Onvoldoende SPAAR VOGEL- GEBIED Met 40.000 mensen tast je aan gelet op de samenhang Geen rekening houden met veranderingen: zwak punt WADDINXVEEN De heer J. M. Krösschell van de Jan Campertlaan heeft het gemeentebestuur in een reactie op „Waddinxveen Waarheen” ge schreven ongeveer 22.500 inwoners in 1995 wel genoeg te vinden. „Wad dinxveen is aantrekkelijk door zijn rust, zijn landelijke omgeving en zijn goede verbindingen. Het verdient aanbeveling deze situatie te handhaven en te verbeteren.” „Een ideaal groene hart” nog niet Even trots op klein huisje als rijke met een kasteel WADDINXVEEN Het verdriet mevrouw W. Kool- wijk-Rip van de Onderweg dat veel wat in Waddinx veen aan het verleden doet denken weg is of weg moet. „Aan de Onderweg hebben wij een huisje ge kocht waar we erg trots op zijn. Nu zitten ze maar te mieren: die huisjes moeten weg. Alles in de buurt moet weg. Maar waarom? EEN HALVE EEUW FIRMA JOH. G. VAN WILLIGEN leefklimaat” ZEVENHONDERD MENSEN KEKEN HUN OGEN UIT IN NIEUW PAND Dorp blijven Laat dorp niet op anderen wachten OPVANG VAN MENSEN” „HELP MEE AAN DE Mevrouw W. Koolwijk-Rip IR. W.J. DE VOS H. Graafland E. Goldstein: Notaris J. in ’t Hol in persoonlijke reactie: J. M. Krösschell vindt 22.500 inwoners genoeg V. W. LINDEIJER: WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER ’73 Pagina 9 m :':W H Tweede Bloksweg. Hier is nieuw bouw gepleegd zonder dat het agra rische karakter van dit gebied is WADDINXVEEN De samen stellers van de discussienota hebben onvoldoende gelet op de samenhang van vele zaken, menen ir. W. J. de Vos en zijn vrouw van de Prinses Beatrixlaan in een schriftelijke re actie op „Waddinxveen Waarheen”. Vergrijzing WADDINXVEEN Zevenhon derd mensen hebben zeer onlangs het splinternieuwe, gezamenlijke onderkomen van architectenbureau L. Roggeveen en stedebouwkundig bureau B. C. van Gent aan de Tweede Bloksweg officieel in ge bruik genomen. Met de bouw van het landelijk aandoende complex is zeven maanden gemoeid geweest. WADDINXVEEN De firma Joh. G. van Willigen bestaat deze maand vijftig jaar. De activiteiten van deze in 1923 aan de Zuidkade gestichte en nu al weer geruime tijd aan de Burgemeester Trooststraat kantoorhoudende onderneming zijn er vele. Je kunt bijvoorbeeld spre ken van het vloerenleggersbedrijf en de japonnenspecialist. De BV „Jo- wi” is een in betimmeringen en meubilering gespecialiseerde doch ter. De firma Joh. G. van Willigen aangetast. De entourage rondom het gebouw heeft veel weg van een boe renerf met bomen. Rehorst BV verzorgde de bouw van dit door beide heren gezamenlijk ontworpen geheel. De heer Rogge veen komt met zijn architecten bureau van de Sniepweg, terwijl de heer Van Gent aan de Prinses Bea trixlaan was gehuisvest. Beide onaf hankelijk van elkaar werkende bu reaus geven gezamenlijk werk aan ongeveer 25 mensen. Op de foto’s van Sjaak Noteboom ziet u dat het „werkgedeelte” links (waar de heer Van Gent zit) en rechts (waar de heer Roggeveen zit) identiek is. Er is met verdiepingen gewerkt, waar door een ruimtelijk effect ontstaat, dat de werksfeer enorm ten goede komt Op de kleine foto ziet u dan ook boven en beneden tekentafels staan. Gefotografeerd is het inte rieur van het architectenbureau. In het gedeelte van het stedebouwkun dig bureau valt op het vele hout dat voor de aankleding is gebruikt. Ze ker mag „de boerderij” een aan winst genoemd worden voor de denken