Lezers schrijven Wat is er aan de hand voor Waarom schreef de heer De Bruin zijn brief VRACHTWA GENGEKANTELD Heidi vom Bensenhof een Hoop dat ARP principes naar het CDA meeneemt Wek meer belangstelling eigen Gouwebos bij ARP, CHU en KVP? „uitmuntende” herdershond TWEE RAADSLEDEN KRITISEREN POLITIEK WEEKBLAD-ARTIKEL w Uw WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 31 JANUARI 1974 Pagina 9 lug. C. VAN “I HOOG, Akkerwinde 55 WADDINXVEEN/GRONINGEN Op de onlangs in Groningen gehouden tentoonstelling voor Duitse herdershonden, heeft de teef Heidi vom Bensenhof van Jan G. Haan uit de Waddinxveense Van Mecklenburg Schwerinlaan de eerste prijs gewonnen en kreeg de hoogste kwalifikatie „uitmuntend”. Aanrijding Drs. T. BOUWERS Mevr.H. GROENENDIJK-Bernard Th. MOURITS P. DE LIJSTER J. VAN DEN ROOVAART P. VAN SCHIE A. H. DE LEEUWERK, Jan Campertlaan 40 N. BAKKER, Vijverlaan 11 (lid raad van beheer protestants- christclijke schoolraad, rayon Gouda) WADDINXVEEN Onlangs kan telde op rijksweg 12 een vrachtwa gen, waardoor het verkeer een poos je gestremd is geweest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Fotograaf Sjaak Noteboom was erbij om het gebeurde voor ons op de gevoelige plaat vast te leggen. noemen: (ADVERTENTIE) Wij zijn -thuis- in uw vakantisl Wanneer er dan een volgorde van kan didaten op zo’n CDA-lijst moet worden bepaald, is het op dit moment een kwes tie van praktisch werken om elk der drie iniatiefnemende partijen hun eigen kan didaten te laten inbrengen. De lijstvolg orde is bepaald op grond van partij- grootte en kiezersaantallen uit het re cente verleden. Misschien is de CDA- gedachte over vier jaar zover geworteld dat er direct één kandidatenlijst door de CDA-leden wordt opgesteld, waarbij de oorspronkelijke herkomst der kandida ten nauwelijks een rol meer speelt. De gedachtengang dat e.e.a. hier een AR stunt betrof zoals de heer A. A. de Bruin (PvdA) suggereerde is dan ook onjuist. Van een machtsstrijd tussen Bouwers en Van Schie is geen sprake. Dat beide misschien bekwaam genoeg zijn om een stuk bijdrag'e aftn het beleid van het ge meentebestuur te leveren kan alleen maar pleiten voor de kwaliteit van de toekom stige CDA-fractie. De bezetting van een eventuele wethouderszetel en het fractie- voorzitterschap zijn zaken die later aan de orde komen. Er is een samenwerking tussen partijen tot stand gekomen, dat is thans een belangrijk en verheugend feit. Dat daarbij de inhoud van het te voeren programma een grote rol heeft gespeeld is duidelijk. Met groeiende verwondering las ik de brief van (een zekere) heer A. A. de Bruin in uw blad van 24 januari j.l. be treffende de vorming van het C.D.A. Uit de eerste alinea van zijn brief meen de ik te mogen opmaken, dat de heer De Bruin betogen, gebaseerd op feiten, De suggestie welke door de heer A. A. de Bruin (PvdA) wordt gewekt, dat het Een grote vraag rijst n.a.v. het artikel „onvolwassen”. Is het journalistiek ver antwoord om, wanneer er in een raads vergadering in het openbaar commen taar wordt geleverd op een krantenarti kel, eerst het commentaar van de redac tie te plaatsen en daarbij niet te vermel den wat er dan wel door die raadsleden is gezegd. hulp had gevraagd. Het meisje is enige tijd geleden uit Worms weggelopen. Ze is inmiddels op transport gesteld naar haar woonplaats. Bij een aanrijding op de kruising van de Kanaalstraat en de Stationsstraat werden twee automobilisten gewond. De dertig jarige H. uit Waddinxveen, die op de Stationsweg reed, verleende geen voor rang aan de