Commissaris was in ons dorp om zich te informeren rekenen aan profiel burgemeester Gouda andere slotsom: IS Gemeenteraad komt tot geen 1 „We willen meedenken over Als er geen geld op tafel komt Reeuwijkse Plassen” een hersenschim J\dr. M. Vrolijk: Op redelijkheid kunt Gemeenteraad vraagt aan provincie soepel oordeel over Groenswaard 3 heeft Zuidhol- BEZWAREN TEGEN PLANNEN RBNflftT BIJNA ALLE FRACTIES ZEGGEN: U GEWEST VORMING Twee fracties: TEGEN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 Pagina 5 Brief dienen wijzigingsvoorstellen voor de huizenbouw in Groenswaard 3 soepel te bekijken. KVP-fractievoorzitter P. F. J. van Schie zei het namens alle raadsleden zó: „Behandel deze voorstellen in de geest van de afspraak wel ke wij in 1971 met uw diensten maakten en prik ons niet vast op de letter van de wet.” WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraad uitgezonderd de fracties van de SGP/Hervormde Kiesvereniging en de VVD wil mee denken over het profiel dat de toekomstige burgemeester van Gouda zou moeten hebben. PvdA-fractievoorzitter M. Boere zei maandagavond tot commissaris mr. M. Vrolijk dat de behoefte daaraan niet voortkomt uit bemoeizucht, maar uit het besef dat de figuur van burgemeester van de centrumgemeente in Midden-Holland van groot belang is bij de vorm geving van de maatschappelijke ontwikkeling in dit gewest nu door het intergemeentelijk overlegorgaan, straks door een democratisch gekozen „zwaar” gewest. Hefbruggen WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraad lands commissaris der Koningin mr. M. Vrolijk maandagavond verzocht de straks door het gemeentebestuur bij de provincie ter goedkeuring in te WADDINXVEEN De gemeente- raadsfracties van de SGP/Hervorm- de Kiesvereniging en de VVD heb ben soins het gevoel dat de gewest vorming er vooral in onze streek met geweld moet worden doorge drukt Namens beide partijen zei de heer D. Uitbeijerse (SGP/Hervorm de Kiesvereniging) maandagavond tot commissaris mr. M. Vrolijk daar een tegenstander van te zijn, ja zelfs de gehele gewestvorming nogaltijd niet te zien zitten,” omdat de overheid zich hierover steeds nooit goed heeft uitgesproken wat haar op dit punt voor ogen staat.” De raadsleden van de SGP/Her vormde Kiesvereniging en de VVD zien in een gewest enkel en alleen een vierde bestuurslaag. De weg die bepaalde zaken moeten afleggen wordt er alleen maar langer door. Te meer omdat het er voorlopig niet in zit dat provincies verdwijnen of opnieuw worden gevormd. Ge westvorming maakt de zaak alleen maar ingewikkelder, terwijl juist een gemeenschappelijke regeling in dit opzicht zeer goed blijkt te werken, oordeelde de heer Uitbeijerse. Hij voorzag bü het in de praktijk bren gen van gewestvorming een soort krachtmeting tussen de provincie en diverse gemeenten over het ta kenpakket, „en dat is allen maar tot schade van de burgerij.” Een ander bezwaar zou zijn dat diverse goed op de portemonnee gepast hebbende kleine gemeenten zouden moeten worden opgeheven om ver volgens mee te delen in de grote schuldenpot van het geheel. „Daar om wachten wij liever eerst een wet telijke regeling voor het gehele land af,” aldus de heer Uitbeijerse. Tevens ook voor schoenreparatie Onnavolgbaar 7-1yAfiiVX-) U 2) A^A-/ Tuinbouwgebied Inspraak g Dejzersierkeschoolschoen.M De jofele /akanfesdioen... Pe soepele wandelschoen... JJ g Voor zoontje /au 11 en de WADDINXVEEN Het rijk en de provincie Zuid-Holland werken te veel langs elkaar heen en stellen te w einig geld beschikbaar om een regio naal recreatie-object als de Reeuwijkse Plassen van de grond te krijgen. De heer H. P. Barth (D’66) moest maandagavond commissaris mr. M. Vrolijk bekennen wat de recreatie in onze streek betreft tot geen andere slotsom te kunnen komen. In 15 Weurkombinabies en 27maten (2-1 e/m 47) ilQcKiensi gemeenten in Zuid-Holland bedenkelijk. er De heer Banh. die namens de gehele Foto: