de Arbeid: van IS en Wiertsema SGP/Hervormde Kiesvereniging: „Zuiniger gaan leven en ARP/CHUOok een trimbaan moet er komen Partij „Eerst kijken wat nodig dan ’t geld opzoeken uitgaven gaan beperken ARP/CHU: „Financiële positie kan best minder somber zijn ■B 1 a l rlifcl I él Sis ■M WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 Pagina 9 M. BOERE Personeelsbeleid WESTHAVEN 31-32, GOUDA. 001820-17861. jwtiow Gewestvorming Krampachtig W oningbouw P. de Lijster (ARP) Reorganisatie Onderwijs WADDINXVEEN Naast onder meer een veldijsbaan, hockeyvelden en een midgetgolf baan sportaccommo daties zoals die ook worden genoemd in de beleidsnota 1974 van het college van Burgemeester en Wethouders verdient ook een trimbaan de aandacht. Dit zei ARP-raadslid P. de Lijster tijdens zijn algemene beschouwing over de begroting van de gemeente Waddinxveen van het volgend jaar. Hij sprak niet alleen namens zijn eigen (twee mans)fractie, maar ook namens de (een mans)fractie van de CHU. WADDINXVEEN De financiële positie van de gemeente Waddinxveen zou best eens minder somber kunnen zijn, dan in de beleidsnota door het college van Burgemeester en Wethouders wordt geschetst. Deze veronder stelling uitte de heer P. de Lijster (arp) tijdens zijn algemene beschouwing over de gemeentebegroting 1974. Het ARP-raadslid voerde een kwar tier lang het woord namens de in totaal drie leden tellende fractie van de Anti-Revolutionaire Partij (AR- P) en de Christelijk-Historische Unie (CHU). De heer De Lijster signaleerde dat in de voorbije peri ode de samenwerking tussen ARP en CHU weer was hersteld. J. Havenaar (SGP/Hervormde Kiesvereniging) Sociale zorg WADDINXVEEN De raadsfractie van de Partij van de Arbeid is van mening dat eerst bepaald moet worden wat in een gemeente als Waddinx veen nodig is om pas daarna de financiële aspecten van een en ander te bezien. „En niet omgekeerd,” stelde de socialistische fractievoorzitter M. Boere duidelijk vast. WADDINXVEEN „We zullen in de toekomst zuiniger moeten worden; onze uitgaven zullen we moeten gaan beperken.” Dat is de mening van de raadsfractie van de SGP/Hervormde Kiesvereniging, zoals die tijdens de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1974 werd uitgespro ken door de heer J. Havenaar. Zijn redevoemg nam vijf en twintig minuten in beslag. Dat er wel degelijk bezuinigd kan worden toonde de woordvoerder van de SGP/Hervormde Kiesvereni ging aan door te wijzen op de resul taten van het beperken van de openbare straatverlichting. „Nu blijkt toch wel nu de verlichting op de Gouwebrug is gehalveerd dat er een overdaad van licht was.” UNIEK STENO-ONDERWIJS »STEHO~PMKTIKUm l ld - S'T'SSSEl ADVERTENTIE Foto Gijs Kooren ADVERTENTIE BLOEMTIEK Eign. H. I. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 B— IK1 aanleg van grote wegen rond ons dorp, omdat hierdoor het landschappelijk ka rakter van grote delen van Waddinxveen ernstig zou worden aangetast. B. en W. zouden de nodige stappen moeten onder, nemen om een snellere spoorverbinding met Den Haag en Rotterdam te krijgen. Wat betreft het jeugd- en jongerencen trum „De Bonkelaar” toonde de heer De Lijster zich wat gereserveerd. „Uiteer- aard moeten we vaststellen, dat er wei nig accommodatie voor de jeugd is in Waddinxveen. De verenigingsgebouwen van kerken en sportclubs vervullen een belangrijke plaats in deze. De overige jeugd heeft eigenlijk geen accommodatie. Bestaat er echter bij deze jeugd en bij de jeugd in het algemeen nog wel behoefte aan een centrum als „De Bonkelaar”?, vroeg het ARP-raadslid zich af en infor meerde naar cijfers hierover en naar subsidiëringsvoorwaarden. De heer De Lijster zich wat gereserveerd. „Uiter- ARP en CHU-kiesverenigingen in hun reactie op het structuurplan dat hebben gedaan dat het overweging