hefbrug de Rondom S LP Prijsklaverjassen Over paar maanden mogelijk restauratieplan ingrijpende opknapbeurt en WADDINXVENERS TEKENEN BEZWAAR AAN Hervormde Brugkerk wacht op hard nodige Straks allemaal betalen voor schoon, helder water WADDINXVEEN/LEIDEN Het accent van de werkzaamheden van het hoogheemraadschap van Rijnland komt in toenemende mate te liggen bij de zorg voor de waterkwaliteit. Het takenpakket van dit openbaar lichaam heeft de laatste jaren als gevolg hiervan een verbreding en ver dieping ondergaan. De bescherming en verbetering van de waterkwaliteit zullen steeds meer menselijke inzet en financiële offers vergen. „De rond 25 miljoen gulden sedert 1970 aan nieuwbouw van zuiveringstechnische wer ken besteed en het veelvoud daarvan, dat voor dat doel in de eerstkomende jaren nog zal moeten worden uitgegeven, spreken in dit opzicht duidelijke taal”, aldus mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van het hoogheemraad schap, in het zojuist verschenen jaarverslag 1971-1972 van dit waterschap. Jaarverslag Hoogheemraadschap van Rijnland: wï VOOR WADDINXVEEN deze week/t ■■K van de week, FLUOR IN KEUKENZOUT ALTERNATIEF? COLLECTE VOOR PRINSES BEATRIXFONDS WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 27 SEPTEMBER ’73 Pagina 5 Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Minder woonboten Verzet Resultaten 1 Restauratie is dringend nodig 23 Profiel van Brugkerk Fëi. WADDINXVEEN Vijf Waddinxveners hebben bij de gemeenteraad bezwaar aangetekend tegen een beslissing van het college van Burgemeester en Wethouders. De heer J. van der Zwaard van de Brugweg heeft dat gedaan omdat hem geweigerd is een bedrijfsruimte te bouwen, de heer G. A. M. Weck van de Koningin Wilhelmina- singel omdat hem is geweigerd een vergunning te verlenen voor de bouw van een dakkapel, de heer G. C. van Noort van het Noordeinde inzake een aanschrijving over de afbraak van garages, de heer M. Hazenberg uit Heemstede omdat hem geweigerd is te bouwen en de heer J. A. Compeer van de Kerkweg omdat hij een over kapping moet afbreken. De vorige week donderdagavond vergaderende gemeenteraad heeft Burgemeester en Wet houders desgevraagd voorgesteld deze vijf bezwaarschriften in handen te stellen van de commissie voor de be roepsschriften. WADDINXVEEN Over een paar maanden zal bekend zijn hoe en wanneer de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg zal worden geres taureerd. Het grondig opknappen van dit gebouw uit 1837 is al maan denlang onderwerp van gesprek tus sen het college van kerkvoogden en notabelen van de Centrale Her vormde Gemeente, de commissie restauratie Brugkerk en de dienst Monumentenzorg van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. Verzilting straks mogelijk te maken gericht een geldinzameling te beginnen. Inmid dels is wel een gift van duizend gul den binnen voor de restauratie. De jaarlijks terugkerende actie van het Algemeen Aktiverings Comité (AAC) is speciaal op verzoek van de kerkvoogdij uitgesteld om het JE SÉ MMi (Advertentie) van gezondheidsdiensten al Een ii in van de Hoge Raad zal een bruiken. Foto: WvW/Gijs Kooren Eén van de middelen tegen Foto: WvW/Gijs Kooren van oridering van water. waterleidingbedrijf Rijnstreek” wil daar nog even mee geleden in meerderheid vrijheid van iedereen on aangetast. Laten we de za- een fluor aan voedsel of drink- voor fluoridering van zout, en dat is de verspilling die leert de dosering van het jodium in de zoutfabriek tonen aan dat fluoridering van zout aan te bevelen is, Met betrekking tot de kwaliteit van het „recreatiewater” in Rijnland, geeft het jaarverslag een sombere conclusie: bac teriologisch schoon water komt in dit gebied nog maar sporadisch voor. Het merendeel van de in 1971 en 1972 onder zochte watermonsters was verontreinigd met afvalwater. t@p tien TELEPATHY - Louis van Dijk - Roger van Otterioo 17.90. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: President-kerkvoogd T. de Bruin: „Over de restauratie kan ik eigenlijk heel wei nig zeggen. Monumentenzorg is onder meer bezig met het samenstellen van een rapport. Als dat rapport over de restau ratie van de Brugkerk uit is, dan staat het tot onzer beoordeling of we het ge wenst vinden nog op die monumenten lijst te blijven staan. Uiteindelijk staat de Brugkerk alleen op de lijst omdat het één van de twee nog bestaande Staats kerken is. Soms heb ik wel eens de in druk dat de kerk alleen op de lijst staat, omdat er verder in Waddinxveen niets is. Overigens is die restauratie natuurlijk wel een kwestie van jaren. Dringend nodig is eigenlijk het opknappen van het dak, de vloer en de inrichting. We krijgen ook nog een rapport van de com missie restauratie Brugkerk daarover”. De Brugkerk is één van de drie Gods huizen van de Centrale Hervormde Ge meente. In de loop der jaren heeft deze gemeente de Bethelkerk in de Vondei- wijk gebouwd en „De Hoeksteen” aan de Esdoomlaan verbouwd. In de Hervorm de Kerkbode wordt over de restauratie teleurgesteld meegedeeld, dat het „tot op heden niet is gelukt de zaak af te ron den. De problemen, van de restauratie zijn zo groot en veelzijdig en van een zo’n diepingrijpende betekenis dat het juiste antwoord hierop nog wel enige tijd op zich zal laten wachten.” land als Delfland niet zijn uitgebleven. „Dit alles accentueert nog eens de nood zaak van een spoedige totstandkoming van een zoetwatertoevoerkanaal Maars- sen-Bodegraven”, zo wordt opgemerkt. Ook uit de landbouwsector werd hierop aangedrongen. Eind 1972 waren de chloridegehalten van Rijnlands boezem als geheel echter relatief wel gunstig te noemen. WADDINXVEEN Morgenavond (vrijdag) is er prijsklaverjassen in de kantine van de voetbalvereniging „Wad dinxveen”. Begonnen wordt om acht uur. en kan worden. Daardoor is het mogelijk niet zo uitgelegd worden, dat men met het betalen van de heffing ontslagen is van de verplichting de vervuiling zoveel mogelijk tegen te gaan. De heffing is geen afkoop. Integendeel. Gehoopt wordt, dat een ieder zich moreel ver plicht gevoelt het oppervlaktewater .waar mogelijk te ontzien. 1 RADAR LOVE - Golden Earring 2 MY FRIEND THE WIND - Demis Roussos 3 AY NO DIGAS - Chris Montez and Raza 4 ANGIE - Rolling Stones 5 EASY LIVIN - Uriah Heep 6 YOUNG LOVE - Donny Osmond 7 ROTE ROSEN - Freddy Beck 8 LA MALAGUENA - Los Angeles 9 PEPPER BOX - The Pappers 10 DAG, ZUSTER URSULA - Rob de Nijs 1 MARIBAYA - The Cats 2 PRISENCOLINENSINAINCIUSOL - Adriano Celentano In verband met de verziltingsproblema- tiek spreekt het jaarverslag van „de be denkelijke kwetsbaarheid op het zout- front van midden-west-Nederland”. Voor de waterverversing is Rijnland hoofdzakelijk aangewezen op de Hol landse IJssel. Geringe regenval en bin nendringend zeezout van de Nieuwe Waterweg brachten eind 1971 begin 1972 een zodanige verzilting van de mond van de Hollandse IJssel teweeg, dat daaraan geen verversingswater meer kon worden onttrokken. Als deze situatie nog wat langer had bestaan, zouden „rampzalige gevolgen” voor zowel Rijn- Het hoogheemraadschap van Rijnland blijft er ook naar streven het aantal woonboten in zijn gebied te verminde ren. Eind 1972 telde Rijnlands boezem 2430 woonboten, waarvan er 1700 per manent werden bewoond. In het bijzon der met het oog op de door de aan wezige woonboten veroorzaakte directe vervuiling van het