70 JAAR GETROUWD over zeer KERSTINN GROOT SUCCES NIEUWE ZAKEN Flonkering uit het diepste duister Optimisme 1974 Kerstconcerten van Vox Jubilans lieten zeer goede indruk achter VERDERE INTEGRATIE STREEK VERVOER Wiertsema Tuindersbijdrage ombouw aardgas tot 1 januari ’75 „LEVENDIG EN STIMULEREND” 9 kasté J WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 10 JANUARI 1974 Muziekrecensent: Scholen bouwtea m IS J -I Handel in im- en export en tevens aanbreng van afdich- tingsmaterialen ten behoeve van de bouwnijverheid Ap plicatiebedrijf Holland BV, Zuidkade 155. Import, export, transito handel van chemicaliën, grondstoffen en halffabrika ten LENK (Chemicals), Tol lenslaan 123. WADDINXVEEN De Kerst concerten van Vox Jubilans heb ben, zowel in de Waddinxveense Brugkerk als in de Rotterdamse Doelen, bij de toehoorders een zeer goede indruk achtergelaten. WADDINXVEEN In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken hebben zich de laatste weken de volgende Waddinxveense bedrijven laten inschrijven: Ambulante handel in aard appelen en fruit K. Tol, Peter Zuidlaan 33. Kwekerij van en de handel in bloemen en planten, in het bijzonder van rozen Kwekerij D. Verweij BV, Piasweg 2b. Het ontwikkelen van bouw projecten Exploitatiemaat- schappij EWDA BV, Sou- burghlaan 7. Administratie en financie ringen Administratiekantoor (C70) P. T. Bosch, Kerkweg 137. Mineralen-collectie in museum Rabobank: 1 4 u u I a J Ui jMI Foto Gijs Kooren (Advertentie) BLOEMTIEK Eign. H. J. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 JNTfRFlORfl' de ondernemer zijn hoofdberoep heeft in de tuinbouw; van wat hij noemt de „losse bende”. Toen er nog geen spoorlijn door Wad dinxveen liep haalde hij met de vlet (een trekschuit) kolen uit Alphen, bracht met die zelfde schuit teer naar Utrecht, bracht koeien naar de trein in Gouda en loste met zijn ploeg van zes vaste mede werkers het graan voor de Waddinx- veense korenmolens. Ook heeft hij sloten gegraven en hout aangevoerd. Op zijn 68e jaar werd het losse werk minder door de spoorlijn en is hij in dienst getreden bij Bremmer aan de Noordkade. Daar heeft hij on dermeer bij Tiel gekapte bomen van tak ken ontdaan, in stukken gezaagd en het bos uitgesleept. Toen het bedrijf van Bremmer werd gesloten is hij met wer ken opgehouden, maar dat mocht ook wel, want toen was de heer Noorlander bijna negentig. Bij alle gelukwensen die het echtpaar Noorlander maandag zeker zal ontvan gen, wil het Weekblad graag de hare voegen. WADDINXVEEN Op Nieuwjaars dag is de volledige integratie tot stand gebracht tussen de NV Twee Provin ciën en De NV Verenigd Streekvervoer Westnederland. Een jaar geleden reeds werd voor beide vervoersmaatschappijen een gezamenlijke directie ingevoerd. De gehele exploitatie geschiedt onder de naam NV Verenigd Streekvervoer West nederland. Deze verlaging is van toepassing op na 31 oktober 1973 tot stand gekomen aan sluitingen. De bijdrage bedraagt 3.000,- per glastuinbouwbedrijf en wordt ver. leend indien o.m. het bedrijf van de ondernemer ge legen is binnen een gebied dat valt on der een collectief aansluitjngsplan van een gasdistributiebedrijf. Aanvragen moeten worden ingediend bij de districtsbureauhouder binnen wiens werkgebied het bedrijf is gevestigd. WADDINXVEEN „Flonkering uit het diepste duister” is een zeer unieke en uiterst kostbare collectie kristallen en mineralen, die de „Stichting Museum Oud-Waddinxveen” in bruikleen heeft mogen ontvangen van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie in Leiden. Om 14 uur werden door de NOS en kele discussiefihns vertoond over het De expositie in de oudheidkamer van de Rabobank aan de Kerkweg is vrijdag avond 21 december geopend door con servator dr. P. C. Zwaan van het Leidse Rijksmuseum. Hij werd welkom geheten door bestuurslid P. Noordam, die zich erg ingenomen toonde met het feit deze verzameling kristallen en mineralen in Waddinxveen te mogen tentoonstellen. In het kleine gangetje