van W addinx veen Raadsleden houden van hun auto Recreatieve voor WADDINXVEEN functie Petteplas? Weekblad voor Waddinxveen Donderdag 4 oktober 1973 29e jaargang - nr. 1328 „Blij met eensgezindheid” Opmerkelijke standpuntbepaling van D’66: stabilisering Politieke partijen schudden al adviserend kaarten over de toekomst van Waddinxy Ook reacties van buiten de gemeente BURGERLIJKE STAND HEFBRUG ANDERE TIJDEN OPEN Advertenties voor het weekblad J SPREEKUREN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 Pagina 7 Affiniteit H. van Ek (PvdA) SERVICE-RUBRIEK VAN HET WEEKBLAD VOOR DE ABONNEES Gevonden en verloren A A G E N Uitgave Druk. Veldwijk B.V. Direktie J. B. Veldwijk Redactie B. J. Woudenberg Exploitatie F. van Kempen Ondertrouwd: W. Groenveld en J. Th. Ernster; J. A. van der Vlist en D. G. de Kooter; E. J. Westendorp en J. van Vuuren; A. L. Simo- nisen en A. J. Schot; C. H. Tamerus en C. J. van As; C. G. van den Berg en C. van Hofwegen. Geboren: Anthonie, zv. J. van Doorn en J. Pater; Peter Leonard, zv. C. A. Viering en M. J. den Breejen; Gerardus Zacharias, zv. J. Z. Minnee en W. E. C. Mulder; Johanna Elisabeth, dv. C. N. Vreeken en T. M. Vreugdenhil; Dionisus Comelis Maria, zv. H. A. C. M. Captein en W. Rolloos; Ilona, dv. W. Scheurwater en A. Vroeginde- weij; Miranda Jacoba, dv. A. J. van Rijsbergen en M. J. M. Brobbel; Jan-Jaap, zv. S. van Brummelen en E. van Holst; Pietertje, dv. J. van Halewijn en J. Tanis; Benjamin, zv. A. M. Hofman en E. Trouw borst; Jacobus Johannes, zv. J. J. van Eijk en E. J. Peters; Nicole Désiré, dv. F. E. H. Jansen en S. P. M. Wieffering; Dennis, zv. S. van den Hoven en C. G. Vet; Holger Marijn, zv. C. J. van Langelaan en A. Leicht; Magdaleen, dv. L. R. van der Linde en M. S. van der Kolk. Overleden: van der Laan, Pieter, oud 87 jaar; Willers Adriana, ev. J. Janmaat, oud 75 jaar; Zwijgers Marinus, oud 77 jaar; Hoogendoorn Cornelis, oud 90 jaar. Gehuwd: R. Appel en H. F. M. van der Werf; J. Bolhuis en H. A. van der Hoeff; R. P. van der Knijff en W. Uitbeijerse; C. van Lith en W. S. Rupke. voorwerpen Niet te stringent WADDINXVEEN De Waddinxveense raadsleden houden van hun auto. „De auto is uit onze samenleving niet meer weg te denken,” zei den ze bijna allemaal in koor tijdens de vorige week gehou den openbare vergadering van de commissie voor de ruim telijke ordening en de woning bouw. Alleen de heer H. P. Barth (D’66) bracht daar iets tegen in. Hij was een kwartier later op de vergadering gear riveerd doordat hij vanuit Utrecht met de trein naar Waddinxveen moest komen. „Maar ik heb u ook wel eens in een autootje zien rijden,” betoogde de heer D. Uitbeij erse (SGP/Hervormde Kies vereniging) Jn ieder geval zei ook de heer P. F. J. van Schie (kath.v.) zich er wel eens op te betrappen met de auto een brief te gaan posten. Opmer kelijk vond hij het zelf ook zich in een dergelijk vervoer middel veiliger te voelen dan als wandelaar in een voet gangersgebied. Burgemeester C. A. van der Hooft was wan delend ter vergadering ge komen. WADDINXVEEN „Fijn dat de bevolking in één richting denkt over de toekomst van Waddinxveen. Ik hoop dat we straks, bij de vaststelling van het structuurplan, kunnen zeggen dat we in ons dorp te zijner tijd een plan hebben waar 90 procent van de bevolking achter kan staan.” Niet gaan breken WADDINXVEEN Langzamerhand worden nu ook politieke standpun ten bepaald over de veel besproken toekomst van Waddinxveen. In de vorige week dinsdagavond in het Anne Frank-centrum gehouden openbare vergadering van de (raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw hebben vertegenwoordigers van de daarin vertegenwoordigde politieke partijen PvdA, SGP/Hervormde Kiesvereniging, ARP, D’66, KVP en WD al adviserend de kaarten geschud. De meest opmerkelijke en tot op dat moment ook niet bekende standpuntbepaling komt voor reke ning van progressief D’66: stabilisering van de bevolkingsgroei op het ni veau van 1980. Voor een dergelijke groei van Waddinxveen tot 22.500 in woners in 1995 kiest overigens ook de