een een muis Walt Disney bouwde koninkrijk op Kleur- en raadwedstrijd met honderden prijzen s Werk van grote meester vastgelegd in 20-jarenplan DE PRIJZEN EN HET DEELNAMEFORMULIER STAAN OP DE ACHTERZIJDE VAN DEZE PAGINA 3M *-T" WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 Inzenden Nieuwe ster Eerste tekenfilms v Adressen Een droom vervuld Van stripfiguren die zijn bedacht en getekend door de legendarische Walt Disney. Onderaan deze pagina staan veertig heel erg bekende en misschien wat minder bekende figuren. In zwart-wit. Wij willen nu dat de jeugd van Wad dinxveen Donald Duck, de Grote Boze Wolf nee, we bedoelen al die tekeningetjes zonder nu namen te gaan noemen van de mooiste kleuren gaan voorzien. Dat is één. WADDINXVEEN In december 1928 stond Amerika op zijn kop door een kleine vriendelijke muis met een rood broekje aan. Hij en zijn schepper waren met hun eerste sprekende tekenfilm frontpagina-nieuws geworden. De man die hiermee aan het begin van een even fantastische als fascineren de carrière stond heette Walt Disney. Vrager^ mag Sneeuwwitje Walter Elias Disney werd op 5 de cember 1901 in Chicago geboren. Aanvankelijk woonde de familie op een boerderij bij Marceline (Mis souri) maar nadat vader Elias als boer mislukt was, vestigde het gezin Disney zich in Kansas City. Op de boerderij al had Walt met teer en grote kwast op de witte boerderij- muren al zijn eerste dierentekenin gen gemaakt. Vader en moeder Dis ney moedigden overigens bepaald niet zijn artistieke aspiraties aan. Walt Disney heeft maar te hooi en te gras tekenles gehad en dan meest al nog buiten het medeweten van zijn ouders. Hij was echter een na tuurtalent en wat hij later presteerde heeft hij zich voornamelijk zelf aan geleerd. WADDINXVEEN Het Weekblad voor Waddinxveen organiseert met het oog op Sint Nicolaas een grote kleur- en raadwedstrijd. Die wedstrijd voor de gehele jeugd van Waddinxveen staat in het teken van stripfiguren. Geheugensteuntje Iedereen kan meedoen t\ De uitgeknipte, gekleurde en ingevulde I B Postbus 66, Waddinxveen Oranjelaan 9 Peppelhorst 109 Het laatste jaar van de eerste wereld oorlog reed Disney als chauffeur op een ambulance in Frankrijk. Na zijn de mobilisatie ging hij op een advertentie bureau in Kansas City werken. Na nog bij een kleine uitegeverij gewerkt te heb ben, werd hij cartoonist bij een film- bedrijfje. In die periode begon hij ook zelfstandig, nog vrij onbeholpen, teken films te maken. Daar alleen wat plaat selijke bioscopen deze films wilden draaien, kwam hij niet eens uit de kos ten en had hij het heel armoedig. In 1955 ging ook een 20-jaar oude wens droom van Disney in vervulling. Onge veer 35 km ten zuid-oosten van Los Angeles werd het 24 ha grote amuse mentpark „Disneyland” geopend. Met dit Disney’s Magic Kingdom was 17 miljoen dollar gemoeid. De onvrucht bare, zanderige vlakte werd kunstmatig De eerste sprekende tekenfilm was met een al een geweldig succes. Mickey en Walt werden op slag nationale helden. In snel tempo kwamen de Mickey House films nu uit de studio. Onafscheidelijke kameraden van Mickey werden Donald Duck en Goofy. tekening kan naar de volgende adressen worden gestuurd of gebracht: Kleur- en raadwedstrijd the Rabbit”. Universal Films kocht het idee en liet hem nog enige filmpjes over dit konijn maken. Aangemoedigd door het succes hiervan vroeg Disney om meer geld voor zijn werk. Toen dit werd geweigerd verbrak hij zijn verbintenis met Universal, maar moest zijn idee Oswald achterlaten. Dit heeft Disney nooit vergeten en ging zich vanaf dat moment wapenen tegen elke toeëigening van zijn werk. Aan deze kleur- en raadwedstrijd kan ieder meisje en jongen meedoen. Leef tijd speelt geen rol. Wel is het nood zakelijk op het invulformulier naam, adres, leeftijd en of je een meisje of een jongen bent te vermelden. Aan de hand van de inzendingen en nog nader te be palen maatstaven zal de jury besluiten naar wie de in totaal 261 prijzen zullen gaan. Na maandag 3 december 12.00 uur kan er niet meer worden ingezonden. De uit slag zal worden gepubliceerd in het Weekblad voor Waddinxveen van don derdag 6 december. Punt twee is dat we graag van alle meis jes en jongens, die aan deze kleur- en raadwedstrijd van het Weekblad voor Waddinxveen meedoen, willen weten wie is wie. Ja, dat is niet mis. Een hele opgave, maar iedereen mag zijn vader of moeder vragen mee te helpen. Want strips hebben we allemaal in ons leven wel eens gelezen. Nu dankzij Mickey Mouse de Walt Dis ney Productions er financieel goed bij zaten, wilde Walt zijn plannen verwezen lijken om een getekende hoofdfilm te gaan maken. In 1937 kwam „Sneeuw witje en de zeven dwergen” uit. Het werd gelijk een wereldsensatie. Twee songs uit deze film werden wereld- schlagers: „One day my prince will come” en „Hi, ho, hi, ho,” het lied van de dwergen. Nu volgden de avondvullen de films elkaar vlug op. In 1940 Pinoc