Raadkan ja verwerking Leen een extra portemonnee zeggen tegen regeling buisvuil- Verlichting gymlokaal wordt beter Waddinxveners weten goed de weg naar wetswinkel opgegaan Ambtenaar zag rook opstijgen Meubelfabriek „LAWAX” is in vlammen „Vox Jubilans”: Samen zingen verenigt mensen In Gouda elke maandagavond gratis juridisch advies Nieuwe verordening Algemene Bank Nederland WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 Pagina 11 Komen de klanten? Andere instanties bij worden Gebruikt u ’m niet, dan kost hij u niets. Waddinxveen, Kerkweg 224, telefoon (01828) 4666 Mevrouw Vrolijk krijgt van de heer A. Kooyman van V ox Jubilans grammofoonplaat met vaderlandse liederen. In de portemonnee zit een bedrag dat wij eenmaal met u afspreken. U mag dat geld (of een deel ervan) gebruiken wanneer en waarvoor u maar wilt. Zolang u niets uit de portemonnee haalt, hoeft u niets te betalen. Maar intussen heeft u wel permanent geld achter de hand. Erg gemakkelijk, zo’n financiële reserve. Op elk ABN-kantoor vertelt men u er graag meer over. WADDINXVEEN/GOUDA Van de buiten de stad Gouda wonende mensen blijken Reeuwijkers en Waddinxveners behoorlijk de weg te heb ben gevonden naar de in april vorig jaar opgerichte wetswinkel in de kaas- en kaarsenstad. In totaal bezochten vanaf de oprichting tot eind mei 1973 bijna vijfhonderd mensen de wetswinkel. Van hen kwam 2/3 uit Gouda, terwijl de 164 mensen van buiten de stad afkomstig waren uit in totaal 32 gemeenten, waaronder dus ons dorp (4,6%). WADDINXVEEN Maandagmorgen half elf zag de heer L. D. Labohm bij het verlaten van het terrein van Openbare Werken aan de Noordkade rook opstijgen uit de meubelfabriek LAWAX van de heer W. de Lang aan de Noordkade 103. WADDINXVEEN De Wad dinxveense gemeenteraad maakt zich op om vanavond volmondig „ja” te zeggen tegen de gemeen schappelijke regeling Vuilverwer- kingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek, waartoe half juni van dit jaar in principe al werd besloten door zich uit te spreken voor ver branding van huisvuil in interge meentelijk verband. Jan Bonefaas dirigeert. Op de achtergrond de belangstellende gasten. WADDINXVEEN Vox Jubilans viel de eer te beurt maandagavond te mogen optreden als gastvrouw voor mevrouw Vrolijk, mevrouw Van der Hooft en de echtgenotes van onze gemeentesecretaris, de wethouders en van enige gemeenteraadsleden. De dames werden door leden van het jeugdkoor in de bloemen gezet en voorzitter A. Kooijman sprak een welkomstwoord. Hij citeerde Vader Cats, die eens heeft gezegd dat er twee dingen zijn die de mensen verenigen, samen eten en samen zingen. Samen eten hebt u al gedaan, zei de heer Kooijman en u krijgt nu het samen zingen te horen. Dat kunt u ook zien als noten toe, na het diner. Dirigent Jan Bonefaas ging daarna door met zijn repetitie en de dames gaven herhaaldelijk van hun waardering blijk door een applaus. Als tastbare herinnering bood de heer Kooijman mevrouw Vrolijk een langspeelplaat met vaderlandse liederen aan, die door Vox Jubilans enige jaren geleden is opgenomen. Riko vertoonde daarna een klankbeeld over Waddinxveen en na afloop van het bezoek bleek dat de dames dit een geweldige „uitsmijter” hebben gevonden na de officiële cere monieën die het grootste gedeelte van de middag in beslag hadden genomen. Omniddellijk werd door hem de brandweer daarvan in kennis ge steld en kon door de heer A. van Nielen, onderhoudsmonteur bij Openbare Werken zeer snel de brandweer worden gealarmeerd voor brand schuin tegenover de brandweergarage. Foto: WvW/Sjaak Noteboom keliers behulpzaam zijn door de klant uit te leggen wat hij wel en wat hij niet moet doen. Vaak zijn de toepasselijke regels zo ingewikkeld dat de klant zelf onmogelijk stappen kan nemen; dan kan worden geholpen met het schrijven van brieven. Ook tracht men wel in contact te treden met de tegenpartij. In een aantal gevallen bleek het beter om de klant naar een andere instantie te verwijzen, zoals het bureau voor rechts hulp. lijkt de wetswinkel van groot belang dat er aan deze leemte gezamenlijk iets wordt gedaan. In dat verband is ook het plan van het gemeentebestuur van belang om te ko men tot aanstelling van een (part-time) sociaal raadsman, zoals deze ook in een aantal andere gemeenten bestaat. Bin nenkort zal er tussen de gemeente en de wetswinkel over dit onderwerp van gedachten worden gewisseld. Om in dit soort externe contacten beter te kunnen optreden is de wetswinkel onlangs om