VVD. De SGP/Hervormde Kiesvereniging wil niet meer groeien en de woning bouw na 1980 staken, hetgeen neer komt op een daling van het inwo nertal tot 19.000 in 1995. PvdA, ARP en (iets minder stringent) KVP houden het op een bevolkingsgroei overeenkomstig landelijke natuur lijke aanwas. Dat betekent in 1995 een inwonertal van ongeveer 25.500. WADDINXVEEN Ook van buiten Waddinxveen is soms uit voerig gereageerd op de discussie nota over het structuurplan van Waddinxveen. De meest in het oog springende reacties zijn afkomstig van het college van overleg van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Midden-Holland, de gemeente Gou da en de hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting in de provin cie Zuid-Holland. I ARP-raadslid P. Noordam zei een uit bouw tot 25.500 inwoners in 1995 reëel te vinden, evenals het bouwen van hui zen in het zuiden van het dorp. Een groot voorstander toonde hij zich van het volbouwen van de bestaande open plekken in de gemeente, zoals het gebied ten zuiden van de Jan Dorrekenskade. Donderdag 11 oktober Gemeenteraadsvergadering, raadzaal, 20.00 uur Try-out toneelvereniging Toi-Toi, Anne Frankcentrum, 20.00 uur Zaterdag 13 oktober Toneelvereniging Toi-Toi, Anne Frank centrum, 20.00 uur Opgave van evenementen en verga deringen, die een algemeen of open baar karakter hebben, ontvangen wij graag tijdig. Plaatsing geschiedt kos teloos. Bank: Rabobank Waddinxveen. Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,21 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters. Klachten bezorging: Nassaulaan 20, Waddinxveen telefoon 2604 Dames- en herenkapper: donderdag 9-12 uur Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): elke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. PROT. CHR. STICHTING VOOR MAATSCHAPPELIJKE DIENST VERLENING: afdeling Gezinsverzorging en Bejaardenzorg: spreekuren: iedere ochtend van 8.30-9.30 uur in het Anne Frankcentrum (3e etage), Jan van Bijnenpad, tel. 4896. afdeling Maatschappelijk Werk: (vacature; voorlopig geen spreekuur; voor nieuwe aanvragen zal een beroep moeten worden gedaan op instellingen in naburige gemeenten, nadere infor matie telefoon 4896). Maatschappelijk Werkster Geref. Kerk woensdag van 10 tot 11 uur. GROENE KRUIS (Stationsstraat 12) Giro: 47062 tnv Drukkerij Veldwijk BV Abonnementsprijs: 3,60 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 10,- per half jaar binnen versprei dingsgebied en f 16,25 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten. Advertentie-af deling: Oranjelaan 9, Waddinxveen postbus 66, telefoon (01828) 4788 NEDERLANDS HERV. KERK Brugkerk: 9.30 uur ds. J. van den Heuvel 18.30 uur de heer A. Twigt, Moordrecht Be titelkerk: 9.30 uur ds. D. van Vliet 17.00 uur ds. L. A. Klootwijk, Ede De Hoeksteen: 9.30 uur ds. A. Noordegraaf, Utrecht 18.30 uur ds. D. van Vliet (mmanuëlkerk: 10.00 uur ds. H. M. Cnossen, Amsterdam 19.00 uur ds. N. J. Flink GEREFORMEERDE KERKEN O ntmoetingskerk 10.00 uur ds. B. Koekkoek 17.00 uur ds. G. Vesseur, Den Haag Kruiskerk: 10.00 uur ds. G. Vesseur, Den Haag 17.00 uur ds. B. Koekkoek REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzinnig Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade 59 Geen dienst OUD-GEREFORM. GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Zuidkade 159: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst CHR. AFGESCH. GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 3: 9.30 uur ds A. P. Verloop 17.00 uur ds A. P. Verloop GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw: Mendelweg 9.30 en 18.00 uur ds A. Bac. JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkszaal Burg. Trooststraat 4: 15.30 uur openbare toespraak over „In christelijke liefde met anderen kunnen opschieten”; 16.30 uur wachttorenstudie over „Wees ’gezond van verstand’ daar de Nieuwe Ordening naderbij komt”. VOLLE EVANGELISCHE GEMEENTE BOSKOOP Bethelkerk: 9.30 en 18.30 uur samenkomst dinsdag 20 00 uur samenkomst op maandag en donderdag open van 13.15-14.00 uur en van 