Daarna zal bijzondere gemeenteavond worden belegd restauratie over BEN VAN OOSTEN: EEN VEELBELOVENDE ORGANIST Immanuëlkerk Wiertsema J. C. Noorlander begraven Alarmnummer 0011 stap dichterbij f „kerkt” op zondag middag Mag Waddinxvener kweekkas niet tot woning ombouwen? T. de Bruin: Stille barde werker op de achtergrond WADDINXVEEN Op de twee weken geleden in „De Hoeksteen” ge houden gemeenteavond van de Centrale Hervormde Gemeente van Wad dinxveen is afscheid genomen van president-kerkvoogd T. de Bruin. De heer De Bruin heeft een kleine dertig jaar deel uitgemaakt van het college van kerkvoogden en notabelen, waarvan hij de laatste zeven-acht jaar op trad als kerkvoogdij-voorzitter. Deze functie wordt nu bekleed door de heer G. van Ringelenstein. Hervormden kunnen zich in enquête uiten toekomst Brugkerk: sloop of VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VORMEN DE HARDE KERN VAN KERKELIJK HUISHOUDBOEKJE Ui L I Bk I èS 11 In muziekschool zijn geen brandblussers RAAD KRIJGT TWEE BEZWAARSCHRIFTEN P. VAN DER EIJK HOOFDINGELANE rl 1 i .SiBli PAGINA 1 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 JANUARI 1974 Centr. Hervormde Gem. Gereformeerde kerk Enthousiasme BLOEMTIEK q V WESTHAVEN 3132, GOUDA, 001820-17861. B r Immanuëlkerkgemeente St. Victorparochie W' ■W - Aarzeling kerkvoogdij-voorzitter G. Ringelenstein geeft ruiterlijk toe, dat zijn kerk met aarzeling de restau ratie van de Brugkerk op de agenda had geplaatst van de onlangs gehouden ge- meenteavond. De aanwezige lidmaten van de Centrale Hervormde Gemeente zagen overigens geen aanleiding op de mededelingen en toezeggingen die hij met betrekking tot deze „problematiek, die zulke verstrekkende gevolgen kan hebben” deed discussiërend in te gaan en gingen stilzwijgend accoord met de voorgestelde schriftelijke benadering van alle gemeenteleden om iedereen (welbe spraakt of niet) zijn mening te kunnen laten geven. UNIEK STENO-ONDERWIJS 1 STEHOPROKTIKUm WADDINXVEEN Ben van Oosten, de organist die op het laatste mo ment de plaats van Wim van der Panne innam bij het concert in de Bethel- kerk, hebben we leren kennen als eensolist met een natuurtalent. Hij bracht zijn zeer gevarieerde pro gramma op een wijze die slechts is weggelegd voor geboren musici en het was jammer dat daar maar een kleine vijftig mensen van hebben genoten. Voor het concert zei hij: „Als er geen mensen komen, speel ik nog met plezier, alleen is het dan voor mijn eigen plezier”. van stabilisering sprake is en enige groei zou zijn, die zich in Waddinxveen-oost van de Brugkerk) zal Levendig en warm Afscheid van voorzitter kerkvoogdij WADDINXVEEN Pas nadat alle gemeenteleden schriftelijk zullen zijn geraadpleegd en op een bijzondere gemeenteavond nog eens zullen zijn gehoord zal de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen een defi nitief besluit nemen over de toekomst van de Brugkerk: restaureren of slopen. De meningen over wat er met dit kerkgebouw aan de Kerkweg, dat in 1837 is gebouwd en op de lijst van de dienst Monumentenzorg van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk staat, omdat het één van de weinige door Rijkswaterstaat gebouwde kerken is die ons land nog rijk is, zal moeten gaan gebeuren lopen zeer sterk uiteen. Om tot een goede besluitvorming te kunnen komen zullen cijfers en prognoses worden geproduceerd. Bij het uitstippelen van het beleid zal rekening moeten worden gehouden met de grootte en samenstelling van de Waddinxveense bevolking, zeker nu er zo er zeker niet (het gebied voltrekken. ■H.' (Advertentie) Eign. H. J. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 JTOflORfl’ w De begroting van de Immanuëlkerkge- De kersverse van Stap voor stap zullen vanaf heden de 1800 tot 2000 tot dit kerkgenootschap behorende hervormden worden geïnfor meerd over de stand van zaken met be trekking tot de Brugkerk. Over de toe stand waarin dit kerkgebouw verkeert is onlangs door een speciale, door de kerk voogdij gevormde, commissie gerappor. teerd. Duidelijk is wel dat er van klein onderhoud geen sprake meer kan zijn. Dak, vloeren en verlichting verkeren in deplorabele toestand. Tot de Centrale Hervormde Gemeente behoren 1800 tot 2000 Waddinxveners. En ook al blijkt uit de te houden en- quete, dat al die meningen, waar soms een generatieverschil tussen zit, bij lan ge na niet eensluidend zijn, toch hoopt en vertrouwt de heer Van Ringelenstein erop, dat de lidmaten zich niet zullen vastbijten in tal van kleine bijkomstig heden, maar dat ze hun taak zullen ver staan in het belang van de hele gemeen- 'individuele studie •persoonlijke begeleiding •aanvangsdatum zelf te bepalen •10 deelnemers per groep •iedere les een test Namens het parochiebestuur heeft voor zitter F. J. M. van Rossum de 4260 pa rochianen van de rooms-katholieke St. Victorparochie benaderd. Een geschat tekort van 35.000,- stelt deze kerk voor onoverkomelijke problemen indien de parochianen er niet in zullen slagen consequent 2 procent van het netto- inkomen voor de kerk te reserveren. De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, laat de parochianen weten dat de rooms-katholieke kerk in dit bisdom „echt leeft van de hand op de tand”. Daarom hopen pastoor J. A. M. Sau- lenn en zijn medewerkers het exploita tietekort, van in totaal 163.000,- (waar onder het eerder genoemde tekort van 35.000,-) met de opbrengst van de actie Kerkbalans ’74 in een keer te kun nen wegwerken. WADDINXVEEN Zaterdagmiddag even na het middaguur is na een rouw dienst in de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg op de algemene begraafplaats aan de Alberdingk Thijmlaan ter aarde besteld de heer J. C. Noorlander van de Zuidkade. Hij was nog vrij plotseling na een langdurige en ernstige ziekte op de leeftijd van 59 jaar overleden. Het medeleven in de kerk - waar gesproken werd door ds. D. van Vliet als wijkpre- dikant en door ds. J. Verwelius uit Vee- nendaal namens vele vrienden - en op de begraafplaats was bijzonder groot. van zeven kerken waartoe bijna 9A mil joen Nederlanders zich blijkens de laat ste volkstelling willen rekenen (de ver dere gezindten tellen 861.000 Nederlan ders, terwijl drie miljoen mensen niet bij een kerk willen horen) met het doel al leen het plaatselijke huishoudboekje van de kerk gezond te maken en te houden. Het geld is nodig om het onderhoud en de afschrijving van de kerkgebouwen te kunnen betalen, evenals de predikanten, pastoor en kapelaan, kerkdiensten, cate chese, pastoraat en heel wat andere (bij voorbeeld drukwerk) kosten. De overledene - mede-finnant van een houtwarenfabriek - genoot in Waddinx veen grote bekendheid door zijn daad werkelijke belangstelling voor het ker kelijke- en maatschappelijke leven. On geveer 19 jaar heeft hij de Centrale Her vormde Gemeente van Waddinxveen als ambtsdrager mogen dienen. Meer dan 20 jaar heeft de heer Noorlander zijn gaven en krachten gegeven als bestuurs lid van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Nederlands Her vormde Christelijke Scholen in onze ge meente. Voorts maakte hij vele jaren deel uit van het bestuur van de stich ting voor Chr. Mavo te Waddinxveen. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. WADDINXVEEN/DEN HAAG Het invoeren van één telefonisch alarmnum mer (0011) voor politie, brandweer en ambulance in de hele Goudse regio is een stap dichterbij gekomen. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring verleend aan een ge meenschappelijke regeling op dit punt. Die regeling is gesloten door Gouda en 19 andere gemeenten in Midden Hol land, om zo te komen tot de vorming van één regionale alarmerings- en hulp verleningsdienst, waarvan ook Waddinx veen gebruik zal kunnen maken, Over die benadering met het verzoek de bijdragen aan het kerkelijk leven in overeenstemming te brengen met de kos ten, in het kader van de actie Kerk balans *74 met als motto Met Meer Ver wachting, hebben wij u drie weken ge leden in het Weekblad voor Waddinx veen uitvoerig verteld. Inmiddels zijn er weer meer (financiële) gegevens losge komen, waarover wij u graag informe ren. Nog even voor de duidelijkheid: Kerkbalans ’74 is een landelijke actie te. „Al hebben wij dan ook drie wijken met drie gebouwen, wij zijn en blijven één, dragen samen de verantwoordelijk heid, niet in het belang van onszelf, maar voor een kerk die een lichtend licht dient te zijn in deze wereld en dit kan beslist niet bij tweedracht, want dan zal ook bij ons in Waddinxveen de kerk uitgaan als een nachtkaars.” De gevraagde verhoging zal uw materi ële welvaart niet wezenlijk aantasten,” aldus drs. T. J. Bouwers namens de commissie van beheer. Het enthousiasme warmee Ben van Oos ten bijvoorbeeld de Toccata uit Gordon Young’s Baroque Suite weggaf, was een bewijs van de mogelijkheden die deze, nog zeer jonge, organist in zich heeft. Ook de meer eigentijdse muziek van An- driessen en Langlais is bij hem in goede handen. De Incantation van Langlais is muziek die niet liefelijk is, maar veel meer geënt op de tijd waarin wij nu leven. En als zodanig is het echte mu ziek. Het slot klinkt toch weer als een overwinningsfanfare en het is zonne klaar dat juist jonge musici zich op deze wijze willen uiten. Ook de samenzang werd door Ben van Oosten zeer muzi kaal begeleid en de langdurige staande ovatie van zijn publiek aan het eind van het concert gaf de waardering op de juiste wijze weer. WADDINXVEEN Er zijn geen brandblusapparaten in de streekmuziek- school aan de Kerkweg, heeft mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (lib.) tot haar schrik moeten ontdekken. Wet- houden Ph. Kroes (lib.), voorzitter van de raadscommissie voor openbare wer ken en bedrijven waarvan ook zij lid is, heeft zij daarvan op de hoogte gesteld. Zo heeft zij hem ook de vraag doorge. geven of de Bilderdijklaan misschien geasfalteerd kan worden nu de bewoners daar zoveel last hebben van het getril van de lijndienstbussen van NV Vere nigd Streekvervoer Westnederland. Me vrouw Oosterbroek-Waagmeester gaf wethouder Kroes in overweging eigen lijk eens bij de directie van Westneder land na te gaan of het inderdaad nu wel zo nodig is dat de bussen elk uur van de dag tot nabij het NS-station Waddinx- veen-Noord moeten rijden, terwijl daar toch bijna niemand instapt. De heer I. L. van Heteren (Gemeentebelangen) zei tegen de wethouder van openbare wer ken dat het zo langzamerhand wel tijd begint te worden dat de betreffende ver zekeringsmaatschappij de dakbedekking 'van de flats aan de Willem de Rijkelaan eens onder handen laat nemen om de bewoners van eengezinshuizen langs de ze laan te vrijwaren van wegwaaiend dakgrint. WADDINXVEEN Deze week zijn in Waddinxveen honderden hervormde, ge reformeerde, rooms-katholieke en re monstrantse vrijwilligers (landelijk ko men daar de doopsgezinden, lutheranen en oud-katholieken nog bij) op pad ge gaan om voor de tweede maal bij eigen volk aan de bel te trekken om antwoord te krijgen op de vorige week gestelde vraag: „Wat hebt u in 1974 over voor de financiële instandhouding van uw plaat selijke gemeente/parochie?” Foto Gijs Kooren Op een nog pas in „De Hoeksteen” gehouden gemeentcavond zei de secreta ris van het college van kerkvoogden en notabelen, de heer C. Graafland, dat voor zijn kerk 1973 een jaar van stabili- Men hoopt zeker 105.000,- aan vrij willige bijdragen toegezegd te krijgen. De opbrengst van collecten en giften wordt voor dit jaar geraamd op 23.500. De overige ontvangsten bedragen totaal 7.500. 