historicus), me juffrouw T. H. van Gent (Federatie V. V.H.), H. van Gelooven (Sportweek comité), H. Glasbeek (Stichting Museum Oud-Waddinxveen), A. P. de Graaff (Zwemclub ”De Gouwe”), E. J. de Jong (Landelijke Ruitervereniging ’’Gouwe Ruiters”), mevrouw B. B. v.d. Linde- Bauer (Federatie V.V.H.), H. v.d. Linde (Oranjevereniging), mevrouw A. T. Nieuwenhuijzen-Tillemans (Zwemclub ”De Gouwe”), A. Olree (rijkspolitie), E. J. Oskam (coördinator koorzang), G. van Ringelenstein (geluid- en diatechniek), M. A. Ruissen (rijkspolitie), K. van Til burg (Oranjevereniging) en C. Zwijgers (Oranjevereniging). De vroegste activiteiten speelden zich voornamelijk af rond verenigingen en kerkelijke instellingen, maar de roep die er van uitging bezorgde Riko een op dracht voor een klankbeeld bij de ope ning van het Anne Frank-centrum. Dat was een echte haastklus die binnen een paar weken werd afgerond. Een reclame spot voor de toneelzaal van hetzelfde Anne Frank-centrum was de volgende opdracht en het klankbeeld ter gelegen heid van de opening van de nieuwe Ra bobank was wel de klap op de vuurpijl. Bij die gelegenheid werden in 36 minu ten 544 dia’s vertoond en het was ook daar, dat Riko voor het eerst op drie projectieschermen werkte. Het driemanschap dat tekent voor de successen van de laatste jaren heeft de ta ken goed verdeeld. Ze beschikken elk op hun terrein over een ruime ervaring en weten hun krachten zo te bundelen dat de som van hun bijdragen een geweldig hoge totaal-score oplevert. Bertus Kooij man schrijft de teksten en zoekt daarbij constant naar tussenstapjes die zelfs van oorsprong droge kost, waar nodig, op fleuren. Daarnaast beschikt hij over een waterdicht geheugen voor eenmaal op genomen beelden en voor muziekfrag menten die een rol kunnen spelen in nieuwe klankbeelden. Voor het publiek is zijn belangrijkste bijdrage de prettige commentaarstem, die de Riko-klank- beelden een eigen, herkenbare, charme geeft. WADDINXVEEN De Wad- dinxvener J. D. Geel, die be schikt over een zeer uitgebreid archief van alles dat over ons vorstenhuis is geschreven en ge publiceerd, is de ideeënman ach ter het klankbeeld (evocatie) over koningin Juliana. De heer G. van Ringelenstein heeft uit het archief van de heer Geel 250 reproduc ties van afbeeldingen gemaakt en de tekst, die bestaat uit authen tieke geluidsopnamen, onder steund door ongeveer 100 eigen tijdse beelden. De Waddinxveners kunnen tijdens de feestmiddag voor bejaarden in het Anne Frank-centrum en de Ontmoe tingskerk op 4 september en tij dens de feestelijke herdenkings- ’dienst in de Ontmoetingskerk op 5 september kijken en luisteren naar dit klankbeeld. U kunt dan koningin Juliana horen in haar toespraak na de abdicatie van koningin Wilhelmina, 4 septem ber 1948, paleis op de Dam, Am- sterdam; inhuldigingsrede, 6 sep tember 1948, Nieuwe Kerk, Am sterdam; toespraak tot 2000 jon geren, 10 september 1953, Koop mansbeurs .Amsterdam; Kersttoe spraak van 25 december 1962, Paleis Soestdijk en Kersttoe spraak van 25 december 1966, Paleis Soestdijk. G. van Ringelenstein (links) en H. G. Kooijman bij het inspreken van de geluids band. De heer T. Groenendijk ontbreekt op de foto omdat hij met vakantie is. Wanneer we vragen wat de eerste stap is geweest, krijgen we als antwoord dat dat meer een noodsprong was dan een stap. Bij het afscheid van ds. Verwelius in 1967 zou de heer C. L. Buurman wat, dia’s vertonen en de heer Kooijman had tot taak de verbindende teksten te spre ken. De heer Buurman vertrok op de grote dag echter voor vakantie naa. Canada. Zijn goede raad onder d e moeilijke omstandigheden luidde: „Vraa;, het aan Van Ringelenstein". Dat is gelukt, .naar vraag nie' hoe. Gerrit van Ringelenstein en Bertus Kooijman ken den elkaar nauwelijks, ze wisten niets van eikaars werkwijze en de enige op lossing was dat de doorpratende Kooij man iedere keer als er een dia moest worden gewisseld Van Ringelenstein een schop onder tafel gaf. Commentaar van Van Ringelenstein na een toch wel gun stige afloop: „Als je weer eens wat hebt, kom dan vroeger, dan kunnen we het op een bandje zetten.” Sinds dat eerste optreden is er veel ver anderd. Beiden waren gegrepen door de mogelijkheden van de combinatie beeld/ geluid en een serie geslaagde klankbeel den vormen het bewijs dat het die eerste, onverwachte, keer toch al heeft geklikt. Het eerste echte klankbeeld werd gege ven op een propaganda-avond voor de financiering van de bouw van de Bethel kerk, waarin onder meer burgemeester C. A. van der Hooft optrad als verteller (over de toekomst van Waddinxveen). Aan de tienkamp kan iedereen vanaf zestien jaar deelnemen. Er zijn zeven geldprijzen beschikbaar: le prijs 100,-, 2e prijs 60,-, 3e prijs 40,-, 4e prijs 25,-, 5e prijs 15,-, 6e prijs 5,- en zeven 7e prijs 5,-.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 7