gezet in een stichting. WADDINXVEEN De verlichting in het gymnastieklokaal in de St. Jozef school moet hoog nodig worden aange past, aangezien op dit moment de ver lichting zeer matig is te noemen met veel schaduwwerking. De vanavond ver gaderende gemeenteraad wordt voorge steld hiervoor een krediet van 4.625, beschikbaar te stellen. De (raadscom missie voor de onderwijszaken is het daarmee eens. Hoewel er per zitting van de wetswinkel zo’n 15 mensen komen om hun pro bleem aan een winkelier voor te leg gen, kan men zich afvragen of er niet nog veel mensen zijn die dit om een of andere reden niet doen. Met name in de lagere inkomensgroepen zou men misschien toch nog een of andere drem pel kunnen voelen die van een bezoek aan de wetswinkel weerhoudt. Omdat de wetswinkel eigenlijk juist voor deze mensen bedoeld is, zou het goed kunnen zijn er nog eens op te wijzen dat de ver leende hulp gratis is. Men hoeft daarom ook niet bang te zijn met een probleem te komen dat op het eerste gezicht niet van belang lijkt. De wetswinkehers zou den echter toch nog een lichtpuntje kun nen bieden. Tenslotte nog dit: op het ogenblik heeft de wetswinkel maar net genoeg mensen om het werk aan te kunnen. Nieuwe winkeliers zijn van harte welkom. Men kan voor inlichtingen terecht op maan dagavond in het Montagnehuis, Westha- ven 42, tel. 01820-19444. WADDINXVEEN Waddinxveners financieel helpen bij krotontruiming, doorstroming en woningverbetering is nu geregeld in een verordening, die de vanavond vergaderende gemeenteraad kan vaststellen. Dat had in de gemeente raadsvergadering van begin april van dit jaar al kunnen gebeuren, maar de ver ordening is toen aangehouden om wat wijzigingen aan te brengen. De tege moetkomingen in elk der gevallen be dragen ten hoogste 1.750,Bezwaren kunnen eventueel bij de gemeenteraad worden ingediend. Het verschijnen van het jaarverslag was voor de medewerkers aan de wetswinkel intussen aanleiding zich op de doel stellingen en te volgen methoden te be zinnen. Weliswaar voorzien de wtswin- kels in ons land in een leemte in de rechtshulp, maar je kunt je afvragen of het in alle gevallen wel voldoende is om alleen maar de individuele klant te helpen. Er zijn namelijk zaken die niet ’’toevallig” ontstaan, maar waarachter aanwijsbare oorzaken zitten. Soms kan het nódig zijn om, na de individuele klant te hebben geholpen, te kijken of er ook iets tegen die achtergrond-oor- zaken gedaan kan worden. Bijvoorbeeld kan een reeks onredelijke ontslagen van arbeiders terug worden gevoerd op het feit dat er een slechte personeelschef in een bedrijf is. sing van het nagenoeg geheel in brand staande pand worden overgegaan. De na- blussing duurde nog geruime tijd. Daar voor werd later een draagbare motor- spuit ingezet zodat de autospuit weer in de garage gestationeerd kon worden. In de avonduren moest nog even nageblust worden. Omtrent de schade valt nog weinig te zeggen. Eigenaars van het pand Noord- kade 103 zijn de Gebr. van Willigen. De fabriek werd gedreven door de heer W. de Lang te Boskoop. De vier werkne mers konden tijdig het pand verlaten. Bij het inslaan van een ruit om de hond van de heer De Lang sr. uit het gebouw te halen verwondde de zoon van de heer De Lang zich zodanig, dat hij in het ziekenhuis te Gouda verbonden moest worden. Voor half november hoopt men in Midden-Holland en de Rijnstreek te we ten welke gemeenten aan de gemeen schappelijke regeling zullen deelnemen. De geschatte hoeveelheid af te voeren vuil bedraagt ongeveer 76.700 ton. De installatie, die dus in Bodegraven zou kunnen worden neergezet, kan in de eer ste vijftien jaar volstaan met twee ovens, die elk twaalf ton vuil per uur aan zou den kunnen. In de toekomst zou even tueel een derde oven in werking kunnen worden gesteld. De Waddinxveense ge meenteraad heeft zich nog niet zo druk gemaakt over de plaats van het vuil- verwerkingsbedrijf. De heer M. Boere (soc.) meent dat van overlast nauwelijks sprake kan zijn, gezien de moderne aan pak en technieken. Een excursie naar Alkmaar heeft dat ook aangetoond. Ondermeer door het werk van de wets winkel overal in ons land, waar juris ten, studenten en beoefenaars van an dere beroepen zoals maatschappelijk werkers vrijwillig aan deelnemen, is de gevestigde advocatuur begonnen zelf naar een betere hulpverlening te zoe ken. Zo is de Goudse advocatuur be gonnen met het bureau voor rechtshulp. Jammer is daarbij wel, dat het de wets winkel, ondanks enkele pogingen