Leon van Gelderschool: Kinderen hebben over hefbrug de Rondom n sex LP Wiertsema Dirk Kool had niet durven dromen nog eens een lintje te zullen krijgen BRONS VOOR M. M. DE RIJK Spontaan volwassen* vragen WILLEMS TiP van de week TIPS VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN deze week/ Op school is gepraat over conflicten tussen (echt)paren WADDINXVEEN De Waddinxveen se vijfde klas van de openbare Leon van Gelderschool, had als onderwerp con flicten tussen (echt) paren. In het kring gesprek over dit onderwerp kwam naar voren bij de kinderen dat ieder echtpaar wel eens ruzie heeft over het een of ander, maar dat deze ruzie zich vaak toch weer oplost. In sommige huwelijken worden de ruzies echter steeds groter, ze gaan elkaar op den duur zelfs haten met als gevolg een echtscheiding. Bij zo’n scheiding zijn de kinderen in dit huwe lijk vaak de dupe van het geheel en is de verdeling altijd een groot probleem. RUIM 6 MILJOEN VOOR HET WELZIJN VAN DE JEUGD ANNEMARIE BONS EN HET SCHOOLMELKCOMITé VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 2 MEI 1974 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 5 Brons voor de heer M. M. de Rijk. WADDINXMENS jnrfRnoiw' WADDINXVEEN De Waddinxveense inelkhandelaar D. Kool (63) van de Dorpstraat heeft maandagmorgen in de raadzaal van het gemeentehuis het schouderklopje van de koningin gevoeld, zoals burgemeester C. A. van der Hooft dat pleegt te zeggen. De burgemeester speldde hem die ochtend de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de revers. Waardering WADD1NXVEEN/HILVERSUM De AVRO en VARA zenden vijf programma’s uit over de sexu- ele opvoeding ten behoeve van scholen voor het basisonderwijs. Dat gebeurt onder auspiciën van de Stichting Nederlands Onderwijs Te levisie. De serie heet „Vragen over sex”. Daaraan is voor wat be treft het eerste deel meegewerkt door de vijfde klas van de Wad dinxveense Leon van Gelderschool, die geleid wordt door de heer J. Terpstra. MaMjg ADVERTENTIE Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg bekende Centraal School- waaraan tot en met 25; 26 tot en ADVERTENTIE BLOEMTDEK Eign. H. J. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 I Foto Gijs Koorén Ik mocht zeker niets meer vertellen, want hij duwde mij zacht, doch beslist weg. Tegen de luisteraars hoorde ik hem zeggen, dat ik een typisch voorbeeld van spontaniteit was. Onzin natuurlijk, want al die mensen die op de morgen van Koninginnedag in het défilé meeliepen, waren allemaal even blij, en spontaan. Alleen aan mij moest hij het zonodig vragen. krachten van kleuter- en basisscholen. Ik had trouwens zoiets altijd al willen meemaken, maar elk jaar was er iets tussen gekomen. Maandag kocht ik bij een bloemenslijter een bos oranje tulpen van 2,50 en een bosje gele fresiah’s van 3,Een bos narcissen kreeg ik er gratis bij, toen ik de verkoopster vertelde dat de bloemen voor de koningin waren. Op Koninginnedag, heel vroeg, ging ik op weg, omgord met zo’n gezellige ouderwetse oranje sjerp, met kwastje. Tegen tienen liep ik de voortuin van paleis Soestdijk binnen. Er heerste een vrolijke drukte van je welste. Door één van de acht ceremoniemeesters werd ik op m’n plaats in de stoet gezet, temidden van in kleurige klederdracht uitgedoste land- en rijks genoten. Geduldig wachtte men het moment af dat de stoet zich in beweging zou zetten om langs het bordes te trekken. Naast mij hoorde ik iets klap peren. Nadere bestudering wees uit dat dit werd veroorzaakt door twee oude dames die stonden te klappertanden van de kou, want kil was het wel, die feestelijke dag. En