is niet VARIA VARIA Snoep ’n appel slecht voor het gebit Hoe staat het met de gewestvorming? Dit jaar uitbreiding Bouwvoorlichting tevreden over ’73 Buslijnen 50 tot 100 procent meer bezet 50 FIETSEN- STANDAARDS NVCB FOTO/FILM FOTO/FILM „Handslijpen” met het NIVON ’n Jaarvergadering van GEVONDEN EN VERLOREN Plattelandsvrouwen Spreekuren IIADl filmtips Ml BC I |h voor u getekend W ™l II door CORK ACTIE MOEDERS VOOR MOEDERS Den Haag signaleert uiteenlopende opvattingen If II ni II Pagina 13 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 10 JANUARI 1974 WADDINXVEEN Op de negen - Declamatie-avond •^'^oaoaaa I I STRUCTUURSCHETS VOOR BESTUURLIJKE INDELING PROVINCIALE EN GEMEEN TELIJKE INDELING DE FINANCIËN VAN DE GEWESTEN Foto-en filmtips voor u getekend door CORK i WADDINXVEEN/DEN HAAG Over de gewestvorming wordt in de Waddinxveense gemeenteraad nogal eens gesproken. Tijdens de begrotings- debatten zei de heer J. Havenaar (SGP/Hervormde Kiesvereniging) maar weer eens dat de fractie waartoe hij behoort zich fel tegen deze, wat wordt genoemd, „vierde bestuurslaag” zal blijven verzetten. In de laatste gemeen teraadsvergadering in 1973 zeiden de raadsleden in meerderheid welover wogen naar een gewest te willen groeien, dat er over zes jaar (1980) moet zijn. WADDINXVEENOp de negen - nu voorbije - autoloze zondagen hebben de bussen van NV Verenigd Streekvervoer Westnederland in Waddinxveen op de meeste lijnen 50 procent meer mensen vervoerd. Soms zelfs 100 procent. Deze getallen worden genoemd in het nog niet verschenen jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. Het aantal passagiers nam reeds in oktober dus voordat de oliecrisis begon toe. Westnederland constateerde een 4 procent hogere bezettingsgraad van het materiaal. De energieschaarste stelt Westnederland voor zeer veel organisatorische problemen. Bewondering verdient de grote bereidheid van het personeel om de problemen op te vangen. Wat de be drijfsvoering betreft is een bijkomend probleem de arbeidsverkorting in deze jaren, die tot een grotere be hoefte aan personeel leidt om het bedrijf draaiende te houden. Westnederland ziet in het spitsverkeer het grootste probleem in het komende jaar. Omdat het openbaar vervoer niet geheel de functie van de auto kan ovememen heeft Westnederland de Kamer verzocht het poolen en het spreiden van de werktijden te bevorderen. Bedrijfseconomisch wordt de situatie voor het openbaar vervoer wel zeer moeilijk omdat men met tijdelijke maatregelen moet werken: het financieel tevoren begroten is een hachelijke zaak J J Foto-en filmtips voor u getekend door CORK FOTO/FILM Foto-en voor be.aarden Hand- en spandienst FOTO/FILM Foto en VF1IIIH door CORK FOTO/FILM Foto en itii m ii IC I voor u getekend Wnlllfl door CORK Met betrekking tot de gewestvorming moet worden vastgesteld: a. dat in de praktijk, in het parlement en in de we tenschappelijke wereld vooralsnog sterk uiteenlopende opvattingen bestaan; b. dat de ervaring met de gewestvorming niet in alle opzichten gunstig kan wor den genoemd; c. dat bepaalde gedachten over gewestvorming, die ook in het par lement leven, kuimen worden verwezen lijkt nadat de Grondwet op dit punt zal zijn gewijzigd en d dat binnen een jaar van de Raad voor de Territoriale De centralisatie een rapport over de be stuurlijke organisatie in een ruimer ka der te verwachten valt Hiernaast moet als een belangrijk feit worden aangemerkt, dat het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp van wet op de gewesten (zitting 1970-1971, nr. 11246) in het voorlopig verslag van vele zijden aan ernstige kritiek is onder worpen. Overweging van deze kritiek heeft tot de conclusie geleid, dat het ontwerp zou moeten worden gewijzigd, dat in feite van een nieuw ontwerp zou moeten