verdient bij de te bouwen sporthal in „De Sniep” passende accommodatie voor de jeugd te maken. Dat zij een fervent tegenstandster is van de gewestvorming mag als bekend wor den verondersteld. Toch ging de heer Havenaar nog eens in op de bezwaren die zijn partij heeft tegen deze, wat wordt genoemd, vierde bestuurslaag. „Voor deze gewestvorming is geen wet telijke basis,” aldus dit raadslid voor de SGP/Hervormde Kiesvereniging, er aan toevoegend dat dit zijn eerste bezwaar is. Dat deze bestuurslaag tussen de pro vinciale- en gemeentelijke overheid geld - veel geld” - gaat kosten is een tweede Boere zei een gevoel van onbehagen niet te kunnen onderdrukken als er wordt gezegd dat er in Waddinxveen geen werkeloosheid zou zijn. „Nogmaals wil onze fractie wijzen op het rapport van de vakbeweging, waarin aangetoond wordt dat in de toekomst problemen in deze regio kunnen ontstaan,” merkte de PvdA-fractievoorzitter op. Hij infor meerde tevens naar de oppervlakte van de nog aanwezige (onverkochte) indu- strieterreinen. De heer Boere liet er geen twijfel over bestaan het nu nog juist te vinden in 1974 met een sluitende begroting te ko men, „al komt het ons voor dat het dit maal nogal krampachtig is verlopen.” Hij stelde vast, dat dit wel eens voor lopig het laatste (sluitende) huishoud boekje van de gemeente Waddinxveen zou kunnen zijn. De voorgestelde belas tingmaatregelen zullen door de socialis ten worden aanvaard, alhoewel de heer Boere aankondigde zich daar waar moge lijk te zullen laten leiden door de in komensverschillen van de inwoners. Hij gaf nog wel als zijn mening de stijgende reinigingsrechten niet in tariefsverho gingen, maar door middel van verschui vingen in de begroting van de dienst Overigens vond de heer De Lijster een goed inzicht in de financiële positie van de gemeente niet te hebben door de achterstand die is ontstaan bij het op stellen van de gemeenterekeningen. Hij zei ook een overzicht van de financiële consequenties van de aanbevelingen en de te nemen maatregelen in de beleids nota 1974 van het college van Burge meester en Wethouders te missen, even als een visie op het personeelsbeleid, het subsidiebeleid, gedachten over gewest- De raadsfracties van de ARP en CHU hebben zorg over de voortgang van de woningbouw in Waddinxveen. Betreurd wordt dat het aan onze gemeente voor 1974 toegewezen contingent van 131 ge subsidieerde woningen in reserve moet worden gehouden. „Dat de ontwikkeling van Waddinxveen gerelateerd moet wor den aan die van Gouda is een uitspraak van het college waar wij niet achter staan. Waddinxveen, dat wij bepaald nog niet willen karakteriseren als een self supporting woonwijk van Gouda, heeft in vergelijking met die stad te veel eigen trekken, of vertaald in politieke termen: te veel eigen identiteit,” voegde de heer De Lijster het college toe. Het verkeers- en vervoersbeleid zal naar zijn mening gericht moeten zijn op het wegnemen van knelpunten en het ver beteren van bestaande wegen. Eén van die knelpunten betreft de oeververbin ding over de Gouwe. Een ventweg voor lokaal verkeer in het aan te leggen aquaduct zou volgens de protestants- christelijke fractie in de Waddinxveense gemeenteraad dan ook een verbetering zijn. Er bestaat geen behoefte aan de in het kader van het subsidiebeleid wor den uitgegeven, kunnen we beter aan onze straten besteden. Die straten ko men alle bewoners ten goede,” meent de fractie van de SGP/Hervormde Kiesver eniging. Tot slot maakte hij nog een opmerking over de verminderde subsidiebijdrage aan de Christelijke Openbare Biblio theek en Leeszaal. Deze vermindering wordt betreurd, omdat volgens hem hierdoor een goedwerkend bibliotheek- apparaat gedwongen zou worden haar diensten aan de bevolking te moeten gaan beperken. En dat terwijl in 1975 een