ja hoor, om vier minuten over half elf werden de glazen deuren die toegang tot het bordes geven, langzaam geopend. De koninklijke familie, met het kroost voorop, kwam het bordes opgelopen. De onderwerpen die in deze serie wor den behandeld, betreffen voornamelijk het huwelijk, de ongehuwde moeder, voorbehoedmiddelen, maar ook wordt uitgebreid ingegaan op de aspecten rond de kinderlokker. In deze programma’s staat voornamelijk centraal wat de kin deren zelf beroert in deze opzichten. De programmamakers hebben de formule gevonden. Zij laten een klas met kinde ren praten over een bepaald onderwerp; wanneer er dan een discussie ontstaat mogen zij vragen voorleggen aan des kundigen. Vervolgens zien we hoe de deskundigen de vragen van de kinderen beantwoorden. Opmerkelijk bij deze serie is dat erg openhartig en heel neutraal wordt inge gaan op indringende vragen van erg jon ge mensen. De seksuoloog-psychiater P. Eijgenstein geeft het goede voorbeeld. Hij praat heel normaal over onderwer pen, waar kinderen op die leeftijd meest al bij plegen te giechelen. Op deze ma nier heeft deze serie ook een waarde voor ouders en onderwijzend personeel. Zij kunnen er inspiratie uit putten hoe zij de informatie over deze onderwerpen moeten doorgeven. Om ouders en onderwijzers in de ge legenheid te stellen de programma’s te- geld aan charitatieve instellingen. Ten slotte moge worden vermeld zijn be stuurslidmaatschap van de plaatselijke Oranjevereniging van 1945 tot 1965. Van de heer Kool („Ome Dirk”, zeggen de Waddinxveners) kan worden gezegd, dat hij een bijzonder sympathiek en een zeer hardwerkend mens is, die altijd be reid is zijn medemensen hulp en advies te geven, waar dat mogelijk is. Hij ge niet dan ook bij allen die hen kennen een hoge achting. WADDINXVEEN Buiten het Waddinxveense gemeentehuis voelde nog iemand de hand van koningin Juliana op zijn schouder. De heer M. M. de Rijk van de Eikenlaan ontving uit handen van de majoor Van der Walle (commandant van de 580 munitiedepot compagnie) de bronzen eremedail le verbonden aan de orde van Oranje-Nassau wegens buitengewone ver diensten. paar weken na de eerste opnamen ging een groepje van vijf leerlingen uit de klas een bezoek brengen aan de psychi ater Eijgenstein in Oegstgeest. De groep stelde een aantal vragen, die door de gehele klas waren gemaakt In dit ge sprek kwam duidelijk naar voren dat het praten met elkaar na een ruzie erg be langrijk is. De psychiater liet in zijn eigen praktijk ook zoveel mogelijk de mensen zelf praten, vele mensen moeten dit nog leren. Een andere groep bracht een bezoek aan de kinderrechter Rucb in Den Haag. De kinderrechter vertelde in zijn interview dat niet alleen hij be sliste over de verdeling van de kinderen bij een scheiding, maar hulp kreeg van een Medisch Opvoedkundig Bureau en vaak daarnaast de Raad van de Kinder bescherming. Verder vertelde hij dat kinderen boven de veertien jaar met hun wensen konden komen, wat de verdeling betreft. Enkele kinderen waren het hier niet mee eens en staken dit ook niet onder stoelen of banken. Op school kreeeg de klas bezoek van een jong ge trouwd paar, dat iets over hun huwelijk vertelden. Tot slot volgde er weer een kringgesprek waar alle informatie van de verschillende groepen nog eens uit voerig werden besproken. De opnamen vroegen veel geduld van de klas, maar de resultaten waren er ook naar en ieder kind was weer een hele levenservaring rijker. De serie is ook niet de eerste plaats be doeld om voor te lichten, maar vooral om een bepaalde discussie op gang te brengen, en daarbij onderwerpen als