het Weekblad voor Waddinxvcen/Sjaak Noteboom de gewestvorming in deze gemeenteraad sterk leeft. Wei zei hij het angstige ge voel te hebben dat dat bij het gros van de bevolking nog lang niet het geval is. Dat gewestvorming een zaak is die er snel komt zag hij jammergenoeg aller minst zitten. Dat de zaak is vertraagd noemde de commissaris voor een aantal De recreatieprobiematiek is volgens hem van dusdanige omvang dat kleinere over- Luifelbaan 7, tel. 4662 i in iibiiiiiiiii nun iai Het socialistische raadslid maakte in zijn geheel aan de gewestvorming gewijde toespraak duidelijk dat het overgrote deel van de Waddinxveense gemeente raad van die schaalvergroting een krach tig voorstander is. In tegenstelling tot de heer D. Uitbeijerse die namens de SGP/Hervormde Kiesvereniging en de VVD betoogde de gewestvorming nog lang niet te zien zitten. percentage per jaar is afgenomen in ver band met gewijzigde inzichten ten aan zien van de glastuinbouw, het verplaat sen en uitkopen van glastuinders bergen geld vergt, Waddinxveen anders is ge groeid dan in het streekplan is voorzien en dat er voor een goede oordeelsvor ming veel overleg nodig is met de be trokken gemeentebesturen. Het benauwd het raadslid dat op -kaarten de strook tussen de Piasweg en de Tweede Bloks- weg volledig met kassen bezet is. Hij noemde dat een onaanvaardbare zaak en zei te menen alleen in het beperkt uit breiden van bestaande corpplexen iets te zien. In een brief aan de Kroon hebbep B. en W. van Waddinxveen al duidelijk te kennen gegeven zich nadrukkelijk te ver zetten tegen de verdeelsleutel (15 procent voor Waddinxveen; een even groot aan deel als de provincie Zuid-Holland). Re creatievoorzieningen kunnen alleen ge realiseerd worden als er sprake is van een gezamenlijke aanpak, zo is duidelijk gebleken uit een reeds in februari van dit jaar gevoerd gesprek met de consu lent voor openluchtrecreatie drs. I. G. Spehier. Er zou nogmaals van pooling sprake kunnen zijn. „Iets nieuws”, con cludeerde de heer Barth. Zolang de onrechtvaardig gevonden ver deelsleutel van vijf jaar geleden niet snel volgens afspraak wordt herzien hebben Waddinxveen, Gouda en Reeu- wijk de zekerheid niet met een recrea- lieplan, maar met een hersenschim bezig te zjjn. Zelfs al zouden deze drie in het recreatieschap Reeuwijkse Plassen sa- menwerkënde gemeenten zeer hoge prio riteit willen toekennen aan de door dit schap uitgewerkte recreatievoorzienin gen dan is het inmiddels een vaststaand feit dat Waddinxveen nimmer 26,- per inwoner op tafel zal kunnen leggen om de exploitatielasten van straks te dekken, Gouda nimmer 29,per in woner en Reeuwijk nimmer 127,per inwoner. Dat laatste had het katholieke raadslid volgens de commissaris niet moeten zeg gen, omdat van het provinciaal bestuur niet verwacht mag en kan worden dat het een loopje neemt met wettelijke voorschriften. Burgemeester C. A. van der Hooft kwam tussenbeide met de op merking dat het de heer Van Schie te doen was om soepelheid en redelijkheid. „Op redelijkheid inzake de beoordeling van uw raadsvoorstellen kunt u reke nen,” zegde mr. Vrolijk de gemeente raadsleden namens het provinciaal be stuur toe. „Het is ook de commissaris der Konin gin zeker bekend dat zowel Boskoop als Waddinxveen een drukbereden brug be zitten, die ontelbare malen geopend moet worden voor het scheepvaartver keer. Wij vragen ons af of de provin ciale overheid nu werkelijk geen moge lijkheden ziet tot het scheppen van een wettelijk kader dat het gebruik van die bruggen, zowel voor het wegverkeer als De heer Boere zei dat de Waddinxveense raadsleden een gewest voor ogen staat dat ordenend ingrijpt op de plaatselijke samenleving. Dat stuurt en begeleidt. Beschikkend over een evenwichtig ta kenpakket met adequate bevoegdheden. Alleen dan zouden door het gewest maatschappelijke veranderingen te weeg worden gebracht, waardoor de posities van gemeenten, provincies