hefbrug de Rondom BOONSTOPPEL GEEFT AUTO AAN BEDRIJFSLEIDER IN 1973 HOOGSTE BRANDSCHADE MAAL ER OP UIT m ons en Wiertsema Ook nog 237 misdrijven land jaar op jaar bemoeilijkt” Eminent-directeur: Wij wilden hier opslag en expeditie samenbrengen Ondernemen TiP LP Will FM deze we van de week VOOR WADDINXVEEN I KIJK, MET DIE KALKARHEFFING ZIT HET ZO DE HIER VERBOUWDE SUIKERBIET LAAT „ONDEKT” Pagina 5 I Dr. B. Wentzel B-fabriek TIPS VAN HET WEEKBLAD WADDINXVEEN Bedrijfsleider C. van der Kleij (68) uit Gouda heeft na ruim 43 jaar afscheid genomen van de Tokion Lakfabriek Wed. Boonstoppel en Zn. BV in Waddinxveen. De directie bood hun trouwe en verdien stelijke medewerker als blijk van waardering een auto aan. Een spiksplinternieuwe Volkswagen 1300. De heer Van der Kleij, die ’s middags in aanwezigheid van stafleden en naaste medewerkers en ’s avonds in kleine kring afscheid nam, is al drie jaar gepensioneerd, maar bleef niettemin nog als bedrijfsleider bij Boonstoppel werk zaam. Deze functie heeft hij ruim twintig jaar bekleed. Bij zijn veertigjarig dienstverband, dat toen uitbundig is gevierd, werden zijn verdiensten gehonoreerd me de gouden medaille van de Vereniging van Verf- en Vernis- fabrikanten. Nu bij zijn vertrek kreeg hij opnieuw geschenken van zijn medewerkers en het personeel aangeboden. Hoop WADDINXVEEN/BODEGRAVEN Commercieel-directeur C. Vree ken van de in Bodegraven en Waddinxveen gevestigde fabriek van elec- tronische orgels Eminent NV heeft ons laten weten, dat zijn bedrijf inder daad ernstig is teleurgesteld over het feit, dat het gemeentebestuur van Waddinxveen (gedwongen door wijzigingen in het bestemmingsplan) een stokje heeft gestoken voor een eventuele uitbreiding van het fabriekscom plex in onze gemeente. sprak voor gereformeerden Investeren „Het ondernemen in Nederland wordt jaar op jaar bemoeilijkt, en daardoor WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 JANUARI 1974 ADVERTENTIE Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg het Foto Sjaak Noteboom Bedrijfsleider neemt afscheid van Boonstoppel geothermische de dat ADVERTENTIE BLOEMHEK .IHTfRFlOM’ Eign. H. I. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 ook nog tijdens de ver gadering van de raadscom missie voor openbare wer ken en bedrijven al een GEB in Gouda kenbaar kunt maken door uw hef fing niet te betalen. Als u opziet tegen eventuele con- Wanneer u een pannespons gebruikt voor het schoonmaken van emaille pannen wordt de pan van binnen ruw, met gevolg da teventuele spijzen eerder zullen aan branden. Gebruik alleen een fijn schuurmiddel of heet sodawater. Indien u de aardappelen met kokend water opzet, blijft de smaak veel beter. Wanneer de koffiefilter verstopt raakt, strooi dan vóórdat u de koffie in de filter doet, wat suiker op de bodem van de filter en het euvel is verholpen. Een telefoontoestel moet af en toe ook eens een goede beurt hebben. U neemt hiervoor een prop watten en bevochtigt deze met enkele druppels benzine. Hiermee wrijft u het hele toestel in, ook hoor- en spreekstuk. Vervolgens droogt u het toestel goed af en wrijft het daarna in met formaline. Noten kraken met de kiezen is nooit aan te bevelen, zelfs niet voor iemand met een sterk gebit. Men kan het kauwvlak gauw beschadigen, waardoor bacteriën vrij spel krijgen. de bouw van een kweek - reaktor niet mag worden doorgegaan. Er was te Smit uit het Drentse Ide, een van de samenstellers van de Kernenergie-nota van de Vereniging Milieu- het elektriciteitsbedrijf mis van van de mensheid. De elek- zeggen Of zoals dr. Weil, de gang maker van de eerste kem- suiker was in Europa dus eerder bekend dan bietsui- geen drie weken later, op 20 oktober brandde een houten woning aan de Ka naaldijk geheel uit. „Natuurlijk zal niet tegen te houden zijn, dat de investeringsbeweging van de Westerse industrielanden naar de ont wikkelingslanden sterk toe neemt. De politiek van de grondstof-exporterende