natuurlijk in deze dagen veel aan hun vader, die een halve eeuw geleden de zaak startte. Elke dag zat hij langs de weg. Zielsgelukkig was hü toen hij in januari 1930 in een groen foldertje zijn klanten kon meedelen, dat de nieuwe winkel in manufacturen, bedden, matrassen, modeartikelen, enzovoorts op zater dag 25 januari 1930 in de Burge meester Trooststraat zou worden geopend. „Ieder kooper die 1,50 besteedt ontvangt een prachtig te F heeft dainesmodezaken in Waddinx veen („Monique”) en in Leiden (ook „Monique”). Daarnaast beschikt men over een goedlopende complete woninginrichting in Maassluis. Van zelfsprekend wordt ook hier het 50- jarig bestaan gevierd. De bij dit be drijf werkzaam zijnde zestig perso neelsleden gaan morgenavond (vrij dag) ter gelegenheid van dit feest dineren in het Boskoopse „Florida”. De broers A. en D. van Willigen eigenaren van deze onderneming bewerken Handtaschje en wie 2,50 besteedt ontvangt een zeldzaam te bewerken Kussendek cadeau,” aldus de heer Joh. G. van Willigen die door kwaliteit en lage prijs het ver trouwen genoot van velen. Zijn be drijf is door zijn zoons - er zitten ook nog twee Van Willigens in die er niet financieel bij betrokken zijn - uitgebouwd. Eigenlijk begon dat pas goed in de jaren zestig. De heer Van Willigen heeft dat helaas niet meer mogen meemaken. Hij over- u wel bekend zal zijn vertellen wij u nog iets meer over het vloeren- legers bedrijf. Dit bedrijf legt vloer bedekkingen in hotels, studenten flats, bejaardentehuizen, bedrijven en andere grote gebouwen. Zo werd destijds het Amsterdamse Alpha hotel ingericht en verzorgde men de betimmeringen in het Frommerhotel bij Schiphol. Ook nieuwe grote ho tels staan op het lijstje van de firma Joh. G. van Willigen om „ingericht” te worden. WADDINXVEEN Groeit Waddinxveen in de komende twintig jaar uit tot een gemeente met ongeveer 40.000 inwoners dan hoeft dat nog niet direct een aantasting van het „groene hart” te betekenen. „Persoonlijk zie ik dat niet zo sterk,” schrijft notaris J. in ’t Hol van de Prinses Beatrixlaan in zijn reactie op de discussienota over het structuurplan. Zijn als zakelijk omschreven rede nering komt er op neer, dat de meerdere huizen die in Waddinx- veenzouden kunnen worden neerge zet in ieder geval niet elders behoe ven te worden gebouwd. „Bouwen in bijvoorbeeld Zoetermeer of Gou da is in een andere visie immers ook een aantasting van dat „groene hart”, aldus de notaris in zijn brief aan het gemeentebestuur. leed onverwachts in 1956. Inmiddels is met de bouw begonnen van een nieuw kantoor aan de Wilhelnüna- kade, omdat het kantoor in de Bur gemeester Trooststraat - eens het winkeltje in manufacturen - te klein is geworden van dit Waddinxveense bedrijf met een jaaromzet van vijf miljoen gulden. De bedoeling is ook de her en der in onze gemeente ver spreid staande pakhuizen te centra liseren. Omdat de winkelverkoop in Waddinxveen, Leiden en Maassluis X-Vl tg Volgens notaris In ’t Hol, die schrijft geen enkele politieke- of beleidsbedoe- Niet wegenbouw, maar openbaar ver voer dient volgens hem aangemoedigd te worden, zeker nu vaststaat dat de energie- en grondstoffenbronnen niet on beperkt zijn en het zich laat aanzien dat over twintig jaar autobezit een elitaire aangelegenheid zal zijn. „Waddinxveen kan hier een voorbeeld stellen aan an dere gemeenten, provincie en rijk.” Vol gens deze bewoner van de Jan Campert- laan