zou Efficiënt gebruik „restgebieden SGP: Stop nieuwbouw na 1980 PvdA: Aan nota ontbreekt pont VVD: Geef Dorpstraat injectie; ga daar bouwen WADDINXVEEN Ongeveer 25.000 inwoners over twintig jaar en nieuwbouw achter de Dorpstraat en ten zuiden van het dorp. De afdeling Waddinxveen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (WD) zou graag zien dat de toekomst van onze gemeente zich zo zal ontwikkelen. Brugcentrum degelijk sociaal onderzoek Zelfstandig Tegen verdere uitbouw gemeente Hervormde Kiesvereniging ziet alles in Brugcentrum Landschap zou erg worden aangetast ARP/CHU vierkant tegen aanleg van vier autowegen HET IS NOGAL EEN VERHAAL GEWORDEN Oio Snel uitgroeien boven 25.000 biedt geen voordelen WADDINXVEEN WAARHEEN NOTA BENE secretaresse receptioniste DAG- EN AVONDOPLEIDING J WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 73 Pagina 9 Milieu WADDINXVEEN Staken van de woningbouw na 1980. Dat is de keus van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP), zoals die maandagavond onder woorden werd gebracht door de heer Ir. T. Drost Volgens de discus sienota betekent dit dat Waddinxveen in 1995 ongeveer 19.000 inwoners zal tellen. Dat zijn er duizend minder dan nu al het geval is. Nieuwbouw zou er volgens de SGP tussen de spoorlijn en de Kanaaldijk gepleegd kun nen worden. „Door deze keus vervallen een groot aantal verkeersvoorzie- ningen,” cocludeerde de heer Drost die nog wel kwijt wilde de noodzaak van een tweede vaste oeververbinding (maar dan in het zuiden) aanwezig te achten. Dat door het staken van de woningbouw na 1980 sterke vergrij zing zou plaats vinden zag hij, gezien de jonge bevolkingsopbouw van Waddinxveen, niet zitten. De SGP zou graag het polderlandschap ontsluiten voor de stilterecreatie. In de polders zou overgegaan moeten worden tot het planten van bomen. Tegen de vestiging van dierveredelingsbedrijven wilde de heer Drost zich niet zonder meer uitspreken. Op deze foto, maandagavond genomen in het Anne F rank-centrum, ziet u van links naar rechts ir. P. de Knegt, mevrouw drs. H. D. Hamer-van der Harst, ir. A. P. M. Franken, wethouder Ph. Kroes, wethouder A. H. van Gent, loco-burgemeester H. Huizer, gemeentesecretaris H. Jenné en waarnemend-gemeentesecretaris J. Meuleman. Ruwe speelplaatsen Met deze keus wordt, verduidelijkte voorzitter J. C. A. C. de Vogel maan dagavond op de hoorzitting, zowel rekening gehouden met de belangen en verlangens van geboren en getogen Waddinxveners als met die van de fo- rensende bevolking. Victorwijk WADDINXVEEN Er dient aan de Kerkweg geen hoofdwinkelcentrum te komen. „Laat die grond daar maar onbebouwd”. Deze mening verkon digde maandagavond op de hoorzitting de heer A. van Doorn namens de samen met de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) drie zetels in de gemeenteraad bezettende Hervormde Kiesvereniging. Het Brugcentrum zou wat dit betreft nieuw leven ingeblazen kunnen worden, zeker als de gemeentekantoren van de Zuidkade weggaan. Afronding WADDINXVEEN Aan de voorbereiding voor de discussienota over de toekomst van Waddinxveen heeft een adequaat en degelijk opgezet sociaal onderzoek ontbroken. Dit is het belangrijkste bezwaar dat de afdeling Wad dinxveen van de met vier zetels in de gemeenteraad vertegenwoordigde Partij van de Arbeid tegen dit stuk heeft. Andere bezwaren zijn volgens voorzitter H. Th. Stegeman. de te grote pretentie van de mensen van Stad en Landschap om een totaalvisie te geven en het onvoldoende naar voren brengen van het ruimere maatschappelijke en bestuurlijke geheel. Meer hoorzittingen Gevolgen