Dat de meest eenvoudige economische wetten ook in deze tijd nog steeds gelden en het forceren van onze - toch steeds ingewikkelder - samenleving alleen maar tot ontwrichting kan leiden waarvan de gevolgen nauwelijks voorspelbaar zijn. Discriminatie is een modewoord gewor den en we wijzen dan het liefst naar een ander, maar dat wij in Nederland ons zelf aan het discrimmineren zijn durft men of niet uit te spreken of we vinden het een zo behaaglijke situatie dat we in feite te goed zijn voor de wereld,” aldus de heer Vreeken in zijn beschouwing, die hij ons deed toekomen. dit artikel Nederlanders zijn, dan is het goed om te Het jaarverslag van de brandweer over 1973 waarin dit alles staat te lezen meldt dan ook dat de brandschade van 1973 392.750,-het hoogste bedrag van de laatste tien jaar laat zien. WADDINXVEEN Dr. B. Wentzel, gereformeerd predikant in Den Haag, heeft gisteravond (woensdag) in het Ge reformeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat op de gemeenteavond van de Gerefromeerde Kerk een inleiding gehouden over „Modaliteiten of varia ties”. De gemeenteavond was bedoeld als bezinning op de problematiek van de eenheid en verontrusting binnen de Ge reformeerde Kerk. VICKY LEANDROS GREATEST HITS o.a. Aprés tol; Hey, Joe Mckenzie; I am; Le Lac Majeur; Meine Freunde sind die Traume. E.v.a. stereo Lp. 17.90. landen is en zal steeds meer gericht zijn om deze zelf te veredelen en voor eigen industrialisatie te gaan gebruiken. Al leen door deze trend al zal het Westerse industriepatroon geleidelijk, maar toch wel drastisch worden gewijzigd. Maar om deze geleidelijkheid nog eens extra te stimuleren door Nederlandse gelden, en voor bedrijven die hiervoor niet di rect in aanmerking komen is een me thode die kennelijk alleen in ons land kan ontstaan en in mooie woorden kan worden verpakt en zelfs zo kan worden voorgesteld alsof het een zegening is voor ons als volk. Het is te hopen dat de schrik en de nadelen van de olie crisis over enige tijd zal blijken dat deze periode zeer positief voor ons land is. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: ter M. Boere. Hij wil er voor waken aan een Kal- Schielandstraat. (Bij Eminent in Wad dinxveen werken in totaal ongeveer 85 mensen, redactie). Bovendien overwogen we om door deze uitbreiding niet alleen de opslag in Waddinxveen te concentre ren, maar ook de expeditie en order verwerking. Niet alleen van Eminent en Solina-orgels, maar ook van andere mu ziekinstrumenten”. Eminent’s commercieel-directeur heeft ons een hele beschouwing toegezonden over de los van de expansieperikelen in Waddinxveen staande studie om ook te gaan produceren in het buiten land. De heer Vreeken wil bij het be antwoorden van de vraag om op lange termijn wel of niet in Nederland te blij ven investeren rekening houden met de ze belangrijke gegevens: „Per hoofd van de bevolking staat Ne derland met België op de eerste plaats in de wereld wat betreft het export aan deel. Door het landvolume staat Neder land op de achtste plaats! Amerika 14% van de wereldexport, Duitsland 13%, Japan en Engeland ca. 7J% en wij in Nederland verzorgen ruim 4J% van de wereldexport. Ruim 1/3 van ons natio naal inkomen wordt door export ver diend. Voor Eminent is dit ruim 50%. Zonder export-stijging wordt niet alleen het reëel inkomen in Nederland ernstig aangetast, maar ook die van de werk gelegenheid.” Mede door het toenemend aantal mel dingen acht men de aanschaf van de draadloze omroep-apparatuur een ver eiste. Te zijner tijd kan, zo vermeldt het jaarverslag, de melding en alarmering evenals de verbindingen in brandweer regionaal verband worden opgelost. Waarbij men doelt op de bamdweer- commando- en verbindingspost waaraan in Gouda wordt gewerkt. project komt voort uit on zekerheden en In een brief die wij vorige week kregen en waarmee hij reageert op onze publi- katie „Gemeentebestuur stelt Eminent ernstig teleur” naar aanleiding van