WAT VAN DEN BERG MAAKTE HAD EEN LANG LEVEN verwerkt er in Gemeente in oude luister hersteld Benoeming P.Bakker Kostbare materialen werden Orgel Remonstrants Gereformeerde Hand- en span dienst helpt overal waar het maar kan 3de spoorwegonderdoorgang WADDINXVEEN Met de spoorwegonderdoorgang bij het op 1 juni van dit jaar in gebruik genomen station „Waddinxveen-Noord” kwam de derde ongelijkvloerse kruising tot stand met de dwars door onze gemeente lopende spoorlijn. De tunnel werd vorige week door mevrouw G. Vrolijk-Teerink, echtgenote van de commissaris der Koningin, in „Noordtunnel” gedoopt. De onderdoorgang is uitsluitend bestemd voor voetgangers, fietsers en personenauto’s. De aansluitende wegen en het parkeer terrein bij de halteplaats kwamen onlangs gereed. Met de bouw van de tunnel, waar mee op 23 oktober vorig jaar werd begonnen, is 910.000,- gemoeid geweest. Eind augustus stelde de gemeenteraad van Waddinxveen een extra krediet beschikbaar 39.000,voor het ook aanleggen van een voetpad aan de noordelijke zijde. Ont werp en uitvoering van de tunnel was in handen van het ingenieurs- en architecten bureau Spoorwegopbouw te Utrecht. Katholiek onderwijs zoekt 3 deskundigen WADDINXVEEN Deskundigen met betrekking tot het basisonder wijs, het kleuteronderwijs en levens beschouwelijke aspecten („katholi citeit”). Het bestuur van de Stich ting voor Katholiek Onderwijs „St Victor” wil graag in contact komen met deze in Waddinxveen wonende deskundigen om in bestuursvacatu- res te kunnen voorzien. Kjc&isi ACTIE VOOR BRUGKERK Muzikaal vuurwerk van Jan Bonefaas OUDERS HOORDEN IETS OVER SPEL EN SPEELGOED Waddinxveense onderneming biedt werk aan 85 man; omzet vijf miljoen Directeur M. van den Berg zet punt achter loopbaan bij 75-jarig bestaan van de zaak Bazar Paddestoel NU EENS NIET UIT EIGEN KRING BEWEGEN VAN KINDEREN TER SPRAKE OP OUDERAVOND is» -"S WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 Pagina 9 een deel van het Naar Waddinxveen Moderne ruimten Tweede wereldoorlog 85 mensen en links vooraan de panden van de dienst Openbare Werken en Bedrijven. WADDINXVEEN Voor de liefhebbers van oude orgels is er in Waddinxveen weer een instrument bijgekomen. In het kerkgebouw van de Remonstrants Gereformeerde Gemeente aan de Zuidkade heeft orgelbouwer Louis J. Kramer uit Boskoop het uit 1825 stammende orgel, gebouwd door de orgelbou wer Gabry uit Gouda, grondig ge restaureerd. WADDINXVEEN Er is al een aantal jaar in Waddinx veen een hand- en spandienst Het is goed om op het bestaan daarvan te wijzen. Tenslotte is de winter weer op komst En de ouderen onder ons we ten dat een griepje zo is op gelopen en daarmee misschien ook het verlegen zijn om hulp. De Waddinxveense hand- en spandienst wil helpen bij het boodschappen doen, het op vangen van kinderen, het doen van lichte huishoudelij ke werkzaamheden, het hou den van gezelschap en het naar de dokter begeleiden van bejaarden. Is men wat slecht ter been dan zijn er auto’s met chauffeuse beschikbaar om de man of vrouw die om hulp vraagt naar de dokter, het ziekenhuis of de sociëteit te brengen. In ons dorp gratis, buiten Waddinxveen tegen vergoeding van de kosten van het openbaar vervoer. Overi gens kunnen vrouwen met au to’s zich best aanmelden. De Waddinxveense hand- en spandienst beeft aan deze chauffeuses behoefte. Na drukkelijk wordt gesteld dat alle hulp gratis wordt aange boden. Voor hulp kan men tussen half negen en half tien ’s morgens bellen: 5555 (vier maal vijf). WADDINXVEEN Volgende week vrijdag gaan bij machinefa briek voor molenbouw J. van den Berg Zonen - Waddinxveen BV aan de Henegouwerweg de natio nale driekleur en de bedrijfsvlag met het bekende BMW-embleem omhoog. Reden van dit feestelijk handelen is dat de directie van dit sinds 1916 in- Waddinxveen gevestigde bedrijf dan het feit herdenkt, dat 75 jaar geleden in het Rotterdamse stads deel Kralingen de grondslag voor de huidige onderneming werd gelegd. In 15 /deurkom binaries en 2?maten (2.1^47) J Onnavolgbaar Afnvx-) baar da De. ijzersterke schoolsdnoen.H De jofele Va kanHcsdtoen De soepele