WADDINXVEEN Hulde aan de dames die de collecte organiseerden, een felicitatie voor de collectanten die het geld inzamelden, dank aan de gevers voor de vele bijdragen waardoor de jaarlijkse actie ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding een werke lijk groot succes is geworden. De opbrengst was nota bene 10.249,76. Dr. C. A. de Geus. WADDINXVEEN De kiesver enigingen van de ARP en de CHU voelen er niets voor de zelfstandig heid van de gemeente Waddinxveen prijs te geven. Opgaan van onze ge meente in de „kleine ring” (Den Haag, Leiden, Alphen aan den Rijn, Gouda, Rotterdam en Delft) dient dan ook te worden vermeden. WADDINXVEEN De gezamenlijk optredende kiesverenigingen van de Anti-Revolutionaire Partij (ARP) en de Christelijk-Historische Unie (CHU) zijn niet van plan de asfaltmachines rondom Waddinxveen extra werk te bezorgen. Vijf werkgroepen van deze met drie zetels in de gemeenteraad vertegenwoordigde partijen hebben zich gemeenschappelijk uitgesproken tegen de aanleg van maar liefst vier ons bij realisering omringende autowegen. Slechts het verleggen van de druk en gevaarlijk genoemde He- negouwerweg langs de Gouwe vanaf Boskoop naar het zuiden, door de polder Bloemendaal, wordt nodig gevonden. Overtuigd is men ervan dat de aan leg van deze vier wegen het land schappelijk karakter van grote de len van Waddinxveen ernstig aan tast, de schoonheid van de unieke polder Bloemendaal vernietigt, de rust verstoort en de openheid van het Gouwebos onherstelbare schade toebrengt. In het algemeen zijn de werkgroepen van mening dat er gestreefd moet worden naar verbe tering van bestaande wegen en de aanleg van fietspaden. - l (Advertentie) („Waddinxveen Waarheen” is gezet bij Kopijverwerking Pijnacker BV en ge drukt bij Drukkerij Veldwijk BV in Waddinxveen. De tekst is van Kees Wijd- ooge, de omslag en grafische verzorging was in handen van Leo van der Wak Ir. A. P. M. Franken van Stad en Landschap coördineerde de zaak). kleine groepen pers, begeleiding landelijk diploma in tentamen systeem duur ca. 10 maanden (dagopleiding) 22 maanden (avondopleiding) aanvang september westhaven 31-32 gouda tel. 17861 WADDINXVEEN „Het is nogal een verhaal geworden,” staat er bijna aan het eind van de half augustus huis-aan-huis door het gemeentebestuur in Wad dinxveen verspreide brochure „Waddinxveen Waarheen”. Op bijna elke blad zijde daarvan wordt met klem gevraagd mee te denken over de toekomst van ons dorp. In duidelijke taal - de tekst is van Kees Wijdooge, die zijn werk met veel steun van gemeenteraadsleden heeft kunnen doen - wordt uiteengezet waarom het nu allemaal gaat en waarom het allemaal ons persoonlijk moet raken. En dat is niet gering. Vandaar dat er toch nog 42 pagina’s nodig blij ken te zijn om in twaalf hoofdstukjes vragen op te werpen, aanbevelingen te doen en meningen te ventileren. „Waddinxveen Waarheen” laat zich - zo is het ons tenminste vergaan - in één adem uitlezen. Te hopen is nu maar dat de behoefte om de échte discussienota over het structuurplan Waddinxveen te lezen voor velen zo groot is geworden, dat zij niet langer hebben kunnen wachten en het complete werkstuk in de leeszaal van de biblotheek of op het gemeentehuis aandachtig hebben bestudeerd. Want daarin worden de zaken nog meer uitgediept. De verdienste van „Waddinxveen Waarheen” is, dat in gewoon Nederladns alles erbij wordt gehaald, zonder dat de behoefte aan moeilijke woorden zich doet voelen. De brochure is gepresenteerd als een populaire uitgave van de discussienota. Fijn zou het zijn, als „Waddinxveen Waarheen” ok populair