Kanaal ook dienstbaar aan recreatie tondom de hefbrug maar er is voor LP Van Willem tot Juliana met 31 gedenkpenningen VVD-RAADSLID MAAKTE FEEST MEE IN DEN HAAG waar koninklijke familie rondliep Ondergronds gemaal in St. Victorwijk WILLEM- Gouwe-Vliet hard nodig, geen geld „Meteen ’n grote kluit mensen, daar JiE studiecentrum gouda 0 JAAR HULPVERLENING AAN „ZONDEBOKKEN” deze we EXPOSITIE DE MOEITE WAARD yy Lous Oosterbroek ET BIJ DE SCHERVEN NEERZITTEN VOOR WADDINXVEEN Van de week oriëntatie cursus algemene informatie verwerking automatisering-programmering sEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 13 SEPTEMBER ’73 Pagina 5 ^iinenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Belemmerend westhaven 31-32 door LOUS OOSTERBROEK-WAAGMEESTER Uitbundige vrolijkheid telefoon 01820 -17861 WADDINXVEEN/DEN HAAG De dag begon voor ons met het uit steken van de vlag, daar het ook de verjaardag van prins Claus was. We peilden het weer en besloten ons dienovereenkomstig te kleden. Het voor geschreven tenu was: wandelkostuum. Wij verplaatsten ons daarna op „progressieve” wijze, d.w.z. per openbaar vervoer. Dit bleek een juiste keu ze, daar de toegangswegen naar Den Haag al vroeg volkomen dicht zaten. Een probleem waarmee de Koninklijke Familie ook zelf opgescheept werd, waardoor zij 25 minuten later kwamen dan de bedoeling was. Bijenkorf WADDINXVEEN/DEN HAAG Het zoetwaterkanaal Gouwe-Vliet is hard nodig, maar omdat er geen geld is zou het graven ervan nog wel eens een poosje op zich kunnen laten wachten. Dit blijkt uit de woorden van Zuidholland gedeputeerde N. van der Brugge, die hij uitsprak tijdens een in het provinciehuis in Den Haag gehouden vergadering van de advies commissie voor waterschapszaken. n Moge de vrijwilliger-oude- WADDINXVEEN De dinsdagmiddag 4 september door loco-burgemeester H. Hulzer in de museumzaal van de Rabobank aan de Kerkweg geopende historische expositie „Van Willem Tot Juliana” valt op en maakt indruk door haar details. Conservator M. van Hoogstraten uit Dordrecht is het gelukt veel waardevols uit het Delfse Oranje-Nassau museum en het Koninklijk Huis archief in Den Haag naar Waddinxveen te halen. Dit geheel aangevuld met stukken uit de particuliere verzameling van de Waddinxvener J. D. Geel loont zelfs meerdere bezoeken de moeite. In de museumzaal wordt een beknopt beeld gegeven van onze regeerders van 1550 tot 1940. Er hangen topschilder- stukken uit de school Ecole de Mierevelt van koningin Juliana en prins Wil lem I. Fijn is het ook kijken naar de stamboom van het Huis van Oranje en een zeventiende eeuwse kwartierstaat van de koning-stadhouder. Prins Maurits treft u onder meer op een tegeltableau aan. Er is ook een borstbeeld van hem. Schouwpoppen zijn er van Henriëtte Maria Stuart en prins Willem II. Een verhaal dat u zich zeker niet moet laten ontgaan heeft te maken met een tentoongestelde satirepenning, die slaat op de rooms-katholiek Jacobus II, die werd opgevolgd door de protestant Willem Hl. Heerlijk kijken is het ook naar achttiende eeuwse snuif- en tabaksdoosjes, oranje sjerpen, silhouetten, knip- plaatjes, glazen, kop en schotels en diverse publikaties. Er liggen ook 31 gou den en zilveren gedenkpenningen. In de Rabobank zelf hangen de standaard vlaggen van koningin Wilhelmina en prins Hendrik. Dat gaf gelegenheid tot gezellige ge sprekken met de mensen om ons heen. Een belemmerende factor is ook de ge meente Nootdorp, die het zoetwater- kanaal niet door haar grondgebied wil en weigert het in haar bestemmingsplan nen op te nemen. Het gemeentebestuur is tegen de plannen van de provincie bij Op het Binnenhof was het een gezellig geroezemoes, langs de kanten grote ta fels beladen met allerlei soorten brood jes, sandwiches, gebak, soep, koffie en jus d’orange. De bedoeling was al lopend wat te eten, alles heel informeel, zodoen de de koninklijke gasten de gelegenheid te bieden met de aanwezigen te praten. Nu hier werd uitbundig gebruik van ge maakt. Daar waar één der vorstelijke personen zich ophield, vormde zich met een een grote kluit mensen. Alleen de Koningin werd met