tachtigjarige werk van voor Israël-actie: Ruim drie mille NAAM ’’WARNAAR” IS EEN BEGRIP VOOR ONS DORP 1973 f 5.50 Stichting Zaalsport Waddinxveen aan Beaujolais Primeur Wijnhandel Van Eeuwen f31.50 de slag Veel waardering Oud-burgemeester Warnaar schudde tijdens receptie honderden handen HE A.C.Pruijs van der Hoeven WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 De Nesse Verkwikkend Raadsbesluit Reizen en trekken WADDINXVEEN De aan de Tollenslaan in Waddinx veen wonende publicist A. C. Pruijs van der Hoeven (62) is op verzoek van de hoofd redactie van het Weekblad voor Waddinxveen gaan pra ten met de heer A. Warnaar Jzn„ oud-burgmeeester van onze gemeente. Bijgaand treft u het door hem geschreven artikel aan. Zonder ophef WADDINXVEEN De Stichting Zaalsport Waddinxveen, die binnen niet al te lange tijd wil komen tot het stichten en exploiteren van zaalsport- accommodaties in Waddinxveen, is maandagmiddag opgericht. WADDINXVEEN De door de Hervormde Jeugdraad van de Centrale Hervormde Gemeente eind oktober-begin november op touw gezette actie om de zwaar getroffen bevolking van de staat Israël financieel te helpen zich te herstellen van de door de jongste oorlog aangerichte schade heeft in totaal 3.239,55 opgebracht. Opgemaakt bedje verjaardag van de man, die in de jaren 1947-1958 een belangrijk aan deel heeft gehad in de groei en bloei van de gemeente Waddinx veen. WADDINXVEEN Waddinx- veens oud-burgemeester A. War naar Jzn. blééf dinsdagmiddag in de raadzaal van het gemeentehuis handen schudden. Honderden men sen waren van heinde en ver geko men om hem en natuurlijk ook zijn echtgenote, mevrouw M. War naar-Veerman te feliciteren met de op die dag gevierde tachtigste Foto WvW/Sjaak Noteboom ADVERTENTIE Zuidkade 3 Brederolaan 4 gisteren nog in Frankrijk vandaag in Waddinxveen per fles Burgemeester C. A. van der Hooft reikt zijn voorganger, de heer A. Warnaar, met een handdruk een ets van De Nesse uit. Een belangrijk deel van zijn leven is ge vuld geweest met reizen en trekken. Niet alleen gedurende de tijd dat hij contac ten moest leggen voor het bloembollen- Ijedrijf waarvoor hij werkte en dat door de'crisis van 1932 moest worden opge heven. Het is weer kenmerkend voor de terzuiveringsinstallatie tot stand kwam en ziet deze aangelegenheid nog steeds als een hoogtepunt van zijn burgemees- terscarrière. en een enveloppe met geld ter vrije be steding. De heer Jenné herinnerde eraan, dat de bevolking vaak sprak over „vader en zoon” als hij met de heer Warnaar destijds door het dorp liep. Hij dacht ook aan al die vrienden, kennissen en medewerkers die in de loop der tijd door de dood ontvallen zijn. Twee weken lang zijn leden van her vormde jeugdverenigingen op pad ge weest om lucifersdoosje, volksliederen, kaartjes van Palestina, bouwplaten, stic- Tijdens de receptie heeft de heer War naar erg veel geschenken aangeboden gekregen. Te veel om op te noemen zou den we haast zeggen. We willen een uit zondering maken voor de barometer, die hij namens alle bewoners van het Anne Frank-centrum door de flatraad van dat centrum kreeg aangeboden. kers, kaarsen, foto’s, vlaggetjes en post zegels aan de man te brengen. Els van Wichen (12) en Gerda van Es (11), bei den uit de Acaciastraat, vertelde ons dit niet gemakkelijke werk - er kwam aan de deur soms veel discussie aan te pas samen met al die anderen te hebben ge daan met een verplichtend gevoel. „Ten slotte behoeft een land hulp,” vertelden de meisjes ons. Ze zitten in de zesde klas van de Rehobothschool en zijn alle bei lid van de meisjesclub „t Mosterd zaadje”. Handige 6 flessendoos slechts gen dat democratisch genomen besluit te verzetten, maar toch moet gezegd worden dat de gedachte van de minder heid om het gymnastieklokaal in Groens waard 3 neer te zetten een reële gedach te was. We