wandelschoen... J Geheel van hout Dit is het bedrijfspand van J. v.d. Berg Zn. - Waddinx veen BV aan de Henegouwerweg, door KLM- Aerocarto vanuit de lucht gezien. Het gerestaureerde orgel van de Remonstrants Gereformeerde Kerk. voor Al het pijpwerk van dit één-klaviers in strument met aangebangen pedaal stamt uit de tijd dat het orgel werd gebouwd en ook de dispositie is vrijwel ongewij zigd gehandhaafd. en betrouwbaarheid en bovenal de vol harding van Marinus van den Berg - te boven kwam. De groei van het bedrijf maakte in de loop der jaren meer en meer aangepaste huisvesting noodzakelijk. Van de oude meubelfabriek aan het Jaagpad langs de Gouwe is niets meer terug te vinden. WADDINXVEEN Nog niet alle prij zen van de verloting tijdens de bazar van de speeltuinvereniging De Padde stoel zijn afgehaald. De nummers zijn 954, 951 en 71. Zij die in het bezit zijn van deze nummers kunnen hun prijs af halen in de Acaciastraat 22. te meer omdat men is afgestapt van het „systeem” in eigen kring kandidaten op te sporen. Zijn vertolking van Feike Asma’s Fan tasie over Psalm 42 was heel knap, zijn eigen improvisatie aan het eind van het programma, in stijl nauw verwant aan Asma, kwam er ok heel gaaf af. Trou wens, in vrijwel het gehele programma toonde Bonefaas zich een vaardig con- certgever, we hebben alleen wat bezwaar tegen de programma-opbouw. Dit con cert had namelijk geen climax, het was wat te overladen met vuurwerk en wan neer van de vijf kwartier er vier worden gespeeld met volle werk of een regis tratie die daar dicht bij komt, krijg je als luisteraar eigenlijk geen tijd om wat te laten bezinken. We weten, dat Bone faas in het ’’fijne werk” een goed fi guur slaat en dat hadden we graag in dit concert ok willen horen. Het Jaagpad, waarlangs ooit de schepen werden voortgetrokken, is een drukke verkeersweg, de Henegouwerweg, ge worden. Waar eens de op turf en takke- bossen gefundeerde stoommeubelfabriek stond, staat nu een gebouw met strak front, waar achter zich moderne kan toorruimten en een goed geoutilleerde fabricagehal bevinden. WADDINXVEEN De heer P. Bak ker, ambtenaar op de secretarie van de gemeente Waddinxveen, is bevorderd tot hoofdcommies van de afdeling al gemene zaken en tevens benoemd tot waarnemend chef van deze afdeling. WADDINXVEEN Volgende week donderdagavond wordt in de gemeen schapsruimte van de openbare Leon van Gelderschool aan de Essengaarde een ouderavond gehouden. Op de agenda voor deze avond komt onder meer het voorstel voor de bijdrage aan het ou- derfonds te verhogen: voor één kind 20,- per jaar, voor twee of meer kin deren 30,- per jaar. Ook kan men een nieuwe oudercommissie kiezen. Na de pauze spreekt de heer W. A. Wanrooy, leraar lichamelijke opvoeding aan de scholengemeenschap „De Werkplaats” in Bilthoven, over het onderwerp „Be wegen van 0 tot 12 jaar”. WADDINXVEEN Jan Bonefaas heeft in het orgelconcert dat hij zater dagavond in de Bethelkerk gaf, twee dingen duidelijk gemaakt. Ten eerste, dat hij een geweldige klaviervirtuoos is, ten tweede, dat zijn wijze van spelen is gericht op zijn eigen orgel, dat van de Grote Kerk in Gorinchem. sdnoenmodes Luifelbaan 7, tel. 4662 WADDINXVEEN In het najaar van 1898 verliet de 23-jarige Marinus van den Berg de dienst van de gemeente Rotterdam om samen met zijn broer, een van zijn zwagers en zijn vader een timmermanswerkplaats te vestigen in het stadsdeel Kralingen. Uit respect voor vader Jacob, - die onder meer een groot vakmanschap inbracht - kreeg de firma de naam „J. van den Berg Zonen”. In de bescheiden werkplaats - oorspronke lijk ingericht voor nieuwbouw en onder houd van woningen - specialiseerde men zich, na het uittreden van de zwager in 1900, op de reparatie en het onderhoud van koren- en andere molens in en om de stad. Dit proces voltrok zich in een tijd, dat de windmolen als produktie- middel aan het verdwijnen was, omdat de wind als energiebron werd verdron gen door stoom en elektriciteit. Koren molens werden vervangen door graan- maalderijen en meelfabrieken. Uit de eerste ontwikkelde zich de veevoeder industrie, die zich als vorm