het jaarverslag 1973 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken voegt de heer Vreeken er eerlijkheidshalve aan toe het nu, door de olieschaarste en de niet te overziene ge volgen daarvan, prettig te vinden dat Eminent in Waddinxveen nog niet aan het bouwen is geslagen. „We kunnen nu even wachten tot de situatie een meer stabiel karakter heeft gekregen.” WADDINXVEEN Op de Vrij willige Brandweer Waddinxveen is in 1973 49 maal een beroep gedaan. Daarvan werd men 31 maal gealar meerd voor een brand. In de tweede helft van 1973 waren er enkele felle branden waarvan één erg hardnek kig. Dit blijkt uit het pas versche nen jaarverslag. Op 16 september ontstond brand in de houtmotsilo van de Firma Sliedrecht aan de Zuidkade, tien jaar nadat bij een brand een groot deel van de fabrieksge bouwen verloren ging. De brand in september duurde twaalf uur. Enkele weken later, op 8 oktober ontstond brand bij de meubelfabriek De Lang aan de Noordkade. Op de dag dat mr Vrolijk een werkbezoek bracht onder andere aan de Firma Rehorst, aan de overkant. Nog ook gevaarlijker of minder aantrekke lijk om hierin te investeren of risico te nemen. Het klimaat om nieuwe initia tieven te nemen is zodanig verslechterd dat alleen hierdoor reeds veel fusie’s ontstaan. De aloude en inderdaad wel conservatieve wens om voor eigen op volging te zorgen is veranderd door de oprichters in een situatie te brengen om juist te voorkomen dat dit wordt gerea liseerd. En dit alles in een periode van nog geen 10 tot 15 jaar. We zijn van een naoorlogse opbouwtijd terecht gekomen in een regeringsbenadering die er op ge richt lijkt te zijn ontwikkelingsgelden die door de Nederlandse belas tingen worden opgebracht te laten ge bruiken om Nederlandse bedrijven te stmuleren om zich te verplaatsen naar het buitenland. Zou dit in een speciaal geval gebeuren waarvoor redenen aan wezig zijn, maar na de eerste stap is het een georganiseerde opzet geworden, waarin praktisch alle fabrikanten voor lichting krijgen en worden aangemoe- digd. Voor het bedrijfsleven zelf is het volkomen onbegrijpelijk dat Nederland zich dit zelf aandoet. Wanneer deze sti mulering van Emigratie dienst voor be drijven zich door zet, en van praten en onderhandelen het ook tot daden komt, dan hebben we in ons land inderdaad een keerpunt bereikt met de reeds uit gesproken wens dat Nederland een land van dienstverlening wordt van expedi teurs, ambtenaren en sociale verzorgers. Deze ontwikkeling zal meer openbaar moeten worden, omdat niet iedereen zich hiervan bewust is.” 1 JE T'AIME MOI NON PLUS - Jane Birkin en Serge Sainsbung 2 COME AND GET YOUR LOVE - Redbone 1 DIRTLY OL’ MAN - Three Degrees 2 SOMEDAY, SOMEWHERE - Demis Roussos 3 ROCK ’N ROLL - The Cats 4 ELLA - André Moss 5 THE MOST BEAUTIFUL GIRL - Charlie Rich 6 IS EVERYBODY HAPPY - Jack Pot 7 LA MONTANARA - Heino 8 BABY BLUE - George Baker Selec tion 9 DEN UYL IS IN DEN OLIE - Vader Abraham en Boer Koekoek 10 OH LONES OME ME - The Walkers kers WADDINXVEEN Er zijn in 1973 ook 237 misdrijven in Waddinxveen ge pleegd. Dat blijkt uit het jaarverslag van de rijkspolitie in Waddinxveen, waaruit wij in het Weekblad voor Waddinxveen van twee weken geleden uitvoerig citeerden door te melden dat politiemen sen er vorig jaar 869 maal op uit trok ken om assistentie te verlenen, 275 aan rijdingen moesten ’verwerken’, 1686 ver keersovertredingen constateerden en 2298 processen-verbaal opmaakten. Te rugziende op 1973 zegt adjudant M. A. Ruissen te mogen vaststellen, dat een niet onbelangrijk aantal politiezaken leidden tot opsporing en aanhouding van meerdere verdachten. In verband daar mee moest dertien maal gebruik worden gemaakt van het bij het politiebureau aanwezig arrestantenlokaal. Zoals bekend kan het bedrijf de uitbrei- dingsgrond van de B-fabriek (dat is het voormalige bedrijf van Modderkolk Dijs en dus niet de aan de Schieland- straat gevestigde A-fabriek, zoals wij abusievelijk