daar toe, nog niet is gelukt tot een gesprek met de Goudse advocaten te komen. Niettemin verwacht ze dat dit spoedig anders zal worden. Immers, het laatste landelijke congres van de advocatenor ganisatie in Nederland was geheel aan de „leemte in de rechtshulp” gewijd. Het Foto: het Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren Tijdens de enkele minuten die gemoeid waren met het van huis komen van brandweerlieden, was de brand reeds zodanig ontwikkeld dat de vlammen uit het dak van de aan de Gouwe gelegen werkplaats sloegen. In een gedeelte van Hoewel Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen in hun voorstel schrij ven bijzonder verheugd te zijn met deze gemeenschappelijke regeling, zei de heer H P. Barth (D’66) in de laatst gehouden vergadering van de commissie voor openbare werken graag nog een aantal wijzigingen - die overigens van onder geschikt belang zijn - in die regeling te willen aanbrengen. Dat gemeente ambtenaren tijdens werktijd presentie gelden voor vergaderingen in het kader van de gemeenschappelijke regeling zou den opstrijken zit hem met name nogal dwars. Tegen de regeling voert de D’66- In het deze week verschenen overzicht van de zoal ontwikkelde activiteiten blijken de mensen nogal wat moeilijk heden te hebben in gezin en naaste om geving (echtscheiding, voogdij, alimen tatie, burengeschillen, erfrecht), met overheden (woningkwesties, sociale ver zekering, bijstand, huursubsidie, belas tingkwesties, vreemdelingenrecht, straf zaken) en in andere verhoudingen (con sumentenproblemen, wanprestatie, geld lening, huurkwesties, arbeidsverhoudin gen, verzekeringskwesties). fractievoorzitter ook nog bezwaren van democratische aard van. deze werkplaats was de spuiterij onder gebracht waar de brand vermoedelijk door een vonk van de ventilator is ont staan. Door de grote hoeveelheid aanwezige brandbaar materiaal moest de brandweer in eerste instantie al haar aandacht wij den aan het gevaar voor overslag naar de ter weerszijden staande woningen die aan één zijde tegen de meubelfabriek stonden en aan de andere zijde op een zeer geringe afstand. Nadat zes stralen waren ingezet was de brand onder con trole en bestond geen gevaar meer voor de belendingen. Daarna kon tot afblus- De Goudse wetswinkel bestaat nu ruim een jaar. In dat jaar is in 486 gevallen gratis rechtshulp verleend, vooral ad vies. Steeds meer mensen, die door hun inkomen of om andere redenen van rechtskundige hulp verstoken zouden blijven, maken gebruik van de diensten die de wetswinkel aanbiedt op haar we kelijkse zittingen, ’s maandagavonds in het Goudse Montagnehuis aan de West- haven. Van de problemen die mensen aan de wetswinkeliers voorlegden bleek een groot deel te handelen over huur van woonruimte (18,5%). Op de twee de plaats komen de adviezen die wor den gegeven over de echtscheiding, ali mentatie, voogdij en dergelijke (12%). Dan zijn er de z.g. consumentenproble men (levering van gekochte zaken, ge schillen over de kwaliteit e.d.), die 10,3% voor hun rekening nemen. Vaak ook komen mensen met problemen waarvoor men ook bij andere instanties goed terecht zou kunnen, bijvoorbeeld arbeidsconflicten. Hoewel de vakbon den op dit gebied uitstekend werk doen blijken mensen om een of andere reden toch hiermee naar de wetswinkel te ko men. Zo ook bij bijstandsproblemen, waarvoor men eigenlijk bij de gemeen te zou moeten zijn. Onbekendheid met de diverse wettelijke regels en opgedane teleurstellingen schrikken de mensen kennelijk vaak af van een bezoek aan de gemeentelijke sociale dienst. Ook het bezoek aan een advocaat blijkt de men sen nogal af te schrikken, onder meer doordat men geen idee heeft wat het zal gaan kosten. In de meeste gevallen konden de win- In de voorliggende concept-regeling, die met algemene stemmen vorige maand door de raad van overleg van het inter gemeentelijk overlegorgaan Midden- Holland is aanvaard, wordt mede op verzoek van de Waddinxveense raad rekening gehouden met milieu-hygiëni- sche aspecten van het vuilverwerkings- bedrijf, dat volgens geruchten op het be drijfsterrein „Broekvelden” in Bodegra ven zal worden gebouwd. In de plaat selijke pers daar wordt al hevig geageerd tegen deze plannen. Overigens heeft de Bodegraaf se gemeenteraad nog geen voorstel tot grondverkoop bereikt. roto: net weeKDiaa voor waaainxveen/Lrijs Kooren ■«wiwuir-w-i.Ti-n-T. ■■■„■-r- h i» iiilii r n i -I---- i_. .- s:

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 11