van proces industrie duidelijk van de produktie van broodmeel onderscheidde. WADDINXVEEN Vorige week don derdagavond heeft de oudercommissie van de openbare kleuterschool ,,’t Haze- veld” een avond belegd in het school gebouw aan de Mozartlaan. Mevrouw M. Zeelenberg, die werkt voor de stich ting Kinderverzorging en Oudervoor- lichting/Opvoedingsvoorlichting, sprak er over het onderwerp „Spel en Speel goed.” Een aantal huishoudelijke agen dapunten gingen vlot onder de hamer door. Hij heeft zich aangewend een zeer kort staccato te spelen en dat zal in een kerk met een flinke nagalm wel een leuk ef- fekt opleveren, maar in de Waddinx veense Bethelkerk komen die heel korte nootjes, zonder nagalm, hard aan en ver storen de totaal-indruk. Van den Berg Zonen maakte alle ont wikkelingen door en mee en bekwaamde zich zodoende in de technieken van de veevoederproduktie. De naam Van den Berg verbreidde zich in de Nederlandse molenaarswereld en groeide uit tot een begrip: wat Van den Berg maakte had een lang leven. Na in Rotterdam enkele malen uit zijn jasje te zijn gegroeid, verhuisde het bedrijf aan het eind van 1916 naar Waddinxveen. Hier werd in een leegstaande meubelfabriek aan het toenmalige Jaagpad langs de Gouwe een op groei berekende behuizing gevonden. Dit feit betekende voor Van den Berg tevens de overgang van de ambachtelijke naar de industriële produktie. Een vol ledig geoutilleerde machinale houtbe- werkingsafdeling stond hier onmiddellijk ter beschikking, wat bijzonder waarde vol was, want in die dagen maakte de houtbewerking nog ca. 80% van Van den Berg’s produktie uit. Geleidelijk aan echter, werd het accent verlegd naar de metaalbewerking. In 1918 verscheen dan ook de eerste metaaldraaibank in het bedrijf; in 1925 werd een complete metaalverspanende afdeling ingericht; rond de smidse had zich inmiddels een plaatwerkerij ontwikkeld. Tengevolge van de economische crisis maakte het bedrijf in de dertiger jaren een moeilijke periode door, die het dankzij de hoge graad van vakmanschap, de degelijkheid Er zijn in dit instrument kostbare ma terialen verwerkt. De 8’ Holpijp is bij voorbeeld geheel van hout, waarbij drie zijden van eiken zijn gemaakt terwijl de voorzijde van elke pijp is vervaardigd van Cuba-mahotiie. De heer Kramer heeft de mechanische tractuur wat ge moderniseerd en op het klavier nieuw beleg gemaakt. Het orgel heeft nu de volgende dispo sitie: Holpijp 8’, Prestant 8’ (diskant), Prestant 4’, F luit 4’, Octaaf 2’, Bourdon 16’ (diskant), Quint 2 2/3’ (diskant). Om bepaalde effecten te kunnen maken heeft het orgel een pedaaltje waarmee de Prestant 4’, de Octaaf 2’ en de Quint 2 2/3 kunnen worden uitgeschakeld. Van den Berg fabriceert complete silo- inrichtingen en inrichtingen voor vee voederfabrieken; installaties voor intern transport (stortgoten, schroef-, ketting en bandtransporteurs, elevatoren, zuig en drukpneumatische transportsyste men); apparaten voor reinigen, wegen en doseren; en installaties voor het bre ken en vermalen, het mengen en melas- seren, het persen en koelen, het afzak ken en afwegen van korrels en poeder vormige produkten. „Een programma dat gepresenteerd kan en mag worden,” zegt men bij dit Waddinxveense bedrijf, dat zich rond de eeuwwisseling had ge specialiseerd in reparatie en onderhoud van molens. In het maandblad van de St Victor- parochie wordt geschreven dat in de zeven jaar dat de Stichting voor Katho liek Onderwijs „St. Victor” onder voor zitterschap van de heer P. F. J. van Schie nu functioneert het vooral de materiële aspecten waren die de aan- dacht opeisten. Hoewel zaken als scho lenbouw en financiën de aandacht blij ven vragen, heeft het schoolbestuur ook de taak stimulerend op te treden om het onderwijskundig peil van de scholen op het gewenste niveau te houden of te brengen en om vorm en inhoud te ge ven aan het predikaat „katholiek” in de naamgeving van de stichting. Vandaar de oproep om een drietal deskundigen, voorgaande jaren opgedane praktijk ervaring werd op gerichte wijze aange vuld met kennis van moderne bereke- ningstechnieken, technologieën en