twintigjarige B., eveneens Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Bij een deze week gehouden snelheids controle op de Sniepweg in Waddinx veen werden zes automobilisten gever baliseerd. Zij overschreden met snel heden tussen 80 en 85 kilometer de voor geschreven maximumsnelheden binnen de bebouwde kom. uit Waddinxveen. De wagen van B. be landde tegen een hoekhuis. B. werd ge wond aan zijn gezicht en H. liep enkele gekneusde ribben op. Beide auto’s waren total-loss. Waarom heeft men zo veel waterlopen nodig? Als het bos eenmaal is aangesla gen neemt het ook veel water op uit de bodem, dus zou men kunnen volstaan met enkele greppels. Ik vraag dit uit ervaring, want sloten zijn er al genoeg; gebruik het kleine stukje grond dus goed. Sloten graven kost veel geld en is m.i. niet nodig. ken dat er in Waddinxveen weer politiek gekonkeld wordt. Hij noemde het artikel dan ook eenzijdig en tendentieus. Er zou het geschrevene in niet terecht de na druk worden gelegd op personen, terwijl het volgens hem toch zo verheugend is dat er van CDA-samenwerking sprake is. men daar toch graven, dus ook geen dubbel werk. „Daarvoor hebben we een goed politiek klimaat nodig.” In voornoemd blad plande onze burge meester langs het fietspad een waterpar tij met bankjes. Echter zo’n waterpartij kost ruimte en geld en is m.i. ook te maken ter plaats van het vogelreservaat/ ijsbaan. Wie beschutter wil zitten dan op de „dijk”, zou aldaar iets beneden de dijkskruin, een bankje moeten vinden om zo over het bos naar het westen te kijken, heerlijk in de middagzon en uit de wind. Op de oostelijke onderberm ven de spoorbaan zou bijv, ook een lage beplanting kunnen worden aangebracht en langs de oostzijde van de spoorsloot een fiets en een wandelpad, om ook langs die zijde het midden van het bos gebied te kunnen herijken, dus van uit Boskoop en van uit Waddinxveen. (Naschrift redactie: Met uw brief hebt u opnieuw de aandacht gevraagd voor het in aanleg zijnde Gouwebos. Wij zijn het met u eens, dat informatie over die voor de Waddinxveners en de Boskopers zo belangrijke groene long summier is. Dat komt ook omdat de betrokkenen soms terughoudend zijn in het verstrek ken van informatie, omdat zoveel dingen nog niet vaststaan. Wat wij over het Gouwebos publiceren komt uit vergade ringen van de recreatieraad „Bospark”, officiële stukken van het recreatieschap met dezelfde naam of verklaringen van bijvoorbeeld de Waddinxveense werk groep „Groen”. Maar wij blijven de ont wikkelingen in het Gouwebos nauwlet tend volgen. Zodra een tot de laatste dag bijgetekend kaartje beschikbaar is en voor onze krant reproduceerbaar zullen wij die met een begeleidend artikel in het Weekblad voor Waddinxveen opne men). Ik hoop dat ook uw blad eens spoedig een kaartje met toelichting zal plaatsen, opdat de belangstelling voor wat komen gaat, groter zal worden en ons al vast wat vóórpret zal geven. Misschien heb ben mijn suggesties enig nut. (Naschrift redactie: Voor de duidelijk heid en om kort te zijn: De vrije nieuws garing bedroeg in het bewuste politieke, opiniërende verhaal van onze hoofdre dacteur maar een paar procenten. Dat is punt één. Indien uit de redactionele ko lommen blijkt dat het Weekblad voor Waddinxveen juicht over een bepaalde ontwikkeling of deze betreurt dan wordt de objectiviteit geweld aan gedaan. Dat is punt twee. Een verslag van de ge meenteraadsvergadering van donderdag 17 januari (waaronder datgene wat tij dens de rondvraag is gezegd) kon helaas niet in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week