schreven) niet volbouwen. De B-fabriek wordt gebruikt voor op slag van electronische orgels. Directeur Vreeken: „Eminent is een sterk seizoen- matig bedrijf. In het laatste kwartaal van het jaar wordt 40-50 procent van de pro ductie verkocht. Gerekend met een pro- ductievergroting moeten we een opslag capaciteit voor de zomermaanden heb ben van 4000-6000 orgels. De B-fabriek is hiervoor uitermate geschikt, omdat in dit gebouw niet wordt geproduceerd en daarom alleen al ten aanzien van de ver zekering de voorkeur heeft. Door ver groting van de B-fabriek, zouden we productieruimte vrij krijgen zowel in Bodegraven als in de A-fabriek aan de l en kar is het risiko van de Het kerkbestuur van het drag FOSK-heffing. Dat onbekende gevaren. In de plaatsje Kalkar werd ont- betekent 3 procent heffing Verenigde Staten besliste slagen omdat het geen inzake de wet Financiering onlangs de rechter dat met grond wilde verkopen voor Ontwikkeling Snelle Kweekreactor; het zoge naamde Kalkarproject. Daarover zijn in de ge- de bouw van deze centrale. In ons land weigeren grote was te aantallen mensen de 3% weinig bekend over de ge- extra heffing te betalen, meenteraad en vorige week volgen voor het milieu. Men weigert verantwoor- Een advieskollege van de lelijkheid te dragen voor Amerikaanse Atoomener- de schadelijke gevolgen gie Commissie gaf toe dat van de kweekreaktor. Men men niet weet hoe groot de wil dat het geld van de ex- paar opmerkingen gemaakt kansen op ongelukken zijn, tra heffing wordt besteed door PvdA-fractievoorzit- Maar als er ongelukken aan onderzoek naar andere gebeuren, als er scheurtjes schonere en minder ge- ontstaan zoals in Doode- vaarlijke energie, getijden- karhefing goedkeuring te waard, als het koelsysteem centrales, verlenen, indien hem dat uitvalt, dan zal dat leiden energie, windkrachtcentra- zou worden gevraagd. tot een katastrofale ramp, les, kernfusie en opnieuw Wij willen u eens vertellen Niet voor niets wordt de energie d.m.v. kolen. Dit wat het Kalkarproject be- kweekreaktor niet ge- daadwerkelijk verzet tegen helst en doen dit aan de bouwd, zoals de bedoeling Kalkar heeft al geleid tot hand van een uiteenzetting was, in een dichtbevolkte afsluiting van elektriciteit, die we hebben overgeno- streek bij Aken, maar in men uit een artikel van een landelijke omgeving bij Dat ondervond wekenlang Frans Stultiëns in het Kalkar. Niet voor niets de natuurkundige drs. W. KRO-radio- en tvweekblad liggen nu al evakuatieplan- „Studio” van twee weken nen klaar, geleden. Mocht u na het lezen van En dan is er het gevaar van zoals zoveel het radio-aktieve afval dat defensie waarin de bezwa- verontrust ontstaat. Afval dat duizen- ren tegen de toepassing den jaren moet worden op- van kernenergie voor het weten dat u dit aan het geslagen. Niemand heeft er eerst op een rij werden ge- een afdoende oplossing zet. Drs. Smit leefde vanaf voor. Tot nu toe gooien 5 november op „alterna- we het in vaten verpakt in tieve” energie, geleverd zee of in zoutmijnen, of we door kaarsen en olie. Koel- sequenties dan kunt u de slaan het op in bunkers. In kast, centrale verwarming heffing ook apart betalen afwachting van betere op- en televisie behoorden tot met de vermelding de 3 lossingen. Stralingsgevaar de verleden tijd. Maar op procent heffing niet te ge- is er doordat radioaktieve 17 december besliste de bruiken voor Kalkar, maar stoffen in de lucht of in Groningse rechtbank dat voor onderzoek naar an- het water terechtkomen. dere en schonere energie. Bij de snelle kweekreaktor bruik had gemaakt ’t Is maar dat u het weet, worden grote hoeveelheden haar bevoegdheden en dat Dan volgt hier het artikel: plutonium gemaakt. Het is men drs. Smit ten onrechte tikel: om. een grondstof voor de had afgesloten vanwege zijn atoombom. Zes kilo is al weigering de Kalkarhef- „Een groot deel van de be- genoeg terwijl een kweek- fing te betalen. Maar on- zwaren tegen het Kalkar- reaktor