bij de bevolking wordt „Het gaat om üw woonplaats, om de plaats waar kinderen opgroeien, om Waddinxveen over een kleine twintig jaar. Daar bouwen we nu aan is niet zomaar een kreet, maar de bikkelharde waarheid. De maandagavond gehouden en vanavond te houden hoorzitting heeft en zal u dat uitgebreid toeroepen. Naar alle betrokkenen hopen niet tevergeefs. Nieuwe industrieterreinen behoeven er volgens de meerderheid van de werk groepen niet te worden aangewezen. Al gemeen is men van mening dat er ge streefd moet worden naar vestiging van kantoren en dienstverlenende bedrijven. Onderzocht kan worden of de vestiging van kleine ambachtelijke bedrijven in de woonwijken tot de mogelijkheden be hoort. In ieder geval is er geen behoefte aan een cash and carry bedrijf, omdat dit niet past in een beleid dat gericht is op snelle realisering van het hoofdwin kelcentrum aan de Kerkweg. Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren Dat de meerderheid kiest voor een ge meente van 25.500 inwoners tegen het jaar 2000 betekent dat een extra uitbrei ding van het voorzieningenniveau niet noodzakelijk wordt geacht. Eén werk groep ziet de bouw van een verpleeg tehuis voor bejaarden en een medisch centrum wel zitten. Algemeen is men van oordeel dat het hoofdwinkelcentrum er zo spoedig mogelijk moet komen. Om het wonen in Waddinxveen aantrekke lijker te maken vinden de twee kiesver- „Waddinxveen is momenteel in belang rijke mate een forensengemeente. Wij nemen aan en achten dit overigens ook juist, dat dit in de toekomst niet zal ver anderen”. Door het bouwen van huizen in de driehoek Noordeinde-Kleikade/ Onderweg-Dorpstraat en in het gebied globaal gelegen ten zuiden van het dorp, begrensd door spoorlijn-Zuidkade-Vic- torwijk wordt volgens de liberalen, die twee zetels in de gemeenteraad hebben, een efficiënt gebruik gemaakt van deze „testgebieden”. Bovendien krijgt door deze acitiviteiten de Dorpstraat-sector een nieuwe „injectie” en wordt de Vic- torwijk min of meer uit de isolatie ge haald. Zij verhulde niet dat binnen de kiesver enigingen van deze protestants-christe- lijke partijen een minderheid evenwel kiest voor een inwonertal van 29.000 rond de eeuwwisseling. Die vijf- tot ne genduizend nieuwe Waddinxveners zou den in het gebied tussen spoorlijn en Kanaaldijk gehuisvest moeten worden, met als overloop- zo willen enkelen - de mogelijkheid van beperkte bebouwing in de Noordplaspolder. Uitgangspunt voor deze keus is, dat het wonen gekop peld wordt aan het openbaar vervoer en aanwezig stelsel van wegen. Zo komt dan Dat voor het hoofdwinkelcentrum „Pas sage” de Kerkweg voor het verkeer zou moeten worden afgesloten vond de heer Van Doom hoogst ongewenst. „Dit is een verkeersader, die we niet kunnen missen.” Hij gaf voorts als zijn mening dat er in Waddinxveen geen winkels meer hoeven bij te komen. „Vervang de bestaande winkels en bundel ze,” aldus de man van de Hervormde Kiesvereni ging, die liet doorschemeren de Dorp straat nou ook niet te zien als een straat waar een compleet winkelcentrum van gemaakt zou kunnen worden. De Hervormde Kiesvereniging denkt wat de toekomst van Waddinxveen betreft sterk aan afronding, „om straks een gave gemeente over te houden.” Er behoeft volgens deze partij geen rekening gehou den te worden met de overloop van de Randstad. „Dat klinkt hard, maar ieder een moet gedwongen worden zich verder landinwaarts te vestigen. Wij willen niet fungeren als opvang van Rotterdammers wogen), dat een tweede oeverbinding in het noorden dient te worden gestimu leerd en dat een gezond milieu moet