en het rijk verandert. Het gewest krijgt dan een scharnierfunctie voor een totale her structurering van de bestuurlijke organi satie. Wel zal vooraf bepaald moeten worden op welk niveau het efficiënt is bepaalde voorzieningen te treffen, waar door de grootte van het gewest precies wordt aangegeven, waardoor de grootte van het gewest precies wordt aangege ven, welke gemeente als centrumgemeen te gaat fungeren en welke belangen het betreffende gebied precies moet dienen. Het „groene hart” bijvoorbeeld is niet alleen van belang voor de mensen die er wonen, maar fungeert ook als „ach tertuin” voor Rotterdam en Den Haag. Sprekende over de wegen in en om Wad dinxveen betoogde de heer Van Schie dat nadere bezinning nodig is of al die in 1967 op de streekplankaart aange brachte wegen nu wel nodig zijn. Het tracé van rijksweg 3 (Amsterdam-Rotter dam) roept grote bezwaren op nu Wad dinxveen in het zuiden wil uitbreiden, over de noodzaak van de aanleg van secundaire weg 23 (Zoetermeerweg) wordt verschillend gedacht, terwijl se cundaire weg 26 (westelijke randweg) wel eens van karakter zou kunnen ver anderen als die gaat fungeren als ont- sluitings- en uitvalsweg. Het recreatieschap Reeuwijkse Plassen omvat onder meer het op Waddinx- veens grondgebied gelegen visserspara- dijs ’t Weegje (100 hectare van de in to taal 1350 hectare). Er is een tekort aan financierings- en dekkingsmiddelen om dat van de drie gemeenten die deelne men in dit schap er twee zijn Gouda en Reeuwijk met een tekort op de gemeentebegroting. Waddinxveen heeft met veel pijn en moeite zijn begroting sluitend kunnen maken. Het is zelfs zo erg dat de door onze gemeente gekochte en voorgefinancierde gronden ten be hoeve van het schap niet eens overge nomen kunnen worden. Bij deze uit zichtloze situatie noemde de heer Barth het dan ook niet zo verbazingwekkend WADDINXVEEN Het negen uur du rende werkbezoek, dat de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland mr. M. Vrolijk maandagmiddag en -avond aan Waddinxveen bracht, zit er weer op. „De organisatie verliep per fect. Uw gemeente is wat dat betreft recordhoudster onder de 25 Zuidhol- landse gemeenten die ik tot dusver als commissaris bezocht,” zei mr. Vrolijk spontaan aan het slot van een informele bijeenkomst met raadsleden in de raad zaal van het gemeentehuis. Hij dankte burgemeester C. A. van der Hooft voor zijn te vriendelijke woorden. „Dat ik hier op werkbezoek ben geweest is geen bepaalde vorm van hoffelijkheid, maar heeft te maken met mijn ambtsinstructie, waarin staat dat ik eenmaal in de vier jaar de 151 gemeenten in deze provincie bezocht hoor te hebben. Dat wij hier prettig ontvangen zijn is een andere zaak. De staaltjes burgerzin in dit, vol gens de burgemeester in zjjn toespraak bij het overdekte zwembad, eenvoudige dorp evenals de wijze waarop men hier gezamenlijk aan de toekomst werkt heb ben diepe indruk op ons gemaakt.” Bur gemeester Van der Hooft had mr. Vro lijk tevoren een kist ongematteerde siga ren aangeboden en zowel hem als grif fier mr. P. Zegwaard de brochure „Wad dinxveen Waarheen” ter lezing meege geven. Mr. Zegwaard werd nog verrast gemeenteraad het college van Burge meester en Wethouders aanvankelijk in een motie had willen uitnodigen dit standpunt ter kennis van Gedeputeerde Staten te brengen, maar daarvan heeft afgezien omdat de commissaris al het gehoorde ongetwijfeld op de juiste plaats zal brengen, betoogde de indruk te krij gen dat we met z’n allen geweldig veel doen om de noodzakelijke recreatie voorzieningen te scheppen als je hoort wat er in de recreatieschappen Rotte- meren (890 hectare). Reeuwijkse Plassen (1350 hectare) en Krimpenerwaard (600 hectare) allemaal op stapel staat. „Maar het komt allemaal te traag van de grond,!’ zei de D’66-fractievoorzitter. Oorzaken daarvan zouden zijn de zeer hoge kosten (Rottemerën, Reeuwijkse Plassen en Krimpenerwaard vergen in heden er terecht mee worstelen. „Het is een miljardentaak, die voor lagere pu blieke organen geen haalbare kaart kan zijn.” Het treffen van recreatievoorzie ningen bij bewoonde kernen dient vol gens de commissaris prioriteit te krij gen. Een trieste zaak vond ook hij het dat het provinciaal bestuur in de verste verte niet beschikt over de financiële middelen waarover beschikt wil worden. voor de scheepvaart, beter zou kunnen regelen in verhouding tot beider belang,” aldus de hartekreet van de KVP-fractie voorzitter, die zijn toespraak besloot met een woord van erkentelijkheid aan het adres van het provinciaal bestuur voor de wegen die er de laatste jaren in ons dorp zijn bijgekomen of zijn ver beterd (Beijerincklaan, Bredeweg, Noordeinde, Henegouwerweg). DeKVP’er wilde met zijn woorden slechts een eventuele tijdrovende na sleep voorkomen nu de gemeenteraad van Waddinxveen heeft besloten in Groenswaard 3 minder flats te bouwen en meer (particuliere) eengezinswonin gen. Hij riep het jaar 1971 in de herin nering terug, omdat het gemeentebestuur toen bereid bleek tegemoet te komen aan de eis van de Provinciale Planolo gische Dienst (PPD) om onze nieuwste woonwijk niet in één keer vol te bou wen. Daaraan is heel wat gepraat en ge schrijf vooraf gegaan. Nu de gemeente raad heeft besloten minder flats te bou wen, waardoor de eerste fase ongeveer 270 huizen omvat in plaats van de 450 zoals aanvankelijk was vastgesteld, wreekt zich de nog geldende fasering. Er is immers een planwijziging nodig met amhuriums voor zijn vrouw, me vrouw G. Vrolijk-Teerink kreeg een stoeltje voor bij de telefoon en de chauffeur van de commissaris een kaas je. kn zijn dankwoord, waarin Wad- dinxveens burgemeester toegaf dat ons dorp misschien nog niet helemaal een parel aan de Gouwe is, maar dat het zo zoetjes aan toch wel die kant opgaat, zei hjj in grote lijnen achter datgene te staan wat door de raadsleden in een ge meenteraadsvergadering onder de aan dacht van mr. Vrolijk is gebpicht. „De raadsleden hebben het u niet gemakkelijk gemaakt,” was zijn mening. De raads leden zelf verschilden echter van mening over de belangrijkheid of zo u wilt de onbelangrijkheid van hetgeen door de commissaris in antwoord op de toespra ken van de heren M. Boere (soc.), H. P. Barth (D’66), D. Uitbeijerse (SGP/Her vormde Kiesvereniging) en P. F. J. van Schie (kath.v.) naar voren werd ge bracht. „Hij heeft niets gezegd,” zei de één. „Hij heeft meer gezegd dan zijn voorganger (mr. J. Klaassesz, redactie) ooit heeft gedaan,” zei de ander. Tevo ren had mr. Vrolijk de raadsleden al ge zegd naar Waddinxveen te zijn gekomen om te zien wat hier speelt. Vandaar dat er geen andere concrete toezeggingen gedaan konden worden, dan dat alles ter overweging mee naar Den Haag wordt genomen. Het deed hem genoegen dat WADDINXVEEN Tegen de ter visie liggende en gelegen hebbende plannen „Zui d-kade-Wi Ihelminakade”, „Tuin bouwgebied van Dort Kroonweg eer ste herziening” en onteigening ten be hoeve van uitvoering bestemmingsplan Groenswaard 3 en uitbreidingsplan in onderdelen Groenswaard zjjn bezwaren ingediend door Gebroeders Van Stijn CV, de heren I. van den Berg en L. Verhoef en mevrouw G. H. van Dort Kroon-Veendorp. Dit blijkt uit een me dedeling van Burgemeester G. H. van Dort Kroon-Veendorp. Dit blijkt uit een mededeling van Burgemeester en Wet houders aan de vanavond vergaderende gemeenteraad. Het college stelt voor de bezwaarschriften in zijn handen te stel-' len, zodat advies van de (raads)commis- sie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw ingewonnen kan worden. lijke regelingen op dit moment zo’n beetje een vierde bestuurslaag is gaan vormen. De komst van een gewest bete kent volgens de socialist niet dat pro vincies overbodig zullen worden. Ten slotte vervullen ze een belangrijke taak als beroepsinstantie en zou het rijk wel eens taken aan provincies kunnen gaan