Waddinxveen Hendrik Jenné dertig jaar gemeentesecretaris Documentatie van centrum voor twee scholen van KIES DE BEIJERINCKLAAN W en De man die het gekruide woord niet past zegt: „Ik heb een hekel aan échte ambtenaren” „Suikerbieten op wagens met schone wielen” „Sluit uw auto af, haal spullen waarde eruit en let op de verlichting „Dat is de heer Jenné ten voeten uit” Uitdrukkelijk verzoek van raad Toepassing verordening naar oordeel B. NVV praat over medezeggenschap BURGEMEESTER: door M. A. RUISSEN POLITIE VRAAGT AUTOMOBILISTEN: WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 25 OKTOBER 1973 Pagina 7 Strafbaar Schone wielen ca Geldigheid rijbewijs Regering Deur geopend WADDINXVEEN Nu we weer zachtjes aan in het jaargetijde gekomen zijn, waarbö het verkeer de nodige aandacht vraagt in verband met de ver lichting van de voertuigen, maar ook de weersgesteldheid en de toestand van de wegen, komt het ons gewenst voor enige richtlijnen te verschaffen, alsmede te wijzen op verschillende voorschriften. Dagtaak WADDINXVEEN Het wel of niet toepassen van de nieuwe plaatselijke verordening, die bewoners eventueel financieel steunt bij krotontruiming, doorstroming en woningverbetering, moet gebeuren naar het oordeel van het Waddinxveense college van Burgemeester en Wethouders en niet naar het oordeel van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. WADDINXVEEN „Ik heb een hekel aan échte ambtenaren.” Dat is een keiharde uitspraak van de man, die het gekruide woord niet past: Hendrik Jenné (62). Volgende week donderdag is hij dertig jaar gemeentesecretaris van Waddinx veen. Vandaar dit gesprek en van daar die halverwege dat onderhoud gedane uitspraak. Dertig jaar is geen echt jubileum. Toch is Waddinxveen er niet de ge meente naar om een dergelijk feit onopgemerkt voorbij te laten gaan. Tenslotte valt er daarna niet zo veel meer te vieren. In het voorjaar van 1976, vier maanden nadat ook burgemeester C. A. van der Hooft met pensioen zal zijn gegaan, gaat ook de heer Jenné van een welver diende rust genieten. Zijn ambte narenloopbaan omvat op dat mo ment dan bijna 45 jaar. WADDINXVEEN De rooms katholieke St Jozef- en St Paulus- school kunnen een documentatie centrum inrichten. De Waddinx veense gemeenteraad stelde daar voor in zijn laatste vergadering 4625,- beschikbaar. Wethouder A. H. van Gent (soc.) zal zich, daarop gewezen door de heer P. de Lijster (arp), er voor ijveren deze en an dere documentatiecentra voor de scholen door regelmatige aanvullin gen bruikbaar te houden. „Bedrijfsblindheid” De verordening geldelijke steun bewo ners bij krotontruiming, doorstroming en woningverbetering is inhoudelijk bij na geheel af gestemd op de - uit 1972 stammende - ministeriële beschikking. Dat er echter verwezen wordt naar B. en W. in plaats van naar de minister von den de raadsleden H. P. Barth (D’66), M. Boere (soc.) en P. F. J. van Schie (kath.v.) praktisch gezien een gelukkiger wetten, voorschriften, reglementen en bepalingen? H. Jenné: „Om daarmee iets goeds tot stand te kunnen brengen. Om ze op een juiste wijze toe te passen en er uit te halen wat er in zit. Dat geeft voldoe ning.” Om enkele van die voorwerpen te noe men: fotoapparatuur, radio’s, kleding en dergelijke. Een veel voorkomend ver schijnsel is, dat men de autopapieren, alsmede het/de rijbewijs(zen) in het dashbordkastje achterlaat. Om voren staande redenen is het advies: controleer of een auto afgesloten is en laat nooit de contactsleutel in uw auto achter. WADDINXVEEN Begin deze zomer is door een aantal leerlingen van de open bare Klaas de Vriesschool een enquete gehouden nabij de hefbrug over de Gouwe. Aan de bestuurders van die voertuigen werd gevraagd (onder andere): Waar gaat u naar toe? De uitslag daarvan is mede de reden dat wij het navolgende onder de aan dacht van de automobilisten willen brengen. Gebleken is dat 32 procent van de on dervraagden over de hefbrug gaan als ze naar Den