worden bevorderd en gehandhaafd (elke zaterdag zouden particulieren op een aantal plaatsen in het dorp grof- en tuin- vuil kwijt moeten kunnen). Volgens de VVD-af deling zijn er overi gens wel een aantal factoren, die de waarde van de aanbevelingen sterk doen devalueren. „De belangrijkste beslissin gen ten opzichte van het toekomstige ge zicht van ons dorp worden immers niet door de gemeente genomen, maar door andere instanties. Men denke hierbij aan de mate van groei, die door de centrale overheid wordt toegestaan, aan het al dan niet aanleggen van wegen en spoor wegen. De gemeente heeft hier slechts een remmende of stimulerende functie; de uiteindelijke beslissing ligt niet bij haar.” In ieder geval wordt de grootte van deze twee gebieden samen voldoende geacht om de verwachte bevolkingsaanwas (0,7 tot 0,9 procent per jaar) op te vangen. De Zuidplaspolder kan nog als uitwijk mogelijkheid dienen. Het accent van de bebouwing wordt door de WD gelegd op het wegennet in zuidelijke richting, omdat dit in feite de uitvalswegen naar Rotterdam en Den Haag zijn. Wel wordt de doorsnijding van dit gebied door we gen en spoorwegen als een zeer zwaar wegend nadeel gezien, evenals het even tuele verlies van de „groene” Zuidplas polder. Dat Waddinxveen rond het jaar 2000 on geveer 25.000 inwoners zou moeten tel len wordt als volgt geargumenteerd: „Ve le mensen hebben Waddinxveen heel be wust als woonplaats gekozen vanwege het intieme dorpse karakter van de ge meente. Dit feit is voor de niet autoch tone Waddinxveners waarschijnlijk zelfs een van de belangrijkste redenen van vestiging geweest. Bij deze groei blijft dit karakter behouden. De groei is bo vendien voldoende om de voorzieningen waarover de gemeente thans beschikt mogelijk iets uit te breiden de kosten van die voorziening dragelijk te hou den.” in onze gemeente zelf huisvesting zal be hoeven te vinden. Overigens is (nog) niet bekend hoe plaatselijk bestaande, oudere woonbuurten worden gewaardeerd en hoe de bewoners zelf menen dat hierin nog verbeteringen aan te brengen zijn. „Hoewel wij vinden dat een groot deel van de in de nota aan de orde komende zaken in een zo breed mogelijke discus sie nog nader uitgewerkt zou moeten worden, willen wij ten aanzien van één punt duidelijk stelling nemen: bij een eventuele uitbreiding van Waddinxveen mag het Noordeinde in westelijke rich ting niet overschreden worden, aange zien dit naar onze mening een onaan vaardbare verdere aantasting van het „groene hart” zou betekenen.” Omdat nadere uitwerking van de plan nen volgens de PvdA niet alleen een zaak is van dé Waddinxveense bevolking of van het gemeentebestuur en zijn ad viseurs, dienen ook anderen erbij be trokken te worden. Daarom kan niet worden volstaan met een tweetal hoor zittingen. De discussienota kan wel die nen voor het op gang brengen van een enigingen dat er meer ruwe speelplaatsen moeten komen, er groen moet worden aangelegd zoals dat in Groenswaard 2 is gebeurd, het parkeren binnen de be bouwde kom van vrachtwagens moet worden geweerd, in het gebied Nesse- Noordkade parkachtige voorzieningen de voorkeur genieten boven de bouw van flats daar en dat het overweging ver dient bij de sporthal in „De Sniep” pas sende accommodatie voor de jeugd te creëren. Overigens lieten de socialisten maandag avond op de hoorzitting wel duidelijk doorschemeren het opstellen van een plan voor de toekomstige ontwikkeling van ons dorp een zinvolle zaak te ach ten. Echter, wil men de keuzen, die te recht aan de bevolking en het gemeente bestuur wordt overgelaten, op hun ware betekenis