Uw Weekblad in 1973: 1974: DAT WORDT ’T JAAR 296 tekstpagina’s VAN DE PERSOONLIJKE 350 advertentiepagina’s VERANTWOORDELIJKHEID 436 foto’s bijna 6 kilogram papier 1973 brand Ruim 30 keer uitgerukt voor en Brandweer bevrijdde kind redde beknelde vogel I s EEN JAARTJE WADDINXVEEN RECEPTIE-ALBUMS I Foto's: VOORBIJ, DIE MOOIE ZOMER VAN 1973 J WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 10 JANUARI 1974 WADDINXVEEN Het Weekblad voor Waddinxveen is in 1973 r* Wethouder Lips nam het station Waddinxveen-Noord in gebruik Boekhandel Veldwijk BV 51 maal verschenen. In totaal met 646 pagina’s: 296 tekstpagina’s en 350 advertentiepagina’s. Het nieuws werd geillustreerd met 436 fo to’s. De jaargang 1973 van het Weekblad voor Waddinxveen omvat bijna 6 kilogram papier. De novembermaand was bijzonder rijk aan depressies. De wind- en stormwaarschuwingsdiensten maak ten bij wijze van spreken overuren. Tien zomerse dagen boven 25 gra den en in De Bilt 245 (normaal 186) uren zon. Het was de beste zomer na 1959. September gaf ons tot de twintigste goed nazomerweer. Aan het slot van de maand diende de herfst zich aan. Op 18 oktober viel in Zuid-Limburg de eerste sneeuw. WADDINXVEEN De Waddinxveense vrijwillige brandweer heeft in 1973 niet stil behoeven te zitten. In totaal moest 31 maal worden uitge rukt voor brand of begin van brand en 14 maal voor hulpverlening bij an dere gevallen dan bij brand. WADDINXVEEN - Warmer, zon niger en ook iets droger in vergelij king met 1972. Dat was het nu ge schiedenis geworden jaar 1973. Van de vier seizoenen was de winter op vallend zacht en droog, de lente veel te koud, de zomer fraai en de herfst veel te nat Eind december 1972 vroor het op Tweede Kerst dag en met Oud en Nieuw bijna tien graden, maar de eerste sneeuw viel pas op 20 januari. Het was op vallend droog, want behalve sneeuw kwam er vrijwel ook geen regen naar beneden. In deze eeuw was alleen de winter van 1964 met 64 mm neerslag (gemiddeld over het hele land) iets hoger. De lente start te warm. Helaas, daarmee bleek het kruit verschoten want er volgde een veel te koude lente met april als dieptepunt. Op 12 april lag een deel van ons land onder de sneeuw. Gelukkig wist de zomer uit een ander vaatje te tappen. Juni gaf een overschot van 50 uren meer zon dan normaal. Startte juli met een hittegolf, drie dagen boven 30 gra den in ons land, rond de twaalfde kwam er een kentering die in de derde week van juli tot veel regen aanleiding gaf. Van 20 tot 27 juli passeerde de zomer een duidelijk dieptepunt. Maar augustus ver scheen juist op de kalender en wij kregen opnieuw een warmteperiode. o '■'T Isi? i! Wife Pp Cijs Koor en Sjaak Noteboom Foto Sjaak Noteboom ,i| ADVERTENTIE Eén van onze raadsleden zei enige tijd geleden: „Het jaar 1974 is het jaar van de inspraakl" Bij die gelegenheid was er nog niets bekend van de oorlog in het Midden-Oosten en de olieboycot I Wellicht zou dan deze uitspraak veranderd zijn in: „Het jaar 1974 het jaar van de persoonlijke verantwoordelijkheid!” Is men geneigd om bij de jaarwisseling achterom te zien en wat te filosoferen over „wat voorbij ging”, thans zullen wij als burgers van Nederland moeten praten over onze persoonlijke verantwoordelijkheid voor de toekomst! Concreet, allereerst voor het jaar 19741 Wat staat ons dan te doen leder van ons, die de couranten leest, naar de radio luistert en naar de televisie kijkt, weet, dat de toekomst er niet zo rooskleurig uitziet. Geen wonder, dat de Minister-President dan de bevolking van Nederland vraagt: „Weest zuinig met de warmte, stel de centrale verwarming vooral wat zuiniger af, maar wees ook zuinig met olie- en aardgaskachels en zelfs met kolen, sluit de gordijnen, want dan blijft de warmte in huis, rijdt niet harder dan honderd kilometer op de grote weg etc., etc." Dat alles om zuiniger te leren omgaan met de energie gas - electriciteit - benzine - olie I En wat doen wij Ziet u dat de gordijnen overal gesloten zijn? En is de verwar ming - vooral op de dag - zuiniger afgesteld? U weet wel beter I Velen welzéér velen niet 11 Kijk en dat is nu de persoonlijke verantwoordelijkheid I Het zelf doen, een voorbeeld voor anderen zijn I Goed ....en als het dan allemaal niet gaat dan komt er benzine-distributie I Dan is „Leiden in last” 1 Hoe komen we op ons werk? Hoe moeten vertegenwoordigers hun clientele bereiken Hoe moet het gaan met onze forensen, die iedere dag naar hun werk moeten in een andere gemeente O gemakkelijk genoeg gezegd! Tenminste door hen, die niet met die zorgen te maken hebben I Met de bus met de trein I1 Een prachtige oplossing, maar ...als men dan op het station in die andere plaats is aangekomen, is men nog kilometers van het werk - kantoor of bedrijf - verwijderd I Wat dan Dat zijn de zorgen, die bij dit alles komen opdagen I Moet de overheid dan maar zorgen dat allen van het station naar het werk kunnen worden vervoerd? En wat kost dat alles En het openbaar vervoer én de reiziger - de forens? En wie betaalt dit Niet anderen kunnen deze problemen oplossen; dat is ook een stuk persoonlijke verantwoordelijkheid. Samen gaan in één auto en zo de bonnen voor elkaar sparen, dat zou dan ook een oplossing zijn I Maar wie bindt de kat de bel aan U? Dat is goed - héél goed zelfs - want dat Is je persoonlijke verantwoordelijkheid voelen, ook voor de ander I Weet u wat volkomen In strijd is met deze persoonlijke verantwoordelijkheid Hamsteren I Waarom moest dit nu Het is heel gewoon als men - vooral in de gezinnen - voor een maand vooruit enige levensmiddelen en daarbijbehorende zaken, zoals waspoeder, zeep e.d., in huis heeft. Wanneer u dit alleen maar gedaan heeft, heeft u beslist niet gehamsterd Maar al die anderen, die als de weerga op pad zijn gegaan om goederen van allerlei aard tot bergen vuilniszakken toe in te slaan, dat zijn mensen, die geen enkel besef van verant woordelijkheid hebben I Mag ik eens wat van die vuilniszakken zeggen Als deze niet meer te krijgen zouden zijn, gaat het gemeente bestuur toch weer over op vuilnisemmers of andere materialen! Waarom dan hamsteren De toekomst is voor allen In deze benarde tijd gelijk I Samen zullen wij de zorgen voor 1974 moeten dragen. Waar blijven we als we bij de jaarwisseling zingen: „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heeren hand I Enwe zorgen daarbij alleen maar voor onszelf I We denken daarbij niet aan hen, die geen geld hebben om ook maar het geringste in te slaan 1 U mag niet boos op me worden, maar denkt u daar wel eens aan? Aan die mensen - die mannen en vrouwen - die iedere week - eigenlijk iedere dag - de touwtjes aan elkaar moeten knopen Dat is een stuk persoonlijke verantwoordelijkheid I Samen zullen we in 1974 alles moeten doen om ook voor die anderen dét nieuwe jaar goed te doen zijn I Het zal geen gemakkelijke jaar zijn, maar wel een jaar, dat ons opnieuw - zoals in de jaren 1940-1945 - kan leren, dat we één volk zijn - het volk van Nederland, dat samen met zijn partners in Europa, met alle anderen in de wereld óók me tde wereld machten een nieuwe wereld mag bewerken, waar één voor allen en allen één zijn I Dat is een groot stuk verantwoordelijkheid. Dat betekent zelf minder worden jezelf wegcijferen en van jezelf wat weggeven I Mijn vader zei eens tegen mij, enkele dagen voor zijn sterven: „Help de ander, zo helpt ge God!” Mag ik dit doorgeven aan u Gaarne wensen wij u veel heil en zegen voor 1974 toe I C. A. VAN DER HOOFT burgemeester van Waddinxveen Naast de diverse opleidingen werden nagenoeg wekelijks grotere of kleinere oefeningen gehouden of werd theore tisch onderricht gegeven, terwijl ook de duikerploeg regelmatig oefende hetzij voor conditie-training in het zwembad of realistisch in open water. De nationale brandweerdag op zaterdag 8 