komt in de brochure „Waddinxveen Waarheen” duidelijk tot uiting, dat Stad en Landschap BV bij het onderzoek voor Het behoeft geen betoog dat het wegen plan in de ogen van de heer en mevrouw De Vos geen genade vindt. Zij menen ook dat dierveredelingsbedrijven (eerlij- ker zou zijn te spreken over biotechni sche industrie) geweerd dienen te wor den. Bomen in polders zien ze niet di rect zitten, omdat daardoor het karakter van die polders zou kunnen worden aan getast. In het dorp mogen er gerust bo men die oud en groot kunnen worden komen. In de voormalige polder Achter- of (Noordplaspolder) zou voorts een fietspad kunnen worden aangelegd, bij voorbeeld gecombineerd met een weg ten behoeve van de landbouwers. Wandel paden moeten er ook komen. Wat de werkgelegenheid betreft zou die voor ge huwde vrouwen moeten worden bevor derd. Het plaatsen van kantoren in het centrum zou niet mogen. „Ze maken de straten bij avond dood en ongezellig.” In ieder geval vindt dit Waddinxveense echtpaar dat Waddinxveen niet verder mag uitgroeien.” De genoemde moge lijkheid 7 is zo onmenselijk als bestaan baar is.” ling met zijn reactie op het oog te heb ben, zou de werkgelegenheid speciaal be keken moeten worden in de dienstensec tor en niet gelet op het aantal arbeids plaatsen. Beslissend is namelijk of de gemeente deze bedrijven aan werknemers kan helpen. Dat er vergrijzing zou op treden, indien de woningbouw nd 1980 zou worden gestaakt, ziet deze Wad- dinxvener niet direct zitten. Die vergrij zing zou zich dan ook nu reeds moeten manifesteren in oudere nieuwbouwwij ken (bijvoorbeeld Oranjewijk). „Blijft Waddinxveen haar functie van forensen gemeente innemen, dan ben ik voor deze vergrijzing niet bang.” Ze worden echt wel opge knapt, allemaal. En als dat klaar is moet u eens om u heen zien wat er van ge- WADDINXVEEN „Naar mijn mening moeten we mee helpen aan de opvang van mensen, zeker zolang er mensen in steden wonen in hnizen van driehoog met uit zicht voor op overburen en achter op de achterburen.” Dit schrijft de heer L. Witte van de Fortunalaan het gemeentebestuur in een reactie op „Waddinxveen Waar heen”. Hij ziet een uitbreiding van onze gemeente in het zuiden, langs de spoorlijn, om de Waddinxveense „lintbebouwing” voort te zetten, een evenwicht te verkrijgen tussen noord en zuid, het verkeer in de reeds bebouwde kom en wijken niet te zwaar te belasten en het verbreden van wegen te voorkomen wel zitten. In het zuiden zou den ten westen van de spoorlijn koopwoningen kunnen worden gebouwd, terwijl in het gebied ten oosten van de spoorlijn sociale woningbouw gepleegd zou kunnen worden. De heer Witte wil de Kanaaldijk wel verbeteren, maar niet verbreden. Het trottoir van van de Apollolaan zou doorgetrokken kunnen worden, zodat personen auto’s in de wijk kunnen parkeren en minder auto’s onnodig de wijk inrijden (om dat men denkt van het nieuwe naar het oude gedeelte te kunnen rijden). WADDINXVEEN Laat Waddinxveen een dorp blijven. Daar komt in het kort gezegd de visie op neer van de heer W. Lindeijer van de leplaan, zoals hij die heeft neergelegd in zijn brief aan het gemeentebestuur over „Waddinxveen Waarheen”. „Worden we een stad dan wordt het ook drukker met lawaai van het verkeer en zitten we niet rustig meer na onze dagelijkse arbeid.” De heer Lin deijer juist uitbreiding van ’t Weegje toe, terwijl ook meer wandel- en fietspaden hem welkom