worden opgenomen (wegens ruimtegebrek), maar u treft het in de krant van deze week aan. Dat is punt drie. Reis- en passagebureau Kerkweg 207, Waddinxveen Tel. 01828 - 4488 terecht belangrijker vindt dan spontaan en ongefundeerd politiek bedrijven. Di rect na het lezen van deze eerste alinea blijkt echter, dat hij zelf wel een flink aantal ongefundeerde veronderstellingen meent te mogen neerschrijven. Kort heidshalve wil ik slechte een punten Over de tekening opgenomen in de Haagsche Courant van 15 april 1969 (sindsdien is er wel wat veranderd, red.), is op te merken dat er een zeer onlogi sche weg schuin doorheen gaat. In dit stukje bos behoort geen autoweg, hoog stens een er langs, ter plaatse van het bestaande rijwielpad. Een brug over de watering ligt daar al en behoeft dus niet extra gemaakt te worden. Deze geprojecteerde brug, naast de spoorbaan, kan beter een voetbrug zijn. Het tennisveld ligt te ver van Waddinx veen en kan misschien beter naast de begraafplaats worden gemaakt, dan heb ben beide gemeenten er wat aan. Een ijs baan zou ter beschutting tegen de oos tenwind, misschien aan de westzijde van de spoorbaan kunnen komen, mits op voldoende afstand daarvan. De trillingen veroorzaakt door de treinen houden bij vorst de spoorsloten n.L heel lang open. Overigens zou, om bosruimte te bespa ren, een ijsbaan beter gepland kunnen worden in de „Klazingawiede”, zoals op voornoemde kaart is aangegeven als vo gelreservaat. Een dichte, liefst groen blijvende singel, op die kleigrond is dan wel nodig als wind beschutting en ook goed voor de vogelstand. Die plas wil Eerst een zijdelingse opmerking vooraf. Hoewel zelf tegenstander, hebben wij er nooit een geheim van gemaakt veel be wondering te hebben voor het idealisme en de daaruit voortvloeiende niet afla tende ijver van de mensen achter de sa- menwerkingsgedachte in het onderwijs. De voortvarende werkwijze waarop zij de Havo/Atheneum gestalte hebben ge geven is verbazingwekkend. Het lijkt mij dat een dergelijke ijver ook de stichters van het christelijk onderwijs moet heb ben bezield. Als overtuigd principieel voorstander van de uitgangspunten van deze mensen van het eerst uur, zou ik de verzuchting willen slaken: hadden meerderen ook in onze tijd wat meer van dit idealisme en deze ijver. Er zou minder tijd nodig zijn voor het eindeloos geschrijf en gediscussieer over het geven van vorm en inhoud aan het christelijk onderwijs. Er zou meer tijd overblijven om daadwerkelijk de hand aan de ploeg te slaan. De bazuin zou een helderder geluid laten horen en van een identiteits crisis zou geen sprake zijn. Maar dit dan verschil tussen een CDA en progressieve blok is immers niet hemelsbreed dan zal hij u met verschrikte ogen aankijken en zeggen: „Bent u nu al de ontwikke lingen in het recente verleden met be trekking tot de samenwerkingsschool voor Havo/Atheneum vergeten? Bleek de ARP - bakermat van drs Bouwens - en een der overheersende partners in het CDA - daarbij niet de felste tegenstan der te zijn Wanneer u zich dat dan allemaal weer duidelijk herinnert en beschaamt ’t hoofd buigt voor een dergelijke domme opmer king, zal de heer De Bruin de climax van het aanstaande drama onthullen. Helaas geen happy-end maar een ver lammende onzekerheid, waaraan u zult bemerken dat dit geen klucht is maar realiteit. Hij zegt: „Binnenkort zal be kend worden dat in Waddinxveen te zij ner tijd naar een nieuwe samenwerkings school wordt gestreefd. Een school voor Lager Beroepsonderwijs. Hoe zal dan