samenwoning, geslachtsrijping en meisjes in een bevoorbeeld mannelijke beroeps opleiding ter discussie te stellen. De se rie wordt begeleid met een boekje dat op aanvraag is te verkrijgen. Vaak gaan de kinderen dan naar de moeder, omdat die er beter voor kan zorgen. Een jongen uit de klas was het hier echter helemaal niet mee eens en vond dat zijn vader het net zo goed kon. Enkele kinderen waren het ook niet eens dat kinderen van gescheiden ouders niet zelf mochten beslissen bij welke ouder ze nu in vervolg zouden gaan wonen. In het kringgesprek kwam er verder uit dat vele paren veel te snel gingen trouwen, elkaar goed leren ken nen vond de klas dan ook een eerste ver eiste voor een huwelijk. Na het klasse- gesprek wilden enkele kinderen een be zoek aan ’n psychiater brengen, verder stonden op ’t verlanglijstje nog ’n kinder rechter, een verloofd paar, een getrouwd paar en een paar wat samenwoont. Een OP LOSSE GROEVEN Nr. 8 o.a.: Dimitri van Toren: 'n lied voor kinde ren”; André Moss: ’’Ella”; Frank Mi rella: ’’Niemand anders”; Frans Derks: ”We gaan naar München” e.v.a. stereo Lp. 11.90. De 1973, in het afgelopen na- Een handje rijst en een beetje warm water in uw thermofles of thermoskan, even goed schudden en schoon is hij. Omdat het Waddinxveense feestgedruis zich op Koninginnedag meestal op en rond het Koningin Wilhelminaplein afspeelt, was ik van mening dat iemand uit ons dorp naar Soestdijk diende te gaan, om namens Waddinxveen aan het kleurrijke défilé deel te nemen. t@p tien Veel waardering had burgemeester Van der Hooft ook voor het vele werk dat de heer Kool gedurende 20 jaar heeft ver richt als bestuurslid van de plaatselijke Oranjevereniging. De vergaderingen van deze verenigingen vonden veelal in het holst van de nacht plaats, maar de resul taten waren dankzij de onvermoeide in- voren te bekijken worden deze uitzen dingen in de late avonduren alvast ge toond. Het eerste programma werd maandagavond op Nederland 1 uitge zonden. Het is ook de bedoeling dat de ouders deze programma’s bekijken met het oogmerk de aangeboden informatie met elkaar en ook met hun kinderen te kunnen bepraten. zet van het bestuur en niet in het minst van de heer Kool zelf meestal sprekende voorbeelden van onderne mingsgeest en durf. Zoals gezegd was de heer Kool de grote animator als het er om ging de medemens blij en gelukkig te maken. Bewogen en dankbaar voor het koninklijk goud, dat hem ten deel mocht vallen, liet hij zich de versierse len van deze onderscheiding door de burgemeester opspelden. Dat het initia tief tot deze onderscheiding werd geno men door een van zijn collega’s was voor de onderscheiden jubilaris een blijk van de hechte vriendschap en waarde ring, die er tussen de collega’s onderling bestaat en ook steeds hééft bestaan. Namens deze collega’s sprak de heer Vermeulen woorden van waardering tot „Ome Dirk” en zijn echtgenote, waarbij hij aan mevrouw Kool een boeket bloe- I angzaam kwam de stoet in beweging. Ik wuifde geestdriftig in een televisie camera naar huis, met het blauwe mutsje dat m’n dochter op school had gemaakt Na een half uur schuifelen stond ik onderaan de trappen, waar twee in blauw geklede padvindsters mij mijn bloementuilen afhandig maak ten. „Dit is namens de abonnees van het Weekblad voor Waddinxveen”, zei ik tegen de grootste van het tweetal. „Wat zeg U?” Ik herhaalde mijn op merking van zoeven, maar wat langzamer. „Dit is een presentje van de abon nees van het Weekblad voor Waddinxveen. Waddinxveen wordt ook wel ’Pa rel aan de Gouwe” genoemd, en ons weekblad verschijnt één keer per week. Er was nu blijkbaar