werk wijzen, zodat een deskundig en efficiënt werkend technisch bureau ontstond, dat niet alleen een taak had te vervullen in het kader van de eigen produktie, maar tevens project-coördinerend optrad en ontwerpopdrachten voor derden uit voerde. J. van den Berg Zonen - Waddinxveen B.V. is nu, na 75 jaren, meer dan beter dan ooit tevoren bemand en uitgerust om deze taken optimaal te vervullen. Het aantal medewerkers is 85 man; de omzet is plusminus vijf miljoen gulden, waarvan 45% wordt geëxporteerd. Het waren met name de dubbelassige snel- mengers, die de naam en reputatie van Van den Berg’s Machinefabriek Wad dinxveen in nagenoeg alle Europese lan den en op andere kontinenten bevestig den. Complete fabrieksinrichtingen voor de veevoedersector werden niet alleen in eigen land en de nabuurlanden, maar ook ver daarbuiten tot zelfs in Nepal en Indonesië geleverd. WADDINXVEEN De Remon strants Gereformeerde Gemeente belegt volgende week dinsdag een muzikale avond, waarop het gerestaureerde orgel officieel in gebruik zal worden genomen. De organist van de Goudse St. Jans- kerk, Klaas Boersma, zal het or gel bespelen, evenals de organist van deze kerk, de heer Heikamp. Verder wordt muzikale medewer king verleend door het koper- ensemble van „Voorwaarts” en door een Waddinxveens viool en hobo-kwartet. Deze avond begint om acht uur en alle belangstel lenden zijn van harte welkom. De vlaggen hingen half december van het vorig jaar ook al in top toen een totaal gewijzigd front met goede par- keermogelijkheid het bedrijf een aan merkelijk beter aanzien gaf. Het kan toor interieur met op de begane grond een ruime entrée met receptie, ont vangstkamer, afdelingen voor admini stratie, inkoop, calculatie en werkvoor bereiding; op de bovenverdieping, ver koop secretariaat en directie maakt een zeer verzorgde indruk. De toen voltooi de fabriekshal leidde tot een betere routing en rationalisatie van de produc tie. Bij machinefabriek voor molen- bouw I. van den Berg Zonen - Wad dinxveen BV werken 85 mensen; de om- zet bedraagt ongeveer vijf miljoen gul den, waarvan 45 procent wordt geëxpor teerd. /oor zoontje /au 11 en 4e grote-vaten-vader Alleen echt met de naamopdehid! \Hf.FfUNK*a,020-B2MS1 TEVENS OOK VOOR SCHOENREPARATIE ook piedro bods verkrijgbaar Bij deze gelegenheid zal tevens de heer Marinus van den Berg jr, na een veertig jarige loopbaan, zijn huidige functie als algemeen directeur neerleggen en de da gelijkse leiding overlaten aan de heren J. P. van Oosten als directeur algemene zaken en K. Rozema als technisch- commercieel directeur. WADDINXVEEN Op initiatief van het Algemeen Activerings Comité (AAC) worden de lidmaten van de Cen trale Hervormde Gemeente spontaan uitgenodigd komende zondag geld bij elkaar te brengen voor de dringend res tauratie behoevende Brugkerk aan de Kerkweg. Zoals bekend ziet de kerk voogdij van deze gemeente voorlopig nog af van een grote, door het AAC te houden, geldinzameling voor dit doel, omdat over de omvang van de uit te voeren werkzaamheden en de kosten daarvan nog te weinig bekend is. De kerkgangers worden gevraagd geld te doen in het envelopje, dat dezer dagen tegelijk met de Kerkbode onder de lid maten wordt verspreid, en dit envelopje zondag in één van de drie hervormde kerken achter te laten. Doel van deze snel georganiseerde actie is om een be ging te maken met de vorming van een fonds voor de restauratie van de Brug kerk. Eraan herinnerd wordt dat de Centrale Hervormde Gemeente in het verleden diverse acties heeft gevoerd, alvoren precies bekend was hoeveel geld er voor een bepaald doel nodig was. Nauwelijks had zich het economisch her stel aangekondigd of de tweede wereld oorlog overviel ook Nederland. Het be drijf werd schade aan gebouwen en ma chines bespaard, doch de activiteiten werden tenslotte geheel stilgelegd. Het nieuwe tijdperk, dat in 1945 werd in geleid, kenmerkte zich door een uit groei naar een machinefabriek met een breder veld van activiteiten en een meer industriële aanpak van zaken. De in lliaRIlIHBllXllll it

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9