Haag of Rotterdam moeten. Het zal u vermoedelijk wel bekend zijn, dat in het westen van Waddinxveen de Beije- ri nek laan (autoweg) aanwezig is. Deze weg is bedoeld als uitvalsweg voor onze ge meente, doch - in verband met werkzaamheden - enige maanden afgesloten geweest voor het doorgaande verkeer, maar sinds enige weken weer voor het verkeer open gesteld. Mede om het gebruik van deze weg te bevorderen, alsmede een vlotte door stroming van het verkeer uit de woonkernen in het kruispunt Chopinlaan-Kerkweg- Esdoomlaan aangewezen als voorrangskruising. Met dien verstande dat het verkeer over de Chopinlaan/Esdoornlaan op dat kruispunt voorrang heeft. In dit verband ad viseren wij u als u uit de richting Den Haag, maar ook uit de richting Utrecht, komt of juist in die richting wilt gaan gebruik te maken van de Beijerincklaan, om hier mede de drukke Henegouwerweg en de hefbrug te vermijden. Foto WvW/Sjaak Noteboom zaak en de mogelijkheden tot de zoge naamde stadssanering. Dat woord stads sanering is pas door de regering-Den Uyl - hoe je daar ook over mag denken - in de mond genomen.” wenselijk voor om die vervoerders te wijzen op de dienaangaande bestaande bepalingen. In de eerste plaats mag een dergelijk voertuig niet worden overbe laden, dat wil zeggen er mag niet meer gewicht op het voertuig aanwezig zijn dan op het kentekenbewijs is aangege ven, doch wat betreft de Wet Autover voer Goederen, dient men tevens in het bezit te zijn van de vereiste vergunnings bewijzen. Bij dit vervoer dient men ook rekening te houden met het feit dat de gebruikte voertuigen zodanig zijn be laden, dat de lading niet op de weg mag vallen. Ook hierop zal de nodige con trole worden uitgeoefend. Over de weg gesproken: men dient er voor te zorgen dat de wielen van die voertuigen van klei en modder zijn ontdaan alvorens men de weg oprijdt. Daar zo juist gesproken is over het rij bewijs wordt van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om te zeggen, dat een dergelijk bewijs vijf achtereenvolgende jaren geldig is. Op uw rijbewijs staat vermeld tot welke datum dit bewijs gel dig is. Het is een zaak om dit in de gaten te houden. Aanbevelingswaardig is om ongeveer een maand voor het ver strijken van de geldigheidsdatum, een nieuw rijbewijs aan te vragen. Men dient zich in een dergelijk geval te wenden tot betaling van een transactie, komen halen. Wat zou u denken van de verlichting van uw voertuig. Met voertuig wordt niet alleen bedoeld een auto, bromfiets of fiets, maar ook is dit belangrijk voor de landbouwtractoren en de door die voer tuigen eventueel voortbewogen aanhang wagens. Wist u wanneer een koplamp van uw auto vernieuwd moet worden, dat het dan beter is om beide lampen te vernieuwen? Een lamp heeft een bepaald aantal branduren, zodat het niet denk beeldig is dat beide lampen niet lang na elkaar zullen doorbranden. De mogelijk heid bestaat ook dat de lichtsterkte ver schillend is. het gemeentehuis. Een veel voorkomend misverstand is, dat men denkt dat een rijbewijs na het verstrijken van de gel digheidsdatum nog één jaar geldig is. Dat is echter maar ten dele waar, want na het verstrijken van de geldigheids datum, gaat als het ware uw rijbewijs dienst doen als „rijvaardigheidsbewijs”. U mag dus dan niet meer als bestuurder van een auto optreden, waardoor de mo gelijkheid bestaat, dat u bij een gehou den controle een bekeuring kan krijgen. Weet u door wie een rijbewijs wordt af gegeven? Aan de ouders van kinderen, die op de fiets naar school moeten wordt dezer zijds medewerking gevraagd om hierop eveneens toezicht uit te oefenen. Het is een feit van algemene bekendheid dat men bij mist en dergelijke groot licht moet voeren, doch tevens wordt in der gelijke omstandigheden geadviseerd licht kleurige kleding te dragen als fietser èn voetganger. Overeenkomstig het advies van de on derwijscommissie en de commissie voor de financiën werd besloten de kosten van een