Verkiezingsonderzoek gemeente Bijeenkomst in Bethelkerk van SGP/Herv. Kiesver. ons voor Gemeenteprogram Doorzetten in 1974 er een Samenwerkingsschool CDA vrije kwestie dm de waardt toont aan: Lezers schrijven Progressieven willen een krachtdadig milieubeleid Het zijn de twintigers die bij de stembus links lieten liggen SGP/Hervormde Kiesver. maakt vorming college niet gemakkelijker op Christelijke beginselen - democratisch appèl vrye verbouw vernieuwbouw nieuwbouw Raadscommissie voor verbetering natuurlijk milieu CDA-program INENTING TEGEN POKKEN adviesoveren levering van: dewaarclt-waddinxveen helptu met alles KwUKwïlo/ Cy u virxft ons in de btxiwvoorlichting midden-hólland Pagina 9 DONDERDAG 2 MEI 1974 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN C. A. DE LEEUW DEN BOUTER Onderweg 89 G. M. DUBOIS, Werumeus Buninglaan 11 WADDINXVEEN Volgende week dinsdag wordt in de hervorm de Bethelkerk aan de Bilderdijklaan een openbare vergadering ge houden van de SGP/Hervormde Kiesvereniging. Begonnen wordt om acht uur. Tijdens de vergadering zal het woord worden gevoerd door ir. B. J. van der Vlies, lid van de provinciale staten van Utrecht, over het onderwerp „Stemmen is getuigen". Daarna zal een forum discussie worden gehouden waaraan wordt deelgenomen door de heer Van der Vlies en de Waddinxveense gemeenteraadsleden voor de SGP/Hervormde Kiesvereniging. WADDINXVEEN Wat het milieu aangaat streven de Progressieven (PvdA/D’66/PPR/PSP) naar een krachtdadig beleid. Dat blijkt uit het hoofdstuk „Milieuvraagstukken” van hun gemeenteprogramma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. WADDINXVEEN „Over de wenselijkheid van samenwerkingsscholen voor voortgezet onderwijs in de eigen gemeente, boven soortgelijke scholen van eigen signatuur (prot. chr„ rooms-katholiek, openbaar) elders, wordt binnen de CDA-kring verschillend gedacht”. WADDINXVEEN De twintigers hebben het in Waddinxveen bij de laatst gehouden verkiezingen voor de provinciale staten voornamelijk laten afweten. Dat blijkt uit een statistisch onderzoek van het gemeentebestuur. Op dat onderzoek gaan wij nader in, omdat het toch frappant genoemd mag worden dat in tegenstelling tot de verwachting niet de ouderen, maar de jongeren het hebben laten afweten. Vooropgesteld moet worden, dat het opkomstpercentage (82,2%) in de streek en landelijk gezien bijzonder gunstig genoemd mag worden. beleid REOF bv, administrateur Taakomschrijving: Gegevensverwerking: Vereisten: 30 - 40 jaar. Leeftijd: Salaris indicatie: Geneeskundig onderzoek: Sollicitatie: importrice van foto- en filmartikelen roept gegadigden op voor de funktie van Volledige verantwoordelijkheid over de administratie van de vennootschap, waarin begrepen verslaggeving op korte termijn aan de directie. Zeer binnenkort beschikken wij, wegens te geringe capaciteit en mogelijkheden van/met de huidige computerconfiguratie, over een Burroughs B-1700 configuratie. Voor bediening en programmering hiervan is speciaal geschoold personeel aanwezig. Gegadigden dienen bereid te zijn een geneeskundig onderzoek te ondergaan. 2250,per maand exclusief secundaire beloningen/vergoedingen. Met vermelding levensloop te richten aan directie REOF bv, postbus 94 Waddinxveen-2330 SPD I II en ten minste 5 a 6 jaar ervaring in het bedrijfsleven c.q. op een accountantskantoor. bij de te voeren, politiek in milieu aangelegenheden wordt rekening gehou den met adviezen van de op dit terrein werkzaam zijnde actiegroepen; met kracht wordt gestreefd naar ver betering en verplaasting van de riool waterzuiveringsinstallatie. Een vergelijking van de opkomstpercen tages bij de 12 stembureaus in Waddinx- veen met ieder circa 1000 kiesgerechtig den, toont aan dat deze een verschil op leveren van 88% (bur. 3 Stationsstraat) tot 78,5% (bur. 2 in wijk