de ARP reageren? Als vanouds? Dan keert de ARP zich wéér tegen het belang van de gehele Waddinxveense gemeenschap”. Einde drama. Conclusie: de heer De Bruin ziet het CDA niet zitten, althans niet in Waddinxveen. Waarom niet? Wel, die CDA zal wel eens een sta-in-de-weg kunnen worden voor een tweede samen werkingsschool. Dat weten we dan al vast Terwille van het pro en contra gaarne een kanttekening bij het ingezonden schrijven in het Weekblad voor Wad dinxveen van 24-l-’74 van de heer A. A. de Bruin betreffende zijn bezwaren te gen CDA-vorming in Waddinxveen en het daarbij door mij geconstateerde ad dertje onder ’t gras. Ten slotte heb ik mij lang af zitten vra gen waarom de heer De Bruin zijn brief geschreven heeft. Om welke reden dan ook heeft hij duidelijk nagelaten dit te vermelden. Waarom is hij kennelijk zo tegen de totstandkoming van het CDA, dat hij op deze wijze reageert? De ver melding daarvan zou wellicht het naar voren brengen van zijn ongefundeerde veronderstellingen, waarvan hier slechts enkele genoemd, verklaard hebben. Kri tiek is juist, zolang zij te verklaren, op bouwend en gefundeerd is. Ik hoop dat de heer De Bruin daarmee rekening kan houden wanneer hij nog eens een brief schrijft. Eerlijkheidshalve zij vermeld dat ook ik geen bewonderaar ben van de AR- politiek in zijn huidige presentatie en helemaal niet van een toekomstige CDA. Het schrikbeeld dat de heer De Bruin de lezers meent te moeten tekenen is mij echter al te grijs. In tegenstelling tot het door hem bedoelde, hopen wij in alle ernst, dat de AR juist dit zgn. starre principe: ’christelijk onderwijs in een ontkerstende wereld van fundamenteel belang’ mee zal weten te nemen naar die CDA en ook partner CHU zal weten te overtuigen dat dit de hoogste prioriteit waardig is. Men zal dienen te bedenken dat in de zeer nabije toekomst geheel protestant-christelijk Waddinxveen op nieuw voor de keuze geplaatst wordt te kiezen voor een neutrale samenwerkings school of een protestants-christelijke scholengemeenschap voor voortgezet on derwijs waarin tevens een school voor Lager Beroepsonderwijs zal zijn onder gebracht. Vergevorderde concrete plan nen wachten op adhesie. Het zal blijken of ter dezer plaatse het christelijk onder wijs opnieuw een davaluatie zal onder gaan of mogelijk een revaluatie. We zijn de heer De Bruin in ieder geval dank verschuldigd voor zijn duidelijkheid. WADDINXVEEN D’66-fractievoorzitter H. P. Barth en KVP-fractievoorzitter P. F. J. van Schie hebben in de vandaag twee weken geleden gehouden gemeente raadsvergadering geen goed woord over gehad voor het politieke verhaal van onze hoofdredacteur in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week. Beide raads leden spraken tijdens de rondvraag hun afkeuring uit over het geschrevene, zonder overigens daarvoor bewijzen aan te dragen. CDA tot stand zou zijn gekomen om de heer H. Huizer zijn wethouderszetel te ontnemen is volkomen uit de lucht ge grepen. Zijn redeneringen laten we nu maar voor zijn rekening. Het CDA- Waddinxveen verwacht dat vele kiezers deze intensieve samenwerking tussen KVP, AR en CHU zullen waarderen, en dat zij de CDA-lijst op grond van het gemeenteprogramma en de kwaliteiten van de gemeenteraadskandidaten zullen steunen. De kiezer komt derhalve eerst aan het woord. Laten we maar aanne men dat het politieke niveau van de toe komstige gemeenteraad zo hoog zal lig gen dat de wethoudersverkiezingen min stens op grond van een collegeprogram ma zal geschieden en dat het college een afspiegeling van