hefbrug Rondom de jeugd gaat niet naar Gouda vormingscentrum Bh AANDACHT VOOR DE MOLEN IN RABOBANK f het culturele gebeuren van Waddinxveen Bijdragen aan MUZIEKAVOND IN AF-CENTRUM Nieuwbouw vergroot capaciteit Groot deel van werkende 3 WÏIÏFMM gjj ■E uancfeweeküj| WIE KOMEN ER OP INFORMATIEAVOND? VOORWADDINXVEI dez^^ TIPS VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WAT VOEREN BRANDWEERLIEDEN NOG MEER UIT? KNOTWILGEN OOK IN WADDINXVEEN BEHOUDEN iBSWi at DONDERDAG 14 MAART 1974 Pagina 5 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Arbeidsverbod Onhoudbaar Muziek I WADDINXVEEN/GOUDA In Gouda wordt druk gebouwd aan het nieuwe vormingscentrum voor werkende jeugd voor Gouda en omstreken. Voor dit centrum heeft onderwijswethouder J. Kruijsheer van onze buur gemeente onlangs de eerste paal geslagen op een stuk grond aan de Groen van Prinsterersingel, tegenover de nieuwe dependance van de „Goudse Technische Schoof'. 140 Jongeren In het complex zullen straks ook zoals nu reeds onder andere in een oud schoolgebouw aan de Nieuwe Haven het geval is meisjes en jongens uit Waddinxveen hun dag onderwijs krijgen. Het vormings werk voor werkende jeugd staat ook in onze gemeente volop in de be langstelling en blijkt in gezinnen en op het werk nogal eens tot discussie aanleiding te geven. ADVERTENTIE Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg M van en lijkt ons interessant te we- Redaktie Het R.K. School- J.W. Frisolaan 3, IJssel- WADDINXVEEN Volgende week donderdag 21 maart ’s avonds om acht uur zullen leerlingen van de streekmuziekschool in Waddinxveen een uit voering geven voor bejaarden in de theaterzaal van het Anne Frank-centrum Medewerking verlenen onder andere een houtbfcazers-ensemble. een blokfluit- groep, een klarinetgroep en enkele solisten op piano, cello en gitaar. Er wor den werken gespeeld van Mozart, Bach, Schumann, Pachelbel en Hengeveld. De bewerkingen zijn van Joop Veentra. Programma’s zijn voor een guide» verkrijgbaar aan de zaal. Zij die slecht ter been zijn kunnen per auto worden vervoerd. Men moet dan wel 5555 bellen. vallen. Dit zijn zomaar een aantal voorbeelden: daar tengevolge van auto- zou Hazerswoude; van en Milieu, Herengracht 540 te postrekening Aan de hand van deze twee pluspunten zou men gevoeglijk kunnen concluderen dat het facet „muziek” binnen onze ge meente voldoende is bepaald en dit cul turele gebeuren zich dus in positieve zin voltrekt. Met deze conclusie zijn we er echter niet. Vanzelfsprekend is de aan wezigheid van een streekmuziekschool een stimulans voor de beoefening van de muziek in al haar vormen en uitingen; Dit nieuwe gebouw in twee bouwlagen krijgt een vloeroppervlakte van 2100 m2 en zal plaats kunnen bieden aan 140 jongens en meisjes per dag, in 10 groe pen. De kale bouwkosten zijn begroot op 1.375.000,-. Het bestaat uit 8 groeps- lokalen, 4 handvaardigheidslokalen met bijbehorende bergingen, een gymnastiek lokaal met kleed- en doucheruimte, een spel- annex dojozaaltje, ook te gebruiken als filmlokaal, een gemeenschapsruimte, werkruimten voor vormingswerkers, ad ministratie en huishoudelijke dienst als mede een klein sportterein. De aanvrage voor nieuwbouw is in 1968 uitgegaan. Juni 1972 verklaarde het Mi nisterie van Onderwijs dat het in begin sel bereid was de kosten voor semie- permanente nieuwbouw voor vergoeding in aanmerking te nemen. Nadat de vele en grote moeilijkheden over grond- en bouwprijs opgelost waren, werd vóór kerstmis 1973 de mondelinge goedkeu- voortS is de