worden gesproken. Uit staats rechtelijk oogpunt zuiverder is dan de intrekking van het aanhangige wetsont werp te bevorderen en een nieuw ont werp in te dienen. Kinderen zijn geen portretmodellen. Yang daarom het kind in zijn spel. Knip desnoods enkele keren af, zonder 'n opname te maken. Films kunnen mislukken door te snelle kamera- bewegingen. Zorg bij het filmen voor de zo hoognodige rust. D’r zijn maar twee plaatsen waar fotograferen taboe is: bij militaire projecten en in Staphorst. Pas ook op in Oosterse landen, want foto's maken van mensen mag niet van Mohammed. Test voor U gaat flitsen steeds even de batterijen van uw flitser, 't Is zo jammer als-ie weigert, net wanneer het er erg op aankomt. Laat uw kinderen maar gewoon doen voor uw filmkamera; gewoon is vaak al gek genoeg. einde van het tweede kwartaal van het jaar 1975 voor vaststelling gereed zijn. Achtergronden zijn gevaarlijke zónes. Laat geen boom uit een hoofd steken of bloemen uit een oor. Maak voor kinder foto’s eens een knieval en word kind tussen de kinders. Geloof ons: Uw foto’s winnen dan aan echtheid. Niet schuin omhoog of om laag door de zoeker kijken alstublieft! Wat hebt u nu aan een half hoofd van uw spruit? Portretteer niet van te dichtbij. Minder dan 1 meter is niet aan te raden. WADDINXVEEN Dinsdag 15 janu ari is er om 10.30 uur een bijeenkomst in het Anne Frankcentrum, voor alle dames van de hand- en spandienst. Zou den de dames die een auto ter beschik king hebben en niet kunnen komen, even laten weten of we op hun kunnen blijven rekenen ondanks de benzinedistributie Kijken door een leeg diaraampje: Durf de „schaar” (een plakpersje) te gebruiken als u gaat monteren. Kritische knippers ma ken films, waar vaart In zit Maak 's een jaarboek in foto's. Wordt straks één van uw meest dier bare bezittingen. ’n Filmkamera is geen •verrekijker. Film vaak van dichtbij of haal het beeld naar U toe. 't Zijn de mooiste beelden, waar grote en kleine emoties op het gezicht staan te lezen. ANNE FRANKCENTRUM Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Pedicure/Schoonheidsspecialiste: eerste dinsdag van de maand, 9 tot 12 u. Dames- en herenkapper: donderdag 9-12 uur PROT. CHR. STICHTING VOOR MAATSCHAPPELIJKE DIENST- VERLENING: afdeling Gezinsverzorging en Bejaardenzorg: spreekuren: iedere ochtend van 8.30-9.30 uur in het Anne Frankcentrum (3e etage), Jan van Bijnenpad, teL 4896. afdeling Maatschappelijk Werk: (vacature; voorlopig geen spreekuur; voor nieuwe aanvragen zal een beroep moeten worden gedaan op instellingen in naburige gemeenten, nadere infor matie telefoon 4896). Maatschappelijk Werkster Geref. Kerk woensdag van 10 tot 11 uur. GROENE KRUIS (Stationsstraat 12) op maandag en donderdag open van 13.15-14.00 uur en van 18.30-19.00 uur, o.a. voor het afhalen van verplegings- artikelen. Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): elke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. OPPASCENTRALE (tel. 6347) Te bereiken maandag t/m vrijdag van 16.30-17.30 uur. NR3 NR4 een prachtig hulpmiddel om te leren hoe u een goeie beeldopbouw kunt krijgen. Bij de raming van de bijdrage aan het openbaar lichaam Rijnmond is er van uitgegaan dat de huidige regeling ook voor 1974 van toepassing zal zijn. Daar bij ligt het in de bedoeling te bevorde ren dat het bedrag van 0,35 per in woner, dat krachtens het Financieel be sluit openbaar lichaam Rijnmond 1965 wordt beschikbaar gesteld voor de taak ’ruimtelijke ordening’, wordt verhoogd tot 1,10 per inwoner. De raming voor 1974 Is gesteld op 4.122.000,hetgeen ten opzichte van de raming 1973 neer komt op een verhoging met 1.822.000. Evenals in voorgaande jaren is ook voor 1974 weer een raming opgenomen ten einde in een aantal gevallen samenwer kingsverbanden in hun