september stond in Waddinxveen weer grotendeels in het teken van de jeugd- brandweerwedstrijden, welke dit jaar in afwijking van vorige jaren niet werden besloten met het gebruikelijke ’’fikkie stoken”, maar met een demonstratie van de duikersploeg, waarbij een levensech te drenkeling ujt een auto uit de Gouwe moest worden gehaald. Aan wedstrijden werd weer deelgeno men in provinciaal verband nl. in de klassen II en IV, terwijl o°k weer werd deelgenomen aan de kringwedstrijden hoge- en lagedruk. Bijzonder verheugend was het, dat de gemeenschappelijke regeling brandweer regio "Midden Holland” vorig jaar in februari werd goedgekeurd. Het nut van het werken in regionaal verband werd in onze gemeente reeds in praktijk gebracht, toen bij de brand bij de fa. Sliedrecht op zondag 16 sep tember de via de regionale brandweer commandant te Gouda gevraagde assi stentie van een eenheid met ladderwagen in minder dan geen tijd ter beschik king stond. Overigens worden de opleidingen al en kele jaren in groter (regionaal) verband georganiseerd, waarbij in Waddinxveen ook meerdere instructie-avonden voor bevelvoerenden werden gehouden. Gelukkig bleven de meeste branden, be houdens een drietal in de maanden sep tember en oktober beperkt tot de cate- goriën kleine branden of begin van brand. De grootste en meest hardnek kige brand was wel die in de houtmot- silo van de fa. Sljedrecht aan de Zuid- kade op zondag 16 september. Nagenoeg het gehele korps versterkt met een een heid met ladderwagen uit Gouda is hier ongeveer 16 uur achtereen in touw ge weest. En met die 16 uur was het nog niet afgelopen, want de nog in de silo achtergebleven houtmot bleef nog da genlang nasmeulen, zodat nog enkele malen moest worden nageblust. Minder hardnekkig maar zeker niet minder ern stig was de brand, die op maandag 8 oktober de meubelfabriek van de Fa. de Lang aan de Noordkade volkomen in de as legde. Door de in het gebouw aanwezige hoeveelheid houtmot en an der brandbaar materiaal viel er aan redden van dit pand niet te denken en moesten de brandbestrijders zich in hoofdzaak bezig houden met het be. schermen van de belendende percelen. Twaalf dagen daarna, op zaterdag 20 oktober werd weer alarm gemaakt voor een uitslaande brand aan de Kanaaldijk. Bij aankomst bleek de houten woning op de boerderij van de heer Sekeris, naai verband plaats, waarbij een 2-tal leden de door hen in 1972 aangevangen cursus voor hoofdbrandwacht tot een tengevolge van de vlam in de pan in lichterlaaie te staan. Aangewakkerd door de sterke wind en mede door het feit, dat de woning geheel uit hout was opgetrokken had het vuur zo snel om zich heen gegrepen, dat ook hier aan behoud van het pand niet viel te den ken. De woning brandde geheel uit en ook hier moest de brandweer zich be perken tot het beschermen van de ach- tergelegen stallen en hooiberg. De hulpverleningen in andere gevallen dan bij brand waren ook dit jaar zeer verschillend van aard. Hadden de brand weermannen op de beruchte stormavond van 2 april handen vol werk bij het op diverse plaatsen dichtmaken van inge waaide ruiten en het vastmaken van los geslagen dakbedekkingen, daarnaast va rieerde deze soort van hulpverlening in het afgelopen jaar van het bevrijden van een in de lift van een flatgebouw op gesloten kind tot het bevrijden van een onder de dakpannen bekneld geraakte vogel. In het personeelsbestand kwam het af gelopen jaar geen verandering, dit be droeg aan het begin en aan het einde van het jaap 27 man. Aan opleidingen en oefeningen werd ook dit jaar weer de nodige zorg besteed. De opleidingen vonden weer in regio- goed einde bracht, terwijl 5 leden het diploma persluchtmaskerdrager behaal den. Voor het cursusjaar 1973-1974 meldden zich weer 2 leden aan voor de opleiding van pompbediener. "'.W! iüü ■feiiii.- - M 1 H-hj it ..yE; 11 .F1-"1, 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 9