enige zorg omringd en terecht, zij kon zodoende zelf enig- zins haar keus bepalen. Voor ons was het dan ook plezierig een gesprek aan te horen tussen prins Karei Hugo en de door ons hier opgediepte kennissen en daarna persoonlijk in ge sprek te raken met prinses Irene, die ons onder meer vertelde dat het gedicht, geschreven door Arnie, de winnaar van „Eén van de acht”, haar moeder op het lijf geschreven was en dat zij allen daar diep van onder de indruk waren. Met ons hoopte ze dat de pers dit gedicht nog Het zoetwaterkanaal Gouwe-Vliet zal volgens de plannen Waddinxveen door snijden in oost-westrichting. Het inlaat- werk zal zich bevinden even ten noorden van de Burgemeester Trooststraat Tus sen de Gouwe en de spoorlijn richting Gouda zal het ondergronds via kokers meente op dat feest te vertegen woordigen. In Den Haag sprak ze met prins Bernhard en prinses Irene. De manifestatie die toen plaats vond, heeft u op de televisie gezien, beter dan ik hem kan beschrijven. Alleen is het hartverwarmend er tussen te staan. On danks de grote vermoeienissen die ge paard gingen met de viering van haar jubileum, moet het de Koningin enorm goed gedaan hebben weer eens gecon fronteerd te worden met de genegenheid die het overgrote deel van ons volk voor haar voelt. Voor ons was het een dag, die we als een kostbare herinnering zul len bewaren. 1 LAW OF THE LAND - Undisputed Truth 2 LET’S SPEND THE NIGHT TOGETHER - David Bowie ANDRÉ VAN DUIN Nr. 2 o.a.: De Tlro- ler; Oh, tante, tante; Geluk bij ’n onge luk; La Lala La Lala La e.v.a. 18.90 het Voorhout gelopen, waar men na de rondrit zou aankomen. Daar waren veel mensen op de been en er heerste een stemming die te vergelijken was met de eerste Prinsjesdag na de oorlog. De dag waarop ik, schoolmeisje nog, met mijn vriendinnen om vier uur opstond, om 5 uur op het Voorhout was, om een plaats te bemachtigen op de eerste rij, wat ons met moeite gelukte. Ook nu was er een uitbundige vrolijkheid van één grote fa milie met grappen en opmerkingen en rijen en rijen mensen in afwachting van de stoet. praktijkopleiding in college vorm voor adm. medewerkers, boekhoudkundig personeel leidinggevende functionarissen, toekomstig automatiserlngs personeel ca. 35 instructieve avonden van 11/» uur 1e college eind september 1973 min. leeftijd 20 jaar min. opl. mulo/mavo rljkserkenning aangevraagd bij voldoende deelname opl. in alphen a.d. rijn, gouda, leiden, waddinxveen, zoetermeer. studieprogramma wordt u graag toegezonden. de de - I Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: É0P tien de Kroon in beroep gegaan. Zolang dit kanaal er niet is blijft de verzilting door gaan, werd in Den Haag nog eens na drukkelijk opgemerkt. De situatie is overigens deze zomer niet onbevredi gend geweest. Ondanks de langdurige droogte is de afvier van de Rijn nog steeds vrij groot; 1200 kubieke meter per seconde. later onze vreugde toen prins Bernhard zag dat wij uit Waddinxveen kwamen en meteen een gesprek begon. Na mijn me dedeling dat onze burgemeester ziek was, putte de Prins zich uit in het geven van goede raad. Na mijn opmerking dat hij de heer Van der Hooft kennende wel wist dat deze zich niet gemakkelijk ziek liet verklaren, kreeg ik de opdracht die u vorige week reeds in het Weekblad voor Wadidnxveen gelezen hebt. WADDINXVEEN Er komt een nieuw ondergronds gemaal om het riool water van de St. Victorwijk te lozen op het centrale rioolstelsel van Waddinx- veen. De gemeenteraad heeft dit zeer on langs besloten. Dit gemaal komt in de plaats van een gebouwtje dat speel goedfabriek Sliedrecht behoorlijk in de weg staat. Vandaar dat dit bedrijf 10.000,- bijdraagt in de totaal 15.000,- kostende operatie. Het nu vrijkomende stukje grond aan de St. Victorstraat zal door het Waddinxveense bedrijf worden gekocht om tot uitbreiding te kunnen overgaan. Consumentengids van 1973 heeft in een kort iel ’Inzamelacties voor ïooiglas’ vele goedhe ide glasinzamelacties in tediet en vele glas- arders aan het twijfelen 'acht. De Consumenten stelt kortweg dat glas ■akkelijk te vernietigen °ns milieu niet aantast at de grondstoffen, ook 