werken nu aan de uitvoering van het door de gemeenteraad genomen besluit, maar toch wil ik er voor pleiten de overwegingen van de minderheid van toen in het stichtingsbestuur in gedach ten te houden,” aldus de heer Van Gent Mr. Fierst van Wijnandsbergen, stich tingsvoorzitter, deelde mee dat het stre ven erop is gericht drie commissies te gaan vormen: een financiële commissie, een exploitatiecommissie en een bouw commissie. Men is nog op zoek naar een aantal deskundigen zoals een bankman, een accountant, een bouwdeskundige en een horecaman. Tot slot van de bijeen komst in de raadzaal van het gemeente huis feliciteerde de heer A. P. de Graaff, voorzitter van de nu ontbonden Studie groep Sportaccommodatie Waddinxveen, het nieuwe stichtingbestuur en wenste het veel succes. De in Waddinxveen gevestigde en voor onbepaalde tijd opgerichte stichting wordt voorgezeten door mr. R. G. Fierst van Wijnandsbergen. Vice-voorzitter is de heer A. II. van Gent Als secretaris treedt op de heer E. J. van Beek jr en als penningmeester de heer H. P. Barth. In het uit negen man bestaand algemeen bestuur hebben voorts zitting de heren H. van Ek, R. Kleist, S. J. Melis, H. G. Doting en dr. W. H. J. M. Wientjes. „Het zal voor u altijd wel een vreemde ervaring blijven nu te recipiëren in de raadzaal van het Waddinxveense ge meentehuis, waar u zich jarenlang hebt ingezet voor de gemeenschap,” dacht burgemeester Van der Hooft Hij ont hulde al in 1956 twee jaar voor zijn benoeming met zijn voorganger in gesprek geraakt te zijn over dit Gouwe- dorp, zonder de heer Warnaar overigens direct duidelijk te maken dat zijn inte resse naar deze gemeente uitging. Toen de heer Warnaar dit later toch hoorde, zei hij tegen de toenmalige burgemeester van Willemstad: „Je zult weinig kans maken, er zijn veel kapers op de kust.” Maandagavond werden door de heer Van Gent in zijn kwaliteit als wethou der van onderwijs, sport, recreatie, jeugd en cultuur de leden van de Studiegroep Sportaccommodaties Waddinxveen het gezelschap dat in de eerste drie maanden van dit jaar een onderzoek heeft ingesteld naar de behoefte aan zaalsportaccomodaties op korte en lan gere termijn officieel op de hoogte Mevrouw J. van der Hooft-Lourens gaf de vrouw van de jarige oud-burgemees- ter een bos bloemen Namens de burge meester, oud-bestuurders en oud-ambte- naren bood gemeentesecretaris H. Jenné de heer Warnaar een kistje sigaren aan In gemeenteraadsvergaderingen in au gustus van dit jaar besloten de raads leden in één bouwstroom een sporthal in het sportpark „De Sniep” te zullen gaan neerzetten en een gymnastieklokaal op de hoek Peter Zuidlaan/Johannes Post- laan in Groenswaard 1. De heer Van Gent verheelde in zijn korte toespraak niet, dat hij tijdens het raadsdebat over de plaats van het gymnastieklokaal (niet in Groenswaard 1, maar in Groenswaard 3) het eens moest zijn met de minder heid, waaronder de voltallige PvdA- fractie. Die minderheid zag het gymnas tieklokaal om onderwijskundige redenen Kever in Groenswaard 3 verrijzen. „Uiteraard ben ik niet van plan me te- heer Warnaar, dat hij deze reizen steeds benutte om allerlei indrukken op te doen, die zijn geest zouden kunnen ver rijken, en deze indrukken niet voor zich zelf hield maar in woord en geschrift bekend maakte. Hij publiceerde in de „Nieuwe Leidsche Courant”, waarvan hij in 1919 mede-oprichter was en in de destijds in de Rijnstreek verschijnen de „Rijnlandsche Courant” waarvan hij lange tijd hoofdredacteur was. Hoe veelzijdig zijn belangstelling was blijkt wel uit de titels van zijn artikelen, zo als Amerika en de Franse politiek”, „Evangelisatie in Amerika”, „Modern Verkeer”, „Corruptie”, „Godsdienst en kerken” „Hollanders in den vreemde”, „De waarde van het geld”, „Geestelijk leven in Amerika”, etc. die gedurende zijn Amerikaanse