voorlichtingsavond voor ouders van zesde klas-leerlingen van de open bare basisscholen 600,-) voor reke ning van de gemeente te nemen en ten laste te laten komen van de vaste post voor het openbaar onderwijs. Ook werd ingestemd met het aanschaffen van het „Liedboek voor de kerken” ten behoeve van de vier scholen van de Vereniging voor Protestants-Christelijk Onderwijs „Groen van Prinsterer”. Tenslotte gaat het om een nieuw liedboek en vormen het leren èn zingen van geestelijke lie deren op protestants-chirstelijke scholen essentiële onderdelen van het onderwijs. In deze tijd van het jaar begint ook het vervoer van suikerbieten op gang te komen. In dit verband komt het ons Hoe denkt u over de huidige regering? H. Jenné: „Nou nee, daar praat ik niet over. Ik hoop alleen dat deze huidige regering de gemeente meer armslag geeft door een hogere uitkering uit het gemeentefonds. Want die is bedroevend laag.” Op 1 september 1931 kwam de heer Jenné als volontair op de secretarie van de gemeente Waddinxveen werken. Bur gemeester H. B. N. Mumsen benoemde hem na diverse bevorderingen in 1943 tot gemeentesecretaris. Het korps van vijf gemeente-ambtenaren van toen is uitgegroeid tot ongeveer 35. Het in wonertal van onze gemeente is meer dan verdubbeld. Met Waddinxveen is de heer Jenné meegegroeid. In al die jaren is hij dezelfde gebleven: weinig spraakzaam, zo gesloten als een pot, een uitstekende bridger, een wandelaar en een kenner van de plaatselijke historie. Wij praten met hem in zijn werkkamer in het ge meentehuis. Aan de buitenzijde van de deur van die kamer staat onder het wa pen van Waddinxveen de tekst: „Deur geopend, mond gesloten.” U hebt dus een hekel aan echte ambtenaren. H. Jenné: „Ja, ik heb een hekel aan ambtenaren, die vergeten dat ze er zijn om het publiek te helpen. Met het hak ken met een botte bijl is niemand ge diend.” Praat u daarover ook wel eens met uw eigen ambtenaren? H. Jenné: „Natuurlijk praten we er wel eens over waarom je iets wel kan toe staan en waarom iets niet. Maar dat be treffen individuele gevallen.” Wanneer gaat een ambtenaar volgens u in het doen van zijn werk te ver? H. Jenné: „Als hij kennelijk een wette lijk voorschrift opzij zet. Die voor schriften zijn er voor om uitgevoerd en gehandhaafd te worden. Echter niet zo danig dat de mensen er ten onrechte door gedupeerd kunnen worden.” Een ambtenaar zou ook naar de mazen in een wet kunnen gaan zoeken ten gerieve van de bevolking. H. Jenné: „Die mazen in een wet zijn er niet voor de ambtenaren, maar voor het publiek ingelaten. Je moet als ambtenaar niet a priori gaan zoeken naar mogelijk heden om onder een bepaalde wet uit te kunnen komen.” En die wet biedt de ambtenaar vol doende ruimte om met souplesse zijn werk te kunnen doen? H. Jenné: „Zonder meer”. Wat boeit u nou in het omgaan met - -- -iiiiiii_.. In de drie jaar, die u van uw pensioen scheiden kunnen inderdaad diverse dingen worden afgerond. H. Jenné: „Er zijn diverse zaken waar van ik hoop, dat die in die periode af gerond en klaar zullen zijn. Neem het Passage-winkelcentrum aan de Kerk- weg en het Brugcentrum. De bouw van een aantal sportaccommodaties zie ik niet als een consolidatie, maar meer als een uitbreiding van de mogelijkheden op dit gebied en een verhoging van de leef baarheid in deze gemeente.” Niet iedereen ziet een afronding van de gemeente op een wijze zoals u die ziet H. Jenné: „Wil er van afronding sprake zijn, dan moet je in het dorp die lege plekken onder handen nemen. Kijk maar eens hoe de zaak tegenover de Petteplas is opgeknapt nu die flats aan de Kerk- weg er staan. Ook de flats aan de Hene gouwerweg geven de zaak een beter aan zicht. Maar ik geef toe, dat wat voor de één mooi is voor de ander lelijk kan zijn. Maar ik dacht zo dat de Dorpstraat, Zuidkade en Noordkade ook gebieden zijn waar wat aan gedaan moet worden. De gemeentebesturen, en dat geldt niet alleen voor Waddinxveen, hebben in ons land veel meer