1 bepaald soort zand dat onnen wordt in afgra- Sn’, in voldoende voor- 4 aanwezig is - kortom, bet inzamelen van weg- Pglas geen zin heeft. grijpen wij dit ons ens ongenuanceerde ar- •tje aan om een paar achten over deze inza- acties op papier te zet- Glas als afval is niet '8 voor plant of dier, lr het verteert niet en Toen de Koningin haar dankwoord van af het bordes had gesproken en de fa milie zich naar de koetsen begaf voor de rijtoer door Den Haag, hadden wij de bof te staan vlak achter de plaats waar men moest instappen, zodoende in de gelegenheid ook de kleinzoons van dicht bij te zien. Willem-Alexander had zeer terecht meer belangstelling voor de paar den van de volgende koets dan voor de hem toeroepende mensen. De andere knulletjes waren in het begin overdon- derd door alles wat zij zagen. Na het eens zou willen publiceren. Groot was vertrek van de stoet zijn wij direct naar Wij allen waren voorzien van badges met naam en plaatsnaam, zodat we voortdurend naar de revers keken om iets van elkaar te weten. In de trein zat bijv, een echtpaar tegenover ons, dat wij later in de kerk weer zagen en ook nu weer tegen het lijf liepen. Temidden van zo’n 2000 mensen haast meer dan een toeval. Ook een lid van de gemeenteraad Bergambacht tikte ons op de schouder en bleek een neef van onze wethouder Ph. Kroes te zijn. De wereld is soms heel klein. 1 RADAR LOVE - Golden Earring 2 ROTE ROSEN - Freddy Breek 3 LA MALAGUENA - Los Angeles 4 AY NO DIGAS - Chris Montez and Raza 5 MY FRIEND THE WIND - Demis Roussos 6 ANGIE - Rolling Stones 7 YOUNG LOVE - Donny Osmond 8 TELL LAURA I LOVE HER - Albert West 9 NOU JAAP SWART EINDELIJK OPSODEMIETERT - Ton v. Duinho ven 10 I HEARD IT THROUGH THE GRAPEVINE - Creedence Clearwater Revival Aan de gezamenlijke parti culiere reclasseringsinstel- lingen zijn op het ogenblik ruim 600 maatschappelijk werkers verbonden. Per jaar hebben zij contact met in totaal 15000 reclassanten die hen dikwijls zien als „verlengstuk van de justi tie”. In reclasseringskring zelf lopen de opvattingen over de verhouding reclas- sering-justitie uiteen. Er gaan stemmen op die plei ten voor ontkoppeling van overheid en reclassering. i hebben u in het Week- d voor Waddinxveen sre keer opnieuw inge it over het wegwerpglas de mogelijkheden om dit s in speciale containers werpen. De eerste keer bousiast omdat deze gelijkheid bestaat, de ede keer wat minder bousiast omdat de Con- «ntenbond ons aan het ifelen had gebracht. In Muur en Milieuzorg” Ken wij bijgaand artikel aan da* wij u niet wil- onth ouden: neemt wel een belangrijke, zware en volumineuze plaats in het huisvuil in. Het ’kost’ vervoer en ruim te op de vuilstort. Bij ver branding van huisvuil le vert glas niet veel proble men op en de sintels wor den graag gebruikt door de wegenbouwers. Het ver vaardigen van glas kost grondstoffen als soda, kalk en zand. Dat zand is - voor helder, kleurloos glas - zil verzand dat niet overal voor het opscheppen ligt; het moet worden afgegra ven, waardoor landschap en ook natuurgebieden worden aangetast. Een be kend geval is de vergraving van de Brunssummer-heide in Limburg. (Zonder het zilverzand wordt kleurloos glas wat vlekkerig, ook geen ramp overigens!). Uit een oogpunt van energie verbruik maakt het weinig uit of glas nu uit zand, kalk en soda of uit oude scherven wordt gemaakt. Het strijkorkest van het Residentie Or kest speelde net bij onze vroege binnen komst in de Grote Kerk; een stijlvolle entree. Koffie en cake werden onmid dellijk geserveerd, een welkome ont vangst, vooral voor de velen die al uren hadden gereisd. De kerk was gedecoreerd met grote bloemstukken, bestaande uit gele chrysanten en oranje gladiolen, een gloedvolle omlijsting van de in Paasbest- eenvoudige (voorgeschreven) kleding van de aanwezigen. Na aankomst van de Koninklijke Familie werd begonnen met het korte, maar bijzonder goed samen gesteld programma waarvan de toe spraak van prof. dr. C. A. van Peursen over „De Nederlander en zijn welzijn” de hoofdmoot vormde. U heeft hiervan een groot deel op de televisie kunnen zien en horen. Zijn