chio, in 1941 Fantasia en een jaar later Bambi en Dumbo. van bergen, tunnels en rivieren voor zien. Toch zinkt „Disneyland” volkomen in het niet bij het ambitieuze plan dat Walt Disney nog juist voor zijn dood heeft kunnen aankondigen. Het betreft hier de stichting van „Disneyworld”. Dit grootste vermaak- en vakantiepark ter wereld is geprojecteerd in Florida. Het wordt even groot als de stad San Francisco. Dit 1.000.000.000 kostende project, zal pas in 1985 geheel gereed zijn. De eerste fase is reeds gereed ge komen. Totaal krijgt Disneyworld vijf hotels met 500 tot 750 kamers elk, maar ook kamperen is er mogelijk. Disney world heeft eigen energiecentrales, een water-controle-systeem, een mono-rail en een eigen vliegveld waar de grootste vliegtuigen kunnen landen. Entertain ment, recreation en relaxation zijn de drie pilaren waarop Disneyworld gaat rusten. Alle mogelijke vormen van va- kantiebesteding op het land en te water zijn er mogelijk. Walter Elias Disney, de tovenaar van Hollywood, overleed op 15 december 1966 in het St. Joseph Hospital in Bur bank, recht tegenover zijn studiocom plex, aan een hartaanval nadat een maand tevoren zijn linkeroog was ver wijderd. Hij was toen 65 jaar oud. Zijn werk wordt voortgezet volgens een 20- jarenplan, dat hij bij zijn dood achter liet, door een driemanschap bestaande uit Donn B. Tatum, E. Cardon Walker en Ronald W. Miller, big-boss van de Walt Disney Productions en echtgenoot van Walt’s dochter Diane. In 1923 besloot hij naar Hollywood te gaan. In zijn koffertje wat tekenmateri aal en 40 dollar op zak. Hij ontdekte al gauw dat men in het Mekka van de filmindustrie nu niet direct op Walt Disney zat te wachten. Gelukkig woon de zijn broer Roy in Los Angeles en kon hij daar zijn intrek nemen. Die leende hem ook 250 dollar en daarmee richtte hij de eerste primitieve Walt Disney Studio in. Zijn eerste animation film „made in Hollywood” heette Alice in Cartoonland. Het was de eerste van een reeks die maar weinig succes had. Hij kwam toen op het idee van „Oswald In 1941 startte Disney met films die een combinatie waren van speelfilms met acteurs en tekenfilm. De bekendste hier van zijn: The Reluctant Rebel en The three Caballeros. Onder de serienaam „True live adventures” werd een twaalf tal natuurfilms uitgebracht. De bekend ste hiervan is wel „The living desert”. Het creatieve vermogen van Disney scheen wel onuitputtelijk want in het genre avonturenfilms en familieamuse- ment kwam er een schier onafzienbare rij speelfilms zoals o.a.: Het schateiland, Robin Hood, 20.000 mijlen onder zee, Deavy Crocket, Mary Poppins en The Love Bug. Toch vergat Disney zijn oude liefde, de tekenfilm niet. Er verschenen maar liefst tien programmavullende films. De grootste successen hieruit zijn: Cinderella, Peter Pan, The lady and the tramp, The Junglebook en Aristocats. Al in de trein op de terugreis van New York naar Los Angeles, waar hij de teleurstellende besprekingen met zijn financiers van Universal had gevoerd, ging Walt aan het werk om een nu zo noodzakelijk geworden nieuwe ster te creëren. Het werd Mortimer Mouse, maar nog voor de trein het station van Los Angeles binnenreed, was deze op advies van zijn vrouw al omgedoopd in Mickey Mouse. Zijn vrouw Lillian, waar hij in 1925 mee trouwde, is altijd een grote steun voor zijn werk geweest. Zij gaf hem naast zijn drukke werkzaam heden, het gezellige familieleven waar hij zo van hield. Uit hun huwelijk wer den twee dochters geboren, Diane en Sharon. Terug uit New York ging Disney on middellijk hard in zijn studio aan het werk om zijn idee Mickey Mouse ge stalte te geven. Weldra kwam de eerste Mickey Mouse film „Plane crazy”. Hierin werd ook Mickey’s vriendinnetje Minnie Mouse geïntroduceerd. „Plan crazy” werd snel gevolgd door de film „Galloping Gaucho”. Ondanks alle gro te verwachtingen, werden deze films niet het succes dat Disney en zijn broer Roy, die in 1927 als financieel brein, in de firma was opgenomen, gedacht hadden. Toch werd een derde film op stapel ge zet. In dezelfde tijd brachten de Warner Brothers de eerste geluidsfilm van Al Jolson uit. Dit was voor Disney aan leiding om zijn nieuwe Mickey Mouse film „Steamboat Willie” nog op het laatste moment van geluid te voorzien. Toch begrijpen wij best, dat er maar weinigen zullen zijn die een-twee-drie alle namen uit hun mouw schudden. Tenslotte heten wij geen Walt Disney. Daarom helpen wij alle deelnemertjes een beetje op weg, door op het invul formulier op de achterzijde van de te kening alvast wat namen te noemen. En bovendien: ergens in dit Weekblad voor Waddinxveen staan op een rijtje de ontbrekende namen genoemd. Alleen niet in de juiste volgorde, ’t Is bedoeld als een geheugensteuntje. Maar dan nog moet iedereen zelf bepalen wie is wie. Oja, en wie Kwik, Kwek en Kwak zijn komt er niet precies op aan

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 13