gekeken naar uitbreiding van de eigen plaats, dan naar de nood- Omdat in de laatst gehouden gemeente raadsvergadering alle raadsleden er op stonden, dat de verordening in deze zin zou worden gewijzigd gaf wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereni ging) te kennen zich daartegen niet te zullen verzetten, alhoewel de noodzaak van de wijziging hem ontging. De Wad- dinxveense gemeenteraad was blij nu na veel gesleutel over een dergelijke rege ling te beschikken. Dertig jaar gemeentesecretaris is dezer dagen de heer H. Jenné, hier gefotogra feerd achter zijn bureau in het gemeentehuis. r. -v—i .ui»ar.««gjwr^-v ■"m— «i 12J, 25 en 40 jaar.” Is het een gelegenheid om bij terug te kijken? H. Jenné: „Het is in ieder geval een dag, die verschilt van andere dagen. Ik heb nu twee jubilea meegemaakt. De eerste keer toen ik 25 jaar gemeentesecretaris was (1968). De tweede keer toen ik 40 jaar in dienst van de gemeente Wad dinxveen was (1971). Als je dan ziet hoeveel mensen er verschijnen om je een hand te komen geven, dan zeg je: Ja, ’t is toch een bijzondere dag. Ook een soort rustpunt.” In de eerste plaats willen wij u wijzen op verschillende publikaties, die betrek king hebben op diefstallen van motor voertuigen, maar ook van goederen, die in die auto’s waren achtergelaten. In dit verband willen wij u adviseren om vol doende controle te houden op de voer tuigen welke op de weg geparkeerd staan. Laat nimmer voorwerpen of goe deren in uw auto achter, die voor de misdaad aantrekkelijk zijn om te stelen. Waar vult u nu uw dagtaak mee? H. Jenné: „Met correspondentie, bespre kingen en dergelijke.” Van een initiatiefrijke en levenslustige burgemeester, zoals we die nu hebben, en een veel noten op zijn zang hebbende gemeenteraad merkt u waarschijnlijk wel het een en ander. H. Jenné: „Ja, natuurlijk. Vooral tijdens gemeenteraadsvergaderingen. Je moet direct kunnen zeggen waar dit en waar dat staat. Maar dat is uiteraard niet al tijd mogelijk, tenzij je over die bepaalde, aan de orde zijnde zaak, parate kennis bezit.” Kost het u moeite in een gemeenteraads vergadering uw mond te houden? H. Jenné: „Nee. Wel spring ik er tussen als er pertinente onjuiste dingen zouden worden beweerd. Maar ik zou er geen voorstander van zijn al er geregeld ging worden dat ook gemeentesecretarissen meer hun mond zouden moeten open doen.” Hoe groot is de ,stem” van de gemeente secretaris in een college van Burge meester en Wethouders? H. Jenné: „Die kan groot zijn. Maar dat hangt duidelijk van de persoon in kwes tie af. In het algemeen weten de bestuur ders zelf natuurlijk wel wat ze willen. Ik maak me natuurlijk wel sterk dat er verkeerde beslissingen genomen worden als een gemeentesecretaris het college van B. en W. en de gemeenteraad maar aan laat modderen, zonder de vereiste wettelijke informatie aan te dragen. Een feit is wel dat in de tegenwoordige ver houdingen de politieke kleur van een gemeentesecretaris ook steeds belang- rijker begint te worden. Dat merk je heel duidelijk bij sollicitaties. Voor mij hoeft dat niet.” Vindt u een jubileum een bijzonderheid? H. Jènné: „Dat niet. Het is wel aardig om te vieren. Zeker die geijkte jubilea: oplossing, omdat daardoor eventuele be roepsschriften vlotter behandeld zouden kunnen worden. De minister laat zich nu eenmaal in deze zaken wat moeilij- ker ter verantwoording roepen. Burgemeester C. A. van der Hooft ver onderstelde, dat het aanbrengen van de voorgestelde wijziging er wel eens de oorzaak van zou kunnen zijn dat men selijke aspecten een wat grotere rol gin gen spelen dan wettelijke argumenten. De raadsleden zagen dat gevaar niet en besloten, na van het college de toezeg ging te hebben gekregen dat de verorde ning bij de bevolking populair gemaakt zal worden, tot de vaststelling van een iets gewijzigd reglement. Waddinxveen zal proberen gemeenten van het over legorgaan Midden-Holland eveneens voor deze verordening te interesseren