uitgangspunt: „het pure zijn”, d.w.z. het levend door de oor log te zijn gekomen, dan via de groeien de welvaart met zijn voor- en nadelen, te komen tot een bewustwording van „welzijn”, sprak mij erg aan. Daarna waren wij uitgenodigd te komen naar de nieuwe Burgerzaal waar ons een apératief werd aangeboden door het ge meentebestuur van Den Haag. Het ge bouw leek na een half uur op een bijen korf, door het komen en gaan naar het Binnenhof. De genodigden werden daar heel nauwgezet gecontroleerd of ze de hen toegestuurde bewijzen van toegang ook konden vertonen. Daardoor duurde het vrij lang eer we het Binnenhof ook in waren. Met het realiseren van het zoetwater kanaal, onder meer nodig voor de be strijding van de verzilting in het West land en omgeving, kan worden begonnen als van rijkswege de financiering is ge regeld. Aan de technische voorbereiding van de plannen wordt niettemin voort varend gewerkt. culiere reclasseringsinstel- lingen die op grond van verschillende levensbe schouwingen werden opge richt. De relatie beroeps krachten-justitie werd hechter naarmate de schrif telijke voorlichting over de verdachte aan de rechter een omvangrijker plaats ging innemen in het reclas- seringswerk. Deze rappor tage had (heeft) ten doel de rechter informatie te ver schaffen over de persoon lijkheid van de verdachte en de achtergronden waar tegen het delict zich heeft afgespeeld. Toen na de Tweede Wereldoorlog het reclasseringswerk steeds meer in handen kwam van beroepskrachten en aan de opleiding van dezen hogere eisen werden gesteld, liep het aantal vrijwilligers te rug. Bij het gevangenis wezen hadden vertegen woordigers van de mens wetenschappen (sociale ambtenaar, geestelijke ver zorger) hun intrede gedaan en de goedwillende, maar ondeskundige gevangenis- bezoeker-oude-stijl behoor de daarmee tot het verle den. Overbleven de enthou siaste Nederlanders die veel tijd en energie geven aan de jaarlijkse Nationale Re- classeringsactie (ongeveer 4000, uitgezonderd de col lectanten die zij werven). jaarlijkse reclasserings- e wordt dit jaar - ook in ddinxveen - van 17 tot met 23 september ge iden. De actie gaat on- het motto „Eens ge it, voorgoed afgeschre- „U kunt ons helpen irkomen, dat een kleine ep medeburgers niet renslang” krijgt en me tengevolge daarvan on- de druk van teleur- ling en verbittering, op- uw tot crimineel gedrag at,” schrijft ons het ionaal Bureau voor Re dering in Den Haag, ar ons een reden eens t dieper in de historie te ken. t accent van de hulpver- ing lag op de „zedelijke heffing” van de gevan- len via onderwijs en thtelijke beïnvloeding, n enige nazorg was nau- lijks sprake. De reclas- rders waren welwillen- hulpvaardige vrijwilli- s, meestal afkomstig uit .gegoede standen”. De ïcteur van een plaat- gsbureau voor ontslagen angenen wordt be- ouwd als de eerste be- pskracht. Dat was om- eks de eeuwwisseling, eidelijk breidde het aan- beroepskrachten zich zij het ook dat de be slagen op beleidsniveau ven voorbehouden aan iwilligers. Zij vormden besturen van de parti- Hoe zich de relatie in de naaste toekomst zal ont wikkelen is moeilijk te zeggen. Geld is voor het reclas seringswerk nog steeds be langrijk, maar belangrijker is de beïnvloeding van de Nederlandse bevolking wat betreft haar meestal nega tieve houding tegenover de medeburgers die een straf baar feit hebben gepleegd en daarvoor met de justitie in aanraking zijn gekomen. Het feit dat crimineel ge drag lang niet altijd wordt opgespoord en veroordeeld (op een miljoen misdrijven per jaar spoort de politie 1200 verdachten op en daarvan worden er door de officier van justitie maar 600 voor de rechter ge bracht!) toont wel duidelijk aan dat het op zijn minst onrechtvaardig is de weini gen die worden veroor deeld, tot „zondebokken” in de samenleving aan te wijzen. stijl voor een groot deel uit de reclassering rijn ver dwenen, voor de vrijwilli- ger-nieuwe-stijl staan mo gelijkheden open die mis schien niet direct rijn ge koppeld aan het officiële reclasseringswerk maar daar wel ten nauwste ver band mee houden. Iemand die één keer is veroordeeld en gestraft