nieuwe rijkssubsidieregeling van kracht wordt, waarbij de personeelslas ten voor rekening van het rijk zullen komen. „Willen we daarvan profiteren, dan zullen we nu moeten zorgen een zo goed mogelijk bibliotheekapparaat te be zitten,” aldus de heer De Lijtser. bezwaar. „Het wordt zelfs een geldver slindend bestuur,” oordeelde de heer Havenaar. De burger die steeds verder van zijn overheid komt af te staan en de logheid van het lichaam zijn andere door de SGP/Hervormde Kiesvereniging ge formuleerde bezwaren. „Wij blijven voorstander van de tot nog toe gevolgde gemeenschappelijke regelingen, die veel en goed werk hebben verricht en waar bij iedere gemeente vrij blijft zich al of niet aan te sluiten. Is eenmaal een ge west gevormd dan zal iedere gemeente daarin worden opgenomen of dit in het belang van de bevolking is of niet.” Het niet onwaarschijnlijke van zijn ver onderstelling, dat het met een verslech tering van de financiële positie van on ze gemeente best eens mee zou kunnen vallen, bewees de heer De Lijster door te wijzen op het eind 1970 door de ge meenteraad aangenomen „miljoenen plan” (sportpark „De Sniep”). „Voor dekking van de lasten destijds geschat op drie ton zijn een aantal belastin gen drastisch verhoogd. Sommige daar van gingen medio 1971 in, de overige hadden als ingangsdatum 1 januari 1972. Nog niet alle zaken van het „miljoenen plan” zijn gerealiseerd. Bovendien druk ken de lasten van andere investeringen pas in 1974 volledig op de begroting,” aldus het ARP-raadslid, dat om die re den zei minder somber te zijn. De dienst Openbare Werken en Bedrij ven moet volgens de Waddinxveense socialisten streven naar arbeidsbesparen de methoden, samenwerking met andere gemeenten bij gebruik van wederzijds materiaal, terwijl reorganisatie van werkzaamheden en mechanisatie in een gemeente die niet of nauwelijks meer groeit niet meer weg te cijferen zaken zullen zijn. Dat het hanteren van meer vergiften bij onkruidbestrijding („De natuur kent geen onkruiden”) gezien zou kunnen worden als een arbeidsbe sparende methode wordt door de PvdA fractie met klem bestreden. Het doorvoeren van bezuinigingen bij de dienst Openbare Werken en Bedrij ven wordt door de heer Havenaar als „verkeerde zuinigheid” beoordeeld. Hij vindt het niet juist steeds maar weer het straatonderhoud te verschuiven, zeker niet in een tijd dat de achterstand in het straatwerk al zichtbaar wordt. „Wij achten het juister de bezuinigingen door te gaan voeren in de toekenning van subsidies. Ons standpunt is dat er daar besnoeid moet worden. De sommen, die Opvallend was dat de PvdA-fractie het college van Burgemeester en Wethou ders het voorstel deed wethouder A. H. van Gent (soc.) van onderwijs voortaan ook te belasten met alles wat met jeugd zaken en vormingswerk in Waddinxveen te maken heeft. De heer Boere gaf B. en W. ook in overweging bij de dienst Openbare Werken en Bedrijven een ex periment te beginnen in het geven van inspraak aan gemeente-ambtenaren. On aanvaardbaar zei hij het voorts te vin den, indien er geen woningwetwoningen zouden worden gebouwd tussen de lan Dorrekenskade en de Burgemeester Trooststraat (bestemmingsplan Zuid- kade I). vorming en een prioriteitenlijst. Het ARP-raadslid merkte wat betreft het personeelsbeleid op, dat een goed wer kend bestuur alleen mogelijk is met een goed werkend bestuursapparaat en hield zich dan ook aanbevolen voor een na dere uitwerking van het door B. en W. te voeren personeelsbeleid. De heer De Lijster liet er geen twijfel over bestaan dat een sluitende begroting uitgangspunt van het gemeentelijke financiële beleid moet zijn. „Een tekort op de begroting zal het kleine stukje autonomie dat wij nog bezitten geheel doen verdwijnen,” meende hij. Waardering had het protestants-christe- lijk raadslid