'onder leiding van docente ‘landelijke praktijkexamens •schriftelijke begeleiding •opfriscursussen •clublessen steno engels, j •duits en frans •prospectus op aanvraag j WADDINXVEEN De energieschaar- ste is er de oorzaak van dat de hervorm de Immanuëlkerkgemeente de kerkdien sten in het gebouw aan de Prinses Bea- trixlaan voortaan niet meer op zondag avond, maar op zondagmiddag om vijf uur zal houden. De kerkeraad wil hier mee een bijdrage leveren tot besparing op verwarming en verlichting, omdat de kerkzaal twee uur eerder op de eerste dag van de week ontruimd zal zijn. Voorts is besloten de kerk op vrijdag en zaterdag niet meer te verwarmen, behal ve door de gezamenlijk met de Gerefor meerde Kerk te houden tienerclub op zaterdagavond. De andere avonden van de week is de kerk zo druk bezet dat het door de kerkeraad onmogelijk wordt ge acht om nog een avond in de week het gebouw te sluiten. dakkapel niet wordt toegestaan en de heer Valk, omdat er afwijzend is be schikt op zijn verzoek een kweekkas tot woning om te bouwen. De gemeenteraad heeft besloten de bezwaarschriften in handen te stellen van de raadscommissie voor de beroepschriften om advies. „Met uw gulden van 1973 kunnen wij dit jaar minder doen,” voegt de heer Van Rossum er nog veelbetekenend ter verduidelijking van die richtlijn aan toe. Tot de Gereformeerde Kerk van Wad dinxveen behoren volgens een zeer re cente telling 2203 Waddinxveners. In to taal gaat er in dit jaar in deze kerk 259.000,- om. De begroting 1974 Iaat Dit muzikale plezier was duidelijk te ho ren. De programmaopbouw bood hem ook alle gelegenheid zich lekker uit te leven, hij begon met een koraalfantasie van Feike Asma en ging via Bach, Guihnan en Young over naar Hendrik Andriessen, Marcel Dupré en Langlais. Dit is een logische volgorde, het schept alleen de verplichting al vrij vroeg in het programma Bach te spelen en dat is gevaarlijk. De timing van de partijen in Bach’s werk verdraagt geen enkele on zekerheid en die was jammer genoeg nog een beetje te horen in Preludium en Fu ga in E-mol. Vanaf dat moment had Van Oosten zich goed onder controle en al bij de daarop volgende Lamention van A. Guilmant werd er puur muziek ge maakt. meente, bijzondere hervormde wijkge- meente in wording, laat een totaal aan uitgaven en inkomsten zien van 150.000,-. Er wordt voor dit jaar reeds een tekort verwacht van 14.000,-, dat wel eens 18.000,- - 20.000,- zou kun nen worden als de vrijwillige bijdrage niet zullen worden verhoogd. Daarom wordt aan de actie Kerkbalans *74 van harte meegedaan. zijn dat er maar weinig dingen zullen zijn waarover de meningen zover uit eenlopen als met betrekking tot deze restauratie-zaak. „De één benadert de zaak alleen gevoelsmatig, de ander is puur zakelijk.” Dat de Brugkerk op de Monumentenlijst is terechtgekomen, komt mede doordat de kerkvoogdij van de Centrale Hervormde Gemeente des tijds geen aanleiding heeft gezien zich daartegen te verzetten. Volgens de heer Van Ringelenstein was dat toen een goed besluit, omdat voor iedereen dui delijk zal zijn dat een dergelijk gebouw bijna niet alleen door een kerkelijke ge meente zou zijn te onderhouden. KerkvoogdijvoorzitterVan Ringelenstein die hoopt op een levendige en warme discussie over de toekomst van de Brug kerk, zei er goed van doordrongen te Het was dan ook zijn opvolger, die af scheid nam van de heer De Bruin. De heer Van Ringelenstein noemde zijn voorganger één van die stille harde wer kers op de achtergrond, die in één van de moeilijkste periode van de Centrale Hervormde Gemeente voorzitter is ge weest