was een cineac geplaatst. Hierin werden de gehele 2e kerstdag door films vertoond van de ’Dikke en de Dunne’, de ’Grand Ca nyon’ van Walt Disney en de kinder musical ’Bah, September De expositie in de oudheidskamer van de Rabobank aan de Kerkweg, voor dit doel veranderd in een blauw maanland schap, duurt tot eind van deze maand en is op dinsdagmiddag, donderdagmid dag en vrijdagavond voor het publiek toegankelijk. WADDINXVEEN De eerste kerst- inn in de geschiedenis van Waddinx veen is een groot succes geworden. Ze ker 30 organisatoren hebben weken aan dit spektakel gewerkt om dit succes te bereiken, wat hun ook aardig is gelukt. ’s Avonds werd de grote hal ingericht voor het avondprogramma waarbij en kele artiesten waren uitgenodigd. Rond 20 uur kwam zanger/pianist Rijk de Nooy op, die een geheel eigen program ma liet horen van zelf gecomponeerde liedjes. In het begin van de avond sloeg de muziek van de Nooy wel aan, maar later op de avond stond de man een beetje vervelend te ’pingelen’. gewetensconflikt bij het in dienst gaan en een film over het gewetensconflikt van een werknemer bij een kernener giecentrale. Na de films kon van ge dachte worden gewisseld in één van de bijlokalen. Wim van der Kooi, spreker bij de film over het in dienst ga^n: ’Er waren maar enkele mensen bij de dis- kussie, wat me erg tegen viel’. Naast het zaaltje van de creativiteit kon men allerlei gezelschapsspelen doen, zo als: dammen, schaken etc., onder een heerlijk achtergrond muziekje. WADDINXVEEN/DEN HAAG Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft besloten de mogelijkheid voor glas tuinbouwers tot aanvrage van een bij drage in de kosten van ombouw van verwarmingsinstallaties op aardgas met één jaar tot 1 januari 1975 te verlengen. Daarnaast heeft het bestuur besloten de thans geldende minimale hoeveelheid van een aardgasverbruik in het glastuin bouwbedrijf van 130.000 m3 te verlagen tot 30.000 m3 per jaar. Door deze ver laging wordt ook de categorie kleinver bruikers in de gelegenheid gesteld van de bijdrageregeling gebruik te maken. tenoren die in het verleden wel eens wat te onstuimig waren, zijn door Jan Bone- faas getemd zodat de muzikale waarde van hun aandeel duidelijk is toegeno men. „Dit resultaat is louter en alleen te dan ken aan het werk in onze werkgroepen en de algehele samenwerking in het team en met alle deskundigen. Zo kon bereikt worden wat er tot op heden is geschied!”, aldus de heer Van der Hooft, die stelt dat 1973 voor het scholenbouw team „Midden-Holland” een jaar is ge weest van zeer hard werken en veel studeren. „Wij zijn verheugd geweest, dat we vanaf het begin in 1966 bezig waren met steeds weer opnieuw de plan nen onder de loep te nemen en - door veel te lezen en te studeren - bij te blij ven met het mooie en fascinerende werk voor het onderwijs.” Als afwisseling van het muzikale ge deelte kwam een cabaretprogramma, wat bij hun eerste optreden wel smaak vol was, maar bij het tweede optreden verschrikkelijk flauw werd. De kerst-inn werd georganiseerd door de groep ’Together’ van de Immanuël- kerk. Samen met enkele leden van het GJ.V. draaide de kerst-inn van ’s mor gens 11 uur tot ’s avonds 24 uur con tinu door. De hal van de Immanuël- kerk werd gebruikt als centrum van het gehele festein. Daarjn stonden drie stands van verschillende aktiegroepen: Amnesty International, Strohalm en van het Interkerkelijk Vredesberaad. In de bijzaai werd veel creativiteit bedreven. Men kon daar schilderen, boetseren, beeldhouwen etc. Wout Slob van de af deling creativiteit: ’Het is hier de gehele dag verschrikkelijk druk geweest en wanneer we volgend jaar weer zo’n kerst-inn organiseren, zal deze afdeling beslist uitgebreid moeten worden!’ In de „nieuwsbrief” schrijft het oud- hoofd van de openbare Leon van Gel- derschool aan de Essengaarde, de heer H. Malestein, zijn eerste stuk als onder wijskundig medewerker van het scholen bouwteam. Hij belicht uitvoerig schuif wanden in schoolgebouwen en stelt dat een flexibel rooster een vorm van onder wijs in ons land is dat meer en meer op gang vindt. De heer Th. J. Geursen, directeur van de Stichting Informatie Centrum voor Scholenbouw (ICS), plaatst nog een aantal kanttekeningen bij de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van onder wijs en wetenschappen 1974. Mevrouw Noorlander komt uit Berken- woude. Zij herinnert zich de tijd nog goed dat haar man 6,- per week ver diende, waarvan 1,10 huur moest wor den betaald en een pakje BZK prumta- bak voor haar man voor de prijs van 0,12. Dat kwam hem toe zei ze, om dat hij zo hard moest werken. Van de rest moesten ze dan de hele week leven. Ze vertelt met veel plezier dat kleer maker Klaas Rip eens een mouwvest voor haar man had gemaakt. Toen ze vroeg hoeveel centen hij kreeg zei Klaas: „Honderd” en die heeft ze toen netjes uit een spaarpot uitgeteld, waarop Klaas Rip flink nijdig werd. De MAVO werd ook gedeeltelijk inge richt voor deze Kerst-inn. In één van de lokalen kon men tafeltennissen, sjoelen etc. Verder was er een creche voor de peuters met om het uur een poppenkastvoorstelling. Ook ’s middags liep de ’tent’ goed vol. Bij het binnen komen kon men direkt iets lekkers nut tigen bij de bar, die tot 24 uur open was. Bij de informatiestand stond spoe dig een flinke rij voor het tekenen van het gasten-boek. Alle autobussen zullen een vignet met de naam Westnederland dragen. Het hoofdkantoor is gevestigd in Waddinx veen aan de bij Boskoop gelegen Hoo- geveenseweg 7. De vroegere TP-rayon- kantoren zijn voortaan onder de naam Westnederland in de volgende gemeen ten bereikbaar: Krimpen aan den IJs- sel, Ridderkerk, Schoonhoven, Slie- drecht en Vreeswijk. De popgroep ’Index’, die voor en na de pauze enkele soli brachten, sloeg bij het publiek wel aardig aan. Hoewel de groep niet geschikt is voor concert publiek, werd er in het begin van de avond aandachtig geluisterd, terwijl bij hun tweede optreden iedereen de zaal gebruikte als dansvloer. Tijdens het gehele avondprogramma draaide de ci neac nog volop door. Jan Fondse, één van de cineasten: Tk heb tijdens de films uitgerekend, dat we vandaag on geveer 14 kilometer film hebben ge draaid. Het is een groot sukses, die ci neac, en ze moet beslist volgend jaar weer van de partij zijn!!’ De hele dag werd wacht gehouden bij de telefoon in coordinatiekamer. Willem Groenendijk, coordinator: ’Vanavond is het zo druk geweest, dat niet iedereen het gasten boek heeft kunnen tekenen, maar we denken toch, dat er vandaag meer dan 500 bezoekers de kerst-inn hebben be zocht en we mogen spreken van een groot succes!” Op zijn beurt dankte dr. Zwaan voor de uitnodiging met zijn collectie naar dit Gouwe.dorp te mogen komen. Hij legde de genodigden uit wat mineralen zijn, dat ze altijd van kleur verschillen, nooit dezelfde vorm hebben en soms genoemd Worden naar de vindplaats of naar ver dienstelijke mineralogen, maar dat die naam meestal eindigt op iet, afgeleid van (l)iet(os). De conservator van het Waddinxveense museum, de heer M. van Hoogstraten uit Dordrecht, zei blij te zijn dit belangrijke werk met zijn mede, werker H. Glasbeek te hebben kunnen klaren, gelet op het feit welke staf een Rijksmuseum tot zijn beschikking heeft. Het Jeugdkoor, dat door ziekte van Henny Brinkhorst eveneens werd geleid door Bonefaas, verdient een pluim voor haar bijdrage. Zowel in hun eigen reper toire als in de cantus firmus partijen samen met het grote koor, hebben ze muzikaal zeer verantwoord meegewerkt. De in deze concerten geconstateerde ver andering in stijl en programmakeuze zal worden gecontinueerd. Andries Noordegraaf, die sinds het overlijden van Marinus Egberts Vox Jubilans heeft geleid, heeft zijn ontslag aangeboden, waarna het bestuur van het koor Jan Bonefaas heeft gevraagd hun vaste diri gent te worden. De heer Bonefaas heeft dinsdagavond besloten dit aanbod te ac cepteren. WADDINXVEEN Op maandag 14 januari hoopt het echtpaar