reizen het licht zagen. Maar ook als hij zich thuis bevond in zijn toemalige woonplaats Sassenheim publiceerde de heer Warnaar om uiting te geven aan zijn betrokkenheid bij het gemeentelijke gebeuren en schreef hij ook bij hoogtijdagen, zoals Kerstmis en Oudejaar, zijn overdenkingen. Deze ar tikelen zijn, jammer genoeg, niet in ge bundelde vorm uitgegeven. Ook spannende perioden en grootse mo menten tipt de heer Warnaar aan. Hij vertelt ze zonder ophef, alsof hij er zelf niet zó intens bij betrokken is geweest en door zijn toedoen goede resultaten konden worden geboekt. Maar door de ze verteltrant krijgen zijn verhalen extra kleur en spanning. Hij vertelt over de tijd, dat in opdracht van de Christelijk Gereformeerde Synode contacten moes ten worden opgenomen over de hele wereld om de emigratie te bevorderen. Hij vertelt over het bevorderen en leiden der emigratie naar Canada; over het werk om emigranten een goede geeste lijke verzorging te bereiden in den vreemde en daarvoor overal kernen moesten worden gevormd. De planning, die moest worden verricht om onder andere bij Vancouver en Edminton gron den te verdelen en opvang te scheppen voor de grote toevloed van emigranten, die in een topjaar meer dan 50.000 Ne derlanders telde. De besprekingen te Grand Rapids, die voor al dit werk no dig waren en wat er zo al nog meer bij kwam kijken. Hij praat over het werk dat verricht is voor de opbouw van een Hollands weeshuis in Korea, dat nu nog permanent door Nederlandse giften in stand wordt gehouden. Hij memoreert het werk voor de AR partij als lid van de raad te Sassenheim en als lid van het Centrale Comité van de AR en zijn functie bij de Nederlandse Ziekenfonds Federatie NEZIFO. Even komt ook nog ter sprake zijn gijzeling, eerst in Neder land en later te Buchenwald, gedurende de Duitse overheersing. Foto Sjaak Noteboom Dit is het materiaal waarmee men de staat Israël financieel heeft kunnen steunen. Foto Sjaak Noteboom Stichting Zaalsport Waddinxveen is een feit. Op de oprichting daarvan wordt een dronk uitgebracht Wie met deze tachtigjarige in contact treedt ondervindt dit als een verkwik kende belevenis. Alhoewel zijn fysieke gesteldheid niet meer honderd procent is door een paar „versleten benen”, zoals hij met enige zelfspot zegt, is hij nog steeds een figuur die gezag uitstraalt. Soms bedachtzaam zijn woorden zoeken de, maar steeds op heldere en kernachti ge wijze zijn antwoorden formulerende, worden flitsen uit zijn drukke maar rijke leven onthuld. Daarbij twinkelen zijn ogen dikwijls van humor als hij al pra tende herinneringen weer levend maakt. Wat heeft deze man bewogen om zijn leven zo intens te beleven! Een leven, waarin zijn burgemeesterschap in feite een kleine periode betekende. Als het gesprek in deze richting voert aarzelt de heer Warnaar even voordat hij antwoord geeft. Een aarzeling, die voortkomt uit een zekere schroom om zich als ’t ware niet te willen verheffen boven zijn me demens èn of hij zich wilde beraden of hij zijn diepste gevoelens zo maar kon uitspreken. Maar, deze aarzeling is spoe dig overwonnen en in de intieme sfeer van zijn kamer geeft hij een antwoord dat de figuur Warnaar geheel typeert en uit zijn mond zo simpel en waar klinkt: „Ik heb graag God willen dienen”. Dit motief heeft zijn leven geleid en heeft hem ook in tegenspoed rijk ge maakt Het heeft alles wat hij heeft aan gepakt doortrokken met een vurig door zettingsvermogen en grote wilskracht, ’t Is soms lastig om zoiets te zeggen, verklaart de heer Warnaar later. Zo’n uitspraak klinkt in dit land dikwijls zo zwaar in tegenstelling tot de openheid die men bijvoorbeeld in Amerika be loont Dikwijls hoorde hij daar dat de een de ander bij een ontmoeting vroeg: „Are you saved, brother!” gesteld van het feit dat de Stichting Zaalsport Waddinxveen nu