stichting paraat om haar doelstelling in practische zin te realise ren, zoals zij dit bijvoorbeeld volgende week donderdagavond doet als zij in samenwerking met de school een beslo ten muziekuitvoering geeft voor de be jaarden in het Anne Frankcentrum, waaraan onder meer medewerking wordt verleend door een houtblazers- en een klarinetensemble. Ook de grote open bare uitvoering op dinsdag 21 mei in de Ontmoetingskerk is een hoogtepunt in deze samenwerking. Maar ook mag wor den vastgesteld dat zowel het beluisteren als het beoefenen van muziek nog niet diè mate van belangstelling heeft gekre gen als het inwoneraantal der gemeente gevoeglijk zou veronderstellen. Aansluitende bij de uitspraak, waarmede het artikel is aangevangen, zou men zich kunnen afvragen of het niet mogelijk is dat nog meer ouders de vraag gaan stel len of hun kinderen niet moeten kennis maken met de muziek om daardoor - en laten we het maar eens plechtig zeggen - hun hogere intenties worden ontwikkeld om bij te dragen aan het culturele ge beuren van Waddinxveen. En wie van de ouders stelt zich dezelfde vraag. Tot besluit nog één uitspraak waarmede we het dan wel kunnen doen: „Muziek «is het levensnoodzakelijke tegenwicht voor het lawaai dat de verindustrialiseerde wereld produceert.” WADDINXVEEN De leefbaarheid van elke woonconcentratie, dus ook van Waddinxveen, wordt in belangrijke mate mede bepaald door de culturele uitingen, die zich binnen zo’n concentratie mani festeren. Dat weet cultuurwethouder An ne van Gent, dat weet de gemeentelijke commissie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd en dat weet de gemeenteraad. ”JE T’AIME MOI NON PLUS” o.a. ’’Goodbye my love goodbye” Nico Go mez Top orchestra; ’’Woman in love” Keith Beckingham; ”My love” Stereo Sound orchestra; "Killing me Softly with his song” Stereo Sound orchestra; ”Je t’aime moi non plus” Jane Birkin Serge Gainsbourgh e.v.a. stereo L.p. f 16.90. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: schoolgebouw aan de Nieuwe Haven, een houten barak op het terrein van het voormalig Van Iterson Ziekenhuis en de benedenverdieping van de Goeman Bor- gesiusschool. Gymnastiek en sport moet gegeven worden in 6 gymzalen over de stad verspreid. De huidige accomodatie is bovendien té klein. Deze gebouwensituatie op zich doet af breuk aan het onderwijs, waarbij komt dat de gebouwen niet aangepast zijn voor Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom Een kijkje in de molen-expositie in de museumzaal van de Rabobank. Op de voorgrond wrijfstenen (tot ongeveer 1200 voor Christus) en op de achtergrond molenmakersgereedschap en molenonderdelen. anderen kan worden ingepast. Langs de ze weg benaderen wij de vele facetten, die binnen het culturele gebeuren van een bevolkingsgroep aanwezig zijn. Nu in Gouda de palen zijn geheid voor een nieuw vormingscentrum voor wer kende jeugd voor Gouda en omstreken, uitgaande van een stichting met vri,Vel dezelfde naam, komt binnen zes maan den een eind aan een feitelijk onhoud bare situatie, waarin werkende jongens en meisjes hun dag onderwijs moeten ontvangen. Zij krijgen dit nu verdeeld in drie gebouwen te weten een oud het vormingswerk. Vanuit de ervaringen die de cursisten hebben op de gebieden van werk, woon- en leefomgeving en de behoefte aan verdere beroepsoriëntering, wordt een programma geboden, dat be staat uit weekjoumaal, maatschappij- onderzoek, beroepenoriëntatie en recre atieve vakken. Beide laatsten in de vorm van keuzevakken. Met het oog op de ontwikkelingen