vervalt dikwijls in herhaling van strafbaar gesteld gedrag wanneer de samenleving hem, na een veroordeling, blijft uitsto ten en hem de mogelijk heid onthoudt als mens tus sen de mensen te verkeren ongeacht rijn verleden. jaar herdenken wij het dat 150 jaar geleden, 1823, de georganiseerde assering op gang kwam. I geschiedde met de op- iting van het „Neder- is Genootschap tot ze- jke verbetering der ge- genen”. Merkwaardig oeg kwam het initiatief ertoe niet van officiële kelijke rijde, noch uit tring van de rechterlijke :ht, maar van de kant H de Quakers en koop- en. J. Teissèdre L’Ange, als predikant en school- tiener, J. E. Mollet, cteur van een kost- ool, beiden te Amster- i, beiden van Zwitserse omst, en de kooplieden ringar, Wamsinck en rstrasz vormden het ge- chap oprichters van ge- md genootschap. Het inzamelen van dat ou de glas ’kost’ ook vervoer, per container of laadbak, opslagruimte, container of stortplaats, en het glas moet worden gereinigd door de glas-tussenhandel. De Nederlanders verbrui ken nogal wat verpakkings- glas, per hoofd van de be volking momenteel ruim 20 kilo per jaar, en het ver bruik neemt 5% per jaar toe. Uit bovenstaande punten blijkt dat met het oog op grondstoffenverbruik, energieverbruik en afval- volume de glasinzamelac ties zeker geen onzin rijn, maar dat er nu ook geen spectaculair milieu-herstel van is te verwachten. Een duidelijk pluspunt van de glasinzamelactie is echter nog niet genoemd: het be waren en inleveren van glas is een kleine moeite en dit kan een begin rijn van milieubewust gedrag op ook andere gebieden, die wellicht een groter positief effect voor het milieube houd hebben. Op grond hiervan menen wij dan ook dat als glasacties door werkgroepen of gemeente lijke reinigingsdiensten worden voortgezet, het ef fect ruimer is dan alleen genoemde voordelen en dat de extra onkosten van con tainer of stortplaats en ver voer zeker niet tevergeefs worden gemaakt. Wel wil len wij nog eens met na druk wijzen op de vele mo gelijkheden die er rijn om het huisvuil - en ook het afvalglas - te beperken door verstandig bood schappen doen, door het maken van een eigen com posthoop, door het apart houden van alle papier (ook snippers) etc.” WADDINXVEEN Mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester heeft vorige week donderdag als Waddinxveens gemeenteraadslid voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (WD) deelgeno men aan de lopende koffietafel op het Haagse Binnenhof. Met haar man bevond ze zich onder ongeveer tweeduizend volksver tegenwoordigers, die voor deze manifestatie ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum al lemaal naar de residentie waren gekomen. Mevrouw Oosterbroek- Waagmeester, die wij hebben ge vraagd wat rij op die dag alle maal heeft meegemaakt voor het Weekblad voor Waddinxveen op papier te zetten, was in de ge meenteraadsvergadering van don derdag 28 juni gevraagd onze ge- Vrijwilligers kunnen als gastgezin optreden, tijd be schikbaar stellen aan de Jongeren Advies Centra, de Releases, de Telefonische Hulpdiensten enz. Via deze onofficiële organisaties kunnen velen, vooral jon geren, worden behoed voor verder afglijden naar cri mineel gedrag. Herhaling van crimineel gedrag (reci dive) geschiedt onafhan kelijk van al of niet opge legde zware vrijheidsstraf fen. (Een onderzoek onder eens veroordeelde „dron ken rijders” toonde aan dat bij een veroordeling tot onvoorwaardelijke gevan genisstraf 38% recidiveer de, bij een voorwaardelijke gevangenisstraf 38%, bij een boete 32%, bij intrek king rijbewijs 36% en bij niet intrekken rijbewijs 37%. Volgens andere on derzoekingen geldt voor bijv. vermogensdelicten hetzelfde). worden vervoerd, ten westen van spoorlijn via een open kanaal. Van zijde van het gemeentebestuur, zo staat in de discussienota Structuurplan Wad- dinxveen, zal worden gestreefd naar het dienstbaar maken van dit kanaal aan de recreatie, bijvoorbeeld door verbreding tot roeibaan, door aanpassing van oevers en bermen ten behoeve van even tuele dagrecreatie, etcetera.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5