kunnen beoordelen, dan zal een uitdieping van een aantal zaken no dig zijn. Voor de Partij van de Arbeid ging daar de heer B. B. M. van der Hart nog dieper op in. Van belang zijn de ontwikkelingen in de samenleving in dit deel van de Randstad. Men denke volgens de socialisten aan de sociale gevolgen van de leegloop van de grote steden, de verminderde bevolkings groei, de zich wijzigende waardering voor het stedelijk wonen, de veranderen de opvattingen over privévervoer, het natuurlijk milieu en nog veel meer. Wat wordt de functie van Waddinxveen in dit deel van de Randstad en met name ten opzichte van de grote steden en Gouda, en omgekeerd en hoe zijn precies de con crete verlangens van Waddinxveense groeperingen. Uitgediept moet ook wor den het antwoord op de vraag welk deel van de natuurlijke bevolkingsgroei nog gesprek binnen de gemeente en voor het daadwerkelijk op gang brengen van een intergemeentelijk overleg over de ont wikkelingen in dit deel van de Randstad en het „groene hart”. „Van Waddinx veen uit redenerend, zijn wij tot de con clusie gekomen, dat een snel uitgroeien boven de 20 a 25.000 inwoners niet of nauwelijks voordelen biedt. Het voor zieningenpakket zal binnen korte tijd niet noemenswardig vergroot worden dan wel een hoger niveau bereiken, zoals Stad en Landschap in feite ook aan geeft. Wel zijn er duidelijke nadelen aan een zodanige uitgroei van Waddinxveen verbonden. Verdere uitgroei in een snel tempo zal de opbouw van een even wichtige leefgemeenschap bemoeilijken. Het veelgehoorde argument dat groei noodzakelijk is om betaalbare woningen te kunnen realiseren, is door de feitelijke ontwikkelingen achterhaald.” „De wenselijkheid van groei in een bre der kader is een ander aspect. Slechts indien het in het kader van te herziene nationale en provinciale plannen door de hogere overheden noodzakelijk zou wor den geacht, ter verkrijging van een even wichtige opbouw in dit deel van de Randstad, aan Waddinxveen een duide lijke woonfuctie toe te kennen, dan zou overwogen kunnen worden, of en in hoe verre aan deze taakstelling tegemoet kan worden gekomen. Met spijt hebben wij moeten constateren dat Stad en Land schap volstrekt nalaat deze mogelijke taakstelling in een breder kader te onder zoeken. Het louter aanbieden van een aantal alternatieven betekent naar ons inzicht dan ook geen reële keuze.” bijvoorbeeld Waddinxveens derde spoor- weghalte binnen, bereik. Een ander punt is dat het bouwen in deze richting de Victorwijk er wat minder verloren bij komt te liggen. Sprekende over het agrarische bedrijf in Waddinxveen, dat behalve op schaal vergroting ook moet rekenen op ver kleining en verdichting door intensive ring, is de ARP/CHU uit een oogpunt van het milieu tegen nieuwe vestigingen van dierveredelingsbedrijven. Uitbreidin gen in de tuinbouwsector ziet men het liefst bij bestaande complexen. De vraag wordt gesteld of de kassen door begroei ing niet meer aan het oog onttrokken kunnen worden. Hoewel in de discussie nota wordt gesteld, dat in de polder Bloemendaal ten noorden van de Brug weg terreinen voor verblijfsrecreatie in caravans verder dienen te worden tegen gegaan is één werkgroep van mening, dat juist daar uitbreiding van recreatieve voorzieningen mogelijk moet zijn. Het huidige karakter van het vissersparadijs ’t Weegje dient gehandhaafd te worden, dus geen ontsluitingswegen en parkeer plaatsen voor auto’s, maar meer wandel en fietspaden. Om het Gouwebos sneller van de grond te krijgen moet in Wad dinxveen en Boskoop op korte termijn een bomenactie op touw worden gezet. De ARP/CHU