in het partiëel onderwijs is het bijzonder gunstig dat over een goed uitgerust gebouw beschikt kan wor den. De nieuwe onderwijsvorm, waarin vormingswerk en partiëel beroepsonder wijs in de toekomst samen moeten gaan in een streekcentrum, kan dan ook van de kant van het vormingswerk pver een goed gebouw beschikt worden. Maar uit alle uitspraken kan worden vastgesteld dat steeds de hogere intenties van de mens in belangrijke mate richting geven aan het benaderen van het begrip „cultuur”, waarbij de wil tot het daad werkelijk uiten van eigen mogelijkheden en het overdragen van deze uitingen aan Voor deze leerlingen geldt een arbeids verbod voor de dag, waarop de cursus moet worden gevolgd. De controle op dit arbeidsverbod berust bij de arbeidsin spectie; de controle op de naleving van de leerplicht bij het gemeentebestuur. Wethouder Van Gent meent dat controle aan de hand van het leerplichtregister op dit moment zeer moeilijk uitvoerbaar is, doordat de gegevens van andere gemeen ten niet of zeer laat worden ontvangen. Naar zijn schatting zullen op dit ogen blik ongeveer negentig leerlingen niet voldoen aan de partiële leerplicht. Hier van bezitten rond zestig een MAVO- diploma, twintig een diploma van de huishoudschool en ongeveer tien het di ploma LTS. Ten behoeve van vijftien leerlingen is vrijstelling van de partiële leerplicht ver leend, in verband met godsdienstige be zwaren tegen het vormingsinstituut in Gouda, „het enige instituut dat binnen redelijke afstand van onze gemeente is gelegen”, aldus de onderwijswethouder. Hij merkte volledigheidshalve nog op, dat het instituut in Gouda in afwachting van de nieuwbouw thans geen opvang capaciteit heeft voor alle in principe in aanmerking komende leerlingen. „Sa menvattend: het toezicht op de naleving van de partiële leerplicht is een moeilijke zaak, hoewel er een gesanctioneerde in- schrijvingsplicht is, bestaat er op het on geoorloofd verzuim geen sanctie. De motivering van de kinderen zelf dit par tiële onderwijs te volgen is in vele ge vallen niet of onvoldoende aanwezig,” aldus de heer Van Gent. Een facet dat het meeste aanspreekt is de muziek. De vraag kan worden gesteld: Wat doet men in Waddinxveen aan mu ziek. Met gerechtvaardigde trots mag worden vastgesteld dat binnen de ge meente een streekmuziekschool is geves tigd. Velen kennen deze school, zowel uit persoonlijke ervaring als door hun kinderen. Het mag derhalve als een plus punt worden aangemerkt dat deze school zich als een noodzakelijkheid voor onze gemeente en de streek heeft doen ken nen. Een tweede pluspunt is het bestaan van een stichting „Vrienden van de Streekmuziekschool”, die in september 1970 werd opgericht en in haar doelstel ling zeer duidelijk heeft vermeld, dat zij voortdurend streeft naar het bevorderen van de contacten tussen de bevolking en de eerder genoemde muziekschool en voorts het bevorderen en uitbreiden van het instrumentarium. ring gegeven. Dank zij medewerking van de gemeentelijke instanties, konden de voorbereidingen voor de bouw in re cordtijd worden getroffen. tof? tien 1 THE AIR THAT I BREATHE - The Hollies 2 JAMBALAYA - The Carpenters 3 DYNA-MITE - Mud 4 JE T’AIME MOI NON PLUS - Jane Birkin Serge Gainsbourg 5 WOMAN - James Brown 6 YOU’RE SIXTEEN - Ringo Starr 7 TIGERFEET - Mud 8 NEVER, NEVER GONNA GIVE UP - Barry White 9 DANCE WITH THE DEVIL - Cozy Powell 10 PEACHES ON A TREE - Nick Mckenzie 1 BEHIND CLOSED DOORS - Charlie Rich 2 THE LONELY ONE - Dave Mason tweemaal aandacht aan be steed; in ons