zijn. Voorts stelt hij heel nuchter: Laten we eerst bezinnen en dan beginnen, er aan toevoegend dat milieu iets belangrijkers is dan het bouwen van huizen en het aanleggen van wegen. worden is. Denkt u dat jong Waddinxveen zit uit te kijken naar flats zo hoog als het maar kan? Nee, de jonge generatie is even trots op een klein huisje als een rijke met een kasteel En waarom laat u nu dat beetje oud wat Waddinx veen nog heeft vernietigen? WADDINXVEEN ..Laat Wad dinxveen niet wachten op ande ren, die nog niet zien welke maatschappij-ontwikkeling reeds begonnen is.” Dit raadt de heer E. Goldstein van de Jan Campert laan het gemeentebestuur aan in een reactie op „Waddinxveen Waarheen”. Hij zegt zich te kun nen verenigen met een inwonertal in 1995 van ongeveer 22.500. Dat wil dus zeggen het beperken van verdere verstoring van landschap en leefklimaat, geen wegen meer aanleggen, geen of beperkte kas senbouw, geen bio-industrie, geen huizenbouw op grote schaal en het op loop- en fietsafstand uit breiden van recreatiemogelijk heden. De heer Goldstein is de mening toegedaan dat het pas verschenen rapport „Werk voor de toekomst”, waaraan ook de Waddinxveense econoom dr. J. Knoester heeft meegewerkt, veel waardevols voor onze toekomst visie bevat. Hij meent dat door het gemeentebestuur fel gereageerd zal moeten worden tegen de plannen van rijk en provincie rijks weg 3 (Amsterdam-Rotterdam) en secun daire weg 23 (oost-west verbinding be noorden de gemeente) en aanverwante kunstwerken en toevoerswegen op ge- meentegebied uit te voeren. „De ervaring elders in de wereld leert dat meer wegen meer verkeer creëert - de geplande rijks weg 3 en secundaire weg 23 zullen de verkeersbelasting dan ook niet vermin deren,” meent de heer Krösschell. Men zou volgens hem pas tot een ver dubbeling van het huidige inwonertal mogen overgaan indien in Waddinxveen huizen gebouwd kunnen worden voor een zodanige prijs (koop- of huurprijs), dat men er als het ware weer om gaat schreeuwen. Rond 1965 was er ie situa tie. Werken met een bouwteam geniet bij notaris In ’t Hol de voorkeur. De prij zen kunnen dan in de hand gehouden worden en deze wijze van begeleiden kan sociaal genoemd worden. „Ook al zullen er groepen zijn, die óf deze gang van zaken niet sociaal vinden omdat de laag ste inkomensgroepen er niet mee gediend zijn óf deze gang van zaken dwangmatig vinden omdat niet alle bouwers de kans krijgen te gaan bouwen, maar in dit laatste geval is zoals u bekend zal zijn de „winst” niet in de hand te houden en vervalt het voordeel van Waddinxveen.” Onlangs werd er een blauwe reizigers- kolonie geteld van meer dan dertig vo gels, wellicht wel duizend wilde eenden, vele kieviten en tal van andere soorten vogels, die door de heer Graafland niet thuis gebracht konden worden. „Wat denkt uw college met dit kleine, evenwel unieke gebied te doen?”, is de vraag van deze Waddinxvener, die nu heeft moeten constateren dat daar wandelende mensen met of zonder honden onze gevleugelde vrienden telkenmale doen schrikken. doe het er dan omheen. En als dat niet meer kan, dan houdt toch alles gewoon op! Over het plan meer groen ben ik het eens. Dat zou geweldig zijn, want er gaat toch al zoveel moois in Nederland verloren. Als iedere gemeente daar zelf op let verzachten we ons tekort. Want over 20 jaar moeten we toch ook nog een beetje gras en een paar bomen zien, nietwaar? An ders ziet het er