financiële pro blemen tegemoet te komen. Plaatselijk vertegenwoordigster is me vrouw J. J. Rietveld-Bus, Justus van Ef- fenlaan 5, telefoon (01828)4138. Moe ders Voor Moeders beijvert zich urine van zwangere vrouwen in te zamelen voor strikt medische doeleinden. Dit nieuwe ontwerp zal een ruim wette lijk kader moeten bieden teneinde tot de instelling van gewesten in het niet on belangrijke aantal gebieden, waar daar aan behoefte bestaat, te geraken. De minister is van oordeel, dat de vaststel ling van de behoefte aan een gewest èn de inhoud van een gewestregeling voor een bepaald gebied voorshands door de Kroon behoort te geschieden volgens hoofdlijnen in de wet aan te geven, na dat het betrokken provinciaal bestuur en de in aanmerking komende gemeen tebesturen zijn gehoord en nadat ook aan opvattingen, die onder de bevolking leven, voor zover zij niet in de adviezen van provinciale en gemeentelijke bestu ren tot uiting zijn gebracht, gezette aan dacht is geschonken. WADDINXVEEN De leerlingen van de hervormde Rehobothschool aan de Onderweg zullen him fietsen voortaan in standaards kunnen neerzetten. De ge meenteraad besloot in zijn vergadering voor Kerstmis voor dat doel 1.170,- beschikbaar te stellen. Daar kan de Ver eniging tot stichting en instandhouding van Nederlands Hervormde Christelijke Scholen vijftig fietsenstandaards voor kopen. Dat is hard nodig want door de beperkte berging staan en liggen elke schooldag zo’n vijftig fietsen verspreid over het schoolplein. WADDINXVEEN In plaats van ervoor te zorgen dat de tandbedervende eigen schappen van snoepen worden geëlimineerd, tracht men ons thans een suiker-rad voor de oogappels te draaien door het te doen voorkomen alsof er net zo goed tand bederf zou zijn te duchten van de appelconsumptie. Deze wat moeizame beeldpraak is geplukt uit het jongste jaarverslag van de Nederlandse vereniging voor mond- en taudhygiëne Het Ivoren Kruis, en gericht op de nog steeds voortdurende strijd tussen de bestrijders van het tandbederf (in Nederland nog steeds de meest verbreide volks ziekte) enerzijds en de propagandisten voor het gebruik van suiker en suikerhoudend snoep anderzijds. In die strijd zwaait de tweede groep sinds kort met het argument dat het eten van appels net zo slecht voor de tanden kan zijn als het consumeren van allerhande zoetigheden. Een en ander zou via proefnemingen aan het licht zijn gekomen. En dat wil het Ivoren Kruis even tot juistere proporties terugbrengen: „Als er van appelconsumptie tandbederf te duchten zou zijn, moeten we wel net als de proef- ratten niet minder dan twaalfmaal per dag appel eten. Een kind kan begrijpen dat een dergelijk appelverbruik eenvoudig onmogelijk is”. De vereniging wijst er nog eens op dat appels (in tegenstelling tot allerlei zoete hap jes) niet kleven en juist een reinigende werking hebben. Die gebitsreiniging is elke keer weer hard nodig nadat er zgn. „energiegevende” en „niet-eetlustbedervende” kleverigheden zijn gesnoept, iets dat in veel gezinnen wel tientallen malen per dag voorkomt. En het Ivoren Kruis gaat nog een stap verder door de vraag te stellen hoe lang het nog moet duren voordat de „kleverig-zoete snoepredame” niet meer wordt toegelaten, gezien het feit dat kinderen zo gevoelig zijn voor televisiereclame. WADDINXVEEN Woensdag 16 januari houdt de N.C.V.B. weer een vergadering in het Gereformeerd Ver enigingsgebouw aan de Stationsstraat om 19.45 uur. De heer Metselaar uit Gouda zal met behulp van dia’s iedereen laten kennismaken met Goudse ramen. Wijzigingen van de provinciale en ge meentelijke indeling zullen in het licht van de komende structuurschets en de daarop in ruimtelijk opzicht gebaseerde gewestvorming moeten worden bezien. Dit houdt niet in, dat van de minister geen