jaaroverzicht dat wij donderdag 10 janu- gemeente geassisteerd bij -'”T het dichtspijkeren van in- Echter, welke betekenis dient men aan het begrip „cultuur” te verbinden en door welke zichtbare - of hoorbare - uitingen wordt dit begrip gedemon streerd! Een algemeen erkende definië ring is niet te geven. In de geschiedenis hebben reeds vele filosofen en groepe ringen zich over het begrip „cultuur” uitgesproken, maar eenstemmigheid over de begripsinhoud heeft er onder de his torici nooit bestaan. Velen denken aan muziek of een andere kunstuiting, an deren zien cultuur als het resultaat van het menselijke scheppingsvermogen, zo wel in materiële als in immateriële zin; weer anderen denken aan het totaal van verworvenheden op het gebied van recht, redelijkheid en andere menselijke waar den of het geheel van zeden, gewoonten, instellingen, ideeën en gedragswijzen, kunst, wetenschap, religie en filosofie van een tijd, een volk of een groep. tioneren van kingsscholen Centraal Orgaan Voortgezet Den Haag; gemeente Prof. dr. J. W. van Hulst, en in de krant van donder dag 24 januari bij het ver schijnen van het officiële jaarverslag. De honorering van de vrijwillige brand weerlieden kwam een maand geleden ter sprake en werd door de gemeente- sie voor onderwijs van en het zich daarin bevin- nieuwe toepassingen ver dient de belangstelling. Als vruchten zakken in uw gebak, zijn ze niet voldoende droog. Droog de vruch ten dus goed voor het mengen. Een draad stopwol glijdt gemakkelijker door het oog van een naald, als u het uit einde even ineen draajt met een vinger die u even over een vochtig stukje zeep hebt gestreken. Automobilisten doen er verstandig aan een bloedgroepkaart van het Rode Kruis in hun portefeuille mee te dragen. Hang het reservesleuteltje van uw auto of fietsslot aan uw sleutelring. Schimmelvlekken in hout verdwijnen met potroleum, goed wrijven! Een smeedijzeren lamp kunt u reinigen met een lapje, gedrenkt in spiritus; zo nodig neemt u een borsteltje. In de wintermaanden, wanneer de temperatuur beneden nul daalt, geeft u de kip pen lauw water. Het ochtendvoer moet eveneens lauw „opgediend” worden, echter wel rul en kruimelig. Voeg wat zout toe aan het water, waarmee u uw ruiten schoonmaakt. U hebt dan geen last van bevriezen. Sneeuw bijt uit, omdat het zwavelzuur bevat. Verwijder het dus direkt van leer, metaal e.d., spuit de auto schoon of zorg voor een beschermlaagje. Verflucht in een pas geschilderde kamer zal sneller verdwijnen als we, behalve geregeld luchten, enkele schoteltjes met zout in deze kamer neerzetten. Velponvlekken op een pluche tafelkleed kunt u verwijderen met verwarmde spiri tus au bain marie of met alkohol. Voorzichtig met vuur Onderwijswethouder A. H. van Gent van Waddinxveen kon tijdens de algemene beschouwingen van de gemeenteraad in december op vragen van PvdA-fractie- voorzitter M. Boere meedelen dat 38 Waddinxveense meisjes en jongens parti eel onderwijs krijgen. Aan dergelijk on derwijs moet twee jaar één dag per week worden voldaan, als men na negen jaar volledig dagonderwijs gaat werken. Maar goed dat er in Wad- Op verzoek rijkspolitie dinxveen een vrijwillige straat (Henegouwerweg) dende ontstoppingsdeksel brandweer is, zult u ook schoongespoten. Uit een van de riolering verwij- wel gedacht hebben bij het voorbijrijdende lezen van het jaarverslag was een van 1973. Wij hebben er zelfs kelende geur gelekt. I.v.m. hevig noodweer op diverse plaatsen in de WADDINXVEEN De heer M. van Hoogstraten, conservator van de