18.30-19.00 uur, o.a. voor het afhalen van verplegings- artikelen. OPP ASCENTRALE (tel. 6347) Te bereiken maandag t/m vrijdag van 16.30-17.30 uur. Redaktie-adres: Peppelhorst 109, Waddinxveen telefoon (01828) 5594 ANNE FRANKCENTRUM Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Pedicure/Schoonheidsspecialiste: eerste dinsdag van de maand, 9 tot 12 u. Advertenties voor het Weekblad voor Waddinxveen die vóór dinsdagochtend 12 uur in ons bezit zijn zullen dezelfde week nog geplaatst worden. Van advertenties die later worden ingeleverd kan plaatsing in dezelfde week echter niet gegarandeerd worden; zij zullen over het algemeen - zonder tegen bericht van de opdrachtgever - worden opgenomen in het nummer van de daarop volgende week. Gevonden: horloge merk Endura, leren halsband, bruine portemonnee met in houd, plastic permenzakje, kinderbrille- tje, donkergroen zeiljack, Edet crêpe pa pier, sleutel, rood-wit fietsje, poesje. Verloren: blauw gympakje, geel zeiljack, pukkel met inhoud, wrangler, donker blauw windjack, zwarte herenportemon nee met inhoud, meisjeshorloge, bruine portemonnee met inhoud, sleutelbos, gouden armband, donkerblauw trainings- jack, verpleegstersspeld, gebitsbeugel, rood kinderschoentje, bruine leren por tefeuille met inhoud, porseleinen oor- clips. ROOMS-KATHOLJEKE KERK St. Victorkerk: eucharistievieringen 10.00 uur. Maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag 19.00 uur. Vrijdag 8.15 uur. Ontmoetingskerk: eucharistievieringen 8.30, 11.45 en 18.30 uur, dinsdag, vrijdag en zaterdag 9.00 uur, zaterdag 19.00 uur. Ook zag hij graag een snelle aanleg van het Gouwebos, meer ruwe speelterreinen en een toenemende vestiging van kan toren. WADDINXVEEN Geef de Petteplas een recreatieve functie. Die suggestie deed in de vorige week gehouden open bare vergadering van de commissie voor de ruimtelijke ordening en de woning bouw de heer H. van Ek (soc.) het colle ge van Burgemeester en Wethouders aan de hand. Hij zei daarbij te denken aan een theehuis, bootjesverhuur, midget- golfbaan, trampolines en dergelijke. Het PvdA-raadslid kondigde aan dat zijn partij daarover nog nadere voorstellen zal doen. De heer P. F. J. van Schie (kath,v.) zei er een duidelijk voorstander van te zijn de groei van Waddinxveen na 1980 niet te stringent vast te stellen. Niet bekend is of de renovatie van oude stadswijken in die mate slaagt zoals de regering denkt. Ook niet bekend is of Gouda zal groeien overeenkomstig het plan Gouda- 2000. Is dat niet het geval dan zou Wad dinxveen wei eens groter moeten wor den. „Ik wil geen lans breken voor een inwonertal van 40.000 in 1995, maar wil de mogelijkheid tot een eventueel uit groeien naar een inwonertal van 30.000 tegen de eeuwwisseling niet bij voorbaat uitsluiten.” Zijn grootste zorg is dat er in de uitbreidingsgebieden van Waddinx veen ontwikkelingen op gang komen, die niet gewenst zijn. Het tracé van rijksweg 3 (Amsterdam-Rotterdam) is zo’n zaak. De eventuele uitbreiding van kassen complexen is een ander punt. De heer Van Schie verzekerde dat iedereen ach ter het streven zou kunnen staan een glaswoestijn rond ons dorp tegen te gaan. Veel wandel- en fietspaden aan leggen noemde hij voor een gemeente als Waddinxveen financieel niet haal baar. „Het Gouwebos is zo’n beetje het enige wat ze kunnen doen.” Voorbeelden in het klein daarvan zijn volgens hem het Gouwebos, de verplaat sing van de waterzuiveringsinstallatie,; het nog meer planten van bomen en struiken en het in stand houden van open plekken in de gemeente. „Er zijn nu al plaatsen in de gemeente waar de verstedelijking afdruipt,” aldus de PvdA’er. Het open agrarisch gebied zal volgens hem zo veel mogelijk moeten worden gehandhaafd, waardoor uitbrei ding van de kassencomplexen uit den boze is. De politieke standpunten sluiten volle dig aan bij de mening die over de dis cussienota „Structuurplan Waddinxveen” begin september op de hoorzitting voor De discussienota heeft Midden-Holland doen beseffen dat ieder gemeentelijk structuurplan belangrijke