de raadssamenstelling zal moeten vormen. Tegen bepaalde passages uit het artikel van de heer Woudenberg d.d. 17 januari hebben ondergetekenden veel bezwaar. Ook de inhoud van het commentaar „on volwassen” d.d. 24 jan. stelt hen teleur. In beide artikelen wordt „de politiek” weer in de hoek gezet van gekonkel, baantjesjagerij, kortom in die hoek waar van de inwoners zullen zeggen „voor mij hoeft het niet meer”. Wij vragen ons als politiek geïnteresseerden af of een hoofdredacteur niet de volgende opstel ling had kunnen kiezen: Het valt toe te juichen dat er in het politiek sterk verdeelde Waddinxveen zowel links als rechts als in het midden pogingen worden gedaan om tot hech tere samenwerking te geraken. Het weekblad verzoekt de diverse groeperingen van tijd tot tijd persconfe renties te houden. Fijn weer eens wat over het Gouwebos in het Weekblad voor Waddinxveen te lezen. Het bericht van 24 januari jl geeft mij aanleiding tot enkele vragen en op merkingen. Waarom bent u zo karig met het opnemen van een tekening van een plan, met een paar aantekeningen van wat er zo al komt? Ook gewone burgers stellen wel belang in wat er gaat komen. Belangstelling wekken door wat voor lichting is ook een goede zaak en zo’n kaartje spreekt vaak nog veel meer dan een lang verhaal. te vormen CDA wel eens met vier raads- zetels tevreden zou mogen zijn? Ik heb reden heel wat optimistischer te zijn, maar dan gebaseerd op het feit dat zich, evenals in andere plaatsen, ook in Wad dinxveen reeds verschillende personen hebben aangemeld als directe leden van het landelijk CDA. De heer De Bruin heeft kennelijk veel minder vertrouwen dan ik in „dergelijke” partijen, zoals hij de Christen Democratische Partijen meent te moeten aanduiden. Ik ben er van overtuigd, dat velen die partijen zul len steunen, en blijven steunen, die het Evangelie als het richtsnoer voor hun politieke handelen aanvaarden en dit ook in hun praktische beleid tot uit drukking willen doen komen. even terzijde. Het is bekend dat de heer De Bruin één van de meest toegewijde predikers is van samenwerkingsscholen. Hij is daar zo van ondersteboven dat mensen met be zwaren voor hem een obcessie zijn ge worden. Erger nog hij blijkt behelst te zijn met profetische visioenen. Luister maar, hij schreef ons vorige week als PvdA-man: ik zie wat jullie niet zien, ik zie een CDA opkomen waarvan we als Waddinxveners verschrikkelijk onheil hebben te verwachten. En dan volgen enkele akelige en beangstigende gebeur tenissen rondom de komende gemeente raadsverkiezing: de wethouders Van Gent en Kroes zullen wel opnieuw ge kroond worden maar het hoofd van wet houder Huizer zal onherroepelijk vallen onder de CDA-gouillotine. Als u nu een klein beetje van de schrik bekomen bent, houdt u dan wel vast voor de volgende schok. Want, zo profeteert de heer De Bruin, na de dramatische val van die aardige meneer Huizer zal de CDA- superstar Iwan de Verschrikkelijke (lees: AR-topman drs. T. J. Bouwers) opstaan en de zetel van de in ongenade gevallen wethouder voor zich opeisen en een ge meentelijk schrikbewind zal een aanvang nemen. Als u nu zou proberen de heer De Bruin wat moed in te spreken door hem er op te wijzen dat dit voor een snellere realisering van de progressieve heilstaat alleen maar veel beter is het De heer Barth meende, dat het Week blad voor Waddinxveen de „journalis tieke verantwoordelijkheid” onjuist droeg. Er zou zijn getracht stemming te kweken middels een verhaal, waaraan volgens hem geen touw was vast te kno pen. „Gelukkig