Oudheidkamer die is onder gebracht in de Rabobank aan de Kerkweg, heeft maandagmiddag de opening verricht van de ten toonstelling „Schijnwerper op de molen” in diezelfde Oudheidka mer. Deze expositie, zo deelt het bestuur van de Stichting Museum Oud-Waddinxveen ons mee, kwam vooral tot stand door bruiklenen van de vereniging „De Hollandsche Molen”, die haar be zittingen heeft ondergebracht in het molenmuseum „De Valk” in Leiden en door bruiklenen van „Stad en Landschap’ ’in Rotter dam. Dat er in de Oudheidkamer van de Rabobank nu de schijn werper wordt gericht op de molen is „koren op de molen” van de gemeente-ambtenaar/historicus/ conservator Henk Glasbeek. In gesprekken met hem zal het ie dereen duidelijk zijn dat het mo- lenbezit in Waddinxveen volko men verdwenen is. Rond 1800 waren er in onze gemeente nog 21 papiermolens, één cementmolen en twee houtzaagmolens. Dat ze er niet meer zijn is deels een ge volg van economische redenen, en deels een gevolg van het feit dat ze door brand werden verwoest en niet meer zijn opgebouwd. „Schijnwerper op de molen” is zeker ook een actuele tentoon stelling nu sommige politieke par tijen in Den Haag in deze tijd waarin met energie zuinig gedaan moet worden een come-back van de windmolen voor mogelijk hou den. Over twee weken (donder- Graan voor Visch, Hoofd- den werkgroepen didaktiek dagavond 28 maart) wordt dorp; afvaardiging Eras- en levensbeschouwelijke in Waddinxveen weer muscollege, Dumeelaan 2a, vorming Samenwerkings- afvaardiging school Waddinxveen; voor- en secretaris Ver. Onderwijs, Jan Luykenstraat 29, Amster- een tankauto derd. onbekende vloei- Autobotsing Henegou- onze brandweer over stof met een scherp prik- werweg. Bekneld geraakt slachtoffer. Voor aankomst alarm ingetrokken. Slacht offer was toen reeds door omstanders bevrijd. Lekkage waterleiding, flat Wilgenhorst 60, ver holpen door hoofdkraan dicht te draaien (huismees ter was niet thuis, daarna brandweer gebeld). Tussen dakpannen be kneld geraakte vogel be vrijd (woonhuis Juliana- straat 26). van Ontwikkeling Alblasser- de werk- bestaande toepassingen, zo- waard en Vijfheerenlanden, als zinkstokken en andere Nic. Pieckstraat 19 te Go- waterwerken, is belangrijk, rinchem, postrekening 307 maar ook het herstel van 584. De vergoeding be en het vinden van draagt 1,-. ari in het Weekblad voor dichtspijkeren van in- Waddinxyeen publiceerden gewaajde ruiten, vastmaken van losgeslagen dakbedek kingen e.d. Op verzoek huismeester stoep schoongespoten voor complex bejaardenwonin gen aan de Kerkweg, waar op betonverf was gemorst. raad in zijn vergadering Autobotsing Henegou- Kind uit lift bevrijd donderdag 14 februari werweg. Bekneld geraakt (complex flatwoningen He- slachtoffer. Geen dienst negouwerweg). meer behoeven te doen. Bij Dichtgeslagen voordeur wij aankomst was het slacht- (flatwoning Groensvoorde 60) met behulp van ladder via achterbalkon van hin de nenuit opengemaakt. van den Doel, Dir. Prot. zullen meente Zevenhuizen; Bur- Chr. Studiecentrum, Hoe- gemeester en wethouder velaken; D. Schurer, Die- van onderwijs der gemeen- pendaalsedijk 86, Maassen; Onderwijs, te Hazerswoude; leden J. A. de Leeuw den Bouter, 1, Den Commissie van Bestuur Pasteurweg 91, Schoonho- Haag; leden vaste commis- SamenwerkingsschoolWad- ven; W. G. van Baarle, T. de dinxveen; leden onderwijs- V. regisseur, J. van Effen- Tweede Kamer, Buitenhof commissie gemeente Wad- laan 44, Waddinxveen; Re- la, Den Haag; leden Stu- dinxveen; voorzitter en daktie Inkom; Redaktie diecommissie Doelstelling secretaris Openbare/Prot.