regionale con sequenties heeft. Het hechten van een bijzondere betekenis aan de spoorlijn en het tot een minimum beperken van de vraag naar aanvullende infrastructuur zou volgens het intergemeentelijk over legorgaan kunnen duiden op een nadere studie van de gecombineerde groeimo dellen 3 en 7 (25.500 inwoners in 1995, eventueel huizenbouw in het zuiden), evenwel onder de beperking dat onom stotelijk wordt aangetoond dat de regio Midden-Holland „zij het in beperkte mate” ook nA 1980 bouwruimte voor de stadsgewesten moet reserveren. Het gemeentebestuur van Gouda, ver wijzend naar een gesprek met het ge meentebestuur van Waddinxveen, stelt dat ons dorp een aanvullende functie ten opzichte van de kaas- en kaarsenstad zal vervullen. Dit houdt onder meer in dat gepoogd zal worden de gelijktijdige ver werkelijking van voorzieningen in beide gemeenten te vermijden, die elkaar om de gebruikers uit beide gemeenten zul len bevoncurreren. In Gouda spreekt een inwonertal van Waddinxveen van 25.500 in 1995 het meest aan, evenals nieuw bouw langs de spoorlijn in het zuiden. De hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting in de provincie Zuid- Holland, die schrijft dat de discussie nota de indruk wekt dat Waddinxveen verdere groei van de bevolking welkom zou zijn, noemt de situering van een „losse” woonwijk in de Zuidplaspolder ten zuiden van ons dorp een bijzonder ongelukkige gedachte en derhalve ver werpelijk. Ook het in het westen naar elkaar laten groeien en „aan elkaar brei en” van Boskoop en Waddinxveen acht hij ongewenst. De directie Zuid-Holland van de Rijkswaterstaat geeft in een brief nadere aanwijzingen tot het wel of niet intekenen van wegen en wegaansluitin- gen. De heer H. P. Barth (D’66) betoogde een stabilisering van de bevolkingsgroei op het niveau van 1980 voor te staan. Hij vond de discussienota een beetje te veel uitgaan van een groei van Wad dinxveen. De D’66-er zei de resterende woningbouw in het zuiden te willen ple gen. De bouw van nog meer bejaarden woningen zag hij niet zitten, omdat je daarmee juist de vergrijzing zou bevor deren. De heer Barth noemde het een gevaarlijke stelling dat er geprobeerd zou moeten worden het forensisme te beperken. Hij vond ook dat er gekozen moet worden: óf voor wegenaanleg óf voor het openbaar vervoer. „Wij kie zen voor een verdere uitbreiding van het openbaar vervoer.” Wethouder Ph. Kroes (lib.) zei voor dezelfde groeimo gelijkheid te willen kiezen als D’66 en projecteerde nieuwbouw in het zuiden. Het Gwestelijk Arbeidsbureau in Gouda onthoudt zich van commentaar op do discussienota, omdat tenslotte een com missie Werkgelegenheid Waddinxveen - waarin het arbeidsbureau vertegenwoor digd is - druk bezig is de toekomstige werkgelegenheidsaspecten voor onze ge meente nader te onderzoeken. Nauwe lijks opmerkingen hebben de gemeente besturen van Benthuizen (Bekijk alles breder!”), Moerkapelle, Moordrecht en Reeuwijk. Opvallend is dat Boskoop nog niets van zich heeft laten horen. Ge schreven hebben ook de polderbesturen van de Gouwepolder en De Noordplas („Wij keren ons tegen de aanval op de openheid van het thans nog aanwezige landschap; voor een niet te verwaar lozen deel in het agrarische en land schappelijk vlak hebt u belangen te dienen”). De heer H. van Ek (soc.), die namens zijn partij zei blij te zijn met het feit dat velen de gelegenheid hebben aangegre pen mee te denken over de toekomst van ons dorp, bepleitte zoals de voor zitter van de Pvd-afdeling H. Th. Stege- man ook al had gedaan opnieuw het houden van een degelijk sociaal onder zoek. Daaraan ontbreekt het in de dis cussienota. D, „rode draad” die de soci alist in de hoorzittingen had ontdekt was een gewenste bevolkingsgroei tussen 19.000 en 25.500 tegen het jaar 2000. De vergrijzing die hier en daar zou kun nen optreden wordt door de PvdA be twijfeld. Dat het jonge karakter bij een inwonertal van ongeveer 25.500 in 1955 verloren zou gaan wordt een nog grotere slag in de ruimte genoemd. Steeds vanuit Waddinxveen redenerend betoogde de heer