geen woord Spaans bij. Ze hadden het begrepen en knik ten vriendelijk naar me. Mijn bloemen werden tussen de talloze andere boe ketten van heinde en verre gelegd. De stoet moest weer verder. Ik was er nog maar ternauwernood vandaan, of een radioverslaggever priemde z’n microfoon zowat in m’n mond. „Wat is uw indruk meneer?” vroeg hij. „Zit ik nu in de uitzending?” gaf ik hem enthou siast van repliek. „Mag ik meteen een plaat voor m’n schoonzus Nel in Wijk bij Duurstede aanvragen?” „Nou ik vind het geweldig hoor, alleen een beetje koud”, ging ik verder. Hij weer: „Wat kwam u hier doen?” „Ik heb namens de inwoners van Waddinxveen een paar bosjes bloemen gebracht.” Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom Een handdruk van burgemeester C. A. van der Hooft voor de gedecoreerde D. Kool. 1 WATERLOO - Abba 2 BE MY DAY - The Cats 3 IK ZIE EEN STER - Mouth MacNeal 4 TIGERFEET - Mud 5 KWEK KWEK - Ronald en Donald 6 IN THE STILL OF THE NIGHT - Jack Jersey 7 LOVE EPIDEMIC - The Trammps 8 DE HEILSOLDAAT - Marc Winter 9 FLY AWAY - Teach In 10 YOU ARE EVERYTHING - Diana Ross and Marvin Gaye 1 FLY AWAY LITTLE PARAGUAYA - George Baker Selection 2 SATISFACTION GUARANTEED - Harlod Melvin aan de man brachten) komt ten goede aan de jeugdwelzijnszorg in ons De heer Kool is op zijn 12e jaar (in april 1923) opgenomen in de melkhandel van zijn vader, de heer G. Kool, welke zaak nog steeds in hetzelfde pand is ge vestigd, te weten Dorpstraat 39. Vanaf ca. 1950 oefent de gedecoreerde het be drijf zelfstandig uit; in totaal is hij der halve 50 jaar in dit bedrijf werkzaam. Vanaf het ogenblik dat er in de melk handel een sanering werd doorgevoerd, te weten in 1948, is hij voorzitter van de landelijke vereniging van melkhandela- ren, afdeling Waddinxveen, en geduren de de laatste vijf jaren eveneens voor zitter van de Melkhandelvereniging „De Rijnstreek”, zijnde de regionale afdeling van de landelijke vereniging. Van 1953 tot heden is hij voorzitter van de plaat selijke winkeliersvereniging „Dorp straat” en vanaf 1933 tot nu voorzitter van de plaatselijke loterijvereniging ’Fortuna’. Deze vereniging schonk reeds meermalen vrij aanzienlijke sommen men aanbood als dank voor het vele werk dat zij als meelevend en meewer kende echtgenote heeft verricht. Nadat nog felicitaties en waarderende woorden waren uitgesproken door de heer H. van der Linde namens de Middenstandver. eniging „Waddinxveen”, door de heer Okkerse namens de „Kring Rijnland” en door de heer K. van Tilburg namens de plaatselijke Oranjevereniging bedankte de heer Kool de burgemeester voor de ontvangen onderscheiding, mede uit naarn van zijn vrouw en kinderen, die hem in zijn werk en daarbuiten zo trouw ter zijde staan. Duidelijk liet hij daarbij merken nooit te hebben durven dromen dat een dergelijke onderscheiding hem ooit ten deel zou vallen. Met een heil dronk een een driewerf „hoera” op Hare Majesteit de Koningin werd de gezellige bijeenkomst gesloten. Het accent van de serie ligt niet zozeer op de biologische aspecten, maar op de randverschijnselen van het sexuele ge beuren. „Kind,ren in de zesde klas weten toch al waar de baby’tjes vandaan ko men”, merkt een van de kinderen in de aanvang van de eerste aflevering op. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij ten en folders voor de ou ders verspreid. De kinde- len van de vier hoofdprijs- Lucht ren konden meedoen aan winnaars werden via een museum een kleur- of kwiswedstrijd telefoonboek uitgekozen Schiphol voor respektievelijk 4 tot voor een uitstapje op vrij- worden. Jdnderpostzegelaktie zegels en kaarten, maar „Voor het kind” uitgege- ook zeker aan de grote in- ven. Tot slot nog enige jaar ook in Waddinxveen zet van de kinderen en vol- cijfers omtrent de verkoch- uitgevoerd door schoolkin- wassenen, die een en ander te aantallen zegels: deren met him onderwij- aan de man brachten) zers, door vrijwilligers van komt ten goede aan de 25 15 ct 2.062.787 st. plaatselijke comité’s en jeugdwelzijnszorg in ons toeslag 309.418,05 door de PTT, blijkt netto land, terwijl ook in het 30+10 ct 1.176.433 st. niet minder dan 6.250.000 buitenland projekten ge- toeslag 117.643,30 opgebracht te hebben. Dat steund worden. De aktie, 40+20 ct 1.929.780 st. is 200.000 méér dan het welke dit jaar gevoerd zal toeslag 385.956, jaar tevoren, toen de op- worden, staat in het teken —50+20 ct 1.110.004 st. brengst voor het eerst de van „vijftig jaar kinder- 222.000,80 zes miljoen passeerde. Het zegels”: in 1924 werden in velletjes 2.746.997 sL gunstige resultaat (te dan- ons land voor het eerst toeslag 2.746.997, ken aan alle kopers van postzegels met een toeslag Medio februari startte het en met 8-jarigen en 9 tot dag 3 mei a.s.. De vier op en met 12-jarigen. In to- bovengenoemde wijze ver- melkcomité samen met het taal ontving het Centraal kregen inzendingen werden schoolmelkleverend bedrijf Schoolmelkcomité van genummerd van 1 tot en in de Randstad, de C.M.C. 2.360 kleuter- en basisscho- met 4, die respektievelijk /Melk Unie B.V., met de len 91.147 wedstrijdfoimu- betrekking hadden op de Melkwegaktie, waaraan lieren. De jury bestaande achterste twee cijfers van door Waddinxveense Melk uit ontwerper/illustrator het nog te bepalen tele- drinkende scholieren naar Peter van Hees, C.M.C./ foonnummer, namelijk 01 hartelust is deelgenomen. Melk Unie direkteur G. Op de schoolmelkpakjes Quak, het hoofd van het met 50; 51 tot en met 75 werd een didaktische reeks Centraal Schoolmelkcomité en 76 tot en met 100. Eén van 24 verschillende veel- J. W. Stoppelenburg en jurylid bepaalde het pa- kleurige afbeeldingen aan- didaktikus Drs. Chriet Ti- ginanummer, het tweede gebracht die de weg van de tulaer, heeft de prijswin- jurylid de kolom en het melk, van koe tot melk op naars alsmede de prijswin- derde jurylid het zoveelste school, aangeven. De ver- nende scholen uitgekozen, telefoonnummer van boven schillende plaatjes vormen Van de 60.508 kleurformu- of van onderen af. Deze een duidelijke les over de lieren werd voor iedere werkwijze zal binnenkort zuivelproduktie. De peda- leeftijdsgroep de mooiste behandeld worden in een gogische waarde van deze inzending vastgesteld. televisiekursus „mathema- verpakking bleek uit een De hoofprijswinnaars van tisch rekenen”. enquête onder 555 leer- de 30.639 kwisformulieren werden op voorstel van Onder de hoofdprijswin- Het onder- Chriet Titulaer verkregen naars bevindt zich: Anne- werp blijkt de kinderen door middel van een munt- marie Bons (7 jaar), Mo- goed aan te spreken ter- stuk. Steeds werden per zartlaan 105, Waddinxveen wijl de afbeeldingen een leeftijdsgroep de inzendin- van de Kon. Julianaschool, nuttige funktie vervullen in gen in twee stapels ver- P. Zuidlaan 5, Waddinx- het kader van lessen over deeld. Bij „kop” of ’’munt” veen. Zij neemt met haar zuivel. ging men hetzij met de ene ouders morgen (vrijdag) Vrijwel gelijktijdig werden hetzij de andere stapel ver- deel aan de feestelijke af- onder de scholen meetlat- der, tot er één formulier sluiting van de (school)- overbleef. Twee basisscho- melkwegaktie, die in het en Ruimtevaart- „Aviodome” op gehouden zal

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 5