weten veel mensen be ter,” aldus de heer Barth. De heer Van Schie zei het te betreuren, dat er uit het verhaal de conclusie kan worden getrok- Omdat de heer B. J. Woudenberg (hoofd redacteur van het Weekblad voor Wad dinxveen) zijn journalistieke nieuwtjes bijeengaart op familiefeestjes en bij niet nader genoemde vrienden van degenen die in Waddinxveen door hun politieke activiteit in het oog lopen, dreigt er een forse verwarring te ontstaan, waarin zelfs een politiek geïnteresseerd PvdA- lid, de heer A. A. de Bruin verdwaald raakt. Naar onze mening is het het recht van lezers van een onafhankelijk week blad dat de feiten objectief worden weer gegeven en er geen interne politieke of persoonlijke tegenstellingen worden ge suggereerd wanneer deze er helemaal niet zijn. Wat is er de laatste tijd gebeurd in onze kring? Bij de algemene politieke beschouwingen in de gemeenteraad van dec. 1.1. verklaarde de CHU/AR-fractie dat zij samenwerking zocht met de KVP- fractie. De KVP-fraotie ging nog verder door te verklaren dat zij niet zozeer voelde voor samenwerkende fracties, maar voor één nieuwe fractie met de naam CDA (Christen Democratisch Ap pèl), waarin opgenomen AR, CHU en KVP gemeenteraadsleden. Deze in het openbaar geuite meningen vormden de aanleiding tot een nader contact tussen AR-, CHU- en KVP-vertegenwoordigers. Alle Waddinxveense leden van AR, CHU en KVP werden in de gelegenheid ge steld d.m.v. een enquêteformulier hun mening over deze zaken kenbaar te ma ken. Het resultaat was overweldigend positief. Bij de AR stemde 90%, bij de CHU 83% en bij de KVP 85% vóór de opstelling van één CDA-lijsit. Ook niet- leden reageerden al positief. Waaruit meent de heer De Bruin te mogen opmaken dat drs. Bouwers wet houder moet worden? Wanneer hij be doelt te zeggen dat drs. Bouwers hiertoe zeker de capaciteiten heeft, dan kan ik met hem meegaan. Bij partijen als de CHU, KVP en ARP is dit echter een zaak die in redelijk fractie-overleg wordt uitgemaakt, maar mogelijk is dit niet het geval bij de (door hem niet genoem de) politieke partij waarmee de heer De Bruin sympathiseert. Het is mij eveneens volledig ondui delijk waarom de heer De Bruin het waarschijnlijk vindt, dat het CDA het op de wethouderszetel van de SGP/Herv. Kiesvereniging gemunt heeft. Bij het tot op heden gehanteerde afspiegelings college is de normale gang van zaken dat de bezetting van de wethouderszetels in overeenstemming is met de samen stelling van de raad, en dat de wethou ders in een raadsvergadering gekomen worden. Ik kan niet uit de brief van de heer De Bruin opmaken dat hij ver wacht, dat een CDA zoveel zetels zal krijgen dat een absolute meerderheid in de raad gegarandeerd is. Afgezien daar van houdt de heer De Bruin kennelijk geen rekening met de mogelijkheid dat Waddinxveen wel eens aan vier wethou derszetels zou kunnen toekomen in plaats van de huidige drie (zie artikel 86 van de gemeentewet). Is de wens de vader van de gedachte wanneer de heer De Bruin stelt dat het Nu geen benzine problemen meer. Wij verzorgen gaarne voor de auto-toerist een auto- planreis en de reservering van een appartement, bungalow of hotel in België, Oostenrijk, Ita lië, Spanje etc. De ANVR-specialisten op dit gebied zijn Van Ginkel reizen (eigen programmal), BBI, Rail- tour, Relax, Boot Co., en nog enkele anderen. Een zestienjarig meisje uit het Duitse Worms heeft twee dagen en nachten doorgebracht op het politiebureau in Waddinxveen, waar ze om financiële

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 11