Adr. Noor lander (95) en P. Noorlander-Loeve (93) zeventig jaar getrouwd te zijn. Zij zullen deze dag vieren met hun vier nog in leven zijnde kinderen drie zijn er reeds overleden - en met hun tien klein kinderen en 21 achterkleinkinderen. WADDINXVEEN Het jaar 1974 wordt door het scholenbouwteam „Mid- den-Holland” met optimisme tegemoet gezien. In de vierde en laatste nieuws brief” in 1973 van dit „team voor inter gemeentelijke samenwerking ter reali sering van onderwijsvoorzieningen” schrijft voorzitter C. A. van der Hooft dat de basis voor dat optimisme wordt gevormd doordat „Midden-Holland” in staat is scholen voor voortgezet onder wijs te bouwen voor prijzen, welke na genoeg gelijk liggen met semi-permanen- te bouw en houtbouw. Het zo uitgekiend zijn op onderwijskundig gebied ver breedt die basis. De vraag, of er reeds achterachterklein- kinderen zijn, werd door de heer Noor lander heel gevat beantwoord met: „Daar zijn we nog te jong voor”. Zo’n ant woord typeert het echtpaar. Ze zijn bei den nog volkomen helder van geest en weten heel smakelijk te vertellen over alles wat ze hebben meegemaakt. Het echtpaar heeft 67 jaar aan de Noord kade gewoond en verblijft sinds drie jaar in het Anne Frank centrum. De bruidegom heeft tot zijn negentigste jaar gewerkt, waarvan 43 jaar als voorman WADD1NXVEEN/ROTTER- DAM „Levendig en zeer sti mulerend” noemde muziekrecen sent G. M. Dersjant in de prote- stants-christelijke Kwartctbladen de leiding, die Jan Bonefaas op de morgen van Tweede Kerstdag gaf aan de Hervormde Gemengde Zangvereniging „Vox Jubilans” uit Waddinxveen. Het grote koor, dat traditiegetrouw voor een stampvolle Grote Doelenzaal in Rotterdam optrad, zong een reeks binnen- en buitenlandse Kerst liederen, beginnend met het fijn genuanceerde „Eens in lang ver vlogen tijden” van Gauntlett en eindigend met het in volle glorie gezon gen„King all glorious” van Vail. Dersjant: „Aan de gewoon te van deze tijd om eenvoudige liederen zó te bewerken, dat ze een soort fantasiestuk worden, heeft dirigent Jan Bonefaas ook meegedaan, maar het fijne Franse Kerstliedje ,,’t Is geboren het God'lijk Kind” is er daarmee niet op vooruit gegaan. Het gevaar van gemanierdheid kwam hier le lijk om de hoek kijken. Heel wat mooier klonk het eenvoudig ge houden „Stille Nacht” van Gru ber. Het jeugdkoor zong onder dezelfde dirigent heel fijn twee liederen.” Volgens hem begeleid de Feike Asma uitstekend en liet deze organist overtuigend horen dat hij uit zo’n machtig orgel al les kan halen wat er in zit. Ds. C. van den Bosch ging in zijn me ditatie van de huidige oliecrisis uit met als tegenstelling het dicht draaien van de kraan en het altijd weer geven dat God doet uit ge nade op grond van genade. Gastdirigcnt Jan Bonefaas en begelei der Feike Asma hebben met het 150 man sterke koor een zeer afwisselend programma gebracht van Nederlandse en Engelse kerstmuziek, terwijl het jeugdkoor daarnaast ook nog Franse muziek bracht in het programma. Foto Sjaak Noteboom Het jeugdkoor van Vox Jubilans in nieuwe japonnen (van Van Willigen) voor het eerst in De Doelen. Een winstpunt was zeker dat er geen solisten werden ingeschakeld. Zoals wij reeds schreven bij het verschijnen van de Kerstplaat van Vox Jubilans geven wij er de voorkeur aan het koor zelf te horen en vooral in Kerstbijeenkomsten is samenzang en koorzang van Kerst liederen voor veel mensen een hoogte punt in de Kersttijd. Vox Jubilans is aan dit verlangen van zijn aanhang tegemoet gekomen en is daarmee dichter gekomen bij zijn oorspronkelijke doelstelling, na melijk het brengen van het geestelijk lied met de bedoeling dat daarvan een evan geliserende werking uitgaat. Dat Bonefaas koormuziek op zijn eigen wijze benadert bleek uit de samenklank van het koor. Het was romantischer en dat is voor een koor van deze grootte, met slechts een enkele geschoolde zan geres), een goed te brengen kleur, e MM k uj1

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 7