voorstellen tot wijziging van de bestaande indeling kunnen worden ver wacht zo lang de structuurschets niet zal zijn vastgesteld. Wijzigingen die in het raam van het ontwerp voor de struc tuurschets niet problematiek kunnen worden geacht en urgent zijn, zullen tot stand moeten kunnen komen. WADDINXVEEN De „Bouwvoorlichting Midden-Holland” aan de Staringlaan in Waddinxveen heeft zich in 1973 in een zeer goede belangstelling kunnen ver heugen. Uit het nog niet verschenen jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken blijkt het grote bezoek van particulieren naast dat van architecten en personen die bij de bouw betrokken zijn opvallend. De par ticulier is in een toenemend aantal gevallen geïnteresseerd in renovatie van de wo ning en wenst technische en esthetische voorlichting bij zijn plannen. Dit bracht voor de „Bouwvoorlichting Midden-Holland” de noodzaak met zich om tegen ver goeding verdergaande voorlichting te verstrekken dan aanvankelijk bedoeld was. Dat deze dienstverlening een gunstig onthaal vindt blijkt wel daaruit dat inmiddels verschillende verbouwgevallen als model dienen. In de loop van vorig jaar werden verschillende evenementen georganiseerd door standhouders, die de belangstelling nog vergrootten. Een goed voorbeeld daarvan is de in Boskoop gevestigde Zuid- hollandse Glascentrale, welk bedrijf zeer tevreden is over het effect van de eigen activiteiten in de „Bouwvoorlichting”. Enkele stands kregen een nieuwe inrichting omdat de aanvankelijk gekozene minder voldeed. Voor 1974 staat een uitbreiding van de instelling, die wordt voorgezeten door burgemeester C. A. van der Hooft, op het programma welke mogelijk is doordat ruimte kan worden gehuurd in een daarnaast te stichten gebouw. Het bestuur van de „Bouwvoorlichting Midden- Holland” acht het verheugend, dat twee opleidingsinstellingen in de bouwnijverheid zich in de onmiddellijke nabijheid van het voorlichtingscentrum nu nog met een expositieruimte \van 1600 vierkante meter hebben gevestigd. Zoals het zich laat aanzien, wordt het land in de structuurschets voor de be stuurlijke indeling in ongeveer 45 ge bieden verdeeld. De voorbereiding van concept voor de structuurschets een voorbereiding, die in nauwe samenwer king met de Rijks Planologische Dienst plaatsvindt nadert haar eindstadium. De reproductie van het concept (met het nodige kaartmateriaal) is evenwel een dermate tijdrovende aangelegenheid, dat publicatie eerst in het voorjaar van 1974 zal kunnen plaatsvinden. Het concept voor de structuurschets zal op ruime schaal worden verspreid. Het is de bedoeling, dat tot het einde van het jaar 1974 iedereen de gelegenheid zal krijgen, een bijdrage tot de definitieve vaststelling te leveren. Dit betekent, dat op het departement eerst na de jaarwis seling 1974/1975, aan de hand van de in de inspraakperiode geproduceerde stuk ken, met het opstellen van een eind ontwerp een aanvang zal kunnen wor den gemaakt. Wanneer hiervoor een ter mijn van een half jaar wordt uitgetrok ken, zal de structuurschets niet vóór het WADDINXVEEN Op woensdag 16 januari om 8 uur zal mevrouw Y. H. V. Slager-Aalfs in de theaterzaal van het Anne Frankcentrum enkele gedichten voordragen voor bejaarden. Henriette Feinema zal de declamatie afwisselen met pianospel. Programma’s I 1, verkrijgbaar ’s avonds aan de zaal. Gevonden: blauwe damesparapluie, wit babyjasje, zwarte portemonnee met in houd, blauw met witte kindertas, zwart wit gebreide sjaal, zwart-witte poes, sleutel, doublé horloge merk Blita, blauw/gele kinderskelter, groen étui met 3 sleutels, groene wollen skai wanten, sleutels van een ford, 12 sleutels aan leren bandje, Rode portemonnee met in houd. WADDINXVEEN De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op woensdagavond 16 januari ’s avonds om 8 uur in het Gereformeerd Verenigings gebouw aan de Stationsstraat hun jaar vergadering. Na de pauze leidt mevrouw W. Harteveld-van Driel de diskussie over het onderwerp „Konsumenten van nu”. Het streven is gericht op de indiening van dit wetsontwerp in het eerste kwar taal van 1974. Vertraging zal daaruit niet voortvloeien, aangezien met de op stelling van een memorie van antwoord OP het thans aanhangige ontwerp en de vervaardiging van een gewijzigd ont werp evenveel tijd gemoeid zou zijn. Wordt het ontwerp spoedig wet de minister hoopt dat de Staten-Generaal dit mogelijk zullen maken dan zullen daar waar nodig op basis van de nieuwe wet gewesten kunnen worden ingesteld. Intussen kan voor bepaalde gebieden niet op de tot-standkoming van de Ge- westwet worden gewacht. Ontwerpen van wet tot instelling van een gewest voor de agglomeratie Eindhoven en tot wij ziging van de Wet openbaar lichaam Rijnmond zullen de Tweede Kamer bin nen enkele maanden bereiken. Het in dienen van een wetsontwerp tot wijzi ging van laatstgenoemde wet betekent niet, dat daardoor de zin is ontnomen aan de door zijn ambtsvoorganger in gestelde ambtelijke werkgroep. Haar werkzaamheden hebben immers betrek king op een wettelijke regeling, die eventueel eerst na wijziging van de Grondwet tot stand zou kunnen komen. Voorts wordt een bestuurlijke voorzie ning bij wet voor het gebied van Groot- Amsterdam voorbereid. Dit voorstel zal niet eerder dan in de tweede helft van het nieuwe parlementaire jaar aan de Kamer kunnen worden aangeboden. Geloof ons ook al lijkt het een overbodige op merking: er worden per jaar tienduizenden me ters film verschoten met de beschermdop voor *^/de lens. Denk daar steeds aan voor u gaat filmen. Verloren: blauw trainingsjack, gouden schakelarmband, sleutel in rood hoesje, bruine portemonnee met inhoud, sleutel, zwarte handschoen, antieke zilveren hanghorloge, wit/blauwe gestreepte muts, bruin kinderschoentje, bruine flu welen tas met inhoud, antieke zilveren armband, gouden armbandje met naam plaatje „Mireille”, gouden ketting met hanger, rood pantoffeltje, lincoln hor loge, grijs/zwarte poes. Hoe staat het in Den Haag eigenlijk met die gewestvorming. Komt er wel een nieuw wetsontwerp? Uit de gemeente raad weten we dat PvdA-fractievoorzit- ter M. Boere daarover „gematigd opti mistisch” blijkt te zijn. In de memorie van toelichting op de rijksbegroting komt ouder de paragraaf „Binnenlands bestuur” een passage voor over gewest vorming. We willen de lezers van het Weekblad voor Waddinxveen alvast kennis laten nemen van de lijnen, waar langs men op het departement over deze zaak denkt. Wij laten de tekst daarom hieronder volgen. De natuur is uw beste fotomodel. Veelkleurig en geduldig. Trek er af en toe op uit, de vrije natuur in. En vergeet uw kamera niet! WADDINXVEEN De heer G. H. van Lochem, secretaris van de afdeling Waddinxveen van het Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvrienden- werk (NIVON), raakt nauwelijks uitgekeken op de momenteel in de oudheidskamer van de Rabo bank aan de Kerkweg tentoonge stelde mineralen. ’’Misschien,” veronderstelt hij, ’’zijn er meer mensen die ogen tekort komen. Mensen die zelf stenen zouden willen slijpen. Dat kan. Eind ja- nuari-begin februari wordt er vanwege het NIVON weer een cursus "handslijpen” van halfedel stenen gegeven.” Zij die interesse hebben kunnen contact opnemen met de heer G. H. van Lochem, Jan Luykenstraat 14, telefoon 3579. Overigens ziet het NIVON te zijner tijd een expositie van dit door amateurs gedane slijpwerk best zitten, ’t Is een tip voor de organisatoren van de tentoonstel lingen in de Waddinxveense oud heidkamer. NR1 |1 IC I voor u getekend NR2 NR5 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 13