Zuid). De percentages luiden: bureau 1 opkomst 82,1% Raadhuis bureau 2 opkomst 78,5% St. Jozefschool bureau 3 opkomst 88% Ger. Verenigingsgebouw bureau 4 opkomst 79,3% Jam Ligthartschool bureau 5 opkomst 84,3% De Hoeksteen bureau 6 opkomst 79,7% Prof. Kohnstammschool bureau 7 opkomst 80,9% kleuterschool Pr. Bemhardlaan bureau 8 opkomst 80,9% Bethelkerk bureau 9 opkomst 79,3% Klaas de Vriesschool bureau 10 opkomst 84,8% Anne Frankcentrum bureau 11 opkomst 83,6% Ontmoetin gskerk bureau 12 opkomst 86,6% Savomin Lohmansehool. Opvallend is dat 90% van de kiezers tussen 60 en 75 jaar op het stembureau verscheen. Alleen bij de alleroudsten (75 jaar en ouder) liep dit percentage terug naar 80%, waarbij overwegend de vrou welijke kiezers tegen de gang naar het stembureau bleken op te zien. Daar zowel bureau 12 als 4 een district bestrijken, waarin verspreid liggende be bouwing is opgenomen, kan niet gesteld worden dat de afstand woning-stem- bureau van overwegende invloed is op het wat lagere opkomstpercentage in bureau 2. Nagegaan is tot welke leef tijdsgroepen en geslacht de ruim 2200 kiezers behoorden, die bij de laatste ver kiezing verstek lieten gaan. zorgdraagt voor een goede huisvesting voor alle scholen, de band tussen de school en de ouders bevordert, het tot stand komen van een regio nale schooladviesdienst (met rijkssteun) bevordert, ruimte geeft aan ontwikkeling van schoolintegratie, 0 het tot stand komen van zoveel mogelijk schooltypen in Waddinxveen stimuleert, 0 voor voldoende gymnastiek- accomodatie zorgdraagt, welke ook bruikbaar is voor de zaalsporten, 0 de muzische en creatieve aspecten van het onderwijs een ruime ontplooi ingskans biedt, Daartoe behoort ook een democratische instelling. Een levensbeginsel is iets spontaans, en zoiets kan men niemand De partijen van het Christen-Democra- tisch Appèl streven naar een overheids beleid, dat aan iedere burger ten goede komt, voortdurend zoekend naar de bes te oplossing voor de gehele gemeente Waddinxveen. Wie het Evangelie van Christus als werkzaam beginsel kent, weet dat werken voor alleen eigen be langen heilloos is en alleen maar onop losbare tegenstellingen oproept Ook al weet het CDA dat haar uitgangspunt, het Evangelie, niet door ieder persoon lijk wordt aanvaard, ontleent het aan het voorgaande de vrijheid, een appèl te doen op iedere kiezer die met haar be leidsvoornemens instemt, aan de verwer kelijking daarvan bij te dragen door middel van een stem op de CDA-lijst. opdringen. Altijd zullen er andersden kenden zijn, met wie men in een samen leving te maken heeft. Samenwerken voor een geheel betreft ook Waddinx veen en zijn Raad. Het CDA beweert niet, dat eigenlijk alleen partijen op hair grondslag wettig zouden moeten zijn. Ook wil het niet, eventueel in verbond met andere partijen, de dienst gaan uit maken als het 51°/o van de stemmen zou vergaren en daarbij de rest uitsluiten. Waar dat in dit land al mogelijk zou zijn, betekent dat een ongewenste tiran nie. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. De minst trouwe opkomst moest worden geconstateerd bij de kiezers tussen de 20 en 30 jaar. Slechts 70% van de manne lijke en 75% van de vrouwelijke kiezers togen naar de stembus. Hoewel deze jaargroepen bijna 25% uitmaken van de Waddinxveense kiesgerechtigden moet 39% van de wegblijvers in deze cate gorie worden gezocht Voor de middenstand valt van ARP en KVP niets te verwachten, stond er vo rige week in het Weekblad voor Wad dinxveen te lezen. Een voor rekening van de SGP/Herv. Kiesvereniging ko mende en uit de lucht gegrepen bewering welke in het artikel ook verder niet werd bewezen. Of het zou de volgende opmerking moeten zijn n.l. dat van de ARP en KVP niets voor de middenstand valt te verwachten gezien hun landelijke politiek. Voor alle duidelijkheid