water, wil Rijnland deze aantallen terugdringen. De vervui ling van het water, veroorzaakt door de aanwezigheid van woonboten, bedraagt minder dan 0,5% van de totale water verontreiniging, maar zij vormt door het sterk lokale aspect in kwetsbare re creatiewateren desondanks een be denkelijke factor. Het hoogheemraad schap van Rnijland is overigens van mening dat het woonbotenprobleem al leen kan worden aangepakt in nauw overleg met rijk, provincie, gemeenten en waterschappen. water. Dit besluit gaat er bedrijven kunnen aan onnodige dwang wordt vermeden; er is geen sprake van verspilling. (waarvoor deze in Waddinxveen wordt ge- me tijd is uitgesteld. Fluo- van keukenzout een alternatief zijn, voor- en tegen standers in deze zaak el- Het fosfaatgehalte van Rijnlands boezem is te hoog en het zuurstofgehalte daar door te laag voor een gezond evenwicht in het watermilieu. Niet minder dan 75% van de „fosfaatverontreiniging” van Rijnlands water is afkomstig van huishoudelijk en industrieel afvalwater. Onderzoekingen zijn gaande, waaronder praktijkproeven op een aantal zuive ringsinstallaties, om voor dit probleem oplossingen te vinden. Nog altijd is aan het drink- blijven gebruiken, omdat zout onderstreept: vrijwel water van Waddinxveen daardoor het gebit wordt iedereen gebruikt keuken- geen fluor toegevoegd. Het beschermd tegen de afbre- zout; vrijwel iedereen ge- „De kende activiteiten van de bruikt het iedere dag (in zuren in de mondholte, vrij constante hoeveelhe- wachten, omdat Fluor alléén kan cariës den); gefluorideerd zout het wettelijk nog niet zo niet voorkomen, maar wel kan op een eenvoudige ma- goed zit. In ieder geval aanzienlijk verminderen, nier geproduceerd worden; heeft de gemeenteraad van Daarnaast zal het nodig de Waddinxveen een paar jaar zijn de eetgewoonten van kunnen de fluoridering ge- principe in de mensen te veranderen, makkelijk controleren; de besloten maar dat kan nu eenmaal produktiekosten zijn vrij het gerechtvaardigd te vin- niet van vandaag op mor- laag; den het drinkwater te fluo- gen. rideren. Als het zover is zullen zij die dat niet wen sen naar iets anders moe ten omzien. Akzo Zout Fluoridering Chemie Nederland heeft ons in een brief ge wezen op een andere mo- Eind 1972 waren in totaal 24 zuiverings installaties voor rekening van het hoog heemraadschap in exploitatie, met een totale zuiveringscapaciteit van ongeveer 700.000 inwoner-ekwivalenten. (eenheid vervuilitigswaarde, gemeten naar de hoe veelheid zuurstof die nodig is om het af val dat één mens dagelijks met water af voert, af te breken. Bij de verbetering en bescherming van het water zal de ko mende jaren ook de burgerij nauwer dan voorheen betrokken worden. Zij heeft er belang bij, dat de beschikbare gelden met de grootst mogelijke efficiency en zuinigheid worden besteed. Ter uitvoe ring van de wet verontreiniging opper vlaktewateren zullen met ingang van 1 januari 1975 heffingen worden opgelegd aan de „daadwerkelijke vervuilers, dus in het geval van woningen de bewoners, onverschillig of zij eigenaren dan wel huurders zijn”, aldus het verslag. Dat zelfde geldt voor industrieën e.d., hoe wel voor deze categorie weinig gaat ver anderen. Sedert 1967 worden bedrijven reeds aangeslagen op basis van de ver oorzaakte vervuiling. De huurders e.d. vair woningen worden in deze heffing waterkwaliteit aangeslagen naar een ge middeld aantal inwoner-ekwivalenten per woning. Het desbetreffende bedrag zal elk jaar aan de hand van de begro ting voor het waterkwaliteitsbeheer worden vastgesteld Natuurlijk mag de stelregel „de vervuiler betaalt” van drink- BV water stuit in ons land op In Zurich is het effect