van het college van kerkvoogden en notabelen. „Een enorme stroomver snelling, zoals nooit tevoren, hebt u meegemaakt en dan bedoel ik niet alleen de uitbouw van onze gemeente bij voorbeeld de Bethelkerk, maar veel meer nog de daarmee gelijk komende veran deringen binnen het college, die ook weer een hele nieuwe ontwikkeling me* zich brachten,” aldus de heer Van Rin gelenstein. „Conflictsituaties blijven niet uit, al is het dan beslist niet altijd ten kwade, maar begrip en aanpassing zijn de moeilijkste punten. De ouderen, die al te zeer aan het oude vastzitten, de jongeren die het nieuwe te snel willen introduceren. En dan komt pas de tact en de bekwaamheid van een voorzitter tot uiting. Hij moet er voor zorgen dat alles toch blijft draaien en goed en ge ruisloos verloopt. En dit mogen wij dan vanavond hier een hardop zeggen, daar bent u goed in geslaagd. U manoevreer- de als een goed kapitein om alle klippen heen en hebt er voor gezorgd dat nog enkele ervaren mensen, die de hitte van de dag en de koude van de nacht hebben verdragen, lid van het college van kerk voogden en notabelen blijven.” President-kerkvoogd Van Ringelenstein bood de heer De Bruin als blijvend aan denken een vulpenset met inscriptie aan. Zijn vrouw kreeg een bos bloemen. De heer De Bruin betrok in zijn dankwoord alle leden van het college van kerkvoog den en notabelen en zei veel steun van iedereen - niet in het minst zijn vrouw - te hebben gehad. „Eben Haëzer, tot hier heeft God ons geholpen,” aldus de heer De Bruin tot slot. „Wij zijn hier in Waddinxveen buitengewoon gezegend. De Here komt alleen dank toe, dat we hier het rechte woord nog door alle drie de predikanten op de preekstoel horen verkondigen.” satie is geweest. In de kerkelijke finan ciën en in vele besluiten is een pas op de plaats gemaakt. Het te verwachten nadelige saldo kon vorig jaar vrijwel geheel worden weggewerkt door de meerdere ontvangsten aan collecten en vrijwillige bijdragen. De financiën van de kerk zullen volgens de heer Graaf land in 1974 uiterst voorzichtig, en mis schien wel omzichtig beheerd dienen te worden. De begroting van de Centrale Hervormde Gemeente voor dit jaar ver meldt een totaal aan uitgaven en ont vangsten van 308.750,-. De opbrengst in het kader van actie Kerkbalans *74 wordt geraamd op 140.000,- (in 1973 110.000,-), terwijl een nadelig saldo wordt verwacht van 23.209,- (in 1973 35.592,-). Aan collecten en giften denkt men 131.500 (in 1973 118.500) binnen te krijgen. zien dat er aan vrijwillige bijdragen 160.000,- wordt verwacht. Aan collec ten en giften denkt de commissie van beheer van de Gereformeerde Kerk 42.000,- binnen te krijgen. Blijft over een tekort van 49.000,-. Kerkbalans ’74 is er dan ook voornamelijk op gericht om dit bedrag weg te werken, zeker om dat inmiddels wel is gebleken dat dit bedrag wel eens hoger zou kunnen wor den. Ook voor deze kerk geldt dat de vaste vrijwillige bijdragen de harde kern van de financiering van de kerk uitma ken. .Tenslotte zijn wij van mening, dat wat wij van u vragen niet onredelijk is. WADDINXVEEN De Waddinxve ners J. H. Ruiter en J. G. Valk hebben bij de gemeenteraad schriftelijk bezwaar aangetekend tegen een beslissing van Burgemeester en Wethouders. De heer Ruiter, omdat hem de bouw van een WADDINXVEEN/LEIDEN De le den van de Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland hebben besloten de heer P. van der Eijk laez. uit Waddinxveen toe te laten als hoofdingeland. Tegen zijn benoeming zijn geen bezwaren ingediend. Als zijn plaatsvervanger treedt op de heer Jac. Noordam uit Benthuizen. Beide zijn hoofdingeland en hoofdingeland-plaats- vervanger voor het tweede district (hoofdplaats: Hazerswoude).

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 11