voor de wijze waarop het gemeentebestuur de bevolking bij de discussie over de toekomst van Wad dinxveen betrekt. „Wij hopen, dat op de ingeslagen weg wordt voortgegaan en dat de bevolking bij de voorbereiding van alle belangrijke besluiten voor onze gemeente zoveel mogelijk word tbetrok- ken.” De heer De Lijster benadrukte nog eens dat de fracties van de ARP en CHU in grote lijnen staan achter de reactie van de twee kiesverenigingen van deze partijen op het structuurplan. Dat bete kent: uitbreiding van het dorp in het zuiden en dan nog alleen om de natuur lijke aanwas van de bevolking en enige vestiging van elders wonenden op te van gen. Flatbouw in dat gebied wordt af gewezen. Het onderwijs moet naar de mening van de heer De Lijster een belangrijke bij drage leveren tot een volwaardige ont plooiing van de jonge mens. „De zorg voor goede onderwijsmogelijkheden dient daarom een hoge prioriteit te heb ben,” aldus het ARP-raadslid, dat vast stelde dat het college daar voldoende oog voor heeft. Dat de scholenbouw reeds nu is afgestemd op de komende integratie van het kleuter- en het basis onderwijs verheugt hem. Belangstel lend zei de heer De Lijster uit te zien in hoeverre de Prinses Marijkekleuter- school zoals door het schoolbestuur is gevraagd zal worden vervangen. De totstandkoming van een schoolad viesdienst wordt toegejuicht, hoewel de ARP en CHU van mening zijn dat zon der rijkssubsidie dit een te zware last zal betekenen. Openbare Werken en Bedrijven te willen opvangen. De PvdA-fractie vindt het jammer dat op het gebied van de recreatie in Wad dinxveen een impasse is ontstaan in de realisering van diverse mogelijkheden. Aan het Gouwebos wordt een hoge pri. oriteit toegekend, juist omdat dit bos-in- aanleg zo vlak bij de woonwijken is ge situeerd. De heer Boere zei wel het aan koopbeleid en het aanplanten met be trekking tot het Gouwebos via een lange termijnplanning te willen laten verlopen. Sprekende over het cultuurbeleid, waar naar men tevergeefs in de beleidsnota van het college zei te hebben gezocht, hoopte de PvdA-fractievoorzitter dat wethouder Van Gent een aanzet weet te geven tot het realiseren van een cul tuurbeleid. „Te lang is deze sector in Waddinxveen stiefmoederlijk behan deld,” aldus de heer Boere. Ten aanzien van de sociale zorg in onze gemeente is het de socialisten niet mo gelijk tot een beleidsbeoordeling te ko men. Dat wordt geen juiste zaak gevon den. „Om in de toekomst tot een juiste gang van zaken te komen lijkt ons de in stelling van een commissie van sociale zaken de juiste manier om tot beleids beoordeling en daardoor beleidsbeïn vloeding te komen,” zei de heer Boere te menen. Van de PvdA-fractie mag de ze commissie best in de openbaarheid vergaderen ,al kunnen er zaken zijn die in het openbaar moeilijk te bespreken zijn. Maar zoals in ons verkiezingspro gramma staat, en dat geldt voor alle commissies, openbaarheid als regel en beslotenheid als hoge uitzondering.” Wat openbaarheid van commissies be treft, is de PvdA-fractie niet zo geluk kig met de werkwijze van de commissie Werkgelegenheid Waddinxveen. De heer Hij had voor het uitspreken van zijn algemene beschouwing over de gemeen tebegroting 1974 vijftig minuten nodig. In het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week hebben wij enkele facetten daaruit met betrekking tot de woning bouw, het onderwijs en het jeugd- en welzijnswerk reeds belicht. 'onder leiding van docente 'landelijke praktijkexamensl 'individuele studie ’schriftelijke begeleiding •persoonlijke begeleiding ’opfriscursussen ’aanvangsdatum zelf te ’clublessen steno engels, bepalen ’duits en frans I *10 deelnemers per groep ’prospectus op aanvraag J ’iedere les een test r-i J I .'fll 8

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 9