achten het een taak van het gemeentebestuur de bevolking meer milieubewust te maken. Betreurd wordt het sluiten van de vuilstortplaats aan de Staringlaan. Nu particulieren hun vuil hier niet meer kwijt kunnen neemt het klandcstien storten van huisvuil ziender ogen toe. Aangedrongen wordt op ver snelling van de bouw van een nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie i n ver band met de huidige stankoverlast. Van Doorn aangeven het bouwen van een gering aantal nieuwe huizen in het gebied tussen de spoorlijn en de Kanaal dijk een gave afronding van Waddinx veen te vinden. Hij pleitte ook voor een tweede vaste oeververbinding, meer wandel- en fietspaden, ontsluiting van ’t Weegje, verbetering van de Kanaaldijk en maatregelen ter bescherming van het milieu („Gods Schepping!”). De Her vormde Kiesvereniging is verder tegen de bouw van flats, wil de bejaardenhuis vesting niet langer meer stimuleren en ziet veel in renovatie van het bestaande, oudere woningbestand („Niet te vlug slopen!”). en Hagenaars,” aldus de heer Van Doorn die al had laten weten de invloedssfeer van de Randstad als negatief te ervaren. „Het gaat ons om de leefbaarheid. Dat is een rekbaar begrip. De eisen worden steeds hoger, maar al zullen we alle noodzakelijke en zelfs niet noodzakelijke voorzieningen treffen is het onze vrees dat leefbaarheid door andere factoren bepaald zal worden. Wij bedoelen: milieu-verontreiniging, geluidsoverlast, verkeersproblemen, criminialiteit, te krampachtige schaalvergrotingen en slaapstadeffecten.” Iets anders vond hij de politieke verhoudingen, die nu een aanvaardbare zaak is maar straks bij een te onstuimige groei wel eens on evenwichtig zou kunnen worden. „Een uitbreiding naar links is dan niet on waarschijnlijk, met als gevolg dat de hier geboren en getogen bevolking de ver drukte minderheid wordt, hetgeen een verstoring geeft bij het historisch zo vastgewortelde volksdeel dat God, Ne derland en Oranje nog steeds onder één noemer samenbrengt. Al met al zult u begrijpen dat we tegen verdere uitbouw van de gemeente zijn.” Later zou de heer Een en ander betekent volgens de WD dat een vraagteken geplaatst kan worden achter de voorziening gemeentepolitie, de de bio-industrie zowel terwille van het milieu als terwille van het dier aan stringente bepalingen zal moeten worden onderworpen, dat nadruk zal moeten worden gelegd op de ontsluiting van ’t Weegje (dat dit natuurgebied onderge bracht is in het recreatieschap „Reeu- wijkse Plassen” wordt zeer onbevredi gend genoemd), dat het te verwachten zoetwaterkanaal ook voor de recreatie wordt gebruikt, dat uitbreiding van de dienstensector voor wat betreft het scheppen van werkgelegenheid sterk de voorkeur geniet, dat een rechtstreekse spoorwegverbinding met Rotterdam en Den Haag dient te worden nagestreefd, dat eventueel het hoofdwinkelcentrum in de behoefte kan voorzien (afsluiting Kerkweg dient terdege te worden afge- Dat de beide kiesverenigingen zich ver zetten tegen de aanleg van de ten oosten van de Gouwe gedachte rijksweg 3 (Am sterdam-Rotterdam), de de Gouwestreek met Groot-Rotterdam verbindende rijks weg 20, de naar Zoetermeer lopende oost-westverbinding ten noorden van de gemeente (secundaire weg 23) en de ont- sluitingsweg in de Noordplaspolder is een direct gevolg van de keus, dat Wad dinxveen niet groter mag worden dan 25.500 inwoners tegen het jaar 2000. Dit ARP/CHU-standpunt is op de hoorzit ting maandagavond in het Anne Frank- centrum verwoord door mevrouw H. J. Groenendijk-Bernard.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9