isopgericht Bij dit bedrag zit 878,29. Dit is de op brengst van de „Amerikaanse” verko ping, die dinsdagavond in „De Hoek steen” aan de Esdoornlaan werd gehou den tijdens de slotavond van de Israël- actie. Behalve die verkoping en de be kendmaking van het eindbedrag werden er door de heer J. van den Heuvel ook recente dia’s vertoond over Israël. Foto Sjaak Noteboom Ook Gerda van Es (links) en Els van Wichen, beiden uit de Aciastraat, zijn voor de Israëlactie in Waddinxveen op pad geweest. De heer Van der Hooft herinnerde er aan, dat het zijn voorganger is geweest die hier de basis legde voor een gezonde uitbouw van Waddinxveen. Een uit bouw compleet met voorzieningen, zo als de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Bij een oriënterend bezoek aan Waddinx veen had de heer Warnaar zijn opvolger het nauwste straatje van ons dorp laten zien: De Nesse. „Als uw opvolger heb ik dat straatje moeten afbreken, hoe rustiek en mooi dit deel van ons dorp ook was,” moest de burgemeester toe geven. Toch is De Nesse niet helemaal vergeten. Er is een ets van, gemaakt door de Noordbrabantse kunstschilder C. de Kort, die hij zijn voorganger aanbood uit waardering voor het vele werk, dat hij als burgemeester in het belang van Waddinxveen heeft verricht en uit er kentelijkheid voor zijn aandeel in de groei van de gemeente Waddinxveen door zijn eerste aanzet op het gebied van de woningbouw. „Wij zijn erg blij een burgemeester te hebben gehad, die Warnaar heette,” sprak hij. Over zijn periode als burgemeester te Waddinxveen is de heer Warnaar kort. „Ik kwam in een opgemaakt bedje”, zegt hij. „Alles liep zo gemakkelijk, dank zij de vele medewerking die ik mocht on dervinden.” „En mijn vriend, Cor van der Hooft doet ’t zo prima. Een heel harde werker, vol initiatieven en een goed beheerder van de taken, die je nu eenmaal als burgemeester hebt.” Hij is nog steeds bijzonder verheugd, dat ge durende zijn ambtsperiode de rioolwa- Een man, zoals velen zich nog zullen herinneren, begiftigd met een scherp verstand, een enorme werklust en een voorbeeldig organisatievermogen, en de ze gaven niet alleen duidelijk demon streerde in de periode dat hij als burge meester in functie was maar ook bij al zijn werkzaamheden en dat zijn er vele geweest gedurende de lange tijd dat hij zich actief kon inzetten. Een man, die zich altijd nauw betrokken heeft ge voeld bij het instandhouden en verdedi gen van de onveranderlijke waardevolle principes, waarmede een mens zich in zijn leven moet omringen. Korte flitsen over het rijke leven van een tachtigjarige! Het gaat daarbij niet om de functies maar om de mens die de functies draagt. We mogen blij zijn, dat de gemeente in haar rij gezagsdragers de opmerkelijke figuur „Warnaar” kent. We mogen dankbaar zijn dat de heer Warnaar, tezamen met zijn lieve vrouw, in zijn flat in het Anne Frank-centrum nog steeds over het mooie dorp Wad dinxveen kan uitzien en van haar vele vernieuwingen en uitbreidingen kan kennisnemen. WADDINXVEEN Abraham War naar, oud-burgemeester van Waddinx veen, is eergisteren tachtig jaar gewor den. Een gebeurtenis, die niet alleen een vermelding waard is, omdat het bereiken van zo’n kroonjaar een bijzondere mijl paal betekent in het leven van een mens, maar in dit geval ook past als een eer biedig eerbetoon aan de man, die ge durende elf jaar (dec. 1947-dec. 1958) als hoogste gezagsdrager in dit Gouwe- dorp zich volledig voor haar belangen heeft ingezet. „U hebt de leeftijd bereikt van de zeer sterken,” zei burgemeester Van der Hooft in zijn welkomstwoord aan het begin van de receptie, die de jarige be woner van het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad en zijn vrouw door het gemeentebestuur van Wad dinxveen werd aangeboden. i. ...?v i

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9