Van Ek (soc.) dat wat de woningbouw betreft flatbouw tot een minimum zal moeten worden beperkt, een zo groot mogelijke variatie van wo ningen dient te worden nagestreefd en dat echte sociale woningbouw (met huren tussen de honderd en tweehonderd gul- den.) gepleegd moet worden. Volgens hem past rijksweg 3 (Amsterdam-Rot terdam) niet in een zuidelijke uitbreiding van Waddinxveen. Ten aanzien van de werkgelegenheid - de wensen van de vakbeweging worden door de PvdA vol ledig onderschreven - wordt een nader onderzoek met meerdere gemeenten in Midden-Holland aanbevolen. Sprekende over de wegenaanleg „Op verschillen de kaarten zijn met veel verve wegen ingetekend” zei de heer Van Ek (soc.) dat naar zijn mening rijk en provincie bij het vaststellen van wegen in het eer ste ontwerp stadium reeds overleg die- n ente plegen met de betrokken gemeen ten. Het handhaven en het verbeteren van het milieu noemde hij niet alleen een Waddinxveense aangelegenheid, maar een landelijke, Europese zaak. de georganiseerde bevolking door ver tegenwoordigers van plaatselijke afdelin gen van politieke partijen naar voren zijn gebracht. Ook is er een bijzonder grote affiniteit ten aanzien van de ge dachten over bevolkingsgroei, zoals die op de hoorzitting voor de ongeorgani seerde bevolking verwoord werden. Wa ren er op de hoorzitting gemiddeld hon derd mensen, voor de commissievergade ring (waar ook de uitvoerig werd ge sproken over het realiseren van het hoofdwinkelcentrum en de afsluiting van een gedeelte van de Kerkweg, zoals wij u reeds in het Weekblad voor Waddinx veen hebben bericht) toonden slechts ruim dertig mensen belangstelling. te leggen vond de heer Uitbeijerse het overwegen waard. Sprekende over de wegenproblematiek zei hij er een voor stander van te zijn de Sniepweg tot voor- rangsweg te bombarderen en eventueel in de Dorpstraat eenrichtingsverkeer in te stellen. Het stellen van voorwaarden aan bio-technische industrie achtte het SGP/Hervormde Kiesvereniging-raads- lid nodig. Het afwijzen van een derge lijke industrie noemde hij absurd. WADDINXVEEN In de vo rige week gehouden openbare ver gadering van de commissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw heeft de heer H. van Ek (soc.) er voor gepleit bij de betrokken instanties aan te drin gen een andere regeling te treffen voor het openen van de hefbrug. „In de Waddinxveense situatie zou het scheepvaartverkeer - op bijvoorbeeld spitsuren - onder geschikt moeten worden gemaakt aan het wegverkeer,” was zijn mening. Dit zei burgemeester C. A. van der Hooft vorige week aan het slot van de openbare vergadering van de commissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw. Hij achtte het niet juist te vinden reeds nu een oordeel te geven over al datgene wat over de toekomst van Waddinxveen gezegd en geschreven is. In de komende maanden gaan de stedebouwers van Stad en Landschap op verzoek van het college van Burge meester en Wethouders hard aan het werk om alle suggesties, opmerkingen en aan merkingen in een nieuw stuk te verwerken. Daarna zal de bevolking nog een keer worden gehoord. De heer D. Uitbeijerse (SGP/Hervormde Kiesvereniging) vond dat er in Wad dinxveen genoeg is gebouwd en pleitte derhalve dan ook voor het staken van de woningbouw na 1980. Met klem ver zette hij zich evenals de heer Van Ek (soc.) tegen het neerzetten van wo ningen ten westen van het Noordeinde. Het plegen van woningbouw ten zuiden van het dorp tussen spoorlijn en Kanaal dijk kon hij toejuichen. Ook zei hij veel te zien in het opknappen van oude hui zen. „Ik ben er een fel tegenstander van om te gaan breken. De op de hoorzitting voor de ongeorganiseerde genoemde mo gelijkheid om rijksweg 3 (Amsterdam- Rotterdam) ten westen van het dorp aan De aanleg van al die wegen zag hij niet zitten. De heer Noordam meende dat de secundaire weg 25 („nieuwe Henegou- werweg”) er helaas zal moeten komen. Evenals andere raadsleden bepleitte hij de aanleg van meer wandel- fietspaden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 7