delegeren. Betreurd werd wel dat het Zuidhollands provinciaal bestuur niet in staat is gebleken een duidelijk advies in zake de gewestvorming in Nederland te formuleren. Het overgrote deel van de Waddinxveense gemeenteraad liet geen twijfel over bestaan behoefte te hebben aan van bovenaf opgelegde sterke gewesten, waarvan de leden door de bevolking rechtstreeks worden geko zen. Pas dan komt een democratische bestuursvorm tot stand waarbij de be volking zich meer betrokken zal gaan voelen. totaal zo’n 180 miljoen gulden), de krappe financiële posities van rijk, pro vincie en gemeente en de huidige be stuursvorm, waardoor slechts een be perkt aantal gemeenten daadwerkelijk dus ook financieel betrokken is bij het realiseren van die recreatie-voor- zieningen. Misschien is de pas op de plaats die veel recreatieschappen op dit moeten maken er goed voor te gaan streven naar gro tere verbanden. Mr. Vrolijk zegde de Waddinxveense raadsleden wat de recre atie betreft „een dynamische benadering van de rijksoverheid door het provin ciaal bestuur” toe. Dat het met de bouw activiteit in het „groene hart” wat uit de hand is gelopen vond de commissaris ook de schuld van de provincie. De tuin- bouwproblematiek noemde mr. Vrolijk een zaak van afwegen. Het is niet juist alleen te spreken over de groente- en fruitteelt. De bloemencultuur komt ten slotte ook steeds meer op. Ten aanzien van de openings- en sluitngstijden van de hefbruggen in Boskoop en Waddinx veen zal hij zich nader laten informeren. ARP-raadslid P. Noordam dankte de commissaris voor zijn aanwezigheid en hoopte dat hij binnen niet al te lange tijd terug zal komen in Waddinxveen. dat de Waddinxveense gemeenteraad bij de begrotingsbehandeling eind vorig jaar een nog steeds in de ijskast liggende motie aannam om begin dit jaar al uit het recreatiescap Reeuwijkse Plassen te treden. Een interdepartementale werk groep schijnt na bestudering van de pro blematiek ook al geen financiële uit wijkmogelijkheden te zien. IWp. De KVP-fractievoorz.itter sprak ook over de discussienota „Structuurplan j Waddinxveen” en in samenhang darmee j Dat een gewest, waarvan het bestuur de democratie inhoud kan geven door op een juist tijdstip gelegenheid tot inspraak te geven, gezien kan worden als een vierde bestuurslaag werd door de heer Boere niet als argument geaccepteerd, omdat de veelheid van gemeenschappe- I I -i a g grote-voefen-vader B Al leen echfrnef de naam op debiel! imp. FRANKJa, 020-&ZM51 De gemeenteraad is aan het woord. Vanachter de taf el wordt er geluisterd door (van links naar rechts) wethouder Ph. Kroes, wethouder A. H. van Gent, wethou der H. Huizer, griffier mr. P. Zegwaard, commissaris mr. M. Vrolijk, burgemeester C. A. van der Hooft en gemeen tesecretaris H. Jenné. het rapport van de provinciale werk groep inzake de uitwerking van het tuin bouwgebied van het streekplan Rijn en Gouwe. Nu blijkt dat Waddinxveen er niets voor voelt om naar het westen uit te breiden en haar natuurlijke groei in het zuiden en zuidwesten wil op vangen is het volgens hem van het grootste be lang dat de hele glas- en tuinbouw- situatie rond ons dorp opnieuw wordt bezien. Zeker nu het streekplan alweer zes jaar geleden werd vastgesteld. Als vaststaand meende de heer Van Schie wel te mogen aannemen dat kassencom plexen het „groene hart” aantasten, uit breiding van kassen tot een zeer laag om op de plaats van de vervallen flats een aantal eengezinswoningen te bou wen. „En dat zou wel weer eens lang kunnen gaan duren,” vreesde de heer Van Schie en met hem alle andere raads leden. Vandaar het verzoek, dat door het provinciaal bestuur soepel en rede lijk bekeken zou moeten worden, om Waddinxveen toe te staan die huizen in het gebied van de tweede fase te bou wen, zonder het aantal voor de eerste fase overeengekomen huizen te over schrijden. (I riNiribiiiliiiai

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5