van fel verzet. Sommige men- gefluorideerd keukenzout sen hebben bezwaar tegen onderzocht bij kinderen gelijkheid om tandbederf te het principe van fluoride- van 8 en 9 jaar, die ruim bestrijden: de fluoridering ring, anderen verzetten 4 jaar zout met fluor had- van keukenzout. Toevoe- zich voornamelijk tegen den gebruikt. Daarbij bleek ging van fluor aan zout is, het feit dat de overheid dat het aantal gevallen van zo hebben ervaringen in hen als het Zwitserland Het jaar 1973 kan een be- mers, werd in 1971 ruim den door polio, die vanaf langrijk jaar worden voor anderhalf miljoen aan fi- de geboorte spastisch zijn, het Prinses Beatrix Fonds nanciële steun en subsidies dan wel lijdende aan spina week uitgekeerd, in 1972 was dit bifida (open rug), multiple al 1.830.000,-, dus ruim sclerose, spierdystrofie of collecteerd) want er bestaat drie ton meer! Voor 1973 bepaalde andere spierziek ten stille hoop dat de col- zullen deze cijfers zeker ten, wachten op onze hulp, lecte-opbrengst dit jaar het wéér hoger liggen. Daar- op uw hulp! De aanvragen miljoen zal passeren en het om is een collecte een om subsidie worden niet overschrijden van deze noodzakelijk kwaad om al alleen dringender, de be grens zou voor het Fonds die lichamelijk gehandi- dragen waar het om gaat, bijzonder prettig zijn. Im- capten die getroffen wer- worden groter. t ware dwingt tandbederf met 22% was aangetoond, gefluorideerd water te drin- verminderd. Een nadeel effectief in de strijd tegen ken. Immers, het keuze- van gefluorideerd zout is cariës. Bovendien laat deze element is niet reëel aan- dat babies geen fluor krij- methode de persoonlijke wezig. De VEWIN, de Ver- gen. Dat bezwaar kan on- eniging van Exploitanten dervangen worden door de van Waterleidingbedrijven systematische afgifte van ken nog eens op een rijtje in Nederland, heeft begin fluortabletten voor babies, zetten: augustus laten weten dat de tot ze ongeveer 18 maan- waterleidingbedrijven den oud zijn. Via de voor- De Hoge Raad der Neder- slechts één kwaliteit water treffelijke zuigelingenzorg landen heeft in juni van kunnen leveren, namelijk die ons land rijk is, kan de- dit jaar de uitspraak ge- met of zonder fluor. De ze methode gemakkelijk daan dat de toevoeging van levering van beide soorten toegepast worden. Volgens fluor aan drinkwater on- zou veel te hoge kosten met Amerikaanse deskundigen wettig is. De drinkwater- zich meebrengen: het zou is het gebruik van 2 mg het nodig zijn een tweede wa- fluor per dag noodzakelijk. Waterleidingbesluit niet de terleidingnet aan te leggen. Pas bij een gebruik van 5 bevoegdheid ontlenen tot Op het ogenblik leveren 29 mg per dag bestaat de kans fluoridering van het drink- waterleidingbedrijven met dat kinderen zwarte vlek- in totaal bijna 854.000 aan- ken op hun tanden krijgen, ten onrechte van uit dat de sluitingen gefluorideerd die overigens vrij onge- waterleidingwet zich niet water. Zestien bedrijven vaarlijk zijn. Zout is echter verzet tegen toevoeging van met ruim 525.000 aanslui- geen produkt dat noodt tot fluor aan het drinkwater, tingen hebben voorzienin- snoepen! aldus de Hoge Raad. Door gen getroffen om drink- deze uitspraak is de hele water zonder fluor te kun- Verspilling fluoridering van drink- nen leveren (tanks op en- water op losse schroeven kele plaatsen in de stad, Sinds enige tijd wordt meer komen te staan. In verband jerrycans in gebouwen, aandacht besteed aan een daarmee wijst Akzo Zout openbare tapkranen). De aspect dat eveneens pleit Chemie Nederland B.V. op VEWIN noemt die voor een goed en snel te realise- zieningen uitermate ge ren alternatief voor geflu- brekkig, zowel in technisch