moeten we de opmerking over de VVD er dan maar gelijk bijzetten n.l. dat ondanks hun landelijke politiek de VVD de mid denstand lelijk in de kou heeft laten staan. Hieruit blijkt dat het landelijk be leid van bepaalde partijen niet bepalend is voor het plaatselijk te voeren beleid, zoals de SGP/Herv. Kiesver. t.a.v. de Van de kiezers (520) geboren tussen 18 oktober 1954 en 12 februari 1956, die voor de eerste maal hun stem mochten uitbrengen, kwam 14,6% (of wel 76) niet opdagen. Opvallend verschil: jonge mannen 19%, jonge vrouwen 9%. De opkomst bij de groep nieuwe kiezers lag derhalve boven het gemiddelde. Op gemerkt moet worden dat deze groep persoonlijk is benaderd middels een schriftelijke opwekking van de burge meester der gemeente om deel te nemen aan de verkiezingen. De Progressieven menen dat in zijn al gemeenheid aan milieuvraagstukken een hoge prioritteit dient te worden toege kend. Financiële beperkingen zouden een dergelijk beleid niet mogen belemmeren. VVD zelf constateert. Echter, om de politieke onduidelijkheid te bevorderen legt men tegenover de ARP en KVP to taal andere maatstaven aan. De heer Huizer en zijn vrienden laten zich in met voor hun minderwaardige propa ganda en koffiedikkijkerij. Men zet zich tevens af tegen de VVD en haalt de pro gressieven aan. Het gaat mij niet om programmapunten of principiële uit gangspunten, maar mijn bezwaren zijn, dat als de SGP/Herv. Kiesver. zich zon der enige motivatie af zet tegen de ARP en KVP zij de vorming van een college, welke in het belang is van de Waddinx veense gemeenschap, en niet alleen van de middenstand, er niet gemakkelijker op zal maken. Bij alle onderscheid in beschrijving en beleving van het christelijk geloof, stem men christenen in veel zaken met elkaar overeen. Zo beschouwen zij de wereld niet als een in zichzelf gesloten geheel, dat op een min of meer toevallige wijze zijn huidige gedaante zou hebben ge kregen, en waarvan de uiteindelijke be stemming onzeker zou zijn. Op gelijke wijze is er voor ieder persoon een le vensdoel, in samenhang met dat van anderen. Voor ieder mens behoort er een perspectief te zijn en een plaats in de gemeenschap, die niet door anderen wordt bedreigd of vruchteloos gemaakt. Deze opvattingen zijn voldoende be kend. De uitvloeisels ervan zijn voor een deel in onze maatschappij ingeweven. Gunstig steekt de opkomst in Waddinx veen af bij de vergelijking van de lande lijke- en streekcijfers, waarbij het aantal geldig uitgebrachte stemmen t.o.v. het aantal kiesgerechtigden tot maatstaf dient in onderstaand overzicht. Waddinxveen percentage geldige stemmen 81,8 Midden-Holland percentage geldige stemmen 79,3 Rijnstreek percentage geldige stemmen 78 Zuid-Holland percentage geldige stemmen 74,1 Nederland percentage geldige stemmen 74,5 WADDINXVEEN Het gemeentepro gramma van het Christen-Democratisch Appèl (CDA) een samenwerkings orgaan van ARP, CHU en KVP aan vaardt het Evangelie als richtsnoer voor het politiek handelen en streeft naar een samenleving waarin de Bijbelse gerech tigheid meer gestalte krijgt Uit het CDA-gemeenteprogranuna zullen vrij hoofdstuksgewijs publiceren. Vandaag het hoofdstuk: „Onderwijs”. Wij behan delden eerder de hoofdstukken „Alge meen bestuur”, „Financieel beleid” en „Ruimtelijke ordening, groei der bevol king, woningbouw en volkshuisvesting”. Andere „milieupunten” van de Progres sieven die tegen de huidige opzet van de milieubelasting en de financiering van de snelle-kweekreactor zullen ageren, zijn: 0 gezien het meer regionale karakter van de milieupolitiek zal van gemeente wege worden gestreefd milieuvervuilen de oorzaken in samenwerking met an dere gemeenten te voorkomen c.q. in te perken; 0 aan samenwerkingsverbanden, onder meer op gewestelijk niveau, dienen gro tere bevoegdheden te worden verleend dan tot dusverre het geval is geweest. 