tonnen produceert, danks deze gunstige beslis- Plutonium is een zeer ge- sing zal drs. Smit blijven mogelijke varalijke giftige stof: der- weigeren geld bij te dragen grote risico’s die verbon- tigduizend maal zo giftig voor de kweekreaktor: den zijn aan de toepassing als blauwzuur. Plutonium „Het gaat om de toekomst van kernenergie. Die on- blijft 250.000 jaar gevaar- zekerheden en gevaren tre- lijk. Als deze radioaktieve triciteitsbedrijven den bij de snelle kweek- stof vrijkomt veroorzaakt dat we een offer moeten reaktor in nog heviger ma- het een plotselinge dood, brengen voor ons nage- te op. Er is allereerst grote De straling van kleine slacht. Maar ik denk dat, twijfel aan het nut van de- hoeveelheden plutonium als we zo doorgaan, het na ze reaktor. Gezien de ont- kan oorzaak zijn van kan- geslacht een offer voor ons wikkelingen in de Verenig- ker, leukemie, bloedarmoe- moet gaan brengen, een de Staten waar de kosten de, staar, groeistoornissen beslissing waar ons nage- al zijn opgelopen tot zo’n en hersenbeschadigingen, slacht niet meer onderuit 5 miljard gulden, gelooft Maar ook toekomstige ge- kan en waarin het geen men niet dat deze reaktor neraties mensen lopen ge- zeggenschap heeft gehad: ekonomisch rendabel zal vaar. Men krijgt minder een radioaktieve wereld.” worden, d.w.z. de kosten weerstand tegen ziektes: worden zo hoog, dat de misgeboorten en afwijkin- opgewekte elektriciteit niet gen kunnen de gevolgen reaktor, nu zegt: „Kem- meer te betalen is. Boven- zijn. energie is de smerigste dien zal als alles een beetje Deze sombere perspektie- energie die we hebben.” Dezer dagen zal Tante Pos meezit, de toepassing van ven hebben het verzet te- ook de eindafrekening over Kalkar pas plaats vinden gen het Kalkarprojekt 1973. van het Gemeen- tegen het jaar 2000. En wie doen toenemen. Het is een schappelijk Energiebedrijf weet wat voor andere, be- bonte aaneenschakeling ge- Gouda en Omstreken in tere en schonere energie- worden van aktiegroepen, Waddinxveen bij alle afne- bronnen we tegen die tijd progressieve partijen, art- mers van energie (en wie hebben ontwikkeld. Het sen, biologen, kemenergie- neemt die niet af?) bezor- grote bezwaar tegen Kal- deskundigen en kerken, gen. Hierop staat een be- 1„. - - - Wie denkt dat de suiker- middel. Maar de suiker- len, zoals uit de Duizend- biet, die in en om Wad- biet had meer mogelijkhe- en-één Nacht, wordt suiker dinxveen, maar ook elders den. Hippocrates gebruikte ook meermalen genoemd, in ons land wordt ver- ingekookt bietensap als Zoals ook nu nog, waren bouwd, pas „ontdekt” is surrogaat voor honing, tot toen al de Arabieren be ten tijde van Napoleon, zit dan het enig bekende zoet- kend om hun voorkeur er ver naast. In het oude middel. Ook werd de sui- voor en vaardigheid in het Griekenland werd het sap kerbiet gebruikt als middel maken van zoete lekker- van suikerbieten al ge- tegen haaruitval en voor nijen en een goede suiker, bruikt als medicijn. Hip- het verven van het haar, bakker of konfiseur stond pocrates, de eerste arts in Ondanks het feit dat de in hoog aanzien en trok op de geschiedenis van het zoetkracht van de suiker- de souk (markt) vele (en westen, beval de suiker- biet dus al zo vroeg be- voorname) klanten. Riet- biet, ou smaak gebracht kend was, werd er geen met kruiden en vet, aan als echte suiker van gemaakt. lichtverteerbare ziekenkost. Met het suikerriet gebeur- ker en eigenlijk is het ver- Bietensap en het aftreksel de dat wel. Dat werd in bazingwekkènd dat de van gekookte bieten had het Midden-Oosten ver- beetwortel, een suikerleve- volgens hem een laxerende bouwd en door de kruis- rancier die ons praktisch werking. Het bietenloof tochten raakte de rietsui- voor de voeten lag, zolang beschouwde hij daarente- ker ook in Europa bekend, aan de aandacht is ont- gen als een probaat stop- In oude Arabische verha- snapt.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 5