terwille van de unifirmiteit en eventuele verruiming. WADDINXVEEN Burgemeester C. A. van der Hooft heeft ons in het ver leden meermalen gezegd hoe hij zijn rechterhand waardeert. Daarom herha len we zijn woorden nog maar eens: „De heer Jenné is een rustige, zelfverzekerde man. Zijn eerlijke en openhartige ka rakter is misschien zo snel mogelijk ge schetst met het volgende voorbeeld: Toen ik op 13 november 1958 werd be noemd tot burgemeester van Waddinx veen, kwam ik enkele dagen daarna on officieel kennismaken. Mijn benoeming ging immers pas op 1 december van dat jaar in. Bij die gelegenheid kreeg ik van mijn toekomstige secretaris de gemeen telijke begroting aangeboden. Hij was overigens niet sluitend. Maar ik kreeg hem zomaar, zonder meer. Als blijk van sympathie. Ik wist dat ik erbij hoorde. Dat is nou de heer Jenné ten voeten uit.” Een strafbaar feit is, wanneer u uw auto verlaat, terwijl de mötor nog in werking is. Het ligt in de bedoeling dat niet af sluiten van een auto bij Algemene Poli tieverordening strafbaar wordt gesteld. Aansluitend op het vorenstaande is het wel strafbaar als men zijn bromfiets of fiets niet op slot op een weg of open bare plaats (parkeerterrein) achterlaat. Het is reeds vele malen voorgekomen, dat een eerder genoemd voertuig werd ontvreemd, toen deze niet op slot stond. Wij hebben reeds in het verleden enkele malen controle gehouden op voren staande bepaling. Toen werden die voertuigen door ons meegenomen naar het bureau en men kon ze daar, tegen Hendrik Jenné is een man van weinig woorden. Een gewaardeerde vraagbaak voor velen, die alleen bij jubilea geïn terviewd pleegt te worden. Toen zijn 25- jarig jublieum vijf jaar geleden werd ge vierd zei burgemeester Van der Hooft dat die vraaggesprekken hem ook niet wijzer hadden gemaakt. „Als ik ze lees, dan denk ik iedere keer: Dat is ’m nou. Hij zegt niets.” Drie decennia gemeentesecretaris zijn in dezelfde gemeente zou wel eens een bepaalde vorm van „bedrijfsblindheid” kunnen inhouden. H. Jenné: „Ik geloof juist, dat door de steeds voortgaande ontwikkeling van een gemeente als de onze de kans op be drijfsblindheid er gewoon niet is. Be drijfsblindheid betekent eigenlijk stil stand. Op het ogenblik bevinden we ons in wat rustiger vaarwater. Er wordt weinig meer gebouwd. En dat is nu juist weer een goed moment om verschillende I zaken te gaan af ronden.” Om voor de zesde klas-leerlingen van alle Waddinxveense basisscholen de brochure „Pas op de helft” aan te schaf fen werd 1400,- beschikbaar gesteld. Dit boekje is op verzoek van het minis terie van onderwijs en wetenschappen geschreven door Lock Elfferich en maakt duidelijk welke mogelijkheden het voortgezet onderwijs zoal biedt. Al leen mevrouw L. M. Oosterbroek-Waag- meester (lib.) zei tegen het beschikbaar stellen van een krediet voor de versprei ding van deze brochures wat aan te kij ken, omdat tenslotte nog zeer onlangs de „Onderwijskrant voor Nederland” in Waddinxveen is verspreid. En dubbel op is eens zo dik. Wethouder Van Gent (soc.) wees er op dat de krant is bedoeld voor de ouders en de brochure voor de leerlingen zelf. Alle raadsleden waren met burgemeester C. A. van der Hooft van mening, dat er niet genoeg gedaan kan worden om zowel ouders als kinde ren te doordringen van toekomstige on derwijsmogelijkheden. „Door deze zaken kan een gesprek met ouders en leerlin gen op gang komen,” meende deheer De Lijster. De brochure „Pas op de helft” werd door de heer C. J. Th. J. M. Smit (kath.v.) voor de zesde klasleerlingen een visitekaartje van de gemeente Waddinx veen genoemd. WADDINXVEEN Evenals vorige week donderdag wordt ok vanavond in het Anne Frank-centrutn door het NW een gespreksavond georganiseerd over medezeggenschap. Beide avonden heb ben een regionaal karakter gekregen doordat men zich daarvoor kon opgeven bij de heer D. Wortel, Buizerdhorst 36 in Leiden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 7