voor onze kinderen, of voor uw kleinkinderen, het er maar grauw en sombertjes uit” Iets wat is omgegooid komt niet weer terug zoals het was. Met een beetje goede wil kan er best wat van gemaakt worden. En als u dan zo nodig toch wilt verder bouwen, nou WADDINXVEEN De heer H. J. Graafland van het St Huybertsgeregt heeft in zijn reactie op „Waddinxveen Waarheen” het gemeentebestuud er al leen op willen attenderen, dat zich in het gebied ten noord-oosten van de al- gemene begraafplaats aan de Alber- dingk Thijmlaan vele weidevogels be vinden, die elders zelden gezien worden. In zijn reactie, waarin op een aantal pun ten de afdeling Waddinxveen van de Partij van de Arbeid ongenoemd terecht wordt gewezen, stelt notaris In ’t Hol dat doorstroming van huizen die 85.000,- waard zijn naar huizen die 120.000,- waard zijn wel degelijk als zodanig ge kenschetst kan worden. „Dat zulks geen sociaal sprekende gebeurtenis is, even sterk als de andere doorstroming, is ten dentieus.” Hij bepleit voorts de aanleg van een centraal antennesysteem in de Oranjewijk. Voorbarig noemt hij de con clusie „vanuit een bepaalde hoek” dat Waddinxveen nimmer over het Noord- einde heen zal mogen bouwen, gezien vanuit een totaalvisie. „Of men bepleit e engrondiger studie en houdt nog alle mogelijkheden open óf men vindt nu reeds dat bouw over het Noordeinde heen is af te raden, maar om deze beide conclusies te trekken is mijns inziens onlogisch.” de structuurnota weinig of in het geheel niet rekening heeft gehouden met het feit dat over twintig jaar de dan gelden Twee voorbeelden noemen ze in hun brief aan het gemeentebestuur: het blijkt niet dat er rekening mee is gehouden, dat uitbreiding van de gemeente ook consequenties heeft voor het bestaande deel (overbelasting van straten) en wil men de polder Bloemendaal in zijn hui dige verschijningsvorm handhaven dan kan niet worden gesproken over de aan leg van wandel- en fietspaden èn koel bloedig worden opgemerkt „Hier komt rijksweg 3 te zijner tijd doorheen, even als de secundaire weg 25”. Pluspunten van een dergelijke forse groei in de toekomst noemt hij een uit breiding van het winkelbestand en groter opgezette medische- en culturele voor zieningen. Medebeslissend voor het ant woord op de vraag of Waddinxveen wel groter moet groeien is volgens de notaris wel of onze gemeente blijvend een func tie kan vervullen op een wijze, zoals zij thans met 20.000 inwoners in min dere mate doet. de meningen en opvattingen van de Waddinxveense burgers wel eens heel anders zouden kunnen zijn dan nu het geval is. „Stad en Landschap houdt al leen rekening met groei, niet met veran dering. Dit is het zwakke punt in de studie,” oordeelt de heer Krösschell. WADDINXVEEN Ook mevrouw Emka Krösschell-Koopmans van de Jan Campertlaan woont tegen het jaar 2000 het liefst met ongeveer 22.500 mensen in Waddinxveen, evenals haar man. Zij schrijft dit in een eigen brief aan het gemeentebestuur. Mevrouw Emka Krös schell constateert dat Waddinxveen voor veel inwoners een ideaal leefklimaat heeft: men woont hier rustig en er is nog een redelijk frisse lucht, er is goed openbaar vervoer, er rijn voldoende uit valswegen, er rijn geweldige fiets- en wandelmogelijkheden en er zijn voldoen de goede winkels. Aan dit laatste punt voegt ze nog toe de vestiging van cash- and-carry bedrijven niet aan te moe digen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9