optreedt bij fluoridering orideerd drinkwater: zout als in hygiënisch opzicht, van water: meer dan 90% met fluor. Gefluorideerd De kosten voor deze voor- van het zorgvuldig gefluo- keukenzout is nl. evenzeer zieningen zijn echter bij- rideerde water wordt niet een goed wapen in de strijd zonder hoog: 450.000 gul- gedronken. De uitspraak tegen cariës (tandbederf), den per jaar. Wanneer in één van de meest voorko- het gehele land dergelijke grote groep mensen gerust- mende ziekten ter wereld, voorzieningen worden ge- gesteld hebben. Anderzijds troffen, zal een veelvoud betekent die uitspraak ver- Cariës wordt veroorzaakt van dat bedrag nodig zijn, moedelijk ook dat de strijd door bacteriën in de mond- Fluoridering van keuken- tegen de volksvijand cariës holte, die de suiker in het zout is een alternatief, dat waarschijnlijk voor gerui- voedsel afbreken. Bij dit de persoonlijke vrijheid on- proces komen zuren vrij, aangetast laat. Door twee ridering die het gebit aantasten, soorten zout te maken en zou Tandbederf komt vrijwel via het al bestaande distri- waarop overal ter wereld voor. Ver butie-apparaat te versprei- vóór onze jaartelling zijn den, zou aan de bezwaren kaar kunnen vinden. Er is de verschijnselen van deze van een grote groep men- een voorbeeld te noemen, ziekte al geconstateerd. In sen tegemoet worden ge- Sinds 1928 brengt de voor de vijfde eeuw zou 70% komen. Iedereen kan dan malige KNZ - thans Akzo van de mensheid cariës zelf beslissen of hij wel of Zout Chemie Nederland - hebben gehad. In de negen- geen extra fluor wil ge- gejodeerd zout op de tiende eeuw was het per- bruiken. markt. Mede door dit wa- centage gestegen tot 83 en pen is struma, vroeger een thans ligt het op 97 a 100. (j() cent veel voorkomende ziekte, Het is dan ook heel begrij- een zeldzaamheid gewor pelijk dat veel instanties en Gefluorideerd keukenzout den. De overheid contro- regeringen zich bezinnen heeft, vergeleken met ge- op een effectieve methode fluorideerd water» nog een om tandbederf te bestrij- ander belangrijk voordeel: in Hengelo. Op dezelfde tien. het is aanmerkelijk goed- wijze zou ook controle uit koper. Gefluorideerd zout geoefend kunnen worden Fluor zou, afhankelijk van de op de toevoeging van fluor, voorgeschreven dosis fluor, Het is voor Akzo Zout ongeveer vijf cent per kg Chemie Nederland moge- cariës is de toevoeging van duurder zijn dan gewoon lijk binnen enkele maan- geringe hoeveelheid zout. Een gezin van vijf den gefluorideerd zout op personen gebruikt per jaar de markt te brengen. De water. Onderzoekingen in ongeveer 12 kg zout. Dat ervaringen in Zwitserland de Verenigde Staten heb- wil zeggen dat voor 60 cent ben aangetoond dat kinde- per jaar het gebit van het ren tot 6 jaar per dag 2 gehele gezin beter be- omdat gefluorideerd zout milligram fluor nodig heb- schermd wordt. In de prak- gemakkelijk gemaakt ben. In voedsel en drink- tijk is inmiddels bewezen verspreid water bevindt zich circa H dat gefluorideerd zout een mg fluor per dag. Gebruik effectief middel is bij de tandbederf te bestrijden op van fluor is bijzonder be- bestrijding van tandbederf, een eenvoudige, vrij goed langrijk gedurende de tijd Zwitserland heeft nl. al bij- kope en effectieve manier, dat het gebit zich vormt tot na 20 jaar ervaring met het tot in de verste uithoeken, enkele jaren na het door- gebruik van gefluorideerd Fluoridering van zout is breken van de blijvende zout. De ervaringen daar dan ook een uitermate ge landen. Ook daarna zou hebben de voordelen van schikt alternatief voor flu- men echter fluor moeten fluoridering van keuken-

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5