0 de gemeente zal een raadscommissie instellen die er zorg voor dient te dra gen dat het natuurlijk milieu wordt ver beterd; 0 het „groene hart” dient zijn functie als leefgebied te behouden; in verband hiermee zullen milieuvervuilende indu strieën worden geweerd; 0 bij het toepassen van de Hinderwet en het afgeven van Hinderwetvergun ningen zal het belang van het milieu een doorslaggevende functie verkrijgen; 0 bestaande - en nieuw te creëren - Dat staat eerlijk en openhartig in het hoofdstuk „Onderwijs” van het CDA- gemeenteprogramma, waarmee de ge meenteraadsverkiezingen wordt inge gaan. Het Christen-Democratisch Appel (ARP/CHU/KVP) bepleit voorts een gemeentelijk onderwijsbeleid, dat vr. 10-17 uur zaterdag 10-16 uur WADDINXVEEN Het programma voor de gemeenteraadsverkiezingen 1974 van de Progressieven (PvdA/D'66/PPR /PSP) luidt: „Doorzetten in 1974” en constateert dat de ongelijkheid in Neder land ook in de Waddinxveense woon- en werkgemeenschap haar weerslag vindt. Progressieve politiek is er op gericht door een planmatig beleid de levens omstandigheden van de bevolking te verbeteren en een grotere gelijkheid in kansen op welzijn voor alle mensen te bereiken. Uit het progressieve gemeente programma zullen wij hoofdstuksgewijs publiceren. Vandaag: „Milieuvraagstuk ken”. Wij behandelden eerder de hoofd stukken „Ruimtelijk beleid, woning bouw, verkeer en werkgelegenheid”, „Een democratisch functionerend ge meentebestuur”, „Onderwijs” en „Jeugd, recreatie en cultuur”. industrie-, tuinbouw- en wooncomplexen mogen geen aantasting vormen van het landschappelijk schoon; bestaande be bouwing wordt, zo nodig, met groene gordels omzoomd; 0 de gemeente zal streven naar afval verwerking die niet schadelijk voor het milieu is; speciale aandacht zal worden besteed aan het opnieuw gebruiken van materialen; 0 de gemeente voert een krachtdadig om natuurgebieden in tact te laten; terreinen als de Bloemendaalse polder en het Weegje mogen op generlei wijze worden aangetast; 0 de totstandkoming van het Gouwe- bos wordt krachtig bevorderd; realise ring geschiedt in samenwerking met de bewoners en de werkgroep „Groen”; 0 de gemeente streeft ernaar een zo be scheiden mogelijk gebruik te maken van gladheids- en onkruidbestrijdingsmidde len; 0 de gemeente treft de meest stringente maatregelen tegen opzettelijke vervuiling door particulieren en bedrijven; 0 de gemeente geeft in haar beleid blijk van een verantwoorde aanwending van energie. Zij verstrekt de inwoners infor matie over de verschillende vormen! en het meest doelmatige gebruik ervan. De nachtelijke verlichting van openbare we gen en gebouwen wordt drastisch ver minderd; 0 het bijzonder onderwijs (prot. chr. en rooms-katholiek) ook t.a.v. de admini stratiekosten de gelegenheid geeft goed te functioneren, 0 stimulerend werkt ta.v. de peuter speelzalen (d-m.v. beschikbaar stellen van lokaliteiten in of nabij de grote flats en een passende subsidiëring). koz',|iien ^so,at(®ramentinbouwkasten isolatiematerialen de beste onentatie overen de meest complete II luClI I permanente bouwexpositie in midden nederland staringlaan 8 waddinxveen telefoon (01 328) 4777 openingstijden: ma. t/m vrijdagavond 19-21 uur WADDINXVEEN Volgende week woensdag bestaat in het Groene Kruis gebouw aan de Stationsstraat om half twee gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken. Deze oproep geldt voor kinderen, die reeds driemaal tegen D.K.T.P. zijn ingeënt. Kinderen die kor ter dan één maand geleden werden in geënt tegen D.K.T.P. mogen thans niet worden ingeënt. Voor deze inenting werd door de provinciale entcommissie reeds een oproep toegezonden. Inlich tingen!: Gemeentehuis, afd. Algemene Zaken, tel. 4433.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 9