- Weekblad voor Leraren; Algemene School; afvaar- Chr./Kath. Vereniging voor diging Open School Bijl- Voortgezet Onderwijs in blad; L. Elfferich, onder- mer, Gulden Kruis, Am- Samenwerkingsverband te wijsjournalist; J. M. Joma, sterdam Bijlmermeer; af- Waddinxveen; voorzitter en vaardiging Samenwerkings- secretaris oudercommissie stein; A. Koolma, Wilgen school „Graan voor Visch” Samenwerkingsschool; le- oord 21, Bodegraven. er een belangwekkende infor- Zoetermeer; matieavond over het func- Scholengemeenschap Lely- zitter i samenwer- stad, Zuiderplasdreef, Le- Openb. gehouden, lystad; Burgemeester en Dat gebeurt in de raadzaal wethouder van onderwijs dam; voorzitter en secreta- van het gemeentehuis. Het der gemeente Waddinx- ris Ver. Openb. Onderwijs veen; Burgemeester en wet- afd. Waddinxveen; afvaar ten wie nou gevraagd is op houder van onderwijs der diging zo’n avond aanwezig te gemeente Reeuwijk; Burge- Gemeentelijk zijn. Daarom deze lijst met meester en wethouder van Onderwijs, namen van mensen (waar- onderwijs der onder een staatssecretaris Boskoop; Burgemeester en Oosterpark 33, Amsterdam; en volksvertegenwoordi- wethouder van onderwijs Prof. dr. G. Wiebenga, gers) die uitgenodigd zijn der gemeente Moerkapelle; Flatgebouw Schuilenburcht en deze en volgende week Burgemeester en wethou- B60, Amersfoort; Dr. H. S. zullen laten weten wel of der van onderwijs der ge niet aanwezig te zijn: dr. A. Veerman, Staatssec retaris van Nieuwe Uitleg van procentueel verhoogd. Goed, dus aan de brand weerlieden besteden steeds ruime aandacht, offer reeds door omstan- Zelfs als er feest wordt ge- ders bevrijd, vierd ontsnapt dat niet aan Op verzoek van onze aandacht. Maar wij rijkspolitie door duikers- Afgewaaide boomtak willen u graag nog eens ploeg gedoken naar auto- van lichtmast verwijderd vertellen wat de Waddinx- wiel in de Gouwe, wat (Willem de Zwijgerlaan). veense brandweerlieden al- daar tengevolge van auto- Poes van dak winkel- lemaal nog meer doen dan botsing in gekomen zou galerij leplaan gehaald. het blussen van spectacu- zijn. Uit een op rijksweg 12 laire branden en het ver- Verstopte riolering flat rijdende vrachtauto was lenen van hulp bij onge- Nic. Beetslaan. Garage, vloeibare lijm gelekt. Op waarvan gebruikers niet verzoek van rijkswaterstaat thuis waren, opengebroken weg schoongespoten. De knotwilg krijgt momen- steed aan de knotwilgen in teel veel belangstelling, ons landschap, aan hun ge- Een toenemend aantal schiedenis en aan hun be mensen maakt zich zorgen lang voor de vogels. Daar- Aan dit laatste onderwerp over de toekomst van deze na volgen enkele prakti- wordt momenteel aandacht prachtige boom, die bij uit- sche tips voor het opheffen besteed in het tijdschift stek thuishoort langs de ri- van achterstallige onder- ’Na Vijven’. Brochure ’De vieren en beken en in de houd en voor het poten Knotwilg’ (18 pagina’s, 9 polders. Veel mensen zijn van jonge bomen. Tenslot- foto’s) is verkrijgbaar bij bereid de handen uit de ten wordt erop aangedron- de Stichting Natuur mouwen te steken om de gen de bomen goed te on- I knotwilg voor ons land- derhouden en het takhout Amsterdam, schap te behouden. Om te blijven gebruiken. Niet 2537078 en bij de Stichting nog meer belangstelling te alleen het handhaven van Ontwikkeling wekken en om kracht goed te stimuleren is een brochure geschre ven. Daarin wordt achter eenvolgens aandacht be- oude 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 5